Wil Hartog in grandioze vorm VAN DER LAAN KNAP DERDE Schitterend record van Rono op tien kilometer Le Mans... Dure zege op 't Is een filter, 't Blijft een Camel. BJÖRN BORG WINT FRANSE TITEL Merkenstrijd in voordeel Fransen beslist Dubbele overwinning in Raalte MAANDAG 12 JUNI 1978 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Zaterdag gunde Borg de Italiaan Barazzutti slechts één game. In de finale haalde titelhouder Guillermo Vilas er slechts vier meer. 6-1, 6-1, 6-3. Aangezien Borg het spel regelde vanaf de achterlijn en alleen naar voren ging voor de afmakende slag, nam de finale nog één uur en drie kwartier in beslag. De Zweed ge bruikte er elke seconde van om aan te tonen, dat hij met afstand de grootste is van de grootheden, die ter gelegenheid van het vij- tigjarig bestaan van Roland Gar ros over het centrecourt para deerde. De tweevoudige Wimbledonkam- pioen won Parijs reeds bij twee eerdere gelegenheden: in 1974 en 1975 en heeft nog alle gelegen heid het record van de Fransman Henri Cochet (kampioen in 1926, 1928,1930 en 1932) te evenaren of te overtreffen. Titelhouder Vilas, die na Parijs vo rig jaar ook nog Forest Hills op zijn naam bracht, geldt als één van de grootste topspinspecialis- ten van het circuit. Maar in de fi nale werd hij volledig buiten de lijnen gedrukt door de wervelen de topspinslagen van zijn trai ningspartner. Vilas hield slechts driemaal zijn service en slaagde er vrijwel niet in Borg ook maar één keer op het verkeerde been te zetten. Met deze dertiende overwinning in de zeventien onderlinge confron taties verdiende Borg 42.000 dol lar, terwijl Vilas genoegen moest nemen met de helft. Leidenaar Louk Sanders heeft gisteren in Mook het toernooi van Molenhoek gewonnen. In de fi nale versloeg Sanders Wouter Fok in drie sets. Fok zorgde eer der voor sensatie door niemand minder dan Tom Okker in de hal ve finale de weg te versperren. In het dubbelspel was er wel succes voor Okker weggelegd. Samen met Sanders won hij van het duo Thung/Hose. DUBLIN - De Europese boks kampioenschappen voor junio ren, die zaterdag in Dublin zijn begonnen, zijn weinig succesvol verlopen voor de Nederlandse vertegenwoordigers John van El- teren, Harold Kensmill en Eric Huigevoort. Welter van Elteren verloor door knock out in de eerste ronde van de Rus Filimonov. Middenge wicht Kensmill verloor op pun ten van de Ier Coleman. Gisteravond raakte Nederland ook zijn derde en laatste vertegen woordiger kwijt. Lichtwelter Eric Huigevoört verloor op pun ten van de Westduitser Kerscher RAALTE - Wil Hartog is woedend op de KNMV. De cou reur uit Abbekerk, die over twee weken weer een van de publiektrekkers van de TT van Assen zal zijn, won giste ren de beide manches van de internationale wegraces op de Luttenbergring bij Raalte, onderging dan ook blij glimlachend de daarbij behorende huldiging, maar stak hierna boos van wal. De oorzaak van Hartogs boosheid is de vorige week, na de kam pioensraces op Zandvoort, ge houden dopingtest. Hartog wei gerde zich aan een dergelijke controle te onderwerpen. De commissie, die de afgelopen week een onderzoek instelde, kwam tot de conclusie dat de TT- winnaar van vorig jaar in strijd met de reglementen had gehan deld, waardoor hij alsnog werd gediskwalificeerd. Hierdoor is Hartog een belangrijke zege in de strijd om het Nederlandse kam pioenschap 500 cc kwijtgeraakt. Wil Hartog beroept zich op onwe