Oranje „kreupel" over de streep Cruijff: „Nederland komt zó niet veel verder" Oproer tegen Ernst Happel begint te kraaien O WEDSTRIJDSCHEMA MAANDAG 12 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Superstar uit voor Britse televisie teleurstelling over spel Oranje I tc Cruijff "trad" gisteren samen met Brian Moore en trainer Brian Clough op voor de Engelse TV. JC gaf commentaar op de wedstrijd Schotland-Nederland. LONDEN - "Zoals ik ze tegen Schotland heb zien spelen, ko men de Nederlanders niet veel verder. Er zat weinig lijn in het spel en ik vond het bijzonder on verstandig om juist tegen een elf tal als de Schotten, de lange hoge bal te spelen. Met name Rep en Rensenbrink hebben mij, als het gaat om het snelle, korte positie spel, bijzonder teleurgesteld" Aan het woord Johan Cruijff en aan zijn lippen miljoenen Britse tele visiekijkers. Voor meer dan twaalfduizend gulden was Johan Cruijff door de commerciële tele visie vanuit Barcelona naar de Britse hoofdstad gehaald, als een soort "banderillo" in de rug van aartsrivaal de BBC, die er zich op beriep tot dan toe de moordende prestigeslag om de gunst van de vijftien miljoen Britse televisie kijkers met vlag en wimpel te winnen. Een gastcollege van voetbalprofessor Cruijff moest daarin verandering brengen en samen met de "grote mond" van het Engelse voetbal, de triomfan telijke manager van landskam pioen Nottingham Forest en nu al gedoodverfde opvolger van Ron Greenwood als leider van het En gelse elftal: Brian Clough, is de ITV daarin duidelijk geslaagd. De vocale "pas-de-deux" tussen Cruijff en Clough gaf de uitzen ding van het duel tussen Neder land en Schotland voor de ITV net die extra kick, waar de BBC niet van terughad Cruijff presenteerde zich in de uit zending helemaal als de snelle zakenman die hij natuurlijk al lang is. Een keurig hart onder de riem van Schotland en een paar nette lovende woorden voor het ietwat teruggewonnen zelfver trouwen van de geteisterde Schotten. Zo er iets van heimwee was naar een nieuwe hoofdrol in het oranjeteam, dan liet Johan Cruijff daar in ieder geval naar buiten niets van blijken. Hoog stens verraadde de kritische uit drukking op zijn gezicht dat hij over de huidige gang van zaken met het Nederlands elftal in Ar gentinië zo zijn eigen gedachte heeft. Op de man af gevraagd door de Engelse gespreksleider van de avond, Brian Moore, gaf hij ook ronduit te kennen dat hij in het huidige oranje-team voor de komende dagen geen winnaar ziet. Maar Cruijff voegde daarop onmiddellijk aan toe dat hij noch bij het Nederlandse noch bij het Spaanse voetbal betrokken is. Hij heeft nu een volstrekt zakelijke toekomst voor ogen. En wat zijn directe voetbalplannen betreft, blijven die voorlopig beperkt tot het spelen van een aantal gast- wedstrijden in Amerika. Zijn aanwezigheid in Londen was ook volstrekt zakelijk. Want be halve met wederhelft Danny ar riveerde hij er in het onafschei delijke gezelschap van z'n Spaanse agent en was er ook een Engelse agent aanwezig om de grote belangstelling van de Britse pers in verantwoorde financiële banen te leiden. In de studio's van London Weekend Television aan de boorden van de Theems, was daarvoor het decor aange past, compleet met een voortref felijk koud buffet en de aanwe zigheid van Engelands vermaar-, de topster Elton John, die zich als een voetbalfanaat van de eerste orde en directeur van het naar de derde divisie gepromoveerde Watford FC niet de kans liet ont nemen om uitvoerig met Johan Cruijff te praten. De wedstrijd zelf, het was Johan aan te zien, viel hem duidelijk te gen. Als diplomaat op afstand heeft hij zich daar even keurig als voorzichtig over