Holland-heren klimmen boven de rode streep lennisteam IN oord wijk kansloos „V/ Stars niet rijp voor de eredivisie" Vierde zege basketbalteam In atletiekcompetitie OOK TURKIJE MET RUIM VERSCHIL GEKLOPT Vier Leidenaars in selectieteam Edward Maasdijk nog niet aan de limiet PAGINA. 14 MAANDAG 12 JUNI 1978 SPORT SPORT LEIDEN - Nico Schroten, snel wandelaar van het Leidse AV Holland, heeft gisteren in Zaan dam voor een opmerkelijke prestatie gezorgd. De Leidenaar won een 30km baan wedstrijd in 2 uur 39 minuten 0.6 sec wat de tweede snelste tijd is ooit door een Nederlander op dit nummer geleverd. Schroten die op het ogenblik in een uitstekende vorm verkeert zal zaterdag in Berlijn deelnemen aan het we reldkampioenschap snelwande len over 20 km. Zijn clubgenoot Dirk Maassen van de Brink maakte gisteren in Zaandam het Leidse succes op de 30 km compleet met een tweede plaats 2.49.19,0. LEIDEN - De spanning in de hoofdklasse heren van de nationale atletiekcompetitie is gisteren na de tweede ron de toegenomen. Zowel De Spartaan uit Lisse als het Leid se AV Holland kwamen in Den Haag tot sterke puntento talen maar aangezien ook de andere clubs goed draaiden zijn de onderlinge verschillen zo gering dat de derde ron de in augustus de beslissing zal moeten brengen over behoud of verlies van het hoofdklasseschap. Voor Holland verliep de tweede ronde in zoverre gunstig dat de ploeg voorlopig weer boven de „rode streep" klom. De Spartaan-dames kwamen in hun hoofdklassestrijd in Am sterdam beter voor de dag dan in de eerste ronde en datzelfde gold ook voor de dames en heren van het Leidse De Bataven, beide uitkomend in de tweede klasse Gestegen De Holland-heren overtroffen gis teren hun totaal van de eerste dag met ruim 600 punten waardoor zij voor de eerste keer in een hoofd klasse-wedstrijd boven de 26.000 punten-grens kwamen: 26.063. Dit totaal zou vorig jaar nog goed genoeg zijn geweest voor een fi nale-plaats in de strijd om de landstitel maar aangezien het ni veau in de hoofdklasse dit jaar aanzienlijk is gestegen zullen de Leidenaars op 20 augustus tij dens de derde wedstrijd, waar schijnlijk op de kunststofhaan in Roosendaal, moeten knokken voor hun hoofdklasse-plaats. Vergeleken met de eerste ronde boekten de Leidenaars gisteren vooral hun winst op de werp- en enkele loopnummers. Het sprin gen bleef op hetzelfde niveau. Voor een opkikker aan het begin van de wedstrijd zorgde kogels lingeraar Manfred Sahner. een nieuwe aanwinst voor de Leidse ploeg. Hij wierp 42.24 m en dat was goed voor een tweede plaats Ook een tweede plaats (uit een veld van 24 deelnemers) was er voor speerwerper Kees Riemens met 57.02m terwijl Bram van de Mey zowel bij het kogelstoten (13.10m) als bij het discuswerpen (38.06) in de voorste gelederen te vinden was. Uitblinker bij de loopnummers was Jos Renne die eerst naar een per soonlijk record op de 1500m liep (3.58.2) en een uur later na een solo op de 5000m 15.10.4 neerzet te. De vijf kilometer ging trou wens toch erg goed want Theo van de Veer kwam tot 15.27.5. Op de sprintnummers was het lopen van Alfred Verhoef opmerkelijk. De 100m ging 11.1, de 200m in 22.6 terwijl hij een groot aandeel had in de prima tijd die de 4xl00m ploeg (43.2) scoorde In die estafetteploeg liepen voorts nog Dick van de Vijver (indivi duele 100m 