tendheid. „Iedereen weet dat ik tegenwoordig vooral veel buitenland rijd. Nog nooit heb ik van een dopingcontrole gehoord, dus hoe had ik moeten weten dat er op Zandvoort, notabene na een wedstrijd van zo'n zestien minu ten, een dopingscontrole zou zijn Ik wist het echt niet" De mededeling dat de maatregel door de KNMV in het motorblad van 18 april is gepubliceerd, ont lokte aan Hartog de opmerking: „Ik heb het hartstikke druk, zit voortdurend in het buitenland, dus houd ik echt geen tijd meer over om ook nog eens een mo torblaadje te lezen" En over de mogelijkheid dat er in de motor sport doping wordt gebruikt „Voor zover ik weet is doping een pepmiddel, dat fysiek stimuleert, maar waarvan je verstand gaat stilstaan. Zoiets gebruiken in de motorsport zou regelrecht moord betekenen. En dan zegt iedereen wel dat ze er van overtuigd zijn dat ik geen doping heb gebruikt, maar door me toch te diskwalifi ceren, heb ik geen kans meer op het Nederlands kampioenschap Door een verkeerde planning van der kampioensraces heb ik ook al een wedstrijd moeten missen, dus'dat kampioenschap kan ik wel vergeten" En dat, juist nu Wil Hartog de be schikking heeft gekregen over een fabrieksmotorblok, waar door zijn Suzuki nog sneller is geworden. Hoe snel, bewees de „witte reus" gisteren op de Lut tenbergring bij Raalte, ten over staan van 35.000 toeschouwers. Beide manches finishte hij met meer dan tien seconden voor sprong op de eerstvolgende cou reur. In de eerste manche was dat Boet van Duimen uit Ammerzo- den, die de Fin Teuvo Lansivuon en de Venezolaan Johnny Cecot- to achter zich hield, terwijl in de tweede manche de grootste te genstand van Lansivuori kwam Andere grote namen, die in Raalte wel aan de start kwamen, moes ten voortijdig de strijd staken, of bleken door motorpech niet eens in staat zelfs nog maar aan de tweede manche te beginnen. De Amerikaan Steve Baker en de Japanse wereldkampioen 350 cc klasse Katazumi Katayama bij voorbeeld kwamen zich com pleet met de defecte onderdelen bij de wedstrijdleiding excuse ren. Weer andere rijders kwamen wel aan de start, mengden zich ook daadwerkelijk in het strijd gewoel, maar moesten door pech of valpartijen afhaken Wil Hartog in fraaie stijl op weg naar de overwinning Ook Jack Middelberg verdween voortijdig uit de strijd, nadat hij in de eerste manche al met veel pijn en moeite er nog een vijfde plaats had uitgesleept. Toen „de Briet" in de negende ronde met een gebroken ketting tot stil stand kwam lag hij overigens op een uitstekende tweede plaats. Maar Wil Hartog, ongetwijfeld belust op „wraak" was gisteren oppermachtig en behaalde op het circuit van Raalte zijn zesde overwinning in successie. Twee de werd Lansivuori en derde Cecotto. In de 250 cc klasse ging de zege naar de Fransman Patrick Fernandez, met op de tweede plaats de Zuid afrikaan Jon Ekerold. Beide cou reurs bezetten ook in de 350 cc klasse de hoogste trede van het ereplatform, met dit verschil dat nu de Zuidafrikaan de overwin- ningsbloemen uit handen van miss Holland, Jacqueline Hartog, mocht ontvangen. Bert Struyk (derde) en Piet van de Wal (vijfde) werden in deze klassen beste- Nederlanders. HANS SOETERS Den Biggelaar wint zijspancross België BETEKOM - Cor den Biggelaar en Cor van der Bijl hebben gisteren in Betekom de Belgische Grote Prijs in de zijspanklasse (motor cross) gewonnen en zich daar door aan de kop van het klasse ment