Wiegel belooft ambtenaren overleg 'Verschuiving huurverhoging kost veel geld' 'Van der Klaauw onwetend, stom en hypocriet' TOELA TINGSEXAMEN VOOR VAKKEN MET EEN STUDIESTOP OP&Nu O*!»#»? Over bezuinigingen Vier jaar geëist voor poging tot doodslag en doodschieten paard De Croc'Seconde van a Nova VRIJDAG 9 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN BOSCH (ANP) - De advo caat-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. C. Nuis, heeft gisteren tegen de 46-jarige J. de G. uit 's-Gravendeel in hoger be roep bevestiging geëist van het vonnis van vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waartoe hij door de rechtbank in Breda was veroordeeld. De man werd daar schuldig bevonden aan het doodschieten van een paard en een poging tot doodslag op een vrouw met wie hij een verhouding had. De man had al geruime tijd een verhouding met de vrouw Sonja van R., die in Rijsbergen een ma nege exploiteerde. Op 11 augus tus van het vorig jaar ging de man naar Rijsbergen toe omdat hij een Den Uyl neemt geen genoegen met antwoord van Van Agt PvdA-fractievoorzitter Den Uyl heeft geen genoegen genomen met het antwoord van premier Van Agt op zijn vraag van afgelo pen dinsdag wanneer een rege ringsstandpunt inzake Urenco tegemoet kan worden gezien. Van Agt liet gisteren weten dat hij hoopte de Kamer voor het eind van volgende week daarover "bescheid" te kunnen geven, maar "zekerheid daaromtrent is er niet" zo luidde het antwoord. In een kort ordedebat stelde Den Uyl gisteren dat daarmee in het geheel geen antwoord is gegeven op zijn vraag. Namens de Kamer zal voorzitter Vondeling nu op nieuw de premier benaderen en informeren wanneer de Kamer met de regering over Urenco kan beraadslagen. Op 30 juni gaat de Tweede Kamer op zomerreces. Voor die tijd moet ook de bezui nigingsoperatie nog worden be handeld. Premier Van Agt heeft gisteravond overleg gepleegd met de fractie voorzitters van de regeringspar tijen CDA en WD over Urenco. Mr. Aantjes (CDA) zei na afloop dat er tijdens dit overleg geen conclusies zijn getrokken. eind aan deze verhouding wilde maken. Hij zei de bedoeling te hebben gehad zichzelf van het le ven te beroven. Bij de manege aangekomen schoot hij echter eerst het lievelingspaard van de vrouw dood. Daarna schoot hij tweemaal op de vrouw, die zulke ernstige verwondingen opliep dat haar rechterarm geampu teerd moest worden. Kort na zijn daad heeft De G. te genover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Voor het hof verklaarde hij gisteren dat hij zich van het gebeurde niets meer kon herinneren. In het over hem uitgebrachte psychiatrisch rap port wordt de man enigszins verminderd toerekeningsvatbaar geacht op het moment van het misdrijf, terwijl zijn wilsvorming toen ook belemmerd zou zijn ge weest. De G's raadsman mr. Van der Vranden bestreed de dagvaar ding op juridische gronden we gens onvolledigheid. Verder wees hij erop dat zijn cliënt op het moment van het misdrijf onder invloed was van kalmerende middelen en alcohol. De G. was in beroep gegaan van het vonnis van de rechtbank omdat hij de straf bijzonder hoog vond. De advocaat-generaal was dat niet met hem eens. Het hof zal op 22 juni arrest wijzen. DEN HAAG (ANP) - Behalve di recte plaatsing van de bollebozen en ongewogen loting voor een derde van alle plaatsen voor stu dierichtingen waarvoor een nu merus fixus ia afgekondigd, kan iedereen vrijwillig een vergelij kend toelatingsexamen in twee kernvakken afleggen. Dit selec tiesysteem heeft de werkgroep- Wiegersma voor minister Pais van onderwijs en wetenschappen uitgebroed. De werkgroep heeft haar rapport gisteren gepubliceerd en toege stuurd aan o. a. de Eerste en Tweede Kamer. Minister Pais heeft er nog geen beleidsstand punt over ingenomen. De werk groep denkt dat het nieuwe selec tiesysteem niet eerder dan in '80 kan worden ingevoerd. Eerst worden direct geplaatst de gegadigden die een gemiddeld eindexamencijfer hebben van 7,5 Gebruik'm goed. of meer. Aan het vakkenpakket mogen dan geen