„Er is door Endegeest niet met hem gepraat" Structuurplan thans in de laatste fase WEEKAANBIEWNGEN 89 235 Bescherming Transvaalbuurt Raadsvrouwe Evert B. over 'gijzelingspoging': Ook als u alleen komt om te kijken, bent u voor Claudia Strater klant. Claudia Strater ISS SUP® Venda hier iglo sinaasappelsap Jonker-Fris augurken Bis rollen assorti Gegrilld halfhaantje Granny Smith VROOMS DREES MANN Grofsmederij concurrent voor Simavi WOENSDAG 7 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 21 LEIDEN/DEN HAAG - "Tot zes keer toe heeft mijn cliënt geprobeerd met zijn klachten over de situatie op Ende geest door te dringen tot directeur Mojet. Maar hij stuitte altijd weer op een hoofdverpleegster. Hij heeft een rap port gemaakt over de misstanden die op Endegeest heer sen en dat aan de bedrijfsmaatschappelijk werkster gege ven. Later heeft hij samen met de werkgroep Pet met de Z opnieuw een rapport gemaakt en dat is naar de vakver eniging gegaan. Maar dat is allemaal vastgelopen, hij heef! er niets meer van gehoord" LEIDEN - ln het bedrijf van Teekens aan de Roosevelt- straal in Leiden werden gis teren de examens afgenomen voor de opleiding tot slagers gezel. Jaarlijks nemen zo'n duizend jeugdigen deel aan het leerlingstelsel voor het sla- gersbedrijf. De opleiding tot gezel duurt twee jaar en daarna is er nog een oplei ding tot meesterdie ook twee jaar duurt Gisteren deed in Leiden ook een vrouwelijke kandidaat eind examen. Het was Marie Hoo- gendoorn uit Giessen, op de foto ingespannen bezig met het snijden van varkensvlees. "Er met mijn cliënt dus niet ge praat, er kon niet worden gepraat. De toevoerwegen waren dichtge slibd". Dat zei mevr. mr. J.C.A. Raval, raadsvrouwe van de 21-ja- rige Leidse verpleegkundige Evert B., die gisteren voor de Haagse rechtbank moest ver schijnen wegens een "poging tot gijzeling" van de directeur van het psychiatrisch ziekenhuis En degeest, dokter G. Mojet. Op die bewuste avond van 13 maart j.l. had Evert er net een dienst van tien uur werken op zitten. Hij was danig geërgerd over de situatie op Endegeest, temeer omdat een hoofdbroeder van de zwakzinni genafdeling Voorgeest, over wie tal van klachten de ronde deden een promotie stond te wachten "Dat was de druppel die de em mer deed overlopen", veronder stelde de presidente van de rechtbank, mevr mr. Bröcker De raadsvrouwe van Evert: "De promotie van deze hoofdbroeder had een symbolische en catalyse- rende betekenis: dat nou juist hij promotie moest maken, dat leid de tot een explosie bij mijn cliënt" Evert, probeerde er met zijn vrien din Maijan over te praten. Eerst in een café. later thuis. Maar er bleek geen gesprek mogelijk. Marjan gisteren tegenover mr Bröcker. "Hij was niet aan spreekbaar, hij was erg emotio neel. Op een gegeven ogenblik zei hij: ik ga Mojet gijzelen. Ik ging toen voor hem staan en zei: jon gen, jij gaat niet, want dan zul je eerst mij moeten pakken. Later kwam er bezoek, dus toen kon den we er niet meer over praten Op een gegeven ogenblik zei hij ik ga een eindje wandelen" Evert voorzien van een luchtdruk pistool, ging naar het woonhuis van dokter Mojet om hem een ge sprek af te dwingen. Ter zitting ontkent Evert ten stelligste dat hij een gijzelingspoging wilde ondernemen. Mr. Bröcker. "Waarom half twee in de nacht7 U had toch kunnen verwachten dat hij zou zeggen: kom morgen ochtend of morgenmiddag maar?" Evert: "Dat zei hij dus niet" een poging tot wederrechtelijke vrijheidsberoving - bewezen. "De gedacte van een gijzeling was zelfs mogelijk geïnspireerd door de gijzeling die op dat moment plaatsvond in het provinciehuis te Assen", veronderstelde hij. Hij gaf toe dat er over Endegeest ge fundeerde klachten waren, zoals over de slechte huisvesting en