uitgelaten. Schotland kreeg de eer, die het na alle ontluistering van de afgelo pen dagen toekwam en Johan Cruijff paste zich daar volledig bij aan. Het was hem natuurlijk ook niet ontgaan dat het Schotse elf tal, de tragische manager Ally McLeod in het bijzonder, de af gelopen dagen zowel in beeld als geschrift verschrikkelijke dingen zijn aangedaan. Berichten over de volslagen depressie van het Schotse thuisfront, waarbij het schoolverzuim van de Schotse jeugd in enkele dagen tijds tot een schrikbarende 26 procent rees, waren natuurlijk ook hem ter ore gekomen. En ook zullen de handige publiciteitsmannen van London Weekend Television hem wel verteld hebben dat de enige Peruviaanse lama in de die rentuin van Glasgow thans per manente politiebewaking heeft, uit angst voor verregaande re- pressaille-maatregelen van tot en met gefrustreerde Schotse voet balfans. Nee, Johan Cruijff vond ook Schotland in zijn laatste wedstrijd toch de betere ploeg. Voor het overige was hij beslist niet geïmponeerd en had hij ook be paald geen spijtige gevoelens over zijn afwezigheid in Argenti nië. Met nadruk herhaalde hij dat zijn afwezigheid daar niets te maken had met angst voor ont voeringen of politieke inciden ten. Hij was er gewoon mee ge stopt, omdat hij mentaal niet meer het enthousiasme kon op brengen om zich volledig voor zo'n wereldkampioenschap in te zetten. Op de drempel van de le gende die de voetballer Johan Cruijff nu is geworden, wilde hij daarover geen enkel misverstand laten bestaan. Wij, die hem gespannen en met het bekende ietwat zuinig toegekne pen mondje naar de satelliet- beelden van Nederland-Schot land zagen kijken, konden toch een gevoel van heimwee niet on derdrukken. HAYE THOMAS „KROL KAN ALLEEN KANKEREN" MENDOZ A - Een revolte tegen het aanvoerderschap van Ruud Krol dreigt binnen de oranje-selectie. Klare taal wat dat betreft van Willie van der Kerkhof: "Zo kan het niet meer. Ruud Krol is volgens mij momenteel ten enenmale on geschikt om leiding te geven. Kankeren kan hij, verder niéts. Iets opbouwends gaat er niet van hem uit. Als je eens een keer een slechte bal afgeeft lijkt het of je een moord ge pleegd hebt. Maar zelf maakt hij er helemaal niks van. Volgens mij loopt hij alleen voor zichzelf te spelen, maar dat gaat ons dan straks wel geld kosten. Krol moet zich zo langzamerhand realiseren dat hij een van de elf is, en niet on ze lieve heer". Een Schotse supporter heeft, uit ergernis over de slechte presta ties van het Schotse team in Ar gentinië besloten van nationali teit te veranderen: hij wordt En gelsman. De man, Jimmy Kemps, zal volgende week een advertentie in de pers plaatsen waarin hij afstand doet van zijn Schotse "nationaliteit", en waarin hij bovendien aankondigt vanaf dit moment voortdurend uitspraaklessen te zullen gaan volgen om zijn sterke accent uit de Hooglanden kwijt te raken. Een Peruaanse helderziende dame, die eerder het aftreden van president Nixon en de politieke nederlaag van Israëls premier Golda Meir had voorspeld, heeft laten weten dat Peru wereld kampioen gaat worden. De dame, Dona Patricia, zegt dat de stralen van de zon haar landgenoten meer krachten en meer durf ge ven. "De sterren staan gunstig voor het Peruaanse team. Zelfs als het regent zullen de zonne stralen sterk genoeg zijn om Peru de wereldbeker te laten winnen" Het wedstrijdschema is: Woensdag 14 juni 18.45 uur (Nederlandse tijd): West Duitsland-Italië in Buenos Aires (groep A). 