'Hel Balkon': gaaf en boeiend toneel MAANDAG 12 JUNI 1978 Nico Scheepmaker NIET eeRUJK,HE?OA, PIT" IS EEN MOEIUJK 6EVAF... IK ZAP AVJN RAARSHEREN EENS OA\ RAAP VRAGEN. r EN HU W/L- OOK ©EENJ R4AR6HEER WORPEN). deur, dominosteen 3278, die toch al iets wankel stond op een nauwelijks zichtbaar bobbeltje in de vloer, omstoot, waardoor de keurig in het gelid staande 3277 voorgangers allemaal om vallen, terwijl de maker tiet be zig was zijn 5957e zorgvuldig in een bocht op te stellen. Of door dat een baldadige toeschouwer, wellicht een broer van een con- current, vlak voor de voltooiing van het meesterwerk een stuiter in de zaal gooit, die dwars door de rijeen dominostenen heen rolt en een kakofonie van "do mino-effecten" teweeg brengt. Is de ontwerper van de inge wikkelde figuur zo slim om "ze keringen" in te bouwen, door om de vijf meter voorlopig twee dominostenen weg te laten, zo dat bij eventuele katastrofes slechts een klein onderdeel van het geheel verloren gaat (het principe van de waterdichte schotten in het ruim van een schip), en vult hij die ontbre kende dominostenen dan op het laatste moment zelf in, of heeft daavoor hidpjes, waardoor hij minder gevaar loopt door heen en weer geloop de hele rataplan ontijdig om te gooien? VERNIETIGING En dan wil ik van de wereldkam pioen ook weten, waarin voor hem de schoonheid schuilt van een prestatie, die zijn hoogte punt en voltooiing vindt in de vernietiging van het moeizaam gewrochte kunstwerk. Is het de intense vreugde van de vuur werkmaker die zijn rups tot een vlinder ziet ontpoppen, of van de pyromaan, die het onder ar chitectuur gebouwde paleis tot een rokende puinhoop ziet ver anderen? Soms, in een ogenblik van zwakte, wilde ik dat ik iets te zeggen had bij een- omroep vereniging, want reken maar dat ik geen steen op de andere zou laten voordat ik beslag had kunnen leggen op de documen taire die zonder twijfel over dit schitterende gebeuren gemaakt WAAROM Mier; PANDA 1 Zaterdagavond zaten we 'met vrienden naar een uitzending van het wereldkampioenschap voetbal te kijken, toen op het zwart-wittoestelletje dat boven op mijn kleurentoestel staat, opeens een onderdeel in het journaal van 8 uur verscheen dat onze aandacht trok. Wat was dat? Gauw omgeschakeld naar het grote toestel met ge luid, en toen zag ik een van de mooiste ontroerendste happe nings die ik ooit met eigen ogen mocht aanschouwen. Het was ongetwijfeld in Amerika, en het. had geloof ik iets te maken met een actie voor de bestrijding van hemofilie, en er was als ik het goed heb het wereldkam pioenschap dominostenen om gooien aan verbonden, maar wat je zag was het volgende: Een grote zaal, met afgeladen tribunes vol geestdriftige toe schouwers. De zaal ter grootte van een basketveld, en op de vloer een slang van duizenden tienduizenden rechtop gezette dominostenen, die in een boeiende choreografie het hele oppervlak van de zaal in beslag namen. Het spektakel begon, toen de wereldkampioen (was hij dat toen al, of werd hij het hiermee?) aan het begin van zijn slagorde de eerste dominos teen omduwde, die de tweede omduwde, die de derde in zijn val meesleurde, enzovoort, tien tallen, honderden, duizenden dominostenen achter elkaar. De camera's volgden het gebeuren. op de voet, de ratelslang wrong zich feilloos in alle bochten nergens haperde het omvallen, het bleek dat de omgetuimelde dominostenen op een gegeven ogenblik woorden vormden waarin bijvoorbeeld ook de h naar alle kanten toe omgeval len was, en zelfs zaten er onbe grijpelijke stunts in verwerkt zoals dominostenen die een trapje opgaand omvielen, en een tje die vanaf dat trappetje langs een touw naar beneden leek te glijen,en een omvallende dominosteen die een "explosie' teweeg bracht, waarna ten slot- V siRe, 1 oeze pampa i5 Mier P OM eeMoeo OM RAAPSHeeR Vre WORPErNT te de laatste omvallende domi nosteen in een glas wijn plons de. Y NOU» leMANP N Heue Goeiee»AAM eeveM, ompat hl* pom is. weu, PAT VINP IK i Nier eeRLDK- TECHNIEK Een adembenemend schouiospel. Met het gemis aan gevoel voor schoonheid bleek de redactie van het NOS-journaal juist dit onderdeel in het altijd iets kor tere maar zelfde journaal van half tien natuurlijk geschrapt te hebben zodat ik het niet op de video koh vastleggen, maar ik hoop dat er een omroep met verantwoordelijkheidsgevoel is die uitzoekt wie een documen taire over deze gebeurtenis ge maakt heeft waarvan wij allen een staartje te zien hebben ge kregen. Want er waren came ra's genoeg in de zaal, en het onderwerp leent zich natuur lijk uitstekend voor een vol waardige documentaire. Over de techniek, waarmee je de do minostenen zo neerzet dat ze bij het omvallen in de bochten niet de bocht uitvliegen. Over de voorbereidingen, want hoe be veilig je zo'n ingewikkelde slang van vele tientallen meters tegen het omvallen van een steen, bijvoorbeeld doordat de choreograaf bij het neerzetten van zijn compositie, ietwat moe geworden in de knieën, per on geluk een dominosteen omstoot waardoor het vuurwerk voor tijdig afgaat. Of doordat een windvlaag, ver oorzaakt door een geopende MOÜ EA1 OF f ftËTEie PAN „BBO KJAAAJ2/AIAVIS)E EcMTqENOoX IF OjRAAC, AJAAE. 