Wim Jansen: „Ik ben volgzaam dat weet ik" Italiaan Barazzutti verrassend naar halve finales van „Parijs' TRUM BIC IN MOEILIJKHEDEN Linemayr fluit Nederland Feyenoorder ondergewaardeerd In wat voor huizen wonen VPRO-leiders Borg volgende tegenstanderna zege op Eddie Dibbs VRIJDAG 9 JUNI 1978 SPORT PAGINA 19 1 BUENOS AIRES - De Oosten rijker Erich Linemayr is als scheidsrechter aangewezen bij de wedstrijd, die het Ne derlands elftal zondag in Mendoza tegen Schotland speelt voor groep vier van het toernooi om het wereld kampioenschap. De volgen de scheidsrechters komen dit weekeinde in actie: groep ÉÉN Zaterdag 10 juni: bij Frankrijk- Hongarije Arnaldo Coelho (Brazilië), bij Italië - Argenti nië Abraham Klein (Israël). GROEP TWEE: Zaterdag 10 juni: bij Mexico - Polen Jafar Namdar (Iran), bij Tunesie - West Duitsland Ce- sar Augusto Orosco (Peru). GROEP DRIE: Zondag 11 juni: bij Zweden - Spanje Ferdinand Biwersi (Wdl), bij Brazilië-Oostenrijk Robert Wurtz (Fra). GROEP VIER: Zondag 11 juni: bij Peru - Iran Alojzy Jarguz (Pol), bij Ne derland - Schotland Erich Linemayr (Oos). Wim Jansen i r het Nederlands elftal: onopvallendaltijd aanweziq MENDOZA - De "Los Andes" ziet niet zoveel in Wim Jan sen. De grootste krant van Mendoza, die na iedere wed strijd de prestaties van de spelers met een cijfer waar deert, kan duidelijk niet warm lopen voor de kleine Feye noorder. Tweemaal kwam Rotterdamse Wimpie met Oranje in Mendoza op het veld, twee keer kreeg hij een vijf. De laagste waardering van alle spelers. Voor Wim Jansen is daar niets Hoe ver kan je gaan? Jan Blok ker, columnist van De Volks kracht, schreef gisteren: "Minder dan ooit kan ik het ge voel onderdrukken dat sport en fascisme op hetzelfde neerko- Hij preciseert dat tot "wedstrijd sport", wat bij mijn weten ove rigens de meest voorkomende sport is. Het wereldkampioen schap voetbal vindt hij een goed voorbetld. Hij heeft het over "De meest onbeheersbare cen- timenten van nationale kleur, volkslied en staatseer", en over "elf heren die ik in normale om standigheden met geen tang zou willen aanpakken". Dat zijn dus Krol cs. De mensen die er aardigheid in hebben tot diep in de nacht naar het voetbal ("deze zieke lijke waan") te kijken, verge lijkt hij vervolgens met de men sen die toentertijd bij machte bleken Mussolini een gezonde bolleboos en Goebbels een ge niale causeur te vinden". Ver der heeft hij het over "Blockael- tester Hogewoning" en "Kriegsberichter Jansma" en over de "Sondermeldung aus dem Fuhrerhauptquartier" van maarschalk H appel, en over Winterhilfeen Kultur- kammer": dat alles nog steeds in verband met het voetbal en het Nederlands elftal. Hoe ver kun je gaan? Die verge lijking tussen fascisme en voet bal maakte Jan Blokker al eer der,namelijk in De Volkskracht van 25 mei toen hij het over "Het Oranienburg van Ernst Happel" had (Oranienburg was een concentratiekamp in de tweede wereldoorlog). En ei genlijk deed hij het in De Volks kracht van 2 juni opnieuw, ech ter zonder in de Stichwörter van het Deutschtum te verval len. "Elf buitengewoon ordinaire dames, bijeen in een uit wans maak, wagenwielen, verkeerde baksteen en schele verf opge trokken parvenuboerderij, e- daar op amusementswiekei bediend door het creatieve vee van de richel". Hoe ver kan je gaan in het ver woorden van je minachting voor mensen die niet behoren tot wal Jan Blokker in navol ging van prinses Beatrix "My own people" zou kunnen noe men? Het op een hoop gooien i die je niet aan staan ("elf heren die ik in nor male omstandigheden met geen tang zou willen aanpakken" en "elf buitengewoon ordinaire dames"), is dat nu ook een vorm van fascisme, of alleen maar een vorm van satire& En wat verschrikkelijk onaardig, en trouwens ook een beetje par- venu-achtig, is het, om