11.2), Aya van Geme- ren en Frank" Mingelen (200m in 23.0). Pech had de Holland-ploeg op de 400m horden waarop Frans Kroone bij de derde (van de tien) horden ten val kwam. Hij liep de race nog wel uit, in 62.5, maar was niet meer in staat uit te komen in de 4x400m estafette wat uiteraard de nodige punten kostte. Bert Paauw beperkte de schade op de 400m horden enigszins met 57.0 sec. Martien v.d. Hoorn liep op de 800m naar een persoonlijk beste tijd van 1.56.2 maar had vervol gens te weinig tijd om te herstel len voor de 3 km steeple chase waarop hij dan ook duidelijk ter rein moest prijsgeven vergeleken bij de eerste competitiewed strijd: 9.35.1. Andere behoorlijke tijden op loopnummers reali seerden Dre de Wit (1500m in 4.03.3) en Rob Zandbergen (stee ple chase in 10.12.5) Brede ploeg De herenploeg van De Spartaan moest het dit weekeinde in Den- Haag duidelijk van „het gemid delde" hebben. Dat de Lissena- ren over een gemiddeld brede ploeg beschikken mag blijken uit de uitslagen en het consolideren van hun achtste plaats in de hoofdklasse. Echte verrassingen waren er dus niet, al schoten di verse prestaties er duidelijk uit. Op de 110 horden was Ad v Doorn overtuigend seriewinnaar in 15.0 sec. Bovendien sprong hij 2.00m. hoog. Ook een groot puntenverzamelaar werd Aad Kortekaas. NAA EEN snelle 400 m in 51.3 bleek hij on stuitbaar op de 400 horden 54.9 Nico v. Noort kon letterlijk en fi guurlijk z'n draai niet vinden bij het kogelslingeren. De 36.60 m bleef wat onder de maat. Hij re vancheerde zich echter op discus met een worp van 44.10 Ed de Vos wierp 36.08 m. Piet Walraven leverde ook een goe de dubbele prestatie af: Hoog springen 1.85m en 110m horden in 16.4 sec. Zijn broer Leo nam de 400m horden in 58.8. Het speer werpen was gemiddeld goed be zet: Jan v Heek haalde 53.48m en Aad v Poel 52.10m. De 1500m ging voer Hans Langeveld in 4.01.9 terwijl Piet Waaning het langere werk voor zijn rekening nam, de 5000m liep hij in 14.46.8 Op de 3000m steeple bleek Rob Brouwer nog iets meer kracht en konditie te hebben dan „good-old" Wim v. Gerwen. Hun tijden waren resp. 10.01.6 en 10.13.4. De 4x400m estafette ten slotte ging voor het viertal Arie Rus, Piet Walraven, Aad Korte kaas en Peter Jonkheer in 3.28.3 In totaal scoorden de heren 26.213 punten, hetgeen een verbetering betekende van bijna 200 punten ten opzichte van resultaat in de eerste competitie-wedstrijd. Verbetering De Spaartaan-damesploeg kwam in Amsterdam eveneens tot een puntenverbetering (300). Met een totaal van 15.093 punten behaal den zij een zevende plaats in de hoofdklasse. Duidelijke uitschie ter was Maijan v.d. Niet die op de 100m horden een prima tijd reali seerde. Haar 14.6 sec. mag natio naal best gezien worden. De 200m ging relatief gesproken ook goed 25.3 sec. Janet Bosman liep ook een sterke „dubbel". De 100m horden ging in 15.8 en de 400m in 59.6 s. Op de 800m had De Spartaan een sterk koppel. Lenie v.d. Poel en Henme Möllers liepen beiden onder de 2 min. 20 sec. Hun tijden waren: 2.19.9 en 2.19.6. Marga Kortekaas wist als vanouds weer raad met kogel en speer. Zij stootte 12.34 en wierp 32.48. Annemieke Bou- ma kwam met de speer tot 30.86m, terwijl zij de discus 31.66 ver wierp. Paula Kortekaas over troefde haar op dit onderdeel met 34.48m. Op de 400m kwam Truus Bon uit op 