Basketbalteam heeft kans nog in eigen hand Leidse roeiers "goede tweede" Schaakstrijd met drie ton als inzet Berti Vogt? een medaille Zweden in protest tegen Robert Wurtz Komst Lende dubieus Demonstraties voor onafhankelijkheid Franse president wil af van wespennest Tsjaad NIEUWE UITGAVEN ZATERDAG lü JUNI 1978 SPORT PAGINA 13 Gisteravond vond in de LDWS-kantine de prijsuitreiking van het LDWS-toemooi plaats. Lugdunum-captain Wim Oppelaar (rechts) neemt namens zijn winnende team de trofee in ontvangst. Vrij spel DEN HAAG - De Nederlandse basketbalploeg heeft de kansen in eigen hand om zich in de ko mende dagen te kwalificeren voor de strijd om de interconti nentale beker. Daarvoor is een tweede of eerste plaats in het toernooi om de Decio Scuri Cup, de Europese beker voor landen ploegen nodig. Op dit moment deelt Nederland met Italië de tweede plaats achter Frankrijk. De basketbalploeg heeft nog drie duels voor de boeg, waarvan er twee in eigen land (Den Haag) worden afgewerkt. Vanavond speelt het team van bondscoach Gom Quinn in Sporthal Over- bosch (aanvang half negen) tegen het kansloze Turkije daarna vol gen volgende week de uitwed strijden tegen Italië in Triest en de thuiswedstrijden tegen lijst aanvoerder Frankrijk (donder dag 15 juni). Nederland is het toernooi twee weken geleden be gonnen met nederlagen tegen Italië en Frankrijk, maar herstel de zich later voortreffelijk door het sterker geachte Israël twee maal te kloppen en ook Turkije in Istalboel te verslaan (86-90. Tom Qumn kreeg deze week gelijk toen de natiomale ploeg Israël af droogde. Vooraf had hij gesteld dat de teleurstellende start te wij ten was aan een gebrekkige voorbereiding, in de hand ge werkt door zijn late aanstelling als coach (3 mei) en het slot van de play-offs om de landstitel. Naar mate het toernooi voraerue groeide de Nederlandse ploeg, mede door de grote trainingsar- beid die Quinn van zijn selectie verlangde. Opvallenste aspect daarbij was dat de zeges op Israël in Haifa en tegen Turkije tot stand kwamen zonder de aanwe zigheid van Kees Akerboom en Harry Kip. Beiden konden zich niet vrijmaken. Afgelopen dinsdag was Akerboom er in Amsterdam tegen de Israë li's weer bij, maar de Bossche topschutter vervulde een weinig betekenisvolle rol. Harry Kip (Parker) bleef in het burgerpak omdat Quinn de goede prestaties van Pluim tegen Turkije en Van Buuren wilde belonen door het tweetal ook tegen Israël op te stellen. Daardoor bleef Bert Kragtwijk eveneens in bur- ger.Voor het duel met de Turken doet Quinn weer wel een beroep op Harry Kip, die tot nu toe pas een wedstrijd uit de serie van vijf meemaakte. Ook Akerboom is er weer bij. Gezien de goede vorm van Nederland behoort een zege op de Turken, die tot nu toe al hun wedstrijden verloren, tot de verwachtingen. In Istanboel had Nederland wel lange tijd een ach terstand, maar na de rust werd die snel ongedaan gemaakt en omgebouwd tot de uiteindelijke zege. De grootste krachtproef komt dan in de duels met Italië en Frankrijk. HANS JACOBS MANILLA - Op 17 juli begint in Baguio-stad, een vakan tieoord in de bergen, de schaak-tweekamp om de we reldtitel tussen de huidige kampioen Anatoli Karpow en zijn niet langer meer in de Sowjet-Unie wonende land genoot Viktor Kortsjnoj. De twee heren worden xn de eerste week van juli in Ma nilla verwacht. Winnaar wordt degene die het eerste zes partijen op zijn naam brengt. Hij zal 350.000 dollar ontvangen, de verliezer 200.000. Volgens een nieuwe regel zul len de spelers voor een remise geen half punt meer krijgen. De secretaresse van Kortsnoj, Petra Leeuwerick, zei giste ren dat "haar" grootmeester komt voor het spel en niet om het geld. Florencio Campomanes, de (Filippijnse) vice-voorzitter van de internationale