Zaire wil blanke huurlingen voor zijn leger ALLE GELDZAKEN NAAST HET NIEUWS China schrapt hulpprojecten voor Vietnam Maniet eens met Sovjet-Unie Maak Namibië zelfstandig Albanië valt fel uit tegen China Sprak Weizman met Arabier? LEIDSE SPAARBANK Politiek geweld in Turkije WENEN (Reuter) - Het stalinisti sche Albanië, eens China's Euro pese bondgenoot, heeft Peking zij het niet rechtstreeks, verwe ten een politiek te voeren die tot een wereldoorlog leidt. De beschuldiging werd zaterdag op een bijeenkomst in Tirana geuit door Ramaz Alia, lid van het Po litbureau en een van de secreta rissen van het centrale comité van de Albanese Communisti sche Partij. Hij veroordeelde Pe- kings „theorie van de drie werel den" die hij een dwaas en dema gogisch brok propaganda noem de dat dient als „opium om de re volutionaire geest van het volk in slaap te sussen". De „theorie van de drie werelden", voor het eerst ontvouwd door Mao Tse-Toeng, houdt in dat de wereld verdeeld is in drie kam pen: de supermogendheden, de geïndustraliseerde landen en de ontwikkelingslanden, en dat de laatste twee groepen landen zich aaneen moeten sluiten tegen de twee supermogendheden, de V.S. en de Sovjet-Unie. Volgens Alia zet deze theorie aan tot een wereldoorlog in plaats van een dam op te werpen tegen de oorlogsplannen van de imperia listen en bevordert ze de wapen wedloop tussen de twee super mogendheden. Deze theorie, al dus Alia, stemt overeen met de opvattingen van de leiders van de „eurocommunisten", zoals de Spanjaard Santiago Carrillo die de soevereiniteit van koning Juan Carlos heeft erkend, en de Italiaan Enrico Berlinguer, wiens Communistische Partij stilzwij gend steun verleent aan de min derheidsregering van premier Andreotti. In de aanvallen van de Albanese leiders op de machthebbers in Peking, die bijna een jaar geleden begonnen, is China nooit met name genoemd. Minister Weizman PARIJS (REUTER) - Volgens het in Parijs verschijnende dagblad Le Matin van zaterdag heeft Is raels minister van defensie Weizmann in Marbella in Spanje geheime besprekingen gevoerd over het weer op gang brengen van het vredesoverleg in het Midden-Oosten met prins Fahd Ibn Abdel Aziz, eerste vice-pre mier van Saoedi-Arabië. Een paar weken geleden zouden de prins en Weizmans collega van buitenlandse zaken, Mosje Da- jan, elkaar gesproken hebben in Genéve, maar zonder succes, al dus Le Matin. Israël zou met gematigde Arabi sche landen een nieuwe onder- handelingsaanpak bespreken. President Carters adviseur voor de binnenlandse veiligheid, Zbig- niew Brzezinski, zou naar het overleg in Marbella een afgezant hebben gestuurd, aldus het Parij- se blad. Saoedi Arabië heeft met klem het bericht in Le Matin tegengespro ken. De Saoedi-Arabische minister van voorlichting, Mohammed Abdo Jamani, ontkende dat enige func tionaris van zijn land geheime ontmoetingen zou hebben gehad met Israëliërs. Hij sprak van "leugens, verspreid door zionisti sche kringen". STOCKHOLM (AFP) - Bij een brand in een hotel in de Zweedse stad Boras zijn dit weekeinde zeker 22 mensen om het leven gekomen. 55 Mensen zijn met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. De brand brak om 3 uur 's nachts uit op de begane grond van het „stadshotellet", en bereikte snel de derde verdieping, waar een discotheek was ingericht. In dat vertrek bevonden zich nog on geveer 150 mensen, overwegend jongens en meisjes die het eind van het schooljaar vierden. Een uur eerder waren er nog 400 feestvierders geweest. Verscheidene mensen sprongen door de ramen naar buiten toen als gevolg van de brand paniek uitbrak De oorzaak van de brand is nog niet bekend. HONG KONG (UPI)-China, dat Vietnam beschuldigt van ernstige anti-Chinese maatregelen, schrapt officieel een deel van de Chinese hulpprojecten in Vietnam, als nood zakelijke en onvrijwillige maatregel" .berichtte zaterdag het persbureau Nieuw China Vietnam is een van de grootste ont vangers van Chinese hulp ge weest. In de afgelopen twintig jaar beliep ze een bedrag van ruim 12 miljard dollar. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken beschuldigde Vietnam vrijdag van "ten hemel schreiende" behandeling van de naar schatting anderhalf miljoen Chinese inwoners van Vietnam en het terugjagen van velen naar China door geruchten aan te wakkeren over een Chinees- Vietnamese oorlog. In het orgaan van de Chinese Communistische Partij, het Volksdagblad van Peking, stond zaterdag dat tot 7 juni ruim 110.000 Chinezen uit Vietnam in China waren aangekomen. In het commentaar werd de Sovjet- Unie beschuldigd van het "achter de schermen optreden als provo cateur en het steunen van de Vietnamese regering bij het ver vreemden van de Chinese ingeze tenen en het aanvallen van Chi- In de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken stond dat de Vietnamese regering een stel selmatige campagne van "dis criminatie vervreemding, ver volging en uitwijzinjg ten nadele van Chinese ingezetenen" had gevoerd. Een Vietnamees voorstel voor be sprekingen over de zaak wordt in de verklaring van de hand gewe zen en zij roept in herinnering de offers die China heeft gebracht door steun te verlenen aan Noord-Vietnam en de commu nistische strijdkrachten tijdens de Vietnamese oorlog. Gezegd wordt dat de grote stroom van Chinezen uit Vietnam China plotseling voor grote financiële en materiële moeilijkheden plaatst. Om die reden kan China tot'geen ander besluit komen dan tot het schrappen van hulpprojecten in Vietnam, zodat het geld en de ma terialen die voor Vietnam waren bestemd, gereseveerd kunnen worden voor de teruggekeerde Chinezen. De Chinese hulp aan Vietnam be staat uit het bouwen van comple te fabrieken en werkplaatsen Ook hebben de Chinezen op gro te schaal bij gedragen aan land bouwprojecten en het herstel van het transportstelsel dat door de oorlog was ontwricht. Advertentie Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en Verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. ADDIS-ABBEBA - Cuba keert zich openlijk tegen de politiek van de Sovjet-Unie iri Afrika, voor de eerste maal sinds beide landen samen tussenbeide kwa men in de Angolese burgeroor log. Fidel Castro heeft ronduit gewei gerd om zijn troepen aan Ethiopi sche kant in te zetten bij het of fensiefvan Addis Abeba tegen de guerrilla-bewegingen in Eritrea. Daarom zijn de Russen daar nu Ethiopië's enige buitenlandse bondgenoten. Libië en Zuid-Je- men, de twee andere bondgeno ten van Addis Abbeba, hebben voor het Cubaanse standpunt ge kozen. Zuidjemenitische militai ren, voornamelijk chauffeurs en enkele piloten, zijn uit Eritrea te ruggetrokken. Havanna heeft nog niet officieel bekend gemaakt dat het niet bij de oorlog in Eritrea betrokken wil raken, maar een woordvoer der van het Ethiopische militaire bewind heeft bevestigd dat de Cubanen daar verder geen rol meer zullen spelen. De Russen en Cubanen zijn het er over eens dat de strijd in Eritrea, die zeventien jaar geleden begon, beschouwd moet worden als een binnenlands probleem voor Ethiopië, dat een politieke oplos sing vereist. Havanna en Moskou hebben er bij de Ethiopische lei der Mengistoe op aangedrongen om de Eritreeërs aanvaardbare voorwaarden aan te bieden voor vredesregeling. Maar vorige week bood Mengistoe's voorstel zelfs niet de geringste basis voor onderhandelingen en ging hele maal niet in op de Eritrese eis van een terugkeer naar de federatie met Ethiopië, zoals die door de Verenigde Naties in 1952 werd ingesteld. Nu deafscheidingdbewegingen het laatste voorstel hebben verwor pen, staan de Russen voor de keus om het Ethiopische leger te steunen of het openlijk oneens te zijn met Mengistoe. Het ziet er naar uit dat Moskou het eerste heeft gekozen, ondanks de wei gering van Havanna om soldaten te leveren. Er zijn echter aanwij zingen voor spanningen tussen Mengistoe en de Russen, die de Ethiopische leider te nationalis tisch en te weinig marxistisch- leninistisch vinden. Mengistoe heeft tot nu toe de Russische druk weerstaan om de militaire junta te vervangen door een re volutionaire "partij voor de mas- Observer-dienst Kinderen op Robbeneiland KAAPSTAD (UPI) - De Zuidafri- kaanse minister van justitie, Jimmy Kruger, heeft meege deeld dat er zich op