COUTINHO ONDER CURATELE Tweede keer is altijd minder... Wim Rijsbergen: WK voetbal op weg naar de duizendste treffer... Argentinië favoriet bij de bookmakers... ,Ik ervaar het WK nu zelf ook anders Luque mist twee duels BUENOS AIRES - De Argentijnse spitsspeler Leopoldo Luque is voor de komende twee wedstrij den in het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal uit geschakeld. De teamarts van Ar gentinië gaf Luque, één van de gevaarlijkste voorhoedespelers van het toernooi, acht dagen rust wegens een blessure aan een el leboog die hij opliep in de wed strijd tegen Frankrijk. Luque mist de laatste wedstrijd in de eerste ronde tegen Italië en de eerste ontmoeting in de tweede ronde op woensdag 14 juni.- i'-'*-- y>: In het komende weekeinde kan het gebeuren BUENOS AIRES - Nog dertien treffers en dan is in de geschie denis van het wereldkampioen schap voetbal een uniek kroon- getal bereikt. Het komende weekieinde kan het gebeuren, in de laatste wedstrijden voor de eerste eindronde zal waar schijnlijk de 1000ste treffer in een eindtoernooi om de wereld beker worden gescoord. Gerd Müller was er, verdrietig ge noeg voor Oranje, in de finale West-Duitsland - Nederland in München, de oorzaak van dat in 1974 de boeken met 948 doelpun ten werden afgesloten. De eerste twee wedstrijddagen leverden in Argentinië 22 treffers op. Wat minder schotvaardig was men afgelopen dinsdag en woensdag toen de doellieden maar 17 maal werden gepasseerd. Met onder meer 3e wedstrijden West- Duitsland - Tunesië en Polen - Mexico voor komende zaterdag op het programma is het vrijwel zeker dat het komende week einde de magische grens van ADVERTENTIE Tom Walenkamp NU bij aankoop boven 30,- Gratis fles wijn gratis lot met kans op één van die geweldige prijzen Haarlemmerstraat 1-3, Lelden duizend treffers zal worden overschreden. Het eerste doelpunt kwam op 13 juli 1930 op naam van de Ameri kaan Bart Mcghee. In de tiende minuut van de wedstrijd Ver enigde Staten - België liet hij de befaamde doelman Arnold Bad- jou kansloos (Verenigde Staten- België 3-0). De "century" werd bereikt op 27 mei 1934 in Bolog na door de Zweed Jonasson in de wedstrijd tegen Argentinië, die Zweden met 3-2 won. Voor de honderdtallen tekenden verder: 200: 1938: de Zweed Wetterström tijdens Zweden - Cuba (8-0). 300: 1950: de Braziliaan Chico tij dens Brazilië - Spanje (6-1). 400: 1954: de Turk Lefter tijdens West Duitsland - Turkije (7-2). 500:1958: de Westduitser Rahn tij dens West Duitsland - Tsjecho- Slowakije (2-2). 600: 1962: de Joegoslaaf Jercovic tijdens Joegoslavië - Urugav (3-1). 700: 1966: de Engelsman Bobby Charlton tijdens Engeland - Mexico (2-0). 800: 1970: De Braziliaan Jairzinho tijdens Brazilië- Engeland (1-0). 900: 1974: De Argentijn Yazalde tijdens Argentinië - Haiti (4-1). In Buenos Aires, waar gisteren de kranten meldden dat in de maand mei de prijzen met 8,9 procent zijn gestegen, denkt men nog niet aan die duizendste treffer. Daar telt vooralsnog al leen een zege komende zaterdag op Italië. Immers, die geeft niet alleen aanleiding voor een derde carnavalsnacht. Even belangrijk voor de inwoners van Buenos Aires is dat hun ploeg door de eerste plaats in de groep te veroveren, niet naar de provincie wordt verbannen en in het verre Rosario moet spe len. Dan zien zij hun favorieten tenminste nog drie