stermg over in Leiden CDA Bouwvergunning studentenflats Kaiserstraat verleend i ASG in de problemen bij verkoop Pomona-complex ERFELIJKHEIDSONDERZOEK IN GEDING ni GEMEENTE WIL LANG PARKEREN WEREN IN ZATERDAG 10 JUNI 1978 LEIDEN LEIDEN - B en W hebben de gevraagde bouwvergunning verleend om in de Kaiser straat en het binnenterrein daarachter een flat voor tweehonderd studenten neer te zetten. De bouwplannen zijn gemaakt door de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting, die en kele fabriekspanden aan de Kaiserstraat heeft gekocht. Vanaf het begin hebben om wonenden zich verzet tegen deze plannen. Zij vrezen "get tovorming" als er nog eens tweehonderd studenten ko men bij het aantal dat al aan de Vliet en de Kaiserstraat woont. Verder geloven de omwonenden dat, mede door de aanwezigheid van de eet gelegenheid De Bak, de druk te en de hoeveelheid gepar keerde auto's onverantwoord zal toenemen. Ook een aantal leden van de raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening heb ben destijds de plannen met weinig enthousiasme ont vangen. Met name de hoogte van het gebouw, vijftien me ter, leverde onoverkomenlij- ke bezwaren op. Gevreesd wordt dat deze hoogte de harmonie ter plaatse zal ver storen. Vooral de bebouwing op de binnenplaats zou lelijk boven de omringende be bouwing aan het Rapenburg uitsteken. De gemeentelijke verordening schrijft voor dat in de binnenstad maximaal twaalf meter is toegestaan voor de goothoogte. Ook de opsteller van de nota over het "te beschermen stadsge zicht", ir. A. C. Schut van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, heeft er op aan gedrongen de bebouwing op de binnenplaats te verlagen om het historisch stadsge zicht geen schade te doen. B. en W. hebben toch goedkeu ring aan de plannen verleend en toegestaan dat niet is vol daan aan de parkeereis en dat de achterrooilijn wordt over schreden. Alleen wethouder Oosterman kon zich niet met het besluit van het college verenigen. Het PPR-raadslid Beijen stelde de beslissing van B en W don derdag aan de orde tijdens de hoorzitting over het struc tuurplan voor de binnenstad. Hij noemde het een 'droevige zaak' dat het college midden in de procedure over het structuurplan met deze be slissing komt. PvdA-raadslid Koning vroeg wethouder Waal (stadsont wikkeling) deze beslissing van het college nader te ver klaren. De wethouder was daartoe echter niet bereid. Hij was van mening dat de beslis sing over de studentenflat buiten de orde van de hoorzit ting over het structuurplan Het is de vraag of omwonenden er nog in zullen slagen de bouw tegen te houden, wat zij vast van plan zijn. Nu het college van B en W een bouw vergunning heeft verleend bestaat voor de omwonenden nog de mogelijkheid voor een AROB-procedure of be roepsprocedure bij de ge meenteraad. ADVERTENTIE i ..anus i 1 g| v «y t F HLJ! s f ifi I s* M R 1 t; 'i 83 ff H> ff - i j 1A|.' r LEIDEN - Janny de Hoog, teamleidster van het proefproject Open School, is tevreden als ze de balans opmaakt van één jaar Open School in Leiden. Het eerste jaar heeft ze als erg positief ervaren. "Er is in Leiden grote belangstelling voor de Open School. Als de leeftijdsgrenzen wegvielen, zouden we er veel aanmeldingen bij krijgen Dat is een fijn gevoel: weten datje in een behoefte voorziet. Dat de mensen niet gillend weglopen en roepen: Wat een zootje is het hier" Ze heeft nog een tweede reden om verheugd te zijn: sinds enkele weken is het kantoor van de Open School gevestigd in een prima gebouw aan de Herengracht 10. Voordien werkte men in het pand van Ydo aan de Hooglandse- kerkgracht. Dit was volkomen ongeschikt. Het was niet alleen te klein om de negen vaste mede werkers (twee full- en zeven part timers) te herbergen, ook de staat waarin het pand verkeerde was slecht. 