TC bereikt doel: Brazilië in de volgende ronde Miljoenste bezoeker bij het WK Zinloze zege van Spanje EHBH Cubillas grote man Peru Rep: „Slechter dan nu kan gewoon niet" Cubillas topscorer MEXICANEN AF DOOR ZIJDEUR M 3 MAANDAG 12 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT MENDOZA - Kijk, sprak Johnnie Rep opgewekt, slechter als nu kan het niet. Dat is het enige lichtpuntje. De blonde aanvalsspits van oranje was de enige van de verder af geblufte formatie, die met glun derend gezicht rondliep. Lo gisch, want niet alleen claimde hij een strafschop voor zijn team, hij knalde in de tweede helft de Schotse droom, het Ne derlands elftal alsnog te wip pen, aan flarden met een schitte rend schot dat van zeker 25 me ter afstand doel trof. Rep over die treffer. „Ach, ik dacht laat ik hem eens een ram geven. Ik kon die bal toch nergens kwijt. Het was echt alles of niets, want ik had toen het idee dat het met ons gebeurd was. Was die bal net naast gegaan, dan ben ik ervan overtuigd dat we naar huis had den kunnen reisen. Nu werden die Schotten zo somber van het idee nog tweemaal te moeten sco ren dat ze helemaal wegvielen" Rep gaf volmondig toe dat de pe nalty die Rensenbrink mocht verzilveren en dubieuze was. De man uit Jisp en Corsica; „Ik viel, ik geloof omdat ik over de bal struikelde en toen zag ik tot mijn verrassing dat de scheidsrechter naar de stip wees. Achterafhad ik wel het idee dat ik ook nog door iemand bij mijn knie was gepakt, maar echt, als de scheidsrecher hem niet geeft had ik niet ge reclameerd". Volgens Johnnie Rep zal er in de komende twee dagen fiks gesleuteld moeten worden aan het Nederlands elf tal. „Toch ben ik blij", aldus de man die zijn ploeg toch nog naar Cordoba hielp, „dat we in een poule met Oostenrijk, Duitsland en Italië zitten. Als tenminste de organisatie ons niet alsnog Bra zilië in de maag splitst in plaats van Oostenrijk. Ik speel liever te gen Duitsland en Italië dan tegen Argentinië en Brazilië. Nu heb ben we op papier nog een kans de finale te halen. De Duitsers zijn niet sterk en Italië, ach Italië heeft natuurlijk toch wel al veel moeten geven. Het is voor ons zaak vier punten uit de eerste twee wedstrijden te pakken om dan in het River Plate-stadion in de laatste wedstrijd tegen Italië een gelijkspelletje te halen. Mis schien kan het doelsaldo ons dan nog een keer over de streep- brengen". Grijnzend: „Maar hang me niet op aan die voorspelling. Maar nog maals, slechter dan vandaag kan het echt niet." Piet Wildschut gebruikte het woord schandalig. Wildschut „Twee uur zitten we over de te genstander te delibireren. Maar waar we het over moeten hebben, dat blijft uit. Ik heb van Spitz Kohn altijd geleerd: maling heb ben aan je tegenstander. Kijk naar je eigen mogelijkheden. Realiseer je je tekortkomingen. Maar daar hoor je hier geen woord over en dan is het natuur lijk niet gek, dat de ballen je om de oren vliegen". Kritiek ook uit de mond van Rijsbergen. „Ruim te hebben we deze keer wel ge had, maar we moeten de hand in eigen boezem steken. Alles ging fout vandaag. Die enkel, dat was vervelend. Kijk, ik heb slechte enkels en echt, na een paar minu ten gaat het doorgaans wel beter. Maar nu heeft het, zag ik op het elektronisch scorebord, twaalf minuten geduurd en nog keek er niemand naar me om. Kijk, nor maal is het dat je wanneer je te gen iemand speelt als Jordan de medespelers ook goed afschermt. Het is natuurlijk tekenend dat niemand mijn man over nam toen dat noodzakelijk was". BUENOS AIRES - Teofilo Cu billas heeft de eerste plaats