Universiteit wil sociale faculteit in Leeuwenhoek Nieuwbouw De Kooi dreigt te mislukken parkeerkelder Beestenmarkt Actief in vrije tijd 'ZOMER EXPRES' Te Agenda zonder puistjes en popsterren VRIJDAG 9 JUNI 1978 LEIDEN LEIDEN - Het nieuwbouw- plan voor de omgeving Kooilaan/Hambroeklaan in het stadsvernieuwings gebied De Kooi dreigt te mislukken. Het ministerie van volkshuisvesting wei gert de benodigde subsi dies voor aankoop van de bestaande panden be schikbaar te stellen. Dit kwam gisteravond naar buiten in de gemeenteraadscommissie ruimtelijke ordening. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) toonde zich ontstemd over de handelswijze van het ministerie, dat eerst wel subsidie wilde ver lenen. Hij kondigde aan de zaak met de minister op te nemen. De gemeente wil het merendeel van de twintig panden voor een ge middeld bedrag van 40.000 gul den (gebaseerd op taxaties) aan kopen. Het ministerie leek eerst wel bereid te zijn hiervoor geld Voor omgeving Kooilaan/Hambroeklaan beschikbaar te stellen, maar liet deze week blijken de panden slecht te vinden. Het rijk wil niet verder gaan dan bedragen van 15.000 gulden per pand. Wethouder Verboom verklaarde zich niet bij deze beslissing neer te leggen. Hij voelde zich 'arro gant' behandeld door de direc teur-generaal voor volkshuisves ting van het ministerie, die een nader gesprek botweg afwees Verboom zei de zaak via de mi nister door te willen zetten en desnoods de Tweede Kamer in te schakelen. Vanuit de commissie uitte Beijen (PPR) kritiek op de handelswijze van de gemeente zelf. Beijen vond het nog steeds onjuist dat de gemeente panden, die door bewoners bruikbaar zijn opge knapt wil slopen en was boven dien huiverig dat de taxatie-prij zen van de gemeente voor de be woners te laag zijn. Het PPR-raadslid betwijfelde of de gemeente in de gegeven situatie meer geld bij het rijk los zou krij gen. Diezelfde twijfel bracht ook CDA-raadslid Van Zijp naar vo ren. Beiden wezen de wethouder erop dat de voorkomen moet worden dat de bewoners nog veel langer in onzekerheid blijven. Wethouder Verboom haalde fel uit tegen deze opvattingen. Hij vond dat de panden merendeels slecht zijn en nieuwbouw onvermijde lijk is. Geïrriteerd kritiseerde hij vooral Beijen: "Zoals jij over de stadsvernieuwing kletst komt er nooit iets van de grond. Nieuw bouw is de enige weg". Van de kant van de bewoners kwam er echter eveneens twijfel over de realisering van het nieuwbouwplan. "Wij blijven met de onzekerheid", Hield men de wethouder voor. Verboom vond echter niet dat er sprake is van onzekerheid zolang hij zich voor realisering van de plannen inzet en nog mogelijkheden ziet. De meerderheid van de commissie ging uiteindelijk akkoord met het' voorstel 500.000 gulden beschik baar te stellen voor aankoop van de panden. Men hoopt nu dat ge deputeerde staten dit krediet goed zullen keuren en het rijk na overleg alsnog met de benodigde bijdrage over de brug komt. O00H bijVal Voorkeur voor plaats buiten het stadscentrum ADVERTENTIE LEIDEN - Vertegenwoordigers van de grootste fracties in de Leidse gemeenteraad hebben gisteren terughoudend en afwij zend gereageerd op het plan van de stichting Leidse Binnenstad voor de bouw van een parkeer kelder on der de Beestenmarkt. Dit kwam naar voren op de hoorzitting over het structuur plan voor de binnenstad. De stichting Leidse Binnenstad (belangengroepering bedrijfs leven) wil dat de gemeente de eerste parkeergarage voor de Beestenmarkt kiest. Men vindt deze plaats de meeste gunstige en voorziet zo ook de meeste kans op een rendabel gebruik. De gemeente wil de eerste par keergarage echter aan de andere kant van de Binnenstad (San ders, Levendaal) tot stand bren gen. Op de hoorzitting betoogden ver tegenwoordigers van de stich ting Leidse binnenstad dat deze plaats voor het winkelgebied ongunstig ligt en de parkeer druk aan deze kant van het cen trum ook minder groot is. Van de kant van de raadsleden zei PVDA-woordvoerder Ranner - mede door onvoldoende infor matie - de nodige bedenkingen te hebben en wees CDA-woord- voerder Van Zijp het idee voor de Beestenmarkt vooral om fi nanciële redenen af. Van Zijp sprak van 'een gedurfd, maar te duur plan'. