Elektrische auto wacht op batterijen Zet de imperial goed vast Mazda 121 Landau Twee nieuwe Opeis In de Spijker-kunst'om zelf te knutselen Het aapje dat lollig wou zijn ZATERDAG 10 JUNI 1978 panse auto-industrie die be weerde dat de modellenpoli- tiek meer en meer op de Euro pese markt werd gericht. Dat zal in zijn algemeenheid wel het geval zijn maar gaat beslist niet in alle gevallen op. Kijk maar naar de Mazda 121 Lan dau, sinds kort ook hier in de showrooms. Amerikaanser kan het haast niet. Een van binnen en van buiten vrij pompeuze wagen. Com pleet met kleine zijruitjes. Een vinyl dakje. Lichtmetalen sportwielen. Een imitatiehou ten, met klokken, knopjes en lichtjes volgehangen dash board. Men waant zich in een cockpit. In ons land kan men dat duidelijk op de Amerikaanse smaak ge richte model kopen voor een kleine 22 mille. Daar komen dan nog enkele honderden gul dens afleveringskosten bij. Men krijgt daar een lekker luxe bak voor, prettig compleet (zo als een in de voorruit versmol ten antenne) en met redelijk comfort. Hoewel deze Landau (de afslui ting van de 121-seric) door Mazda wordt gepousseerd als een coupé heeft men er ook ach terin voldoende ruimte in. Door de merkwaardige vorm geving behoeft men daar niet gebukt te zitten zoals helaas in veel coupés wel het geval is. De importeur gokt volgens zijn zeggen met deze wagen op de mensen, die "een comfortabele, ruime en representatieve reis- auto" zoeken. Als reisauto is deze Landau in derdaad zeer geschikt. Goede stoelen, gemakkelijke bestu ring en een vrij rustige tweeli ter motor, die een vermogen van 87 DIN-pk kan leveren. lingsbak is uitgerust met een kostelijke vijfde versnelling, die constant rijden op hoge snelheden heel goed mogelijk maakt. Rustig en zuinig. Want op de langere afstand kwamen wij zelfs aan een verbruik van tegen de één op twaalf. In de stad was de wagen aanzienlijk dorstiger, maar het bleef toch nog boven de één op tien. De wegligging van deze Landau kunnen we goed noemen. Min der gelukkig waren we met de vering. Voor een onafhankelij ke wielophanging, maar een starre achteras met schroefve- ren en gasgevulde schokdem pers. Het bezorgde de wagen een starre, stugge vering. Elke oneffenheid kwam tot ver in de cabine naar boven, wat vooral op slechte wegdekken een verre van aangename bele- Maar dat was technisch gespro ken het zwaarste bezwaar. De besturing was zoals gezegd licht - natuurlijk weer een beetje vaag in de hogere snel heden, maar dat weten we nu eenmaal bij de Japanners - de bediening gemakkelijk, de remmen goed (schijfremmen rondom een bekrachtiger), verwarming en ventilatie vol gens verwachting, enfin alles bij elkaar een uiterst aan vaardbare propositie. Alleen begrijpen we niet, waar om de kleuren van binnen niet wat beter op elkaar konden zijn afgestemd. We hadden een groene Landau met een bruine binnenstoffering. Toen verschillend materiaal kan niet altijd alles in één kleur worden gehouden, maar waar om die kleuren zo uit elkaar moeten liggen. We snappen er niets v De grootste autoproducent ter we reld - General Motors - heeft zich op de ontwikkeling van een elek trisch aangedreven stadsauto's geworpen. Officieel is Chevrolet aangewezen als de divisie die de ze ontwikkeling ter hand moet nemen, maar de andere afdelin gen van General Motors zullen daarbij zoveel als nodig behulp zaam zijn. Vooral die afdeling van de Delco Remy devisie die hard poogt om een doorbraak in de ontwikke ling van de batterij te verwezen lijken. Want het succes van de elektrische stadsauto staat of valt met de verbetering van de accu. Daarom is de "Electrovette" - de testwagen van General Motors op dit gebied - wel operationeel, maar niet meer dan een experi mentele auto. Het kan niet anders. Het is een aangepaste uitvoering van de Chevrolet Chevette, waar voor de energie komt uit een 240 volts loodzuur batterijen pakket. De wagen weegt 1328 kilo. Hij kan een topsnelheid van onge veer 90 kilometer per uur berei ken. Hij accellereert van 0-50 ki lometer in 8,2 seconden'. Maar zelfs als de snelheid niet boven de 50 kilometer uitkomt kan hij met één lading niet verder dan 66 tot 80 kilometer weg komen. En dat betekent nog altijd de nekslag voor een verantwoorde exploita tie. Er is reeds flink wat vooruitgang geboekt op het gebied van duur zame, goedkope en onderhouds vrije batterijen. Maar voor deze Electrovette zijn nog altijd twin tig 12 volts accu's nodig, die te zamen 415 kilo wegen. Misschien kan de actieradius vergroot wor den door de binnenkort te ver wachten zinknikkel oxyde batte rijen. De ingewijden verwachten echter een echte doorbraak pas bij de komst van de lithium/ijzersulfide batterijen, die aanzienlijk klei ner. lichter en krachtiger zullen worden. Maar zoals de zaken er nu uitzien zal het nog wel tien tot vijftien jaar duren voor die