Meer invloed ouders op het schoolbestuur Jtjwmeruedeini Benoemingen in het onderwijs Experiment drie Leidse scholencombinaties UITSTEL Actief in vrije tijd DUiUHSPJftTl Woningen verwoest bij brand Auto uit bocht Leidenaar in elkaar geslagen «gSS I s miti frouwb edrijfbv beve. rwijk zondag vtiegeji?4^ MAANDAG 12 JUNI 1978 LEIDEN LEIDEN - Het experiment met de bestuurscommissies op een aantal openbare lagere en kleuterscholen in Leiden wordt waarschijnlijk een jaar uitgesteld. De reden ligt in het financiële vlak. Het experiment gaat de gemeente zo'n'lOO.OOO gulden per jaar kosten en op dit mo ment is het nog niet duidelijk waar dit geld vandaan moet komen. Onderwijs-wethou- derTesselaan "We zullen nog moeten zoeken hoe we de hele zaak kunnen bekostigen. Het kan zijn dat we daarom pas in 1980 met de bestuurs- kunnen starten". LEIDEN - In de Leidse onderwijs wereld zullen binnenkort enige leerkrachten van functie veran- mensen worden benoemd. De gemeenteraad krijgt in zijn ver gadering van 19 juni een aantal voorstellen hieromtrent van B en W. Het college van B en W stelt voor de heer D.P. den Baars te benoemen tot conrector aan de Rem- Avondvierdaagse Vanavond tussen 6 en 7 uur gaat in Leiden weer de avondwandelvierdaagse van start.. Dat gebeurt vanaf het terrein van de voetbalvereni ging VTL aan de Voorscho- terweg. Er kan gestart wor den op de volgende afstanden: 4 x 15,4 x 10 of 4 x 5 kilometer. De laatste afstand is zeer ge schikt voor gezinnen met jon ge kinderen. De wisselbeker voor de school of vereniging met de meeste deelnemers werd de afgelopen twee jaar gewonnen door de speeltuin vereniging Beatrix uit Lei den. Op de vierde en laatste avond zal de intocht muzi kaal worden opgeluisterd. Kijkhuis In de seriefilms van The Marx Brothers wordt in het Kijk huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 vanavond de film "A Night at the Opera" vertoond. Het is de eerste speelfilm van The Marx Bro thers daterend uit 1935. De voorstelling begint om acht Thema-avond. Vanavond wordt een thema avond georganiseerd door de FNV-Vrouwengroep Leiden met als onderwerp "De oudere (ongehuwde) werkende vrouw". De avond wordt ge houden aan de Pieterskerk gracht 11 en de toegang is gra tis. Op de avond zal Ida Oos- terbaan van de Vrouwenac tiegroep voor vervroegd aow- pensioen een inleiding hou den. Daarna is er een discus sie over de specifieke proble men van de oudere werkende vrouw. Aanvang 8 uur. Jeugdstad Aan Jeugdstad in de Ton Men ken Hal aan de Vondellaan is een nieuw evenement toege voegd. Tegen de hal is een gro te bolvormige tent aange bouwd. Op de helft van het holle binnendak wordt een film geprojecteerd. De tent heeft een diameter van 20 me ter en is 14 meter hoog. De kij kers krijgen het gevoel zelf deel uit te maken van de beel den, bijvoorbeeld tijdens een rit in een achtbaan. Avondvierdaagse De avondfietsvierdaagse geor ganiseerd door Swift afgelo pen week is een succes gewor den. In totaal werd door ruim driehonderd personen aan de tocht deelgenomen. Gezien de goede reacties van de deelne mers heeft Swifttoer besloten om het volgend jaar opnieuw een fietsvierdaagse in Leiden te organiseren. Sumatrastraat Vandaag is een begin gemaakt met de vernieuwing van de riolering in de Sumatra straat. Het werk wordt in vier fasen uitgevoerd. De eerste fa se, die ongeveer tien weken zal duren strekt zich uit over het gedeelte tussen Lage Rijndijk en Javastraat. Tijdens de werkzaamheden is er in dat deel alleen doorgang mogelijk voor fietsers en voetgangers. LEIDEN - Nog niet eens zo erg lang geleden bleef op de lagere scholen de inbreng van de ouders beperkt tot het bezoeken van de ouderavonden, twee keer per jaar. Al leen als er problemen waren met de schoolprestaties van het kind was het contact met de onderwijzers wat inten siever. Later werden oudercommissies in het leven geroepen. De vaders en moeders die in deze commissie zitting namen mochten meepraten over schoolreisjesde inrichting van de school