Een bijzondere film Saturdy night fever": je kunt er niet omheen Ryan O'Neal in vervolg op 'Love Story' Sisters, het slagerswerk van De Palma Sofia Loren en Marcello Mastroianni in Een bijzondere dag Films deze week Willemstad décor voor speelfilm VRIJDAG 16 JUNI 1978 Sofia Loren en Marcello Mastroianni in "Een bijzondere dag". Hf Rome, het decor voor de histori sche ontmoeting tussen Hitier en Mussolini. Rome, het decor ook voor een ontmoeting tussen twee mensen met een grote dosis on verwerkt verdriet. Terwijl de stad zich opmaakt voor de grote para de ter ere van de führer, speelt zich in de grauwe Aalwijk, waar zoveel gezinnen zijn opgepakt zonder ooit de blauwe lucht te zien, een ontmoeting af die in al zijn menselijkheid danig afsteekt bij de legendarische samenkomst van de twee fascistische leiders. Zij is getrouwd met een fascist, moeder van zes kinderen. Ze wordt beschouwd als goedkope huishoudster en leverancier van de hoeveelheid koters die nodig is om de uitgeloofde premie te ontvangen. Sinds haar huwelijk heeft zij nooit meer gelachen met de die haar slechts nog beveelt, overdag en in bed. Hij was radio-omroeper, lid van de partij, maar om zijn homosexuele geaardheid ontslagen en uit de partij gestoten. Zijn vriend is naar Sardinië verbannen. „Een bijzondere dag"; regie: Et- tore Scola; hoofdrollen: Sofia Lo ren en Marcello Mastroianni; Li- do 2, 16 jr. Beiden hebben hun eenzaamheid en onbegrepen zijn gemeen. Door een toeval ontmoeten zij elkaar in hun Aatgebouw. Zij, niet wetend dat hij homosexueel is, wordt verliefd op hem en uit dat op een voor hem wat al te openhartige manier. Hij verwijt haar, dat zij er goedkope gevoelens op nahoudt en drukt haar keihard met haar neus op de feiten. Hij schreeuwt het uit aan de buitenwereld dat hij een „nicht" is, maar die schreeuw wordt overstemd door de lallende radio die in superla tieven verslag geeft van de para de te^ ere van de führer. Toch komen zij heel na tot elkaar te staan, maar dat duurt slechts even op die bijzondere dag. Daarna scheiden hun wegen zich voorgoed en gaat het naargeesti ge leven vol oorlogsdreiging weer even uitzichtloos verder. Een heel bijzondere Alm van de Italiaan Ettore Scola, waarin So fia Loren en Marcello Mastroian ni de twee trieste personen per fect gestalte geven. Meeslepend geacteerd, zodat wat een verve lende film zou kunnen zijn, een zeer boeiend relaas werd. Scola begint zijn film met authen tieke, vergrijsde beelden van de aankomst van Hitler in Italië. In eens richt hij dan de camera op de grauwe Romeinse wijk, waar „Een bijzondere dag" zich zal af spelen. De kleuren die hij ge bruikt zijn even vaag en grijs als de authentieke filmbeelden. Daarmee bereikt hij een drie dubbel effect: ten eerste bena drukt hij de echtheid van de kort stondige geschiedenis. Het is niet moeilijk voor te stellen dat zich iets dergelijks indertijd werkelijk heeft afgespeeld. Ten tweede tekenen die bijna kleurloze beelden nog eens ster ker de grauwheid van het leven in die Aatwijk. En ten derde geeft het de film iets vaags en onwer kelijks, waardoor men het geheel als een boze droom gaat zien. Al met al een knappe filmprestatie, waarnaar men met plezier kan kijken. Als je in dit geval tenmin ste van plezier kunt spreken, aangezien de situatie van deze twee mensen alleen maar intriest is te noemen. Zeker in het licht gezien van wat zich na die bijzon dere dag in Europa allemaal heeft afgespeeld. ANNEMIEK RUYGROK Gebruik'm goed. Blijvers "Once upon a time in the West" - Western, vooral bekend door de muziek, Camera, Leiden. "Driver" - veel achtervolgin gen, Lido 2, Leiden, Euro 2, Al- phen. "Fritz the cat" - volwassen te kenfilm, Lido 3, Leiden. "Julia" - sereen en subtiel, Stu dio, Leiden. "Turks