Argentinië verbannen naar provincie TUNESIE JUICHEND NAAK HUIS; DUITSLAND GEFRUSTEERD VERDER Polen wint in groep 2 Franse truc met shirts om aandacht van wereld te trekken om bezoek aan Westduits kamp Italiaan Bettega zorgt voor dramatische ontknoping MAANDAG 12 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT WEST-BERLIJN/ ASCOCHI- NA - De voorzitter van de Joodse gemeenschap in West- Berlijn, Heinz Galanski, heeft het bezoek van de rechtsex- tremische oud-piloot van Hitlers Luftwaffe, Hans Ul- rich Rudel aan het trainings kamp van de Westduitse se lectie in Argentinië een schandaal genoemd. In een interview verklaarde Galins- ki dat de perschef van de Westduitse voetbalbond Wil fred Gerhardt met het toela ten van Rudel, die geen ge heim maakt van zijn sympa thie voor het nationaal-socia- lisme, de Bondsrepubliek en het elftal een zeer slechte dienst had bewezen. Hij zou zo snel mogelijk, in het belang van de Westduitse sport, ter verantwoording moeten worden geroepen. De omstreden en in de tweede wereldoorlog prominente jachtvlieger, die na de oorlog deel uitmaakte van allerlei rechts-extremigtische orga nisaties, heeftaonderdag met uitdrukkelijke toestemming van de Duitse voetbalbond de spelers tijdens de training be zocht. Hij sprak daarbij ook met Helmut Schön. Wilfried Gerhardt verklaarde bij het bezoek van Rudel in Ascochina: „We hebben geen gronden de heer Rudel te ontvangen, omdat hij ook wat oude vliegvrienden van de Argentijnse luchtmacht, die het hotel beheren, wilde be zoeken. met politiek heeft dat niets te maken." Rudel, die in de jaren 50 advi seur was van de toenmalige Argentijnse president Peron bij de opbouw van een Argen tijnse luchtmacht, kwam met name eind 1976 weer in het nieuws. Twee generaals van de Bundeswehr werden toen uit de actieve dienst ontsla gen, omdat zij de aanwezig heid van Rudel op een tradi tionele bijeenkomst van „oorlogshelden" in een West duitse kazerne openlijk had den verdedigd. De voorzitter van de Westduitse voetbalbond Herman Neu- berger verdedigde de beslis sing van Gerhardt om Ruder te ontvangen op niets mis te verstane wijze: „Ik hoop niet dat men het Rudel niet zal aanwrijven dat hij in de twee de wereldoorlog ge vechtsvlieger was. Dat zou een belediging zijn voor alle Duitse soldaten die in die oorlog gevochten hebben. De Duitse voetbalbond zag geen aanleiding Rudel zijn plaats bewijzen voor de ereloge niet te geven, aangezien hij daar al voor ons vertrek uit Duits land om gevraagd had. Maar ik sta wel versteld van de har de kritiek in de Bondsre publiek, vooral op mijn pers chef Gerhardt. Ik sta volledig achter hem". BUENOS AIRES - De „shirtaffai re" zaterdag voor de westnjd Frankrijk-Hongarije gaat de Franse voetbalbond tenminste 100.000 gulden kosten. Dat is on geveer de som van de kosten door de 40 minuten langere televisie uitzending naar vele landen in de wereld. Frankrijk verscheen zaterdag voor de wedstrijd tegen Hongarije te gen de regels en aanwijzingen in net als de Hongaren in compleet witte kleding in het veld. reser veshirts waren vergeten en kon den pas na 40 minuten bij de plaatselijke club Kimberley in Mar del Plata geleend worden. Vandaag buigt het organisatie comité van het toernooi in Argen- tinë zich over de shirtaffaire. Het staat vast dat Frankrijk de extra televisiekosten van zo'n 100.000 gulden zal moeten betalen. Daar komt zeer waarschijnlijk nog een forse boete bij. Het vermoeden bestaat dat Frank rijk de shirtaffaire met opzet heeft uitgelokt om de aandacht van de wereld te vestigen op een door de voetbaldelegatie verricht onderzoek naar 22 verdwenen