Maatregelen op korte termijn voor Endegeest Maasbach wil Bethlehemkerk kopen Woonidee bij Pander. Lezers schrijven Reorganisatie bij „Boot" gaat door Wie kritiek heeft, wordt onder druk gezet UIT VERZAMELDE KLACHTEN VAN PERSONEEL ENDEGEEST: „GEEN CONTACT Breestraat Van Aken exit VRIJDAG 9 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 13 LEIDEN - "Personeelsleden die kritiek hebben worden onder druk gezet. Zo is er gesproken over gedwongen overplaatsin gen van critici en van het advies maar elders te gaan werken als men het niet met de gang van zaken eens is". Dit is een van de vele klachten die de onderzoekscommissie van gemeenteraadsleden en ambte naren heeft verzameld tijdens een drietal hoorzittingen voor het personeel van Endegeest. Volgens de commissie is er erg veel kritiek geleverd op de ma nier waarop de communicatie binnen Endegeest verloopt en met instanties buiten het psy chiatrisch ziekenhuis. De in formatie aan personeel, familie en patiënten is slecht en er is ook weinig onderling contact, zo blijkt het rapport van de com missie. Verder bestaat er ondui delijkheid over de vraag waar de beslissingsbevoegdheden liggen. Ook was er een gemis aan overleg voelbaar. Dit heeft o.m. tot gevolg dat behandelings plannen voor patiënten ontbre ken. Het sociaal-emotionele klimaat binnen Endegeest wordt vol gens de commissie niet als posi tief ervaren. "Er is sprake van veel onderling wantrouwen. Termen zijn gevallen als tegen elkaar uitspelen, stemming kweken, verantwoordelijkheid afschuiven", aldus de i sie. Een van de oorzaken, vol gens de commissie, is het gene ratieconflict. Van het personeelsgebrek, zo is verder gesignaleerd, worden de patiënten duidelijk de dupe. "Uit gebrek aan personeel wor den patiënten in zaaltjes opge sloten. Wanneer familie de pa tiënten wil bezoeken, moet ze eerst personeel zoeken om de zaal te openen". Onwil bij B en W ligt volgens enkele perso neelsleden aan het personeel stekort ten grondslag. Behalve over het onduidelijke be leid dat in Endegeest gevoerd wordt, de kloof tussen opleiding en praktijk en de slechte ge bouwen, heeft het personeel ook veel klachten laten horen over de patiëntenzorg. Er is, zoals ge zegd, weinig of geen overleg. Pa- tienten worden verplaatst zon der dat zij of hun familie saar- over worden ingelicht, enkele uitzonderingen daargelaten. Verder is opgemerkt dat er vaak therapieën worden toegepast met gebruik van medicijnen. Uit de klachten is ook naar voren gekomen dat patiënten meer geactiveerd moeten worden. "Ze zitten teveel opgesloten" Verder zou Endegeest tot nu toe vaak fungeren als "afvalbak voor de moeilijkste chronische patiënten". Dit zou komen door dat er buiten Endegeest bij hulpverleners weinig waarde ring bestaat voor de inrichting. Op de hoorzittingen is verder veel kritiek geuit aan het adres van het gemeentebestuur en de ge meenteraad. Men had allang op de hoogte moeten zijn van de problemen binnen Endegeest en het gemeentebestuur had actie ver moeten zijn bij het zoeken naar oplossingen. LEIDEN - Een nader onderzoek naar de structuur van Endegeest en een aantal maatregelen op korte termijn om verbetering te brengen in de situatie binnen dit psychia trisch ziekenhuis. Dat is de kern van een reeks voorstellen waarmee een onderzoekscommissie, bestaande uit ge meenteraadsleden en ambtenaren, op tafel is gekomen. De commissie, die begin april werd ingesteld naar aanleiding van een reeks klachten over Endegeest, heeft op een drietal hoorzittingen in 35 gesprekken 120 perso neelsleden van het ziekenhuis gehoord. Daaruit heeft de com missie de conclusie getrokken dat de situatie binnen Endegeest "veelal ernstig" is. De klachten die tijdens de hoorzit tingen zijn geuit, lopen uiteen van ontevreden geluiden over de huisvesting tot klachten over de slechte communicatie tussen de medewerkers onderling. Ook zijn er klachten over de leiding en over het bestuur, dat