Nyerere valt uit tegen Frankrijk Zelf uw zonneschermbevestigen lijkt'n hele tijd goedkoop.Tot het gaat stormen. NAAST HET NIEUWS Salvador buigt voor kidnappers Chili kondigt rapportover vermisten aan m Luxaflex Zonneschermen.Wij meten-wij monteren-wij garanderen. J Vraagtekens bij reis van Israëlische bewindsman „Afrikaexercitieterrein NAVO Zendingswerksters in Afrikagedood Goedhart Bouwhuis Argentijnse psychiater verdwenen VRIJDAG 9 JUNI 1978 ADVERTENTIE SANTIAGO (Reuter) - De Chileen se regering heeft gisteren tegen bezoekers uit het buitenland ge zegd dat zij voornemens is een rapport uit te geven over het lot van ruim 500 mensen die zijn verdwenen sinds de omverwer ping van het bewind van presi dent Salvador Allende vijf jaar geleden. Staatssecretaris van binnenlandse zaken Enrique Montero zei tegen de bezoekende parlementsleden, advocaten en priesters, dat de uitgifte van het rapport al de goedkeuring had bij het besluit van de militaire junta. Een der bezoekers, de Italiaanse burgemeester en afgevaardigde Susanna Agnelli - zuster van de president-directeur van Fiat - zei na afloop van de audiëntie dat zij van Montero hadden begrepen dat het rapport binnen 48 uur zou verschijnen. tweehonderd familieleden van vermisten hebben de regering een maand de tijd gegeven met gedetailleerde informatie over de vermisten. Blijft zij in gebreke, dan zullen zij de hongerstaking hervatten die zij twee dagen ge leden beëindigden op aandrang van de rooms-katholieke kerk, die had meegedeeld dat de rege ring haar een onderzoek had toe gezegd. De familieleden zeiden dat zij geen genoegen zouden nemen met een oppervlakkig antwoord van de regering. Hun hongerstaking van achttien dagen is in Europese en Latijns-Amerikaanse steden ge steund. Ook Groot-Brittannië heeft Chili gisteren verzocht snel ophelde ring te verschaffen over het lot van vermiste politieke gevange nen. Minister van buitenlandse zaken David Owen zei dat na de hardnekkige weigering van de Chileense regering deze ophelde ring te geven, de meest afstoten de van alle schendingen van de rechten van de mens in Chili was. Het in Brussel gevestigde interna tionale verbond van vrije vakver enigingen (IVWj heeft gisteren telegrafisch een beroep gedaan op Kurt Waldheim, de secretaris generaal van de Verenigde Naties om bij de Chileense overheid tus senbeide te komen ten gunste van politieke gevangenen. TEL AVIV (DPA/UPI) - De Israëli sche minister van defensie, Ezer Weizman, is gisteravond terug gekeerd van een raadselachtig bezoek aan Londen. In Jeruzalem werd officieel alleen bekendgemaakt dat Weizman naar Engeland was gereisd "voor ministeriële zaken". In doorgaans goed ingelichte bron nen in Jeruzalem wordt de mo gelijkheid niet uitgesloten dat de minister in Londen gesproken heeft met een vertegenwoordiger van Sadat, om opheldering te krijgen over de uitspraken die Sadat onlangs gedaan heeft. Sa- dat had onder meer gezegd dat hij weer eens naar de wapens zou kunnen moeten grijpen. Zweedse koning krijgt brieven van dissidenten MOSKOU (AFP) - Andrei Sacha- rov en de vrouw van ir. Wladimir Slepak hebben in Moskou brie ven overhandigd aan koning Ka- rel Gustaaf, die op officieel be zoek is in de Sowjet-Unie. De brief van Sacharov vestigt de aandacht van de Zweedse koning op het lot van de bioloog Sergei Kovalev, lid van de Russische af deling van amnesty internatio nal, die in 1976 is veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid. De an dere brief betreft Wladimir Sle pak, die vorige week is aange houden wegens "landloperij". De koning zal de brieven doorgeven aan zijn ministerie van buiten landse zaken. Te vet voor in bed WASHINGTON (UPI) - De twee reuzenpanda's in de dierentuin van Washington moeten elk 46 pond aan gewicht verliezen als zij willen paren. Het plan is de panda's op dieet te zetten zodat zij tegen het komend voorjaar slank genoeg zijn om te doen wat van hen verlangd wordt. Ling-Ling, de vrouwtjespanda, weegt mo menteel 250 pond, Hsing-Hsing, het mannetje, 246 pond. Volgens de directie is het uitsluitend aan dit voor succesvol paren onvoordelig gewicht te wijten dat de panda's elke paartijd sinds 