het Robbe neiland waar mensen worden vastgehouden die als een gevaar voor de veiligheid van het land worden beschouwd, een kind van 14 en vijf kinderen van 15 jaar be vinden. In antwoord op een vraag in het parlement zei de minister dat de kinderen op beschuldiging van sabotage waren veroordeeld, tot hoeveel jaar gevangenisstraf zij zijn veroordeeld. Kruger niet. Ook noemde hij geen namen. "Hoe de minister zo iets ten aanzien van kinderen kan doen, is onge looflijk", verklaarde een opposi tielid, dr. Alex Boraine. Het Rob beneiland ligt op drie km uit de kust bij Kaapstad. Daar worden zwarte gevangenen vastgehou den die schuldig zijn bevonden aan misdrijven tegen de staat. LONDEN (Reuter) - President Moboetoe Sese Seko van Zaïre wil, volgens de Engelse krant de Observer, blanke Europeanen en Zuidafrikaners aanwerven als huurlingen om het kader van zijn nieuwe strijdkrachten te vormen. Huurlingen, die in de jaren zestig als officier in het Zaïrese leger dienden, zouden nu in Europa zijn om mensen aan te werven voor het nieuwe leger. Een oud-offïcier zei te verwachten 2000 man bij elkaar te krijgen, al dus de krant. President Neto van Angola heeft 'alle deelneming door zijn land, de Sovjet-Unie of Cuba aan wat hij noemaè "tweede oorlog in Sjaba" ontkend. In een radiorede een paar uur voor de aankomst in Loeanda van de staatshoofden van de frontlijnstaten voor een topconferentie, somde Neto stappen op die zijn land zou heb ben genomen als blijk van be reidheid om met Zaïre betrek kingen van goede-nabuurschap te onderhouden: vrijgeleiden en hulp voor blanken die uit Sjaba Angola bereiken en ontwapening en overbrenging naar kampen van Zaïrese vluchtelingen die Angoia zouden binnenkomen. Volgens Neto zitten er in zulke kampen in de oostprovincies al een kwart miljoen Zaïrese vluch telingen. Neto vroeg Zaïre zyn grenzen te sluiten voor de "benden van het FNLA, het FLEC, Uhita en huur soldaten die, zei hij, Angola voortdurend aanvallen, "vast en zeker met voorkennis van de re gering van net buurland". De Cubaanse leider Fidel Castro heeft vier dagen voor de invasie in de Z.aïrese provincie Sjaba, de Verenigde Staten van de op han den zijnde gebeurtenis op de hoogte georacht. Dit schrijft het dagblad New York Times. Castro neeft voorts geprobeerd de inva sie te voorkomen, wat echter niet is gelukt. Behalve de New York Times maak te zaterdag de Washington Post melding van Castro's pogingen de inval te voorkomen. De Times zegt zijn informatie verkregen te hebben uit Senaatskringen in Washington. Op 17 mei hééft Castro een Ameri kaanse functionaris in Havanna in kennis gesteld van de op hande zijnde aanval, aldus de krant. Deze functionaris stuurde hierop onmiddellijk een telegram naar minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Het bestaan van dit telegram werd vrijdag onthuld door de Demo cratische senator George McGovern, in een besloten zit ting van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, zo schrijft de New York Times. In kringen van de Senaat werd gis teren gezegd dat Stansfield Tur ner, de directeur van de inlich tingendienst CIA, heeft ver klaard het niet juist te achten de inhoud van het telegram bekend te maken. LONDEN (Reuter) - De leiders van de vijf Afrikaanse "frontlijnsta ten" (Angola, Zambia, Tanzania, Botswana en Mozambique) heb ben gisteren van Zuid-Afrika geëist dat het onmiddellijk in Namibië de macht overdraagt aan het volk, dat geleid wordt door de Swapo (Zuid-westafri- kaanse volksorganisatie). De lei ders van de vijf staten waren voor een tweedaagse bespreking bij een in Loeanda, Angola. Dit heeft het Angolese persbureau, Angop, gisteren meegedeeld. BIJTEN IN DE JUFFROUW Een xelares aan een school in het Amerikaanse Lake Taylor heeft zich Vrijdag onder behandeling moeten stellen nadateen student tijdens een twistgesprek een stuk uit haar oor had gebeten. Niet alleen moest mevrouw Cloyee Humphries behandeld worden voor net oor, maar ook voor hysterie. Tegen de 15-jarige jongen zal waarschijnlijk een aanklacht worden ingediend. OLIFANTENLIEFDE x. MAAR ANDERS Het begon dreigend genoeg