Oplossing van Buitenkaag in parkeerchaos in zicht KINDEREN LOPEN GEWOON EEN PAAR UUR RECHTDOOR' Hillegoms burgemeester Van Niekerk stapt op Vrouw en meisje ziekenhuis ingeslagen Alphense jeugdraad wil informatiekrant VRIJDAG 9 JUNI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 Strandpolitie Noordwijk heeft handen vol: NOORDWIJK - "De oudere kinde ren zetten het op een lopen. Ze rennen tot ze er bij neervallen. Kilometers verder vinden we ze soms terug, aan het strand bij Scheveningen of bij Zand- voort....Afgelopen zondag waren er alléén aan dit strand al meer dan 160 kinderen tijdelijk zoek". Bij de Noordwijkse strandpolitie, een 5 man sterke brigade, weten ze waar ze over praten. Aan deze politiemacht is, in samenwerking met de Noordwijkse reddings brigade, de bewaking van der tien-en-een-halve kilometer strand opgedragen. Sinds een paar jaar gebeurt dat vanuit een moderne politiepost op het strand, die in de zomer van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds is geopend. Naast het vele andere werk is het opsporen van kinderen een om vangrijk onderdeel van het werk van de Noordwijkse politie. Sommige ouders dragen er niet onbelangrijk toe bij, dat hun kroost het hazepad kiest, aldus adjudant J. M. Huibers, die al zo'n 20 jaar deel uitmaakt van de strandbrigade en zich daarvan bovendien chef kan Bakken "De ouders liggen dan lekker in de zon te bakken, trekken zich ner gens iets van aan. Geen wonder dat er dan kinderen zoekraken. Je maakt mee dat de ouders hier doodgemoedereerd hier op ons kantoortje komen binnenwan delen met de opmerking: Oh, het kind zal hier wel zijn.... Daar Zelf met de kinderen bezig blijven, de enige i goed in de gaten te houden komt mog eens bij dat er moeders zijn die het kind ter plaatse een paar flinke meppen verkopen", aldus de adjudant. Een negatief beeld, dat zeker niet voor alle ouders geldt, aldus de Noordwijkse strand bewakers Er zijn ook moeders, die de agenten wel willen omhelzen als het kind na uren zoek geweest te zijn bij de strandpolitie wordt teruggevon den. "Maar cadeautjes nemen we er niet voor aan. Het is ons werk, en daarmee is de kous af', zo stellen adjudant Huibers en zijn mannen nadrukkelijk. Het werk van de Noordwijkse strandbe- wakers is trouwens een stuk een voudiger geworden, dankzij sterk verbeterde uitrusting. '"'Vroeger kon je de politiemensen met geen stok naar de strand- dienst krijgen. Dat was gezien de primitieve omstandigheden waaronder je moest werken ook geen wonder. Nu is dat anders: de belangstelling voor werken aan het strand is groot. Wel moetje er op rekenen dat de werktijden nog wel eens uitlopen. En niemand van ons kan in de zomermaanden op vakantie. Maar qua uitrusting, een moderne dokterskamer, een jeep, opvang voor de kinderen die hier binnengebracht worden en een flinke motorboot, zitten we nu wel goed", aldus de Noord wij kers. Gebitten De afdeling gevonden voorwerpen neemt wel een heel merkwaardi ge plaats in. Er worden onder meer kunstgebitten binnenge bracht. Voor degene die naar zijn kunstgebit op zoek is, is er maar Twee strandwerkers van de Noordwijkse politie: links C. van Maris en rechts H. de Mey .Zij bekommeren zich i de zomer vrijwel dagelijks om kinderen die hun ouders zijn kwijtgeraakt. één oplossing: hij moet alle aan wezige kunstgebitten - soms zijn dat een stuk of zeven - maar pas sen. "Dan draaien wij ons ge woon even om", aldus hoofda gent de Mey. Ook andere voor werpen worden soms in flinke hoeveelheden het politiebu reautje binnengebracht. Het probleem van de dwars door de zwemmers varende motorboten is sinds in juni een vaarverbod voor zulke voertuigen van kracht werd grotendeeld van de baan. 