Nationalisme nog altijd dwarsligger EG-gedachte Generaal gaat paus ontvoeren 'Rome liet de joden barsten 'Europa, gemeenschap in wording' Sex is hoofdmotief in nieuwe roman Robbins Gedegen opbouw Boeiend verhaal over een boeiende vrouw DONDERDAG 15 JUNI 1978 ÉXT-R A PAGINA 18 Het is gemakkelijk om de Europese Gemeenschap af te kraken, zoals de buitenstaander wellicht geneigd is te doen, omdat er in de twintig jaar van haar bestaan nog weinig spectaculairs is bereikt en vooral omdat de dingen, die scheef gaan eruit springen, zoals de boerenrellen, de visserij oorlog, de boterberg, de melkzee en de wijnpias om maar enkele voorbeelden te noemen. Maar ook de beter geinformeerden laten sceptische geluiden horen, omdat er van de verheven doelstellingen van de EG nog maar een schijntje is verwezenlijkt. Het nationale instinct om niet te zeggen het nationalisme, nog altijd sterker dan de Europese gedachte, is de grote dwarsligger. Maar wie zich overgeeft aan louter zwartgalligheid getuigt van een jammerlijk tekort aan historisch perspectief. "Eerst sterft de droom" door Harold Robbins. In een ver taling van H.J. Oolbekkink verschenen bij Elsevier Ne derland in Amsterdam 32.90). Kortgeleden zagen wij in Rot terdam een boekwinkel, waarvan twee etalages ge heel waren vrijgemaakt voor evenzovele gedood verfde kassuccessen. Eén er van was geheel gewijd aan "Het Brieschende Paard" van tekenaar-auteur Rien Poortvliet, de man die drie prinsen en de kroonprinses bij de introductie van zijn boek zag verschijnen. Zoveel vorstelijke belangstelling was er niet voor het andere boek, dat een volledige eta lage had toegewezen gekre gen. Harold Robbins heeft dat ook niet meer nodig. Vol gens de uitgever rinkelt er toch wel elke minuut ergens ter wereld een kassa voor een werk van deze lopende- band-producent-van -best sellers. Daarom durfde die Rotter damse winkelier het aan Robbins jongste roman zo hoog in de etalage op te sta pelen. Bij tientallen lagen de dromen te sterven achter het glas. Helaas, wij zijn beslist niet kapot van dit laatste "mees terwerk" van Harold Rob bins. We hebben het al eerder moeten constateren: hij is de slijtageslag van het eeu wige- moeten aan het verliezen. Kennelijk heeft hij zichzelf tot taak gesteld steeds maar kassuccessen te schrijven. Daarom sleept hij er alles en alles bij wat maar tot lezen kan noden. De geest van de tijd drijft hem daarbij in de hoek van de sex. Aanvankelijk was dat een goed gedoseerd bestand deel van zijn verhalen, lang zamerhand werd het aandeel groter en inmiddels is het al tot een hoofdmotief uitge groeid. Want zijn hoofdper soon bouwt een privé-impe- rium op dankzij die hang Natuurlijk kan een bestseller niet zonder een succesrijke hoofdfiguur. Het is Gareth Brendan die miljoenen kan vergaren via op sex beluste mensheid. Hij bezorgt ze "eten en drinken" in de vorm van tijdschriften die nog niet zo lang geleden als vieze blaadjes zouden zijn betiteld maar tegenwoordige als sexuele lectuur een gemak kelijk entree in huiskamers hebben. Wat dat betreft gaat Robbins helemaal met zijn tijd mee. En dat alles weer gegarneerd met technische verhande lingen hoe sex het beste be dreven kan worden. In ons gevoel zinloze passages. Robbins is op zijn best als pure verteller. Dan kan hij zijn lezers gemakkelijk mee slepen. Maar hij wordt dat minder en minder. In "Eerst sterft de droom" vervalt hij in een soms vervelende de taillering, die bovendien veel vaart uit het verhaal uit. Robbins - we weten het - heeft een soepele verteltrant. Die kan men ook in dit boek weer terugvinden. Maar de gehele geschiedenis is zo weinig uitgediept, de optredende personen zijn zo weinig ge profileerd en het taalgebruik vaak dermate grof, dat er al les bij elkaar een vrij op pervlakkig verhaal over blijft. Alleen de routine is niet voldoende KOOS POST Niet zo heel lang geleden - wat be tekenen tenslotte dertig jaar? - stonden de tegenwoordige lidsta ten elkaar naar het leven. Na eeuwenlange onderlinge konflik- ten slaan ze nu, hoewel nog aar zelend en wantrouwend, de han den ineen in een uniek grenzen