18.45 uur: Oostenrijk of Brazilië-Nederland in Cordoba (A) 21.45 uur Brazilië of Oostenrijk-Peru in Mendoza (B) 00.15 uur Polen-Argentinië in Rosario (B) Zondag 18 juni 18.45 uur. Peru-Polen in Mendoza (B) 21.45 uur Nederland-West Duitsland in Cordoba (A) 21.45 uur. Italië-Oostenrijk of Brazilië in Buenos Aires (A) 00.15 uur Argentinië-Brazilië of Oostenrijk in Rosario (B) Woensdag 21 juni 18.45 uur Nederland-Italië in Buenos Aires (A) 18.45 uur Oostenrijk of Brazilië-West Duitsland in Cordoba (A) 21.45 uur Brazilië of Oostenrijk-Polen in Mendoza (B) 00.15 uur: Peru-Argentinië in Rosario (B) Finales Zaterdag 24 juni: tweede groep A-tweede groep B Zondag 25 juni: eerste groep A-eerste groep B MENDOZA - West Duitsland en Nederland, de twee landen die vier jaar geleden het wereld voetbal zijn gezicht gaven, zijn in Argentinië kreupel over de eindstreep van de eerste ronde gestrompeld. Duitsland1, bleek zaterdag niets sterker van Tunesië, Nederland was zelfs dui delijk zwakker dan Schotland in de laatste wed strijd uiteen groep waarin in feite Iran het zijn of niet zijn van de Schotten bepaalde. Het is be schamend dat Nederlands doorgaan afhanke lijk was van een mini voetbalnatie. Er zijn verontschuldigingen aan gevoerd voor het slechte spel van Nederland en die klonken aan vaardbaar omdat het op het veld van Mendoza inderdaad moeilijk voetballen is. "Geef ons een ploeg die aanvallend speelt", smeekte Happel als het ware, "dan krijgen wij de ruimte die wij van verde digende elftallen als Iran en Peru niet hebben gehad" Nederland en Happel hebben gis termiddag de ruimte gekregen1 En wat hebben zij er mee gedaan 9 Niets. Schotland heeft in Mendo za het misverstand willen uitwis sen, dat de ploeg is teruggevallen tot beneden het tweede plan van het internationale voetbal. Ieder die enigszins op de hoogte is van de mentaliteit binnen het Schot se voetbal moet begrepen hebben dat dit voornamelijk zou gebeu ren door hard werken, en door hoge voorzetten naar Joe Jordan En wat deed Ernst Happel? Hij zette Suurbier op Jordan, kop pelde Rijsbergen aan Dalglish, belastte Poortvliet met Hartford en vormde verder nog de koppels Jansen-Gemmill en Neeskens Boskamp-Rioch. Suurbier kon de hem opgedragen taak niet aan, want Jordan, die letterlijk nog figuurlijk is weg te drukken, bleek veel sterker in de lucht. Neeskens raakte gebles seerd en Boskamp moest inval len. Rijsbergen kreeg last van zijn enkel en had ook vervangen moe ten worden. Happel stelde die be slissing uit. Haan immers had hy niet alleen buiten de ploeg, maar ook buiten de bank gehouden Wanneer hij Rijsbergen zou heb ben vervangen op het moment dat het nodig was, had hij of de "groene" Brandts, of de ook niet van ervaring overlopende Wild schut in het drukke centrum moeten zetten. Happel gokte en wachtte en de tijd leek hem in het gelijk te stellen. De Schotse dreiging leverde niet meer op dan een kopbal van Rioch tegen de lat en een afge keurd doelpunt van Dalglish. Schotland moest drie doelpunten meer maken om te winnen en de tijd tikte ip het voordeel van Ne derland. In Mendoza verliep alles gunstig. In Cordaba ook, waar Peru zich als een gretige volgen de tegenstander van Oostenrijk of Brazilië, Argentinië en Polen aandiende. Voor Nederland bleef een groep over met West Duits land, Oostenrijk of Brazilië en Italië Eindstand groep 1 1. Italië 3 3 0 0 6 6-2 2. Argentinië 3 2 0 1 4 4-3 3. Frankrijk 3 1 0 2 2 5-5 4. Hongarije 3 0 0 3 0 3-8 EINDSTANDEN Groep 2 1. Polen 3 2 1 2. W-Duitsland 3 1 2 3. Tunesië 3 11 4. Mexico 3 0 0: Groep 3 1. Oostenrijk 2. Brazilië 3. Spanje 4. Zweden Groep 4 1. Peru 2. Nederland 3. Schotland 4. Iran Rep gaat neer ("Ik struikelde over de bal) in het bijzijn van Kennedy en doelman Rough en krijgt een strafschop Een droomsituatie voor een elftal dat nog altijd zichzelf niet was. Alleen moest nog worden voor komen dat