1973 vruchteloos voorbij hebben laten gaan. De dierentuin van Washington heeft Ling-Ling en Hsing-Hsing in 1972 gekregen van de Chinese regering. Droge yoghurt voor lang leven BEIROET (UPI) - In een dorp in midden-Irak is de 136 jaar gewor den Ubaid Abu Ali overleden niet als gevolg van ouderdom, maar doordat hij van het dak van zijn huis in Hilla viel, zo heeft het Iraakse persbureau gisteren bekendgemaakt. Abu Ali huwde tweemaal en liet 170 kinderen en kleinkinderen na. Zijn oudste kleinzoon is 86 jaar. Roken en drinken deed hij niet. Zijn voornaamste voedsel bestond uit gedroogde yoghurt en da dels. Goed dat er politie is CARACAS (UPI) - Een kolonel van de politie van Caracas in Vene zuela heeft aan het hoofd van een troep van twintig agenten die automatische wapens droegen, een inval gedaan in het gebouw van de recherche om zijn zoon en een neef te bevrijden die waren aangehouden omdat ze bezig waren geweest een auto te ontdoen van alle onderdelen. De overrompelde recherche liet vier ver dachten, onder wie de zoon en neef van de kolonel, zonder slag of stoot gaan. De kolonel in kwestie was volgens de plaatselijke dagbladen kolo nel José Gonzalez Carrero. hoofd operaties van de politie van Caracas. Zoon en neef waren door de recherche aangehouden toen zij, samen met twee rechercheurs die vrijaf hadden, waren auto in Macaracuay. betrapt op het demonteren JOHANNESBURG (Reuter) - Blij kens berichten uit Westelijk Rhodesië zijn woensdag twee zendingwerksters door guerrilla strijders gedood, zo meldt het Zuidafrikaanse persbureau Sapa. Volgens Sapa werden de vrou wen gedood in het gebied van Figtree bij Bulawayo. Het zouden zendingswerksters van het Leger des Heils zijn. Een woordvoerder van het leger des Heils heeft gisteren de dood van de twee vrouwen bevestigd. Het gaat om de 25-jarige Sharon Swindells uit Noord-Ierland en de 28-jarige Diana Barbara Thompson uit Engeland. De vrouwen werden in koelen bloede vermoord toen ongeveer 15 guerrillastrijders de school waar zij les gaven aanvielen. De school staat bij de grens met Botswana. Bij de aanval raakten ook een man en een vrouw ge wond. Hun toestand is bevredi gend. Vorige week vrijdag werden twee katholieke broeders gedood toen guerrillastrijders een missie school in dezelfde omgeving aanvielen. Een anglicaanse mis siepost, ook in het zelfde gebied, heeft vorig weekeind 300 kinde ren naar huis gestuurd, na drei gementen van guerrillastrijders te hebben ontvangen. DARTMOUTH - De Britse huis vrouw Naomi James heeft gisteren het record gebroken dat Sir Francis Chichester in 1967 stelde voor een tocht rond de wereld in een zeilboot Mevrouw James legde de 48.000 ki lometer afin 272 dagen, waarmee zij het record van Sir Francis twee dagen scherper stelde. De 29-jarige Britse gebruikte op haar tocht de route om de Kaap de Goede Hoop net als Sir Francis in 1967 had ge daan. Zij was overigens niet de eerste vrouw die in haar eentje de wereld rondzeilde. Dat deed de 42-jarige Poolse Krystina Tsjojnjowski-Lis- kiewitsjmaar die zeilde via het Suez-kanaal. Op de foto Naomi Ja mes bij aankomst in Dartmouth met rechts echtgenote Rob. Arts in Turijn beschoten door terroristen TURIJN (AP) - In Turijn is gister avond een arts tijdens een huis bezoek aan een patiënt door twee mannen en een vrouw overvallen en in de benen en onderbuik ge schoten. De daders wisten te ont komen. Enkele uren na de aan slag werd een Turijns persbureau door een anonieme persoon op gebeld die de daad namens een linkse terreurgroep opeiste. De arts, de 50-jarige Giacomo Guido Ferrero, sympathisant van de neo-fascistische MSI-partij is het negentiende slachtoffer tot nog toe dit jaar van een dergelijke ter reurdaad. Hij heeft de politie ver teld dat twee mannen en een vrouw de kamer waren binnen gedrongen waar hij een patiënt onderzocht. Hij slaagde erin een langharige pruik van het hoofd van een van zijn overvallers te rukken, maar werd door het drie tal tegen de grond gewerkt waarop hij werd beschoten. China heeft gisteren bij monde van vice-premier Teng Tsjiao-ping zijn steun uitgesproken voor de oprichting van een pan-Afrikaans leger ter beveiliging van