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit wil de even tuele nieuwbouw van de faculteit der sociale we tenschappen het liefst in de Leeuwenhoek (aan de Wassenaarseweg) vesti gen. Deze uitspraak deed universiteitsbestuurder Koppelaars gisteravond op de hoorzitting van de gemeente over het struc tuurplan voor de binnen stad. voorkeur van de universiteit wegnemen. In zijn reactie op het structuurplan liet de universiteit eerder uitkomen dat men ook vestiging van de sociale faculteit in de binnenstad - Schuttersveld of omgeving Langegracht - voor de toekomst open wil houden. Tegen deze ruimte-claims werd vo rige week door raadsleden al be zwaar gemaakt en kwam deze week ook protest van de wijk ver eniging Pieters- en Academie- wijk. Van beide kanten zette men zich sterk af tegen de druk die de universiteit zo op de binnenstad legt. Universiteitsbestuurder Koppe laars verklaarde nu gisteren dat het openhouden van bouwmo gelijkheden voor de sociale facul teit in de binnenstad alleen ge- LEIDEN - Wat nog nooit een Leidse school was gelukt, lukte de Karei Doormanschool uit de Sumatrastraat in Leiden, name lijk doordringen tot de finalepou le van de strijd om het school- voetbalkampioenschap van Ne derland. Heel even hebben de Leidenaartjes aan die landstitel mogen ruiken, maar moesten uit eindelijk toch genoegen nemen met een derde plaats. Toch een ongekende prestatie voor een Leidse school. Vandaar dat het gisteren feest was aan de Sumatrastraat. Wethouder Tes- „Voetbalhelden gehuldigd" selaar kwam hoogstpersoonlijk de voetbalhelden namens de ge meente Leiden huldigen en waar de leerlingen een beetje op had den gehoopt gebeurde inderdaad ook. De wethouder kwam niet met lege handen. Alle spelers konden uit zijn handen een schit terend zwembroekje in ontvangst Volgens een van de leerlingen waren dit pas echte zwembroek jes, ze waren immers genoemd naar die bekende Amerikaanse (ex)zwemmer. Behalve de broek jes nam Tesselaar ook nog eens twee voetballen mee voor de school. Op de foto de stralende voetbaltalentjes met op de ach terste rij meester De Vries, die de jongens begeleidde en mevrouw Keereweer (de moeder van de keeper), die niet alleen de jongens aanmoedigde, maar ook voor het wassen van hun spulletjes zorg de. Argentinië Amnesty International staat morgen in verband met de Argentinië-actie met een in- formatiekraam op het Stad huisplein. Er wordt Zuidame- rikaanse muziek gedraaid en tussen twee en vier uur voert de werkgroep Al uit Delft een straattoneel op. De aandacht wordt gevestigd op het lot van Argentijnse gewetensgevan genen, die volgens AI geen en kele rechtszekerheid hebben en op grote schaal worden gemarteld en verdwijnen. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert zaterdag een ongeveer anderhalf uur durende na tuurwandeling door hei park in de Merenwijk. Om twee uur 's middags wordt er gestart bij de kinderboerderij. Deel name is gratis en de wande ling staat onder leiding van ervaren natuurgidsen Werklozen Voor de Leidse regio wordt bin nenkort een cursus voor jeug dige werklozen (onder de 23 jaar) uit de detailhandel georganiseerd. De cursus wordt gehouden op 12, 13 en 14 juni in het vormings- en vakantiecentrum Groot Deunk in Barlo. De bedoeling van deze cursus is om deze groep zo snel mogelijk aan een baantje te helpen. De cursis ten worden op een centraal punt in de regio opgehaald en weer teruggebracht met een busje. Opgeven voor de cursus kan men zich bij het Arbeids bureau of bij de Stichting Opleiding en Vroming De tailhandel tel. 03404-25004. Tour de France De Stichting Tour de France en Swifttoer houden zaterdag op de Haarlemmerstraat (ge deelte Donker steeg-Pelikaan- straat) een straatparade om de aandacht te vestigen op de toertocht, die Swifttoer op 25 juni op touw zal zetten. Een dixielandband zal het geheel, van één tot vier uur, muzikaal begeleiden. Midzomernachtfeest Het KWJ in Leiden organiseert zaterdagavond het jaarlijks terugkerende midzomer nachtfeest. De festiviteiten, die om negen uur 's avonds beginnen, zullen worden op geluisterd door een swingen de rockgroep. Verder muzi kale omlijsting zal worden verzorgd door de Leidse disc- jockey Nico Bill. Hel KWJ is gevestigd in het voormalige Marine-complex aan het Noordeinde 2a. vraagd wordt vanwege de onze kerheden rondom mogelijke ves tiging in de Leeuwenhoek. Het is voor de universiteit nog