Inzet levert Brazilië ruime overwinning op Nikon Polen mist kansen; Kempes schiet met scherp: 0-2 Een Nikon camera is een betrouwbaar, objektief advieswaard. Dat hebben ze bij Foto Wamsteker erg goed begrepen. Peru ten onder STONES STORT GELD IN EIGEN CLUBKAS DONDERDAG 15 JUNI 1978 SPORT PAGINA 21 ROSARIO - Argentinië en Po len waren gisteravond in Ro- sario voor 44.000 toeschou wers van gelijke kracht. Toch won het gastland met 2-0 en de verklaring daarvoor was even simpel als het reken sommetje van twee keer twee. Argentinië en Polen kregen in de eerste vijf kwartier ieder twee opgelegde kansen. De Argentijnse werden door Ma rio Kempes met verwoestende kracht en precisie benut. De Poolse, die nog fraaier en ge makkelijk waren, werden door Deyna en Lato op knulli ge wijze verprutst. Vooral Deyna, die nota bene een bij na exclusief jubileum vierde in zijn honderdste landen- wedstrijd, moest zich scha men. De Poolse middenvelder, die zo graag een leider als Cruijff wil zijn, maar daar voor net een schepje extra klasse ontbeert, schoot in de 37ste minuut van de eerste helft een strafschop zo slapjes op doel, dat doelman Fillol gemakkelijk tot held van de weinig kritische Argentijnse supporters kon worden ver heven. Het stoppen van die strafschop was helemaal niet zo'n grote prestatie. Deyna verzuimde aldus de ge lijkmaker te scoren en boven al de wedstrijd weer open te trekken. Dat had Lato in de 62e minuut alsnog kunnen doen De topscorer van het vo rige toernooi in West-Duits- land zeven treffers) hoefde na waarlijk briljant vierkante meterwerk van Boniek de bal maar in het doel te schieten Lato schoot inderdaad, maar zo slordig, dat het leer tegen het zijnet ging. Toen tien mi nuten later Mario Kempes, na uitstekend onderscheppings- en opbouwwerk van Ardiles, de tweede Argentijnse kans kreeg en bovendien op zijn mooist benutte, was het ge beurd met de Polen, die het laatste kwartier nog wel fa natiek stormliepen, maar daarmee alleen bereikten dat de eigen verdediging open stond en de Argentijnen ook nog een paar kansen konden laten liggen. Loodzwaar Polen leek aanvankelijk het loodzware karwei - de stormloop van Argentinië ontregelen - net als Italië goed uit te voeren. De Argentijnen, in elk duel net voor of net over de grens van het toelaatbare spelend, vielen inderdaad di rect stormachtig aan. De Poolse coach had echter een defensieve stelling opge bouwd. Slechts Lato en Szar- mach waren speerpunten, die snel moesten uitvallen. Ar gentinië kwam er niet door en juist op het moment dat Polen wat meer de aanval had geko zen, kwam van links die kromme flankbal van Galle go. Mario Kempes, die in de vorige wedstrijd tegen Italië de geblesseerde topscorer Lu- que niet kon doen vergeten, taxeerde die voorzet uitste kend en kopte hard en zuiver in de hoek. De meegelopen stopper Zmuda en doelman Tomaszewski waren volstrekt kansloos, 1-0. Polen moest na deze treffer met meer risico aanvallen en deed dat ook goed. Boniek, veruit de beste Pool, verschalkte Fillol bijna met een kopbal en verdiende een gele kaart voor zijn op de doelman uitgevoer de reactie op de mislukking. De Zweedse scheidsrechter Eriksson gaf hem niet. Acht minuten voor rust had het ge lijk moeten worden. Een kop bal van Lato langs Fillol werd door Tarantini met de hand uit het doel getikt. Deyna faalde hopeloos, waarna de Argentijnen rustig vanuit de verdediging konden blijven spelenZo bleef het voor Polen moeilijk om erdoor te komen. Het beeld van de boeiende wed strijd werd dan ook steeds grimmiger. Eriksson voor kwam een chaos, toen hij kort na de rust binnen twee minu ten aan beide partijen (Ma- kulewicz en Gallego) een gele kaart gaf. Droomkans In de zeventiende minuut van de tweede helft kreeg Lato zijn droomkans. Boniek dribbelde op de rand van het straf schopgebied tussen vijf op eengehoopte Argentijnse ver dedigers door en legde de bal in ideale positie voor de voe ten van Lato. De kalende Poolse schutter toonde echter opnieuw een groot gebrek