uiteindelijk wordt gevormd door het gemeen tebestuur van Leiden. De onderzoekscommissie consta teert dat de gesignaleerde problemen effecten zijn van een vernieuwings- en democratise ringstendens in de geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinnigen zorg. De structuur van Endegeest maakt het onmogelijk deze ten dens ingang te doen vinden, al dus de commissie. Deskundige Om op korte termijn - verwacht wordt binnen drie maanden - de nodige maatregelen te kunnen voorbereiden, stelt de commissie voor een externe management- deskundige aan te trekken voor een periode van twee jaar alsme de een aantal tijdelijke organi satieontwikkelaars Verder zou er als tijdelijke be stuurlijke oplossing een stuur groep moeten worden gevormd, bestaande uit twee wethouders, de directeur van Endegeest en enkele ambtenaren. Deze stuur groep zou o.m. een nieuwe struc tuur moeten voorbereiden. De voorgestelde stuurgroep loopt overigens vooruit op dezg. ex.art. 61 bestuurscommissie voor En- Aan de patiëntenzorg zal afzonder lijk aandacht moeten worden be steed door een delegatie van En degeest, B en W, de medische staf en de inspectie voor de geestelij ke volksgezondheid. Overigens vindt de commissie dat het eigen initiatief en de verant woordelijkheid van het personeel van Endegeest bij de nieuwe ontwikkelingen moeten worden benadrukt. Open discussie Wethouder Oosterman zei gisteren op een persconferentie dat de voorstellen van de commissie aan de hand van een open discussie door het personeel van Ende geest zullen worden besproken. Op welke manier dat gaat gebeu ren, wist hij nog niet. In het ad vies van de commissie staat ech ter dat de voorstellen aan "repre sentatieve vertegenwoordigers van de geledingen van Endegeest worden voorgelegd". De werking van deze "representative verte genwoordigers" - de dienst commissie en het Intern Contact Orgaan - worden blijkens het rapport van de commissie nu juist gekritiseerd, het contact tussen deze organen en het per soneel zou zeker niet optimaal zijn. Oosterman verzekerde ech ter dat het geenszins de bedoe ling is de adviezen van de com missie via "verstopte kanalen" aan het personeel voor te leggen. De bedoeling is dat als het perso neel de voorstellen van de com missie van de nodige kantteke ningen heeft voorzien, deze naar B en W zullen gaan. Het college zal vervolgens definitief beslis sen welke maatregelen er moeten worden genomen. LEIDEN - Dokter G. Mojet, di recteur van Endegeest, heeft gisteren duidelijk afstand ge nomen van het rapport en het advies van de onderzoeks commissie, omdat hij bij de totstandkoning ervan niet be trokken is geweest. Zin een communiqué stelt hij vast dat de commissie inder tijd is ingesteld en "dat er na dien geen enkel contact is op genomen met Endegeest voor enige vorm van advies en overleg" Mojet ontkende gisteren overi gens dat hij daarmee een waardeoordeel uitspreekt over het rapport en advies van de commissie. Hij wilde er ook zijn mening niet over ge ven. Monumentaal gebouw aan de Leidse Lammermarkt LEIDEN - Het monumentale gebouw van de voormalige Bethlehemskerk aan de Leidse Lammermarkt - al sinds de oorlog in ge bruik als opslagplaats van de gemeente - gaat zo goed als zeker weer dienst doen als kerk. De gemeente is bijna rond met de Stichting Johan Maasbach Wereldzending in Den Haag, die grote interesse heeft in de Bethlehemskerk. en W zijn bereid de kerk aan de stichting te verkopen tegen het symbolische bedrag van één gulden, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat Maasbach het uit 1644 date rende gebouw laat restaureren. Dat gaat hem zo'n 1,5 miljoen gulden kosten. Als Maasbach hiermee instemt is de gemeente van een grote zorg verlost, want zelf kan Leiden de restauratie niet betalen. Die anderhalf miljoen lijkt voor de Stichting Johan Maasbach Wereldzending geen bar rière. De heer Zijlstra, naaste medewerker van Maasbach: "Voor de stichting zijn