Bettega brengt heersend Italië tot wanhoop Yhders nieuwste Dat was schrikken in de Franse Alpen. P arlementariërs "op zoek" naar vermiste Duitsers West Duitsland fortuinlijk Het is nu nog maar zeven tegen elf Kubala moet eruit De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. DONDERDAG 15 JUNI 1978 SPORT PAGINA 19 BUENOS AIRES - Roberto Bettega hief de handen in wanhoop ten hemel. De 27-jarige spits van Juventus voel de zich al zeker van de treffer, die de inleiding zou vormen voor de nederlaag van West-Duitsland. De Italiaan had het gat gezien. Paolo Rossi had de opzet begrepen en de bal feilloos de diepte in gestuurd. Moeiteloos ging Bettega doelman Sepp Maier voorbij. Hem daarbij op zo'n afstand ontwijkend dat de Duitser hem niet zou kunnen neerha len. Een open doel lag voor hem. Hij aarzelde niet en schoot. En toen volgde die onnavolgbare redding van Manfred Kaltz, die bijna op de lijn de inzet toch nog keer de. Bettega zou nog een mogelijkheid krijgen, in het zicht van het rustsignaal. Geheel vrij stond hij bij de tweede paal. Wederom leek de beslissing gevallen. De Italiaan faalde echter volkomen bij het bepalen van de richting van zijn schot. Een van de ongelukkigste bepa lingen van het wereldkam pioenschap is, dat een gebles seerde speler, zo snel zijn benen of medespelers hem dragen kunnen, buiten het veld gebon jourd moet worden, opdat het spel en de kostbare tv-uitzen- ding via de satelliet zo weinig mogelijk vertraging ondervin den De achterliggende gedach te is niet moeilijk te raden. Zui delijke volkenvertrouwd met opera en comedia dell'arte,zijn nog wel eens geneigd bij een kleine voorsprong de stervende zwaan of sterven de Mimi na te bootsen, om op die manier weer enkele tientallen seconden lan ger in het genot van die voor sprong te blijven. Ik zit dan al tijd verlangend te wachten tot dat zij toch nog achterkomen en al die verspilde seconden door gehol en gehaast en onnauw keurigheden weer terug moeten zien te winnen, want tijd is dan opeens weer geld. De kwaadwillige elementen in de voetbalwereld hebben nu echter een veel profijtelijker middel gevonden dan tijdrekken: zij trappen, in een manhaftige po ging nog de bal te spelen, een tegenstander tegen de vlakte, deze ligt krimpend op de grond wordt krimpend buiten de lij nen gelegd, en het spel gaat vrolijk verder, nu met elf man van de overtredende partij die er alleen een vrije-schop-tegen en in zeldzame gevallen een gele kaart aan overgehouden heeft) tegen tien van de toch al gedu peerde partij. Op die manier loont het om een tegenstander tijdens een kopduel, een stoot in zijn ribben te geven. De tegen stander kronkelt naar adem happend op de grond, wordt haastig het veld afgedragen,en het spel gaat verder, nu met elf boosdoeners tegen nog maar negen slachtoffers. En opnieuw (het is alsof de duvel ermee speelt!juist op het mo ment dat de verzorger een sprintje aantrekt om van hel eerste slachtoffer naar het tweede te rennen terwijl de dok ter bij de eerste blijftheeft een speler van de minderheidspar tij het ongeluk dat hij, als hij opeens twee vrije tegenstanders op zich ziet afstormen, zich for ceert en een spier verrekt. De keeper van de tegenpartij is zo sportief hem van het veld te dragen en achter zijn doel neer te leggen. Het is nu elf tegen acht'. De reserves heeft de trainer in de eerste helft al opgebruikt, hij kan alleen hopen dat de gebles seerden weer kunnen worden opgelaptMaar o jéhier kon de tegenpartij nu werkelijk niets aan doen, twee naar achteren gedirigeerde voorhoedespelers botsen koppend met de koppen tegen elkaar, de een komt na enige tijd weer overeind, maar de ander wordt met een hersen schudding weggedragen. Nu staan er nog maar zeven spelers van de nette partij tegen elf rauwdouwers. Acht spelers is