'M ow Cf er ecu kj De i/Rouw' IS DAT "Al C,OBP& KEUS? AöüOLS CfSPAX OOfe DCEL OVBFi FILMS AA fVL A VA rvJ-T. prr is sen «tw de «.uitjes Die HOMO SN KUNHSW woasw ffw MgHSeW WI6H FREO BASSET GESTOOFD LAMSVLEES Neem ongeveer 1 kg lamsschouder. Vraag uw slager dit op te binden als rollade. Snijd een ongeschil de grote citroen in plakken en leg deze 2 min. in kokend wa ter. Los 50 g suiker op in 1 dl heet water en laat hierin nu de plakken citroen 20 min zachtjes trek ken. Week 50 g rozij nen in warm water of slappe thee. Braad het vlees snel aan alle kanten in boter licht aan. Snijd 1 ui en 2 worteltje in dunne schijfjes. Temper het vuur en voeg aan het vlees ui en wortel toe, snufje majoraan, blaadje laurier, takje peterselie, zout en peper naar smaak en na 1 min 1/4 1 heet water en een heel teentje knoflook. Laat het vlees zo ruim 2 uur stoven boven zeer laag vuur. Zeef het stoofvocht en laat hierin rozij nen en schijfjes ci troen nog enkele min. zachtjes koken. Snijd het vlees in dikke plakken en leg het op een warme schaal, dakpansge wijs. Schep de rozij nen en de schijven ci troen tussen de plakken vlees. Bind het stoofvocht met wat aangemaakte maizena. WINA BORN De avonturen van Jommeke betekenis als naar de theater vormen laten ondanks de aanwij zingen van Genet zelf veel speel ruimte. Die van Franz Marijnen is zeer aan vaardbaar. Hij brengt humor aan waar dat kan en hij zorgt voor een weelderig toneelbeeld. Er wordt over de hele lijn uitste kend gespeeld. Fred Vaassen en Cees Linnebank werden al ge noemd, er is een voortreffelijke bisschop van Julien Schoenaerts, zeer intelligent en beheerst, een goede rechter in de barokke stijl van Jerome Reehuis, een goede generaal van Otto Sterman, Canci Geraedts doet briljante en ele gante dingen met een rol in twee facetten, een felle commissaris van politie van Lou Landre. De voorstelling gaat nu in het kader van het Holland Festival: dit weekeinde in de Rotterdamse Schouwburg, zaterdag 17 en maandag 19 juni in het Circus theater in Scheveningen. JOPPE klant wil macht, maar even ïater wil hij vernederd worden. In dat bordeel is de bordeelhoud ster - een prachtige travestierol van Fred Vaassen - de vorstin, de commissaris van politie verte genwoordigt de echte macht. Het is een kunstmatige wereld, met spiegels en theatertrucs, de com plete weerspiegeling van de „echte" wereld, waarnaar de klanten bevrijd en met nieuwe energie terugkeren. Maar als de revolutie komt, wordt die „echte' wereld de weerspiegeling van het bordeel, met een even kunstma tig rollenspel van koningin en re volutionairen, een gezant uit die wereld (een schitterende Gees Linnebank) plaatst beide werel den koel en cynisch tegen elkaar De twee werelden, plus en min, bij elkaar opgeteld leveren nul: het spel eindigt op nul, morgen begint het spel opnieuw, in het theater, in de wereld. Het stuk heeft, algemene geldig heid, zowel de interpretatie naar ROTTERDAM - Met „Het Balcon van Jëan Genet heeft het RO Theater een in alle opzichten voortreffelijke voorstelling ge maakt van een, naar inhoud en vormgeving, bijzonder moeilijk, stuk. Regisseur Franz Marijnen is er in geslaagd om met een schitterend toneelbeeld van Jean-Marie Fie- vez een voorstelling te maken, die de enorme toneelruimte vult, die voortdurend in beweging is, dy namisch, fris en origineel. Hij heeft de inhoud doorzichtig ge maakt, betekenissen, persona ges, duidingen gescheiden, zin volle verbanden gelegd. En hij heeft een voortreffelijke bezet ting gevonden De enige kritische kanttekening deel na de pauze, waarin de revolutie wordt be handeld, is te lang, het heeft zeer slecht geschreven scenes, er wordt téveel in getheoretiseerd Marijnen verdedigt die slechte scenes („Genet heeft dat bewust gedaan"): misschien, maar het stuk is er. niet sterker door ge worden. „Het Balcon" gaat