Zaïre overweegt steun aan tegenstanders Angolese bewind b Teveel risico's bij babj uit reageerbuis Strauss hoeft in Beieren te niet meer blijven weer in Skylab de juiste baan Als repressaille maatregel Sfr^ WNu mmmzr UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Vrijblijvendheid troef rond het bezoek van Chinese minister aan Nederland ZATERDAG 10 JUNI 1978 KINSHASA (UPI) - President Moboetoe van Zaïre heeft gisteren gezegd dat hij overweegt tegenstanders van het bewind in het buurland Angola te bewapenen en te trai nen, als repressaille voor de hulp die Angola zou hebben gegeven aan de rebellen die vorige maand de Zairese pro vincie Sjaba binnenvielen. kendgemaakt van de panafri- kaanse strijdmacht die in Sjaba zal worden ingeschakeld. Deze interventiemacht, een nieuw ver schijnsel in de geschiedenis van Afrika, telt in totaal 2.684 man schappen. Het leeuwendeel wordt geleverd door Marokko (1.511 man), gevolgd door Sene gal (500), het Centraal-Afrikaanse Keizerrijk (300), Togo (159), Ivoorkust (110 man medische troepen). Gabon (44) en Egypte (60 instructeurs). Ook Somal zou bereid zijn aan de strijdmacht deel te nemen. Alleen de Marokkanen zijn al ter plaatse. Ze wachten in de provin ciale hoofdstad Lubumbashi op de komst van de andere troepen en op materieel, dat vooral door het Franse leger geleverd zal worden. Verwacht wordt dat het laatste detachement van 250 Franse parachutisten voor 15 juni zal vertrekken, en dat de verster- Moboetoe beweerde dat een 6.000 man sterk rebellenleger een half jaar in Angola is getraind door 70 Cubaanse officieren. "Iedereen vindt dat wij hetzelfde zouden moeten doen ten aanzien van An- gola, door tegenstanders van het regime daar, die naar Zaïre zijn gevlucht, te bewapenen en op te leiden. Maar ik heb daarover nog geen besluit genomen", aldus Moboetoe in een gesprek met journalisten. Voorlopig kan er volgens de Zaïre se president geen sprake zy n van verzoening tussen Zaire en An gola. Hij beschuldigde de Sowjet- Unie, Cuba en Oost-Duitsland ervan dat ze greep willen krijgen op de mineralenrijkdom van de provincie Sjaba. Diplomatieke kringen in Kinshasa wijzen erop dat Moboetoe al jaren lang hulp geeft aan twee pro-wes terse guerrillagroeperingen, die het onderspit hebben gedolven in de strijd tegen de MPLA van de Angolese president Agostinho Neto. Juist deze Zairese be moeienis zou Neto aanleiding hebben gegeven tot steun aan de mobilisering van een deel van de ongeveer 200.000 Zairese vluch telingen in Angola, zo menen de ze zegslieden. Strijdmacht Het Zairese persbureau Azap heeft gisteren de samenstelling be- Bomaanslag in Buenos Aires BUENOS AIRES AFP) - Voor een bank in Buenos Aires is gisteren een bom ontploft. Er ontstond materièle schade, maar er vielen geen slachtoffers. Het was de tweede aanslag in de Argentijnse hoofdstad sinds de strijd om het wereldkampioenschap voetbal op 1 juni begon. In de nacht van donderdag op vrij dag ontplofte een bom bij een Renault-dealer in Buenos Aires. De aanslag van gisteren was ge richt tegen een agentschap van de internationale ontwikkelings bank. kingen van de Afrikaanse inter ventiemacht voor die datum gearriveerd zullen zijn Conferentie Sprekend over de conferentie voor economische hulp aan Zaire die volgende week in Brussel wordt gehouden, zei Moboetoe giste ren: "ik zal nooit hulp aanvaar den, waaraan voorwaarden ver bonden zijn die de vrijheid en on afhankelijkheid van mijn land in gevaar brengen. Hij kondigde aan dat hy de zaken nu strak in de hand gaat nemen om "de veilig heid van Sjaba definitief te ver sterken". Sam Nujoma, voorzitter van de Namibische onafhankelijk heidsbeweging Swapo, heeft gis teren de Navo beschuldigd van pogingen Afrika opnieuw te ko loniseren. Het idee om een Afri kaanse interventiemacht op te richten veroordeelde Nujoma als een poging van imperialistische Navo-landen zich te mengen in de binnenlandse zaken van onaf hankelijke Afrikaanse staten. Hij meent dat de navo-landen zich willen bedienen van "bepaalde marionetten-regimes in Afrika om het Afrikaanse continent op nieuw te koloniseren" i de Spaanse televisie maakt opnamen van een giganti sche verzameling slag en steekwapens, die gevonden werd na een inval door de Spaanse oproerpolitie