en andere randgeheurtenissen. Meepraten over het leerplan was er vrijwel nooit hij. In het openbaar onderwijs lijkt nu echter een doorbraak te komen. In Leiden wordt binnenkort be gonnen met een experiment waarbij ouders een grote invloed krijgen op het bestuur van de school. Een aantal bevoegdheden van de gemeenteraad - de "baas" over het openbaar onderwijs - wordt overgedragen aan een be stuurscommissie, die zou moeten bestaan uit ouders, leerkrachten, personeelsleden en een verte genwoordiger van de gemeente. ten. Zij zullen steeds verant woording moeten afleggen aan de hele groep ouders. Anders kweek je een nieuw soort nota- Feestjes Drie scholencombinaties - de kleu terschool de Klaproos en de Tel- dersschool aan de Telderskade, de kleuterschool de Loopplank en de lagere school de Dukdalf aan het Regenboogpad en de la gere en kleuterschool de Meer paal aan het Broekplein - hebben laten weten in principe bereid te zijn om mee te doen. Elke combi natie krijgt een bestuurscommis sie. Oorspronkelijk wilde onder- wijs-wethouder Tesselaar het experiment wijkgericht maken (d.w.z. één bestuurscopmmissie voor alle openbare scholen in een wijk), maar dit hebben de scholen op practische gronden afgewe- Inspraak De steeds groter wordende in spraak van de ouders vraagt ui teraard niet alleen van de vaders en moeders zelf, maar ook van de leerkrachten een flinke dosis be reidwilligheid. Bij alle pogingen om de ouders aan het meedenken en meepraten te krijgen, wordt wel eens vergeten dat ook de meesters en de juffrouwen met de nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs moeten leren leven, zo blijkt uit een gesprek met de schoolhoofden Johan Zwemmer van de Meerpaal en Bart Schwartz van de Dukdalf. Ook de onderwij steams zullen zich mpoeten aanpassen. Daarom is de voorlichting aan de teams erg belangrijk", aldus Zwemmer, die overigens een hekel heeft aan het woordje inspraak. "Als dat alleen maar meepraten betekent, dan hoeft het voor mij niet. Echte in spraak is voor mij meebeslissen en medeverantwoordelijkheid dragen. In een bestuurscommis sie kan dat. Ik zie daarin genoeg mogelijkheden om het begrip in spraak werkelijk inhoud te ge- Bart Schwartz: "Die inspraak moet niet beberkt blijven tot de ouders die in de bestuurscommissie zit- Beiden hebben hun twijfels over de toekomstige verhouding tussen de bestuurscommissie en de ou dercommissie, die in de gemeen telijke plannen gewoon blijft be staan. Johan Zwemmer. "Dat is voor mij nog het grote vraagte ken: Wat wordt de taak van de oudercommissie? Als die er al leen nog maar voor de feestjes is, heeft nhet geen nut meer. Daar kun je een werkgroep voor op richten" Schwartz: "De oudercommissie zal ook in de nieuwe bestuursvorm noten moeten kraken over on derwijskundige zaken. Ze zou als een soort voorbereidingsgroep voor de bestuurscommissie kun nen fungeren; als een schakel tussen bestuurscommissie cn achterban" Schoolhoofden Een heet hangijzer is nog de be voegdheden van de bestuurs commissie bij de benoeming van schoolhoofden. De gemeente wil die bevoegdheid bij de gemeen teraad laten.Wethouder Dick Tesselaar. "Wij stellen voor de bestuurscommissie een voor dracht te laten doen en de rest ambtelijk af te handelen. Die voordracht zou wel bindend moeten zijn, in zoverre dat de raad er eigenlijk niet van af zou kunnen wijken."In een officieel commentaar op de gemeentelijke plannen hebben de oudercom missies van de lagere school de Dukdalf en de kleuterschool de Loopplank ervoor gepleit de be noeming geheel door de be stuurscommissie te laten ge schieden. Schwartz: "Wij vinden dat een erg belangrijke zaak. Waarom zou je wel leraren mogen benoemen, maar niet het hoofd van de school?" Johan Zwemmer gelooft dat een dergelijke benoemingsprocedu re, waarbij het lot van de sollici tant in handen wordt gelgd van de bestuurscommissie, en aantal kandidaten mogelijk zal af schrikken. Maar hij ziet daarin geen bezwaar. Zwemmen "Dat heeft namelijk als voordeel vat de