Fruit" - naar Jan Wol kers, Euro 3, Alphen. "De gebochelde van de Notre Dame" - treurige geschiedenis, Euro 1, Alphen, ook in nacht- voorstelling. "Emmanuelle 2" - de anti- maagd Kristel, Euro 4, Alphen. Kindermatinee "Laurel en Hardy: houten kop pen" - Camera, Leiden. "Tom Jerry" - Ldio 3, Leiden. "Walt Disney's tekenfilmfesti- val" - Rex, Leiden. "Asteric verovert Rome" - Eu ro 4, Alphen. Nachtfilms "Alice doesn't live here any more" - Camera, Leiden. "Meisjes die om de liefde gil len" - Rex, Leiden. "Monty Python en de heilige graal" - Euro 2, Alphen. "De hel van Napels" - Europ 3, Alphen. "Sexroute Bangkok" - Euro 4, Alphen. Het naakrestaurants" - Diner a la carte. Eet smakelijk. Film Voorschoten „Are you being served?" - do., woe. 8 uur, a.l., Greenway. "The dirty dozen" - do., vrij. en zat. 9.00 uur, zo. 8.30 uur, 16jaar, Greenway. "Tom en Jerry, tekenfilms" - zat., zo. en woe. 2.30 uur, a.l., Greenway. Haagse bioscopen Apollo 1 - "The bridge ont he river Kwai", dag. 2 en 8 uur, zo. 1 en 8 uur, 12 jaar. Apollo 2 - "De twee missiona rissen", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vrij., ma. en di. 2 uur, 12 jaar. Asta - "Dr. Zhivago", dag. 2 en 8 uur, 12 jaar. Bijou - "Oh, God"!, dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. a.l. Calypso - "Violette Nozière", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. Camera - "The goodbye girl", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, a.l. Cineac - "Saturday night fe ver", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, zat., zo. en woe. 7 en 9.30 uur, 12 jaar. Corso - "The manitou", dag. 2,7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. Du Midi - "Annie Hall", dag. 8.15 uur. vrij. en zat. 7 en 9.30 uur. zo. 4. 7 en 9.30 uur, 16 jaar. Euro - "The sound of music", dag. 1.45 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. a.l Metropole - "Saturdav night fe ver". dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar Metropole 2 - "Pastorale 1943", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. a.l METROPOLE 3 - "The medusa touch", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. Metropole 4 - "L'Animal", dag. 2.6.45 en 9,30 uur. zo. 1.15,4.6.45 en 9.30 uur. a.l. Metropole 5 - "L'Homme qui amait les femmes", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. Odeon 1 - "Driver", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. Odeon 2 - "Cinderella", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. Odeon 3 - "Poseidon adventu re". dag. 2. 6.46 9.16 uur. zo. ook 4.30 uur, 12 jaar. Odeon 4 - "The turning point", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. Olympia - "Soldaat van Oran je". dag. 8 uur, zat. en zo. 2 en 8 uur, 12 jaar. Passage - "The man with the golden gun", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zat. en zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. Studio 2000 - "Close encoun ters". dag. 2 en 8 uur, zo. 1 en 8 uur. a.l. De Uitkijk - "Julia", dag 7 en 9.30 uur, do., vrij., ma. en di. ook 2 uur, 16 jaar. HONG KONG <SP>- Hong Kong is de beste plek ter wereld om te filmen, omdat buitenstaanders je rustig je gang laten gaan", aldus acteur Ryan O.Neal. Hij is in het Ver re Oosten om samen met Candice Bergen te werken aan zijn nieuwste film "Oli ver's Story". Een vervolg op het kassucces uit 1970 waarin O'Neal ook een hoofdrol had" Love Story", de film die mil joenen opbracht en evenveel met tranen doordrenkte zak doekjes. Aanvankelijk voelde Ryan niets voor een rol in "Oliver's Sto ry". Hij had het verhaal gele zen van schrijver Erich Segal en vond de figuur die hij moest spelen té zoetsappig. Koortsachtig herschreef re gisseur John Korty het script en haalde opgelucht adem toen Ryan vier