in de Carabanchel gevangenis in Madrid In de gevangenis heerste al geruime tijd grote wanorde na de opstand van enige weken geleden. De gevangenen zullen naar andere gevange nissen worden overgebracht om het gebouw weer in bewoonbare staat te brengen. Het rumoer is begonnen omdat de gevangenen geen amnes tie krijgen zoals vorig jaar aan politieke gevangenen is verleend. Engelse geleerde waarschuwt: LONDEN Een vooraanstaan de medicus in Engeland heeft gewaarschuwd dat de pogin gen om „reageerbuisbaby's" ter wereld te brengen moeten worden stopgezet totdat de laboratoriumproeven op die ren hebben bewezen dat deze revolutionaire techniek vei lig is. Een team onder leiding van dr. Ronald Barnes heeft zijn proefnemingen op muizen en konijnen in het Klinisch On derzoekcentrum in Harrow na zes jaar gestaakt omdat de resultaten negatief waren en er misvormde embryo's te voorschijn kwamen. De waarschuwing in het medi sche tijdschrift Pulse komt op een ogenblik dat men druk praat over de kans dat na het pionierswerk van de gynae coloog Patrick Steptoe en de fysioloog dr. Bob Edwards in Engeland een vrouw een de zer dagen een baby kan krij gen via het reageerbuisjes- Droces. Volgens Amerikaanse kranten hebben Steptoe, die een prak tijk heeft in Oldham en dr. Edwards van de fysiologische afdeling van de Cambridge Universiteit gezegd dat ze het nu hebben gebracht tot zwangerschappen, maar nog niet tot een baby. Maar Step toe voegde daaraan toe: „Ik geloof dat u deze methode binnenkort van het experi mentele stadium zult zien overgaan naar dat van de kli nische toepassing" Het verhaal gaat dat ongeveer vierduizend vrouwen met succes zyn bevrucht maar dat hun lichaam daarna het em bryo heeft afgestoten - meestal tegen de tijd dat ze ongesteld werden. Een vrouw zou het kind drie weken bij zich hebben gedragen, een andere veertien dagen. Van nog latere tijd zijn de rappor ten over twaalf vrouwen bij wie met succes de eicel is te- ruggeplant die daarvoor bij hen was weggenomen om in het laboratorium te worden bevrucht met het zaad van hun echtgenoten. Steptoe en dr. Edwards weigeren com mentaar te geven op de bewe ring dat een van die vrouwen binnenkort zou moeten be vallen. Weinig bekend Dr. Barnes is hoofd van de on derafdeling Embryologie en Foetusontwikkeling van het Klinisch Onderzoekcentrum, een tak van de door de rege ring bekostigde Medische Onderzoekraad. Vier jaar ge leden kreeg die raad het ver zoek om financieel een on derzoek mogelijk te maken naar de bevruchting van de mensenlijke eicel onder labo ratoriumomstandigheden. Maar de raad had dit gewei gerd omdat er toen uit dier proeven te weinig bekend was over het risico dat de hieruit voortkomende foetus abnormaal kon zijn. In zijn artikel in het tijdschrift Pulse zet dr. Barnes de vele risico's van moeder en baby op een rijtje. Hij concludeert: „Zolang niet is bewezen dat een reageerbuisjesbevruch ting veilig is bij dieren acht ik het gebruik van een dergelij ke procedure bij mensen on verstandig" Barnes zei dat het niet bekend is welke laboratoriumproeven Steptoe en Edwards op die ren hebben genomen voordat ze met mensen begonnen. Met nadruk verklaart hij dat hij de twee medici niet beticht van verboden praktijken. „Ik ben alleen op basis van ons werk tot de conclusie moeten komen dat het onverstandig is te pogen deze procedure ook uit te strekken over men sen voordat de experimenten met dieren tot succes hebben geleid: dus totdat het risico is uitgeschakeld" Een poging om de mening van dr. Barnes te bespreken met Steptoe liep vast op diens se cretaresse: „Hij heeft op het ogenblik geen enkel com mentaar". En dr. Edwards was in Cambridge nergen- s te bereiken. OBSERVER-DIENST WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse bureau voor ruimtevaart is er gisteren en eergisteren in ge slaagd de daling van het ruimte- laboratorium Skylab een halt toe te roepen. Dit gebeurde door middel f™aeSge™afe°kondXtn CSU binnenkort overal in Duitsland beheerst. Gisteren ontving het signalen waardoor de verkeerde beweging van het toestel werd stopgezet en de zonnepanelen e weer in de zon kwamen. nalen van de volgstations op Daarna werd het smalle uiteinde Bermuda en bij Madrid. 