er niet zo gauw barrières, ook geen financiële Als het moet komt dat geld er. Dat is zeker. Onze volgelingen hebben zo'n sterk geloof dat ze alles zullen doen om dat bedrag bij elkaar te krijgen Hoe ze dat doen kan de heer Zijlstra niet zeggen. Wel wil hij kwijt dat de stichting financieel gezien groten deels draait op giften van particulieren. Johan Maasbach heeft inmiddels al de archi tect Hoogevest uit Amersfoort in de arm genomen. De gemeente heeft er alle ver trouwen in dat de restauratie bij Hoogevest in goede handen is. Monumentenzorg noemt hem "een van de beste architecten van Nederland". Als de Maasbach-stichting ja zegt tegen het voorstel van de gemeente Leiden, brengen B en W de zaak in de ver schillende raadscommissies, die over de verkoop van de kerk moeten beslissen. De organisatie van evangelist/gebedsgenezer Johan Maasbach heeft haar hoofdkwartier in de voormalige bioscoop Capitol aan de Apeldoornselaan in Den Haag. Daarnaast heeft men kerken in Gouda - waar men vol op bezig is met de restauratie van de Gou- wekerk - en Schiedam, waar de Havenkerk al helemaal is opgeknapt en op de zondagen vele fanatieke volgelingen van Maasbach herbergt. In Leiden heeft de stichting al een eigen afde ling, die gevestigd is aan de Zijlsingel. Het doel van de 20 jaar geleden opgerichte stichting is volgens Zijlstra. "Het evangelie van Jezus Christus te verbreiden met de beste middelen, in een zo kort mogelijke tijd en onder zo veel mogelijk Men doet dit onder meer via het maandblad "Nieuw Leven", dat in een oplage van bijna 100.000 stuks over de hele wereld en in vier talen (Engels, Duits, Indonesisch en Ne derlands) wordt verspreid. Verder houdt men evangelisatie-campagnes, heeft men radio-uitzendingen en worden door de ei gen uitgeverij boeken en brochures op de markt gebracht. De stichting heeft meer dan 100 vaste medewerkers in dienst. Het werk van Maasbach en de zijnen is in de loop der jaren heftig bekritiseerd, met name door de christelijke kerken. De omstreden werkwijze van de stichting is voor de ge meente echter geen punt van discussie bij de verkoop van de Bethlehemkerk. Wet houder Waal: "Wij zijn blij dat het weer een kerk wordt. Voor ons maakt het weinig uit of het ene kerkgenootschap erin komt of het andere" LEIDEN - De werknemers bij de Scheepswerf Boot zijn gisteren alsnog akkoord gegaan met de aangékondigde reorganisatie, waarbij tien man op straat zullen komen te staan. Dit gebeurde na dat de districtsbestuurders Riet kerk en Ter Wisscha van respec tievelijk de Industriebond CNV en Industriebond NW van de vergadering verslag hadden ge daan van een gesprek met de di recteur. Twee weken geleden stuurde het personeel de bestuurders terug met de opdracht eerst ophelde ring te verkrijgen over een aantal zaken bij de directie. Zo wilde het personeel weten waarom er mensen in Leiden op straat werden gezet, waar het moederbedrijf in Scheveningen een tekort aan heeft. Bovendien vond men dat er na de reorganisa tie te veel leidinggevende figuren zouden overblijven. CNV-bestuurder Rietkerk zei gis teren dat de vraag om personeel in Scheveningen maar tijdelijk is dat de oi Desiuurscommissie voor t,n- T 1 111 degeest, waaraan al jaren gesleu- LeiUeiiaarS VCrOOrdCel Cl teld wordt. De managementdeskundige zich moeten bepalen tot onder zoek en maatregelen op finan- cieel-economisch en personeel gebied. Binnen een jaar moeten er op die gebieden maatregelen worden verwacht, aldus de commissie. Zeggenschap Grote voorrang moet er volgens de commissie worden verleend aan een nieuwe zeggenschapsstruc tuur. "Het is dringend nodig dat op Endegeest de verschillende groepen personeel zowel hori zontaal als verticaal met elkaar in gesprek komen over het werk en de werkomstandigheden. In het nu veelvuldig gesignaleerde kli maat van achterdocht, bedrei ging en angst zullen deze ge sprekken niet eenvoudig op gang komen", aldus de commissie. De