keer in het River Plate stadion van de hoofdstad in actie. Met de gere de kans dat ze hun voetbal vreugde, die de Argentijnen zo moeilijk kunnen missen, op nieuw kunnen uiten. SAO PAULO - Gisteren is in Sao Paulo op 21-jarige leeftijd overle den Jose Maria Donizetti Baroni, een Braziliaanse voetballer, die behoorde tot de eerste selectie van 24 spelers, die trainer Claudio Coutinho samenstelde voor de wedstrijd om de wereldtitel in Argentinië. Ze Mario, zoals hij bekend stond, leed aan leukemie. Hij speelde in de voorhoede van Botafogo.-. POTRERILLOS In Potrerillos, waar Choufoer en Hoge- woning glimlachend een wapenstilstand afkondigden, twijfelt Wim Rijsbergen aan zijn toekomst. Hoewel hij zich er angstvallig voor waakt over het hoe en het waarom te spreken, meent hij dat met het binnenhalen van Kessler zijn kansen op een Alkmaars contract tot beneden het nulpunt zijn Wanneer Israel en Hulshoff in 1974 niet geblesseerd zouden zijn geraakt, dan zou nu niemand, buiten Nederland, ooit van Rijs bergen hebben gehoord. Dat is gewoon de waarheid. Ik ben rea list. Zie eveneens helder in dat de hoogtijdagen van het Nederland se voetbal achter de rug zijn. We kunnen hier best een eind ko men, als het meezit allemaal. Maar hoe gaat het straks. Kijk, ie dereen vindt het een uitgemaakte zaak dat we over twee jaar de eindronden halen van de Euro pese kampioenschappen. Zoals iedereen het normaal zou vinden indien Nederland over vier jaar opnieuw aan het wereldkam pioenschap deelneemt in Spanje. Ik moet dat echter nog zien. Ik wijs er alleen maar op dat tegen Iran, elf spelers in actie waren, die vier jaar geleden al in Duits land voetbalden. Dat bedoel ik precies". Klasse Na afloop van die wedstrijd trou wens, verweet Rijsbergen zijn aanvoerder Krol, dat deze geen initiatieven had genomen, toen bleek dat de zaak taktisch alles behalve optimaal verliep. Rijs bergen nu: „Dat viel niet mee, die omzetting. Al na drie minuten hoorde ik dat schrille fluitje van „Zal toch wel weer op Feyenoord uitdraaien", zegt hij mat, „want nu Jol naar Bayern Munchen is, kan ik dat Duitse avontuur even eens vergeten". Rijsbergen, de sobere voorstopper, had zo graag weggewild uit Rot terdam. Met het leeglopen van de Kuip, verminderden de voetbal successen, waardoor nog meer mensen de Kuip meden en hel verlies van Feyenoord in het af gelopen seizoen opliep tot om en nabij de twee miljoen. Rijsber gen: „Niettemin blijf ik er bij Stephan op aandringen, dat ei versterking komt. Willy Kreuz, die voor twee ton terug kan naar zijn land, ben je gegarandeerd al kwijt. Die Oostenrijkers hebben een portie goodwill gekweekt met hun overwinning, voetbal gek geworden en dan betalen ze die twee ton grif. Ik heb het ge voel dat iemand als Kessler een andere prioriteitenlijst aanlegt ten aanzien van de versterking, die er bij AZ moet worden aange bracht. Volgens mij legt Kessler het accent op een aanvaller en re deneert hij dat het gekkenwerk is om zeven ton uit te geven voor een voorstopper als ik". Dat klinkt een beetje denigrerend uit Rijsbergens eigen mond. Hij geeft echter, zoals zo vaak, blijk van gevoel voor realiteitszin: „Wie is Rijsbergen, nou helemaal. LONDEN - Na dc eerste zestien wedstrijden in de strijd om het wereldkampioenschap voetbal beschouwen de Britse book makers Argentinië met 9 tegen 4 ais de