aan vorm bij het afronden. Hij vuurde naast. Dat betekende andermaal dat Argentinië - met de 1-0 voorsprong op het bord-kon blijven afwachten. Een gelijke stand zou voor de confrontatie met Brazilië van zondag aanstaande niets be tekend hebben. De aanvalsstoten van Polen werden hoe langer hoe krampachtiger. Begrijpelijk als het maar niet lukken wil. Zo kwam het dan ook dat het 2-0 in plaats van 1-1 werd. Op het middenveld ontfutselde Ardiles, de meest artistiek spelende Argentijn, Nawalka de bal. Ardiles zette direct een sprint richting strafschopge bied in. Daar dook Kempes, die een uur onzichtbaar was geweest op. Kempes ontdeed zich van Zmuda en knalde langs de opnieuw kansloze Tomaszewski. Argentinië, dat opnieuw blijk had gegeven te pakken te zijn maar dan is er wel efficiency nodig bij de afwerking, kon zich weer op maken voor een feest. De overwinning was niet onver diend, maar toch wel een beetje fortuinlijk. MENDOZA - Om een beetje een vergelijking te maken met de indrukwekkende 5-1 van Cordo ba: Brazilië heeft gisteren een gemakkelijke overwinning behaald op Peru, 3-0. Winst op de ploeg die Nederland niet alleen weerstond, maar ook een duidelijke groepswinnaar was. Een merkwaardige wedstrijd. Een rommelpot. Het veld in Mendoza „loopt" slecht volgens de Neder landers. Brazilië noch Peru heeft er wezenlijk hinder van gehad. Deze Zuidamerikanen hebben geen ruimte nodig, integendeel. Alles moet in het klein gebeuren en dan maakt het niet zo veel uit. Bijna alles gebeurt ook langzaam, statisch. Brazilië wa daarin nauwelijks beter dan Peru, dat alleen maar op het gebied van in dividuele snelheid werd versla gen. Peru probeerde combinaties die tegen Schotland mogelijk wa ren, maar niet tegen Brazilië, dat al van oudsher is ingeschoten op goochelwerk op de vierkante me ter of minder. Amaral en Oscar konden daardoor steeds ingrij pen iq het centrum. Peru kreeg natuurlijk mogelijkhe den, maar lang zoveel niet als Brzilië dat toch wat gehaaider werkte in de aanval en ten minste met een redelijke frequentie in de buurt van de vijandelijke doel man kwam. Daar echter hield het op. Een kans was niet mooi ge noeg, de positie diende nog idea ler te worden en dat nu vonden met name Manzo en Chumpitaz niet goed. Eigenlijk was het dan ook geen wonder dat twee-derde van de Braziliaanse productie uit dood-spelsituaties ontstond en dat de derde treffer voort-kwam uit een vrij toevallige poging van afstand van Dirceu. Hij gaf zijn schot vaart èn richting mee. On getwijfeld, maar de poging van twintig meter had de bal in de handen van Quiroga moeten brengen en niet via de paal in het net. Eerder had Dirceu uit een vrije trap van bijna twintig meter gescoord en ook daar had Quiro ga meer tegen moeten doen. Een kwartier voor tijd legde Zico de uitslag vast via een strafschop. Schuld Quiroga, die Peru erdoor sleepte tegen Schotland, was een chaoti sche en paniekerige doelman, maar de schuld van de nederlaag kan niet alleen op zijn schouders worden gelegd. Peru mag dan po tentieel ten minste dezelfde mo gelijkheden hebben als Brazilië, er wordt veel minder van gebruik gemaakt. Bij de Brazilianen is de harde hand van parachutis ten-kapitein Claudio Coutinho duidelijk merkbaar. De man die ooit conditietrainer in Peru was, gelooft evenzeer in werklust als in artisticiteit en zijn Brazilianen hebben op bepaalde momenten een vleugje agressie die Europees aandoet. Werkelijk meeverdedi gen komt niet voor in het brein van de aanvallers Gil, Roberto en Mendonca maar een keer of wat voor niets lopen willen zij best Geregeld opkomen doen de ver dedigers op de flanken zelden maar als het moet, akkoord. Tactisch ook ligt Brazilië een straatlengte voor op de onge compliceerde Peruanen, die een ruimtedekking preferen, maai' geregeld een chaos scheppen. Ook iedere verdediger of midden velder moet minstens een tegen stander passeren voor de bal ver der kan worden gestuurd en dat mislukt geregeld. Brazilië speel de op middenveld en in verdedi