Oranje nu met drie spitsen Menieman: "Oranje kost de KNVB veel centen Neeskens voor vijftig procent fit EERST VERLIEZEN DAN NAAR KAPPER ZATERDAG 10 JUNI 1978 SPORT TMG1N H "Happel zou zich gelukkig kun nen prijzen als hij over Piet Keizer zou kunnen beschikken". MENDOZA - De tijden veran derenzoals een week voetbal hier in Argentinië weer eens heeft aangetoond. Hoe kort is het nog maar geleden dat Ri- nus Michels het zich kon per mitteren om een begenadigd talent als Piet Keizer op de bank te houden en laten we nog eens terugdenken aan Günther Netzer, die buiten de basiself van Helmut Schön bleef omdat Wolfgang Over- ath het niet zo erg in hem zag zitten. De huidige voetbalge neratie telt minder vedetten dan een vorige, geen Becken- bauer meer, geen Cruijff, Ri vera, Fachetli, zoals Jairzin- ho. Marinho. Bremner en Ga- docha het wereldvoetbaltoer nooi van 1974 eveneens als hun laatste beschouwden. Dat is te merken aan het niveau waarop wordt gespeeld, want de wereld mag zich verbazen over de Argentijnse spits Lu- que en over de frele vrijetrap- pen-virtuoos Michel Platini het toernooi van Argentinië is tot nu toe kwalitatief aller minst een uitschieter. Dat is een logisch gevolg van het collectieve voetbal van van daag, waarin minder plaats is voor het genie, maar Hap pel zowel als Helmut Schon zouden zich gelukkig prijzen indien ze vandaag over Kei zer en Netzer zouden kunnen beschikken. Een week voetbal heeft ten aan zien van wat nog komen moet een aantal zaken duidelijk gemaakt, maar lang nog niet alles. Met betrekking tot Oranje is het nog altijd niet helemaal glashelder of het wel zo voordelig is om groepswin naar te zijn in poide 4Sterker nog. je zou gelet op de ontwik kelingen geneigd zijn om het erop te houden dat een tweede plaats wel degelijk interes santer aspecten biedt. Zoals de zaken thans staan zou Oranje bij een tweede plaats op 14 juni in Cordoba legen Oostenrijk aantreden, op 18 juni, eveneens in Cordoba te gen Polen en op de 21ste in Buenos Aires legen Argenti- Theorie Zo namelijk ziet de finalegroep A eruit indien de volgende theorie in praktijk wordt ge bracht. Argentinië, dat erin slaagt om Italic, dat op dit moment een beter doelsaldo heeft, te overwinnen in groep 1Polen, dat Mexico overwint maar dat een minder goed doelsaldo heeft dan Duits land, dat zelf Tunesië moet knakken in groep 2. Oosten rijk, dat de voor de laatste kans vechtende Brazilianen van het lijf houdt in groep 3, waarin de elkaar bestrijden de Spanjaarden en Zweden zelf evenmin uitgeschakeld Theorie allemaal, maar een en ander zou er wel toe bijdragen dat Nederland niet in de (ook al op papier) veel zwaarder wegende finalegroep B komt. waarin Oranje dan als groepswinnaar van poule 4 moet aantreden tegen West- Duitsland. Italië en Brazilië Ook hier ligt een theorie aan ten grondslagdie gebaseerd is op de ontwikkelingen in dit toernooi. West-Duitsland als vermoedelijke winnaar in groep 2, Italië als de nummer twee in groep 1 en Brazilië als meest voor de hand liggende- runner-up in aroep 3. Een extra handicap in deze fi nalepoule B vormt het „onbe speelbare" veld van Mendoza Oranje lijkt daarbij het voor deel te hebben dat alle beslis singen elders al zijn gevallen wanneer zóndagavond de af trap wordt verricht voor Holland-Schotland. Tijden veranderen dus en daarvan lijken tot nu toe de beide fina listen van 1974. West-Duits land en Nederland, het meest te lijden te hebben gehad. Kritieken Duitsland tenminste stelde tot nu toe ernstig teleur, bijna in dezelfde mate als Oranje. De doelpuntloze deling tegen de Polen leidde aan het thuis front tot heftige kritieken, die ook niet konden worden weg genomen toen de wereldkam pioen tegen Mexico met 6-0 uit zijn slof schoot. Een Mexico, dat zelfs van Tunesië had verloren, een tegenstander, die bijvoorbeeld in april nog door een experimenteel Oran je genadeloos was afge droogd. Misschien dat Helmut SCHÖN de man die in 1950 uit Oost- Duitsland vluchtte, reëler is dan Ernst Happel. die de bui tenwacht nog altijd wil doen geloven dat Oranje wel dege lijk kansen heeft