'We letten er nu scherp op. Bin nenkort komt het tot de eerste proces-verbalen. Maar de invoe ring van deze nieuwe regeling (een initiatief van de gemeente Noordwijk red.) heeft nog niet veel problemen opgeleverd. Wel nieuw is hier het windsurfen. En bij Langevelderslag (ten noorden van de badplaats red.) beginnen ze nu ook met grote vliegers van de duinen af te springen. Het lan den gebeurt dan midden tussen het zonnebadend publiek". Vechtpartijen, vernielen van bad huisjes en het nachtelijk stoken van vuurtjes op het strand vallen mee, maar zijn elk jaar wel aan leiding voor een paar "prikac- ties" van de politie-strandploeg. Het gebruik van drank is op het strand toegestaan, maar het "ver strekken" niet.... "In feite bete kent dat, datje wel een flesje pils mag meenemen naar het strand, maar het niet aan een ander mag geven", zegt Huibers. Kinderachtig is de manier, waarop sommige families zich ingraven in een kuil, en de familienaam en woonplaats met schelpjes in de wand metselen. Neemt een con currerende familie bezit van het onderkomen, dan leidt dat tot klachten bij de politie. 'Wat dat betreft is het strandpubliek wel anders geworden. De touristen accepteren minder ook van el kaar, en staan onverschilliger te genover hun omgeving" Rode Kruis- medaille Verplancke KATWIJK - Ex-VW-directeur Chr. Verplancke heeft gisteren de medaille van verdienste in brons van het Nederlandse Rode Kruis gekregen. De onderscheiding werd hem opgespeld door de heer Lotgering van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis. Verplancke werd onderscheiden omdat hij meer dan 25 jaar lid van het bestuur van de afdeling Kat wijk van deze organisatie ge weest is. Hij was in het bijzonder belast met de lectuurvoorziening, terwijl hij verder ook op vele an dere terreinen actief geweest is. Namens de afdeling Katwijk werd Verplancke gefeliciteerd door voorzitter Vink. In zijn dankwoord maakte Ver plancke duidelijk dat hij ook in deze functie aan Katwijk-pro mo ting gedaan heeft. Hij vertelde over de Katwijkse prestaties bij de hulpverlening ten tijde van de watersnoodramp. Er arriveerden HILLEGOM - Burgemeester J. Ch. I. van Nie kerk van Hillegom legt met ingang van 1 sep tember zijn functie neer. Zijn gezondheid staat niet langer toe dat hij zijn functie als burge meester uitoefent. "Het is u genoegzaam bekend, dat mijn gezondheid de laatste jaren nogal wat te wensen overlaat, hetgeen helaas nog eens extra geaccentueerd is door mijn laat ste plotselinge opname in het ziekenhuis en mijn langdurige afwezigheid. Naar aanleiding hiervan is mij van medisch-spe- cialistische zijde duidelijk te ver staan gegeven, dat wil ik niet dat mijn helaas aanwezige lichame lijke defecten niet in een versneld tempo verergeren, ik er verstan- in Zeeland toen op een gegeven moment 54 vrachtwagens met materiaal, hetgeen bij de verza melde journalisten de vraag ont lokt "Katwijk, waar ligt dat in hemelsnaam? waarop Verplanc ke zei: "Katwijk ligt nergens, mijne heren, dat staat hier". Wandelen naar Kromme Aar de medaille ALPHEN AAN DEN RIJN - De plaatselijke afdeling van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organiseert deze maand twee wandelingen door Alphense natuurgebiedjes. Zaterdagochtend om 9 uur begint de eerste wandeling op de hoek Saffierstraat/Burg. Bruins Slot- singel. Het doel is de Kromme Aar. Dinsdag 27 juni wordt 's avonds om acht uur vertrokken van de hoek Saffierstraat/Edel steensingel voor een wandeling rond het sportcomplex de Bijlen. De bedoeling van de wandeling is te wijzen op de wilde planten die nog te vinden zijn in de eigen om geving. De deelname aan de wandeling is gratis. De wande lingen staan onder leiding van natuurgidsen van het IVN. KAAG/BUITENKAAG - Er komt eindelijk schot in het zoeken naar een oplossing voor het steeds nijpender parkeerprobleem in Buitenkaag. Burgemeester en wethouders van de gemeente Haarlemmermeer hebben althans gisteren be sloten zich "met spoed" door de ambtenarij te laten adviseren over twee mogelijkheden voor de aanleg van een parkeerterrein. De gemeente zelf heeft het oog la ten vallen op een stuk grond van Pzn C. van Tol aan de westkant van de Hoofd vaart, gelegen tegen de Lisserdijk aan op ongeveer vijf minuten loopafstand van het Kaagse pontveer. Een tweede mogelijkheid is een terrein van dorpsraadvoorzitter A.P. Stok man aan de Leidsemeerstraat op ongeveer één minuut gaans van het pontveer. Tussen die twee mogelijkheden zal de gemeente een keus