dagen voor de opnamen van start ging toch" ja" zei.. O'Neal is tevreden over het werk van regisseur Korty, die de rol van Oliver voor hem aannemelijk maakte. Hij vindt het nieuwe verhaal sterker en veel minder senti menteel dan dat van de vorige film, die de geschiedenis ver telt van een jong echtpaar. De vrouw hoort al vrij snel na haar huwelijk dat zij leuke mie heeft en sterft aan het slot van de film. "Oliver's Story" begint met de begrafenis van Ali McGraw. Door die opname, op een lo catie die ook voor "Love Sto ry" is gebruikt, raakte film held O'Neal over zijn toeren. Hij zegt:"' Er kwamen zoveel herinneringen boven. Ik was oprecht ontroerd. WILLEMSTAD (ANP) - In Willemstad, de hoofdstad van Curasao, worden opnamen gemaakt voor de Amerikaan se speelfilm "Firepower". In de hoofdrollen spelen onder anderen Sofia Loren en Ja mes Coburn. De film, naar een verhaal van Bill Kirby, gaat over een ille gale poging van de Ameri kaanse regering om een cri minele multi-miljonair te pakken te krijgen. Ten behoeve van de rolprent moest het verkeer in Willem stad omgeleid worden. Een oud landhuis is tot filmstudio omgebouwd. De hoofdrol spelers in Firepower trekken bij de opnames veel publiek. Zij, die nog nooit van de film „Saturday Night Fever" heb ben gehoord, kunnen eerder tot de uitzonderingen dan tot de regel worden gerekend, want hij loopt als een trein en de verkoop van de gelijkna mige langspeelplaat van de Bee Gees heeft de 12 mifjoen al overschreden. Vijf singles van de elpee prijken om beur ten bovenaan de hitlijsten in de hele wereld, maar vooral in de Verenigde Staten. Een slim idee om liedjes van pre cies twee- en eenhalve mi nuut bij een film te maken, dan vang je als het goed is drie vliegen in één klap: de op brengsten van de film, die van de vijf singles en die van de elpee. De singletjes maken reclame voor de elpee, de el pee voor de film en de film voor de single en de elpee en zovoorts. In de toekomst kunnen we dan ook meer van deze „koort sen" verwachten. Behalve de beïnvloeding moeten er nog meer redenen zijn waarom zoveel mensen en vooral jon geren, weg zijn van „Saturday Night Fever". Die liggen voor het opscheppen. Ten eerste heeft de film een verhaal, waarin veel jongeren zichzelf zullen herkennen. Weliswaar is de hoofdpersoon Tony (John Travolta) een Italiaan, die in New York woont, maar hij is negentien, hij heeft een saai baantje en hij woont nog bij zijn ouders thuis, alles net zoals het grootste deel van de negentienjarigen. Hij wordt gek van het burgerlijke, door en door katholieke gezin. De Saturday Night Fever; regie: John Badham; voornaamste rollen: John Travolta en Ka ren Gorney; muziek: The Bee Gees; Luxor 12 jr. zaterdagavond in zijn vaste discotheek is zijn enige uit laatklep. Vooral voor dege nen die zelf vaak gaan dansen is het leuk om het disco theekleven door de ogen van de camera te zien, maar ook nieuwsgierigen kunnen zien wat anderen aan die dansho- len vinden. Goed, tot hier is Tony nog een gewone jongen, maar dan zullen velen hem gaan benijden. Hij kan ge weldig dansen. Waar hij met zijn vrienden, de Faces, ver schijnt, gaat iedereen een stapje opzij. Met Stephanie (Karen Gorney) oefent hij voor een danswedstrijd, waarmee ze 500 dollar kun nen verdienen. Stephanie zit vol ambities en met pijn en moeite lukt het haar ook wel om die waar te maken. Door haar en doorzijn oudere broer Frank, een priester die uit de kerk is getreden, begint Tony de beperktheid van zijn voor uitzichten in te zien. Na een lange zelfstrijd komt hij als winnaar boven met een beter uitzicht op de toekomst. Het verhaal is én zinvol én aan genaam om naar te kijken. Producent Robert Stigwood weet zowel ouders en oude ren als jongeren voor zich in te