'sWinters zaten we met de jassen aan omdat de verwar ming niet goed was en 's zomers was het bloedheet omdat er geen ventilatie was. Dat was al met al een hele tragedie. Via een adver tentie zijn we hier terecht geko- let proefproject startte vorig jaar september. Leiden werd door de Stichting Proefproject Open School aangewezen voor het project jong-volwassenen (17 tot 30 jaar). De deelnemers moeten minimaal vijf jaar lagere school hebben gehad en niet meer dan twee jaar vervolgonderwijs (bijv. LEIDEN - De gemeente heeft in een brief aan het ministerie van onderwijs gepleit voor voortzetting van het proefpro ject Open School tot augustus 1980. Verder pleit de gemeen te voor een toekomstige koppe ling van de Open School aan andere Leidse instellingen als Troef (vormingscentrum voor jong-volwassenen), de streek school en het avondonderwijs De brief is het resultaat van een gesprek tussen gemeente Commissie Open School en het Leidse OS-team. Tijdens dit gesprek heeft wethouder Tes- selaar zijn steun toegezegd aan het Open School-project. Bevalling huishoudschool, lts of mavo). De cursussen worden op acht plaat sen in de stad gegeven: er zijn groepen in Meerburg, Meren- wijk, Zuid-West, Noord/Kooi, Mors/Transvaal, twee groepen in de binnenstad en er is een cursus voor mensen van de sociale werkplaats. Op dit moment zijn er honderd deelnemers. Bij de start waren er 120, maar door allerlei omstan digheden haakten 20 deelnemers af. Enkele cursisten zijn ver huisd, sommigen kregen ander werk met daaraan verbonden een vakopleiding, een paar vrouwen stopten vanwege een aanstaande bevalling en een enkeling gaf er de brui aan omdat het program ma van de Open School niet aan sprak. Door die afvallers en het feit dat een aantal van de huidige deelnemers doorgaat naar bijv de dag/avond-mavo - zij zien de .Open School als overbrugging naar de mavo - is er nu weer ruim te voor nieuwe cursisten. In het pakket van de Open School zijn momenteel de vakken biolo gie, Engels, rekenen/wiskunde, handelskennis, Nederlands en Frans opgenomen, terwijl indivi duele cursussen aardrijkskunde, geschiedenis en natuurkunde worden gegeven. Op verzoek van de deelnemers is ook gestart met een muziekcursus en een cursus typen. Iedereen kan zelf een vak kenpakket samenstellen en zijn eigen tempo bepalen. Niet alleen leren •anny de Hoog: "De groepen ko men twee keer per week bij el kaar. De eerste bijeenkomst is thematisch en de tweede is voor de keuzevakken. De mensen kunnen niet uitsluitend voor de vakken komen. In de persoonlij ke gesprekken vooraf zeggen we ook duidelijk dat de Open School er niet alleen voor het leren is. De kennis is wel heel belangrijk, maar ze moeten in de praktijk de kennis toe kunnen passen. Dat is vorming. Wij stellen ons constant de vraag hoe we leren en vormen met elkaar kunnen combineren, ze in elkaar kunnen laten over gaan" Op de thema-avonden zijn de laat ste tijd onderwerpen aan de orde geweest als onderwijs, wonen (wat is een bestemmingsplan wat te doen bij de aankoop van een huis), werk en werkomstan digheden en natuurlijk de ver kiezingen. Vaak wordt gebruik gemaakt van films en videoban den. Ook worden excursies ge maakt en komen gastdocenten op bezoek. De bedoeling is dat de deelnemers over de thema's werkstukken maken. Op die ma nier is het leer- en vormingsge deelte van de Open School te combineren: een verslag van een thema-avond bijvoorbeeld kan goed in de Nederlandse les wor den behandeld. Thema's ""De deelnemers vroegen in het be gin wel eens: Waarom die the ma's? Maar na verloop van tijd zijn ze die thema-avonden steeds meer gaan waarderen. Er is een grote belangstelling voor de on derwerpen. Al zijn er nog wel ac centverschillen: de een besteedt veel