de boer derij van Willem en Truus van Hanegem te betichten van wansmaakwagenwielen, ver keerde baksteen en schele verf, zonder er even bij te vertellen hoe de goede smaak, de kleu renlitho's. de juiste plavuizen en de verantwoorde verf ver werkt dienen te worden om het soort huizen te krijgen waarin de anti-fascisten en VPRO-lei- ders wonen. NICO SCHEEPMAKER PARIJS - De Zweed Björn Borg, nummer één op de plaat singslijst, heeft gisteren in Parijs de halve finales bereikt van het open toernooi om de Franse tennistitels. Hij zege vierde moeiteloos over de Mexicaan Raul Ramirez: 6-3, 6-3, 6-0. In de halve finales komt Borg uit tegen de Italiaan Corrado Barazzutti. Deze bereikte verrassend de laatste vier door een zege op de Amerikaan Eddie Dibbs: 6-2. 7-6, 6-1. Tachtig minuten slechts had de 22-jarige Borg nodig om de Mexicaanse tennisartiest Ramirez naar een nederlaag te spelen. In het begin zag het er niet naar uit, dat de partij snel zou zijn afgelopen. Ramirez brak al in de tweede game van de eerste set door de service van de Zweed en behield evenals in de eerste game zijn eigen service in de derde. Vanaf dat moment kwam de Zweedse tennismachine in werking. Borg won maar liefst elf games op rij en pas bij de stand 6-3, 5-0 kon de Mexicaan iets terugdoen. Ramirez veranderde zijn tactiek. Na in de eerste set een bij voorbaat verloren baseline-gevecht te zijn aangegaan, bestookte de 24-jarige fi nalist van het WCT-toernooi in Rotterdam de forehand van Borg. Rami rez kwam terug tot 3-5, maar op dat moment trok Borg, die de titel hier in 1974 en 1975 veroverde, de zaken recht en gunde zijn tegenstander geen game meer 6-3 en 6-0. Tweede keer Voor de tweede keer in zijn carrière bereikte Corrado Barazzutti de halve finales van een groot toernooi. Een jaar geleden lukte het hem door te dringen tot de halve eindstrijd van Forest Hills waar hij toen verloor van het Amerikaanse fenomeen Jimmy Connors. Op Roland Garros slaagde Barazzutti erin het tenniskanon Eddie Dibbs te stoppen in de gang naar de halve finales. Als een ware strateeg ontregel de de Italiaan het spel van Dibbs. Met dropshots en diepe topspinslagen ontnam de als zevende geplaatste Barazzutti het zelfvertrouwen van de Amerikaan. Alleen in de tweede set wist Dibbs gebruik te maken van zijn krachtige opslag en sterke drives. Hij kwam op een voorsprong van 4-1Barazzutti zocht in deze fase van de strijd steeds vaker het net op en zette de nummer vier van de plaatsingslijst dusdanig onder druk, dat hij fouten ging maken. Barazzutti forceerde een tie-break en won deze. Ontgoo cheld begon Dibbs aan de derde set. Niets lukte meer. Met 2-6, 6-7, 1-6 Ging hij verrassend ten onder. Tom Okker en de Pool Wojtek Fibak zijn in de halve finales herendubbel spel uitgeschakeld door de Spanjaarden Jose Hiqueras en Manuel Oran- tes. De cijfers waren 2-6,4-6. In de finale ontmoeten de Spaanse spelers de Amerikanen Pfister en Mayer. In het damesdubbelspel zal de finale gaan tussen de Roemeens-Joegosla vische combinatie Mima Jausovec-Virginia Ruzici en het Frans-Au stralische duo Gail Lovera-Lesley Bowrey. Vooral van de 35-jarige Bowrey, die de enkelspeltitel in het verleden tweemaal won, en eigenlijk als speciale gaste aanwezig is op dit 50e toernooi op Roland Garros, een niet geringe prestatie. In een spannende partij versloegen Bowrey en Lovera het als vierde geplaatste duo Helena Enloit uit Zweden en Regi- na Marsikova uit Tsjechoslowakije voor 12.000 man publiek: 7-6, 6-7, 6-3. Jausovec en Ruzici versloegen Marzano en Smith (Ita en VS) met 6-4,6-3. Krankl naar LOTTO DEN HAAG - Lotto 22 van 4 juni heeft twee winnaars van de eerste prijs opgeleverd. Zij ontvangen elk een bedrag van 315.419,40. De cijfers van lotto 22 zijn: Inleg: ƒ3.116.148. Prijzenbedrag: 1.592.949,62. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 315.419,40 ontvangen. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto 37.004,20 ontvangen. Derde prijs: 217 winnaars, die elk bruto 1023,10 ontvangen. Vierde prijs: 8.717 winnaars die elk 33,90 ontvangen. Vijfde prijs: 10.785 winnaars die elk 27,40 ontvangen. In totaal vielen er in lotto 22 19.725 prijzen. Björn Borg in actie. De Zweed zegevierde moeiteloos vreemds aan. Hij weet van zich zelf dat hij geen opvallende spe ler is. Sober doet hij zijn werk, sober stelt hij zich op in de ploeg. Te rustig eigenlijk. Van een spe ler met al meer dan vijftig inter lands zou je verwachten dat hij zich meer op de voorgrond plaatst. Jansen doet dat niet. In Potrerillos verschuilt hij zich. Als er persconferenties zijn is Jansen verdwenen. Alleen als om hem gevraagd wordt stapt hij zijn ka mer af. ''Dat is nou eenmaal mijn aard. Ik ben niet zo'n mannetje dat haan tje de voorste wil zijn. Dat ligt me niet. Vroeger al als ik met mijn vriendjes op straat speelde deed ik rustig wat er Cruijff mij ge vraagd werd. Ik ben niet het type van een leider. Laat dat maar aan anderen over. Cruyff bijvoor beeld, dat is een speler die naast zijn voetbalkwaliteiten ook lei derscapaciteiten heeft. Ik ben volgzaam, dat weet ik. Bij Feye- noord hebben ze geprobeerd me om te scholen. Brox heeft uren met me zitten praten. Ik knikte, maar wist van mezelf dat ik het toch niet zou doen. Jammer, maar het is niet anders" In Argentinië is Wim Jansen on dergewaardeerd. Niet alleen in de publiciteitsmedia constateer je dat, ook via de tegenstanders. Over Wim Jansen wordt na af loop niet gesproken. In de boe zem van Oranje is dat anders. Een uitspraak van Piet Schrijvers: "Je leest alleen over Neeskens, Rep en Rensenbrink. Ziet men dan niet hoeveel werk Wimpie verzet? Tegen Iran was hij de man. Het valt niemand op. Bela chelijk". Wim Jansen begon zijn carrière bij het grote Feyenoord, de club waar hij nog altijd voor speelt. Via het Nederlands jeugdelftal waarin hij samen met Cruyff en Willy van der Kuylen het aanval- stno vormde speelde hij zich in het eerste van de Kuipclub. Als achttienjarige werd Jansen al ge selecteerd en dat in een periode dat Feyenoord nog geregeerd werd door groten als Veldhoen, Pieters Graafland, Moulijn en Bouwmeester. Een flitsende start voor de schuchtere jongen uit Rotterdam Zuid. "In die tijd heb ik vreselijk veel geleerd. Die jon gens hebben me altijd opgevan gen. Ik werd niet als een concur rent gezien. Er werd altijd gezegd dat de jeugd in Feyenoord geen kans kreeg dat Feyenoord zijn talenten liet zwemmen. Dat was en is nog steeds niet waar.Het was in die jaren vreselijk moeilijk je in het eerste te spelen. Hier in Argentinië praat ik daar vaak over met Jan Boskamp. Jan zat twee jaar op de bank. Dat duurde hem te lang en hij vertrok. Wat konden ze bij Feyenoord dan an ders doen? Het was en is gewoon een kwestie van talent. Als je dat niet kan accepteren moet je dwijnen. Dat je op deze i veel jeugd verliest is duidelijk. Ach wie weet is het allemaal niet zo verstandig geweest en had Feyenoord meer aan de toekomst moeten denken. Nu is het te laat de kas is vrijwel leeg en we heb ben hard versterking nodig". Hij' schrikt van deze uitspraak en tracht zijn tekst te verzwakken "Eigenlijk moet ik daar niet over praten. Dat is een probleem dat de leiding aangaat. Waar bemoei ik me mee". Wim Jansen ten voe ten uit. Hij schuwt harde uitspra ken zeker over derden. Altijd probeert hij problemen te om zeilen. Een karaktertrek die te waarderen valt. Liever praat Jan sen over de zo teleurstellend verlopen wedstrijd tegen Peru. "We zitten hier hopeloos vast. Ik weet echt niet wat de oorzaak van ons zwakke spel is. Het loopt niet Er zit geen diepte in ons