overgenomen van Rob Ren senbrink op de topscorerslijst van het wereldkampioenschap voetbal. Cubillas scoorde vijf doelpunten voor Peru. Rensen brink vier voor Nederland. De topscorerslijst ziet er na de eerste speelronde van het eind- toernooi als volgt uit: 1. Cubillas (Peru) 5 2. Rensenbrink (Ned) 4 3. Gemmill (Scho), Rossi (Ita), Lugue (Arg), Bettega (Ita), Rummenige (Wdl), Flohe (Wdl), Krankl (Oos) en Boniek (Pol) allen .2 BUENOS AIRES - Bij de laatste wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal is giste ren de miljoenste bezoeker ge teld. In totaal zijn de 24 wedstrij den uit de voorronden, waarvoor de wedstrijden in Buenos Aires, Cordoba, Mendoza, Rosario en MaY del Plata werden gespeeld, bezocht door 1.030.000 toe schouwers. Het betekent dat in de eerste ronde 87,7 procent van de beschikbare toegangskaarten zijn verkocht. Het toeschouwersrecord van het wereldkampioenschap staat op naam van West-Duitsland. Het toernooi om het wereldkam pioenschap 1974 trok bij 38 wed strijden 1,77 miljoen kijkers. De wedstrijden in Buenos Aires trokken de meeste belangstel ling. De vier wedstrijden in het River Plate-stadion en de drie ontmoetingen in het Velez-Sars- field-stadion waren uitverkocht. Deze zeven wedstrijden trokken in totaal 454.600 kijkers. In de overige stadions waren alleen de wedstrijden tussen Peru en Schotland in Cordoba en het duel Frankrijk-Italië in Mar del Plata uitverkocht. MAR DEL PLATA - De technische commissie van de Bra ziliaanse voetbalbond heeft het doel bereikt. Door de op stelling van het Braziliaanse elftal drastisch te wijzigen werd èen schokeffect teweeggebracht. Dit had als uit werking, dat het nog ongeslagen Oostenrijk in groep 3 met 1-0 werd verslagen en dat Brazilië zich op de valreep plaatste bij de laatste acht van het toernooi. Of de technische commissie met het beknotten van de macht van coach Claudio Coutinho het elftal inderdaad op de weg van het gro te succes heeft gezet, viel na af loop van de matige wedstrijd te gen Oostenrijk te betwijfelen Brazilië was net als in de eerste twee wedstrijden, die remises te gen Zweden en Spanje oplever den, niet bepaald een dynamisch team. Het bleek dat tegen de snel counterende Oostenrijkers de door Coutinho ingestampte speelwijze niet veranderd kon worden. Weer voetbalde Brazilië vanuit verdedigende stelling, traag op het middenveld en slor dig in de aanval. Niet onverdiend Dat er niettemin gewonnen werd, was niet onverdiend, want Oos tenrijk speelde beduidend min der sterk dan in de gewonnen wedstrijden tegen Spanje en Zweden. Toch kreeg Oostenrijk ook een droomkans op een doel punt. Met name in de tweede helft, nadat de voor het eerst op tredende Roberto van afstand vier minuten voor rust voor 1-0 had gezorgd. Bij één van de wei nige snelle Oostenrijkse aanval len in de tweede helft kreeg Kreuz de bal in ideale positie recht voor doel aangespeeld. Kreuz schoot snel, maar niet be paald hard en vooral onzuiver Doelman Leao kon dat schot - zij het met moeite - wel keren. Verder werd Leao nauwelijks be dreigd en kreeg Koncilia aan de andere kant meer en gevaarlijker werk op te knappen. Dat kon, omdat het Oostenrijkse midden veld geen sterke dag had. Het leek soms wel of de Oostenrijkers met 2-0 wilden verliezen, waar door Brazilië groepswinnaar zou worden en Oostenrijk niet met de "angstgegners" Duitsland en Italië ingedeeld zou worden. Zo ver kwam het niet, omdat Konci lia wel persoonlijke eer zag in het stoppen van schoten van Dirceu en Roberto SPORT SPORT SPORT BUENOS AIRES - Verschrikt blikten