Fransen in Argentinië. Het resul taat van dit Franse onderzoek werd tijdens de 40 minuten op onthoud schriftelijk aan de inter nationale pers overhandigd. De Franse voetbalploeg heeft waarschijnlijk - het werd immers niet officieel bevestigd - een wis seltruc met de shirts uitgehaald om de aandacht van de wereld te vestigen op het onderzoek naar 22 in Argentinië vermiste land genoten. Voor de wedstrijd tegen Hongarije, die alleen voor de formaliteit gespeeld werd, omdat beide landen niet meer tot de laatste acht konden doordringen, verschenen de Fransen onver wacht in geheel witte kledij, ter wijl ze altijd in blauw shirt, witte broek en rode kousen spelen. De Hongaren, die voor deze wed strijd steeds geheel in het wit voetbalden, zagen er precies het zelfde uit. De scheidsrechter, Coulho uit Bra zilië, gaf de Fransen, die in deze wedstijd thuisspelende ploeg waren, opdracht hun reservekle ding aan te trekken, maar die bleek vergeten te zijn. In de pa niekerige toestand die hierna ontstond duurde het veertig mi nuten voor er bij de plaatselijke club Atletico Kunberley in Mar del Plata een complete voetbal uitrusting was geleend. Via de televisie was het oog van de we reld gedurende 40 minuten op het lege stadion gericht. De Franse delegatie op het wereldkam pioenschap voorzag in de tussen tijd de internationale pers een schriftelijk verslag van het on derzoek naar de vermiste land genoten. Eén van de 22 bleek in tussen vrijgelaten, elf zaten nog altijd gevangen en van de overige tien was tijdens het onderzoek van de Franse voetbaldelegatie geen spoor gevonden. Na veertig minuten begon de wed strijd. Beide coaches lieten de meesten van hun reserves bij de eerste wedstrijden in actie ko men. Het werd geen hoogstaande wedstrijd, omdat de echte inspi ratie ontbrak. Van dekking was niet veel sprake, overtredingen werden er haast niet gemaakt. doelman SandorGujdar tikt de bal Frankrijk speelde het meest en thousiast, was ook beter en won verdiend met 3-1, een stand die bij rust al was bereikt. Lopez, Berdoli en Rocheteau scoorden voor Frankrijk, Zombori doel puntte bij de stand 2-0 voor de Hongaren. Na afloop van de wedstrijd ver klaarde de Westduitser Herman Six weg. Neuberger, die voorzitter is van het organisatiecomité van het toernooi in Argentinië, dat Franrkijk op straf kan rekenen, omdat het geen reservekleding bij zich had. „Ik vond dit incident onverklaarbaar", zei Neuberger, „Elk land wist al in maart in welk tenue tegen elke tegenstander gespeeld moest worden". BUENOS AIRES - De 80.000 waren op slag in drukwekkend stil. Verstomd en verslagen was de anders zo geestdriftige aanhang van Argenti nië zaterdagavond in het River Plate stadion. Rechtvaardig was het inderdaad niet. Maar het scorebord gaf in de 67ste minuut van de wed strijd tegen Italië de werkelijkheid weer. "Eén- nul" voor de "Azzurri", die zich daardoor zeker winnaar van hun groep wisten. Het oppermachtige, maar aanval lend falende Argentinië zou in de 23 minuten die restten twee maal moeten toeslaan om de wedstrijd nog naar zich toe te trekken. Dat was in feite een onmogelijkheid. Met de rug tegen de muur had Italië gestaan. Paolo Rossi was een eenzame spits. Toen kwam die uitval. Rossi kreeg de bal op links en bereikte de sprintende Rober to Bettega die genadeloos toe sloeg. De beslissing was gevallen. Italië mocht zich winnaar van groep 1 noemen. Dat hield tevens in dat de Argentijnen, die als tweede eindigden, in de volgende eindronde naar de Provincie zijn verbannen. Zij zullen de miljoe nenstad Buenos Aires verlaten en hun volgende drie ontmoetingen in het in