spel. We de aanval Cruyff? Ach, dat zqu al te gek zijn dat we al die jaren alleen op Jo- han gedraaid hebben. Wel vind ik dat we een leider missen. Er is niemand van ons die het spel een andere wending kan geven. Mis schien dat Rob Rensenbrink het zou kunnen. Maar Robbie is net zo'n typetje als ik. Hij houdt zich ook liever op de achtergrond. Maar dat Johan al die jaren de motor is geweest praat niemand uit mijn hoofd. Ik denk datje de naam Johan Cruyff nog lang in Nederland zal horen" Wat Cruyff voor Ajax, Barcelona en het Nederlands elftal heeft bete kend is nauwelijks samen te vat ten. Een vergelijking met Jansen is niet eerlijk. Maar toch bepaalde Wim Jansen jarenlang het gezicht van Feyenoord. Over een moge lijke transfer naar een andere club viel niet te praten. Jansen zat aan Feyenoord gebakken. Voor het vertrek naar Argentinië legde Feyenoord hem nog voor twee jaar vast. Twee jaar en dan ver moedt Jansen dat aan zijn voet balloopbaan een einde is geko men. "Ik zie me echt niet in het buitenland spelen. Dat zou ik niet kunnen opbrengen. Ook mijn vrouw voelt daar niets voor Trouwens, wie betaalt voor een speler die ouder dan dertig is nog een bedrag dat rond de 500.000 gulden schommelt. Geen club Dat is altijd voor mij het grote struikelblok geweest. Feyenoord vroeg teveel. Als ik dan om de ta fel zat om over een contract te praten was het snel voor elkaar. Ik was al blij als ik salarisverho ging kreeg. Misschien verkeerde mentaliteit. Ik had ook een schoonvader moeten hebben die me op dit vlak gecoached had. Wat dat aangaat was de combina tie Cruyff - Coster uniek. Weetje dat vele spelers jaloers op Cruyff waren? Maar Johan kennende besef ik dat hij het ook zelf ge rooid had. Hij had alles. Toch jammer dat hij niet in Argentinië Jansen heeft genoeg gepraat en gaat naar boven. Over een uur staat de bus in Potrerillos voor. Oranje mag voor het eerst zijn trainingskamp verlaten. In Men doza zal worden gewinkeld. Te midden van het Nederlands elftal zal Wim Jansen niet opvallen. Waterpoloteam laat onbeholpen indruk achter FC Barcelona WENEN - De clubbesturen van Rapid Wien en FC Barcelona zijn het eens geworden over de trans fer van de Oostenrijker Hans Krankl naar de Spaanse club. Barcelona heeft zich bereid ver klaard het door Rapid verlangde bedrag van ruim anderhalf mil joen gulden op tafel te leggen. Kranld verklaarde in Buenos Ai res er zeker van te zijn dat hij ook met Barcelona rondkomt. FLORENCE - De balans van het zeslandentoernooi in Florence telt voor het Nederlands waterpolo team uitsluitend negatieve pos ten: vijf nederlagen, een fors ne gatiefdoelsaldo en logischerwijze de laatste plaats. Op de laatste dag werd volgens de verwachtin gen verloren van Hongarije (2-6) en de Sovjet-Unie (6-10). Het toernooi werd gewonnen door Italië, dat in de finale tegen Hon garije de overwinning 5-3) door de arbiters werd toegeschoven. Coach Trumbic kreeg de rekening gepresenteerd van het gekrakeel in en rond de ploeg die verleden jaar aan de Europese titelstrijd in Zweden deelnam. Vijf basis spelers vertrokken, drie van hen min of meer na onderlinge ruzies en de Nederlandse bondscoach met een Joegoslavisch paspoort werd een jaar voor het WK in West-Berlijn ongewild gecon fronteerd met een nieuwe opbouw van het Nederlands team. Een onmogelijke taak, zoals in de Tos- caanse hoofdstad bleek. Door studieverplichtingen van ze ven spelers vormde het overige deel van de WK-selectie de ploeg voor het eerste toernooi op niveau van dit seizoen. Voor trumbic een aanvaardbaar criterium om zijn jongere spelers in internationaal opzicht te testen. Teleurstelling Een fikse teleurstelling viel hem ten deel. Van de elf, die in Florence in het water kwamenhielden alleen doelman Ruud Misdorp en aan voerder Buunk hun