om ver, heel ver te komen. Schön, net zo verwend als Michels met ve detten als Beckenbauer, Overath en Midler, gaat er hier vanuit dat het al mooi is meegenomen wanneer zijn ploeg een ronde verder komt. Schön. .Ben elftal, dat potten breekt.dat hebben we gewoon niet, nu de CREME de la cre- mes&'.fheeft afgehaakt. Gelet op Spanje 1982 kunnen we wat ervaring opdoen met de huidige mannschaft en dat is zo n beetje het enige positie- Voorbij Duitsland en Nederland lijken momenteel in eenzelfde soort impasse te verkeren, de grote dagen van het succesvolle clubvoetbal, later gevolgd door wapenfeiten van het na tionale elftal, die zijn voorbij. Wat Schön tegen heeft dat is dat hij van de hemel in de hel is gekomen, in tegenstelling tot Michels, die de fakkel overgaf aan Happel,die nu de zwarte piet krijgt toegestopt. Want in Duitsland is het ge krakeel rond de mannschaft even groot, Gerd Müller die Schön onlangs bij een feest van Overath verweet dat-ie geen snars verstand heeft van voetbal en dat Schön groot heeft kunnen zijn bij de gratie van Beckenbauer en van hem, der Bomber. En Wolfgang Overath, duidelijk geen vriend van Gun ther Netzer en Paul Breitner. die kwijt wilde dat beiden hun bedenkingen tegen het fascisme in Spanje onmiddellijk lieten varen toen ze het grote geld op het Gerd Müller: "Schön is groot ge worden dankzij Beckenbauer en mij" Iberisch schiereiland konden binnenharken. En Schön de man. die eerder aankondigde om afscheid te nemen, verwijt zichzelf waar schijnlijk nu dat-ie op zijn voornemen terugkwam. Maar een ding is zeker: Jupp Derwal krijgt het straks net zo moeilijk als in Nederland Jan Zwart kruis. Die beiden geen vedetten hebben om mee te schermen Trouwens, wie zou Michels zijn geweest zonder Cruijff en wie Schön zonder Beckenbauer MENDOZA- Nederland zal morgen tegen Schotland met drie spitsen spelen. Welk drietal Ernst Happel, die gisteren deze min of meer verrassende mededeling deed, zal aanwij zen, hield hij voor zich. "Dat is geen gebruik. De buitenwereld moet maar afwachten. Ik zal de spelers na de training op de hoogte stellen". In ieder geval zal René van de Kerkhof, met zijn armverband, op volle kracht kunnen spelen. PSV's vleugelspits trainde gisteren zonder enige beperking anderhalf uur met de ploeg mee. De vooruitzichten voor Johan Neeskens zijn iets minder gunstig. Volgens dokter Frits Kessel heeft Neeskens geen last meer van zijn been, wel nog van de borstkas als gevolg van een gekneusde rib. Kessel meende dat Neeskens voor 70 procent fit was en dat dat niet slecht was met nog ruim twee etmalen speling. Neeskens zelf was minder optimistisch. "Ik ben met de training gestopt omdat het niet meer ging. Als ik een paar lange sprints had getrokken, was ik werkelijk aan het einde. Ik ben op dit moment zeker niet meer dan vijftig procent en dat is niet veel als er nog maar twee dagen tijd is voor de wedstrijd. Happel heeft zich gisteren tijdens de training, die strikt privé was (slechts een enkele door de KNVB voorgetrokken journalist kreeg toegang) uitgebreid bezig gehouden met schietoefeningen. ''Anderhalf uur heb ik schietoefe ningen gedaan in alle mogelijke variaties. Maar schieten op dit veld is onmogelijk. Het terrein waar wij op spelen is ongeschikt voor voetbal. Ik ben geen man die verontschuldigingen zoekt voor de spelers, maar dit keer ben ik het wel verplicht. Wij hebben slechter gespeeld tegen Iran en Peru dan iedereen ver wachtte. Dat is logisch. Wij zijn hier de ploeg die aanvallend moet voetballen, de anderen hebben alleen maar verdedigd. Dat is veel gemakkelijker. Ik hoop dat de Schotten het anders zullen doen, dat die ruimte willen hebben, maar ook ruimte willen geven. Er zijn veel mensen die gedacht hebben dat het slechte spel aan de bai lag, maar het is het veld. Ik herinner mij dat wij vroeger in Oostenrijk wel op sneeuw speel den. Een bal die uit de lucht viel was dan op de grond helemaal dood. Dat gebeurt hier ook. Wij zullen moeten wachten tot wij een ander veld krijgen, of een an ders ingestelde tegenstander om te kunnen zien of Nederland werkelijk