Willebrands zest niets... In de zomer meer verkeersongevallen ÖSBSHSBISk Ambassadeur opent behuizing vakgroep Professor Van der Ploegstem van behoudende katholieken Grens aan oecumene VRIJDAG 9 JUNI 1978 Dit interview komt eigenlijk een jaar te vroeg", want vol gend jaar kan ik méér zeggen." Pater prof. magister dr. J. P. M. van der Ploeg, hoogleraar in de Bijbelwetenschap pen aan de R.K. Universiteit van Nijmegen en lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, is nog een jaar van zijn emeritaat verwijderd. Hij voelt zich nu niet vrij om te zeggen wat hij wil. "Ik weet wel wat ik denk, maar niet wat ik moet zeggen of mag zeggen." En: "Ik zeg nu ook niet graag wat ik denk." Aan het groot scholasticum van de Dominicanen te Zwolle werd hij daarna benoemd tot professor in het Oude Testament en He breeuws. Hij kan het niet nalaten om zich wat minder positief over professoren en collegae van vóór zijn tijd uit te laten. "Ze studeer den alléén St. Thomas." Hij ver zucht wat binnensmonds: "Po tentaten waren erbij." In 1937 behaalde hij het licentitaat in de bijbelwetenschappen te Rome. In de oorlog dook hij on der wegens illegale activiteiten zoals hulp aan joden en artikelen tegen het nazisme. "Ik liep gevaar gevangen genomen te worden en moest daarom onderduiken." En heel openhartig: "Ik zou niet te gen het mishandelen hebben ge kund." In 1946 promoveerde Van der Ploeg tot doctor in de bijbelweten schappen. Hetzelfde jaar vertrok hij naar Palestina, "om als oud testamenticus een jaar lang wat rond te kijken" De laatste dag van zijn verblijf daar werd hij door drie Arabieren bijna dood geschoten. In 1950 behaalde hij de titel "magister", een soort su perieure doctorstitel. Een jaar la ter volgde hij professor Alfrink op als hoogleraar in Nijmegen Dit betekent geenszins, dat hij zijn mening onder stoelen en banken steekt. Integendeel, in de loop der jaren is hij de belangrijkste woordvoerder geworden van de traditionele katholieken in ons land. Er verschijnt geen nummer van "Confrontatie" en "Katho lieke Stemmen" - organen van (zeer) behoudende katholieken - of prof. Van der Ploeg publiceert daarin een lijvig, uitvoerig gedo cumenteerd artikel over geloof en zeden. Artikelen, die enige kennis van zaken veronderstel len en dientengevolge niet altijd bij iedereen even gemakkelijk overkomen. In eerste instantie is dat ook het ge val wanneer men prof. Van der Ploeg spreekt. Hoe verder het ge sprek echter vordert hoe gemak kelijker hij is te verstaan. Na eni ge tijd wordt hij zelfs een gezelli ge prater over wat minder diep zinnige zaken. In alle stadia wordt overigens niets afgedaan aan de stelligheid, waarmee hij zijn meningen inzake het geloof van de Rooms-Katholieke Kerk uitspreekt. Prof. Van der Ploeg is daar absoluut zeker van en niets- en niemand kan hem van het te gendeel overtuigen. De Rooms- Katholieke Kerk is de ware Kerk van Christus en de gelovigen, inzonderheid de bisschoppen en de priesters, hebben zich te hou den aan wat Rome en de Paus hun ten gelove voorhouden. Potentaten Op 4 juli 1909 werd hij in Nijmegen geboren. In Maastricht ging hij naar de hbs, omdat er in die stad destijds geen katholiek gymna sium was. In 1926 trad hij in bij de Dominicanen, "uit eigen vrije wil en keuze", zo laat hij er nadruk kelijk op volgen. Dominicaan, omdat de liturgie hem zo aan sprak en nog aanspreekt. Na de hogere studies vertrok nij naar Frankrijk om aan de theolo- genhogeschool Le Saulchoir zijn studies voort te zetten. Hij kreeg daar les van bekende professoren als Sertillanges, Congar en Che- nu. In 1932 werd hij priester ge wijd. In 1934 promoveerde hij in Rome, waar hij verdere studies had gevolgd, tot doctor in de theologie. Moeite Prof. Van der Ploeg heeft duidelijk moeite met wat zich in de katho lieke kerk van Nederland af speelt. Je weet nauwelijks nog wie ka tholiek