overschrijdend samenwerkings verband, dat meer is dan een ex periment, omdat de zaak een voudig niet meer kan worden te ruggedraaid. Ons deel van Europa is bezig moei zaam te leren functioneel samen te gaan, samen te denken en sa men te leven. Niet wegens een ir reëel hoogdravend idealisme, maar puur uit bittere noodzaak. Want op de meeste gebieden kunnen de EG-landen het afzon derlijk al lang niet meer klaren. Immers van wat er nog over is van het vrije Europa is een verbrok keld en uiterst kwetsbaar rand gebied, dat binnen de niet-com- munistische wereld in de tang zit tussen Japan en de Verenigde Staten, met een in vele opzichten verouderde economische struc tuur en nog te weinig industrieel wetenschappelijk onderzoek. De ombuiging in bovennationale richting kan nauwelijks anders dan langzaam in haar werk gaan, omdat we hier tenslotte te maken hebben met landen, die in tal van opzichten - mentaal en materieel - ongelijksoortige grootheden zijn. Daar komt nog bij, dat de Negen door de economische crisis ge dwongen zijn om van koers te veranderen, gericht op algemene versobering om gezamenlijk te overleven, in plaats van zich te storten op een onstuitbare wel- Vlotst De negatieve integratie - oprui ming van douane-barrières - is nog het vlotst verlopen, ook om dat daar reeds een begin was mee gemaakt door de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) en door de Europese Vrijhandels Associatie (EVA). Men mag ver wachten dat de EG ook het hoofd zal weten te bieden aan de door de crisis opstekende neigingen tot protectionisme. "De ondergang van de Mary Deare" door Hammond In- nes. In een vertaling van N. G. Hazelhoff verschenen bij El sevier Nederland in Amster dam (f 13,50). Hammond Innes heeft als au teur van spannende en avon tuurlijke verhalen een flinke faam opgebouwd in Enge land en Amerika. Inmiddels zal hij zich ook in ons land wel een kring van bewonderaars hebben opgebouwd, want zijn boeken kenmerken zich door een gedegen opbouw, een gevoel voor detaillering en een prettige vertreltrant. Althans, de meeste van zijn werken. En in die rij hoort ook deze "ondergang van de Mary Deare" thuis. Natuurlijk speelt het toeval ook hierbij een grote rol. Want het is niet meer dan toeval, dat de verteller van het verhaal - de eigenaar van een bergings vaartuig - de "Mary Deare" enkele malen achtereen ziet onder vreemde, bijna sook- achtige omstandigheden. Het schip wordt een "drijvende doodkist" genoemd. We zullen hier niet allemaal herhalen, wat ermee gebeurt. Het is nogal verrassend, soms zelfs een tikkeltje ongeloof waardig, maar wel zo goed neergezet, dat het eer aandoet aan Innes' faam. KOOS POST De EG is verder gegaan dan alleen maar het afbreken van de ta rief-binnenmuren. Zij schiep een gemeenschappelijk buiten tarief, dat vooral dient als onderhande lingsobject over lagere tarieven met andere handelspartners, zo dat de Europese verbruiker ook daarvan profiteerde. Wat de positieve integratie betreft is de belangrijkste streep aan de balk de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, tot stand ge komen dank zij het Franse eigen belang. Bij alle gejuich daarover mag mén niet blind zijn voor de nieuwe problemen en spannin gen, die deze heeft opgeroepen, zoals de reeds genoemde over schotten en de in het gedrang ge komen kleine boeren. Een ener gie- en vervoersbeleid ontbreken nog altijd, evenals een regionaal beleid, terwijl er ook op sociaal gebied nog van alles te doen is en de werkloosheid gezamenlijk met kracht moet worden bestre den. Een ander pluspunt was de activi teit van de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap, waarmee het allemaal begonnen is. Het was de eerste stap naar een per manente integratie van West-Duitsland in Europa en naar Europese eenheid. De crisis heeft ook hier toegeslagen, maar zonder het nieuwe systeem zou den de kansen om een ramp op dit gebied te voorkomen wel heel miniem zijn. Van het grootste gewicht voor het prestige en de levensmogelijk heden van de EG is ook, dat de Gemeenschap zich als eenheid waar heeft kunnen maken in haar