tijd aan de thema's, de ander komt in de eerste plaats om te le- Bij de start vorig jaar stelde de Stichting Proefproject Open School dat de projecten voorlo pig tot augustus 1979 zouden draaien. Inmiddels heeft men bij de minister van onderwijs om een jaar verlenging gevraagd. Het is echter beslist niet de bedoeling dat de Open School langer door gaat. In Leiden streeft de Open School naar een vorm van sa menwerking met Ouders op Her haling en Troef, het vormings centrum voor jong-volwassenen. Ook de streekschool en de dag mavo's komen in aanmerking. Beleid 1980 wordt een belangrijk jaar voor het zogenaamde tweede kans onderwijs (voor mensen die in hun jeugd door tal van oorzaken geen of te weinig kansen hebben gehad om een goede opleiding te volgen). Het ministerie wil in dat jaar de resultaten van de afgelo pen periode op een rijtje zetten en een beleid uitstippelen voor de toekomst. Wellicht dat een geheel nieuwe vorm van volwassenen onderwijs wordt gecreëerd. Voor wat betreft Leiden zal in ieder ge val de relatie Open School-Ou- ders op Herhaling onder de loep worden genomen. "Het ligt wel voor de hand dat gekoerst wordt op een integratie van Open School en Ouders op Herhaling", zegt Janny de Hoog. "Maar ik vind het wel belangrijk dat bij een eventuele samenwerking de verschillen tussen de instellingen behouden blijven. Ouders op Herhaling bijvoorbeeld werkt buurtgericht, wij niet. Die eigen identiteit moet je in stand hou den" THEO TEMMINK Het Pomonacomplex aan de Nachtegaallaan LEIDEN - Het bestuur van de sportvereniging ASC uit Oegst- geest heeft in een brief aan B en W van Leiden haar teleurstelling geuit over de mogelijke verkoop van het Pomonacomplex aan de stichting Prof. Jan Muiderkli- niek. Deze stichting wil de 22.000 vierkante meter grond van het Startsein voor volkstuintjes LEIDEN - Wethouder Tesselaar (onderwijs en sportzaken) zal maandagochtend het startsein geven voor de aanleg van een nieuw complex met volkstuinen. Het complex komt te liggen aan de Haagsche Schouwweg nabij de begraafplaats Rhijnhof. Het terrein is ongeveer drie hectare groot en er zullen ongeveer ze ventig tuintjes aangelegd kunnen worden. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de afdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken. Pomonacomplex (gelegen aan de Nachtegaallaan) gebruiken voor de bouw van een Regionaal Re validatie Centrum. ASC nu is bang in moeilijkheden te komen omdat wekelijks zes van haar elf tallen op het Pomonacomplex voetballen en de club niet be schikt over een uitwijkmogelijk heid naar andere velden. 'In uw voorstel aan de gemeenteraad merkt Uw College op, dat er voor de sportverenigingen vervan gende speelmogelijkheden zou den zijn. Met onze vereniging heeft hieromtrent echter nog geen contact plaats gehad, wat gezien de nood die door het weg vallen van het Pomonacomplex zou ontstaan, zeker te verwach ten was geweest', aldus het be stuur van ASC in haar brief aan de B en W. Zij dringt er vervol gens bij de gemeente op aan als nog samen om de tafel te gaan zitten voor het zoeken naar een oplossing. De brief is door wethouder Tesse laar inmiddels doorgestuurd naar de sportstichting. De voorzitter van deze stichting, de heer Bieg- straaten ziet de situatie voor ASC tamelijk somber in. Biegstraaten: 'Het zal moeilijk worden voor ASC om ergens anders onderdak te vinden. Enkele jaren geleden hebben wij aan de clubs die ge bruik maken van het Pomona complex gevraagd of zij eventu eel zouden willen verhuizen naar een nieuw complex in de Mors. ASC is toen de enige club ge weest die hier niet op heeft ge reageerd. De club ging er kenne lijk vanuit tegen die tijd wel in zijn geheel onderdak te hebben gevonden op het Haeswijkcom- plex in Oegstgcest.. Ja. nu dat niet