het minimum. De scheidsrech ter blaast af. en verklaart het voltallige elftal tot overwin naar. Kortom: een nuttige en verstandige maatregel van de FIFA. NICO SCHEEPMAKER West-Duitsland kwam goed weg. Daarover waren de ruim 70.000 toeschouwers - het River Plate stadion was voor het eerst in dit toernooi niet uitverkocht - het gistermiddag wel eens. De "nul nul" vormde allerminst een af spiegeling van de krachtsver houding in het veld. Vooral na de hervatting beheerste Italië het spel volkomen. Bondscoach Helmut Schön had Hans en Dieter Müller uit de ploeg gelaten voor een extra spits in de persoon van Berndt HÖ1- zenbein en voor de middenvelder Herbert Zimmermann. In de eer ste helft heeft de Westduitse bondscoach nog mogen hopen dat hij zijn spel tenminste enigs zins zou kunnen spelen. Naar ma te de strijd vorderde bleek dat Italië oppermachtig werd en dat Hölzenbein en de andere vleugel speler Karl-Heinz Rummenigge hun aanvallende taak eenvoudig moesten opgeven. Klaus Fischer, die voor de ontmoeting al 583 mi nuten wachtte op een doelpunt in een interlandwedstrijd, zou daar ook in de 90 minuten West- Duitsland-Italië niet aan toeko- gezegd dat hij met een "onbe slist" tevreden was. Hij heeft het tijdens de gebruikelijke perscon ferentie na afloop, evenals Schön trouwens, bevestigd. In dit soort bijeenkomsten worden echter weinig ware woorden gesproken. Het is eenvoudig niet aan te nemen dat de Italiaanse bondscoach in een tevreden stemming het sta dion heeft verlaten. Het was hem duidelijk dat hij dit Duitsland kon verslaan. Daarom bracht hij na de hervatting Renato Zacca- relli wederom in plaats van Gian- carlo Antognoni in het veld. De man uit Turijn kreeg een heel wat aanvallender opdracht dan An tognoni. Hij werd bijna een vier de spits. De consequentie was dat Rainer Bonhof, die voor de rust Antognoni moest afstoppen en daarom aan Zaccarelli gekoppeld was, nog minder aanvallende im pulsen gaf. Het was hem eenvou dig onmogelijk de aanval te steu- Een maal maar had de bescheiden Duitse aanhang reden om op te veren. Dat was halverwege de eerste helft. Toen de Duitse aan val afgeslagen scheen kwam de omhaal ver in de hoek die Dino Zoff tot een uiterste krachtsin spanning dwong. Bettega en Gentile juichen al na de inzet van Bettega, r Manfred Kaltz haalt de bal nog net van de lijn Het Italiaanse overwicht groeide naar mate het rustsignaal nader bij kwam. Behalve Bettega was ook Paolo Rossi dicht bij een doelpunt. Manfred Kaltz tastte na een vrije trap van Cabrini volko men mis. Rossi stond vrij, vlak bij de tweede paal, hij had echter te weinig ruimte om tot een gericht schot te komen. In de tweede helft verdedigde West-Duitsland op een wijze zo als in het verleden zo vaak Italië is verweten. Het is bekend, Schön vreest Italië. En niet zonder reden als men de statistieken bekijkt. Immers, de twee maal dat beide landen elkaar eerder in de eind ronden van een toernooi om de wereldtitel ontmoetten, was West-Duitsland niet al te succes vol. In 1962 in de groepswedstrij den in Chili eindigde de ontmoe ting tussen beide landen even eens doelpuntloos. Acht jaar later schakelden de Italianen hun te genstander in Mexico in de halve finales uit. Vrij gelukkig ontkwam West- Duitsland na een tiental minuten aan een tegendoelpunt. Zacca relli raakte juist buiten bereik van Sepp Maier de lat. Bettega die vervolgens inschoot zag hoe Kaltz en Russmann gezamenlijk nog juist redden. Arbiter Ducsan Maksimovic, die ook al geen goe de indruk achterliet, ging niet in op de protesten die volgden. Fataal dreigde voor West-Duitsland de volgende periode te worden. Flohe raakte geblesseerd en te gelijk liep Fischer een verwon ding bij het oog op. Vier minuten stonden negen Duitsers tegen elf Italianen. Tot verontwaardiging van