niet beter kan. De Schotten zijn allemaal profs en ik ben er van overtuigd dat die doorgaan zo lang er zelfs alleen maar een theoretische kans is. Wij wachten nog steeds op het vierde punt en dat weten die Schotten ook wel. Wij zullen de beelden van de wedstrijd Schot- land-Iran gaan bekijken, daarna het rapport van De Vroet bespre ken en vervolgens bepalen wat wij gaan doen. Zeker is tot nu toe alleen dat Nederland met drie spitsen zal beginnen Hield Happel zijn oefeningen zo veel als maar enigszins mogelijk was buiten het beeld van vreem den, Andy MacLeod deed in Alta Gracia niet anders. Hij wilde niemand bij zijn groep hebben. Stelde een training vast voor half elf in de morgen, maar ging pas in de middag om iedereen op een dwaalspoor te brengen. Slechte stemming De Schotse coach was in een uit zonderlijk slechte stemming. Hij meent namelijk dat er bijzonder veel onjuiste berichten over zijn ploeg naar het vaderland zijn doorgegeven. "Het is allemaal nonsens. Wij hebben geen dron ken spelers, wij hebben Derek Johnstone niet uit de ploeg gela ten omdat hij een middeltje zou hebben ingenomen dat tot do ping zou kunnen worden gere kend. Ik heb nog nooit zulke be lachelijke dingen gehoord. Sinds de wedstrijd tegen Peru zijn mijn spelers geen moment uit mijn oog geweest. Het lijkt hier in Alta Gracia wel Colditz, zo streng zijn de maatregelen. Ik verklaar met ADVERTENTIE de hand op mijn hart dat hier bij de ploeg niets is gebeurd dat slecht zou zijn voor een groep sportmensen. Waar is natuurlijk wel dat wij een paar problemen hebben gehad. Maar die zijn nu achter de rug. Ik hoop dat de spelers zullen voet ballen zoals zij normaal in de competitie doen. Meer verlang ik niet. Dan hebben wij nog altijd een kans deze ronde te overle- Vingerwijzing MacLeod zal vandaag met de hele groep naar Mendoza afreizen. En dat is een vingerwijzing dat hij zelf in werkelijkheid weinig ver trouwen meer heeft in de toe komst van Schotland in dit toer nooi. Ook alle bagage gaat mee, want de Schotten keren niet meer terug naar Cordoba. MacLeod kan eenvoudigweg niet zo'n on verbeterlijke optimist zijn dat hij aanneemt in Mendoza nog de eer ste plaats in de groep te zullen bereiken. Een opstelling heeft hij nog niet bekend gemaakt. Van zijn 21 spelers zal hij er zestien aanwij zen waaruit tenslotte de defini tieve elf komen. Bij de zestien zal verdediger Gordon McQueen ze ker niet zijn. Die is nog steeds niet fit. MacLeod heeft verder binnen zijn groep nog vier twijfelgeval len. Martin Buchan. die met krammen in het hoofd loopt door de trap van Donachie, Stuart Kennedy, die zijn griepaanval nog niet te boven is, Archie Gemmill die last heeft van een schouderblessure en Bruce Rioch, die een geblesseerde en kel heefl. BUENOS AIRES-Als Oostenrijkers morgen nog niet. een masse' naar de barbier snellen betekent dag hoogstwaarschijn lijk dat Brazileë de kof fers kan gaan pakken. Immers, de heren hebben gezworen zich pas te laten scheren als het eerste verlies in dit WK-toernooi een feit is. En aangezien de Brazilianen de volle winst nodig hebben om de volgend ronde te bereiken belooft Oostenrijk-Brazilië vanavond een amusant partijtje te worden. Nu al kan men overigens Max Merkel, de wat vage manager van de Oosten- rijkse voetbalbond, in Wenen van spijt horen tandenknarsen want zijn uitspraak dat hij niet bij de geboorte van het team is geweest en hij dus ook niet op de begrafenis wil zijn, vlak voordat hij Buenos Aires verliet wordt nu het succes niet geheel te pas en te onpas door de Oostenrijkse kranten aangehaald. Voor trainer Senekowitsch kan het al niet meer stuk, de Oostenrijks voet balbond zal zich wel twee maal bedenken Merkel als zijn opvolger te benoemen "Doet de Bond dat toch nog", aldus Willy Kreuz,"dan stellen wij ons niet meer beschikbaar dat staat vast". Hij maakt furore hier in Argentinië, die Willy Kreuz. die blijft volharden in zijn streven Feyenoord te verlaten en door de internationale sportpers de meest complete speler van het team wordt genoemd. Kreuz hoopt nu dat hij zijn verdere voetballoopbaan in