Schotland aan zijn benodigde drie treffers kwam. Dat lukte door veel overtredin gen in de laatste lijn en door ver tragend voetbal over het hele veld. De toestand werd zelfs ui termate zonnig na Rensenbrinks vierde doelpunt in dit toernooi, tien minuten voor rust uit een strafschop na een overtreding van Kennedy op Rep. Nederland kon weinig meer gebeuren. Maar Nederland presteerde niets ook. Vlak voor en na rust kwamen de Schotten terug doordat Jordan twee keer kopduels in het cen trum won. Dalglish maakte ge lijk, Gemmill zette, ook van de strafschopstip (Krol tegen Sou ness), de Schotten op winst. Ook dat was niet belangrijk, zo lang de schade maar niet nog groter zou worden. Wildschut, op Jor dan geplaatst, bood Suurbier iets meer vrijheid en de Schotten werden voornamelijk door de Van de Kerkhof-tweeling en Wim Jansen enigszins op afstand ge houden. Gemmill kon zich daar niet bij neerleggen en leverde volstrekt eigenvoetig een treffer af, die de prestatieprijs uit de eer ste twee weken van dit toernooi verdient. De kruik stond op bar sten. Rep hield hem met een van die zeldzame momenten waarin werd getoond dat er behalve Willy van de Kerkhof nog een an dere Nederlander met aanvals- kwaliteiten was. Met nog een goed kwartier te spelen heeft Ne derland die beperkte achterstand met waarlijk anti-voetbal vastge houden. Het doel was bereikt, de kruik is nog niet gebarsten, maar voor veel van de Argentijnen kan Ne derland wel barsten. Zij maakten dat duidelijk met het striemend wegfluiten van de Nederlanders En zij hadden gelijk. Neeskens wordt "afgevoerd" „Er moet iets gebeuren; zo gaat het niet langer' MENDOZA - De armen gingen in de hoogte, shirtjes werden gewis seld: trainers en spelers vielen el kaar in de armen. Wat een vreug de: Nederland had zich geplaatst voor de tweede ronde van het we reldkampioenschap voetbal in Argentinië. Een beschamende vertoning daar op de middenstip want wat viel er te vieren? Men doza de stad die Oranje zo had ingehaald had in drie wedstrijden geen voetbal van niveau gezien. Nederland dat jarenlang iedere voetbalgrootmacht zijn wil op legde had in de voorronden moe ten worden uitgeschakeld. Tien minuten lang heeft Schotland, dat in zijn laatste wedstrijd zo verrassend sterk terugkwam, de idee gehad om alsnog te kunnen doorstoten. Op de tribunes wer den de aanvallen ondersteund door brooddronken Schotten. Maar het wonder waarop de zo bekritiseerde Schotse coach McLeod had gehoopt gebeurde niet. Johnny Rep redde Neder land van een gigantische afgang in Argentinië. Zijn solo leverde het doelpunt op dat Nederland naar Cordoba bracht. Ernst Hap pel, rustig als altijd, kwam voor het eerst eerlijk uit de hoek toen hij zei: "We zijn met onze hakken over de sloot in de tweede ronde gekomen. Ik heb er geen woor den voor. Mentaal zijn we door Schotland overklast. Laten we maar even afwachten hoe het met de blessures van Rijsbergen en Neeskens uitpakt. Dat er veran deringen op tü zijn ontken ik niet. We hadden hier eerste willen worden. Gewoon om de rust in de ploeg te behouden. Dat wordt in pakken. Een hele verhuizing. Die hadden we met zijn allen moeten voorkomen". Ernst Happel draaide zich er toch bekwaam uit. De Oostenrijker zit muurvast. Hij weet niet wat hij wil. Neem het geval Rijsbergen. Minutenlang had Krol naar de bank staan zwaaien. De aanvoer der van Oranje vond dat Rijsber gen gewisseld moest worden, toen die over het veld kroop, om dat hij opnieuw door zijn enkel was gegaan. De Schotten en scheidsrechter Linemayer trok ken zich er niets van aan en Hap pel reageerde evenmin. Een ge brek aan communicatie? "Ik wil de het veld uit", sprak een strom pelende