vakorganisaties moeten volgens de commissie nauw bij de tot standkoming van de nieuwe zeg genschapsstructuur worden be trokken. Wat de materiële voorzieningen be treft vindt de commissie dat er een nader onderzoek moet ko men. Dat geldt zowel voor de hoeveelheid middelen als voor de wijze waarop deze worden ver deeld. Er zal verder een herbe zinning moeten komen op de bouwkundige voorzieningen. Het oplossen van het bestaande personeelstekort kan volgens de commissie niet alleeen door het aantrekken van nieuw personeel. Er zal ook een onderzoek moeten komen naar de personele op bouw, taken en verantwoorde lijkheden. Om de kloof tussen opleiding en praktijk te over bruggen moeten er volgens de commissie op korte termijn nieuwe praktijkbegeleiders wor den aangetrokken. Verder zullen er waarborgen moeten komen voor wat betreft (over)plaatsing, begeleiding, overleg en klinische lessen. Een representatieve ver tegenwoordiging van leerlingen zal bij verdere ontwikkelingen betrokken moeten worden. LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een 22-jarige en een 19-jari- ge Leidenaar veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorar rest. Het tweetal pleegde diverse inbra ken en diefstallen in Leiden en omgeving. Zo werden in de nacht van 15 op 16 februari uit een bontwinkel aan de Nieuwe Rijn onder meer bontvellen gestolen, nadat de etalageruit was vernield. In de voorafgaande nacht werd in een winkel aan de Passage in Oegstgeest een aantal herenjasjes gestolen. Bovendien werd er in Leiden een auto gestolen. De rechtbank veroordeelde een 20- jarige Leidenaar tot dezelfde straf wegens een inbraak in een school aan de Sumatrastraat. Daar wer den onder meer een pick-up, een schrijfmachine, een projector en een versterker gestolen. Leiden uiteindelijk zijn ontsla gen er hoogstwaarschijnlijk ook geen werk meer in Scheveningen Dat er teveel leiding zou overblij ven was op papier misschien wel waar. maar het zijn tevens men sen die normaal in de produktie meedraaien. De districtsbestuurders zeiden na deze mededelingen van de direc teur niets anders te kunnen doen dan voorstellen om akkoord te gaan met de reorganisatieplan nen. De vergadering volgde hen hierin. Voor het resterende personeel is het werk door de directeur tot 1 januari 1980 gegarandeerd. ADVERTENTIE Den Haag-Amsterdam - Rotterdam - Kindh Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 Leiden - Groningen - Enschede T axi-standplaats De twaalf protesten in één artikel van een taxichauffeur over de nieuwe taxi-standplaats. 1) Broodroof; door maatregelen van de overheid welke een nega tieve uitwerking hebben op het taxi-openbaar vervoer, terwijl politiek gezien hiervoor propa ganda gemaakt wordt. 2) Veiligheid; omdat bewegwijzing tot op heden nog volkomen ont breekt en het niet mogelijk is om op verantwoorde wijze de stand plaats op te rijden c.q. te verlaten. 3) Service-verlening; is onmoge lijk door de te grote afstand om bejaarden of cliënten met bagage van dienst te kunnen zijn. 4) Consument; welke onnodig te veel gaat betalen (door omrijden) juist nu per 1 juni 1978 de nieuwe taxitarieven van kracht zijn ge worden. 5) Hoor procedure; van 27 februari 1978 werd een loopje met ons ge nomen we voelen ons om de tuin geleid, omdat de beslissingen al waren genomen; deze alleen nog werd gehouden voor technisch voordeel. 6) Theorie-uitvoering: van de nieuwe taxistandplaats; is nu gebleken dat het praktisch niet uitvoerbaar is en dat alles na di verse ongelukken misschien aangepast zal worden. Waarom dit halve werk. Dit doen ze toch ook niet met busbanen en stop- lichtinstallties van het busver voer. 7) Bekeuringen; op nogal zielige wijze om met drie agenten over vallen te worden en bekeuringen uitdelen voor een niet gemaakte overtreding. Dit wekt alleen maar ergernis in de toch al zo gespan nen sfeer van de taxichauffeurs, daar deze altijd de politie en de ambulance heiepen helpen snel doorgeven over de mobilofoon van aanrijdingen met en zonder gewonden. 