in de strijd om de Europese titel genesteld. Den Biggelaar en bakkenist Van der Bijl wonnen op een EML beide manches. De eerste met enig geluk. In de laate ronde voerde Grogg het veld aan Een langzaam leeglopende ach terband wierp de Zwitser terug naar de vierde plaats. De zege in de tweede rondgang was overtui gend. Met vijftien seconden voorsprong op de Westduitser Böhler passeerde de Nederland se combinatie als eerste de eind streep. De Nederlandse kam pioenen Wil van der Laan en Jaap van Vliet klasseerden zich in de eindrangschikking op de derde I Heini Mikkola heeft zijn voor sprong in het klassement van de strijd om de wereldtitel motor cross 500 cc-klasse gisteren ver groot. In Gallarate won de Finse wereldkampioen de Grote Prijs van Italië, meetellend voor de wereldtitel. De Yamahacoureur kwalificeerde zich in de eerste manche als derde achter winnaar Lackey op Honda en Roger De- Coster op Suzuki. In de tweede manche veroverde Mikkola de zege voor de Westduitser Schmitz en de Belg DeCoster. In het klassement om de wereldti tel heeft Mikkola 197 punten. Hij wordt gevolgd door Lackey met 163 en DeCoster met 123. De Japanner Akira Watanabe heeft zich in Szczecin gedistan- cieerd van zijn concurrenten in de strijd om de wereldtitel mo torcross in de 125 cc klasse. De Suzuki-coureur won de Grote Prijs van Polen voor zijn stalge- noot, de Belgische wereldkam pioen Gaston Rahier. Gerard Rond, de Yamaha-kopman uit Bennekom, kwam tegen de overmacht van Suzuki niet ver der dan een derde plaats. In de algemene rangschikking neemt Rond ook de derde plaats in. WENEN - Het gebruiken van su perlatieven in de sport is een ris kante zaak. Maar wat de 26-jarige Keniaan Henry Rono in het nau welijks twee maanden oude atle- tiekseizoen 1978 heeft gepres teerd, kent zijn weerga niet. Gis termiddag veroverde de Afrikaan zijn derde wereldrecord in een tijdsbestek van twee maanden. Op een nieuwe kunststofbaan in Wenen legde Rono de 10.000 me ter af in 27 minuten en 22.47 se conden. Hij was daarmee precies acht seconden sneller dan zijn landgenoot Samson Kimobwa, die op 30 juni van het vorig jaar in Helsinki plotseling uit het niets naar voren kwam. Rono, afkomstig uit Nairobi, startte zijn trilogie op 8 april in Berkeley (VS) toen hij het wereldrecord op de 5000 meter van de Nieuw- Zeelander Dick Quax met 4.4 se conden verbeterde en op 13.08.4 bracht. Dat Rono er niet van houdt wereldrecords met enkele tienden van een seconde scher per te stellen bewees hij op 13 mei in Seattle toen hij het wereldre cord op de 3000 meter steeple chase met bijna drie seconden omlaag haalde: 8.05.4. Maar de aansprekendste prestatie was toch wel die van gisteren in We nen. De Oostenrijkse organisato ren hadden afgelopen week he mel en aarde bewogen om voor Rono een "trekker" te vinden. Uiteindelijk vonden zij Jos Her mens bereid om drie kilometer lang het zware kopwerk te doen. De Nijmegenaar had uitdrukke lijk bedongen dat hij slechts drie kilometer behoefde te trekken. Hermens had die restrictie ge maakt omdat hij zelf nog volledig in zijn opbouw naar de Europese kampioenschappen is en ko mende dinsdagavond in Florence zijn eerste wedstrijd loopt. Hermens kweet zich in Wenen voortreffelijk van zijn taak. Hij bracht Rono naar een tussentijd van 8.13.6 op de 3000 meter, waarmee de Keniaan enkele se conden voorlag op zijn schema. Het langebaanseizoen z in Amsterdam van