Rijsbergen na afloop. Happel wapperde alle kritiek weg. "Een paar minuten voor de rust ga je niet wisselen. Mis schien hadden we Wim in de rust nog kunnen oplappen. Ja, het is pech datje dan een doelpunt te gen krijgt. Das muss man incal- culieren" Goede rust in de ploeg bestaat nog steeds, maar het oproer be gint te kraaien. Tussen Happel en Zwartkruis bestaat een gewa pende vrede Ze praten nauwelijks met elkaar en Happel communiceert gemak kelijker met Arie de Vroet. Voor de spelers een ondraaglijke situa tie. Ook zij bespeuren dat en nu Reacties van de spelers: "Er moet iets gebeuren. Zo gaat het niet langer". Duidelijke moties van wantrouwen tegen het beleid van Happel. Maar Happel ziet het niet of wil het niet zien. Lakoniek blijft hij als hem gevraagd wordt: "hoe hij de toekomst ziet". Hap pel: "de toekomst is zonnig. We zijn door de eerste ronde heen MENDOZA - De blessures van Wim Rijsbergen en Johan Neeskens lijken hen voorlopig buiten de ploeg te zullen hou den. Neeskens hield aan een botsing met Rioch opnieuw een ribblessure over. De kneu zing was dit keer zo ernstig dat zelfs ademhalen moeite kostte. Het was hem zelfs onmogelijk zijn armen omhoog te steken, zodat hij in de kleedkamer zelfs uit zijn shirt moest worden ge holpen. Wim Rijsbergens uitschakeling had niets met een botsing te maken, wel met het slechte veld. "Ik ging in de lucht een duel met Jordan aan. Toen wij op de grond kwamen, belandde ik met mijn linkerbeen op een plek waar een hele plag uit was. Ik sloeg onmiddellijk dubbel en mijn knie wordt steeds dik ker. Het is werkelijk slecht. Voor ten minste de volgende wedstrijd en misschien wel voor meer behoeft niet op mij te worden gerekend. Een aardige vondst, zoals altijd heeft Happel zijn woordje klaar. Maar het verblijf van het Neder lands elftal in Argentinië begint toch een klein drama te worden. de Oostenrijker blijkbaar niet in staat is met een winnende for mule te voorschijn te komen be ginnen ook zij te twijfelen aan de mans capaciteiten. fluitconcerten merken dat ze blij zijn dat Nederland vertrekt. De afgang van een voetbalnatie kon niet treffender in beeld worden gebracht. Ernst Happel krijgt in Cordoba de kans zich te revan cheren. Met landen als West Duitsland en Italië als tegenstan der zal dat niet gemakkelijk wor den. De KNVB is er te laat achter geko men dat het aantrekken van Happel geen beste keus was. Happel die in Argentinië al heeft verklaard dat hij liever clubtrai ner is, gaat als oefenmeester vol ledig af. De vergelijking met Mi- chels gaat niet op. In de jaren dat Ajax en Feyenoord duelleerden om de landstitel stonden ze als kemphanen tegenover elkaar. Wie had de juiste vondst? De paar keer dat Feyenoord van Ajax in die jaren heeft gewonnen zijn je reinste toevalstreffers geweest. In Argentinië en dat al na twee weken ligt het bewijs dat Happel indertijd bij Feyenoord het juiste materiaal had. Michels was en is als vakman veel groter dan Hap pel. Jacques Hogewoning die met Zwikstra verantwoordelijk was voor het aantrekken van de trainer van Brugge houdt zijn mond en blijft Happel dekken. Wat moet Hogewoning anders doen? "Ik kan me met de tactiek niet bezig houden. Ik moet alleen opletten dat de sfeer niet verpest wordt als hij fouten maakt. Mis schien dat we in Cordoba om de tafel gaan zitten, de spelers gaan mentaal kapot". Kapot, gedesillusioneerd. Er zijn geen andere woorden te beden ken. Het feestje dat Oranje op de middenstip bouwde was slechts schijn. De finalisten van 1974 West Duitsland en Nederland komen in Argentinië niet in het grote spel voor. Een onthutsende constatering. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9