is", verzucht hij. Voor hem is dat overigens geen vraag. "Een katholiek is ie mand, die zich houdt aan de ka tholieke leer van Rome", doceert hij. Degene, die dat niet doet, be hoort zich naar zijn mening niet katholiek te noemen. Hij deelt de mening van mgr. Simonis, dat er alleen nog fagades zijn en de kerk van Nederland op instorten staat. "Het geloof is weg." Hij zegt het met nadruk, omdat daar alles omdraait. De vraag hoe dat gekomen is beantwoordt hij met de stelling, dat het vaak niet gemakkelijk is om te geloven. "Daar is durf voor nodig." En naar zijn mening is men bang om voor "rechts" te worden aangezien. "Het gaat niet om dit leven maar om het eeuwi ge leven. De meesten draaien het echter om." En dan heeft men het niet meer over echt geloven, zo is zijn opvatting. Hij was dan ook niet zo ingenomen met de nadruk op het persoonlij ke geweten en de eigen verant woordelijkheid door mgr. Bek kers indertijd voor de televisie. Ook het Tweede Vaticaans Con cilie heeft natuurlijk het een en ander losgegooid met alle conse quenties van dien. "De clerus be gon met te seculariseren (verwe reldlijken) in de kleding en het geroep om het celibaat af te schaffen." Hij realiseert zich terdege, dat de katholiek en met name in Ne derland overgeorganiseerd was en dat daaraan iets moest worden gedaan. Het concilie heeft in deze een positief effect gehad, "maar na het concilie konden de theolo- gen hun gang gaan." Dat heeft Tegengevallen Hijzelf heeft nog veel moeite met het verwerken van al die ver nieuwingen. Het heeft hem aan gegrepen en doet dat nog. Hij be treurt het dan ook in hoge mate, "dat de bisschoppen zo zwakjes hebben gereageerd". In zijn visie hadden de bisschoppen zich in alles onverkort achter de paus dienen te scharen. "Mgr. Gijsen - ik ken hem - voert een heel voorzichtig beleid. Hij is behoedzaam en wil niet met klompen erop inslaan. Hij staat tegenover tallozen, die het niet willen en kan moeilijk zijn eigen beleid voeren. Met de priesterop leiding is hij begonnen. Nu is hij bezig met de catechese. Er zijn mensen die zeggen, dat hij dat al had moeten doen." Prof. Van der Ploeg Durf nodig om te geloven.. Zijn oordeel over de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, is wat minder positief. "Hij is veel zach ter van aard. Hij heeft sympathie nodig van de mensen. Een uitste kend theoloog. Maar hij is niet in staat de juiste praktische conclu sies te trekken, omdat hij denkt dat het (nog) niet kan." Kardinaal Willebrands is hem erg teeeneevallen. "De koude oorlog van Alfrink met Rome is voorbij, maar verder is er niets veranderd Velen zijn teleurgesteld in hem. Zij hadden hoge verwachtingen van hem. Velen hadden verwacht dat hij zich achter Gijsen en Si monis zou scharen. Hij zegt niets." Voor de overige vier bisschoppen van Nederland heeft prof. Van der Ploeg geen bewondering. THEO KROON Het "Rome-beraad" in de Hervormde Kerk - een afkorting van Hervormd beraad voor de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk - geeft de synode, die volgende week een aantal dagen bijeenkomt, in overweging, hoge prioriteit te verlenen aan een bezinning op de plaats en de functie van gemengd-gehuwden in het kerkelijke leven en hun aandeel in de oecumene, dit met het oog op het toekomstige beleid. Een andere aan beveling van het beraad is, de avondmaalspraktijk in de eigen kerk kritisch door te lichten en te bevorderen dat de viering van de maaltijd des Heren steeds meer in elke hoofddienst op de zondag plaats heef*. Over de samenwerking Rome-Reformatie hier te lande heeft het beraad zijn zorgen. Sinds de RK Kerk haar eigen identiteit bezig is te hervinden, moet de samenwerking zich aanpassen. In dit verband is een opmerking van kardinaal Willebrands van belang die hij deze week maakte bij een ontmoeting met 75 leger-aalmoezeniers in Ede. Hij zei dat het "mysterie van de