start gegaan met de 27e editie van de Bos baanrace van DJK en Y. Voor de eerste maal is het aantal deelne mers de 2000 gepasseerd: 2080. Voorwaar de grootste zwemwed strijd ter wereld. Beijan Cornel- sisse, de talentrijke schoolslag zwemmer van De Otters, won voor de derde maal in succesie de 2 kilometer schoolslag in een tijd van 29 minuten en 54 seconden. Geen nieuw baanrecord, dat was weggelegd voor de vrije slag zwemmer Gerard Smit van Zwemlust den Hommel, die de 2000 meter crawlend beëindigde in 22.53, 12 seconden onder het record. Maar ook de nummers twee, drie en vier bleven onder die tijd. Cornelisse weer eerste in zwemrace De Nederlandse jeugdkunstzwem- ploeg heeft dit weekeinde bij, de zeslandenwedstrijd in het Zwit- sterse Buchs achter West-Duits- land beslag gelegd op de tweede plaats. West-Duitsland zegevier de met 410.862 pnt. SYDNEY - Bij de Australische se lectiewedstrijden voor de Spelen van het Gemenebest heeft Tracey Wickham de 800 meter vrije slag gewonnen in 8 min. 36.17 secon den. Dat is 5.64 seconden boven haar eigen wereldrecord. Een vi rus-infectie was er de oorzaak van dat Tracey Wickham niet dichter in de buurt van het eigen wereld record kwam. Bij het aantikken had ze een voorsprong van 20 me ter op Michelle Ford. Graeme Brewer, een sprinter van 1.93 me ter won de 100 meter vrije slag in 53.22 seconden. Mark Morgan tikte elfhonderdste van een se conde later aan. Morgan had eer der voor een verrassing gezorgd door op de 100 meter vlinderslag de specialisten te snel af te zijn (57.97 sec). Op de 1500 meter liet de Olympische finalist Max Metzker zijn tegenstanders ach ter zich in de tijd van 15.45.51. Ro semary Brown won de 100 meter vrije slag in 59.55 seconden giste- Na vijf kilometer (13.49.0) nam Rono zelf de kop. Het tempo zak te iets en de 6000 meter werd in 16.35.7 gepasseerd en dat was de geplande schematijd. Het hoge tempo leek echter net iets teveel voor Rono maar tussen de achtste en negende kilometer verhoogde Rono zelf het tempo weer en kwam na een laatste ronde van ongeveer 57 seconden uit op de nieuwe recordtijd van 27.22.47. De 25-jarige Poolse atlete Grazy- na Rabsztyn liep zaterdag tijdens internationale atletiekwedstrij den in Fürth een nieuw wereldre cord op de 100 meter horden in de tijd van 12.48 seconden. Het oude record stond sinds 8 augustus 1972 met 12.59 op naam van de Oostduitse Annelie Ehrhardt. In Londen verbeterde de Oostduit ser Hartwig Gauder tijdens de atletiekinterland Groot-Brittan- nië tegen Oost-Duitsland het Eu ropees record op de 20 kilometer snelwandelen met een tijd van een uur, 24 minuten en 22.84 se conden. Het oude record stond met 1.25.19,4 op naam van zijn landgenoot Peter Frenkel. De 20 kilometer snelwandelen was een bijnummer in de landenwed- strijd. De Olympisch kampioen op de 400 en 800 meter, de Cubaan Al berto Juantorena, heeft zaterdag, tijdens een internationale atle tiekontmoeting in Bratislava, de 800 meter afgelegd in één minuut 44,97 seconden. Daarmee was de Henry Rono: unieke prestatie Cubaan slechts 1,54 seconden van het wereldrecord, dat ook op zijn naam staat, verwijderd. Tweede werd de Australiër John Higham in één minuut 45,99 se conden en derde Harald Schmidt uit West Duitsland in één minuut 46,33 seconden. Juantorena's landgenoot Silvio Leonard reali seerde een goede tijd op de 200 meter. 