over de mense lijke onmogelijkheid om schijn en wezen scheiden. Genet kiest de parabel van het bordeel, waarin mannen, vrouwen (en soms ook mannen) huren om een rollenspel te spelen. De Strenge Meesteres van onze sex-adver- tenties is zo'n rollenspel, Genet concentreert de spelen rond de bisschop, de rechter, de generaal. De klanten willen een eigen wer kelijkheid scheppen - maar ook weer niet helemaal, want de schijn moet aan een kleinigheid als zodanig toch herkenbaar blij ven. De rollen wisselen ook: de Beeldhouwer Dirk Bus overleden DEN HAAG - De beeldhouwer Dirk Bus is zaterdag in zijn huis in Den Haag op 70-jarige leeftijd overleden. Bus is ruim elf jaar voorzitter geweest van het schil derkundig genootschap "Pulchn Studio" en was docent aan de Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag. Hij werd op 5 december 1907 in Den Haag geboren. Zijn opleiding kreeg hij aan de Koninklijke Academie in Den Haag, en aan de Rijksacademie in Amsterdam Werken van Bus zijn door heel Den Haag te vinden: o.a. hét Sweelinck-monument op het Sweelinckplein en het oorlogsmo nument op de Algemene Be graafplaats. Op zijn zeventigste verjaardag werd Bus de penning van bijzondere verdiensten van de gemeente Den Haag toege kend. Bus was ook ridder in de orde van Oranje Nassau. donesische volkskunst en een Hindoe-af deelingdie het tijd perk van 500-1500 na Chr. in herinnering brengt. In de nissen van de verschillende omgangen en onder de koepels der terras sen zijn eenige honderden Boeddha-beelden geplaatst en verder is vooral de Indische houtsnijkunst vertegenwoor digd. In een zestal diorama's worden het landschap en de groote cultures in beeld ge bracht. Voorts treft men een Ba- takwoning aan. Een aangena me afwisseling bij al de belang rijke, doch levenlooze voorwer pen, brengt een groepje Ooster lingen, die op vaardige wijze handwerk uitoefenen. Voorts vindt men op de I.TA. o.m. een thee-paviljoen een kas met tro pische cultuur gewasseninzen dingen van zending en missie, alsmede een groote verzameling van Indische zee-fora en fauna. Deze Moluksche zeetuin is een van de mooiste verzamelingen op de tentoonstelling. van alles beroofd. Te 1 uur des nachts keerde de trein naar Barcelona terug. -Pinkstermaandag is de Parij- sche wereldtentoonstelling door niet minder dan 182J249 perso nen bezocht, hetgeen wel duide lijk maakt, dat de belangstel ling voor deze expositie onver minderd blijft. Vijftig jaar geleden. - Gistermiddag is onder enorm groote belangstelling te Arnhem in het park Zypendaal, gren zende aan Sonsbeek, de Indische Tentoonstelling Arnhem (I.TA.) geopend. De voorbereiding voor deze waarlijk schitterende ten toonstelling heeft twee jaren ge duurd. Er zijn belangrijke in zendingen van de Kon. Ver- eeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam en HM. de Konin gin stelde een zeldzame verza meling waardevolle ikat-doe- ken van de Kleine Soenda-ei- landen beschikbaar. Verder vindt men er producten van In- leutuz OUD NIEUWS 12 juni 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Een bulletin uit Berlijn luidt, dat de Duitsche keizer eene ver sterkende nachtrust heeft gehad en, na verbonden te zijn, in een leuningstoel was gaan zitten. De meeste wonden zijn genezen hoewel de rechterarm nog ge zwollen is. -Een trein, die des avonds te 10 uren 25 minuten van Barcelona naar Perpignan vertrok, is door rovers aangevallen. Zij hadden den baanwachter bij het station van San-Andrès aan een paal vastgebonden, zijn mond met een prop dichtgestopt en daar na een alarmsignaal geheschen. De machinist liet den trein stoppenAanstonds wierpen zich vijftig met dolken en revol vers gewapende mannen op de rijtuigen. De reizigers werden AMSTERDAM - We mogen van een historische confrontatie spreken: de Amerikaanse com ponist John Cage gisteravond als een van de honderden bezoekers bij de aan zijn Argentijns-Duitse collega Mauricio Kagel gewijde Holland Festival-produktie in Carré. Cage en Kagel, twee uit zonderlijke figuren die de muziek van de twintigste eeuw met nieuwen vormen en ideeën heb ben verrijkt. Kagel trekt alles in het absurde, dat is duidelijk, maar met een niet aflatende ijver spuit hij theorieen waarmee hij beklemtoont dat hij slechts situaties, en in het bijzon der dwangmatige processen in het handelen van mensen, ana lyseert. „Kontra-Danse" (1970), waarmee het programma gisteravond be gon, is een absolute top in zijn werk. De titel dient men letterlijk te nemen: het is een ballet voor