Staatsbosbeheer doet niets aan natuurgebied „Roe renkool, spitsi kool of eIcnrtl hier i maak je gega B tii icioPi a de b hts mee Zwartboek over beheer duinen Katwijk NIEUWVEENSE VROUW: RECHT OP EIGEN HUIS 7 L Vissers taboe in duinmeren Alphense regio hikt tegen f 6,50 voor schooladviesdienst Orgelconcert in Pieterskerk VRIJDAG 16 JUNI 1978 LEIDEN/REGIO KATWIJK/LEIDEN - Staatsbosbeheer neemt het niet zo nauw met het beheer van een uniek natuurgebied, te weten de duinen zuidelijk van Katwijk Het beleid rammelt aan alle kanten - van goed beheren komt weinig terecht. De eigen vervoermiddelen van Staatsbosbeheer, namelijk auto's en vrachtwagens, richten onher stelbare schade aan. Ze doorkrui sen ongehinderd het natuurge bied; Er is geen of te weinig controle op de naleving van verboden; Staatsbosbeheer heeft te weinig mensen in dienst om effectief te kunnen werken; Het afzagen en elders terugplan- ten van duindoorn (om verstui ving te voorkomen) is een slechte methode; Staatsbosbeheer wil van de zuid duinen een puur recreatie-gebied maken. Dat is funest voor de dui nen en de vogelstand. Dit is de strekking van een nog on gepubliceerd zwartboek, dat de werkgroep "Berkheide" van de Leidse universiteit heeft ge maakt over de manier waarop Staatsbosbeheer met het duin gebied bij Katwijk omspringt. Het zwartboek ligt "in ontwerp" klaar, maar is nog niet aan het adres van SBB verzonden. Praktijk Een groot aantal uit de praktijk ge haalde gebeurtenissen zal het zwartboek kracht bijzetten, aldus Kees Verdegaal, lid van de werk groep Berkheide. Het gebied is waterwingebied van de Leidse Duinwater Maatschappij, die het tot 1 januari 1978 van Staatsbos beheer pachtte, en dus tot die da tum verantwoordelijk was voor het beheer. De pachtovereenkomst (die 25 jaar heeft geduurd) werd op 1 januari niet verlengd, en sinds die datum is SBB dus weer baas in eigen huis. Maar niet zo'n beste baas, vinden de Leidse biologen. "Er rijden brommers rond en er wordt op grote schaal naast de paden gelopen. Je ziet mensen met honden rondlopen. Er is bo vendien het vooruitzicht, dat het hek langs het terrein gaat ver dwijnen, omdat SBB het niet mooi vindt. Maar dat gebeurt met als doel de Katwijkse duinen tot volledig recreatiegebied te ma ken", aldus Verdegaal. NIEUWVEEN - De gemeente Nieuwveen gaat de vrouw als woningzoekende erkennen. Dat is althans het voorstel van B en W, die niet meer willen wachten op een initiatief van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijns treek (Igor). Op 2 december 1976 werd aan het Igor, waarin tien Rijnstreekgemeenten zijn verte genwoordigd, verzocht om een regionale regeling ter erkenning van de vrouw als woningzoeken de. Tot teleurstelling van het Nieuwveense gemeentebestuur is daarop nooit enige reactie ge komen, zodat nu plaatselijk de koe maar bij de horens wordt ge vat. Vlak voor de gemeente raadsverkiezingen op 31 mei pleitte Gemeentebelangen, dat niet in het gemeentebestuur maar wel in de raad is vertegen woordigd, voor het nemen van die stap. In het voorstel van het gemeente bestuur wordt overigens wel ge rept over een voorwaarde, die aan de erkenning van de vrouw als woningzoekende verbonden moet worden. Die voorwaarde, zoals B en W zich dat voorstellen, luidt dat door de eventuele man nelijke partner een verklaring van het gemeentebestuur wordt overlegd, waaruit blijkt dat hij niet als woningzoekende staat ingeschreven. Man en vrouw (samenwonenden) mogen dus niet tegelijk ingeschreven wor den als woningzoekende. Voor het overige gelden voor de vrouw dezelfde bepalingen als voor de Het hek diende vroeger om het wa terwingebied, dat ook als