ze naar het grote electronische scorebord van het Velez Sarsfield stadion. Vijfendertig minuten was het treffen tussen Spanje en Zweden gistermiddag in Buenos Aires oud Toen lichtte achter de naam Brazilië de één op. Het was duidelijk: in Mar del Plata had Brazilië de leiding genomen in de andere wedstrijd van groep drie, waarin Oostenrijk, dat zich onder de laatste acht had geplaatst, tegenstander was. Alleen als Brazilië niet won, had de ontmoeting tussen Zweden en Spanje nog zin. Bij een Braziliaanse triomf waren beide ploegen zonder meer^ uitgeschakeld. De Spanjaarden zegevierden uiteindelijk met één-nuf door het doelpunt, een kwartier voor het einde, van J uan Manuel Asensi Het was een zinlose overwinning, die het verblijf van de ploeg in Argen tinië niet verlengde Ladislao Kubala had in vergelijking met de laatste wedstrijd van Spanjé Antonio Biosca de plaats van Manuel Bernardo laten innemen. Zweden kende drie wijzigingen: voor het eerst stond de oud-PSV-er Ralf Eds- tröm in dit toernooi in de basisopstelling. Voorts had Georg Ericsson gekozen voor de aanvallende middenvelder Olie Nordin en de aanvaller Torbjorn Nilsson. Behalve de geblesseerde middenvelder Staffan Tap per had hy anders Linderoth en Bebby Wendt uit de ploeg gelaten Het is een matige ontmoeting geworden. Spanje was wel veel gevaarlijker maar wist de aanvallen niet af te ronden. Gemakkelijk was dat overigens niet, want Ronnie Hëllström verdedigde ook nu zijn doel met verve Bij Spanje school het grootste gevaar in de uitermate snelle Carlos Alonso en de voortreffelijke middenvelder Asensi. precies op het goede mo ment zette Alonso steeds zijn sprint in. Hij won meters op zijn tegen standers, maar had de eerste maal de pech dat de Argentijnse grensrech ter Arturo Itturralde volkomen ten onrechte voor buitenspel vlagde omdat hij de snelheid van de Spanjaard niet onderkende. De Zweden imponeerden, op hun doelman na, in het geheel niet. Edström kwam niet verder dan enkele goede voorzetten en schaarse kopballen, die echter de kracht misten om een ware dreiging te kunnen vormen De ontmoeting scheen voorbestemd om doelpuntloos te eindigen. Het Spaanse overwicht was na de hervatting nog groter dan daarvoor, des ondanks bleven treffers uit. Hëllström had enkele malen het keepers- geluk dat bij goede doellieden heet te horen. Op een schot van Julio Cardenose was hij kansloos. Via de binnenkant van de linkerpaal ging een half uur voor tijd de bal, zonder dat iemand er bij kon, evenwijdig aan de lijn juist voor het doel langs. Naast Alonso en Asensi mengde ook Juan Gomez zich steeds nadrukkelij ker in de strijd. Ook hy strandde echter bij herhaling op Hëllström Eindelijk kwam dan die treffer waarop de duizenden Spaanse supporters in het met 38.000 toeschouwers vrij wel uitverkochte stadion zo hoopten Hard sloeg Asensi toe. Helaas, dat doelpunt bezorgde de Spanjaarden een zege zonder perspectief. Maar zelfs die overwinning ging nog bijna verloren. Bij een onverwachte tegenstoot van de Zweden in de slotfase stond de lat na een inzet van Ingemar Erlandsson de gelijkmaker juist in de weg. ROSARIO - De Mexicaanse voet balploeg heeft gisteren Argenti nië „in alle stilte" achter zich ge laten. De spelers hebben de reis naar huis zo uitgekiend, dat ze in de nacht van gisteren op maan dag in Mexico zouden aankomen, zodat ze zeker de confrontatie mislopen met boze landgenoten Inmiddels hebben die „suppor ters" al driftig huisgehouden. Familieleden van spelers zijn al bedreigd, terwijl de auto van aanvoerder Ayala inmiddels „onherkenbaar" is