favoriet. Daarna komt Italië met 7 tegen 2. Nederland en Brazilië delen de derde plaats (6 tegen 1) en daarna komt West-Duitsland (7-1). Peru, dat in groep vier tweede staat achter Nederland, krijgt een waardering van 12-1, Oostenrijk en Polen 20-1, Spanje 100-1, Zweden 150-1, Schotland 500-1, Tunesië 5000-1 en Iran 10.000-1. Wsa/S n STS/tSSZ/A/C OM T//C//S /JAN/EZ/ /s/// n/fZ/A/ Schotten: Wij willen ons geld terug CORDOBA - Vijftien Schotse voetbalfans hebben in de nacht van woensdag op don derdag vier uur op een poli tiebureau in Cordoba door gebracht. Zij werden gearres teerd nadat zij hun ongenoe gen over het blamerende ge lijkspel van het Schotse elftal tegen Iran (1-1) van Woens dagavond in een plaatselijk restaurant op overduidelijke wijze kenbaar hadden ge maakt. De Schotten wierpen de tafels om en kalkten leuzen op de muren van het etablissement Eerder hadden zij getracht de spelersbus bij het verlaten van het stadion aan te vallen Al tijdens de wedstrijd zouden vele Schotten dronken op de tribunes hebben gezeten en obscene gebaren hebben ge maakt om de supporters van Iran te provoceren. De Schotten lieten er na het duel geen twijfel aan bestaan dat zij zich bedrogen voelden. Ze schreeuwden "wij willen ons geld terug". MAR del PLATA - De Braziliaanse voetbalbond heeft trai ner Claudio Coutinho na het tweede gelijke spel van zijn elftal onder curatele geplaatst. De bond zal met onmid dellijke ingang de volledige verantwoording dragen voor het team. Een woordvoerder van de bond, Mario Trigo verklaarde dat er aanzienlijke wijzigingen moeten worden aangebracht in het Braziliaanse elftal en dat Coutinho dat kan accepteren of zijn ontslag nemen. Vier spelers zouden uit de basisopstelling moeten verdwynen: Zico (bijgenaamd de 'blanke Pele', die zijn faam echter nog geen moment heeft waargemaakt), cen trumspits Reinaldo, linkerverdediger Edinho en laatste man Cerezo Hun plaatsen zouden moeten worden ingenomen door Jorge Pinto Me- donca, Roberto Rivelino, Rodriques Neto en Chicao. Vertegenwoordigers van de Braziliaanse voetbalbond en officials die het elftal begeleiden in Argentinië zijn gisteren bijeen gekomen om te pra ten over de 'machtsovername', die komt omdat Brazilië ook zijn tweede duel niet kon winnen. De voormalige wereldkampioen zal nu zondag Oostenrijk moeten verslaan om zeker te zijn van plaatsing bij de laatste acht. Coutinho wordt met name verweten dat hij te veel de nadruk legt op tactiek. Critici zijn van mening dat door zijn toedoen Brazilië de indivi duele talenten die het land drie wereldtitels heeft gebracht is kwijt geraakt. De coach gelooft dat het Zuidamerikaanse voetbal is achterop geraakt bij het Europese, met name in tactisch opzicht. Daarom heeft hij de nadruk gelegd op de collectiviteit. In de wedstrijden die Brazilië tot nu toe heeft gespeeld bleek een duidelijk gebrek aan creativiteit in de aanval en een grote kwetsbaarheid in de verdediging. Nadat hij een en ander vernomen had heeft Claudio Coutinho in Mar del Plata zijn ontslag aangeboden. Heleno Nunes, voorzitter van de Brazi liaanse sportfederatie, ontkende dit echter. Hij kondigde wel aan dat hij van nu af aan de gehele dag aanwezig zou zijn i.i Villa Marista, waar de Braziliaanse ploeg resideert. De Braziliaanse kranten reageerden op de gelijke spelen tegen Zweden en Spanje met