privé- jachtterein door de oud-directeur van de LDM werd gebruikt, af te sluiten, aldus Verdegaal. Weg halen van het hek kan alleen maar een toestroom van dagjes mensen betekenen. De werk groep is voorstander van een be perkt aantal officiële ingangen aan de noord-zijde van het ter rein. Naar het centrum en het zuiden van het gebied moet je dan een flink eind lopen, en dat vermindert de druk op dit deel van het unieke gebied. Volgens de werkgroep lopen er in de Katwijkse duinen maar twee personeelsleden van SBB rond om te controleren. Veel te weinig. "De inwoners van Katwijk be schouwen het bovendien als een oud recht om in de zuid-duinen recreatief terecht te kunnen. Dat komt omdat de Leidse Duinwa ter Maatschappij haar beheer staak nooit erg breed heeft opge vat. Dat leidt nu tot overbezetting op zon- en feestdagen, eieren ra pen in het voorjaar, bramen plukken in het najaar, en noem maar op. Staatsbosbeheer moet met een aantal goede i len komen", aldus de leden 1 de werkgroep. Het contact met Staatsbosbeheer is de laatste tijd bepaald niet regel matig. "Wij hebben vroeger wel eens met SBB gepraat. Maar ik geloof dat ze alleen uit goeïgheid met ons wilden praten. Het is een sterk hiërarchische organisatie. De mensen die de plannen voor het duingebied in Katwijk maken kennen het gebied in feite niet" aldus Verdegaal. De bewaking van bijvoorbeeld het gebied van de Haagse Duinwater Leiding is nogal groots opgezet, en heel wat beter geregeld, meent de werkgroep. Er lopen daar in totaal 15 mensen rond voor de bewaking. Bovendien treedt de politie er regelmatig op. Noodzaak "Voor goed beheer is het nodig om gebruik te maken van lichte au to's. Of wij1 te weinig personeel inzetten kan ik niet zeggen, maar dat kan in feite niemand goed beoordelen. De sterke bewaking van het Haagse gebied is mee een gevolg van de bijzondere situatie die je daar hebt - veel onzedelijk gedrag in de duinen". Zo reageert ingenieur R. Paf, als districtsambtenaar werkzaam bij Staatsbosbeheer en verantwoor delijk voor onder meer het Kat wijkse gebied, op de aankondi ging en de inhoud van het zwart boek van de werkgroep Berkhei de. "Voor het inplanten van duin roos moeten wij gebruik maken van wagens. Je kunt wel net als vroeger met paard en wagen door de duinen gaan rijden, maar dat heeft ook nadelige gevolgen voor de ondergrond van het duin. Er wordt bovendien zo weinig mo gelijk door het duin gereden." Ook de Leidse Duinwater Maat schappij is volgens hem in het verleden met wagens door het terrein gegaan. "Voor surveillan ce en het vervoer van materiaal is het beslist nodig". Over het afza gen van duinroos: "Dit is juist een goede methode, beter dan het af breken. Nu botten deze struiken op hun nieuwe plaats weer uit" "Witboek" "Ik zou willen dat de werkgroep na het publiceren van het zwartboek ook eens met een witboek kwam", aldus Paf. "En daarin moeten ze dan eens vermelden wat voor ons de alternatieven zijn". Staatsbosbeheer is bezig aan een beheersplan voor de Katwijkse duinen. "Dat beheers plan is er eigenlijk al, er zullen in de toekomst een aantal concrete maatregelen worden genomen. Paden worden verhard en ingan gen beperkt. Verschrikkelijk veel verandert er trouwens niet. Het hangt voor een deel af van de overheidssubsidie".Het hek, en met name langs het fietspad (evenwijdig lopend aan de Noordzeekust, van strandpaal 89 tot 91) zal inderdaad moeten ver dwijnen, vindt Paf. "Het gaat ons ook niet alleen om recreatie: na tuurbehoud staat voorop", stelt hij nadrukkelijk. Over de SBB- plannen is overleg gaande met de gemeente Katwijk, als basis daarvoor dient een intern "re creatieadvies" van