essentiele vak ken ontbreken. De anderen kun nen aan het toelatingsexamen meedoen. Op grond hiervan wor den er zoveel tot de studie-met- een-stop toegelaten, dat dan to taal tweederde van de plaatsen zijn toegekend. De rest van de kandidaten doet tenslotte mee aan een ongewogen loting, waar bij dan het overblijvende derde deel van de plaatsen wordt toe gewezen. De werkgroep vindt, dat haar selec tiesysteem het voordeel biedt, dat wie goed kan leren en dit ook doet de garantie heeft aan de stu die van zijn of haar keuze te kun nen beginnen. Het nieuwe sys teem is verder doorzichtig. Het gemaakte onderscheid stemt overeen met de statistische be vindingen over het verband tus sen eindexamencijfers en studie resultaten, aldus de werkgroep. Einde hongerstaking NIJMEGEN (ANP) - De honger stakingen die in Nederland wer den gehouden ter ondersteuning van de actie in Chili, zijn gister middag beëindigd. Dit deelde een woordvoerster van de actie voerders in Nijmegen mee. De hongerstaking in Chili was al eerder beëindigd. De actievoerders in Nederland hebben besloten voorlopig net als de Chilenen een afwachtende houding aai De actie in Leiden, gehouden in Verbum Dei, leverde vierduizend handtekeningen op. Vanmiddag werd namens de stakers in Ne derland een petitie aangeboden aan Kamervoorzitter Vondeling. Morgenavond is er in Amsterdam een grote manifestatie van ex- stakers en sympathisanten. Argentijnse krant: AMSTERDAM - De bekendste heilsoldate van Nederland luite nant-kolonel Bosschard, heeft gis termiddag tijdens een drukbezoch te receptie officieel afscheid geno- Vele honderden collega's, vrienden en bekenden kwamen naar de ,&oodwillburg" aan de Amster damse Anne Frankstraat om de kolonel, die in de volksmond „de majoor" wordt genoemd, de hand te drukken ter gelegenheid van deze mijlpaal. De talloze felicitaties, bloemen en cadeaus golden ook het feit, dat de kolonel gisteren tevens haar 65ste verjaardag vierde. Hoewel Kolonel Bosschard de lei ding van het goodwill-werk uit handen heeft gegeven, zal zij actief bij het Leger des Heils betrokken blijven Jk hou van mensen"zei zij in haar dankwoord. ,Jk heb altijd getracht voor ieder bereikbaar, be schikbaar en dienstbaar te zijn, en dat blijft zo". BUENOS AIRES (ANP/AFP) - De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, Van der Klaauw, is „hypocriet, stom en onwetend". Dit is de mening van het Argentijnse Engelstalige dagblad Buenos Aires Herald. De krant kwam tot deze conclusie naar aanleiding van de opmer kingen van onze minister dat hij „ongelukkig" was over de uitla tingen van de Nederlandse am bassadeur in Argentinië, jonk heer Van den Brandeler. Behalve de minister haalde de krant die overigens voornamelijk door buitenlanders wordt gele zen ook de Nederlandse parle mentariërs over de hekel die de ambassadeur hadden bekriti seerd. Aanleiding tot alle gekra keel is het optreden en de uitla tingen van de ambassadeur. Deze verklaarde onlangs dat de Argen tijnse leider generaal Videla, een „erg eerlijke man is in alle bete kenissen van het woord en ook zeer christelijk". Ook verklaarde de jonkheer dat de Nederlandse ijveraars voor het naleven van de mensenrechten, de cijfers over het aantal verdwe nen personen in Argentinië over drijven. Daarmee probeerde de ambassadeur volgens de krant „het droevige probleem van de mensenrechten in zijn juiste per spectief te plaatsen". De secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Ar gentinië, Arthur Hendricks, ver klaarde gisteren op een lunch van de „Nederlandse mannenclub" in Buenos Aires dat „de Neder landers in Argentinië achter am bassadeur Van den Brandeler staan". De leden van de club, actieve of ge pensioneerde vertegenwoordi gers van het Nederlandse be drijfsleven, zijn het duidelijk eens met Hendricks' opmerking dat „allen God op hun blote knieen dankten toen (de gekozen president) Isabel Peron wegliep en de militairen de augiasstal van de voorgaande regeringen moes ten gaan opruimen". „Er vallen weliswaar spaanders, maar wij