herinnerde zich bankhouder John Bat- tista in White Plains (VS), maar het verliep anders. Aan een van de loketten van het bijkantoor van de Bankers Trust aan Main Street vervoegde zich op zeker ogenblik een "lange heer", vertelde Batista, die geld eiste. De kassier gaf hem een bundeltje. Toen de lange heer om meer vroeg, kreeg hij dat. Toen, tot de verrassing van het hele bankpersoneel, maakte de man een sprong in de lucht, riep "jippie", maakte wat danspasjes en riep uit: "wanneer ik geld nodig heb, weet ik waar ik zijn moet." En hij vertrok, zonder geld. De politie van White Plains zei dat zij een verdachte had, maar hem niet heeft aangehouden omdat hij onder psychiatrische observa tie is.... GEEN PROSTITUTIECONGRES Het bestuurscollege van Bonaire heeft bezwaren tegen het houden van een congres over prostitutie op het eiland. Ineen brief aan het organisatiecomité van de "Caraibische conferentie van kerken" zegt het college besloten te hebben geen enkele steun te verlenen aan dit congres "omdat dit tegenover de buitenwereld een slech te indruk kan geven". Het organisatiecominté zegt dat alles al in kannen en kruiken was voor het congres, waaraan door verscheidene organisties wordt deelgenomen. Veertig deelnemers hebben al ingeschreven, on der wie vertegenwoordigers van de wereldraad van kerken en van de Verenigde Naties. Volgens de organisatoren zal de conferentie toch doorgaan, maar dan op een ander Caraibisch eiland. Doel van het congres is een bespreking van de algehele problematiek rond de prostitutie. De vijf staten hebben ook een be roep gedaan op de Veiligheids raad van de VN om meer steun aan de Swapo te verlenen. De bespreking in Loeanda werd ook bijgewoond door de leider van de Swapo, Sam Nujoma. In een communiqué hebben de vijf staten opnieuw hun morele, poli tieke en materiële steun aan de Swapo betuigd. Ze spraken er hun vreugde over uit dat het suc ces van de Swapo in Namibië er toe geleid heeft dat Zuid-Afrika het zelfbeschikkingsrecht van het Namibische vplk heeft er kend. De Swapo is daardoor in feite erkend als de enige verte genwoordigster van het Namibi sche volk, aldus de frontlijnsta ten. "De jongste manoeuvres van het racistische regime van Zuid- Afrika om de Walvisbaai te an nexeren, waardoor Namibië ver brokkeld zou worden", bezien de vijf staten echter met bezorgd heid. PAARDENSPORT - De Engelse merrie Fair Salina, gereden door Greville Starkey heeft zaterdag de Oaks gewonnen: De favoriet, de Franse merrie Dancing Maid eindigde als tweede van de 15 paarden die van start waren ge gaan. Derde werd de grote outsi der Suni (33-1 bij de bookma kers). ISTANBOEL (UPI/AFP) - In Tur kije blijft het politieke geweld aanhouden. Zaterdag werden in Istanboel drie linkse studenten die in een koffiehuis zaten, vanuit een voorbijrijdende auto dood geschoten. Dezelfde dag werd in Antalja een student doodgesto ken en in Elazig een man doodge schoten. Tenslotte kwamen in Hinis drie mannen om het leven bij een gewapende overval. Vol gens onofficiële gegevens zijn sinds het begin van dit jaar 270 mensen in Turkije bij politiek geïnspireerde gewelddaden om het leven gekomen. Gisteren werd in Turkije overigens een wet van kracht, waardoor bijna de helft van de 25.000 men sen die thans na hun veroorde ling in de gevangenis zitten de cel zullen kunnen verlaten. Het gaat hierbij echter niet om een amnes tiemaatregel, want volgens mi nister van justitie Mehmet Can zullen zij die de wet opnieuw overtreden het overblijvende deel van hun straf dan alsnog moeten uitzitten. Gevangenen zullen nu in Turkijke kunnen worden ontslagen vóór de helft van hun straftijd is verlo pen mits zij aan bepaalde, daar voor in de nieuwe wet gestelde, voorwaarden voldoen. Krachtens de nieuwe wet zullen de omstandigheden in de Turkse gevangenissen worden verbeterd en zullen mensen die uit de ge vangenis komen door de staat worden geholpen. Volgens de Turkse radio zullen de eerste 3.000 gevangenen in de komende dagen worden vrijgela ten en zal de vrijlating van ande ren geleidelijk worden uitge voerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7