SBB (zie ook het kader op deze pagina). Paf: "Wij moeten als Staatsbosbeheer proberen om alle functies die het gebied heeft, met elkaar in over eenstemming te brengen" Volgens Ingenieur Paf hoeft straks niemand te betalen voor wande len in het duingebied, en blijft het voor iedereen toegankelijk, ook zonder wandelkaarten. HENK VEGTER LKJ Cf O ff Cl yfbUUL» CC1 Tl Cl O Of Cl Een fraai duinmeertje in de Katwijkse duinen. Katwijkse sportvissers hebben er desnoods acties i over, om hier weer te mogen vissen Suggestie Staatsbosbeheer: Haal vennen maar leeg KATWIJK - "Om het vissen in de duinmeren bij Katwijk te voorkomen moet de vis desnoods uit deze vennen worden weggehaald". Deze harde uit spraak valt te lezen in een intern en vertrouwelijk rapport van de dienst recreatie van Staatsbosbe heer. Dit rapport, "recreatie-advies" geheten, stelt zich hard op tegen de sportvisserij in de boswachterij Wassenaar, waaronder ook de Katwijkse zuid-dui nen vallen. Het "recreatie-advies" komt uit de ko ker van het Utrechtse hoofdkantoor van Staats bosbeheer. Het dient als basis van gesprek tussen de plaatselijke chef van Staatsbosbeheer (inge nieur R. Paf) en burgemeester en wethouders van Katwijk. Staatsbosbeheer treedt sinds kort, namelijk sinds men het gebied weer in eigen beheer heeft, straf op tegen sportvisser. Er worden bonnen uitgedeeld, en de Leidse kantonrechter heeft al een paar uit spraken gedaan, die slecht voor de betreffende vis sers hebben uitgepakt. "Actie" De reactie was te verwachten, en zij is ook gekomen. De vissers protesteren tegen deze gang van zaken. De Leidsche Duinwater Maatschappij liet de sportvisserij toe, SBB ziet niets meer door de vin gers. "Laten ze tenminste een paar vennen open stellen. Als Staatsbosbeheer daa'doe niet bereid is zie ik het er van komen dat er acties worden ge voerd", aldus de heer J. de Reus jr. uit Katwijk, een sportvisser die zijn ongenoegen ook al via een inge zonden brief in dit dagblad naar voren bracht. Maar de vissers maken weinig kans. Weliswaar vindt ingenieur R. Paf van Staatsbosbeheer de harde uit spraak van zijn Utrechtse collega's niet zo verstan dig. "Deze kreet is waarschijnlijk geslaakt in een onbeheerste bui. Je kunt onmogelijk de vennen gaan leeghalen", zegt hij. Maar Staatsbosbeheer blijft tegenstander van het vissen, want de vegeta tie van de oevers wordt er door aangetast. Maar is het niet begrijpelijk dat de Katwijkse sport vissers het vreemd vinden, dat er nu met een ande re maat wordt gemeten? Paf: "Wij erkennen de verworven rechten, zoals het sportvissen onder het beheer van LDM kennelijk tot een verworven recht geworden, beslist niet". Staatsbosbeheer wil wel eens afwachten of uit het overleg met de gemeente Katwijk blijkt dat er toch mogelijkheden voor het vissen moeten worden gezocht. Tegen De werkgroep Berkheide toont zich een duidelijk te genstander van het vissen in de Katwijkse duinen. "Het gaat ten koste van de vegetatie. En het brengt overlast vtior de vogels met zich mee. Wij hebben als werkgroep nog eens het voorstel gedaan om een gedeelte van de meertjes geschikt te maken voor vissers. Je kunt misschien een oever-gedeelte ver harden. Maar dat willen de vissers denk ik niet - dan zitten ze op een kluitje", aldus werkgroeplid Verte gaal. Mocht na overleg met B en W van Katwijk en advise ring door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne blijken dat het vissen toch maar door moet gaan, dan zal Staatsbosbeheer daarvoor een vergunningenstelsel NOORDWIJK - 't Was gistermid dag ouderwets gezellig op de Noordwijkse weekmarkt. Negen standwerkers probeerden met kernachtig taalgebruik hun