Structuurplan leek bijna te struikelen NAAST HET NIEUWS Beroep tegen studentenflat Kaiserstraat Officier eist 2 jaar en 8 maanden tegen Chinees Maatstaf voor maatwerk. Scholen gedeeltelijk naar gebouw Langebrug Geen inzamelingsactie van kleine resten bestrijdingsmiddelen Jaar gevangenisstraf voor heroinehandel VRIJDAG 16 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 21 1 1 Raadsleden wilden naar uitstel behandeling LEIDEN - De vaststelling van het structuurplan voor de Leidse binnenstad heeft gisteravond even op losse schroeven gestaan. Bij de afrondende discussies in de raadscommissies leek aanvankelijk de beslissing te val len om de vaststelling in de gemeenteraad te verdagen. Dit zou in feite betekenen dat het structuurplan pas in de volgende raadsperiode - met een anders samengestelde gemeenteraad - aan de orde kon komen. Aandrang CDA tijdige aanleg Schiphollijn LEIDEN - De CDA-fractie in Lei den wil dat de gemeenteraad bij de minister van verkeer en water staat bezwaar maakt tegen een mogelijk uitstel van de aanleg van de Schiphollijn naar Leiden. De laatste tijd circuleren berich ten dat het deel naar Leiden niet eerder dan 1985 (aanvankelijk 1981) gereed komt. CDA-raadslid Van Zijp kondigde gisteravond bij de commissiebe handeling van het structuurplan voor de binnenstad aan hierover volgende week in de raad met een motie te komen. De Schiphollijn is voor Leiden vooral van belang voor de ontwikkeling van het Schuttersveld. Een directe ver binding met de luchthaven maakt vestiging voor bedrijven in dit gebied aantrekkelijk. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) gaf te kennen een uitspraak van de gemeenteraad over deze zaak op prijs te stellen. Op vragen van Van Zijp zei Waal dat het college zelf overigens al om dui delijkheid over de aanleg van de Schiphollijn heeft gevraagd. Zelf zei de wethouder de berichten over uitstel nog te betwijfelen. Het uitstel dreigde doordat leden van de verschillende raadsfrac ties bezwaar maakten tegen de korte behandeltijd in de slotfase. Zo kreeg men gisteravond pas het definitieve voorstel van het college over de vaststelling van het structuurplan. Na een heftige discussie vonden raadsleden en wethouder elkaar uiteindelijk toch nog in een compromis om de zaak volgende week in de ge meenteraad te behandelen. De bezwaren tegen de korte be handeltijd kwamen gisteravond zowel van de oppositie (CDA en VVD) als van de collegegezinde partijen (PPR en PSP). De ver schillende raadsleden beriepen zich erop dat ze onvoldoende in de gelegenheid waren om de in grijpende beslissingen van het structuurplan te overzien. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) verzette zich heftig tegen uitstel van de behandeling. Hij wees erop dat de zaak anders zeer waarschijnlijk niet meer in de lo pende raadsperiode afgehandeld kon worden. Hij zei uitstel dan ook „in alle standen" te moeten ontraden. De wethouder beriep zich er ten slotte op dat in het structuurplan geen nieuwe zaken zijn opgeno men, die bij de raadsleden niet bekend zouden zijn. CDA-raads lid Van Zijp wierp Waal echter tegen dat men als raadsfracties wel de tijd wil hebben om de za ken nu in de slotfase zorgvuldig af te wegen. In zijn verzet tegen uitstel kreeg Waal steun van partijgenote Ko ning (PvdA). Zij zocht de oorzaak van het tijdgebrek bij sommige raadsleden aan het feit dat de be zwaarden in het verleden de stukken slecht hadden gelezen. interruptie van WD-raadslid Wessels: „Of te goed..." Uiteindelijk kwam CDA-raadslid Ham met het compromis volgen de week