batte rijen aan de markt zijn. De experimentele elektrische stadswagen van G.M. Automobilisten, die met vol be laden imperials op hun auto's op stap gaan - en dat zijn er dezer dagen nogal wat - doen er verstandig aan de bevesti ging van de imperial en de daarop geladen bagage gere geld te controleren Volkswagen heeft op dit gebied wat proeven genomen. Daar bij bleek dat bijvoorbeeld bij stevig remmen de dragers in de dakranden vrij gemakke lijk naar voren kunnen schui ven. Bij een botsing kunnen ze zelfs losschieten, zodat impe rial én bagage als afgevuurd door een katapult naar voren schieten De technici van VW bevelen daarom extra veiligheids voorzieningen aan in de vorm van strak gespannen, niet elastische lijnen naar voor- en achterbumper. Niet mooi om te zien wellicht, maar wel extra zekerheid. De automobilist moet er boven dien grondig rekening mee houden, dat het weggedrag van de auto ingrijpend ver andert. Vooral als de daklast te hoog is. Dezelfde technici probeerden het met een Golf. Die mag 75 kilo op zijn nek hebben. Ze legden er vier ka no's op. Totaalgewicht: 105 kilo. Met de zo beladen wagen werd met verschillende snel heid een slalom tussen paal tjes gereden. De wagen rea geerde opvallend trager. De snelheid waarbij de auto nog goed bestuurbaar bleef bleek ongeveer acht procent lager te liggen dan zonder daklast. Verder bleek, dat de theorie dat de kans dat de wagen tijdens snel bochtenwerk door de zware daklast sneller zou om slaan, niet helemaal met de praktijk overeenkwam. De wagen komt namelijk niet zover: die raakt al eerder in een slip. En daar moet men hem dan maar weer zonder brokken zien uit te halen. Ook hier is voorkomen beter.... General Motors brengt volgende maand twee nieuwe Opel-mo- dellen op de Nederlandse markt; de Senator en de Monza. Wagens met een voimgeving, waarin de lijn van de kleinere Opeis duide lijk is terug te vinden. De Senator is de grote broer van de Rekora en de Monza die van de Manza. Onder de motorkap geen verschil len: de twee types zijn leverbaar met twee zes-cilinder motoren: 2784 cc of 2968 cc. In het laatste kan men zo'n 200 kilometer per uur halen. De wagens zijn stan daard uitgerust met automati sche versnellingsbakken. Hoeveel men voor deze modellen zal moeten gaan betalen staat nog niet vast. Vermoedelijk gaat de goedkoopste Monza iets meer dan 30.000 gulden kosten, terwijl de duurste Senator tegen de 50.000 gulden moet gaan opbren gen. Maar dan heeft men ook een fikse berg luxe aan boord: een ra dio met een voorruit-antenne, elektrir he bedienbare zijruiten, verwan le voorstoelen en de onvolprezen airconditioning. De Monza: typische telg uit de Opel-familie Claudia Simone Donders (8 jaar) De Goejéstraat 1 Leiden Juf zegt: Lien, hoeveel is 1 +4. De vleermuis zegt: 5 juf, juf zegt goed zo en hoeveel is 10+10 ok? 20 zegt het hert en, Vin de haas, hoeveel is 1+6? 7 juf, en 6+6 muis Piep' 12, en 3+3 leeuw Hurkie? 11, fout zegt juf, het is 6, hoeveel is 4+4, 8+8, 7+7, beer eet? 8, 16, 14. Nadia Saidi (5 jaar) Iepenschans 56, Leiderdorp Voor kinderen van 4-12 |aar, elke zaterdag m deze krant Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Een houten plankje, vol spijkertjes en meter gekleurde wol. Dat alles watje nodig hebt om zelf "schilderijtjes" te maken. Het gaat zo. Met de spijkers geef je de omtrek van het onder werp aan. Bijvoorbeeld een ster. Als je de spijkers in het hout getikt hebt (niet hele maal!) trekje de wollen draad langs de spijkers. Klaar is de ster. Een huis? Een wolkenkrabber? Prima. Een kerktoren? Kan ook. Nog meer ideetjes? Wat denk je van een molen? Of zo maar een fantasie-figuur? Het kan allemaal. Gebruik niet teveel spijkers. Dat is helemaal niet nodig. Met twee spijkers richt je al een muur op. Als je een huis wilt maken, kun je natuurlijk ook ramen aanbrengen. En een deur. Voor een deur heb je dus vier spijkers nodig. Snap je? Als je een paar stukken hout in dezelfde maat op de kop kunt tikken, dan zou je een heel rij tje kunnen ontwerpen. Ook leuk om er eens een cadeau te geven Natuurlijk kun je ook eenmaal gemaakte schilderijtjes ver anderen of uitbreiden. En om het nog mooier te maken, zou je verschillende kleuren wol kunnen gebruiken. En wat denk je van een "lijstje": in elke hoek een spijker, wollen draad eromheen spannen. Klaar. Maak eerst een schetsje op pa pier. En geef aan, waar een spijkertje moet komen. Of te ken het op het hout zelf (later uitgummen). Veel succes met deze "spijker kunst"! Hier nog een voorbeeld in de "spijkerkunst Een aapje wou eens lollig zijn. En beet in de billen van de kapitein. De kapitein werd vreselijk boos en stopte hem in de poederdoos. De poederdoos ging open. 't Aapje kon weer lopen 't Aapje kon weer lollig zijn. En beet in de billen van de kapitein.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25