verhouding zo nietige Rosario spelen Stilte Na de carnavaleske taferelen van de eerste twee overwinningen kwam aanvankelijk de stilte. Die was zo mogelijk nog indrukwek kender. Zwijgend verliet de aan hang van de blauw-witten het stadion. Nu geen claxon-geloei. Maar snel overwon het Zuidame- rikaanse temperament de droe fenis van de nederlaag. Per slot van rekening behoorde Argenti nië toch tot de laatste acht van het toernooi. En dat mocht best nog eens opnieuw gevierd worden. De Argentijnen waren ditmaal wat bescheidener. Dat wel. Maar hun uitbundigheid mocht er toch wezen. Naarmate het centrum van Buenos Aires dichter bij kwam, voegden zich steeds nieuwe automobilisten bij de stoet, die met claxonstoten bezit nam van het centrum. Om daar tot diep in de nacht te heersen. Leopoldo Luque, de sterkste spits van dit toernooi, werd tijdens het duel node gemist. Vermoedelijk zal zijn blessure ook nog niet zijn hersteld als Argentinië woensdag zijn eerste wedstrijd voor de laat ste eindronde speelt. Daarbij kwam nog dat Cesar Luis Menotti ook niet de beschikking had over Norberto Alonso, die man die hij pleegt in te zetten als de beslis sing maar niet wil vallen. De Argentijnse coach moest wel voor de aanval kiezen. Een gelijk spel was immers voor hem on voldoende. In plaats van Luque en Housseman, die op de reser vebank zat, had hij Daniel Berto- ni en een andere spitsspeler Os car Ortiz opgesteld Enzo Bear- zot, zijn tegenspeler, had het ge makkelijker. De Italiaan kon voor de derde maal in dit toernooi dezelfde formatie in het veld brengen. Zij het dan dat hij na twee minuten al Mauro Belugi, die een blessure aan de buik op liep voordat hij eigenlijk een bal geraakt had, moest wisselen met Anronello Cuccureddu. Vanaf dat moment stonden er negen Het doelpunt, dat Argent man van Juventus van Italië. Menotti had in feite vier spitsen Ortiz, Kempes en Bertoni weken vrijwel niet uit het voorste gelid. Snel sloot zich bij dit drietal steeds Daniel Valencia aan. Het was een concept dat voorspelbaar was Bearzot had dan ook zijn maatre gelen genomen. Cabrini week niet van Bertoni, Gentile was de bewaker van Kempes, Cuccu reddu van Ortiz en Tardelli stopte Valencia af. Achter dat viertal was Seirea een extra verdediger. Er voor stonden op het middenveld Benetti, Antognoni, Bettega en Causio. het team Gaüegos schiet Roberto Bettega Italië koelbloedig rouwstemming dompelde. Tussen de liggende Mario Kempes en Americo Voor de rust heerste Italië nog ge ruime tijd op het middenveld Toen de druk van de Argentijnen groter werd, bleek dat de straffe mandekking voldoende was om de aanval van de tegenstander, waarin een schutter ontbrak, in bedwang te houden. Daarbij kwam nog dat het team van Me notti uitermate slordig was bij het opbouwen van de combinaties. Knap Talië startte met knap opbouwend Afrikanen vernederen Sehön-formatie in slotfase CORDOBA - West-Duitsland heeft zoals verwacht de laatste acht bereikt. Wat dat betreft heeft de titelverdediger niet gefaald in de wedstrijden van groep 2. De manier, echter, waarop de "Mannschaft" tot de beste acht landen van het wereldtoernooi in Argentinië doordrong was zwaar teleurstellend. In Cordo- Tunesië ba bleef het tegen Tunesië 0-0, een allerbelabberdst resultaat in een navenante wedstrijd, waarin de Afrikaanse verte genwoordiger de morele win naar was. Trots s trots op het resultaat. Typerend beeld van de machteloze wijzewaarop de Westduitse aanval tegen Tunesië te werk ging. Met kinderlijk gemak weten doelman Moktar Natlien lincksback AU Kaabi Klaus Fischer het scoren te beletten. Het nam afscheid van Argentinië