koopwaar aan de man of de vrouw te brengen. Wat deze zeer welbespraakten daarbij te ber de brachten loog er niet om, maar inslaan deed het, want de handel ging over het algemeent vlot van de hand. Zo kreeg men voor een tientje z'n sterrebeeld in zilver. „Omhou- den als u zich wast. Ook in het bad nooit afdoen". Nu en dan ging het tientje met het sterren beeld in het zakje en dat ani meerde de kooplust niet weinig. De voorraad sterrenbeelden van Reijenga (Diemen) slonk ziende rogen, terwijl de stapel bankbil jetten op zijn tafeltje steeds maar hoger werd. Broer Koos Reijenga, die door lo ting net buiten de prijzen viel, trachtte Willem Ruis te evena ren als goede gever. „Niet te overtreffen" waren zijn horlo ges en andere uurwerken. „Met zo'n klokje heb je je vrouw de hele dag op schoot", verzekerde hij het manvolk en z'n love-sto ry sloeg kennelijk aan. Met zeker niet minder dingskracht en puntige uitspra ken wist Goppel zijn groenten- molens en „blitz-hakkers" te slijten. „Groene kool, spitskool, bloemkool, boerennkool, houts kool,Jt kan niet schelen wat je er in doet", verzekerde de koop man uit Lelystad. Zijn gehoor hield hij voor, dat het bij zijn apparaat meer om blitsen dan om hakken ging. „Bij uien geen tranen meer van ellende, maar van ontroering". En daar had men best een paar tientjes voor over. Goppel wist niet van op houden, zelfs niet toen burge meester Bonnike hem een wel verdiende tweede prijs kwam overhandigen. Minstens zo bont maakte Keijzers het. De Hillegommer smeerde zijn wagen in met een zwarte substantie. „Het is teer van rijksweg 13", bezwoer de welbe spraakte standwerker uit de bollenstreek, maar met het door hem aangeprezen autopoets middel verdween het vuil, of het nu teer, carboleum, verf of een ander ingrediënt was, als sneeuw voor de zon. Geen won der dat hij om vier uur al door zijn flesjes heen was. Het ont brak hem niet aan overtui gingskracht. Trouwens, dat is een familie-ei genschap van de Keijzers", want zijn grootvader, ook standwer ker, wist in het verleden zo boeiend te verhalen over zijn kamergrote fuchsia, dat er bus sen vol plantenliefhebbers naar Hillegom kwamen om dit „won der" met eigen ogen te aan schouwen. Overbodig te vertel len dat van de fuchsia zelfs geen stek viel te bekennen.... Andere standwerkers, die sjaalclips, verbanddozen, zak- doelen, fotovloeistof of speel goed bij de marktbezoekers aanprezen, leverde eveneens een levendige bijdrage aan dit con cours, dat door de marktkoop lieden onder aanvoering van voorzitter Schrier werd georga niseerd. Een jury, bestaande uit de journa liste Karin Melis, wethouder Benschop, marktcommissielid Gerrit Dekker en marktmeester Henk Steenvoorden, kende ge wetensvol en nauwgezet op de onderdelen punten toe, waarna samenmet J. Gobets, secretaris van de sectie standwerkers van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel uit Meppel, de eindstand werd vastgesteld. Kampioen werd S. Keijzers uit Hillegom, die nu in de finale in Hengelo (Overijssel) gaat mee dingen naar de landstitel. Hij werd op de voet gevolgd door J.J. Goppel uit Lelystad, terwijl tussen de gebroeders J. Reijenga en K. Reijenga (Diemen), die een gelijk aantal punten hadden be haald, het lot in het voordeel van eerstgenoemde besliste. Burgemeester Bonnike leidde de prijsuitreiking met een toe spraakje in, waarin hij atten deerde op punten r de Hillegomse markt- komst tussen het burgemeester schap en de standwerkers. „We zijn allebei beroepspraters en proberen iets te verkopen. De standwerkers hebben echter al tijd gelijk en de burgemeester nooit". Bonnike meende van de stand werkers te kunnen leren, want zij worden zonder meer geloofd, terwijl de gemeentelijke magi straten eerst na inspraak en hearings de mensen kunnen overtuigen. „Kom nog eens te rug, want het is een reuze eve nement", aldus Noordwijks eer ste burger. Sectie-secretaris Gobets nam dit verzoek graag in overweging, maar hoopte het dan beter te zullen treffen dan jaren geleden, toen bij een standwerkerscon cours in de Hoofdstraat de strandbezoekers in bikini en zwembroek in de tenten kwa men schuilen voor het nood weer. „Niemand die een dubbel tje op zak had...." ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeenten in de Alphense en Goudse regio hebben grote problemen met de begroting (voor 1979J van de schoolbegelei dingsdienst. Deze organisatie (voor hulp aan leerlingen en scholen) heeft van de gemeenten aanvankelijk f6,50 per inwoner gevraagd. Naderhand is er echter een soberder plan op tafel geko men, waardoor met f5,50 per in woner zou kunnen worden vol staan. Al die problemen zijn ontstaan, na dat de directeur van de Alphens- Goudse schoolbegeleidings dienst, W. van Dongen, in een persoonlijk gesprek met de Al phense wethouder Haanstra liet weten dat er wel mogelijkheden waren om in de begroting zoda nige bezuinigingen aan te bren gen dat kon worden volstaan met gemeentelijke bijdragen van f5,50 per inwoner in 1979 (ge vraagd was: f 6,50). Die informatie was voor de com missies die het dagelijks bestuur van de Alphense regio-gemeen ten (verenigd in het IGOR) advi seren, aanleiding om de door de schoolbegeleidingsdienst inge diende begroting (in 1979 een bij drage van f 6,50 per inwoner) niet goed te keuren. Dat standpunt werd vervolgens ter kennis gebracht aan het bestuur van de schoolbegeleidingsdienst. De schoolbegeleidingsdienst op haar beurt verzocht het IGOR de eerder ingezonden begroting evenwel toch goed te keuren. Te gelijkertijd werd echter een be zuinigingsnota toegevoegd. Daardoor zijn nu problemen ont staan rond de hele goedkeu ringsprocedure. Zowel het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Midden Holland (de overleg-or- ganisatie van gemeenten uit de Goudse regio) als het IGOR (soortgelijk overlegorgaan van tien gemeenten uit de Alphense regio) moeten de begroting van de schoolbegeleidingsdienst goedkeuren. Daarvoor is echter een vastgestelde begroting zon der toevoegingen van later datum nodig. Anderzijds wil het dage lijks bestuur van het IGOR zich in deze zaak ook niet al te formeel opstellen. De Alphense dorpen in het IGOR, dat aanstaande woensdag bijeenkomt, krijgt daarom het volgende voorstel te behandelen: de begroting van de schoolbege leidingsdienst nog niet goed te keuren. wel in te stemmen met een uit breiding van de werkzaamheden van de schoolbegeleidingsdienst. Vertaald in cijfers een uitbrei ding van f 2,94 (nu) naar f 5,50 (in 1979), in plaats van de door de schoolbegeleidingsdienst aan vankelijk gevraagde f 6,50 voor volgend jaar. de bijdrage geleidelijk in vier jaar tijd op te trekken van f 5,50 naar f6,50 (in 1982). De bekende organist en dirigent Sander van Marion zal vanavond een orgelconcert geven in de Pie terskerk in Leiden. De gebroe ders Brouwer, bekend van radio en t.v., zullen hun medewerking verlenen op de trompet. De combinatie orgel-trompet is één van de meest geslaagde, en vooral in de Pieterskerk komt die goed tot zijn recht. Op het programma staan onder meer de trompetcon certen van Corelli en Vivaldi, en werken van J.S. Bach, G.F. Han del, koekoek, Nachtegaal en Du bois. Gewoontegetrouw besluit Sander van Marion zijn concert met een improvisatie, een kunst die hij goed beheerst.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23