schaakbond, zal spoedig met Lothar Schmid en mcj. Leeuwerick naar Baguio gaan om die plaats persoonlijk te inspecteren en de nieuwe re gels te bespreken die, aldus Campomanes, vermoedelijk maandag vast zullen staan. Volgens éën van die regels zul len er per week drie partijen worden gespeeld en is zondag een rustdag. De secondanten van Kortsnoj zijn de Britse grootmeesters Michael Stean en Raymond Keene en de Israëlische in ternationale meester Jasja Murey, waarbij de mogelijk heid bestaat dat de Ameri kaan Lombardy en de Argen tijn Panno zich nog bij Korts- nojs gevolg zullen aansluiten. De secondanten van wereld kampioen Karpow zijn de grootmeesters Michael Tal, Joeri Halasjow en Iwgenji Vasioekow allen Sowjet- Russen. ASCOSHINGA - De aanvoerder van het Westduitse elftal, Berti vogts, heeft geweigerd een me daille in ontvangst te nemen van een groepering, die sympathiek staat tegenover de Argentijnse junta. Deze beweging, die vrij vertaald "dienst en vrede" heet, wilde de speler van Borussia Mönchengladbach "eren" omdat hij "niet was geweken voor chan tage van de zijde van Amnesty In ternational".- De middenveldspeler van FC Amsterdam, Heini Otto, gaat met ingang van het nieuwe siezoen spelen voor FC Twente. De moei zame onderhandelingen tussen beid clubs zijn gistermorgen af gesloten. Otto heeft een contract getekend voor de tijd van drie jaar.-. RATZEBURG - Tijdens de drie- landen wedstrijd West-Du itsland, Engeland, Nederland, gehouden aan de vooravond van de grote internationale Ratzeburger Re gatta in het gelijknamige stadje aan de grens met Oost-Duitsland bereikten de Leidenaars Maan Asopos), Robbers en Florijn (Die Leythe), tezamen met de Am sterdammer Michels (De Hoop) roeiend in de dubbelvier de tweede plaats achter de West duitse ploeg. Het verschil be droeg ruim een bootlengte En geland volgde op geruime ach terstand. Deze uitslag was gelijk aan de totaalstand na het varen van alle nationale herenploegen: West-Duitsland won met 27 pun ten, Neoerland volgde met 16 punten en Engeland kwam niet verder dan 12 punten. Bij de dames hetzelfde beeld een ruime voor -prong voor de Duitse meisjes, Nederland tweede en Engeland oerde. Nederlandse BUENOS AIRES - De Zweedse voetbalbond heeft geprotesteerd tegen de aanwijzing van de Fransman Robert Wurtz als scheidsrechter bij ae wedstrijd Zweden-Spanje voor groep drie. die morgen wordt gespeeld. Dit maakte trainer Georg Ericsson gisteren tijdens een persconfe rentie bekend. Aan Zweedse zij de beschouwt men Wurtz als par tijdig omdat hij verscheidene malen gastscheidsrechter in Bra zilië - dat eveneens deel uitmaakt van groep drie - is geweest. Hel mut Kaeser, algemeen secretaris van de FIFA, geeft het protest weinig kans van slagen. "Waar moet dat heen als scheidsrech ters door een Bond niet erkend worden. De arbiters zijn zorgvul- overwinningen waren slechts weggelegd voor de Phocas/Aegir vier zonder stuurman (Bosman/ Horstink/Vos/Bock) en voor de dames twee zonder Abma/Dier- dorp (Nereus). De Duitse dames wonnen alle andere nummers Bij de heren wonnen de Duitsers eveneens vrijwel alles, naast de ene Hollandse zege was er ook nog een Engelse overwinning in de twee zonder. Deze dnelandenwedstrijd leverde weinig hoopvolle perspektieven voor de vaderlandse roeitop Vandaag en morgen zullen de krachtverhoudingen nog duide lijker tot uiting komen, wanneer ook de Oostduitsers en de Russen aan de start verschijnen. Het ziet er naar uit dat dan slechts de bei de ploegen, die gisteren wonnen - de Nereusdamestwee en de Ae- gir/Phocas-vier zonder - op de WK in Nieuw Zeeland goed mee zullen kunnen komen. dig gekozen en Wurtz geldt als éën van de beste fluitisten in Eu ropa. Indien er na de wedstrijden van dit weekeinde