63.5 De 4xl00m estafette kwamen De Spartaan-dames onder de 50 sec Marjan v.d. Niet, Janet Bosman, Truss Bon en Maija Bierman lie pen en wisselden snel: 49.7 sec Vrachten punten De Bataven-heren kwamen in hun tweede klasse-poule in Sittard tot 15.213 punten, gecombineerd met de andere poule goed voor een vijfde totaalplaats. Rob Rijs- kamp was op dreef met een 110m horden in 15.4 sec en een hoogte- sprong van 1.80m. Natuurlijk zorgden ook Koen Gijsbers (100m in 11.0 en 400m in 48.1), Wybo Lelieveld (1500m in 3.52.5) enBram Wassenaar (5000m in 14.08.2) voor „vrachten" punten prima tijd van 3.58.2 scoorde De dames van De Bataven, in actie in Nijmegen, scoorden 9625 pun ten en werden daarmee in de tweede klasse vijfde. Marian van Schie liep een sterke 800m in 2.15.4 terwijl Jeanet Hendriks ook prima voor de dag kwam met een 100m in 12.9 en een 800m in 2.22.8. Juniore Asti Oskam deed over de 100m horden 16.5 sec. Op de 4xl00m (Jeanet Hendriks, Asti Oskam, Tina Buntsma en Thea Kouwenhoven) werd een tijd van 51.5 sec genoteerd. De AV Leiden-dames, eveneens in Nijmegen aanwezig, haalden 8876 punten wat een negende plaats betekende. De deelneem sters op de 800m, Maartje Weeda en Mariet Boot, kwamen beiden onder de tweeëneenhalve mi nuut, resp. 2.26.1 en 2.29.6. Mar jan Bruinsma sprintte op de 100m horden naar 16.4 en sprong 1.55m hoog. Imca Cohen liep de 100m in 13.2 sec. De AV Holland-dames wonnen hun vierde klasse poule in Vught met 5718 punten. Vooral het wer pen ging goed met zeges voor Ju lia Tol met de speer (33.82m) en Mies Kuipers met de discus (31.62m). Ook een eerste plaats was er voor Marion Komdeur op de 800m in 2.22.7. Joske Boom kwam op de 100m tot 13.2 sec Ook Kativijks Zee en Duin verliest in promotieduel "TVT Tl "I 1 ~1 LEIDEN - De twee tennisploegen, die de Leidse regio in de promo tie-competitie had de Noord- wijkse S.V. in de overgangsklas se B en "Zee en Duin" in de derde klasse, hebben het kampioen schap niet weten te bekronen. De Noordwijkse S.V. verloor in Eindhoven kansloos van Volley, 2-7, en "Zee en Duin" ging in Katwijk tenonder tegen Contact uit Overveen, 2-6. De Noordwijkse S.V. stuitte in Eindhoven op een zeer sterke te genstander. Na de enkelspelen was de situatie eigenlijk al hope loos, 4-1 voor Volley. De Noord wijkse S.V., dat met de heren Ro nald Blommemdaal, Alfred Ge- levert en Jaap Uittenbogaard aantrad voor de enkelspelen, kon geen puntje scoren. Ronald Blommemdaal verloor van Paul Meys, 4-6, 4-6, Alfred Gelevert van Boetie Reekers, 4-6, 5-7, en Jaap Uittenbogaard van Alex Reynders 1-6, 3-6. Alleen Josine van der Koogh wist in het eerste damesenkelspel iets terug te doen voor Trudy Smeets terug te wijzen, 4-6, 7-5, 6-2. Ineke Kallen berg verloor van Lilian Reekers, 3-6, 4-6. Het herendubbelspel bracht de beslissing. Het gere nommeerde Noordwijkse duo, Blommendaal/Basma moest zich gewonnen geven aan Meys/Rec- kers, 4-6, 5-7. Dat was 5-1 en toen maakte het allemaal verder wei nig meer uit. De dames konden hun dubbelspel evenmin in winst omzetten, 2-6, 0-6 en derhal ve- .werden de gemengd dubbel spelenmaar gedeeld, 7-2 voor Volley. 