20,64 seconden. Roelof Veld heeft Cor Vriend onttroond als Nederlands mara thonkampioen. Dat gebeurde in Sneek waar de Nederlandse ki lometervreters een laatste test aflegden voor de Europese titel strijd. Een test die geweldig slaagde want liefst drie Neder landers bleven niet alleen bene den de limiet voor Praag (2.17), maar bleven ook beneden het "officieuze" record dat met 2.16 op naam stond van de oud-kam pioen Co van der Weijden. Roelof Veld werd tweede na de Noor Jan Fjaerestad die won in 2.14,01 met Veld als tweede in 2.14,03. Vriend werd vierde in 2.14,06 en Van der Weijden vijfde in 2.14,47. PARIJS - Björn Borg verkeert in de vorm van zijn leven. Veertien dagen na het behalen van de open Italiaanse titel heeft de onlangs 22 jaar geworden Zweed dit weekeinde met groot vertoon van macht de open Franse titel op zijn naam gebracht. Hij stond in het gehele toernooi geen enkele set af. Alleen in de kwartfinales kon Roscoe Tanner hem tot aan de „tiebreak" bijhouden. ces opgeleverd. Hoewel de 33-ja- rige Ickx, die Le Mans al viermaal op zijn naam geschreven had, de snelste trainingstijd had geno teerd, namen Jabouille en Dé- pailler in een experimentele Al pine 443 B direct na het startschot de leiding. Ruim 200.000 toe schouwers woonden het vertrek van de 55 wagens op het circuit van Sarthe bij. De weersomstan digheden waren ideaal: helder, zonnig en een temperatuur van 23 graden. De Alpines hebben van start tot fi nish het veld aangevoerd. De Franse wagens waren sneller dan de Porches en beperkten de risi co's op technische mankementen tot een minimum. Op een korte onderbreking na handhaafde twee Renault Alpines zich acht tien uur aan kop. Jabouille en D- epaillier leidden, op tactische af stand gevolgd door Pironi, de Formule I-coureur van Tyrrel, en Jassaud, een Formule Il-coureur. Zes uur voor het einde moesten Jabouille en Depailler de strijd staken met een vastgelopen mo tor. Het succes van de Franse au- tofabriek werd er niet door aan getast. De zege kon Pironi en Jas saud niet meer ontgaan. De equi pe van Jackie Ickx bleef in de achtervolging steken op een ach terstand van vijf ronden. De 46ste uitgave van Le Mans heeft zich toegespitst op de concurren tiestrijd tussen de Porsches en de Renault Alpines. Jackie Ickx had de voorafgaande twee jaar Por sche aan de overwinning gehol pen. Reden voor de Renault-di- rectie vijf miljoen dollar te spen deren aan de bouw van vier wa gens, die in staat geacht moesten worden de Westduitse hegemo nie te doorbreken. Voor de wa gens werden top-coureurs als Ja bouille, Dépailler Lafitte en Pi roni aangetrokken. Ook Tambay stond op het verlanglijstje, maar werd noodgedwongen afgevoerd na een ongeval in een Formule I-race. De investering heeft suc- LË MANS - De financiële injectie van vijf miljoen dollar heeft de Renault-fabrieken het prestige bezorgd, waarom de directie van de Franse automultinational ge vraagd had. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de 24-uurs race van Le Mans eiste een Re nault Alpine de eerste plaats op. Didier Pironi, de jongste coureur (26) en Jean-Pierre Jassaud met zijn 42 jaar de veteraan in het ge zelschap, wonnen de 46ste editie op het circuit van Sarthe. Zij leg den in het etmaal de record-af- r rv,k,-„o. stand af van 5044.530 kilometer, i de Fransman Debias. een verwron- wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 210.188 kilometer

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13