vernietigende Kritiek. Het massaal verspreide blad "Ultima Hora" plaatste gisteren op de voorpagina slechts één woord: "vergonha' (schande). De 44-jarige Julio Godinho kon de schande in Rio de Janeiro niet verdra gen. Hij schudde een flinke dosis slaapmiddel in zijn drankje en over leed. Een andere voetballiefhebber werd in een bar doodgeschoten om dat hij de vervanging van Zico bekritiseerd had. In een voorstad van Rio werd trainer Coutinho symbolisch ten grave gedragen. In Mar del Plata verbrandden ongeveer honderd fans van Brazilië een pop, die Coutinho moest voorstellen. Nunes verklaarde gisteren nog: "De twee wedstrijden van Brazilië bevie len me helemaal niet. We moeten ons nu echter niet laten opjutten. Als de nood hoog is dienen we juist eensgezind te zijn. Coutinho blijft voorlopig trainer" Wim Rijsbergen in een kopduel: "Het zal toch wel weer op Feyenoord uitdraaien. -A9 /Z4Z/A4/Vf SC///P, S.U. Z/zV/r/ f Z*¥)p- //e>C£/zz£ Happel. Ruud en ik hebben toen overlegd met elkaar, maar we kwamen er niet zo snel uit. Pas na twintig minuten, toen het spel even dood was, gaf Happel de oplossing aan, maar ik blijf er bij dat we zelf iets hadden moeten doen. We speelden slechts tegen Iran. Maar tegen een andere tegen stander had het slecht kunnen aflopen. Happel, die man heb ik bij Feyenoord precies een jaar meegemaakt. Hij is taktisch erg sterk, dat kan niemand me uit mijn hoofd praten. Als Happel voor het eerst in zijn leven een goede voetballer ziet dan herkent hij hem onmiddellijk, zelfs als die man door allerlei omstandighe den geen bal raakt. Dat is klasse. Sommige spelers vinden het ver velend dat-ie zijn mond nooit opendoet. Ach, zo was hij bij Feyenoord al. Ik heb nu een goed contact met hem. Dat wil zeggen dat ik meer van gedachten heb gewisseld in deze ene week dan destijds in een jaar by Feyenoord. Toch praten Happel en ik hier in Mendoza hooguit veertien, vijf tien woorden met elkaar. Som migen hebben het daar moeilijk Roes Zelfkritiek, een van de sterkste ei genschappen van de Feyenoor- der. Mede door die instelling kwam Wim Rijsbergen na 1974 aan de top van het internationale voetbal. „Toch lijkt het me nu al lemaal anders. Kijk, 1974, dat was de eerste keer. Een soort voetbal- roes, het thuisfront op zijn ach terste benen, maar ik ervaar het zelf nu iets anders. Een tweede keer is altijd minder. Of het nu een vakantie is naar het zelfde land of een wereld-voetbaltoer nooi. Ik vraag m^ af of dezelfde verslaving er zal zijn aan het thuisfront als in 1974. De omge ving hier stoort me niet. Hier in die bergen waan ik me voor het zelfde geld in Zwitserland. Als voetballer doe je nooit iets anders dan reizen, trainen en spelen. De mensen redeneren echter anders. Die zeggen: je hebt in Argentinië gezeten, je zal wel wat gezien hebben. Onzin. We hebben niets gezien. Ik hoorde van een jour nalist dat Ralf Edstrom gister avond door de straten van Bue nos Aires kuierde. Zou bij ons niet kunnen voorkomen. Ik heb helemaal geen idee dat we aan de andere kant zitten van de wereld. We eten net als in Holland hagelslag en pindakaas op het brood. Ik offer mijn vakantie op en Feyenoord moet evenmin kla gen". Lachend: „Ik offer mijn vakantie op en Feyenoord krijgt mooi 2500 gulden voor iedere wedstrijd die ik hier speel. Kas-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17