ging dicht op de man. De verde digers en vooral Neto en Berardi gingen daarmee wel eens de boot in, maar zij vonden keer op keer Amaral achter zich om de gaten te stoppen. En wanneer de lange elastische laatste man er niet was dan toonde Leao zich een bijna Europees koele doelman. Zelfs dat zou niet voldoende zijn ge weest als de Peruanen hun schietschoenen hadden aange trokken, maar dat leek vergeten na het bezoek dat de hele ploeg in de vroege middag aan de cathe- draal van Mendoza, voor het bij wonen van een mis. had ge bracht. Slechts in één opzicht was Peru de Brazilianen een stukje voor. Af en toe werd een lange pass gebruikt om een opening te zoeken. Obli- tas, La Rosa en Munante kregen daardoor weieens wat ruimte Maar zij bleven in die gevallen geïsoleerd te midden van een de gelijk georganiseerde Braziliaan se verdediging. Een man wil wel achter een bal aangaan, wanneer die in zijn richting komt, de ande ren hebben er geen sprint voor over om de frontlijn te bereiken. Zo iets wilden Braziliaanse aan vallers en zeker verdedigers wel ADVERTENTIE De overwinning van Brazilië kan natuurlijk niet alleen ontstaan zijn door tekortkomingen van Peru. Daarmee zou een elftal wonderlijk begaafde artiesten te kort worden gedaan. Bijvoor beeld Batista en Dirceu de mid denvelders, maar ook de vleugels Gil en Mendoca, die een karre- vracht verrassing in hun acties legden. Alles bij elkaar leverde het minder op dan mogelijk was geweest, maar dat kwam ook door het knalharde ingrijpen van Velasquez (weer een gele kaart), Duarte en Manso. Het bracht ook weinig omdat risico werd verme den in de passes. Balverlies wil een Braziliaan, en een Peruaan wat minder, zich slechts veroor loven als het in een persoonlijk duel gebeurt. De Braziliaan pro beert zich in zulke gevallen te herstellen (Neto, Oscar, Toninho en Dirceu), de Peruaan berust en hoopt er maar op dat de eerste de beste man achter hem meewerkt aan de oplossing van zijn probleem. Die onvolwassen instelling heeft tenslotte het duel, dat voor een belangrijk deel stapvoets en op het middenveld, werd gestreden en beslist. Na een kwartier, waarin werkelijk niets dreigends in de richting van een van de doelen plaats vond, nam Brazilië onverwacht een voorsprong. Van negentien meter schoot Dirceu uit een vrije schop de bal naar de linker bovenhoek, waar doelman Quiroga te laat aankwam. Bij de volgende poging (Toninho) glipte de bal door de handen van Peru's eerste doelverdediger, maar be landde - zuiver toevallig - naast het doel. Velasquez dacht met een afstandsschot even aan de gelijkmaker, Munante liet de vol gende kans voor zijn rechtervoet liggen, toen hij na een beste actie van Oblitas van drie meter het doelvlak ongeschonden liet. Vervelend Het waren incidentele onderbre kingen van een duel, dat geleide lijk vervelend werd. Een enkel goochelnummertje is leuk, an derhalf uur trucs en voetvlugheid De Brazilianen bouwen een feestje getoond krijgen, leidt tot over voering. Zelfs het goede kan te veel zijn. Brazilië werd na een klein half uur uit een nog steeds niet rooskleurig situatie gehaald. Doordat Velasquez afdoend wegwerken achterwege liet, kreeg een volledig vrijstaande Dirceu een schietkans op twintig meter. Het schot was bepaald niet verwoestend, maar omdat Quiro ga in de hoek misgrabbelde, wer den wel de illusies van Peru ver woest. Pas na rust kwam de ploeg werke lijk terug. De tegenslag van de vroege blessure van Diaz leek overwonnen. Cueto en Cubillas kregen meer vat op het midden veld. In die periode echter toonde Brazilië zijn volwassenheid. Het tempo, toch al niet formidabel, werd teruggedraaid naar het nul punt, de ploeg trok zich terug in eigen rijen en liet Peru aanmod deren, zelf wachtend op moge lijkheden om uit te breken. Twin tig minuten voor tijd was er weer zo'n gelegenheid. Duarte greep vlak bij doel Roberte beet en Zi co, die koud honderd tellen (als vervanger van Gil) op het terrein stond, verzilverde de strafschop. De koelste, de meest berekenende, de