'Zee en Duin" zag de beslissing eveneens vallen in het heren dubbelspel. Uit de enkelspelen kwam een 2-2 stand. De dames Els Kales en Thea Janson, overi gens steeds beter spelend, wisten hun enkelspelen niet om te zetten in winstpunten voor "Zee en Duin", maar de heren Jan van der Lippe en Jan de Groot deden dat wel, in twee sets. Dat het dames dubbelspel daarna met 5-7, 1-6 verloren ging bracht nog geen onrust in de Katwijkse gelederen. De heren zouden dat wel recht trekken en daarna kwam nog het ijzersterke gemengd dubberlspel van Jan van der Lippe/Els Kales, die in de competitie nog geen set hadden hoeven prijs te geven. Maar wat gebeurde? De Over- veense heren speelden alles of niets, zaten bij iedere mogelijk heid op het net en wonnen met 6-4, 5-7, 6-2. Een uitgeblust "Zee en Duin" zag zich vervolgens ook in de gemengd dubbelspelen ge klopt. Vooral de Overveense da mes toonden zich in deze partijen meer dan een steun voor hun he- Lace Strong: DEN HAAG - Deze week wordt door de Leidse basketbalvereni ging VAK Stars beslist hoe men het komende seizoen verder zal gaan nu de sponsor besloten heeft geen steun te verlenen aan een avontuur in de eredivisie. De Leidse club kon aanspraak ma ken op een plaats in de hoogste afdeling door het binnenhalen van de titel in de eerste divisie. V/Stars had zich aanvankelijk ook bij de basketbalbond als ere- divisieploeg aangemeld, maar trok zich op 1 juni terug. Trainer-speler Lace Strong verdui delijkte het besluit van V/Stars, waarmee hij zich kon verenigen: "Vooral organisatorisch waren wij niet rijp voor de eredivisie. Je moet behalve natuurlijk goed spelersmateriaal ook een mana gement hebben dat alle zaken goed begeleid. Dat ontbrak ten ene male, terwijl wij ons daar naast door fikse investeringen hadden moeten versterken. Ik zelf was dan misschien als Ne derlander gaan spelen orndat na een verblijf van vijf jaar naturali satie mogelijk is. Dan hadden we minstens twee Amerikanen moe ten aantrekken en nog een paar sterke Nederlandse spelers. Van de ploeg waarmee we kampioen werden bleef in dat geval weinig over. Waarschijnlijk gaan we door in de eerste divisie onder een andere naam. Er is een kan didaat sponsor. Of ik blijf wordt later bekeken. Dat hangt ook af van mijn besluit om Nederlander te worden. Ik weet nog niet of ik dat wel doe" V/Stars was niet de enig^ club die zich op het laatste moment uit de eredivisie heeft teruggetrokken. Even leek het erop of er volgend seizoen 12 ploegen om de landsti tel zouden gaan strijden, maar na de Leidse club deelde ook Arke Reizen uit Enschede mee eruit te zullen ^tappen. Een project waarin allerlei kleine sponsors het financiële gat, dat de reisor ganisatie achterliet, moesten op vullen mislukte. De eredivisie kent daardoor toch weer 10 ploe gen, waarvan enkele zonder geld schieter. Buitoni Haarlem gaat het onder de naam Flamingo's proberen zpnder Amerikanen en zonder zijn belangrijkste Neder landse krachten Mike Westra vertrok weer naar Zweden, Gary Freeman neemt bij Rotterdam Zuid de plaats in van Donald Washington (die RZ belazerde door zowel in Rotterdam als Brussel te tekenen), Emill Ha- gens gaat naar Parker, Kees Limmen naar NN Donar en Cock van de Lagemaat naar RZ. Bo vendien waren Rob Visser (Ame rika) en Walter Ombre al verdwe nen. Ook bij Oud-Beijerland (zonder Mallory (RZ), Kruidhof (RZ) en Chili), Amstelveen en Punch (Woudstra naar Parker) zijn de vooruitzichten erg som ber. Betere berichten komen uit Den Bosch waar men met