betrekkingen met haar vroegere koloniën en andere Derde We reldlanden. Want in globale ter men bleek zelfs het vergrote Eu ropa nog te klein. Waarschuwde Thomas Mann destijds al niet dat „Europa een provinciale con ceptie" is? In de marge Ook in de marge is er wel degelijk iets bereikt, zoals de volledige toepassing van het beginsel van een gelijke behandeling van gastarbeiders in de diverse lid-staten. Harmonisering van voorschriften op het gebied van gezondheid, veiligheid en milieu kregen steeds meer positieve inhoud. Aan gelijkwaardigheid van di ploma's en eindeloos veel andere dingen wordt gewerkt. Maar het grote struikelblok bij alle integratiepogingen vormde ech ter totnutoe de onvoldoende in terne democratie van de EG-in- stellingen, een onduldbare situa tie voor een club, gefundeerd op het democratisch beginsel. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, heeft reeksen voorstellen ingediend, die keer op keer door de Europe se ministerraad, welks leden lou ter nationaal verantwoording schuldig zijn, van de tafel worden geveegd. Daarom is het geenszins van harte genomen besluit tot het houden van rechtstreekse algemene ver kiezingen voor het Europese parlement in de zomer van 1979 van het allergrootste belang, want alleen op die manier zal de vastgelopen integratie weer op gang kunnen worden gebracht. Door een gekozen parlement zal de benarde burger niet alleen dichter bij het Europese gebeu ren worden betrokken, maar zal de EG op de duur gaan beschik ken over een democratisch wet gevend en controle-apparaat, dat tot dusver jammerlijk heeft ont broken, al heeft het door de volksvertegenwoordiging geko zen oude parlement in elk geval het budget-recht veroverd, waar door de gemeenschap over eigen financiële middelen beschikt. Zolang de bevoegdheden van het parlement nog beperkt zijn, blijft het welsiwaar voortsukkelen, maar beter een half ei, dan een le ge dop! Ook de Europese Com missie wordt nij het het democra tisch proces betrokken. Leo Tindemans: "De Europese geest herken je zodra je buiten Europa bent Stimulerend Het nieuwe parlement zal stimule rend moeten werken bij de tot standkoming van een monetaire unie en de oplossing van alle gro te problemen, met name dat van de werkloosheid. Het zal vooral op het persoonlijke vlak initiatie ven moeten ontwikkelen, ook op het gebied van de sport en het toerisme, waar de EG zich thans uitdrukkelijk mee bemoeit. Willen de Europese verkiezingen werkelijk slagen dan zal er een zekere geestdrift voor moeten worden opgebracht en dat kan niet zonder de nodige kennis van zaken. Zij, die in en buiten de po litieke partijen, die zich wat de belangrijkste betreft reeds Euro pees hebben georganiseerd, ijve ren voor een vaster samensme den van het EG-Europa, zullen de gangmakers moeten zijn. Maar ze kunnen niet in een luchtledig werken. Daarom is het dezer dagen ver schenen boek „Europa, gemeen schap in wording" uiterst wel kom. Dit heldei.ievendig en over zichtelijk samengestelde werk kan als de beste vorm van voor lichting over de EG en haar ach tergronden worden beschouwd, juist omdat het de Gemeenschap kritisch analyseert. Men krijgt het doen en laten van de EG zon der het wegmoffelen van haar falen en feilen voorgeschoteld in de vorm van tien opstellen van even zovele auteurs (vijf Belgi sche, vier Nederlandse en een Engelsman). Indringend Het boek dat een indringend beeld van het Europa van de Negen schetst, vormt een aanvulling op de veelal fragmentarische be richtgeving over de EG in de me dia Prof. dr. J.F. Lescrauwaet, hoogle raar theologie in Tilburg, be spreekt de religie in Europa en haar aandeel in de vorming van een Europees levensgevoel, vooral voor de opkomst van de nationale staten. Hoewel men de vraag kan stellen of de Europese cultuur nog wel christelijk is, stelt hij vast dat de kerken niet stil zitten om aan het begrip Eu ropa een diepere inhoud te geven, het best te omschrijven met de woorden verzoening en solidari teit. Prof. H. Brugmans, oud-rector van het Europa-college in Brugge en thans hoogleraar aan de Katho lieke Universiteit van