het personeelstekort. Maar dat vond hij met de klachten die er waren over diefstal van patiënteneigen dommen door een hoofdbroeder van Voorgeest - het justitieel on derzoek daarnaar loopt nog - geen rechtvaardiging voor Everts op treden. "De vrijheid van perso nen staat mijlenver boven deze problemen verheven", aldus mr. Blok, die zeven maanden gevan genisstraf vorderde, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar plus aftrek van voorarrest en on der toezicht-stelling van de reclassering. Voet tussen de deur De raadsvrouwe van Evert B. be streed de opvatting als zou het de verpleegkundige te doen zijn ge weest om een gijzeling. "Als ie mand werkelijk het idee heeft om dat te doen, dan zou hij z'n voet tussen de deur zetten. Mijn cliënt heeft de deur voor z'n neus dicht laten gooien en deed verder niets" Wat de hoofdbroeder van Voor geest betreft, zei mr. Raval dat deze al eerder door broeders was vastgehouden op zijn kantoor Die gebeurtenis is binnenska mers gehouden en de broeders zouden zijn ontslagen. Zij vond dat illustratief voor het functio neren van de hoofdbroederen het beleid dat op Endegeest gevoerd wordt lij wees er verder op dat de daad van haar cliënt een diepgaand onderzoek naar klachten over Endegeest tot gevolg heeft ge had. Over de toekomst van Ende geest zei ze: "Ik betwijfel of de gemeenteraad van Leiden mid delen heeft om van deze inrich ting, die beneden alle peil is, een enigszins dragelijk instituut te maken" Zij vroeg vrijspraak voor haar cliënt. Psychische druk Toen Mojet op de bel van Evert Evert, die sinds z'n voorarrest 1: opendeed, keek hij in de loop v het luchtdrukpistool. Hij sloeg de deur weer dicht en belde de poli tie, die enige tijd later de ver pleegkundige aanhield. Evert die ruim twee maanden in voor arrest heeft gezeten in de gevan genis in Scheveningen, gaf giste ren toe dat hij verkeerd had ge handeld. Zijn raadsvrouwe wees er echter op dat onder grote psy chische druk zijn daad had be gaan. Dat bleek ook uit het psy chiatrisch rapport dat over de verpleegkundige was opge maakt. Hij was verminderd toe rekeningsvatbaar toen hij Mojet een gesprek probeerde af te dwingen. Bovendien was hij waarschijnlijk aangeslagen door een combinatie van alcohol en medicijnen, die hij gebruikte te gen psychische spanningen waaraan hij leed. De officier van justitie mr. J.A Blok achtte het ten laste gelegde - AVONDFIETS- YIERDAAGSE schorst en wellicht voor ontslag in aanmerking komt, zei tot slot: "Dat over die gijzeling is gewoon naar mij toe gepraat toen ik vast zat. Er werden vragen gesteld in de trant van: heb je inspiratie ge kregen van de RAF of zo? En door dat systeem van hospitalisa- tie - dan weer je cel in en dan weer je cel uit - geef je uiteindelijk ge makkelijker toe" LEIDEN - De behandeling van het structuurplan voor de Leidse binnenstad be landt deze week in de slot fase. Morgen (donderdag) behandelen enige raads commissies de ingekomen bezwaarschriften. Aan de hand van deze kritieken moeten de raadscommis- Buurtcomité eist herstel Lammermarkt LEIDEN - Het buurtcomité Noordvest heeft bij de gemeente gedreigd met eigenmachtig op treden als van de kant van de ge meente niet snel wordt begonnen met het verbeteren van de leef baarheid van de omgeving Lam mermarkt. Het buurtcomité eist voor 10 juni maatregelen. Van de kant van de bewoners wordt al geruime tijd bij de gemeente aangedrongen op verbetering en herinrichting van de Lammer markt. Het verweer van de gemeente dat deze zaak verband houdt met de aangehouden invoering van het wegenbeloop rondom molen De Valk noemt het buurtcomité in strijd met toezeggingen van wet houder Waal. sies tot een afrondende beoordeling komen. De definitieve standpuntbe paling valt dan