'Wij hadden zo snel niet zoveel succes verwacht" verklaarde woordvoerder Bob Gordon van het ruimtevaartcentrum in Hous ton. Vanmorgen moesten nog enkele koerscorrecties tot stand gebracht worden. Maar deze worden met de vorige gering ge noemd. Maar niettemin van groot belang om het ruimtestation lan ger in een baan om de aarde te kunnen houden. Wanneer de operatie slaagt, zal Skylab tot ze ker begin 1980 in zijn baan om de aarde blijven, zo menen de des kundigen. Donderdag werden de twee over gebleven gyroscopen van het 85 ton wegende ruimtevaartuig in- ADVERTENTIE Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» adr*»: S.v.p. In btoW«tt»r» Invulton! straat: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres het laboratorium naar gedraaid en evenwijdig aan de horizon van de aarde, waardoor de weerstand van Skylab werd verminderd. Israël wil Wagner hebben BRASILIA (AFP) - Israël is het eerste land dat officieel om uitle vering heeft gevraagd van oor- logsmidadiger Franz Gustav Wagner die door de Braziliaanse politie wordt vastgehouden. Het verzoek is woensdag gedaan West-Duitsland, Oostenrijk en Polen hebben wel te kennen ge geven dat zij van plan zijn om uitlevering van de voormalige ondercommandant van het con centratiekamp Sobibor te ver zoeken, maar hebben dat nog niet officieel gedaan. Wagner heeft al laten weten dat hij er de voorkeur aan geeft berecht te worden in West-Duitsland. ADVERTENTIE Johnson6 topkwaliteit en lage prijs BONN - CSU-voorzitter Franz Jo sef Strauss heeft bij de macht strijd in het blok van de christe- lijk-democratische oppositie een belangrijke slag gewonnen. Zijn collega van de CDU, Helmut Kohl, sluit nu niet meer de moge lijkheid uit dat beide partijen bij de parlementsverkiezingen in 1980 "gescheiden zullen marche ren". Het komt er op neer dat Strauss, als hij wil, in 1980 zijn Beierse CSU in het hele bonds- gebied als zelfstandige partij, rechts van de CDU, kan laten op treden. De CDU op haar beurt kan dan als zij wil als "vierde par- Door Ewout Janse tij" in Beieren opereren, in con currentie met de CSU die daar tot nu toe alleen de dienst uitmaakte. Dit is deze week bekend geworden na een vergadering van de zoge naamde "strategie-commissie' van de beide partijen. In de ver klaringen van de partijsecretaris sen heette het ook dat de even tuele beslissing van zo'n vierde partij "in volle overeenstemming met elkaar" zal worden genomen. Schijnbaar voltrekt zich alles op de grondslag van volmaakte harmonie en wederkerigheid. Langste eind Maar in feite trekt Strauss als zo vaak aan het langste eind. Uit de mededelingen van de partijsecre tarissen blijkt ook dat de CSU de gedachte als zelfstandige partij irkiezingen eel te neme niet heeft opgegeven. Toen de Beierse partij aanvankelijk die wens uitsprak dreigde de CDU nog voor de verkiezingen voor het Beierse parlement in oktober aanstaande met eigen lijsten Strauss in zijn christelijk sociaal heiligdom concurrentie aan te doen. Dit zou de CSU zeker op meerdere procenten teruggang zijn komen te staan, mogelijk zelfs op het verlies van de comfortabele meerderheid van ruim 62 procent die Strauss partij thans in die zuidelijke deelstaat bezit. Maar doordat de Beierse politicus Kans heeft gezien zijn beslissing voor deelneming aan de Europese verkiezingen voorlopig open te houden wordt het voor de CDU nu te laat om haar aanvankelijk dreigement in Beieren dit jaar nog waar te maken. Liberalen Of die vierde partij er zal komen hangt overigens sterk af van de verdere ontwikkelingen bij de li berale FDP. Deze derde partij heeft het afgelopen weekeinde dramatische verliezen in de deel staat Nedersaksen en Hamburg geleden en is daar uit de parle menten verdwenen. Het is geens zins uitgesloten dat dit sombere lot de vrije democraten in okto ber ook bij de verkiezingen in Hessen en in Beieren ten deel valt. Het belangrijkste argument voor Strauss met een vierde partij in zee te gaan is beweging te bren gen in het ietwat starre Westduit- se drie partijenstelsel. De kleine FDP heeft haar onevenredig gro te betekenis steeds daaraan ont leend dat zij positie "op de wip" kon innemen. In Bonn vormt zij sinds 1969 een meerderheid (sinds 1976 zeer krap) met de so ciaal-democraten en ontneemt daardoor de CDU/CSU als groot ste