LEIDSCH DAGBLAD Wiegel zwicht voor druk van de ambtenaren aquarium voor. pa.. M9 Israel vernietigt basis Palestijnen vadertaal vandaag Spoeddebat genetisch onderzoek Brazilië zet coach onder curatele Nederlanders per week anderhalf miljoen uur in file 60 cm.met techn.- inrichting, achter wand verlichting 139.00 motorfiiter 89.00 tijdklok, v.a. 57.50 alles Gekissebis in Moskou VRIJDAG 9 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35571 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Plannen eerder bij bonden dan in Kamer "Van mij hoeft het zo niet meer," lijkt de Braziliaanse coach Claudio Coutinho de verslaggevers te gebaren, nadat hij vernomen had, dat de bond hem min of meer op een zijspoor had gerangeerd vanwege de magere resulta ten van zijn team. Mede onder druk van de publieke opinie hadden de Braziliaanse officials beslo ten, dat Coutinho dan nog wel als coach mocht blijven, maar dat hij de opstelling verder aan hen moest over laten. Een bittere pil voor de man, die met zoveel optimisme aan dit wereldkampioen schap begonnen was. PAGINA 17 32 PAGINA'S Wiegel houdt vast aan over leg met ambtenaren PAGINA 7 Nyerere valt fel uit tegen Frankrijk PAGINA 9 Maatregelen op komst voor Endegeest PAGINA 13 Wim Jansen "ondergewaar deerd" PAGINA 19 Meer verkeersongevallen in de zomer PAGINA 21 Geluidsoverlast voor arbei ders PAGINA 27 DEN HAAG (SP) - De vijf ambte- narencentrales hebben vanmor gen hun eerste succes geboekt. In een uur durend gesprek met mi nister Wiegel van binnenlandse zaken heeft de bewindsman toe gezegd dat de centrales komende dinsdag al de plannen krijgen aangeboden, waarin de bezuinig gingen op de ambtenarensalaris sen staan. Het parlement krijgt die stukken pas enkele dagen daarna. ABVA-voorzitter Dutman en CFO-voorzitter Wierenga heb ben met Wiegel afgesproken om aanstaande donderdag opnieuw te vergaderen. Dan komt aan de orde de wijze waarop het overleg over die snoeiplannen wordt ge voerd. Intussen houdt de ABVA toch stakings- en actieplannen achter de hand voor het geval dat het overleg niet positief zou uit vallen. Het aanspannen van een kort geding tegen de staat der Nederlanden, dat de ambtena- rencentrales overwogen om het overleg af te dwingen, lijkt nu van de baan. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer anderhalf miljoen Neder landers staan per week ge middeld een uur in de file, dus samen per week ander half miljoen uur. Zestien procent van de Nederlanders staat van een kwartier tot drie uur en langer per week in een file; 84 procent blijkt nog niet in files terecht te komen. Dit blijkt uit een steekproef van het Nipo (Nederlandse instituut voor publieke opi nie) in de week na Pinksteren (16 en 17 mei). Van de 829 ondervraagden van 18 jaar en ouder die korte of langere tijd in het woon werk-verkeer in een file doorbrengen is anderhalf procent per week drie uur of langer kwijt. Zeven procent tot een kwartier, vijf procent van een kwartier tot een uur en twee en half procent ver blijft een tot drie uur in de file. Van de file-rijders gaat 81 pro cent van de ondervraagden met de auto, twaalf procent met de bromfiets en zeven procent als buspassagier. Het meest van de file te lij den heeft de categorie van 25 tot 35 jaar (27 procent), het minst de 65-plussers (twee procent). Koel maar zonnig Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind uit west tot noordwest. Minimumtempe raturen omstreeks 9 graden. Maxi mumtemperaturen rond 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.21 uur; onder: 21.58 uur Maan op: 9.52 uur; onder: 0.40 uur Hoogwater te Katwijk om 6.52 en 19.13 uur. Laagwater om 2.44 en 14.59 uur. inhoud van de ambtenarenpara- graaf in de bezuinigingsplannen van het kabinet. Als er al met harde cijfers staat ingevuld hoe véél wij moeten inleveren, is er geen sprake van open en eerlijk overleg", aldus ABVA-voorzitter Dutman, na het gesprek met Wiegel. CFO-voorzitter Wierenga onderschreef dat standpunt, maar voegde er aan toe dat "voorlopig de druk van de ketel Alle vijf ambtenarencentrales zijn er op tegen dat het parlement eind juni al gaat uitmaken wat de opbrengst moet zijn van de be snoeiingen op de inkomens van de overheidsdienaren. De organisaties hebben minister Wiegel nadrukkelijk gewezen op het feit dat er veel meer tijd nodig is voor overleg met de achter bannen van de bonden, als een maal de inhoud van de plannen bekend is. Eensgezind heeft men de be windsman laten weten dat het overleg over de ambtenarenpa- ragraaf pas op z'n vroegst in sep tember of oktober kan worden