begrijpen dat zij fouten maken", aldus de secretaris van de Kamer van Koophandel. „Wij weten niet alles wat er in Argen tinië gebeurt, maar wij kennen wel de oorzaken van misstanden die in twee jaar niet kunnen wor den opgelost". Controle op rijden onder invloed wordt Vermoedelijk poliogeval in Zuid-Holland UTRECHT (ANP) - In Dor- drecht is een ziektegeval ge constateerd waarvan met wordt uitgesloten dat het kinderverlamming is. De pa tiënt is een 19-jarige jongen uit een niet tegen polio in geënt gezin. De voorlich tingsdienst van de gemeente Dordrecht heeft dit gisteren meegedeeld. De GG en GD zal de naaste om geving van de patiënt sui kerklontjes met vaccin aan bieden en de inwoners van Dordrecht kunnen deelne men aan de inhaalcampagne die landelijk wordt gevoerd. Uit heel Nederland zijn nu vier vermoedelijke en twintig de finitief vastgestelde gevallen van polio gemeld. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft gisteren de Tweede Kamer gewaarschuwd voor de financiële ge volgen van een definitieve verschuiving van de jaarlijkse huurverhoging naar 1 juli. Volgens hem zal dat de eerstkomende jaren neerkomen op 60 tot 70 miljoen gulden per jaar en in latere jaren nog meer. De jaarlijkse huurverhogingen gaan gewoonlijk op 1 april in, alleen voor dit jaar is beslist dat het 1 juli zal zijn. Brokx meende dat de genoemde kosten niet verantwoord zijn in het licht van de noodza kelijke vermindering van de overheidsuitga ven. Ook stipte hij aan dat deze wijziging ad ministratief technische moeilijkheden ople vert voor de verhuurders, met name de wo ningbouwverenigingen. Vanuit de PvdA- en CD A-fracties in de Kamer was eerder deze week op 1 juli als ingangsdatum van de jaar lijkse huurverhoging aangedrongen. Dat gebeurde bij de behandeling van de huur- prijzenwet woonruimte, die ten doel heeft de gehele huurwetgeving te moderniseren en de huurprijzen aan te passen aan de maatschap pelijke ontwikkelingen. Een zeer belangrijk punt in de wet is de bepaling dat de huurprijs in overeenstemming moet zijn met de kwali teit van de woning. Dit vermindert het risico van exorbitant hoge huren als gevolg van de schaarste aan goede woningen. Voorts regelt de wet de rechten en plichten van huurder en verhuurder verhuurder en wor den er spelregels gegeven voor het beslech ten van de huurprijsgeschillen. Geschillen over de huurprijs kunnen geen aanleiding meer zijn voor de verhuurder de huur op te zeggen. Met deze wet is tevens de liberalisatie (het vrij laten van de huren( van de baan. Tot nog toe waren er in Nederland gebieden waar de huurprijs tot stand kwam via het mechanis me van vraag en aanbod en gebieden waarin de overheid de huren wegens schaarste aan woningen kon vaststellen. De eerste gebie den heten dan "geliberaliseerd" en de ande ren "niet geliberaliseerd". Brokx werd fel aangevallen op zijn stelling dat invoering van de huurverhoging per 1 juli financiële gevolgen zal hebben. Volgens Ny- pels (D'66) is dat beslist niet waar. Hij stelde dat deze operatie "budgettair neutraal" kan Verlopen door de percentages aan te passen zoals ook dit jaar is gebeurd. Van Dam (PvdA) meende dat de huurverhoging, thans 7 procent per 1 juli, dan omlaag moet naar rond 5.25 procent, omdat anders "de huur ders ten behoeve van de staatskas worden getild". De bewindsman toonde zich geen voorstander van verhoging van het maximum percentage waarmee duidelijk te lage huren kunnen worden aangepast, "geharmoniseerd" in vaktaal. Dat is nu 11 procent, samengesteld uit de trendmatige verhoging van 7 procent plus 4 procent "inhaal". Hij wees erop dat algemeen wordt aangenomen dat de huren in Nederland te laag zijn, maar hoeveel te laag weet volgens hem eigenlijk niemand. ROTTERDAM (SP, ANP) - Vijf opvarenden van de Spaanse kustvaarder Eco Marina zijn naar het zich laat aanzien om het leven gekomen bij eèn aanvaring op de Nieuwe Maas bij Rotterdam met het Belgische binnenv aarttank schip Moseltank. Kort na de aanvaring, die omstreeks kwart over vier gistermiddag