niet-dansers. Wat Kagel in beeld heeft willen brengen is de barriè re tussen wel willen, maar niet kunnen, een probleem in relatie met de enorme lichamelijke dis cipline die de danskunst vraagt. Wat gebeurt er in „Kontra-Dan se"? Acht stoere kerels (leerlin gen van de sporthogeschodl in Keulen) voeren op hun manier, gekleêd in zwarte pakken met maskers en hoeden, allelei stan daardbewegingen van de dans kunst uit. Dat gaat vanzelfsprekend moei zaam en de komische effecten zijn niet van de lucht. Ook „Ca mera Obscura, Chromatisches Spiel fur Lichtquellen und Dar steller" uit 1965 heeft tal van die verwarrende, fascinerende koerswijzigingen. Op het achter doek wordt een film afgedraaid van een druk kruispunt met een verkeersagent, terwijl op het to neel allerlei door vreemd uitge doste mensen (van de opera van Keulen) bestuurde rijdende voorwerpen voorbijkomen: fiets, invalidewagen, ledikant, wasma chine met wringer enzovoort. De muziek bestaat voornamelijk uit signalen van claxons en bellen. In „Recitativarie" voor zingende claveciniste uit 1972 gaat het weer om iets heel anders. Het stuk is een collaee van teksten uit koralen die in de cantates van Bach voorkomen, op een wat brabbelende manier voorgedra gen door een man in vrouwekle ren (hier Peter Schumann), die intussen vreemde akkoorden op het clavecimbel speelt. Kagel le vert er weer een mooie filosofie bij over de dubbelzinnigheid van bepaalde muziekstijlen. Voor de liefhebbers. Anderen zullen in dit nummer een prachtig stukje ca baret met galgehumor zien. Tenslotte het langste van het viertal uitgevoerde werken van Kagel: het bijna een duur durende "Va riété" uit 1977. Een aantal voor treffelijke Franse variété-arties ten goochelde dat het een lieve lust was, compleet met duiven en er werd zelfs en vrouw doorge zaagd. Kagel schreef een parti tuur die men een gedeformeerde reconstructie van allerlei vormen van oude varietemuziek zou kunnen noemen, zuiver functio nele muziek, die op de achter grond blijft. AAD VAN DER VEN Leidse bioscopen Luxor "De twei 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur,"l2 jr. Camera: "Once upon a time in the West", da. 8.00 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Twee jongens en een oude Alphense bioscopen Euro 1:"L"Animal", da. 1.30, 6.30, 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Nacht voorstelling: "Double 2 30 i 2.00 4.15 i Nachtvoorstelling: "Alice doesn't live here anymore", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Lido 1: 'Driver", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Lido 2: "The world-s greatest lover", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. Lido 3: "Fritz the cat"", da. 7.00 en 9.15 uur, ma., di„ do. en vr. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. Studio: "Julia", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Trianon: "The killer of central high", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Rex: "Blonde hartstocht in mysterieus Afrika", da. beh. woe. en za. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Walt Disney teken- filmfestival", woe. en za. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "De genietsters", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Euro 3: "Turks Fruit", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "The graduate" za 12.15 uur, 12 jr. Euro 4: "The good, the bad and the ugly", do., vr., ma. en di. 1.45 en 8.15 uur, za., zo. en woe. 8.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "De slagroomtaarten- gooiers", za., zo. en woe. 2.15 uur. Nachtvoorstelling: "Doijana, het por nomeisje", za. 12.15 uur, 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessen huis: Middafibe/oekuur I I45 14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uui. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 ,uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. 18.30-19.30 i Klasse afd., van 14-14.45, 18.30-19.30 en 11.15-12 uur. Kraamafd., dag. van 11.15-12 uur (alleen echtgenoot), 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. babyshow. Kindcrafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbcwaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag 1830-18 45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur'. Bezoek aan ernstige patiënten:wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling. Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun Schiphol '020-175000) uidsl

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19