kerk", dat zijn authentieke beleving vindt in de eucharistie als teken van eenheid, grenzen stelt aan de oecu mene, al is op vele vlakken samenwerking mogelijk. Vloeken. De Bond tegen het Vloeken, die ruim 9000 leden telt en die deze week zijn jaar vergadering hield in Nijkerk, krijgt een eigen kantoorruim te in Veenendaal. Voorzitter prof. dr. W.H. Velema uit Apeldoorn keerde zich in zijn jaarrede tegen de opvatting dat alleen hij vloekt die de naam van God voor zijn eigen zaakjes gebruikt. "Dat zou be tekenen", aldus de hoogle raar, "dat een niet-gelovige niet zou kunnen vloeken". Velema constateerde, dat het werk van de bond na Sonja's Goed-Nieuws-Show van 25 november vorig jaar in een stroomversnelling is geraakt. Het bewuste vloeklied je heeft heel wat stof doen opwaaien. De opdracht van de bond om het vloeken te bestrijden achtte de voorzitter dringen der dan ooit. Secteleider Moon was weg toen men hem aan de tand wilde voelen zenden jonge mensen door "hersenspoeling" lid van zijn secte te hebben gemaakt. Ook in ons land is de secte ac tief. In Bergen aan Zee staat haar centrum, het voormalige Bio-vakantie-oord. Het cen trale adres in de Leidse regio werd onlangs verplaatst van Leiden naar Leiderdorp (Splinterlaan 154), vanwaar folders worden verspreid en activiteiten ontwikkeld om het eigen "jeugdwerk" te fi nancieren, echter zonder dat duidelijk wordt gemaakt dat het om deze Moon-secte gaat. Beroeping Professor Velema ...Bond tegen het vloeken in stroom versnelling Dagvaarding Moon. Een Amerikaanse congrescommissie wil de Zuidkoreaanse secteleider Moon van de "Unification Church" (Unified Family) ondervragen over mogelijke banden van zijn beweging met de regering in Seoel en de Zuidkoreaanse inlichtingen dienst. Maar de leider, behal ve "evangelist" ook indus trieel en miljonair, was al naar Engeland vertrokken toen men hem de dagvaarding ter hand wilde stellen. In Was hington wel men niet direct verband leggen tussen deze dagvaarding en Moons ver trek, maar zo zegt men, hij is wel weggegaan zonder veel voorbereiding. In de Ver enigde Staten is Moon er al eerder van beschuldigd, dui- Hervormde Kerk: bedankt voor 's Grevelduin-Capelle J. Vroegindewey Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Leid- schendam (voor evangelisa tiewerk in de regio Den Haag) L. Wieringa Den Dolder. In algemene dienst: ds. J. Kui per te Doorn is per 1 septem ber benoemd tot predikant in algemene dienst van de Gere formeerde Kerken voor de evangelisatie. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Spakenburg (voor zen- dingsdienst in West-Iran, In donesië) kandidaat P. Baas Heemse. Chr. Geref. Kerken: bedankt tot docent aan de chr. academie voor beeldende kunst te Kampen Th. Pep- pink Emmen.Geref. Ge- meenten:bedankt voor Wa- geningen J. Kareis Werken dam, voor Hoogeveen E. Ve- nema Drachten, voor Enk huizen J. van Vliet Aagteker- ke, voor Goudswaard J.W. Verweij Hendrik Ido Am bacht, voor Sint Annaland en voor Oud-Beyerland A. Hoo- gerland Krabbendijke. HILVERSUM (SP, ANP) - In de zomermaanden val len gemiddeld meer ver keersslachtoffers dan in de rest van het jaar. Vorig jaar bijvoorbeeld vielen er van juni tot en met sep tember bij 19.900 onge lukken 875 doden en ruim 23.000 gewonden. 'De politie treft geen blaam voor dodelijke sprong' AMSTERDAM (ANP) - De dood van de 26-jarige druggebruiker H.C.H.P. uit Amsterdam, die op 27 maart ji overleed na een sprong uit het raam op de tweede etage van het Amsterdamse poli tiebureau Warmoesstraat, houdt geen enkel aantoonbaar verband met de zogenaamde omkoopzaak tegen een aantal leden van het Amsterdamse politiekorps. Dat is de uitslag van een grondig on derzoek dat de rijksrecherche naar het voorval heeft ingesteld. Gisteren maakte de hoofdofficier van justitie in de hoofdstad, mr. A.N. Messchaert, de resultaten bekend. Volgens de officier