HUIS KEUREN TEGEN VASTE PRIJS EXTRA Het Bouwcentrum in Rotterdam is begonnen met het keuren van bestaande woningen. Het kost 475 gulden, vaste prijs. Zo'n twee uur durende keuring bestaat uit een beoordeling van de techni sche staat, de veiligheid en het comfort van de woning. Verder kijken de inspecteurs of de woning veel of weinig onder houd nodig heeft, waarbij een schatting wordt gemaakt van de kosten die de eigenaar moet maken om z'n woning op een goed peil te brengen en te houden. Voorlopig wordt er alleen gekeurd in het Zuidhollandse gebied binnen de cirkel Leiden, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem. Rot terdam. Hoek van Holland en Den Haag. Bovendien in het gebied tussen Dordrecht. Bergen op Zoom. Tilburg en Gorinchem (om dat daar toevallig een paar deskundigen van het Bouwcentrum wonen). En aangezien er in de stad Groningen een filiaal is van de vestiging in Rotterdam, doet men daar ook keuringen in een straal van 25 kilometer rond die stad. Om eens na te gaan hoe zo'n keuring precies in z'n werk gaat gingen wij mee op zo'n inspectietocht door een 15 jaar oude woning in Waddinxveen met de bouwkundig ingenieurs Ton Damen en J. Belt van het Bouwcentrum. VRIJDAG 9 JUNI 1978 PAGINA 11 Dichtbij de grond ontbreken een paar stenen. Ook de Bouwcentrummensen beamen dat het rapport als ge heugensteun dient, maar dat het daarbijbehorende gesprek in fei te onontbeerlijk is. Visueel Omdat het een visuele inspectie is, is het mogelijk dat een gebrek wordt gezien waarvan de oorzaak kan worden bepaald. Aanbevo len wordt dan zo'n onderzoek door het Bouwcentrum te laten uitvoeren. Overigens is het te verwachten dat het Bouwcentrum binnen niet te lange tijd ook ..opleveringskeu ringen" bij nieuwbouw als stan daardkeuring tegen een vaste prijs zal gaan uitvoeren. En in de toekomst wordt zelfs ge dacht aan geluids- en warmte- isolatieonderzoekingen en ver bouwingskeuringen tegen een vaste prijs. Doe-het-zelf De Bouwcentrumkeuringen wor den naar ons idee bijzonder nauwkeurig gedaan en ze geven een goed beeld van het huis. Vaak ook wordt niet verwezen naar het inschakelen van een vakman, maar naar de doe-het-zelf-handel. Het enige probleem is dan, zo zeg gen de Bouwcentrummedewer kers, dat als je een betrekkelijk klein karweitje niet zelf aankan, omdat je geen doe-het-zelver bent, je voor kleine klussen vaak ook geen aannemer kan vinden die iets kleins voor je wil op knappen. In feite is het keuren van woningen tegen een vaste prijs een uitbreiding van een bestaande activiteit van het Bouwcentrum. Dan komen de veiligheid en het comfort aan bod. In het zesde hoofdstuk wordt een schatting gemaakt van de kosten die nodig zijn om de woning op een goed peil te brengen en vervolgens te handhaven. Het laatste hoofd stuk geeft een samenvatting van de resultaten. Het gesprek met de keuringsdes- kundige is daarom ook van zo veel belang, omdat gelijk beoor deeld kan worden hoe zwaar men aan een bepaald "gebrek" moet tillen. Geen kwaad dat een geprofileerd deurpaneel inderdaad is vlakgetimmerd, juist is. Daarom dus bladderde de verf daar en hij maakt een aante kening. Scheur Beneden is alles geïnspecteerd. Waarom scheurt die wand? Is dat het gevolg van dat later aange brachte doorgeefluik of is het werkelijk een gebrek? Alles wordt gezien in een oogopslag, wij zien het pas als het ons word- t aangewezen. De inspectietocht voert naar de zolder en de bovenverdiepingen. Dakconstructie. aanwezigheid van of de kans op lekkage wordt bekeken. Natuurlijk wordt de goot niet vergeten. Dan de slaapetage