sollicitanten die overblijven onze filosofie onderschrijven" LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van za terdag op zondag onherstelbare schade aangericht aan de pan den Koningstraat 39 en 39a. Het bejaarde echtpaar Sloos, dat op de zolderverdieping lag te sla pen kon nog net op tijd worden gewekt door een aantal voorbij gangers. De brand ontstond om ongeveer drie uur 's nachts op de bene denverdieping van het gekraak te pand Koningstraat 39. De be woonster van dit kraakpand was op het moment van de brand niet thuis. Door de keuken van de beneden verdieping zochten de vlammen zich een weg naar buiten. Via een houten balkon aan de ach terzijde van het huis ontstond er vervolgens ook brand in de woonkamer van het bejaarde echtpaar op de eerste etage van het pand 39a. Gewekt door voorbijgangers kon dit echtpaar juist voordat het vuur via de trap oversloeg naar de zolder het pand verlaten. In een mum van tijd brandde het hele huis verder af. De brandweer bestreed de brand met twee autospuiten (een lad derwagen en een commandowa gen) en heeft twee uur nodig ge had voor de bluswerkzaamhe den. Over het precieze schade bedrag alsmede de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Zeker is dat aan beide panden onherstelbare schade is aangericht. Omdat de beneden verdieping, waar de brand dus is ontstaan, in zijn geheel niet was voorzien van water, gas en licht stelt de recherche van de Leidse politie een onderzoek in naar de mogelijke oorzaak. Het dakloos geworden echtpaar is voorlopig ondergebracht bij familie in Noordwijk. brandt-scholengemeenschap. Op 3 februari kreeg de heer Den Baars al een tijdelijke aanstelling als conrector. De tweede conrec tor van het Stedelijk Gymna sium, de heer L. Adriaansche, heeft de gemeente verzocht hem uit zijn functie te ontheffen. Hij blijft als leraar lichamelijke oefe ning aan de school verbonden. In de vacature-Adriaansche wordt voorgedragen drs. J.A.R. van Thull, wiskundeleraar aan het Stedelijk Gymnasium. Als nieuw hoofd van de Merenwijkschool aan het Valkenpad wordt voor gedragen R.H. Muntinga, die momenteel hoofd van de Du Rieuschool is. Het hoofdschap van de Merenwijkschool wordt, sinds het overlijden van het vori ge hoofd in oktober 1977, waar genomen door de onderwijzer R.F. Bakker. Vanaf 1 augustus 1977 wordt de lei ding van de kleuterschool De Goudsbloem aan de Maresingel waargenomen door mevrouw V. A. de Jong. Ze krijgt nu een de finitieve aanstelling als hoofd. De hoofdleidster van de kleuter school De Meerpaal aan het Broekplein, mevr. J.F. Lepe laar-Keuter, heeft gevraagd om als leidster op een van de andere openbare kleuterscholen in Lei den te worden benoemd. B en W willen aan dit verzoek voldoen en in de vacature voorzien door de benoeming van mevr. H. van den Berg, die nu als hoofdleidster verbonden is aan de kleuter school Merenwijk aan het Ek- sterpad. LEIDEN - Een 24-jarige i van Rijp wetering is in de nacht van zaterdag op zondag, na met zijn auto op een lichtmast te zijn ingereden, met hoofd-, schedel- en rugletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De man reed met hoge snelheid over de Rijnsburgerweg richting station. Ter hoogte van de krui sing met de Wassenaarseweg vloog hij met zijn auto uit de bocht en ramde vervolgens een lichtmast. De man werd hierbij gewond terwijl zijn auto evenals de lichtmast totaal werden ver nield. LEIDEN - Ten gevolge van het oplopen van een aantal rake klappen moest in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Leidenaar worden overgebracht naar het Academisch Zieken huis. De Leidenaar, die in een echtschei dingsprocedure was gewikkeld, wilde in gezelschap van een vriendin een bezoek afleggen aan een bar in de Jan Vossensteeg. In het café werd hij vervolgens in elkaar geslagen door een aantal ten, die werden omschreven handlangers van zijn vondingen Polo de Haas LEIDEN - LPV „Het Oosten" hield met 157 duiven een wedvlucht vanaf Soissons. De uitslag was: 1,9, B. Singeling, 2, 