ondui delijk hoeveel ruimte daar be schikbaar is. De voorkeur gaat echter wel naar deze locatie bui ten het centrum uit. "Wij zouden zeer content zijn met een derge lijke oplossing" aldus Koppe laars. Nieuwbouw van de sociale faculteit (nu verspreid gehuisvest in de binnenstad) is overigens een zaak van langere termijn. Koppelaars sprak het vermoeden uit dat rea lisering zeker niet voor 1985 te verwachten is. De universiteit wil eerst het Witte Singel/Doelen plan (letterenfaculteit en univer siteitsbibliotheek) en nieuwe huisvesting voor biologie realise- En verder Universiteitsbestuurder Koppe laars gaf op de hoorzitting ook nadere informatie over andere huisvestingsplannen van de uni versiteit. Zo wil men de vrijko mende universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg gaan gebrui ken als onderkomen voor de cen trale dienst. Daarvoor stoot men dan te zijner tijd de huidige huis vesting aan het Stationsplein af. De universiteit verdwijnt hele maal van het Stationsplein als er een nieuwe sociale faculteit is. Tegen de verplaatsing van de cen trale dienst naar het Rapenburg kwamen van de kant van ge meenteraadsleden de nodige be zwaren. Men vreest dat de druk van de universiteit op de omge ving Rapenburg dan nog sterker wordt. De Pieters- en Acade- miewijk verklaarde zich op de hoorzitting vierkant tegen. Van de kant van de universiteit be streed Koppelaars dat huisves ting van de centrale dienst aan het Rapenburg nadelig voor de woonomgeving is. Volgens hem betekent de nieuwe bestemming na de verhuizing van de biblio theek naar de nieuwbouw Witte Singel/Doelen eerder 'een ver lichting dan een verzwaring' voor de omgeving. De prognoses die de universiteitsbestuurder deed over het gebruik (personeel en bezoekers) werden door de Pie ters- en Academiewijk echter veel te laag en in strijd met de realiteit genoemd. Cijfers Koppelaars kwam verder ook met cijfers over de panden die de uni versiteit in de komende jaren af stoot. Volgens zijn toelichting gaat het om 12.000 vierkante me ter gehuurde ruimte en 2500 vier kante meter, die men in eigen dom heeft. Daar tegenover krijgt 10.000 vierkante meter van de be staande universiteitsgebouwen een nieuwe bestemming binnen de universiteit. Volgens de Pieters- en Academie- wijk betekent dit dat de universi teit toch maar 'een fractie' af stoot. De wijkvereniging waar schuwde de raadsleden dat de universiteit een te optimistisch beeld geeft over de plaats die men in de binnenstad inneemt en voorzag dat de Pieters- en Aca demiewijk overheerst blijft door de universitaire functie. Van de kant van de raadsleden toonde men zich verbaasd over - wat genoemd werd - het gedegen materiaal van de Pieters- en Aca demiewijk. De wijkvereniging verklaarde met cijfermateriaal uit universitaire bronnen te heb ben gewerkt. De raadsleden verzochten de Pie ters- en Academiewijk deze cij fers over te leggen voor een ver gelijking met de informatie van het universiteitsbestuur. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 MAARTEN 'T HART „DE SOM VAN MISVERSTANDEN" een verzameling korte essays, bij boekhandel Swerls „De Boeck- halle", Prinsessekade 3-4, Leiden. Bouw universiteit Vertraging Witte Singel in de lucht LEIDEN - Universiteitsbestuurder Koppelaars sluit niet uit dat de nieuwbouw van de Leidse uni versiteit op het Witte Singel/ Doelen terrein vertraagd tot stand zal komen. Hij verklaarde dit gis teren op de hoorzitting van de gemeente over het structuurplan voor de binnenstad. Koppelaars reageerde met deze uit spraak op vragen van raadsleden over de consequenties die de huidige bezuinigingsoperatie van de regering op de universi teitsplannen kan hebben. De universiteitsbestuurder zei niet de indruk te hebben dat de rege ring de plannen voor Witte Sin gel/Doelenterrein „onmogelijk" zal maken, maar verwachtte wel „een temporisering". ADVERTENTIE Anneke Schat de befaamde edelsmid, ontwerpster van o.a. Televisie-ring, I winnares van het mooiste Europese sieraad-ontwerp 1975, exposante in alle belangrijke galeries in Europa. exposeert bij Lucas van Lei|den in 't smalste pand van Leiden Nieuwe Rijn 4 tot 25 juni 1978 (maandags gesloten). Zeer binnenkort verschijnt in een oplage van 7.000 stuks de tweede Te Agenda, een alter natieve schoolagenda die door vijf