ANTENNES CONTACT MET ANDERE PLANETEN Elvas: het hart van actievoerend Nederland Op het ogenblik voeren ten minste acht radio-sterren wachten op aarde een pro gramma uit waarbij wordt ge zocht naar levenstekenen van een beschaving elders in het heelal. Twintig jaar geleden werd er nog nauwelijks se rieus gesproken over de mo gelijkheid van leven op ande re planeten. Nu heeft de NA SA al geld opgevoerd op de begroting van dit jaar om de speuractie naar buiten aards leven te starten. Er is nu bijna iedere maand er gens ter wereld een weten schappelijke conferentie over communicatie met andere beschavingen. De Internatio nale Telecommunicatie Unie heeft een golflengte gereser veerd voor contacten met an dere planeten. Er verschijnen dikke en serieuze boeken over dit onderwerp en de Utrechtse hoogleraar dr. Hans Freudenthal ontwierp een taal, gebaseerd op de wis kundige logica, voor de communicatie met eventuele medebewoners van het heel al. Blijkbaar acht een groot deel van de wetenschappelij ke wereld het mogelijk dat de aarde niet de enige bewoonde planeet in het heelal is. De redenering achter deze ver onderstelling is als volgt: Het leven dat we op aarde kennen, Ieder zingt zijn eigen lied: Ne derland is een land yan aktie- groepen. In dit land dat in veler ogen uitmunt door zijn alles mag-traditie, schijnt desondanks toch nog zoveel reden voor onvrede te zijn, dat mensen zich in grote of kleine groepen verenigen om tot actie over te gaan. Onvre de over zaken in eigen land, maar meer nog over diverse gebeuren in de rest van de wereld - ook daarin munt Ne derland uit. De in Amsterdam uitgegeven Aktiegroepengids is haast 200 bladzijden dik. Hij reikt van de Crisisgroep Weduwnaars via de Aktiegroep CQlombia en de Aktie Strohalm tot Moeders Willen Vrede en- de Stichting Ideële Import. Zij alien, die in hun vaandel een streven naar maatschappelij ke bewustwording, stelling- name en actie hebben staan, kunnen rekenen op de steun van de stichting Elvas - het Door Chriet Titulaer is het resultaat van een ont wikkeling die 4,6 miljard jaar (zo oud is de aarde) heeft ge duurd. Die hogere levens vormen zijn geleidelijk ont staan uit primitievere. Ook de primitievere levensvormen zijn uit andere ontstaan. Er moet een beginpunt zijn ge weekt waarbij het niet duide lijk was of we al konden spre ken van „leven" of niet. Die vormen bestaan nu nog: de virussen horen erbij. Er zal dus een geleidelijke overgang zijn geweest van niet-leven naar leven. De levensvormen die we kennen, zijn opge bouwd uit grote moleculen In die moleculen speelt het atoom koolstof een belangrij ke rol. Uit experimenten in laboratoria is gebleken dat de moleculen zich in de oerat- mosfeer van de aarde, miljar den jaren geleden, gevormd kunnen hebben. De evolutie (ontwikkeling) die zich op aarde heeft afge speeld, kan zich ook elders in het heelal hebben voorge daan. Er moet dan wel aan een paar voorwaarden zijn vol daan. De planeet moet een atmosfeer (een luchtlaag) Foto rechts: De werkzaal van Elvas vlugschriften drukken, demonstra ties voorbereiden sèrvice bureau van de Ne derlandse actie- en vrijwilli- gersgroepen. Elvas moet in de wereld een uniek instituut zijn, ook weer typisch Nederlands: een dooi de overheid gesubsidieerde instelling, waar men kennis en materiaal kan krijgen om, indien men dat belieft tegen diezelfde overheid actie te ondernemen. Affiches In een schoolgebouw in de Am sterdamse Celebesstraat, in de schaduw van het Muider- poortstation, klopt het ,hart van actievoerend Nederland. De gangen zijn behangen met honderden kleurige affiches, waar men zich voor of tegen iets verklaart en de ander op roept dat ook te doen. We doen een kamerdeur open en zien aan volgestapelde bu reaus twee jongens druk met de telefoon in de weer; hier is De ontvangstantenne met een middellijn van 65 meter in Goldstone (foto links). De NASA wil dit jaar deze antenne ge bruiken om te zoeken naar sig nalen van een andere bescha ving. Foto rechts: Het ontwerp voor de Cyclops: 2000 antennes van 100 meter.