met drie winstpunten, twee tegen Mexico en één tegen de wereld kampioen. Een beter resultaat dan verwacht van een ploeg, die in eigen land een paar weken ge leden nog met 4-0 van Nederland verloor. Tunesië, onder leiding van de in Duitsland (trainerscur sus) en Nederland (seizoen bij Roda JC geschoolde coach Mejid Chetali, verraste aangenaam, maar dat mocht geen excuus zijn voor de pupillen van Schön. West-Duitsland kende tot nu toe in dit toernooi zijn bekende harde werkers. Redelijk getalenteerde voetballers ook, die echter ex cellerende sterren miste. Vermoedelijk viel Schön zaterdag na het echec tegen de balvaardige Tunesiërs van zijn geloof - geen in het buitenland spelende voet ballers in de "Mannschaft" - af. Te laat. Zijn ploeg miste Becken- bauer met name en aangezien hij er ook niet meer bij kan komen, ziet de volgende ronde met in elk geval Italië als ijzersterke tegen stander er zeer somber uit. Want wie tegen onervaren Afrikanen al niet kan scoren, zal dat tegen doorgewinterde verdedigers - dat bleek tegen Argentinië - als de Italianen ook niet kunnen. Tenzij er een wonder gebeurt, maar zelfs Schön kan daar niet voor bidden. Het nieuwe West-Duitsland viel net als tegen Polen zwaar tegen. Hansi Müller is wel een talent, maar gaf blijk een elftal niet uit de moeilijkheden te kunnen trek ken. De grote score tegen de non chalante Mexicanen was be drieglijk ten aanzien van de gele verde prestatie. Tegen Tunesië bracht de nog steeds regerende wereldkampioen er niet veel van terecht. Er was zelfs nimmer sprake van een overwicht, de Duitsers kwamen tegen de tech nisch punctueel tikkende Tune siërs erg weinig aan de bal. Als Maier in het doel niet een paar fraaie reddingen had verricht was de titelverdediger waarschijnlijk zelfs uitgeschakeld. Die dreiging was in elk geval permanent aan wezig. West-Duitsland kreeg maar één kans. De volkomen fa lende spits Fischer schoot echter tegen doelman Attouga op in volkomen vrije positie. Op Maier na rammelde West-Duitsland ook verdedigend. Vogts leek wel een beginneling tegen Tarak en Bon hofkon niets beginnen tegen zijn bewaker Agrebi. Zelfbewust De verbazend zelfbewust spelende Tunesiërs hadden een doelpunt verdiend. De kans daarop lieten ze in de slotfase liggen. Ze had den ook de pech dat de Peruaan se arbiter Orosco geen strafschop gaf toen Agrebi vlak voor rust te gen de grond werd gelopen. Niet gelovend te kunnen winnen, schiepen de Afrikanen er ten les te veel behagen in de steeds ner veuzer wordende Duitsers heen en weer te laten draven. De laat ste minuten werden een diep vernedering voor de mannen van Schön, die zich met angst voor een blamage op eigen helft terug trokken en er niet meer vandaan drufden te komen. De Tunesiërs speelden zo de bal minutenlang van de één naar de ander tot het eindsignaal klonk. De Afrikanen gingen juichend richting huis, de gefrustreerde Duitsers door naar de volgende ronde. spel op het middenveld. Aanvan kelijk wees niets erop dat de ploeg het nog zo moeilijk zou krijgen. Pas na 25 minuten kwam de eerste gevaarlijke Argentijnse aanval, Bertoni flitste langs Ca brini en zette van de doellijn voor De Italiaanse defensie wankelde even, maar hield stand. Het bleek een begin van een groot overwicht van de gastheren. Dino Zoff redde kort daarop bij een ziedend schot van Kempes ten koste van een hoekschop. Bij een kopbal van de opgekomen Passa- rella was de fameuze doelman ook juist op tijd. Het waren de enige mogelijkheden die zich in de eerste helft voorde den. Een mooie ontmoeting was het allerminst. Maar de spanning vergoedde veel, zo niet alles. Steeds