nemen. Zij die zich nu nog niet gewonnen geven voor „Saturday Night Fever" zul len moeten bekennen dat John Travolta een mooie jon gen is die op een natuurlijke, innemende manier toneel speelt. Ook de andere rollen worden zeer geloofwaardig neergezet. Verveling is uitge sloten: de camera Aitst van de ene spannende of boeiende scène naar de andere. ANNERIEK DE JONG John Travolta in verschillende swingende standjes in "Saturday night fever". Schizofrenie, bloedspetters en gruwelen in Trianon Griezel, slagersmessen, dokters laten griezelen in "Sisters". Een die tweelingzusjes platspuiten. Al- film, ivaarin schizofrenie een he lemaal effecten, waarmee Brian de langrijke rol speelt. Palma de toeschouwer probeert te Brian de Palma heeft eens gezegd, dat hij graag tot de soberheid van Hitchcock zou willen komen, maar dat hij daar nog niet aan toe was. Die opmerking stamt uit 1977, de film Sisters echter uit 1972 en dat is maar goed ook. Want je zou de neiging krijgen om, bij het zien van dit zustersdrama, heel hard te roepen dat Brian die soberheid nooit in zijn vingers krijgt. Hitchcock heeft een grote invloed op De Palma gehad en dat is ook duidelijk zichtbaar. Zozeer zelfs dat critici hem van plagiaat heb ben beticht. In Sisters is dat Hitchcpckachtige sfeertje soms terug te vinden, maar van pla giaat is geen sprake. Daarvoor mist De Palma (nog) teveel kwali teit en zijn de schokkende en bloederige scènes te voorspel baar. Sisters is het verhaal van een Sia mese tweeling, Danielle en Do- Sisters; regie Brian de Palma; voornaamste rollen Jennifer Salt en Margot Kidder; Trianon; 16 jaar raakt in verwachting, dit tot grote woede van Dominique die met een stuk tuingereedschap het ongeboren kind dood slaat. De operatieve ingreep die de zusters moet scheiden wordt de kwade Dominique noodlottig en zij sterft. Maar die ingreep wordt Danielle minstens zo noodlottig, want zij wordt schizofreen en verandert bij tijd en wijle in Dominique, ook als zij met haar vriend haar verjaardag wil vieren. De vriend^ wordt op een afschuwelijke ma nier aan het mes geregen (twee steken in de buik, een in het ge zicht en drie in de rug) en sterft onder de ogen van de buurvrouw, een journaliste van de Staten Is land Panorama. teratuur staat immers bol van de problemen rond de dubbelgan ger, het eeuwige confiict tussen goed en kwaad, leven en dood. Dominique de slechte, Danielle de goede die leven voortbrengt. Maar dat idee smoort De Palma in een golf bloed, als Danielle (Do minique) met enkele welgemikte halen met een lancet het kruis van de psychiater opensnijdt. En daar heeft zelfs Stevenson met z'n dr. Jekyll en mr. Hyde niet van terug. Wat ons betreft mag De Palma zijn messen in het vervolg wat sub tieler hanteren. WIM SCHEURER minique, die de eerste twintig jaar heup aan heup door het leven gaan. Danielle is de zachtaardige, de lieve, Dominique de kwaad aardige zuster. De eerste heeft een verhouding met een psychia ter, daarbij voortdurend en let terlijk door Dominique op de vingers gekeken. Om de verhou ding totaal te laten zijn krijgt Dominique van de psychiater een spuitje, zodat hij ongestoord haar zuster in het ziekenhuisbed zwanger kan maken. Danielle De film gaat over de speurtocht, die de journaliste onderneemt, omdat de politie haar niet gelooft. Het is een goed verhaal gewor den, op z'n tijd zelfs spannend. En De Palma bewijst, ondanks zijn botte slagerswerk, wel dege lijk een bekwaam regisseur te zijn, wat bijvoorbeeld blijkt uit de scènes in het psychiatrisch zie kenhuis en de fiash-backes. Söms bezorgt hij de toeschouwer zelfs de indruk iets meer te willen zeggen, waartoe het gegeven zich natuurlijk uitstekend leent De li f

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11