het geval blijkt te zijn komen ze in moeilijkheden. Toch zullen wij er alles aan doen om ASC, on danks dat het een sportvereni ging uit een andere gemeente is, uit de nood te helpen. Ik ver wacht echter wel dat de elftallen die gewoonlijk op Pomona spe len niet allemaal op een complex terecht kunnen, ze zullen ver spreid moeten worden over di verse velden. Je kan een vereni ging moeilijk met zes elftallen van een andere club opschepen!' LEIDEN - "Ik was min of meer verbijsterd te moe ten vernemen dat er in Leiden is besloten tot een recombinant-DNA onder zoek. Vergeleken met Am sterdam en Groningen dacht ik dat wij als univer siteitsraad voor dit soort onderzoek nog de proce dure zouden kunnen vast stellen. Maar nu blijkt dat er helemaal buiten ons om een overeenkomst voor een project is ondertekend en dat er een tweede pro ject in de pijplijn zit" Dat zegt drs. Cees van Kuijen, bui tenuniversitair lid van de Leidse universiteitsraad. Hij heeft het college van bestuur van de uni versiteit schriftelijke vragen ge steld over het ondertekenen van een overeenkomst voor de uit voering van een Leids project op het gebied van recombinant- DNA onderzoek. Hij wil weten waarom de universiteitsraad niet bij dit project is betrokken. Hij herinnert het college eraan dat er in de raad al vele malen is aan gedrongen op een discussie over het (Leidse) recombinant-DNA onderzoek. Van Kuijen deed dat indertijd ook als lid van de Twee de Kamer voor de PPR. "Want", zegt hij, "ik vind dat men niet met proeven op dit gebied moet be ginnen voordat er door het be voegd gezag spelregels zijn ge maakt". 'He- 'ecombinant-DNA onderzoek - ook wel erfelijkheidsonderzoek genoemd - is nog steeds zeer om streden. Volgens sommige kriti sche wetenschappers kleven er levensgevaarlijke risico's aan dit onderzoek, waarbij gebruik wordt gemaakt van erfelijk mate riaal (DNA) en bacteriën. Er zou den - per ongeluk - nieuwe bax- teriën kunnen ontstaan, die epi demieën van geheel nieuwe aard kunnen veroorzaken. De kans dat dit gebeurt, wordt ech ter zeer klein geacht door de Commissie belast met het toe zicht op Genetische Manupula- tie. Deze commissie, onderdeel van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, beoordeelt de projecten waar recombinant- DNA technieken in het geding zijn. Deze technieken, die erop gericht zijn om bepaalde genen van hogere organismen te "ma ken", worden in het algemeen van groot belang geacht voor de medische wetenschap. De projecten op het gebied van re combinant-DNA onderzoek moeten worden aangemeld bij de commissie, die vervolgens advies uitbrengt aan de minister. Als een project is goedgekeurd, wordt er overeenkomst gemaakt, die o.a wordt ondertekend door het des betreffende universitaire insti tuut, dat het project wil gaan uit voeren. Zijdelings In het Leidse geval is dat het be stuur van het Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming (geves tigd op het terrein van het Aca demisch ziekenhuis). In dat be stuur zijn verschillende universi teiten, waaronder die van Leiden, vertegenwoordigd. Volgens prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnifi cus van de Leidse universiteit en lid van het college van bestuur, is wat Leiden betreft de overeen komst ondertekend op grond van het advies van de eerdergenoem- kenen", zegt hij. "Er zijn in de universiteitsraad al herhaaldelijk vragen gesteld om in de raad een discussie over dit soort projecten op het gebied van recombinant- DNA onderzoek te laten plaats vinden. Want ik vind dat de raad een standpunt moet innemen, omdat ik ervan uitga dat er de mocratische wijze voorwaarden moeten worden gesteld aan re combinant-DNA technieken. Ik zeg altijd: als een patafrietbakker een hinderwetvergunning moet hebben, moet ook een