hardst werkende van twee ty pisch Zuidamerikaanse ploegen was duidelijk winnaar geworden daarvoor zijn ploeg op 1-0 gezet heeft Leiden wil Merckx eren LEIDEN - Hoewel Eddy Merckx niet mee(r) zal fietsen, zal hij tij dens de Tour de France nog tenminste één keer gehuldigd worden. Dat ligt althans in de bedoeling van Joop Riethoven, directeur sportief van de Leidse Tourstichting, op wiens initia tief een comité zal worden ge vormd dat Merckx wil huldigen tijdens de voorstellingsavond van renners die deelnemen aan de in Leiden startende Tour. Merckx is die dag, 28 juni, in de Sleutelstad met zijn C en A- ploeg. Riethoven: "En wat zou dan mooier zijn om hem in het bijzijn van al zijn oude vrienden te huldigen voor zijn verdien sten als renner?" Aan de Franse organisatie is per telex toe stemming gevraagd voor de huldiging. Bij de start van de Tour in Leiden zal overigens ook een delegatie uit Frankfort aanwezig zijn. Uit die Duitse stad, die in 1980 het Tourvertrek organiseert (waar voor een miljoen betaalt moet worden) komen o.a. burgemees ter Wallmann en een aantal ver tegenwoordigers van politieke partijen over. Op de proloogdag in Leiden zal langs het parcours een collecte worden gehouden ten bate van het geestelijk gehandicapte kind. Francesco Moser won gisteren de openingstijdrit van de Midi Li bre. Zoetemelk werd tweede op vier seconden. Knetemann bracht gisteren de proloog van de Zwitserse ronde op zijn naam. Maertens werd vijfde, Thurau zesde. ADVERTENTIE LOS ANGELES - De onaangenaamheden tussen Dwight Stones, het 'enfant terrible" in de Amerikaanse atletiekwereld, en de Amerikaanse Amateuratletiekunie (A.A.U.) nemen hand over hand toe. De laatste episode betreft de verdienste van de ex- wereldrecordhouer hoogspringen tijdens de finale van de „su perstar-wedstrijden. In februari van dit jaar verdiende Sto nes op de Bahama-eilanden 33.600 dollar met zijn t.v.-optreden in de superstar-wedstrijden, waaraan ook Ties Kruize deel Het reglement van de A.A.U. bepaalt, dat tweederde van deze som naar de kas van de amateurbond vloeit en een-derde ge schonken moet worden aan een liefdadig doel. In een edelmoe dig gebaar verkoos Stones het gehele bedrag aan een instantie uit te keren en wel aan de 'Desert Oasis Track Club', zijn eigen atletiekvereniging, waarvan de viervoudige nationale kam pioen het enige lid is... De A.A.U. heeft Stones een mededeling doen toekomen, dat hij zich op 19 juni moet verantwoorden voor zijn daad. Niet alleen Stones wordt opgeroepen, ook Francie Larrieu (Amerikaanse midden-afstand-kampioene), Kathy Schmidt (wereldrecord houdster speerwerpen) en Jan Fredericks (nationaal record houdster vijfkamp) moeten op 19 juni voor de A.A.U. verschij- 9 9 Als importeur van Nikon camera's is het plezierig te konstate ren, dat de vraag naar onze kostbare, professionele foto-apparatuur sterk stijgende is. Een verheugende ontwikkeling welke is ontstaan door het feit, dat de betere foto-amateur nóg kritischer en kwaliteitsbewuster wordt. En Nikon is topkwaliteit. Voor iemand die een goede foto zaak binnenstapt en zich een produkt van ons wil aanschaffen is een objektief, betrouwbaar advies en service van essentiëel belang; hij heeft er zonder meer recht op volledig geïnformeerd te worden. Kijk, dat hebben ze bijvoorbeeld bij Foto Wamsteker erg goed begrepen. Daar staan vakmensen die er plezier in hebben om de adspirant- Nikon-koper geheel van dienst te zijn met goede raad en waardevolle adviezen. En daar ook de tijd voor nemen. Of het nu gaat om een Nikon body, een lens of een flitsschoentje. Alleen op deze wijze ontstaat er een band van vertrouwen tussen klant en verkooppersoneel. Dat vinden we een goede zaak. De Foto Wamsteker zaken zijn te vinden in: Breda: Ridderstraat 9. Delft: Markt 19-21. Den Haag: Laan van Meerdervoort 43. Leiden: Breestraat 29. Rotterdam: Korte Hoogstraat 16. de heer G. Brouwer Direkteur Inca B.V., Importeur van Nikon

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 20