Leuven, gaat diep in op de Europese idee en haar ontwikkeling. Ook hij kijkt met verlangen uit naar het nieuwe parlement, waar mensen zullen moeten samenwerken om Europa de zo nodige regering te geven met beperkte bevoegdhe den, maar werkelijke macht. De historicus dr. P.M. Hommes schrijft over de grote EG-pio- niers zoals Churchill, Spaak, Adenauer, de Gasperi, Hallstein, Monnet, Schuman en Mansholt, die in de beginperiode de grote inspirerende krachten waren. Hun idealisme vindt zijn verleng stuk in de Belgische premier Leo Tindemans, wiens opvattingen zijn weergegeven in een verslag van een vier uren durend gesprek dat hij had met de radiojournalist Kees Middelhoff. Typerend voor de Europese geest „die je her kent, zodra je buiten Europa bent", noemde Tindemans de fundamentele opvatting van de rechten van de mens. Het is dan ook niet toevallig dat de Raad van Europa (niet te verwar ren met de EG-ministerraad) die 18 landen vertegenwoordigt, het zo snel eens werd over de Euro pese Conventie voor de Mensen- Om de aanhoudende antifascistische aanvallen op het Italiaanse- en voor al Roomse antisemitisme te pareren gaf het Vaticaan in 1928 een verkla ring uit die erop neerkwam dat "het altijd het joodse volk had be schermd tegen onrechtvaardige verdrukking". Tot dat jaar waren er weinig jaren, waarin de Kerk de joden in bescherming had genomen Daarna was het nog minder het geval. Dat is de mening van de 70-jarige Nederlandse al meer dan 30 jaar in Rome wonende auteur Sam Waagenaar, neergelegd in het dezer dagen ver schenen bijzonder lezenswaardige en boeiende boek "De joden van Rome" In meeslepende, klare en op feiten gebaseerde taal beschrijft hij de an- ti-semitische geschiedenis, zoals die eeuwenlang door Italië en het Vati caan gestalte heeft gekregen. De meest aansprekende voorbeelden zijn die uit Mussolini's tijd. Toen deze Romeinse dictator in de 20/30 er jaren zijn rassenwetten afkondigde kwamen er van de zijde van het Vaticaan geen "ernstige "bezwaren tegen de wetten, zolang die alleen maar de joden zelf betroffen. De houding van paus Pius XII tijdens de oorlog is door velen gelaakt en door weinigen bewonderd. De eerste categorie mensen is van mening, dat de paus niets heeft gedaan om het lot van de joden te verzwachten: de tweede categorie is het tegendeel van mening. Maar wat Pius XII precies voor de joden tijdens de oorlog heeft gedaan blijft nogal duister. Na de oorlog pas is de brief bekend geworden, die hij schreef aan de bisschop van Berlijn d.d. 30 april 1943. Hierin schreef hij niet te willen praten over de "grote sommen gelddie We beschikbaar hebben gesteld...". Hij had ze graag gegeven, omdat "deze mensen in grote nood verkeerden" Hij rekende niet op "wereldse dankbaarheid". Tenslotte verklaarde hij alles te hebben gedaan voor de katholieke niet-Ariërs als voor de joden zelf "wat in zijn vermogen lag." In een van de eerste zittingen van het kardinalencollege na de oorlog op 2 juni 1945 verzekerde hij onophoudelijk op de bres te hebben gestaan voor de onschuldigen en zich fel te hebben verzet tegen de Nazi's "spe ciaal in onze boodschappen" Een publiek protest bleef uit "om erger te voorkomen" Vooral deze motivering is de auteur in het verkeerde keelgat geschoten. "Om erger te voorkomen hield paus Pius XII zijn mond terwijl zes miljoen Europese joden stierven", aldus Sam Waagenaar. Tijdens het Tweede Vaticaans Concilie pas werd het joodse volk eerherstel gebracht door de Kerk. Betreurd werd het feit dat het joodse volk in de loop der eeuwen "ten onrechte een vervloekt volk werd genoemd". Tot slot van zijn boeiende- ik zou bijna willen zeggen: roman klaagt de auteur de officiële Rooms-Katholieke Kerk aan, "die de joden heeft laten bar sten" De joden Rome" Sam Waagenaar. Unieboek Bussum. 