maken. Daarbij zullen vooral de financiële gevolgen een voorname rol spelen. Vragen naardie gevolgen leverteen gepast stilzwijgen op. De ge meente zwijgt; datzelfde geldt ook voor Stokman, die zijn ter rein onder bepaalde wil hebben moet daar wel wat te genover staan. Tenslotte wordt er dan een stuitje van mijn bedrijf afgeknabbeld terwijl je tegen woordig moet uitbreiden om je als agrariër te handhaven. Ik wil geen keutelboertje worden. De gemeente zou mij nader over de zaak aanspreken, maar ik heb al een jaar lang niks gehoord, we wachten maar af. Ik heb liever dat de gemeente kiest voor een par keerterrein aan de oostkant van de Hoofdvaart." den al weer bijna een jaar geleden aanbood, en voor Van Tol, op wiens grond de gemeente vier Hoewel de verwachting jaar geleden al een (niet aan vaard) bod deed. Als de keus eventueel op het stuk grond van Van Tol valt, heeft de gemeente in elk geval ook plannen voor een voetbrug over de Hoofdvaart, zo als onlangs werd aangelegd in Abbenes De kosten daarvan zijn ongeveer een ton. Op het gebied van financiën kan Haarlemmer meer bovendien rekenen op steun van de gemeente Alkema de, die een concreet voorstel af wacht maar 'in principe" bereid is bij te springen. Intussen hoopt Van Tol dat de keus niet op zijn stuk grond zal vallen. "Als de gemeente grond van mij dat Haarlemmermeer inderdaad een keus zal maken tussen de twee mogelijkheden, is het ook nog al tijd mogelijk dat beide mogelijk heden worden verworpen, zodat het parkeerprobleem in Buiten kaag en op Kaageiland zich nog weer zoveel langer zal voortsle pen. Vice-voorzitter J.W.A. Patist van de dorpsraad Kaag/Buiten kaag, tevens VGA-raadslid in de gemeente Alkemade en zeil- schoolhouder, is bijvoorbeeld niet zo optimitisch over de kan sen voor een definitieve oplos sing. r acht voldoende grond beschikbaar, maar de gemeente Haarlemmer meer vond die te duur. Zo'n 65 gulden per vierkante meter zou den Gedeputeerde Staten nooit goedkeuren. Intussen is er steeds minder ruimte over en zijn de prijzen omhoog gegaan. Het is een vicieuze cirkel terwijl het parkeerprobleem steeds groter en vervelender wordt. De ge meenten hadden allang naar de provincies moeten stappen. Want het is eigenlijk een probleem van twee provincies. Kaag trekt de meeste toeristen uit Noord en Zuid Holland. Er zal toch een ter rein moeten komen met plaats voor een paar honderd auto's. Pas dan kan je maatregelen gaan tref fen om auto's op Kaag te weren zonder Buitenkaag te treffen." Aldus Patist, wiens woorden be grepen moeten worden in de we tenschap dat Kaageiland valt on der de gemeente Alkemade en de provincie Zuid Holland terwyl Buitenkaag onder Haarlemmer meer en Noord Holland valt. Welke oplossing er ook uit de koker van Haarlemmermeer zal rollen: dit jaar blijft Kaageiland in elk geval nog het domein van de au tomobilist, die zich nauwelijks laat weerhouden door de dit jaar flink opgevoerde ponttarieven. Des te vervelender omdat door het af- en aanvaren van zand- schepen voor de Schiphollijn het pontveer veel minder vaak de heen-en-weer tocht kan maken dan in voorgaande jaren. Volgens Patist kost dat wel een kwartier per uur. En dan ligt er ook nog de vraag wat er gaat gebeuren als het pontveer wordt vervangen door een brug. In dat geval zal een parkeerter rein in Buitenkaag voor Kaagei land weinig soulaas bieden. De Kaagse bevolking mag zich nu uit gaan spreken voor vervanging van het huidige pontveer of voor het plaatsen van een brug, maar daarbij speelt uiteraard wel een rol hoe Kaageiland tegen het ei gen parkeerprobleem aankijkt. Om dat te weten te komen zal de gemeente Alkemade ook hier de inspraak hanteren. Chef algeme ne zaken J.J.F.M. van Elk: "We zullen via inspraak gaan be palen welke ontwikkeling voor Kaag gewenst is. Daarbij is één van de vragen of auto's van het eiland geweerd moeten worden of niet. Pas als we dat weten kun nen we maatregelen treffen." dig aan zou doen te overwegen mijn boeiend maar zwaar ambt te leggen", een gedeelti ring die Van Niekerk gisteravond tijdens de raadsvergadering af legde. Hij was voor het