(Foto en tekening NASA) hebben. Ze mag niet te warm en niet te koud zijn, dat wil zeggen dat ze zich niet te ver van of te dichtbij haar cen trale ster (zoals wij bij de zon) mag bevinden. Er is water- nodig. Berekeningen leren dat er in het heelal heel wat sterren aan die voorwaarden voldoen. Bo vendien is gebleken dat de zon niet de enige ster is die planeten heeft. Het blijkt eer der regel dan uitzondering te zijn, dat er gelijk met de vor ming van een ster, uit een wolk van gas en stof, planeten ontstaan. Het aantal sterren dat bewoonbare planeten heeft, is ongetwijfeld zeer groot. Geen resultaat Als we echter met een mogelij ke andere beschaving contact willen opnemen, dan zijn er nog heel wat problemen. Om te beginnen weten we niet waar we moeten zoeken. Ver der weten we niet op welke golflengte we onze ontvan gers moeten afstemmen. Daarom worden er al meer dan tien jaar radiotelescopen gebruikt om af en toe te zoe ken naar signalen van andere beschavingen. Vooral Russi sche astronomen doen hier veel aan. Helaas heeft men tot het kantoor van de Vereni ging Dienstweigeraars. De kamer ernaast: ook al twee mensen, die nogal heftig in de telefoonhoorn spreken - hier houdt het Chili Komitee Ne derland bureau. Op andere deuren staat: Ne derlandse Schoolpers Unie, Venceremos (Cuba-groep), De Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond en NKB (koppelgemeenten Bangla Desh). „Elf groepen hebben hier hun eigen kantoortje," zegt Jaap Gruyters. Hij is de teamleider van Elvas, een gebaarde jonge man met een duidelijk plezier in zijn werk. En met een voortdurende blijheid over het feit dat de eerste drie ex perimentele jaren van de stichting Elvas achter de rug zijn en CRM op grond van de resultaten besloten heeft de- subsidie voort te zetten. Het kantoorruimte verschaffen is maar een deel van het werk nu toe geen enkel succes ge boekt. Het geld dat de NASA heeft aangevraagd (voorlopig 5 miljoen gulden per jaar) is ook bedoeld om met de be staande antennes, die de NA SA gebruikt om de ruimte vaartuigen te volgen, de he mel af te tasten op zoek naar buitenaardse signalen. Velen verkondigen nu dat de bestaande antennes niet groot genoeg zijn om de Door Aad Wagenaar van Elvas. „Alle organisaties, verenigingen en aktiegroe- pen die in hun vrije tijd en met weinig geld werken aan maatschappelijke bewust wording, stellingname en ak tie kunnen bij ons terecht," zegt Gruyters. „Voorwaarde is wel dat de organisaties lan delijk werkzaam zijn. Noem ons dus maar een servicebu reau." Drukwerk Die service is tweeledig. Gruy ters: „Het ene deel is een technisch en materieel - dienstverleningspakket men kan hier komen stencil- len, gebruik maken van het adresseerapparaat, werken of leren werken aan de lay-out- tafel en we verzorgen druk- zwakke signalen van andere beschavingen op te vangen. Daarom stellen zij voor om speciaal voor dit onderzoek gigantische instrumenten te bouwen. Het bekendste voor stel is de Cyclops. Dit Ameri kaanse plan behelst de bouw van 2000 schotelvormige an tennes, elk met een middel lijn van 100 meter. De kosten zouden 50 miljard gulden be dragen. Het project is nog niet goed gekeurd. werk in onze kleine offset drukkerij. Het andere deel van onze dienstverlening is advies en begeleiding voor wie een ak tie - of vrijwilligersgroep wil beginnen of goed laten func tioneren. We brengen ze ver gadertechniek bij, adviseren over statuten, leren hoe je met publiciteit moet omgaan en onderwijzen schrijfvaardig heid." De stichting Elvas is ontstaan uit de Moderne Jeugdraad, die na de oorlog de overkoe peling was van vooral het so cialistisch en humanistisch jongerenwerk. Toen aan het eind van de jaren zestig actie groepen als paddestoelen uit de grond schoten en het tijd perk van de alternatieven aanbrak, bleek de Moderne Jeugdraad niet in de pas te kunnen blijven. „Er moest een nieuwe organisa torische opbouw komen", vertelt Jaap Gruyters. „En de De bewoners van de aarde zul len in de eerste plaats luiste ren naar de boodschappen van anderen. Intussen maken ze ook hun eigen aanwezig heid kenbaar aan mogelijke bewoners elders in het heelal. Dat gebeurt onbewust door de dagelijkse radio- en televi sie-uitzendingen. Al een jaar of vijftig sturen we zo signa len het heelal in. Die signalen reizen met de lichtsnelheid van 300.000 km per seconde. vraag was: moeten we in de actie- en