39.50. THEO KROON rechten, een idealistisch docu ment met concrete juridische in houd (anders dan de „universele verklaring" van de VN), waar door elke burger zich tegen machtsmisbruik van de regerin gen kan teweerstellen. Overweldigend De problemen, waarvoor de Ge meenschap staat, zijn overweldi gend. Het nieuwe Europese par lement zal daarom moeten be staan uit leden, die zich geheel aan hun Europese taak kunnen wijden, betoogt Tindemans. Dat kan pas goed na de tweede Eu ropese verkiezingen van 1984, omdat dan het dubbele mandaat, gecombineerd lidmaatschap van het nationale en het Europese parlement, zal zijn afgeschaft. Het boek dat tal van andere aspec ten van het EG-Europa behan delt - naast de EG-instellingen, de geografie, de politieke richtin gen en de media - laat vooral de indruk na dat de Gemeenschap zich nog slechts in een aanloop stadium bevindt. Zij vormt een uitdaging voor de jonge genera tie, die door dit nieuwe staatkun dige instrument inderdaad een kans krijgt om een waarlijk bete re toekomst voor dit deel van de wereld te scheppen en ook naar buiten toe meer dan totnutoe te betekenen. „Als dat niet zou lukken", zegt de Engelsman J. Lambert, een vroe gere woordvoerder in Brussel, in het slothoofdstuk „dan zal de Gemeenschap blijven wat zij thans is: weinig meer dan een charmante ruïne van een groot ideaal" NOL LISSAUER Uitgave Heideland-Orbis NV, Hasselt Martinus Nijhoff, Den Haag 24.50. "De dag dat de paus ontvoerd werd" door Michael SheDherd. In een vertaling van Mariette Herlé verschenen bij uitgeverij L. J. Veen in Wageningen ƒ.22.50). Dit boek is gebaseerd op een met de Pulitzerprijs bekroond toneelstuk Michael Shepherd is een pseudoniem voor een bekend auteur. Wie er onder die paraplu schuil gaat weten wij niet. Het doet er ook niet zoveel toe. Het gaat om het boek. Het is inderdaad heel curieus. Een keiharde Amerikaanse generaal wordt wegens te grof gedrag uit de dienst gemikt Hijzelf vindt ten onrechte. En hij wil niet niks doen. Dus broeit hij een sensationeel plan uit. Tot in de puntjes voor-bereid. Hij gaat de paus ontvoeren en de rooms-katholieken moeten betalen. Om zijn onderneming te financieren chanteert hij enige puissant rijke figuren, die hun verleden liever niet zien opgerakeld. En hij bedient zich van mannen en vrouwen of zij pionnen op zijn schaakspel zijn. Het is een hoogst merkwaardig verhaal, met veel humor in elkaar gedraaid en met een bijna nog frappanter ontknoping. Alleen zijn wij niet zo gek op de manier van schrijven van Shepherd, die de gewoonte heeft vaak midden in een situatie te ploffen en die dan lang zaam te ontrafelen. Het maakt het lezen van zo'n toch al ingewikkeld geheel bepaald niet gemakkelijker. Maar het gegeven is origineel en de figuren daarom heen zijn kleurrijk neergezet. Dan moet men dat manier- tje maar voor lief nemen. KOOS POST "Natalia, minnares van de macht" door Peter Norden. In een ver taling van Hugo Kuipers verschenen bij De Boekerij in Baarn (f.23.90). Het zal je als jonge vrouw maar gebeuren. Je zit rustig op een terrasje koffie te drinken en dan komt er ineens een oosterse man naar je toe, die je vertelt dat zijn bazin je wil leren kennen. Je doet het en die vrouw brengt je dan weer in kennis met haar man, die alles van je blijkt te weten. Dat je mooi bent kan hij zien .maar dat je zo'n opleiding hebt gehad moet hij hebben nageplozenHij biedt je een baan temidden van de groten der aarde. En je zegt ja Het klinkt als een sprookje, maar toch schijnt het zo ongeveer te zijn gebeurd. Het werd de "geboorte" van Natalia, die eens grote macht moet hebben gehad door relaties met talrijke regeringslei der. Peter Norden heeft de bekende gegevens van haar carrière gebruikt als decor van een boeiend verhaal over een boeiende vrouiv.die haar intelligentie .haar lichaam en haar huwelijk met een in de oorlog ontmande officier geheel in dienst stelde van haar streven meer nog naar macht dan naar geld. Het is fascinerend te lezen hoe haar dat lukt Zeker, het is een geromantiseerd verhaal. Pasklaar volgens de maten die Peter Norden heeft genomen van de historie. Maar ontdaan van al die romantische franje blijft het griezelig te zien hoe gemakkelijk de loop der dingen kan worden veranderd door de aantrekkelijke vormen en de charmante glimlach van een mooie vrouw. Over manipuleren gesproken... KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12