maandag de bespreking van het structuurplan in de raadscommissies af te ronden. Via deze procedure zou de raad het structuurplan dan dinsdag en woensdag kunnen behandelen. LEIDEN - Deze week was het feest in de openbare kleuter school "Zonnehoek" aan de Atjehstraat in Leiden. Dubbel feest. In de eerste plaats om dat de school deze zomer 45 jaar bestaat en in de tweede plaats pmdat $e hoofdleidster mevrouw Van Alphen het feit herdacht, dat ze 25 jaar aan de school verbonden is. Van die 25 jaar was zij 20 jaar hoofdleidster. De huldiging had plaats tijdens een ouder avond in de Petrakerk. Bo vendien werd die avond af scheid genomen van mevrouw Van Leeuwen. LEIDEN - Het voormalige gebouw van het Pedologisch Instituut aan de 'Langebrug (tussen de brandweerkazerne en de sociale dienst) wordt vrijwel zeker met ingang van het nieuwe schooljaar betrokken door twee klassen van de Lucas van Leijdenschool (openbare lagere school aan de Aalmarkt) en de eerste klas van de Haanstra-kleuterschool (bij- In binnenstad PvdA bepleit groeistop voor universiteit LEIDEN - De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad wil vol gende week bij de behandeling van het structuurplan voor de binnenstad een uitspraak uit lokken dat uitbreiding van de universiteit in de binnenstad van Leiden niet langer gewenst is. Dit standpunt werd gister avond bij de behandeling van het structuurplan in de raads commissies aangekondigd door PvdA-raadslid Ranner. Ranner betoogde dat de universi teit verdere uitbreidingen in de toekomst in de Leeuwenhoek (omgeving Wassenaarseweg) moet zoeken. Volgens het PvdA-raadslid heeft de univer siteit daar nog voldoende ruim te ter beschikking en zal men bij veredere uitbreidingen ook de omliggende gemeente in de plannen moeten betrekken. Het PvdA-raadslid zei in zijn toe lichting dat een uitbreidings stop voor de universiteit in de Leidse binnenstad ook moet in houden dat interne verplaatsin gen worden tegen gegaan. Ran ner doelde daarmee op de ideeën van de universiteit om het be stuurscentrum aan het Sta tionsplein in de toekomst te verplaatsen naar het Rapenburg (universiteitsbibliotheek). ,We moeten voorkomen dat bij het Rapenburg een grote monoliet van de universiteit gaat ont staan. Daar zijn wij beducht voor", aldus het PvdA-raadslid. Met zijn opvattingen haakte Ranner in op de vorige week door de Picters- en Academie- wijk bepleite ideeën. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) gaf zijn partijgenoot dan ook te verstaan: „Ik begrijp dat de lobby van de Pieters- en Aca- demiewijk niet zonder succes is". Reactie Ranner: „Het gaat niet om een lobby maar het gaat om onze eigen zelfstandige in zichten na het zorgvuldig afwe gen van alle belangen". LEIDEN - B en W zullen voorlopig geen maatregelen nemen om res tanten van bestrijdingsmiddelen in te zamelen. Zij hebben dit geantwoord op vra gen van het WD-raadslid Zon- nevylle die ondermeer verzocht zo nodig éénmaal per jaar een ak- tie te ondernemen om bestrij dingsmiddelen in te zamelen. In het verleden is wel eerder een eenmalige aktie ondernomen. Volgens B en W wordt, door de be trekkelijk geringe hoeveelheden (spuitbussen, chemiecaliën en dergelijke) die via het huisvuil aan de vuilverbranding worden aangeboden, dit probleem niet als ernstig ei-varen. Men wijst er op dat restanten van geneesmiddelen over het alge meen bij apotheken kunnen worden ingeleverd. Schadelijke chemiecaliën uit de huishouding, waarvan het gebruik zeer gering wordt geacht, kunnen op beperk te schaal bij de vuilverbranding worden ingeleverd (die dan voor verder transport zorgt) of men KATWIJK - De officier van justitie heeft gisteren tegen een vijfen twintigjarige Chinees een gevan genisstraf geëist van twee jaar en acht maanden. De man maakte in augustus 1976 deel uit van een viertal dat een Chinees echtpaar, dat aan de Ranonkelstraat in Katwijk woont, van f22.000 be roofde. Het aandeel van deze ver dachte bij de roof was, met een pistool in aanslag, op de uitkijk staan. Twee van de vier Chinezen zijn in middels al veroordeeld, één is tot nog toe onvindbaar. De man verklaarde voor de recht bank dat zijn landgenoten hem voor een autorit hadden meege vraagd. Hij wist niet waar ze heen gingen. Bij de flat, aldus de Chi nees, kreeg hij een pistool in zijn handen gedrukt en moest de wacht houden. Het Chinese echtpaar werd met ij- zerdraad vastgebonden, de mon den werden dicht geplakt. Van dit alles zou hij van tevoren niets hebben geweten. Later ontving hij voor zijn "bijdrage" vijfdui zend gulden. De officier stelde dat de man wel degelijk moet hebben begrepen wat zich in de flat afspeelde. "Ie dere verdachte probeert zijn rol zo gering mogelijk te maken", zei hij. In zijn eis hield de officier er rekening mee, dat de Chinees al vier maanden in voorarrest had gezeten in een Duitse gevange- Verdediger Wladimirof vroeg om een geringere celstraf omdat de Chinees nog een blanco strafblad had. Hij vond een jaar gevange nisstraf voldoende! Vonnis over veertien dagen. VERZONNEN KINDEREN Jarenlang heeft de Amerikaanse Barbara Williams een uitkering van de bijstand genoten om te voorzien in het levensonderhoud van haar 30 kinderen. Daartoe reed zij geregeld naar kantoren van de bijstand, gezeten in een spiksplinternieuwe Cadillac. Samen met haar 'kinderen' woonde zij in een huis van 170.000 dollar (ruim 380.000 gulden). Afgelopen woensdag bleek dat het huis en de dure auto echt waren. De 30 kinderen niet. De 33-jarige vrouw bleek de grootste steun- fraudeur uit de Amerikaanse geschiedenis te zijn. In zeven jaar tijd had zij met gebruikmaking van acht verschillende namen, de overheid opgelicht voor een bedrag van 290.000 dollar (ruim 650.000 gulden). Pas onlangs was er verdenking ontstaan tegen de dame toen uit controles van de computergegevens naar voren kwam dat de opgegeven 30 kinderen helemaal niet bestonden. ADVERTENTIE In een automobiel is comfort geen luxe, ma; n bijdrage tot ontspannen en veilig autorijden. U mm m m no m <ff Elke Mercedes is al tijdens de produklic v< uniek mmmerpi'aatje, waarop in code alle van de eigenaar zijn aangegeven. Comfort i„ echter óók cc individuele zaak. Daarom komt Mercedes-Benz bij het bouwen van uw auto graag aan uw wensen tegemoet. Die wensen kunnen betrekking hebben op een stoel naar maal of een lempomaat voor het auto matisch hanteren van een door u te verkiezen kruissnelheid.Toepasbaar in alle typen vanaf 5-cylinder. Ook biedt Mercedes-Benz u geen kleuren combinaties, maar kleuren die u zelf combineert. Zo kan aan een uitgebreide reeks wensen ten aanzien van uitvoering en accessoires worden voldaan. Hn zo bouwt Mercedes-Benz niet een auto, auto. Want pas wanneer al uw verlangens bij de fabriek bekend zijn, wordt het produktie- proces van uw auto gestart. Dat kost tijd. Maar daar staat tegenover dat wij,als Aiercedes- Benz dealer, u dan ook een individuele auto kunnen leveren, persoonlijke smaak terugvindt. Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee ancien auto's worclen vergeleken. rcedes-lienz 2<S(IE, motor cvlindet in lijncvtinderinhoud '2740 cc; ogen: MOk 11V177 DIN-pk bij 0000 If» B.