kleine geld schieters doorgaat na het vertrek van de geldschietende spijker broekenfabrikant. Tom Boot is Bill Sheridan opgevolgd als trai ner-coach en niet minder dan drie nieuwe spelers maken er hun opwachting. Het zijn de Neder landse Amerikanen Dan Cramer (ex-AR Twente) en Van Essen en de Amerikaan Lister. Herman l Pluim zou vertrekken, samen met Peter Bloemsma die naar Groningen gaat. Daar heeft Do- nar de Nederlandse Amerikaan Robert Zeilstra zijn congé gege ven, nadat hij tijdens de tweede wedstrijd van de play-offs om het Nederlands kampioenschap in de Leidse Groenoordhal arbiter Martijn Lindenberg tegen het achterwerk had geschopt. Zeil stra werd daarvoor uit het veld gestuurd en wacht een zware schorsing. Donar heeft daarop niet willen wachten en Zeilstra naar Amerika verbannen. HANS JACOBS deze score beslist geflatteerd moet worden genoemd. In het toernooi in Sassenheim zijn ge plaatst H. van der Loo, H. Groen, Bob van Overbeeke en B. Hoff. Bij de dames staan op de Munnik Miijam de Groot en Ineke Kal lenberg het hoogst genoteerd en in Sassenheim Hennv Fehling en Rosemarie Verdegaal. LEIDEN - Voor het Nederlandse jeugdwaterpoloteam dat het ko mend weekeinde in Utrecht deelneemt aan een zeslanden- toernooi voor spelers onder twin tig jaar zijn vier Leidenaars ge selecteerd. Het zijn Stan van Bel- kum, Martin Vreeburg (beiden Zijl/LGB), Bram van Mil en John van den Bosch (beiden Zian/Vi- tesse). DEN HAAG - De Nederlandse basketbalploeg is bezig aan een indrukwekkende interlandscore. Zaterdagavond werd in Den Haag de vierde achtereenvolgen de overwinning behaald in de strijd om de Decio Scuri Cup, de Europese beker voor landen ploegen. Voor de tweede maal binnen acht dagen ondervond Turkije de kracht van de Neder landse formatie: 108-81. Vorige week werden de Turken ook in eigen huis, zij het met meer moei te, verslagen (86-90). Frankrijk handhaafde zijn leiders positie in het toernooi door in het Italiaanse Gorizia voor de tweede keer de ploeg van Italië te ver slaan: 96-97. De Fransen hadden daarvoor wel een verlenging no dig want na de reglementaire speeltijd was de stand 86-86. Bij de rust leidde Italië nog met 38-37. Nederland speelt de ko mende dagen de laatste twee wedstrijden uit de cupstrijd te gen Italië (uit) en Frankrijk (thuis). Beide vorige ontmoetin gen verloor Nederland, terwijl er nu minimaal één zege nodig is om zekerheid te krijgen over de be zetting van de eerste twee plaat sen in de eindrangschikking. Frankrijk staat er met de duels tegen Israël en Nederland nog voor de boeg het gunstigst voor, Italië kan alleen bij winst op Ne derland nog hopen op een kwali ficatieplaats voor de Interconti nentale Cup. De strijd om de offi ciële wereldbeker. Toernooien Het team van het Katwijkse Zee en Duin (met Jan de Groot, Thea Janson, Els Kales en Jan van der Lippe): wel kampioen, geen promotie. De toernooienreeks van de regio Leiden is gisteren begonnen met het toernooi in Sassenheim en het toernooi van de Munnik. Vooral het toernooi van de Mun nik is sterk bezet. Bij de heren zijn geplaatst Bram Madera, Ri chard Kasten, Henny Koemans, Jaap Temminck, Dick Bouman, van Kyuen, Arnold van der Ca- pellen en Robert Jan van der Feen. De meeste aandacht vroeg de partij in het H.E.B. tussen de geroutineerde Marinus Broos- hooft en Peter