Oostenrijk kan vervolgen. Zegt dat Austria Wien belangstelling voor hem heeft en er in zijn contract staat dat een Oostenrijkse club voor hem maar ton hoeft neer te tellen Wat zijn inkomsten hier betreft zit hij op rozen. Voor het bereiken van de tweede ronde ontvangen alle spelers 15.000 gulden de man plus een kleuren-tv. Kreuz realiseert zich dat in die tweede ronde de successen veel moeizamer tot stand zullen komen. Daarom hoopt hij vurig, dat het kappersbezoek nog even uitgesteld kan worden en Oostenrijk vanavond de wereld zal verbazen via een uitschakeling van de gedoodverfde wereldkampioen Brazilië. Hattenberger al naar huis BUENOS AIRES - De Oostenrijk se pechvogel Roland Hattenber ger zal morgen uit Buenos Aires naar huis terugkeren. "Zelfs als we de finale bereiken kan ik hier toch niet meer in actie komen", zo zei de 29-jarige speler van VFB Stuttgart gisteren. Hattenberger is in Argentinië door verscheide ne blessures geplaagd. Door een verwonding aan een achillespees en een spierblessure miste hij de eerste wedstrijd van Oostenrijk tegen Spanje. Tijdens de laatste training voor het duel met Zwe den botste Hattenberger zo hard tegen doelman Koncilia op dat hij weer geblesseerd raakte en een been zelfs gedeeltelijk in het gips moest. MENDOZA - Meneer de voorzitter verveelt zich allerminst. De boe ken, die hij tot in het Andesge- bergte met zich meesleepte, liggen ongeopend in zijn kast. "De da gen vliegen om. Een kijkje bij de training, praatje met de pers of met de jongens. Ach, er wordt heel wat af gelachenjonge kerels. Eten en voor je het weet lig je weer in bed", aldus bondspraeses Meule- man, die zich in Argentinië dui delijk op zijn gemak blijkt te voe len. Als de voortekenen niet bedriegen dan vervult Wim Meuleman, 68 nu, nog twee jaar de voorzitters- functie van de grootste sportbond in ons land. Meuleman: "Toen Ajax voor het eerst de Europa Cup won, toen de spelers 35.000 gulden de man op hun girorekening kregen over gemaakt,zei ik tegen Van Praag: Jaap, waar zijn we mee bezig Die cup is mooi, maar geloof me, je had er beter één kunnen kopen, dan wasje minder geld kwijt ge weest. Geld, daar draait de voet balwereld om. Geld voor de spe lers wel te verstaan. Wanneer we de tweede ronde halen dan rinkelt de kassamaa r n iet voor de Bond want het zijn slechts de spelers die de buit verdelen. Indertijd, toen ik nog voorzitter was van de Fi nanciële commissie van de KNVB, was het Nederlands elftal een financiële sluitpost voor de Bond. Nu niet meer, nu is het om gekeerd. Nu kost Oranje de KNVB alleen maar geld, zoals de ge wonnen Europa Cups Feyenoord en Ajax eveneens geld hebben ge kost. Ach, de tijden veranderen. Real Madrid en Benfica,dat wa ren de clubs, die dik geld verdien den aan de Europa Cup. Die vlo gen nauwelijks twee dagen later naar Zuid-Amerika om die cup te gelde te maken, om er stapels dollars aan te verdienen. Maar daar kan je in Nederland niet mee aayikomen. Na de competitie wachten de vakantieweken en nauwelijks zijn de spelers uitge rust of de training voor het vol gende seizoen begint al weer". Zo brengt Willem Meuleman de WK- dagen door, pratend, over voet bal, nergeyis ayiders over. Hij: "mochten we de finale halen, ynaar wanneer ik de kranten ynoet geloven lukt ons dat niet, dan reikt Havelange de medailles uit. Natuurlijk, ik begrijp niet waar het bericht vandaan komt dat Videla dat zou doen. Ik be grijp nog een aantal dingen r Waarom buitenlanders, die nauwelijks een paar dagen in een land zijn. zich aanmatigen om een oordeel over een regime te vellen. Als voorzitter van de Su rinaamse voetbalbond bezocht ik Havanna, waar toen net Fidel Castro aan het bewind was. Maar ik heb er geen oordeel over willen vellen. Hoe kun je in een paar da gen van alle ins en outs op de hoogte zijn? Dit is Zuxd-Amerika en geen Europa. Een aantal za ken zijn hier gewoon anders, dat zul je minstens moeten betrekken in je analyse. Voor dat je die za ken kan doorgrondenzijn er ech ter wel een paar jaar verstreken" GER STOLK

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11