vrijwilligersgroepen volledig gaan meedraaien, meeknokken of moeten we zeggen: de groepen hebben hun eigen beleid en wij blij ven meer op afstand en stel len onze kennis beschik baar? We hebben er wel een beetje mee geworsteld, maar we ko zen uiteindelijk voor de- dienstverlening" Drie jaar Op 1 januari 1974 ging het Lan delijk Vrijwilligers Aktivitei- ten Sentrum (de statutaire naam van Elvas) van start. Het ministerie van CRM was bereid om een experiment van driejaar te subsidiëren. De indruk kan bestaan dat de overheid redeneerde: laten we al die actiegroepen maar overkoepelen met die Elvas- dan kunnen we het tenmin ste in de hand houden. Jaap Gruyters: „Sommigen za gen dat wel zo, ja. Humus, een humanistische jongerenor ganisatie, bij voorbeeld heeft afgehaakt, die vreesde betut teling. Maar dat is ongegrond; wij laten iedere groep zelf zijn doelstelling bepalen, we gaan uit van zelfstandigheid. Wij lezen niet mee wat iemand staat te stencillen. En we toet sen de doelstellingen ook niet. Ja, als hier opeens een jonge renorganisatie komt, die de ideeën van Joop Glimmer veen meer bekendheid wil gaan geven, dan wordt het na tuurlijk een beetje anders. Als het fascistisch wordt, is het nee. Maar om eerlijk te zijn: we hebben nog geen patronen ontwikkeld voor hoe je zo n groep zou moeten afwijzen. Maar we hebben er ook nog niet mee te maken gehad". *Wel komt het voor dat ons ad vies gevraagd wordt voor een actie en dat ons dan duidelijk wordt dat iemand in zijn een tje met een doodlopende zaak bezig is. Dan gaan we tactisch te werk. En wat onze vrijblij vendheid aangaat: je hebt na tuurlijk met de ene doelstel ling meer affiniteit dan met ander. En soms klikt het dan niet. Dan spreken we in de staf af: doe jij het maar, mij ligt 't niet, jou wel". Tweehonderd Per maand bedient Elvas een tachtig organisaties. „Dat va- Elk jaar dringen die aardse signalen, dus een geweldige afstand, verder door in de ruimte. Gemakshalve noe men we die enorme afstand een lichtjaar. Zo zit er nu al een gebied vol signalen met een straal van 50 lichtjaren om de aarde. Als er andere bewoonde planeten binnen die „bol" zijn, dan kan onze aanwezigheid opgemerkt zijn. rieert van het eens per maand gebruik laten maken-van de stencilmachine voor een clubblad tot het meehelpen projecten op te zetten", zegt Jaap Gruyters. „Per jaar ma ken zo'n tweehonderd groe pen van onze diensten ge bruik". Tweehonderd verschillende groepen, wel te verstaan. Ze zijn in afdelingen onderge bracht in de Aktiegroepen gids van Elvas. «,De groep van de politieke jon gerenorganisaties heeft onze prioriteit", zegt Gruyters. „Wat volgt zijn de Derde We reld-organisaties, zoals het Chili Komitee, het Ethiopie- comite; dan zijn er de vredes groepen als Geweldloze Weerbaarheid en Zwaarden of Ploegen?;-je hebt de pa tiëntenverenigingen, zoals de Vereniging voor Parkinson- patiënten (die hebben we helpen oprichten en zodanig begeleid dat hij in anderhalf jaar tijd van vijfnaar zeshon derd leden groeide). Verder zijn er nog vrouwengroepen en milieu-voedselorganisa- ties, drugsbestrijding. Voor hen allen geeft Elvas raad en daad bij het maken van vlugschriften, organiseren van demonstraties, ontwik kelen van ideologieën of wat de mening van sommigen het smeden ener revolutie is. We slaan het register op en zien wie er op een dag van de a en- sten van Elvas gebruik maak te. Daar waren het Chili Ko mitee, het Urugay Komitee, daar was mevrouw Visser, die zich het lot der kluten heeft aangetrokken; de Nederland se Derde Wereldbeweging, de Belangengroep van Kleine Mensen (doelstelling: behar tigen van de belangen van de leden, die door hun li chaamslengte (kleiner dan 1.50 meter) problemen in de maatschappij ondervin den). Verder die dag: Socialistische Opvoeding, de groep Jasmijn (moeders, die met een creche- project bezig zijn), het Solida- riteits Komitee Nederland Argentinië, Venceremos (Cu ba-groep), de Nederlandse Samenwerking Koppelge meenten Bangla Desh, de Nederlandse Amateur Ga melan Associatie en de Soe- fiegroep. Allemaal bezig om iets aan de maatschappij te doen. De ge vestigde orde moet door El vas wel beven van vrees.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23