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 071-769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60 a, tel. 01720-73344 Sassenheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-19124. kan daar advies inwinnen wat er mee te doen. De omvang van het gebruik van fotochemicaliën en de mate van verontreiniging van het rioolwater hierdoor is onbe kend. Dit zou nader onderzocht moeten worden, aldus B en W. Wel wordt als een groot probleem gesignaleerd het zich ontdoen van uitgeputte batterijen, die via verbranding van het huisvuil verantwoordelijk zijn voor een niet onaanzienlijke verspreiding van schadelijke zware metalen (onder andere kwik en cadmium) in het milieu. B en W menen ook dat in de toekomst aanzetten moeten worden gegeven om het zogenaamde zwerfvuilprobleem aan te pakken. Aan de gehele problematiek zal aandacht worden besteed in de toekomstige milieunota, zodat voorlopig geen inzamelingsactie zal worden georganiseerd. Af hankelijk van de uitkomsten van inventarisatie en onderzoek zul len maatregelen worden getrof fen. Expositie werk van creatieve cursisten LEIDEN - In het gebouw van de Leidse Jeugd Actie aan het Noordeinde 2a wordt morgen van elf tot vier uur een ten toonstelling gehouden van werk van cursisten "Creatie ve handvaardigheid". Deze cursus, die opleidt voor het landelijk diploma, duurt twee jaar en biedt mogelijkheden voor werk in jeugd- en jonge renwerk. kindercentra, tehui zen, inrichtingen voor be- jaardenwerk e. d. De onge veer tachtig cursisten kun nen, als zij dit willen, het ko mende najaar doorgaan met de nieuwe vervolgcursus "creatieve bezigheidsthera pie". Deze cursus is bedoeld voor mensen die gaan werken met zieken, gehandicapten en bejaarden, üok deze cursus duurt twèe jaar, is landelijk geregeld en omvat algemene en medische theorie, en crea tieve technieken. De cursist moet bovendien ongeveer dertig uur stage lopen in een. medische inrichting. zonder neutrale school aan het Rapenburg). Met name de Lucas van Leijden school wordt geplaagd door ruimtegebrek. Door overplaat sing van twee klassen naar de Langebrug wordt niet alleen dit ruimtegebrek opgeheven, maar kan tevens gestart worden met een experiment met het basison derwijs. Het is de bedoeling dat Haanstra en Lucas van Leijden uiterlijk in 1982 één basisschool vormen. Het gebouw aan de Langebrug, van waaruit het Pedologisch Insti tuut in het begin van dit jaar ver huisde naar de Bloemfontein straat, zal waarschijnlijk over twee jaar worden gesloopt. Op die plaats komt dan een nieuw gebouw te staan voor de sociale dienst, die aan uitbreiding toe is. Tegen die tijd moet dus voor de Haanstra- en de Lucas van Leij denschool een nieuwe lokatie ge vonden worden, waarin de nieu we basisschool van start kan gaan. De gemeente heeft daar voor twee plaatsen op het oog: de Ir. Driessenstraat en de Kaas markt. De laatste mogelijkheid heeft de voorkeur, omdat daar meer speelruimte gerealiseerd kan worden. Een ander zeer be langrijk voordeel van de Kaas markt zou zijn dat een groot aan tal leerlingen de drukke Hooi gracht niet hoeft over te steken. Dit zou wel moeten als de school aan de Ir. Driessenstraat komt te staan. De gedeeltelijke verhuizing en het experiment met het basisonder wijs zou volgens eerdere gedach ten plaats gaan vinden in de leeg staande school aan de Boom- markt, dichtbij de Lucas van Leijdenschool. Het opknappen van deze school zou echter te veel geld kosten. LEIDEN - Bewoners uit Vreewijk en de Pieters- en Academie wijk zijn bezig een beroepsprocedure aan