eerst sinds maanden weer terug in die raads zaal, nadat hij lange tijd in het ziekenhuis was behandeld. Hij verklaarde tevens dat het besluit hem erg zwaar is gevallen. Na 24 jaar burgermeesterschap, waar van 14 jaar in Hillegom, moet hij zijn functie neerleggen. De Hille- gomse burgemeester moet de Koningin nog verzoeken hem te willen ontheffen uit het ambt van burgemeester. Hij gaf gister avond de wens te kennen af scheid te willen nemen van colle ge en raad zoals die thans zijn sa mengesteld. Vandaar dat hij af scheid neemt met ingang sep tember, de maand waarin de nieuwe raad en het nieuwe colle ge aantreden. Burgemeester J. Ch. I. van Niekerk (61) werd met ingang van 1 juni bij koninklijk besluit benoemd tot burgemeester van Hillegom. Vijf dagen later, in 1964, volgde hij jonkheer mr. O.F.A.H. van Nispen tot Pannerden op. Laatstgenoemde was toen be noemd tot commissaris van de koningin in de provincie Overijs sel. Bij de aanvaarding van het burgemeestersambt zei Van Nie kerk dat buiten de bij de wet ge noemde taak, ook de taak van burgervader hem wachtte, met de klemtoon op vader. "De taak bestaat hierin: het meeleven met uw wel en wee; te helpen waar hulp gewenst is", zo zei Van Nie kerk in 1964. Het aangekondigde afscheid van Hillegoms burgemeester J. van Niekerk is gisteravond als een bom ingeslagen. Volkomen on verwacht deelde de burgervader mee dat hij wegens gezondheids redenen zijn ambt moet neerleg gen. Van Niekerk heeft zijn be sluit voor zich gehouden en het aan allen tegelijk meegedeeld. IN ZWEMBAD „DE HOORN": ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 19-jarige scholier uit Al phen heeft woensdagmiddag in zwembad De Hoorn een 15-jarig meisje en een 40-jari- ge vrouw zwaar mishandeld. Bij de vechtpartij was ook een 12-jarig vriendje betrokken.. De daders werden gistermor gen door de politie aange houden. De 19-jarige hoofd dader zou vanmorgen aan de officier van justitie worden voorgeleid. Het meisje dat rustig in het zwembad lag te zonnen werd door het tweetal beschuldigd van het stelen van een pakje shag. Toen zij dat ontkende werd ze door de jongste van het tweetal tegen de grond gewerkt. Zijn oudere vriend begon het meisje vervolgens zodanig te schoppen, dat ze haar enkel op twee plaatsen brak. Hoewel het druk was in het zwembad kwam aanvanke lijk niemand het meisje te hulp. Toen het tweetal het meisje nog verder te lijf wilde gaan kwam een 40-jarige Al phense tussenbeide. Zij kreeg het vervolgens zwaar aan de stok met de oudste van het tweetal. Deze sloeg de vrouw zo hard dat ze een gebroken kaak opliep en diverse kiezen verloor. Het zag er gisteren naar uit dat zij in het zieken huis zou moeten worden op genomen. Het meisje is woensdagmiddag per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd, waar haar enkel werd gezet. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense jeugdraad wil één keer per kwartaal een blad uit gaan geven met nieuwtjes van en over de jeugdraad. Daarmee wil de jeugdraad een poging doen om de kloof tussen jeugdraad en de di verse jeugdorganisaties te over bruggen. Daarbij wordt erkend dat de informatie vanuit de jeug draad vaak wordt verpakt in een taal die niet voor iedereen even gemakkelijk en begrijpelijk is. Een regelmatig terugkerend in formatieblad zou in de behoefte aan begrijpelijke informatie kunnen voorzien. Daarom buigt de jeugdraad zich (volgende week donderdag) over een plan om bij wijze van proef in september en december een jeugdraad-bulletin uit te geven. Het blad zou moeten worden vol geschreven door de leden van de "commissie communicatie" van de jeugdraad. Verwacht wordt dat met 150 exem plaren per keer kan worden vol staan. Die zijn bestemd voor le den van de jeugdraad, de diverse commissie's, alle organisaties op het gebied van jeugdwerk en an dere belangstellenden. Geschat wordt dat de uitgave van één bulletin zo'n 125 aan drukkosten zal vergen. De Alphense jeugdraad vergadert donderdag 15 juni in de jonge- renboerderij Madonna aan de Prins Hendrikstraat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25