middelbare scholie ren uit Leiden en omgeving is gemaakt. De redactie bestaat uit Lis van der Kley, Lex Pee- ters, Patty Netten, Patrick van Klink en. Mariët Busse- maker. Lex heeft voor de lay out gezorgd, terwijl de andere vier de tekst hebben geschre- Mariët Bussemaker uit Oegst- geest, leerlinge van het Rijn lands Lyceum: „Wij hadden meer dan genoeg van al die commerciële agenda's als Lois, Rijam, Pop en Univer seel. Die staan vol met foto's van popsterren, reclames over middelen tegen puistjes en allerlei flauwe grapjes. Een paar jaar geleden had je nog de Andere Agenda, maar die ging over de kop. Toen hebben we maar besloten om zelf een agenda te gaan maken". Vorig jaar kwam de eerste Te- Agenda uit in een bescheiden oplage van 750 stuks. Mariët: „We zijn er toen jammer ge noeg te laat aan begonnen. We hadden de agenda pas in au gustus klaar, maar toen had den de meeste scholieren al een commerciële agenda. Toch zijn ze nog allemaal binnen twee weken verkocht. We hebben toen erg veel reac ties gekregen. Ook wel kriti sche. We wisten zelf trouwens ook wel dat er nog een hoop verbeterd kon worden Zo was de omslag te slap. En er ston den ook enkele gegevens in die niet helemaal klopten. Dit jaar hebben we er veel meer aandacht aan kunnen beste den. In december zijn we al begonnen. Het heeft ons veel vrije tijd gekost en de hele paasvakantie zijn we ermee bezig geweest, maar we zijn tevreden met het resultaat". Waar komt de naam Te Agenda vandaan? Mariët: ,(Het is een tijdje een rage geweest dat ie dereen overal „te" voor zette Je weet wel: Dat is te gek en zo. Nou, toen kwamen wij op het idee onze agenda Te Agenda te noemen. Want het is een agenda die eigenlijk niet kan Zaterdag 10 juni start Leidsch Dagblad j Winkelcentrum Vijfmeiplein. Aanvang: 14.00 en 15.15 uur. Gastheer: Hans Versnel. De Leidsch Dagblad "Zomer Expres" met o.a. het spel "Rondje om en de „Minirace" Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant!! in deze commerciële maat schappij". Hoewel de redactieleden alle vijf lid zijn van de Leidse Ak- tiegroep van Scholieren, is de agenda als zodanig geen LAS-uitgave. Ze is gedrukt door de niet-commerciële drukkerij Ordeman in Rot terdam. De Te Agenda zal in een groot aantal boekwinkels, jongerencentra en Wereld winkels te koop zijn. Ook de verschillende scholierenorga nisaties in Nederland zijn bij de verkoop betrokken. De prijs is 5,75. En wie f 7,45 overmaakt op postgiro 3964496 van AA. van der Kley in Oegstgeest (onder vermelding van Te Agenda 2) krijgt de agenda thuis ge stuurd. Voor grotere bestel lingen kan men contact op nemen met Mariët Bussema ker, Hofbrouckerlaan 26 in Oegstgeest, tel. 071-150741. De Te Agenda (144 pagina's dik) is gedrukt op kringloop papier. Op de omslag staat Co Westeriks Schoolmeester met kind" afgebeeld. Met de rech terhand aait de meester het kind over het hoofd en met de linkerhand knijpt hij het kind de keel dicht. Volgens de sa menstellers van de Te Agenda is dit een uitstekende symboli sche weergave van de huidige schoolsituatie. Naast de gebruikelijke lesroos ters, boeken-, cijfer- en adreslijsten bevat de tweede Te Agenda artikelen over vijf hoofdthema's: scholieren- strijd, feminisme, jeugdrech ten, Zuid-Amerika Cuba en popmuziek strijdcultuur. De agenda is rijk geïllu streerd. Zo wordt elk thema ingeleid door een illustratie van Marcos Carrasquer. De redactie streeft ernaar om de Te Agenda tot een jaarlijkse uitgave te maken. Daarom zijn nieuwe redactieleden dringend gewenst. ,J£en i ons heeft al eindexamen daan en de andere vier staan volgend jaar voor het e men. Het wordt voor ons dus moeilijk om volgend jaar weer een Te Agenda same? stellen. We hopen dat er ni we mensen bij komen. We v den wel dat de agenda in elk geval door scholieren ge maakt moet wordenzegt Mariët Bussemaker. Wat gebeurt er als de verkoop z goed loopt dat er winst wordt gemaakt? Mariët: Jk n eerst nog zien of we winst ken want we hebben erg veel kosten moeten maken om de agenda te kunnen uitbreng en. Maar mocht er toch nog geld overblijven, dan zullen we het zeker weggeven. Aan wie of wat weten we nog niet. We zullen de verdiensten in elk geval niet in eigen zak steken. We hebben tenslotte geen commerciële doeleinden" ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3