weten schapper aan regels worden on derworpen" Van Kuijen noemt het recombi nant-DNA onderzoek een testca se voor de democratisering van het wetenschappelijk onderzoek. Maandag 19 juni, tijdens een ver gadering van de Leidse universi teitsraad, wil hij het Leidse pro ject verder aan de kaak stellen. LEIDEN - De gemeente Leiden wil de komende jaren de plaatsen voor lang parkeren in het cen trum geleidelijk aan opheffen. Op deze wijze kan men de gewenste parkeerruimte in de binnenstad zoveel mogelijk voor kort parke ren gebruiken. De gemeente streeft ernaar om het aantal plaatsen voor kort parkeren tot 1985 te houden op een niveau van 2400. Van deze 2400 parkeerplaatsen re serveert de gemeente er 1700 voor winkelbezoek aan de binnenstad, 700 voor zaken bezoek en 300 voor de omgeving van de buurtwin kelcentra. De gemeente zal de verdeling tussen kort parkeren 'op straat' en in garages per wijk uitwerken. Dit blijkt uit het commentaar van de gemeente op de reacties die binnenkwamen op het verkeers circulatieplan. Aan de hand van deze reacties heeft de gemeente de doelstellingen van het ver keerscirculatieplan hier en daar aangepast. Het gewijzigde plan komt nu 19 juni aan de orde in de gemeenteraad. Op het vlak van de parkeergarages wijst de gemeente in ieder geval de meest ingrijpende oplossing (realisering van 3400 nieuwe par keerplaatsen in de komende ja ren) af. Voor deze oplossing zou den 8 parkeergarages nodig zijn De gemeente noemt dit 'finan- cieel-economisch niet realistisch en 'ruimtelijk onaanvaardbaar' De gemeente wil niet verder gaan dan een verwachting dat er de komende jaren 's nachts 5500 stallingplaatsen en overdag 1900 parkeerplaatsen nodig zijn. Dit betekent dat men 800 nieuwe parkeerplaatsen moet scheppen Afhankelijk van de grootte zijn daarvoor twee a drie parkeerga rages nodig. Over de mogelijke locaties voor parkeergarages noemt de ge meente naast Sanders omgeving Langegracht (Krantz). Kaas markt en omgeving Lammer markt alsmede een stallingsgara ge in Maredorp (Van der Werf- straat). De locaties De Nobel, Driessenplein, Garenmarkt en brandweerkazerne (Langebrug) worden verder niet meer ge noemd. De gemeente geeft tenslotte aan dat men de totstandkoming van par keergarages organisatorisch wil regelen via een zogenaamd par- keerschap. In zo'n vorm wil men met andere belanghebbenden (bedrijfsleven) de exploitatie van de parkeervoorzieningen aan pakken. ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG ADVERTENTIE de vol- In het college van bestuur i gens Kuenen niet de vraag aan de orde geweest of de universiteits raad zich over het project zou moeten uitspreken. "Mijn per soonlijk oordeelaldus Kuenen, "is dat dat niet nodig is. Het inte runiversitair instituut heeft een eigen bestuur en de Leidse uni versiteit heeft er slechts zijde lings mee te maken". Drs. Van Kuijen denkt daar echter anders over. "Ik vind dat het col lege van bestuur de overeen komst niet had moeten onderte- - 13571 Leidse kiezers hebben ons hun vertrouwen ge schonken. Allen danken wij daarvoor. - Ook de honderden leden die onze verkiezingsstrijd met geld en persoonlijke inzet ondersteund hebben zijn wij bijzonder dankbaar. - De winnaar van de ballonnenwedstrijd van zaterdag 27 mei l.l. is MAARTEN LAMMERS, Hermelijnvlinder 44. Zijn bal lon is van alle het verst gekomen en in Santwich in Enge land gevonden. Hij ontvangt daarom de uitgeloofde jon gensfiets. - De hoofdprijs van de fotoprijsvraag in het Leids Nieuwsblad van 26 mei l.l. is gewonnen door T. H. CHEN, Gerecht 7; de tweede prijs door Mevr. J. VERBEEK, Boerhavelaan 311 De overige prijswinnaars krijgen hun prijs toegezonden. Het juiste getal is 330. christen democratisch |_0j Q6tl appél

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3