combinatie de kans op de re geringsmacht. Strauss is er tot nu toe vanuit ge gaan dat het optreden van een vierde partij de irriterende machtspositie van de FDP zou kunnen doorbreken. Een in de DEN HAAG - Internationale problemen, waaronder de roerige gebeurtenissen in Zaire, zijn de hoofdmoot geweest in de ge sprekken tussen de Chinese mi nister van buitenlandse zaken Hoeang Hoea en zijn Nederland se collega Van der Klaauw. Hoeang Hoea brengt dezer dagen een bezoek aan ons land en de gesprekken die hij heeft gevoerd zijn allervriendelijkst verlopen. Dat zij hij gistermiddag op een drukbezochte persconferentie, waarop minister Van der Klaauw aankondigde dat Hoeang Hoea ook nog de Philipsfabrieken en de Deltawerken zal bezoeken. De stokpaardjes dus. Na een allervriendelijkste maar vrijblijvende inleiding over de eensgezindheid tussen Neder land en China, stak Hoea vervo- gens de gebruikelijke tirade te gen de Sovjet-Unie af. Hij waar schuwde Europa voor de expan siedrift van de Russen, die, vol gens hem, via Afrika en het Mid den-Oosten vat op Europa trach ten te krijgen. "We hopen dat Eu ropa zich versterkt en verenigt", was zijn oplossing voor de problemen met het Oostblok. Hoea, zojuist teruggekeerd van een bezoek aan Zaïre, dat overigens al was vastgesteld voordat de re bellen daar hun slag trachtten te slaan, deelde mee dat hij Moboe toe economisch en technische steun had toegezegd. Of er moge lijk ook van militaire hulp sprake zou kunnen zijn, vermeed hij met zoveel woorden te zeggen. "Wij zullen ons daarover beraden" Hoea sprak ook zijn spijt uit over de conflicten tussen Vietnam en China rond de Chinese vluchte lingen uit Vietnam. Hoea ver klaarde de problemen door te zeggen dat de verhouding China- Vietnam goed was geweest tot Vietnam in conflict kwam met het door Peking gesteunde Cam bodja. "Wij kunnen ons niet ver enigen met het idee van een con federatie Indochina. Vietnam tracht duidelijk te infiltreren in Cambodja en daar kunnen wij geen genoegen mee nemen". Vandaar kennelijk dat duizenden Chinezen nu Vietnam ontvluch ten, omdat Vietnam deze stel- lingname van Peking op de in Vietnam verblijvende Chinezen wil wreken. Om op Nederland terug te komen: het ziet er naar uit dat de KLM binnen afzienbare tijd landings rechten krijgt in Peking. In no vember gaat een Chinese delega tie hierover met een Nederlandse spreken. De Chinese minister zei over deze zaak geen moeilijkhe den te verwachten. ANNEMIEK RUYGROK gehele Bondsrepubliek opere rende rechts gerichte CSU zou de CDU het aanzien kunnen geven van een gematigd-progressieve middenpartij die ook aantrekke lijk is voor de meer behoudende kiezersaanhang van FDP en SPD. Deze omstreden redenering van de CSU-voorzitter zou echter haar zin verliezen als de FDP nog ver der aftakelt en ook in Bonn bene den de noodlottige vijf procent- grens zou zakken. Het lijdt geen twijfel dat dan de CDU/CSU in de Bondsdag zonder moeite over de absolute meerderheid zou kun nen beschikken. Geen wonder dat ook bij de sociaal-democraten de ongerustheid over de dreigen de afgang van de liberalen groot Italiaanse bisschoppen waarschuwen katholieken voor abortus ROME (Reuter) - Het Italiaanse episcopaat heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin het abortus afwijst. De bisschoppen herhalen hierin de waarschuwing die de Paus dezer dagen deed en waarin hij zei dat rooms-katho- lieken die zich laten aborteren of zij die abortus toepassen uit de kerk zullen worden gezet. "Ie dereen die abortus pleegt, of er op directe wijze aan meewerkt, zelfs adviserend, begaat de zwaarste zonde", waarschuwt het episco paat Donderdag zei de pauselijke verte genwoordiger voor de ziekenhui zen in Rome, dat duizenden reli gieuzen die in ziekenhuizen wer ken door hem zullen worden te ruggetrokken uit elke inrichting waar arbortus plaatsvindt. Een medisch genootschap dat on geveer 25.000 ziekenhuisartsen vertegenwoordigt heeft op deze Vaticaanse pressie gereageerd met de verklaring dat het pal staat voor het recht van iedere arts zelf zijn keus te maken tus sen het weigeren van abortus op grond van gewetensbezwaar of op grond van de nieuwe wet toe gestane operaties wel uit te voe-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9