het Afri kaanse contnent, maar een voorname Afrikaanse leider als de Tanzaniaanse president Julius Nyerere zei dat het Westen door daarover te praten blijk geven van hun ar rogantie tegenover het continent. Van de westelijke mogendheden heeft „Frankrijk wel de diepste verachting voor Afrika", zo zei een zichtbaar boze Nyerere op een persconferentie in Dar es Salaam waar hij eerder de verza melde diplomaten in de Tanza niaanse hoofdstad had toege sproken. Hij zei hun „dat het gevaar voor Afrika niet alleen maar van de landen van het oostelijk blok komt, maar dat uit de jongste ontwikkelingen is gebleken, dat een groter direct gevaar voor de vrijheid van Afrika dreigt van de kant der landen van het westelij ke blok, want het Westen be schouwt Afrika nog steeds als een gebied dat binnen zijn in vloedssfeer valt en handelt daar ook naar" •an Afrikaanse i juli bijeen in wij hebben te .,De organisatie eenheid komt i Khartoem, maa horen gekregen dat de Afrikaan se vrijheid en de verdediging er van in juni zullen worden be sproken in Parijs en Brussel", zo zei Nyerere. „Men hoeft niet te verwachten dat Afrika deze nieuwe belediging zonder meer zal slikken", zo verklaarde de Tanzaniaanse president tegen over de diplomaten. „We mogen zwak zijn, maar we zijn en weten bijaldien met opzet worden geprovoceerd en beledigd", zo zei hij. Banket Zo fel als Tanzania uithaalde naar het Westen, deed de Chinese vi ce-president Teng dit in een rede aan een banket in Peking tegen de Sowjet-Unie, al noemde hij deze niet bij naam. Maar door te zetten dat „de supermacht er op uit is overal in Afrika tweedracht te zaaien" was hij wel voldoende duidelijk om de vertegenwoordi gers van de Sowjet-Unie en haar zeven oosteuropese satellieten te nopen het banket te verlaten. ADVERTENTIE Uw badkamer op z' Er zijn heel wat mogelijkheden om uw t in te richten. Naast het klassieke (en nu weer zeer moderne) wit vindt u tevens de nieuwste modekleuren en ook in vormgeving zijn er ongekende mogelijkheden. y keuzemogelijkheden in kwaliteit vindt u volop bij Goedhart Bouwhuis, ook voor de bijpassende tegels en plavuizen. n 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn, Tel. 0172-93444" >pend van ma t/mvr van 8 30-12 30en van 1400-17 30u 's zaterdags v 110 00-16 00 Leraressen houden de broek aan LONDEN (DPA) - Een groep leraressen van een school in het Britse Reading bij Lon den, is gisteren op school ver schenen met een broek aan. zo op het oog is dat niets bij zonders, zij het dat het hoofd van de school haar had aange zegd geen broeken meer te zullen tolereren. De negen dames waren van dit dreigement niet geschrokken en onvervaard naar de vak bond van onderwijzend per soneel gestapt. Deze had zich volledig achter de weigering van de leraressen geschaard. De bond had het schoolhoofd laten weten een staking te zullen uitroepen onder de vakbondsleden op de school als het hoofd gisteren zijn verbod handhaafde en de le raressen niet tot de school toeliet. Zover is het niet gekomen want toen de dames gisteren ge- broekt en wel op school ver schenen, was in geen velden of wegen het hoofd te beken nen. Waar hij wel was, wist niemand. Voorlopig hebben de dames dus de eerste ronde in de broekenstrijd gewon- ROME - De Italiaanse politie heeft gistermorgen vroeg in Rome en omgeving tenminste tien mensen aangehouden in verband met de ontvoering van en moord op de christen-democratische oud- premier Aldo Moro. Volgens het persbureau ansa zou het gaan om aanhangers van de Angola heeft gisteravond stadsguerrillabeweging v rode brigades. Teng's aanval op de Sowjet-rol in de invasie in de Zaïrese provincie Sjaba kwam vlak nadat China Zaïre verdere technische en eco nomische hulp had toegezegd. de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties gezegd dat de mas- Politieke gevangenen vrij SAN SALVADOR (AP) - De rege ring van de middenamerikaanse staat El Salvador heeft gister avond elf van de 38 politieke ge vangenen vrijgelaten, wier in vrijheidstelling onder meer geëist werd door de ontvoerders van de Japanse industrieel Fujio Matsumoto. Matsumoto, de president-directeur van een Japanse kunstvezelfa- briek, werd