met uitvoerige inspectie van de toestand van de badkamer. Bij huizen met een kelder wordt al licht ook deze onderzocht. Meegaan Het is overigens de bedoeling dat degene die opdracht tot keuren geeft met de bouwkundige mee loopt tijdens de tocht door het huis. De Bouwcentrum-mede werker geeft onderweg heel wat informele tips en aanwijzingen die niet zo uitvoerig in het rap port met name worden genoemd. Het rapport bijvoorbeeld verwijst naar het inschakelen van een aannemer, maar uit de medede lingen van de „inspecteur" valt op te maken of en hoe je bepaalde gebreken zelf kan verhelpen. Samenspraak Trouwens, ook tijdens het opstel len van het rapport is er in feite sprake van een uitvoerige sa menspraak tussen deskundige en opdrachtgever. De uitleg van de bouwkundige wordt betrekkelijk kort als „opmerkingen" in het rapport opgenomen. Erg ver standig is het daarom om ook zelf aantekeningen te maken van de mondelinge op- en aanmerkin gen. De beoordeling wordt opgedeeld in een zevental hoofdstukken In drie daarvan wordt een technisch oordeel over de woning gegeven. Over de staat waarin de woning verkeert en of dat huis veel of weinig onderhoud nodig heeft Kosten De bouwkundige geeft een objec tief oordeel of een bepaalde af wijking aanwezig is, maar bij vragen zegt hij ook wel dat een scheur wel lelijk staat, maar bij voorbeeld totaal geen kwaad kan. Of dat je een bepaalde reparatie nog wel kan uitstellen. Maar ook soms dat zo'n uitgestelde repara tie later kan uitgroeien tot een in grijpender en dus duurdere repa ratie. Het doornemen van het rapport en het opstellen van de kostenbegroting De centrale verwarmingsinstallatie wordt nauwkeurig bekeken Al vele jaren onderzoeken deskun digen van dit instituut klachten en gebreken in woningen, maar dan werd een wisselende prijs voor dat werk afgesproken. De bouwkundigen van het Bouw centrum beschikken daardoor over een bijzonder ruime erva ring. Ze zoeken zeer gericht naar bepaalde gebreken waarvan ze weten dat die in bepaalde typen huizen en zelfs bij bepaalde hui zen in die of die streek van het land voornamelijk voorkomen. Bouwkundige Ton Damen kijkt nog maar enkele tientallen se- konden naar de gevel van het pand of hij noteert al een aantal zaken die hem zijn opgevallen. Er ontbreken een paar stenen dicht bij de grond. Hij wil weten waar om die stenen weg zijn, al hoeft dat nog niet te betekenen dat er wat fout is. Kwetsbaar Nauwgezet speurt hij zo dc hele ge vel af en hij doet dat even later ook met de achtergevel zo. Intus sen heeft hij met een kleine priem hier en daar in het hout van ven sters en kozijnen gestoken. Hij kent de kwetsbare plekken en bij een der ramen verdwijnt z'n ge reedschap dan ook geheel in het houtwerk. Ondanks het verfwerk, dat er zo op het oog prima uitziet blijkt hier toch een rotte plek te zitten. Dat moet gerepareerd worden, an ders gaat het hele raamwerk er op de duur aan. Je kan verder rotten voorkomen met een bepaalde capsule hout- bescherming die via een te ma ken boorgat moet worden aange bracht, vertelt hij. Bladderen Kloppend en drukkend op panelen en overal nauwgezet prikkend met z'n priem speurt de deskun dige centimeter voor centimeter het houtwerk af. Hij voelt en kijkt onder deuren om vast te stellen dat z'n aanvankelijk vermoeden Zit daar een losse draad'.' Een deel van een pagina uit het rapport. Hekje van zoldertrap zit los. De priem verdwijnt helemaal in het houtwerk. Grondige inspectie op de slaapverdieping Nauwkeurig wordt de gevel afgespeurd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11