is uit het onder zoek gebleken dat het slachtoffer, tijdens een gesprek met een re chercheur, in een onbewaakt ogenblik uit het raam is gespron gen. "In geen enkel opzicht kan aan de betrokken rechercheur of enige in het bureau aanwezige politieambtenaren enig verwyt ten deze gemaakt worden. landelijke actie "Prettige vakan tie". Daarin wordt voorlichting gegeven over onder meer inha len, rijden op autosnelwegen, al cohol en autogordels. Enkele tips voor vakantiegangers: hou altijd voldoende afstand, ook in files ga in files niet zig-zaggen van de ene naar de andere strook begin een lange rit steeds goed uitgerust; rust na twee uur rijden een kwartier. Strek dan de benen en zwaai even met de armen kijk voor het inhalen niet alleen eerst in de spiegels, maar ook op zij of er niemand naast u rijdt; is de weg vrij dan pas richtingaan wijzer aan en inhalen. In West- Duitsland moet men de rich tingaanwijzer ook aanzetten als men weer naar rechts gaat laat de auto voor uw vakantie goed nakijken eet onderweg licht verteerbare spijzen laat een briefje met uw vakan tieadres, het kentekennummer, merk en de kleur van de auto ach ter bij familie. De ANWB is ongerust over het toe nemend aantal Nederlanders dat in het buitenland wordt getroffen door een plotselinge ziekte. Vooral het aantal hartaanvallen is in 1977 toegenomen. "De leef tijdsgrens is daarbij tot onder de veertig jaar gedaald", aldus de ANWB. De bond bemiddelde in bijna 500 gevallen bij de terugreis van pa tiënten en vervoerde ruim hon derd stoffelijke overschotten naar Nederland. Meer dan hon derd ANWB-equipes legden sa men ruim vijf miljoen kilometer af om onklaar geraakte auto's en caravans naar Nederland terug te brengen. De ANWB vindt dat er te weinig bungalows en zomerhuisjes in Nederland staan. Er is niet ge noeg capaciteit om de vakantie gangers in het hoogseizoen goed op te vangen. Meer ruimte creë ren is moeilijk, maar het verbete ren van de bezettingsgraad door spreiding van de vakanties moet mogelijk zijn, zo meent de bond. Zij vindt overigens dat de kwali teit van de vakantiehuisjes te wensen overlaat. De ANWB heeft in september 1977 haar tweemiljoenste lid geboekt. Het ledental stijgt jaarlijks et on geveer honderdduizend. De bond heeft berekend dat nu tenminste 6,25 miljoen Nederlanders geïn formeerd worden over haar acti viteiten, uitgaande van een ge middelde gezinsgrootte van 3,25 personen. EINDHOVEN (ANP) - Bij een botsing tussen een met melk geladen tankwagen en drie personenauto's zijn gisteren op de weg Helmond-Deurne drie personen gedood en een zwaar gewond. Een eerste onderzoek heeft als voorlopig resultaat opgeleverd dat een personenauto bij een uitwijkmanoeuvre voor een overstekende fazant waarschijnlijk op de linkerweghelft is terechtgekomen, waar uit tegenovergestelde richting de zware tankwagen met melk naderde. De chauffeur van de tankwagen heeft nog geprobeerd voor de personenauto af te remmen. Bij die poging kantelde de wagen en kwam dwars over de weg te liggen. Twee andere personenauto's reden op de ravage in. De slachtoffers zijn de bestuurder van de melktankwagen, de 39-jarige C.M. van Deïst uit Uden.de bestuurder van een personenauto die op de ravage inreed, de 27-jarige H. van der Borg uit Haren (Gr) en de 18-jarige Petra Jacobs, die een lesauto bestuurde. Ook zij kon niet meer tijdig afremmen. De rij-instructeur werd zwaar gewond. De bestuurder van de derde personenauto die tegen de tankwagen reed, liep geen enkele verwonding op. Volgens het eerste onderzoek zou deze laatste auto het zijn geweest die op de verkeerde weghelft reed. Drie jaar cel voor doden van echtgenote AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 28- jarige R. K. uit de hoofdstad ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voor arrest wegens het doodsteken van zijn vrouw. De officier van justitie eiste