de tienduizenden op de tri bunes, die in Italië hun favoriet zagen, beperkten de Westduit sers zich er - begrijpelijk - toe tot het elkaar toeschuiven van de bal om die vier minuten te overbrug gen. Flohe maakte plaats voor Erich Beer. Zelfs Fischer moest daarna herhaaldelijk terugko men om de situatie te klaren. Veel dankte Helmut Schön ook dit keer aan doelman Sepp Maier. Een kwartier voor tijd zag die nog net kans relli tot t werken. Fischer had overigens in deze ont moeting toch nog het doelpunt kunnen krijgen waarop hij al zo lang wacht. Dat was een tiental minuten voortijd mogelijk. Erich Beer ging langs Romeo Benetti en bereikte Fischer in het cen trum. De spitsspeler van Schalke schoot echter niet hard genoeg. Die onverdiende treffer zou voor een golf van verontwaardiging in het stadion hebben gezorgd. Maar zelfs nu dat uitbleef verliet de wereldkampioen van 1974 het veld na een langdurig, honend fluitconcert dat maar niet in he vigheid afnam. 5? BUENOS AIRES/MADRID - Het Tunesische elftal, dat van de regering een aanbod had gekregen om als beloning voor het goede spel tot en met de finale in Argentinië te blij ven, heeft dit vriendelijke ge baar afgewezen. De Noord- afrikanen zijn reeds gisteren op het vliegtuig naar huis ge stapt. De Spaanse selectie is gisteren door een teleurgestelde me nigte op het vliegveld van Madrid ontvangen. Met name trainer Ladislao Kubala moest het ontgelden: 'eruit, eruit', luidden de spreekko ren. Kubala werd door ver slaggevers aan een waar kruisverhoor onderworpen. De man wiens contract in de cember 1977 nog met twee jaar verlengd werd, weigerde in te gaan op de suggestie dat de Spanjaarden in Argentinië waren afgegaan. "Het elftal heeft gedaan wat in zijn ver mogen lag. Er is goed ge speeld en ik geloof dat mijn team iedere wedstrijd beter ging spelen" ADVERTENTIE ,fict skatc board mocht ook mee. Nou, bij hel uitstappen heb ik er ook even een ritje meegemaakt. Twee meter slechtsen alleen met de linkervoet. En daarmee was de enige chauffeur van de familie uitgeschakeld. Je begrijpt dat ik het even moeilijk had. Zeker. Daarom adviseren wij van de Amro Bank iedereen die met eigen auto op vakantie gaat z'n reisverzekering uit te breiden met een autopechverzekering. Met zo'n pakket bent u dan verzekerd tegen de kosten voort vloeiend uit dit soort ongelukjes; ook het terug laten brengen van uw auto is door zo'n verzekering gedekt (tot een maximum van fl.000,-). Trouwens, ook uw vakantiegeld kunt u verzekeren door Amro reischeques te nemen. Want gebeurt daar iets mee dan heeft u de Amro Teleservice. Even met de Amro Teleservice bellen en u krijgt binnen de kortste keren geld overgemaakt. Telegrafisch, waar u ook zit. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst j even langs bij de Amro Bank. Waf Italië (en dan vooral Bettegajen West-Duitsland niet konden: hel begv van de victorie van Nederland in beeld. Ernie Brandts (22) kopt Oranjes 1-0 in. BONN - Een delegatie van Westduitse parlementsleden, die naar het WK- eindtoernooi in Argentinië gaat. zal de Argentijnse autoriteiten om in lichtingen vragen over 26 Westduitsers, die vermist worden of gevangen zitten. Dit heeft de leider van de delegatie, Hans Evers, gisteren bekend gemaakt. Evers liet weten dat hij de Argentijnse officials een lijst met namen van de vermisten en gevangenen zal overhandigen. Deze lijst is opgesteld dooi de in Bonn gevestigde afdeling van Amnesty International. De delegatie gaat volgens Evers behalve over sportzaken ook over de kwestie van de mensenrechten in het algemeen spreken. Het komende weekeinde ver trekken de parlementariërs, die naast Argentinië ook Brazilië, Colom bia, Peru en Venezuela zullen aandoen. ADVERTENTIE PHILIPS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18