op 15 mei ontvoerd. In ruil voor zijn leven eisten de ontvoerders de vrijlating van 38 gevangenen, een losgeld van vier miljoen dollar, wat volgens hen gelijk is aan de winst die de fa briek in de afgelopen drie jaar boekte, en de intrekking van "de sale Franse aanwezigheid in Afrika", de kaart van het conti nent deed lijken op een „exerci tieterrein van de Navo" Ambassadeur Elisio de Figueiredo zei ook dat de troepen uit het Westen die in mei naar de Zaïrese provincie Sjaba werden gestuurd „onder het voorwendsel dat een klein aantal Europese burgers moest worden geëvacueerd. Na- votroepen bewapend vanuit de Navo-arsenalen" .waren De Angolese ambassadeur noemde de pan-Afrikaanse strijdmacht die in voorbereiding is „een bron van potentiele verschrikking" Het Zaïrese leger is in Loemoem- basji, de hoofdstad van de pro vincie Sjaba, begonnen met het aanhouden van personen die er van verdacht worden te hebben gecollaboreerd met de rebellen die in mei vanuit Angola Sjaba binnenvielen, zo hebben oogge tuigen gisteren verklaard. Naar schatting 250 verdachten die in Loemoembasji en omgeving wa ren opgepikt, zijn per vliegtuig overgebracht naar de legerplaats Kamina, 400 kilometer naar het noorden, klaarblijkelijk om te worden ondervraagd. Het militaire ingrijpen in Afrika heeft in Frankrijk zelf in het rege ringskamp te Parijs tot verdeeld heid geleid. Leden van de gaullis tische RPR die ongeveer de helft van de zetels van de regerings partijen bezet, oefenden gisteren in de Nationale Vergadering felle kritiek uit. Ex-premier Couve de Murville gaf uiting aan de grote bezorgdheid die er bij de RPR bestaat over de militaire aanwezigheid van Frankrijk in de landen Zaïre, Tsjaad en Mauretanië en in Liba non. In Zaïre is er dan wel sprake van een zekere noodzaak, „maar geen enkel probleem kan door middel van geweld opgelost worden". Ook Francois Mitterrand, de leider van de socialistische partij, eiste nadere inlichtingen van de rege ring over het Franse optreden in Afrika. Minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud had eerder het ingrijpen van Frankrijk in Afrika verdedigd met een beroep op de verplichtingen die het te genover de bevriende Afrikaanse landen heeft. Deze steun, aldus De Guiringaud, houdt van onze kant echter geen enkele positie bepaling tegenover d e wezenlij ke problematiek van deze landen in. BUENOS AIRES (AP) - Een inter nationaal bekende psychiater Francisco Berdichewski, drie medeleden van de communisti sche partij en een patiënt van de psychiater zijn vorige week ver dwenen. Twee van hen zijn vrij gelaten nadat zij vijf dagen voor verhoor waren vastgehouden, zo hebben functionarissen van de partij en familieleden donderdag bekendgemaakt. De psychiater, wiens publicaties m vakkringen grote bekendheid genieten, is een van de drie die nog vermist worden. De regering gaf geen commentaar op het gebeurde. Het is de derde keer in zes maanden dat een groep Argentijnen is wegge voerd, door gewapende mannen in burger. Bondsdag achter nieuwe wetten anti-terrorisme BONN (AFP) - De Westduitse Bondsdag heeft gisteren in derde en laatste lezing wetsontwerpen goedgekeurd die de strijd tegen het terrorisme effectiever moeten maken. Zo zullen de processen tegen terroristen sneller verlopen en worden de mogelijkheden tot het afluisteren en het in de gaten houden van personen die van ter rorisme worden verdacht groter Ook brengen de nieuwe wetten veranderingen aan in de vuurwa- penwet en wordt het met de hand invullen van hotelregisters ver plicht voorgeschreven. ADVERTENTIE wet van veiligheid en openbare orde", welke door tegenstanders van het bewind van president Carlos Humberto Romero als re pressief wordt beschouwd. Regeringsfunctionarissen zeiden niet te weten of Matsumoto nu door zijn ontvoerders, die zich zelf leden van de onbekende strijdkrachten van nationale ver zet noemen, zal worden vrijgela ten. De invrijheidgestelde gevangenen werden beschuldigd van staats- ondermijnende activiteiten, ver boden wapenbezit en afpersing. Over de overige 27 gevangenen wier vrijlating werd geëist is niets meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9