afgerond, mogelijk zelfs na prinsjesdag. Intussen hebben de ambtenaren- centrales al met de Haagse politie overlegd over wat de grootste protestdemonstratie van ons land moet worden. Er is vergun ning gevraagd om met 100.000 ambtenaren op maandag 26 juni naar het Binnenhof op te trekken Minister Wiegel zei na afloop van het gesprek met de ambtenaren- organisatie "dat er in een open hartige sfeer van gedachten was gewisseld". "Ik kan me de zorgen van de ambtenarenbonden goed voorstellen, maar ik heb ook m'n verantwoordelijkheid" aldus de bewindsman. i gesprek met de voorzitters Dutman (midden) en Wierenga van twee ambtenaren- Rapport over koopsompolissen bijna gereed DEN HAAG (ANP) - Het rapport van de commissie van drie, die in opdracht van Kamervoorzitter Vondeling de koopsompolisse- naffaire onderzoekt, is vrijwel ge reed. Secretaris van de commis sie mr. Andree Wiltens zei van daag dat het rapport met een week of twee kan worden uitge bracht, maar enige personen kunnen moeilijk tijd vrijmaken om te worden gehoord. De commissie is ingesteld na publikaties van ondermeer de vereniging van belastinginspec teurs begin dit jaar waarin werd verondersteld dat Kamerleden en bewindslieden mogelijk ge bruik hadden gemaakt van voor kennis omtrent wetswijzigingen die een einde moesten maken aan de belastingtechnisch zeer voor delige constructie van de koop sompolis. Zij zouden nog snel een dergelijke polis hebben aange schaft. TEL AVIV (AFP) - Een Is- raëlische aanval op een Palestijnse basis aan de Nieuwe Rijn M. Telrf, (071?-120824 Libanese kust heeft van nacht vele slachtoffers gemaakt onder de Pale stij nen. Sommige berich ten spreken van tientallen doden. Zeker is in elk geval dat zeven Pale- stijnen zijn gedood. Er zouden nog talrijke lijken onder het puin liggen van de gebouwen die zijn opgeblazen. Ook twee Israëlische soldaten verloren het leven en acht van hen raakten gewond. Dit is vanmorgen door een Israëli sche legerwoordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Doelwit van de Israëlische aanval was de Palestijnse basis Dahar el Buij, tien kilometer ten zuiden van de Libanese stad Sidon. De basis werd geheel vernietigd. Volgens de Israëlische woord voerder gebruikten de Palestij- nen de basis voor acties in Israël. Zo'n actie zou voor de komende dagen gepland zijn. Aan de Israëlische actie namen commando-eenheden en para chutisten deel. Tevoren was de basis met kanonneerboten vanuit zee beschoten en vanuit de lucht bestookt. Volgens het Israëlische opperbevel is een behoorlijke hoeveelheid materiaal, waarbij rubberboten en wapens, buitge maakt. „Alle doeleinden van de aanval zijn bereikt", aldus de Is raëli's. Een woordvoerder van de radicale Palestijnen bevestigde dat er do den aan hun kant zijn gevallen. Bezoeker schiet op prostituee GRONINGEN (ANP) - De 25-jarige B.M.Z. uit Groningen heeft van nacht na onenigheid over beta ling geschoten op een 21-jarige prostituee. De schietpartij speel de zich af in de Groninger bin nenstad. Het vuurwapen ketste, maar toen Z. vervolgens met het wapen op het hoofd van de vrouw sloeg, ging het wel af. De kogel beland de in een stoel. De vrouw zette het op een schreeuwen. Z. werd door enige mannen naar buiten ge werkt. Hij was nog in Adams kos tuum, maar had zijn kleren bij zich. Hij werd later aangehouden. BOMONTPLOFFING - In de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res is vanmorgen een zware bom ontploft voor een Renault-gara ge. De schade was "zeer aanzien lijk" maar niemand raakte ge wond. Van Kuyen vraagt Leidse universiteitsraad: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het universiteitsraads lid drs. C.J. van Kuijen wil dat er een spoeddebat komt over een Leids project op het gebied van het omstreden recombi- nant-DNA onderzoek (erfelijk- heidsonderzoek). Volgens Van Kuijen heeft het college van be stuur van de Leidse universiteit voor de uitvoering van dit project begin mei een overeenkomst on dertekend zonder daarover de universiteitsraad te polsen. Hij wijst erop dat er over een soort gelijk project aan de universiteit van Amsterdam uitvoerig over leg is geweest tussen universi teitsraad en college van bestuur. De universiteitsraad is toen slechts onder strenge voorwaar den met het project akkoord ge gaan. Iets dergelijks is ook ge beurd in Groningen. Van Kuijen heeft uit het onlangs verschenen Tweede Jaarverslag van de Commissie belast met het toezicht op Genetische Manipu latie afgeleid dat het college van bestuur in Leiden kennelijk ver antwoordelijkheid heeft aan vaard voor de uitvoerine