tijdens de eind ronde om het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië teams gelijk zijn geëindigd in puntenaantal, doelsaldi en een aantal doelpunten zalide loting pas maandag worden gehouden Plaats van handeling is dan hote.' Sheraton in Buenos Aires. Met name in groep drie is het moge lijk dat het op loting zal aanko men. Indien Oostenrijk-Brazilië in 1-1 eindigt en Zweden of Spanje met 1-0 wint, komen Bra zilië en de winnaar van Zwe den-Spanje op gelijke hoogte te staan. LEIDEN - Er bestaat nog steeds onzekerheid bij landskampioen Parker over de komst van de zogenaamde Nederlandse Amerikaan Jeff Lende De onzekerheid bestaat omtrent zijn nationaliteit. Lende moet een be wijs van Nederlanderschap c.q. een Nederlands paspoort kunnen over leggen om bij de Leidse basketploeg als Nederlander te kunnen spelen Nazoekingen omtrent zijn precieze Nederlandse herkomst hebben bij verschillende gemeenten in Friesland, van waaruit grootvader Lende naar Amerika moet zijn vertrokken, niets opgeleverd. Tenzij Lende, die zelf vertelde graag bij Leiden te komen spelen, nu zelf met de juiste papieren komt aandragen, is de kans groot dat Leiden besluit hem maar niet te contracteren. Inmiddels is in zijn plaats maar een jeugdspeler voor op de bank aangenomen. SMA ORGANISEERT EEN FORUMAVOND IN DE ZIJL LEIDEN-De Stichting Sportmedisch Adviescentrum Leiden organiseert op 22 juni haar jaarlijkse wetenschappelijke avond in de kantine van zwembad De Zijl. Het thema van deze forumavond is "Conditie, hoe krijg je het en hoe houd je het"Het onderwerp wordt ingeleid door de fysioloog A.J. Poulus. In de pauze is er gelegenheid tot discussie. De forumavond van het SMA begint om 20.00 uur, de toegang is gratis Op Aruba ORANJESTAD - Met een massale manifestatie hebben de Aruba nen gisteravond het verlangen naar onafhankelijkheid van hun eiland kracht bij gezet. Betico Croes, de leider van de Aru baanse afscheidingsbeweging MEP, had bij deze demonstratie op touw gezet om de Nederlandse Kamerleden, die momenteel een bezoek aan de Antillen brengen, er van te overtuigen, dat het Aru ba ernst is. Gistermiddag bepleit te ook de Eilandsraad van Aruba de onafhankelijkheid. Meer dan vierduizend Arubanen gaven gehoor aan de oproep van Croes om de parlementariërs te laten zien dat zij echt los willen van Curagao, het hoofdeiland van de Nederlandse Antillen. Zij wa ren uitgerust met Arubaanse vlaggen en droegen spandoeken en demonstratieborden waarop Hertelling stemmen in Columbia BOGOTA - De regering van Co lumbia heeft gisteren alle straat demonstraties verboden en haar veiligheidsmaatregelen in het hele land verscherpt, ter voorbe reiding van de hertelling van de stemmen die in de presidents verkiezingen van zondag 4 juni zijn uitgebracht De kandidaat van de liberale partij. Julio Cesar Turbay Ayala, is er vrijwel zeker van dat hij de op volger wordt van zijn partijge noot, de zittende president Al fonso Lopez Michelsen. Maar de kandidaat van de conser vatieven, Belisario Betancur, heeft geweigerd de uitslag als de finitief te aanvaarden en heeft ge zegd dat verkiezingsfraude is ge pleegd. Het resultaat van de zondag begin nende hertelling zal dienen als uitgangspunt voor het Colum- biaanse hooggerechtshof om de winnaar van de presidentsver kiezingen aan te wijzen. hun afkeer van Curagao en hun verlangen naar onafhankelijk heid tot uitdrukking waren ge bracht, terwijl er voortdurend en hartstochtelijk om "libertad" (vrijheid) werd geschreeuwd. Betico Croes wekte de Arubanen op tot grote geestdrift. "Al zal er bloed moeten vloeien of doden moeten vallen - dat liever dan ge knield voor Curasao te moeten voortleven", riep hij in een gloedvolle rede de Arubanen toe Angola voert doodstraf in LONDEN - President Agostinho Neto van Angola heeft een wet ondertekend die de doodstraf in voert voor Angolezen die de vei ligheid van de staat of de revolu tie in gevaar gebracht hebben. De doodstraf kon al worden gege ven aan militairen, zij kan nu ook de zwaarste straf voor burgers zijn. Buitenlanders die voor Angola werken worden van c wet niet uitgezonderd alvast een "voorschot" op e PAARDENSPORT - Aan het in ternationale concours hippique, dat van 23 tot en met 27 augustus in Rotterdam wordt gehouden, zal ook een ploeg uit de Verenig de Staten deelnemen. De equipe, die de week daarvoor uitkomt in Aken, waar om het wereldkam pioenschap wordt gestreden, staat onder leiding van Bertalan de Nemethy en bestaat uit vyf ruiters en een amazone: Buddy Brown, Conrad Honfeld, Michael Matz, Kathie Monahan, Denis Murphy en Robert Ridland. PARIJS - President Valery Gis- card d'Estaing heeft volgens di plomatieke kringen in Parijs ge- heime contacten gelegd met en kele hoofdsteden in Afrika om een einde te maken aan de bur geroorlog in Tsjaad. Hij ontmoet in zijn land toenemende weer stand tegen de Franse interventie ten gunste van het zittende be wind daar. Giscard d'Estaing zou spelen met de gedachte aan een oplossing krachtens welke de regering van Tsjaad ruime autonomie zou ge ven aan de door Libië gesteunde bevolking in het noorden, waar het nationale bevrijdingsfront van Tsjaad (Frolinat) opereert De stappen achter de schermen zijn volgens de diplomatieke kringen woensdag begonnen met een ge heime ontmoeting tussen Gis card en de tweede man van Libië achter kolonel Gaddafi, generaal- majoor Abdel Salam Jalloud. VOETBAL - FC Nürnberg is na ne gen jaar teruggekeerd in de Bun- desliga. De Neurenbergers speelden gisteravond in Essen de beslissende promotiewedstrijd tegen Rot Weiss gelijk: 2-2. Bij de rust stond FC Nürnberg met 0-1 voor. Een week geleden had Rot Weiss de uitwedstrijd met 0-1 verloren. SKI - Het volgende skiseizoen zul len ook combinatie's tellen voor het programma van de wereld bekers. Dit is gisteren in Parijs bekend geworden. Vorig jaar werd er geen rekening gehouden met de combinatie en telden al leen de resultaten in de drie om- derdelen (afdaling, slalom en reuzeslalom) afzonderlijk. ATLETIEK - Houston McTear heeft zich op de eerste dag van de atletiekkampioenschappen van de Verenigde Staten niet kunnen plaatsen voor de finale van de 100 meter. McTear. die dit jaar we reldrecords indoor op de 50 en 60 yards en de 60 meter vestigde, kreeg nu in de buitenlucht van Los Angeles last van kramp in de halve finale, waardoor hij als vijl de eindigde. Guy Abrahams uit Panama bracht tot nu toe de snel ste tijd op de klokken: 10.16 se conden. WIELRENNEN - De Tsjechoslo- waak Antonin Bartonicek heeft gisteren de elfde etappe van de Milkrace, een wielerronde voor amateurs door Groot Brittannië, gewonnen. Hij legde de 165 kilo meter van Darlington naar Pen rith af in 5 uur, 19 minuten en 4 seconden. Tweede, in dezelfde tijd als de winnaar, werd de Spanjaard José Maria Yurrabaso De Rus Anatoly Miklasjevitsj eindigde op 41 seconden als der de. SCHAKEN - In de derde ronde van het internationale grootmees- terstoernooi van Niksic heeft de Nederlandse schaker Jan Tim man de punten gedeeld met de Tsjech Vlastimil Hort. Na deze derde ronde staat Timman op een gedeelde tweede plaats met Boris Gulko (Rusland), Hort en Wolf gang Uhlmann (DDR). TENNIS - De finale van het dame senkelspel in het open toernooi om de Franse tennistitels zal, evenals vorig jaar. gaan tussen de Joegoslavische Mima Jausovec en de Roemeense Virginia Ruzi- ci. In de halve finales versloeg ti telverdedigster Jausovec giste ren in Parijs de Tsjechische Re- gina Marsikova met 6-3 6-4. Ru- zici kwam in de eindstrijd door een gemakkelijke overwinning op de Frangaisc Brigitte Simon( 6-3 6-0. De rijken zijn anders, door SUSAN Howatch. Uitgeverij Ad. M. C Stok Zuid-Hollandse Uitg. Maatschappij, Baarn. 