reputatie overeind. De overige negen scho ten in alle opzichten tekort. Met individueel gerichte prestaties verarmden zij het collectieve ge heel. Trage reacties, een mini mum aan zelfdiscipline en volle dig onbegrip voor eikaars han delwijze vergroot en de onbehol pen indruk, die kenmerkend was voor dit Nederlandse optreden. Het totaal van vijftien spelers, die er uit werden gestuurd, en negen strafworpen tegen bewees de machteloosheid van deze equipe. De positie van Trumbic is op dit moment weinig benijdenswaar dig. Te meer daar hij noodge dwongen uit deze Jtaliaanse" elf minimaal vier a vijf spelers zal moeten selecteren voor de strijd om de wereldtitel. Gedurende een zeer korte periode demonstreerden de oranjespelers de reden van hun vroegtijdige selectie. Tegen Italië en het eerste gedeelte van de wedstrijd tegen Hongarije werd het sluimerende talent zichtbaar. I n dezelfde duels echter werd tevens benadrukt dat het tijdstip van definitief ontwa ken niet op korte termijn (het WK Wim Keman liep in het laatste duel van het zeslandentoernooi waterpolo in Florence tegen de Sovjet-Unie in de vierde en laatste periode een oogblessure op. De speler van landskampioen AZC uit Alphen moest per ambulance naar het Maria Nuovaziekenhuis vervoerd worden. Daar bleek het rechter ooglid te zijn openge scheurd. Met vier hechtingen voegde Keman zich later op de avond weer bij de ploeg. Agressief Tegen Hongarije startte Nederland ongekend agressief. De harde woorden van Trumbic na de schandalige vertoning tegen Roemenië sorteerden het gewen ste effect. De equipe schoot letter lijk uit de startblokken. De Olym pische-, wereld- en Europese kampioen was zo verbouwereerd dat het elektronische scorebord na de eerste periode een voordeli ge Oranje-marge van 2-0 projec teerde. Het aantrekkelijke spel van de Trumbic-formatie kon echter niet worden gehandhaafd en zakte in het verdere verloop van dit duel naar het normale, bedenkelijke, niveau. De directe aanleiding kwam voor rekening van scheidsrechter Santaz. De Griek rekende in de tweede pe riode twee mini-overtredingen tot de zwaarste categorie. De strafworp en de numerieke meer derheid, die volgden, nivelleer den de Hongaarse achterstand. Daarna drukten de Hongaren - met de wereldsterren Farago, Zi- vas en Molnar hun stempel op de wedstrijd. Voor de Nederlanders was slechts een bijrol weggelegd. Vormwisseling De laatste wedstrijd tegen de Sov jet-Unie onderstreepte nog eens de vormwisseling op een dag. Twee ontmoetingen binnen twaalf uur vallen buiten de psy chische grenzen van de spelers. Een dag eerder werd dit al bewe zen De Sovjet-Un ie had naar Flo rence een jonge ploeg afgevaar digd. De volledige opbouw is ge richt op de Olympische Spelen van 1980 in Moskouals er presta ties worden verwacht. Na de spe len van 1976 in Montreal,die voor de Russen desastreus eindigden uitschakeling door Nederland in de voorronde), werd de „oude" ploeg rigoureus gekortwiekt met als resultaat dal alleen Kabanov en doelman Sharonov in de na tionale selectie werden gehand haafd. Zonder Buunk, die om half vijf naar Nederland terugkeerde in verband met afspraken op zijn werk,kwam Nederland tot een ui terst armzalige vertoning. De schotloosheid nam ontmoedigen de vormen aan: vijfmaal werd een 7-6 situatie niet benut. Com binatie was een onbekend begrip en verdedigend viel er ook al geen sprankje verbetering te bespeu- Eindstand 1 Italië 2. Hongarije 3 Sov.-Unie 4. Roemenië 5. Spanje 6. Nederland 5 5 0 0 10 37-26 5 4 0 18 29-21 5 3 0 2 6 31-28 5 2 0 3 4 30-26 5 10 4 2 26-33 5 0 0 5 0 23-42 ADVERTENTIE ^^Tom Walenkamp NU bij aankoop boven 30,- Gratis fles wijn gratis lot met kans op eén van die geweldige prijzen Haarlemmerstraat 1-3, Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19