nadrukkelijker smeekten de tienduizenden op de tribunes om de treffer die hun ploeg voor de hoofdstad zou behouden. Temidden van al die emoties was Abraham Klein een uitermate rustige figuur. De Israëlische ar biter volgde enkele malen terecht de aanwijzingen van zijn lang niet feilloze grensrechters op. Hij wuifde protesten van Argentijnse spelers weg met de rust alsof hij in een verlaten stadion de wed strijd leidde en niet in een arena die door emoties werd beheerst. Toen Klein na de rust enkele minu ten voor de spelers uit de cata comben naar boven kwam da verden de fluitconcerten van de tribunes. Het leek de lange Israë liër niet te deren, want ook in de tweede 45 minuten liet hij zich allerminst door de reacties van de spelers en de supporters beïn vloeden. Steeds sterker werd het overwicht van Argentinië. Acht minuten na de hervatting ontstond pas een eerste Italiaanse aanval. Antog noni kwam echter na een pass van Causio niet ver. Romeo Be netti kreeg de gele kaart toen hij, hoog trappend, met zijn schoen het hoofd van Americo Gallego raakte. Ontknoping Toen het leek dat de Italiaanse de fensie wel moest bezwijken kwam die ene uitval. De counter waarop Bearzot gehoopt had le verde succes op. In hun drang om te scoren hadden de Argentijnen even hun verdediging te erg ver zwakt. Bettega zag het halverwe ge de tweede helft. Paulo Rossi ook. Geen moment aarzelde die nadat hij de bal op de helft van de tegenstander toegespeeld kreeg. Onmiddellijk plaatste hij naar de opgerukte Bettega, die voor de dramatische ontknoping zorgde Voor het deel van de tribune waar zich de Italiaanse aanhang be vond, beleefde hij zijn vreugde. De Argentijnen reageerden amper Twee treffers werden er nu van hen gevraagd. En de elf wisten maar al te goed dat hun gebrek aan schotvaardigheid en het vin den van de juiste combinatie, alsmede de kracht van de Ita liaanse defensie maakten dat dit een onmogelijkheid was. Dankzij schotvaardige Boniek ROSARIO - Polen worden van groep 2. De r 3 van het vorige wereldkam pioenschap bereikte de eerste plaats door een overwinning met 3-1 op Mexico, waarvan West- Duitsland, dat zo teleurstelde te gen Tunesië, met 6-0 had gewon- Polen speelde na de 0-0 tegen West- Duitsland en de magere en bo venal fortuinlijke 1-0 tegen Tune sië, tegen Mexico ook bepaald nog niet zo sterk als in 1974. Toch was het zaterdag in Rosario geen onaantrekkelijke wedstrijd, wat vooral kwam door de aanvallen de Mexicanen. Op basis van enthousiasme en van techniek bouwde Mexico een overwicht op. Tomaszewski De Poolse spelers hebben de eerste plaats in groep 2 van het toernooi om het wereld kampioenschap uitbundig gevierd. Een deel van de spe lers, onder aanvoering van Deyna, ging in Rosario uit gebreid aan de boemel. Bij terugkeer in het hotel wer den de aangeschoten spelers opgewacht door de teamlei ding, die niet nader om schreven disciplinaire maatregelen nam. de Polen worden. Belangrijk voor Polen was ook dat Deyna weer eens goed speelde. De eens door AZ begeerde middenvelder was overal en hielp met Tomas zewski zijn ploeg door de moei lijkheden heen. De doorslag gaf tenslotte de schotkracht van Bo niek, die op de plaats van Lu- banski speelde. Boniek vuurde twee minuten voor rust voor de eerste keer raak na een solo van Lato. Na de verdiende gelijkmaker van Rangel in de 52ste minuut had Polen het heel moeilijk, maar bij een tegenaanval vloog de bal uit een wanhoopsschot van Deyna precies onder de kruising in het doel, waarna Boniek kort voor tijd de allesbeslissende 3-1 bin- nenknalde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11