gemaakt. Toto Italié - Argentinië (rust) Frankrijk - Hongarije (rust) x Roberto (rechts) i Frankrijk u Hongarije (eind) Mexico - Polen (rust) Mexico - Polen (eind) Eerste plaats in groep 4 door 4-1 zege op Iran Tunesië - West-Duitsland Zweden - Spanje (rust) Zweden - Sparye (eind) Brazilië - Oostenrijk Schotland - Nederl (rust) Schotland - Nederl (eind) ?1 Peru heeft het sensationele optre den tijdens de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap afgerond met de eer ste plaats in groep 4. Na de fraaie overwinning op Schotland met 3-1 en de 0-0 tegen Nederland werd de Andesstaat gemakkelijk eerste door een overwinning met 4-1 op het niet sterke Iran. Teofilo Cubillas was de grote man van Peru. Hij scoorde drie doelpun ten, waarvan twee uit een straf schop en nestelde zich met vijf treffers vóór Rob Rensenbrink op de eerste plaats van de topsco rerslijst. Peru heeft zich om de forse score tegen Iran te bewerkstelligen niet bijster ingespannen. Dat hoefde gezien het zwakke verweer van de Iranezen ook niet en boven dien werden ze nog geholpen door de zeer zwak leidende Pool se scheidsrechter Jarquz, die Pe ru bij een eerste strafschop van een waar cadeau voorzag. De tweede door Cubillas benutte strafschop was echter glaszuiver. Door de eerste plaats verzeilde Pe ru in de finalegroep, die door de aanwezigheid van o.a. Argentinië en willicht Brazilië - met alleen Polen als buitenstaander - bijna een Zuidamerikaans kampioen schap is. Of Peru in die sterke groep voor nóg meer verrassingen zal zorgen werd in de wedstrijd tegen Iran niet duidelijk. Peru wilde wel winnen, dat bleek al in de tweede minuut toen Velasquez een cor ner van Munante inkopte, maar toen dat allemaal gemakkelijk bleek te gaan, spande Peru zich niet bovenmatig meer in en werd er op sommige momenten be paald lusteloos gespeeld. De Pe ruanen konden zich dat onge straft veroorloven. Iran kon daardoor wel wat tegenstoten plaatsen, die echter door doel man Quiroga bekwaam werden opgevangen. De verdiende ere- treffer kwam op naam van Irans beste speler, spits Rowshan, vlak nadat Cubillas zijn tweede straf schop benutte en de stand al 3-0 LOTTO De winnende getallen van de lotto zyn. 8-19-20-21-31-38. Reservegetal: 33. WEST-DUITSLAND De winnende getallen van de Duitse lot to zijn: 8-18-23-30-31-48. Reservegetal: 44. Uitslag van Spiel 77: 1-3-9-8-1-1-0. SUPERTRIO De Nubar van Echtenprijs gelopen in Groningen: 1. nummer 2 (Pierre Olivier); 2. i 7 (Pieptone); 3. nummer 9 (Primus). Uitbetaling: 157,20. i*i derde minuut van de gelijktijdig Rensenbrink scoort gespeelde ontmoeting tegen Iran gemaakt. De Amerikaan McGhee opende de rij op 13 juli 1930 in Montevideo in de wedstrijd tegen België. Helmut Rahn uit West- Duitsland zorgde op 15 juni 1958 in het treffen met Oost-Duitsland (2-2) voor de 500ste treffer. Een andere Westduitser, Gerd Müller, staat op de eerste plaats van de topscorers-ranglijst van de WK-toernooien. Twee keer was hij present, veertien maal trof hij doel. Na hem komt de Fransman Just Fontaine, die ei genlijk meer lof verdient, omdat hij in één WK-eindtoernooi (1958, Zweden) dertien keer scoorde. duizendste WK-goal MENDOZA - Rob Rensenbrink was gisteren de maker van het duizendste doelpunt in de WK- eindtoernooien vanaf het eerste in 1930. Rensenbrink benutte in de 35ste minuut van de wedstrijd Schotland-Nederland een straf schop en bracht Nederland daarmee op een voorsprong van 1-0. Het 999ste doelpunt was door de Peruaan Jose Velasquez in de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10