5, C. Gijsman, 3. H. v. Klaveren, 4,7, W. Gijsman, 6, 8, 10 W. Fokker. De LPC hield met 174 duiven een vlucht vanaf Noyon. De uitslag was: 1, 5, 8,9 J. v. Alphen sr. 2. W. Schouten, 3, 10 F. Gijsman, 4 P. Koenen, 6 A. Singeling, 7 P. Groenendijk. LPV „De Snelvlieger" vloog met 242 duiven vanaf Soissons. De uitslag: 1. M. de lange en Zn., 2.1. Klinkhamer, 2. A. Witteveen, 4,9. Gebr. v.d. Heijden, 5. Comb. Koopman, 6. P. v.d. Tuin, 7. F. Compier, 8. Gebr. Bink, 10. A. Compier. PV „Leiderdorp" vloog met oude duiven vanaf Noyon. De uitslag: 1, 3, 7 J.C. Knijnenburg, 2. W. de Haas, 4. A. Hoogervorst, 5. W. de Roode, 6,8 M. Reijerse, 9. H. Flip- po, 10 Th. Habraken. LEIDEN - De co-productie Avant garde binnen de singels" van het Leids Vrijetijdscentrum en de jazzsociëteit „Hot House" had vrijdag en zaterdag onder over stelpende belangstelling plaats. De grote opkomst voor deze po ging om de geïmproviseerde en experimentele muziek voor een zo breed mogelijk publiek onder de aandacht te brengen, bleek alleszins gerechtvaardigd. Het programma met namen als Polo de Haas, Michel Waisvisz en Wil lem Breuker beantwoordde vol ledig aan de verwachting. Het festival werd vrijdagavond ge opend door de slagwerkgroep „Den Haag". De in de beginjaren '70 in de V.S. ingezette richting in de experimentele muziek van de „minimal music" blijkt ook hier voedingsbodem te hebben. Na de voor velen eerste kennismaking met het experimenteren met rit mische structuren, volgden Polo de Haas en Hannah de Leeuwe. Ingezet werd met „Minor explo ration" voor piano en synthesi zers. De rol die Hannah de Leeu we speelt is nogal overheersend. Zij vertelde een soort sprookje waar allerlei vreemde dingen mee gebeuren. Het verhaal sloeg onverwachte zijpaden in en de Haas vervormde de Leeuwes stem en probeerde alert te reage ren op het gesprokene. Soms luk te dat, maar meestal bleek het een flauwiteit. Dat geldt ook voor de Haas' geêx- perimenteer met de vleugel, wat inmiddels wel als achterhaald kan worden beschouwd. De red ding was echter nabij: Het zeer aparte nummer voor piano en striptease. Hannah probeert hierin de piano-spelende Polo te verleiden door zich te ontkleden, hetgeen lukt, wat de aanwezigen gezien het resultaat geen moment verbaasd zal hebben. Uit de hoek van de avant-garde jazz volgde „Gilius Haagse Hofje" met vastgestelde patronen afge wisseld met felle improvisaties als prettige overgang naar „De Volharding". Uitgevoerd werden werken van Andriessen en Breu ker. „De Volharding" viel wat te gen door haar weinig experimen tele karaxter en het doen van te veel concessies. Dit in tegenstel ling tot „De Onderste Steen", dat zaterdagavond na „Trio Manus", dat zeer interessant werk van Ed de Vos ten gehore bracht, optrad. Een voorbeeld van hun uitste kende programmering is de compositie „Fanfare" van Dick Borstlap, waarin de scheiding melodie-begeleidimg wegge vallen is. De Leidse groep ver diende zeker haar gelijkwaardige plaats binnen dit programma. Na het fanatieke, opzwepende op treden van het „Bunker sextet" volgde het ongetwijfelde hoogte ADVERTENTIE vraagt punt van de avond: Michel Wais visz en Moniek Toebosch. Geheel op elkaar ingespeeld stoeiden de fabuleus experimenterende Waisvisz en de zeer expressieve en geestige „malle meid" Toe-' bosch met de zelfgemaakte elek tronische apparatuur. Het spel van de „Kraakdozen" leidde tot prima totaaltheater Het festival werd afgesloten door het bijna al „klassieke" Willem Breuker Kollektief, dat zorgde voor de hergroepering van de muziekgedachten. Wervelende soli en de toch weer in een keurs lijf ingesnoerde overgangen ga ven met de opvallend goed spe lende drummer Rob Verdurmen een soort samenvatting van de twee avonden. Met een persiflage op het gladde optreden van Ja mes Last en een zingende Breu ker werd dit geslaagde festival, waarvan de gedreven, perfecte blijve eld i (03480) 18734, de heer A. van Veen. besloten. LOUIS CORNELISSE.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3