binnenkort in de gemeenteraad. De ingekomen bezwaarschriften - waarvan die van invloedrijke in stanties als de Kamer van Koop handel en de Leidse universiteit al eerder gepubliceerd werden - zijn afkomstig van particulieren en instanties. Ze behandelen het brede terrein waar het structuur plan over gaat. De vormgeving van de binnenstad krijgt echter wel de meeste aandacht. Zo maakt de Adviesraad voor de Binnenstad (inspraak-orgaan bevolking) bezwaar tegen de plannen voor een voetgangers brug over de Nieuwe Rijn (Be schuitsteeg). De Adviesraad noemt de bestaande bruggen (Koornbrug en Karnemelkse- brug) voldoende. Ook heeft men aarzeling bij een voetgangers brug over de Oude Rijn (Dulle- bakkerssteeg) en is men afwach tend over een brug bij het Waag- hoofd. Deze zogenaamde Latta-brug - in het structuurplan opgenomen als alternatief voor de drukke voet gangersverbinding Hoogstraat/ Donkersteeg - wordt daarnaast door de 'Stichting Breed Monu mentencomité' afgewezen. Deze instantie noemt een brug bij het Waaghoofd 'volstrekt onaccep tabel'. Een particuliere belanghebbende (bewoner Donkersteeg) maakt eveneens bezwaren tegen de Waaghoofd-brug. Volgens deze bezwaarde zal de brug het stads gezicht ter plaatse (samenvloei ing Oude en Nieuwe Rijn) 'defini tief aantasten'. De historische waarde van de bin nenstad komt volgens een aantal bezwaarden in zijn algemeen te weinig in het structuurplan naar voren. Het 'Breed Monumenten comité' vindt dat de nadruk in het plan sterk op het economische ligt en te weinig op het 'historisch stedebouwkundig geheel'. Een tweetal bewoners van de Pie- ters- en Academiewijk valt het structuurplan aan omdat de ge meente te gemakkelijk aan de ei sen van de universiteit zou toege ven. Men noemt het wonen in de ze omgeving 'een opvulfunctie ten gerieve van de universiteit' Volgens de bezwaarden is het structuurplan voorde Pieters-en Academiewijk 'absoluut waar deloos'. De positie van de universiteit komt ook naar voren in een bezwaar schrift van het wijkcomite Vree wijk. Van deze zijde wordt erop aangedrongen om de toekomsti ge parkeergarage bij de nieuw bouw van de universiteit aan de Witte Singel behalve voor de Academiewijk ook voor de Vreewijk open te stellen. De universiteit zet daar zelf in zijn bezwaarschrift overigens vraag tekens bij. Men wil niet verder gaan dan het beschikbaar stellen van de parkeergarage op koop avonden en zaterdagen. De Ad viesraad voor de Binnenstad noemt onafhankelijk daarvan het gebruik voor de Academiewijk 'praktisch niet uitvoerbaar' r de LEIDEN - De gemeenteraad van Leiden heeft unaniem besloten bedreigde omgeving van de Transvaalbuurt een voorbereidingsbesluit vast te stellen. Met deze maatregel wil de raad voorkomen dat op het fabrieksterrein van Van den Berg (vroegere conservenfabriek Nieu- wenhuizen) door een project-ontwikkelaar dure koopflats worden ge bouwd. De raad nam de beslissing om voor deze omgeving (het gebied tussen de spoorlijn, Morssingel, Rijn en Galgewater) een (nieuw) bestemmings plan uit te werken op initiatief van PSP-raadslid Passchier. Zij had vanwege de ongewenste ontwikkelingen rondom het Van den Berg complex een interpellatie aangevraagd. De bespreking in de raad duurde slechts kort doordat alle fracties over tuigd waren van de noodzaak om voor het gebied een nieuw bestem mingsplan uit te werken. Voorlopig is het nog wel de vraag of de ge meente voor het gebied ook praktisch een bestemmingsplan kan uit werken. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) wees erop dat de raad nog steeds een keuze moet doen welke delen van de stad eerst uitgewerkt moeten worden. Naast de Transvaalbuurt speelt bijvoorbeeld ook de omgeving Langegracht (Noordvest), waar de problemen rondom een koopcen trum en parkeergarage-plannen, sterk. ADVERTENTIE Nieuw modeverschijnsel in Den Haag: Claudia Strater. Nèt even prettiger. Niet dat massale, niet dat hele exclusieve. Maar precies goed van sfeer. Met een verrassende collectie (nu erg veel zomer-, strand-, water-, wind en vrijetijds-kleding), overzichtelijk gepresenteerd. Met een attente bediening, die alleen in actie komt als li het vraagt. En zónder boze gezichten als u alleen even komt kijken. Ter inspiratie. Want die krijgt u altijd bij Hoogstraat 22. Den Haag, tel070 - 64 58 22SI Geen fiat tennishal Holiday Inn LEIDEN - De gemeente Leiden heeft Holiday Inn geen toestem ming verleend voor de bouw van een opblaasbare tennishal (zgn. luchthal) op het tenniscomplex bij het motel aan de Haagsche Schouwweg De gemeente gaat niet akkoord omdat de tennishal in strijd is met het bestemmingsplan en bo vendien niet aan de welstansei- sen voldoet De architect van de luchthal heeft inmiddels bij de gemeenteraad bezwaar aangetekend tegen deze beslissing. Hij noemt de luchthal - die vooruitloopt op een defini tieve tennishal - van 'vitaal be lang' voor Holiday Inn gezien de behoefte aan een overdekte ten- nisaccommodatie. De luchthal is alleen bedoeld voor de winterpe riode ADVERTENTIE LEIDEN - Swifttoer organiseert de ze week een avondfielsvierdaagse door de omgeving van Leiden. Dertig kilometer op de pedalen van maandag tot en met vrijdag. Elke avond wordt er gestart bij het clubgebouw van Swift in De Waard. Zoals - blijkens de foto - ook gisteren het geval was. 24 pijpjes per krat per blikje 1/3 pot, zoet-zuur pak a 10 stuks kant en klaar vacuüm verpakt per kilo LEIDEN - Het Leidse Simavi-comi- té is er verontwaardigd over dat op 15 april van dit jaar door het actiecomité van de Grofsmederij met toestemming van B en W op straat is gecollecteerd. Op die zelfde dag mochten namelijk ook de collectanten van Simavi met de bus rammelen. De onverwach te concurrentie van het actieco mité heeft in de opbrengst vaii de Simavi-collecte zeker 1500 gulden gescheeld,aldus het Simavi-comi- té. Zoveel lager was namelijk de opbrengst dit jaar in vergelijking met vorig jaar, toen er onder ge lijke weersomstandigheden en met evenveel collectanten geld werd ingezameld. Het Simavi-comité heeft over deze kwestie een boze brief aan de ge meenteraad gestuurd. Het vraagt zich daarin af waarom het college van B en W voor een willekeurige collecte als die van het Grofsme derij-comité toestemming hebben gegeven, terwijl er een schema van collectes is gemaakt om te voorkomen dat allerlei organisa ties elkaar voor de voeten gaan lopen. Het gevolg is geweest, aldus het Si mavi-comité, dat niet alleen de opbrengst van de collecte lager is uitgevallen, maar ook dat vele collectanten (scholieren van 16,17 jaar) ontmoedigd terugkeerden. "Het zal daardoor volgend jaar nog moeilijker zijn om hidp te vinden", aldus het Simavi-comi té. de gemeente- om deze brief voor de commissie voor beroeps chriften te laten bespreken. Antiek geweer ontvreemd LEIDEN - Uit de jachtkamer van restaurant "De Haagsche Schouw" is een antiek enkel- loops geweer ontvreemd. Het geweer was in bruikleen van het Legermuseum. Van die kant wil men de waarde van het gestolene niet prijsgeven. Bromfietser gewond LEIDEN - Vanochtend vroeg om even over zevenen deed zich op de kruising Kruisherenweg, Vrouwen weg een aanrijding voor tussen een personenauto en een bromfiets. Een 45-jarige brom fietser uit Zoeterwoude nam vermoedelijk de bocht te krap, waardoor hij op de auto, bestuurd door een 28-jarige Voorschote naar, vloog. De bromfietser liep een gecompliceerde linker been breuk op, en werd door de EHD naar het Diaconessenhuis ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21