te spannen tegen bouw van de omstreden studentenflat aan de Kaiserstraat. Volgende week donderdag nemen de wijkcomi- te's hierover op een speciale be wonersvergadering een defini tieve beslissing. Zoals gemeld werd vorige week bekend dat de gemeente ondanks sterke bezwaren van omwonen den toestemming heeft verleend aan de stichting studentenhuis vesting voor de bouw van een flat aan de Kaiserstraat. De flat moet huisvesting bieden aan zo'n 200 studenten. De bezwaren van de omwonenden richten zich tegen het bouwplan vanwege de verstoring van de omgeving die de 15 meter hoge studentenflat met zich mee brengt. Daarnaast wil men ook een verdere versterking van stu dentenhuisvesting in de omge ving Kaiserstraat tegen gaan. De bezwaarden zullen zeer waar schijnlijk in eerste instantie pro beren de bouw van de omstreden studentenflat tegen te houden via een schorsingprocedure bij de raad van state. Men vraagt dan om dringende redenen schorsing van de beslissing van de gemeen te aan. Later moet men dan via een gewone beroepsprocedure (arob) proberen gelijk te krijgen. Nieuwe personeel EHD en zestig- urige werkweek LEIDEN - Om in het kader van de zg. 24-uursdienst voor de Eerste Hulp Dienst de 60-urige werk week te kunnen invoeren, krijgt de GG en GD er twee personeels plaatsen bij. Dat hebben B en W besloten. Zodra het nieuwe per soneel er is, zal de 60-urige werk week voor het hele EHD-perso- neel worden ingevoerd. Ook Leidse ambtenaren komen in actie LEIDEN - De ambtenaren uit Lei den zullen ook gaan protesteren tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet-Van Agt. Hoe zij dat willen gaan doen (stakingen, demonstraties enz.) staat nog niet vast. In ieder geval is het zeker dat de ambtenaren op 23 juni in het Antonius Clubhuis een groot scheepse protestvergadering zullen gaan beleggen, wanneer de plannen zoals die de laatste we ken zijn uitgelekt om op de amb tenarensalarissen fors te gaan be zuinigen, overeind blijven. Aan staande maandag zal de bonds raad van de Algemene Bond van Ambtenaren zich over de ontsta ne situatie gaan beraden. Tijdens die vergadering zullen ook ver dere acties worden besproken. Volgens de secretaris van de Leidse afdeling van de ABVA zal in de loop van volgende week duidelijk worden, wat voor acties de Leidse ambtenaren gaan voe- Expositie sluit eerder LEIDEN - De tentoonstelling "Mu seum, wat is dat"? in het Waag gebouw wordt voortijdig geslo ten. Aanvankelijk zou de exposi tie tot en met 23 juni duren. Er doen zich echter bewakings problemen voor waardoor de di rectie van het Waaggebouw zich genoodzaakt ziet de tentoonstel ling morgenmiddag te beëindi gen. Leerlingen van de Rheinwardt- academie, die de expositie in richtten, hadden ook de bewa king voor hun rekening geno men. Zij zitten echter midden in hun eindexamen De combinatie bewaken en examenwerk blijkt niet te verenigen. LEIDEN/DEN HAAG - Een 19-jarige loswerkman uit Leiden is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens overtreding van de Opiumwet. Verdachte han delde in heroïne omdat hij zelf geen geld genoeg had om naast zijn sociale uitkering verdovende middelen te kopen, waaraan hij verslaafd was. De rechtbank verklaarde een hoeveelheid geld verbeurd. Vooreen soortgelijk feit werd een 25-jarige beroeploze verdachte, eveneens uit Leiden, door de rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. Verdachte bleek in het bezit te zijn van een kilo hasjiesj, dat evenals een aantal bankbiljetten werd verbeurd ver klaard.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21