26.50 Spel voor helden, thriller door Ja mes Graham. Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandse Uitg. Maat schappij. 17.50 Bomen en struiken van Europa, door Oleg Polunin. Uitgeverij Zomer en Keuning, Wageningen. 29.50 Het groene der aarde, een plantaardig relaas over smakelijk groen, door Jaap Willems en Ro gier van Grieken. Zomer en Keu ning. 12.50 Menselijk wonen - Anders wonen, door John F. Turner. Uitgeverij Het Wereldvenster. Baarn. 24.50 Samen werken, samen leren sa mengesteld door de SOVA- groep. Uitgeverij H. Nelissen, Bloenmendaal 39.50 Planeet aarde in kleur, door Peter Lancaster Brown. Moussault's Uitgeverij, Baarn. 34.50 Edelstenen in kleur, door O. Drag- sted en B. Krijger. Moussault. 37.50 De nieuwe jazz, twintig interviews door Bert Vuijsje. Uitgeverij Bosch en Keuning, Baarn. 22.50 Vakantie in Venetië, roman door Utta Danella. Zuid-Hollandse Uitg. Maatschappij, Baarn 14.50 Een meisje van stand, roman door Utta Danella. Zuid-Hollandse Uitg. Maatschappij, 14.50 Brandstichting in flat Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Door brandstichting is een kelderbox in een flat aan de Briljantstraat in Alphen aan den Rijn vannacht in vlammen opgegaan. De brand weer werd rond kwart voor één door omwonenden gewaar schuwd. Met persluchtmaskers op verschaften brandweerlieden zich toegang tot de box. De be woners waren afwezig. De schade is nog onbekend. Eerder vannacht ontstond brand in een kamer aan de Emmalaan in Alphen aan den Rijn. Ook hier rukte de brandweer uit, maar de schade bleef zeer beperkt Als oorzaak hier een brandende kaars, die omgevallen was. Oepyr, vier vampierverhalen van Alekséj Tolstój. Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam, 17.50 De hand van Oberon, door Roger Zelazny. Het Spectrum, Kinde ren van de aarde door Roger Za- lazny. Het spectrum 6,90 6.90 Om over kamelen maar te zwijgen, door R. A Lafferty. Het Spec trum. 6.90 De blauwe havik, door Peter Dic kinson. Het Spectrum, 17.50 Heksenspel, touwspel. Uitgeverij Landshoff. Bentveld-Aerden- hout. 29.50 Erotische kunst uit China, prenten en poëzie, vertaling Bob Wester- veld. Landshoff. 24.50 Schimmetje, door Leni Saris. Uit geverij West-Friesland, Hoorn, 16.50. De kleine koning Melchior. door Tilde Michels. West-Friesland, 12.90. Koning Melchior en de wilde Oet- zen. door Tilde Michels. West- Friesland. 12.90. Wie het weet, mag het zeggen, door Cees Roggen. West-Friesland, 7.90. Het recht van de ander, jeugd-ro- man door Tonny Vos-Dahmen von Buchholz. West-Friesland, 16.90. Hotel Habbekrats, door Bod Kers- sen. West-Friesland, IJ 90 Boppo, Knopies beste vriend, door W. Verbeecke. West-Friesland, 13.50. Het paard van niemand, door Joanne Webster. West-Friesland 13.90. Kal in het nauw. door E.W. Hil- dick. West-Friesland 9.50. Dwerg onder druk. door Edgar Wallce. West-Friesland, 6.90. Schetsboekvan Johfra. inleiding Boud van Doorn. Uitgeverij J.H. Kok, Kampen, 49.90. Ik ben niets veranderd, door J J Peereboom. Uitgeverij De Ar beiderspers, Amsterdam. Lexicon van de moderne Neder landse Literatuur, samengesteld door J. van Geelen. F.P. Huy- gens. H A. Huygens-Wijma en B. Veurman. Uitgeverij MeulenhofT, Amsterdam, 10 - Goede wijn behoeft (g)een krans, door Pierre-Marie Doutrelant. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam. 16.90. Deveiling van nr 49, door Thomas Pynchon. Uitgeverij Agathon, Bussum. 19.50 Onafhankelijkheid of sterven, de strijd van Polisario voor een vrij West-Sahara Uitgeverij Aga- tho 15

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13