8) Schade; het ontstaan van zeer veel schade, omdat de nieuwe taxistandplaats uitgang een drempel heeft met teveel hoogte verschil en er direct aan de druk ke verkeersstroom moet worden deelgenomen. 9) Declaratie; van de cliënten, voor de onnodig te hoge prijzen door omrijden van de raxi's, bij de Gemeente Leiden. 10) Sanitaire voorzieningen; deze zijn nu niet meer aanwezig door opheffing van de restauratie. 11) Onveilig; omdat cliënten twee rijbanen moeten oversteken voor het bereiken van een taxi. Dit brengt zonder meer ongelukken met zich mee. 12) Onderbezetting; van taxi's bij slecht weer, hierdoor ontstaat de zeer gevaarlijke situatie van ren nende mensen over de twee rij banen om een taxi te krijgen. Bejaarden of minder valide men sen hebben hierdoor geen kans op taxi-vervoer. De Goede Oplossing: Bouwkeet op de middenberm c.q. taxi-standplaats gezet en de taxi's gewoon op de oude taxi standplaats. Daar horen ze. Daar hebben ze altijd al gestaan. Daar zijn ze niet meer weg te denken. En zo hoort het ook. Koos van Rossen Morskade 12a Leiden. Hiermee wil ik graag reageren, op de verkeerssituatie in de Bree straat. Naar het oordeel van onze fietsende wethouder van verkeer, was het heerlijk rustig met een paar toeziende politieagenten om alles in de gaten te houden. Het valt natuurlijk niet mee als niet- automobilist je in te leven in het hele verkeersspektakel in deze afgelopen raadsperiode. Maar als de wethouder toch nog een verstandige suggestie had willen doen, dan zou het deze zijn ge weest' de toeziende politie het verkeer te laten regelen en de lichten uitschakelen. De lichten zullen namelijk nog voor veel ellende zorgen. B.J.Boonstra Jan Luy ken laan 97 Leiden Nu de gemeenteraad ook in Leiden opnieuw is samengesteld, is er voor mij aanleiding enkele aan merkingen te maken aan het adres van de "Partij van de Ar beid" afdeling Leiden, zulks in verband met het fiet dat de heer Voorop gesteld dat ook ik niet be paald overloop van enthousias me voor het gevoerde beleid in de afgelopen periode van de heer Van Aken als Wethouder van Economische Zaken en ook het niet van een aantal andere Wet houders, meen ik in alle oprecht heid te moeten stellen, dat de heer Van Aken in die afgelopen periode hard gewerkt heeft en ook onder grote geestelijke spanningen heeft geleefd Zo zelfs dat hij volgens mijn informaties een poosje opgenomen is ge weest in een ziekenhuis. Tot mijn grote verontwaardiging moet ik helaas constateren dat de manier waarop de Partij van de Arbeid gemeend heeft zich van de heer Van Aken te moeten ont doen, geheel in strijd is met de menselijke waardigheid en is m i. onoprecht. Ik ben namelijk van oordeel, dat de degenen die daar voor verantwoordelijk gesteld moet worden, totaal gespeend blijken van enig socialistische kennis en nog minder van enig psychologisch inzicht. Het wil mijn voorkomen dat men zich niet bewust is, dat de wijze daarop een en ander zich heeft afgespeeld voor de heer Van Aken een ernstige geestelijke klap moet zijn, waarvan hij naar mijn gevoelen heel moeilijk te boven zal komen. Maar zulks deert deze nieuwbak ken socialisten blijkbaar niet. De manier waarop men gemeend heeft zich van de heer Van Aken te moeten ontdoen kan geken merkt worden als lomp, onvol wassen, mensonwaardig en ordi- Het ware m.i. verstandiger geweest indien men de heer Van Aken toch op een verkiesbare plaats had gezet, inplaats van op de 17de plaats. Over het al- of niet aan vaarden van het Wethouders schap had men later binnenka mers over kunnen discussiëren, doch men af blijkbaar de voor keur om ten aanschouwe van het gehele Leidse publiek de heer Van Aken aan de schandpaal te zetten. En als dank voor de door hem bewezen diensten mag hij nu de WW in. Zo zijn onze manie- N. Langezaal. Paramanbohof 47 Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13