plaats had, kon het stoffelijk overschot van één van de Spaanse matrozen, de 44-ja- rige Domingo Carrasco Ca diz. worden geborge-a. Van de vijftien koppen tellende bemanning van de kustvaar der worden vermist. Twe.e van hen bevin den zich vermoedelijk m de machinekamer van het schip, dat binnen twee minuten na de aanvaring is gezonken. De tien andere bemanningsle den konden worden gered, evenals de loods en de leer ling-loods die ten tijde van de aanvaring aan boord van het Spaanse schip waren. De aanvaring gebeurde op het moment dat de Eco Marina de Eemhaven binnenvoer. Het binnenvaartschip dat een la ding gasolie aan boord had, ramde met haar boeg de kust vaarder midscheeps aan bakboord. Daarbij werd de zijwand van de Eco Marina opengereten en het schip zonk snel. Het Belgische vaartuig liep aanzienlijke schade op. Vandaag zou de Eco Marina worden gelicht. Op de foto steekt de schoorsteen van het Spaanse schip (links) nog juist boven water. Minister Wiegel DEN HAAG (SP, ANP) - Bij de bezuinigingsoperatie zullen de ambtenaren niet voor het blok worden gezet. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft deze toezegging gisteren herhaald tijdens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer Zodra het kabinet een voorlopig standpunt heeft bepaald over be zuinigingsmaatregelen die op het overheidspersoneel betrekking hebben zal Wiegel de ambtena renbond voor een eerste gesprek uitnodigen. De minister gaat er van uit, dat het eerste gesprek later zal worden gevolgd door een of meer vol gende gesprekken. Naar zijn me ning is er ook nog overleg moge lijk nadat de Tweede Kamer eind juni heeft gedebatteerd over de bezuinigingsplannen van de re gering. Volgens Wiegel wordt het voorlo pige standpunt van het kabinet over de bezuinigingen vermoe delijk al vandaag bepaald. De minister antwoordde op vragen van Kamerleden van de PvdA die vreesden dat de regering de amb tenaren voor het blok zou zetten Als het verwachte bezuinigings plan op overheidspersoneel, zo als dat de afgelopen dagen is "uitgelekt", bij de Kamer zal worden ingediend, dan zullen de ambtenarenbonden Abva en Ka- bo in Rotterdam overgaan tot een werkonderbreking van één dag. Gisteravond verklaarden leden van beide organisaties zich in Rotterdam akkoord met een voorlopig strijdplan. Als acties naar het oordeel van de bonden noodzakelijk blijken te zijn zullen die in Rotterdam voor of tijdens de behandeling van de ombuigingsvoorstellen in de Tweede Kamer worden gevoerd bij het Gemeentelijk Energie Be drijf (GEB), het Rotterdamse vervoersbedrijf Ret en bij de postdienst in Rotterdam. Bij deze drie diensten werken on geveer zevenduizend man perso neel. De Abva en de Kabo reke nen er op dat in geval van een 24-uurs actie bij andere over heidsbedrijven in de Maasstad solidariteitsacties zullen volgen. Rotterdam telt ongeveer 25.000 gemeentelijke en rijksoverheids ambtenaren. Ongeveer 21.000 van hen is georganiseerd in een van de vijf bonden van over heidspersoneel. verscherpt DEN HAAG (SP) - De controle op rijden onder invloed wordt scherper. De ministers De Ruiter (justitie) en Tuijnman (verkeer en water staat) hebben dit beloofd tijdens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer. De ministers hadden het over een alarmerende stijging van het aantal ongevallen als gevolg van rijden onder invloed. In 1974 vielen er bij verkeersonge vallen als gevolg van rijden on der invloed 392 doden en 6278 gewonden. Een jaar later waren deze aantallen teruggelopen tot 313 doden en 5730 gewonden, mede als gevolg van de nieuwe alcohol wetgeving. Na 1975 is het aantal slachtofTers weer beduidend toegenomen volgens de ministers. In de cen trale politie-verkeerscommissie wordt gespeurd naar mogelijk heden tot meer doelmatige lan delijke en regionale alcoholac ties van de politie. Dit onder zoek is nog niet afgerond. Twee heerlijke tosti's in een mum van tijd. Met anti-kleefcoating. jj - - Smakelijk en goedkoop, ir iLJ

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7