veertien dagen gele den vier en een half jaar. Het drama voltrok zich in februari in de woning van vrienden van het echtpaar aan het Columbus- plein in Amsterdam, waar de vrouw logeerde. In verband met een verhouding met een vriend had de vrouw haar man verlaten. K. was, zo vertelde hij, naar het Columbusplein gegaan om met zijn vrouw over echtscheiding te praten, maar hij probeerde haar over te halen weer bij hem terug te komen. Toen de vrouw dat weigerde stak hij haar met een vleesmes. LEIDEN - Met het doorknippen van een lint verrichte de onlangs benoemde Italiaanse ambassa deur in ons land dr. Claudio Chelli, gisteren zijn eerste ambtsdaad, en daarmee de offi ciële opening van de nieuwe ves tiging van dc vakgroep Italiaanse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit. De vakgroep is ge vestigd in het pand Rapenburg 50. Voorafgaand aan zijn officiële daad sprak de ambassadeur in het Groot Auditorium van het Aca demiegebouw. In het Italiaans stelde hij ondermeer dat: "De Leidse Universiteit voor iedere Italiaan een van de voornaamste kennisbronnen voor de Neder landse cultuur vormt sinds haar stichting immers heeft deze Uni versiteit een bijzondere belang stelling voor Italië aan de dag ge legd. En zo heeft Italië op haar beurt de gewoonte opgevat voor al via de Universiteit van Leiden Nederland steeds meer te gaan leren kennen en waarderen." Dr. Claudio Chelli betoogde dat de betrekkingen tussen Nederland en Italië een essentieel, sterk en vitaal bestanddeel van de Euro pese Culturele Gemeenschap vormen, en dat Leiden de-ver dienste heeft die betrekkingen eeuwenlang te hebben onder houden en bevorderd. "Van deze nauwe betrekkingen tussen Ne derland en Italië getuigt tot op heden de Leidse Universiteits bibliotheek, waar Italiaanse handschriften en vooral Italiaan se boeken, die in de loop der eeuwen met zorg bijeen zijn ge bracht, de herinnering aan een verleden dat ons vandaag nog tot elkaar brengt, levend houden. Het is daarom vanzelfsprekend dat aan de Leidse Universiteit een vakgroep Italiaanse taal- en letterkunde bestaat." Dr. Claudio Chelli schonk de Uni versiteit bij deze gelegenheid een serie van 75 klassieken van de Italiaanse literatuur. Mevrouw prof. dr. I. Hijmans-Tromp, hoogleraar in de Italiaanse taai en letterkunde en voorzitter van het bestuur van de vakgroep, dankte hem hiervoor, eveneens in het Italiaans. Mevrouw Hij mans was vlak na de oorlog, toen Italiaans in Leiden nog als bijvak gedoceerd werd, de eerste full time docent voor dit vak. Sinds die tijd is het uitgegroeid tot hoofdvak met tachtig hoofdvak studenten en een groot aantal bijvakstudenten en neemt de belangstelling voor de Italiaanse cultuur nog steeds toe. Volgens mevrouw Hijmans zou de reden daarvan kunnen zijn, dat de laat ste dertig jaar de contacten tus sen de West-Europese volkeren veel directer zijn geworden en men veel meer informatie krijgt en in direkt contact komt met an dere culturen. Ook probeert men het gebied toegankelijker te ma ken voor een breder publiek. Zo werd een aantal jaren geleden een tentoonstelling ingericht van alle handschriften en vroege drukken van de werken van Boccaccio en zijn op het ogenblik bij verschil lende stafleden van de vakgroep Italiaans publikaties in voorbe reiding over bijvoorbeeld een onuitgegeven joods-Italiaans en- •ch werk uit de nala- van Scaliger en een r de Petrarca-hand- n Nederland, in het ka- n wereldobject. De Italiaanse ambassadeur knipt het lint door. Op defot mevrouw Hijmans. cyclopedis tenschap boek ove schriften i Speciaal ter gelegenheid van de opening gisteren is er in éën van de werkkamers van de nieuwe vestiging een kleine tentoonstel ling ingericht van Italiaanse handschriften en oude drukken uit de Universiteitsbibliotheek, die daar nog veertien dagen zal blijven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21