van Paridon jr. Laatstgenoemde was op papier kansloos, maar hij presteerde het toch om de no 2 van Roomburg het vuur zeer na aan de schenen te leggen, 6-2, 4-6, 6-3. In het H.E.C. liet Ton Grimbergen met tweemaal 6-0 geen enkele illusie aan Mattie Kantebeen, zij het dat LEIDEN - De Zijl/LGB was zaterdag in Zwijndrecht vam de vele clubs die deelnamen aan zwemwedstrijden van De Devel. Edward Maasdijk won er de 100m vlinderslag heren vóór zijn oude rivaal Fred Vollebergh, maar de Leidenaar haalde nog niet de NK-limiet, die op 1.03.0 staat. Een tweede Zijl/LGB overwinning werd behaald door Annemarie de Bruin, die op de 100m school voor meisjes onder twaalf in 1.33.5 als eerste aantikte. De 4 x 100m vrije slag estafette dames werd gewonnen door Donk uit Gouda. Uitslagen: 100m school dames: 1. Maritzka v. d. Linden Rotterdam 1.19.2; 100m school heren: 1. Henk Bakker Devel 1.12.5; 100m vlinder meisjes o/10: Marion van Beurden Breda 1.33.6; 3. Margareth van Veen Zijl/LGB 1.44.8; 100m vlinder heren: 1. Edward Maasdijk Zijl/LGB 1.03.8; 2. Fred Vollebergh BZV/Solar 1.04.0; Arno van Wilnkel Zyl/LGB 1.12.7; 400m vrij dames: 1 Eline Herfst Rotterdam 4.42.7; 4. Ria Hassefras Zijl/LGB 5.11.7. Gezien het gemak ploeg van de Amerikaan Tom Quinn de afgelopen week langs Israël en Turkije raasde moet Nederland in staat worden geacht èn de cup te winnen èn zich te scharen by de wereldtop. De Turken konden in de lege Haagse sporthal Overbosch slechts vier minuten meekomen tegen Nederland. Quinn liet zijn team opnieuw in een 1-3-1 ver dediging opereren, waardoor de Turken vooral onder de borden geen centimeter ruimte kregen. Quinn stelde de tegen Israël fa lende Kees Akerboom op in het basisteam en de keus van Quinn bleek' goed. Ditmaal wist de Bosschenaar de weg naar de basket wel te vinden Ook de nieuwe Parker speler Jimmy Woudstra was aanvallend erg sterk. Woudstra leidde Oranje naar een 21-9 voorsprong en toen was al duidelijk dat de wedstrijd verder een oninteressant verloop zou, krijgen. De Turken waren onmachtig, zagen alleen de jeug dige Mehmet Dogusgen enige punten scoren, maar enig gevaar had Nederland hiervan niet te duchten. Bij rust was het verschil opgelopen tot 20 punten: 53-33. Het leukste moment kwam na rust toen Gerrit van Buuren en Rense Zwiers (hij scoorde vijf maal op rij) tot briljante combinaties kwamen. De twee konden elkaar wondergoed vinden en joegen Nederland verder langs de Tur ken (76-47). In de eindfase was er ook nog wat werk weggelegd voor Leidenaar Harry Kip, die pas één wedstrijd in de DC-strijd had meegespeeld. Kip is er tegen Italië en Frankrijk weer bij. De ongelijke strijd met de Turken, die nog geen wedstrijd hebben gewonnen, werd afgesloten bij 108-81. De scores bij Nederland: Woudstra 27, Akerboom 20, Zwiers 16, Van Helfteren 13, Pluim 8, Kip 8, Limmen 6, Hagens en Dekker 4, Van Buuren 2. Topscorers Turkije: Aydan 18, Kuntur 17, Dogusgen 14, Olcay 9. De stand: Frankrijk 6-11, Italië 7-11, Nederland 6-10, Israël 6-9, Turkije 7-7. Een gewonnen wed strijd levert twee punten op, een nederlaag één punt. Het pro gramma voor de laatste ronde: Italië - Nederland (morgenavond in Triëst), Nederland - Frankrijk (donderdag 15 juni, Den Haag), Frankrijk - Israël en Turkije - Is raël. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14