van het project. Hij is het daar niet mee eens, omdat hij vindt dat daar over een brede discussie moet plaatshebben. Van Kuijen wil van het college we ten om welk project het gaat en op welk niveau het project is doorgesproken. Hij wil verder weten waarom de universiteits raad niet bij de besluitvorming hierover is betrokken. Van Kuij en heeft er al eerder bij het colle ge op aangedrongen over het re- combinant-DNA onderzoek een discussie uit te lokken in de uni versiteitsraad. Het onderzoek is zo omstreden omdat er gewerkt wordt aan nieuwe bacteriën die volgens sommigen epidemieën van ge heel nieuwe aard kunnen doen ontstaan. De eerdergenoemde commissie belast met het toe zicht op dit soort projecten, acht de kans daarop echter uiterst klein. Het recombinant-DNA onderzoek, waarbij erfelijk heidsmateriaal (DNA) van hogere organismen kan worden ge maakt, wordt in het algemeen van groot belang geacht voor de medische wetenschap. MOSKOU (UPI) - De Sovjet-Unie heeft krachtig geprotesteerd te gen het binnendringen door een Amerikaanse ambassadefunc tionaris in een Sovjet-Russisch gebouw aan het einde van een ondergrondse spionagetunnel. Zij heeft gewaarschuwd dat als de Verenigde Staten de zaak publiciteit blijft geven, zij Ame rikaanse elektronische spionage in Moskou aan de kaak zal stellen De functionaris betrad het gebouw dat naast de ambassade staat op 25 mei via de tunnel. Deze was ontdekt nadat in het Amerikaan se ambassadegebouw een afluis- terapparaat was aangetroffen. Het protest, verspreid door het Russische persbureau Tass, was de eerste Russische reactie op het incident. Het maakte geen gewag van het apparaat in de ambassa de. Volgens Tass hebben de Amerika nen in het Russische gebouw de verwarming beschadigd alsmede een "beschermingsschild tegen subversieve activiteit door de Amerikaanse speciale dienst vanuit het Amerikaanse ambas sadegebouw" Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft bevestigd dat een elek tronisch apparaat werd aange troffen, maar het heeft gezwegen over de tunnel. Volgens Amerikaanse kringen werd het apparaat gevonden in een verborgen gang bij schoorsteen. Een of meer Am kanen volgden de gang ruimte met nog meer elektroni sche instrumenten, en zij liepen tegen een man op, die het op een lopen zette. De Amerikanen trokken zich toen terug en met selden de gang dicht. Duisenberg Enige verbazing rond het vertrek van Duisenberg is wel op zijn plaats. Misschien ook wel enige wrevel. Het is geen goede zaak voor de geloofwaardigheid van de politiek dat een oud-minister zo snel na zijn terugtreden stapt naar het kamp dat hij zo dikwijls tegenstribbelend opzijn pad heeft aangetroffen. Men denke bij voorbeeld aan de Postbank, Dui- senbergs troetelkind, de nacht merrie van alle handelsbanken Daarnaast roept de keuze voor het volksvertegenwoordiger zijn, bij het electoraat verwachtingen op Bij een reputatie van gematigd heid, zoals Duisenberg heel sterk bezit, werd de PvdA voor een heet" nieuwe categorie kiezers legitiem De grote hoeveelheid voorkeurs stemmen voor Duisenberg bij de Kamerverkiezingen was niet verrassend. Het snelle vertrek van de man krijgt er iets extra pijnlijks door. Voorts jokte Duisenberg kennelijk voor eigen bestwil twee weken geleden voor de radio - Aantjes herinnerde er gisteren nog aan - toen hij op de vraag of het Ka merlidmaatschap hem nog beviel en hij nog wel een tijd zou blijven volmondig ,ja" antwoordde. Toch mag een relativerende opmer king niet ontbreken. Duisenberg heeft nooit nadrukkelijk een poli tieke carrière gezocht. Toen hij in 1973 vanwege zijn grote weten schappelijke kwaliteiten voor het kabinet-Den Uyl werd aange monsterd, was hij in de PvdA nauwelijks bekend. Zijn pragmatisme heeft het tijdens zijn ministerschap keer op keer van de duidelijk bescheiden ideologische bagage gewonnen Het kabinet-Den Uyl heeft er meermalen gretig tegen aange leund; de PvdA zelve heeft er - nogmaals - electoraal vervolgens bij gewonnen. Er is een dilemma. De steeds com plexer problemen die bij het rege ren komen kijken, vraagt mensen met een grote „technische" kennis van zaken, die bovendien in staat zijn om een paar passen afstand te nemen van ideologische priori teiten. In die sector zijn de "blij- verdjes" ondervertegenwoor digd. Kiest een getuigenispartij als de PvdA desondanks om re denen van doelmatigheid op sleu- telposten pragmatische doeners dan moet ze er mee rekening hou den dat het geval-Duisenberg zich zal herhalen. Het is dus maar wat men wil. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1