lomo: 'Geen Cubaanse troepen in conflict Rhodesië Helmut Schmidt in extra problemen NAAST HET NIEUWS Tijdelijk zvvaarverzilverde koffielepeltjes bij DouweEgberts koffie! Na nederlaag Westduitse liberalen Sprinkhanenplaag in geteisterd Ethiopië Chinese schepen mogen Chinezen in Vietnam ophalen WIESENTHAL REKENT OP UITLEVERING DINSDAG 6 JUNI 1978 REVOLUTIONAIRE Ze ziet er bepaald niet naar uit, met haar keurige sjaaltje en oorknopjes, maar deze dame is een revolutionaire. Zij is namelijk de eerste vrouwelij ke televisie-correspondent van Saoedi-Arabië. Naila al- Sowajel is gestationeerd in Washington ert als klap op de vuurpijl mag ze binnenkort koning Hoessein interviewen Een hele mijlpaal voor de Arabische vrouw. MUMMIE-GROOTMOEDER Een Egyptische mummie die tachtig jaar geleden is gevonden is door een groep geleerden geïdentificeerd als die van koningin Tiye, grootmoeder van Toetanchamon. In het jongste nummer van het wetenschappelijk tijdschrift "Science", schrijven de onderzoekers dat de identificering mo gelijk is geworden door röntgeonderzoek van de schedel van de mummie en hoofdhaaronderzoek in een laboratorium. De in 1898 gevonden mummie had de bijnaan "de oude dame" gekregen. De linkerhand was gevouwen over de buik, wat voor behouden was aan een overleden koningin of prinses. De onder zoekers wisten zodoende dat ze te maken hadden met een "oude dame" van hoge rang, die een invloedrijke rol in het politieke leven van het Egypte van tussen 1575 en 1070 voor Christus moest hebben gespeeld. Het bleek dat de schedel van de onbekende mummie bijna gelijk was aan die van koningin Toeya, de moeder van Tiye. Vervolgens de haren van de mummie vergelijkende met die welke waren gevonden in een medaillon uit het graf van Toetanchamon en geïdentificeerd als zijnde afkomstig van koningin Tiye, con stateerden de geleerden dat de scheikundige samenstelling van de twee monsters gelijk was. UITDAGING Een Britse whiskeyfirma die vorige week een miljoen pond sterling heeft beloofd aan degene die het bestaan van vliegende schotels onomstotelijk bewijst, zit met een reactie die haar hoofdbrekens kost. Er kwam een telegram van een miss Sue McMahon uit Californië in de Verenigde Staten waarin stond: "Ik zal nog verder gaan en u meenemen in een voertuig dat door onwetenden een vliegende schotel zou kunnen worden genoemd. We zullen een nieuwe, pas ontdekte kleine planeet bezoeken". De whiskeyfirma vraagt zich af wat op het telegram van miss McMahon te antwoorden en heeft zich alvast met een verzekering ingedekt en nog een hindernis opgeworpen: Het "bewijs" moet erkend worden door het museum van wetenschappen in Londen. Reeds eerder had dezelfde firma een miljoen pond beloofd aan degene die nu eindelijk kon bewijzen dat het monster van Loch Ness bestaat. Het geld staat nog uit. ANTWOORD UIT POLEN? De Britse firma zou eens naar de Poolse krant "Kurier Polski" moeten schrijven om het adres te achterhalen van een Poolse boer die beweert dat hij enige ogenblikken in een vliegende schotel heeft vertoefd, daartoe uitgenodigd door vreemdsoortige wezens aan boord. Het dagblad berichtte dat de ontmoeting op 17 mei plaatshad in Zuidoost-Polen. De man zou om een uur of achts 's morgens in een weiland twee vreemde wezens, in zwarte kleren en met groene gezichten heb ben gezien, die hem voor een ritje uitnodigden in hun voertuig, dat ze in een boom hadden "geparkeerd". De boer had tijdens de rit nog een gelei-achtig gerecht aangeboden gekregen, maar dat had hij geweigerd. De dorpelingen hebben later ter plaatse rechthoekige sporen in de vochtige grond gevonden, aldus Kurier Polski. LOESAKA (AFP) - Joshua Nkomo, een van de leiders van het Pa triottisch Front, heeft gisteren in een interview impliciet uitgeslo ten dat Cubaanse troepen zich in het Rhodesisch conflict zullen mengen. Nkomo, die net terug is in Loesaka na een reis naar Moskou en ande re hoofdsteden van Oosteuropese landen, heeft in een interview voor de Zambiaanse televisie uitdrukkelijk gezegd dat de na tionalistische strijdkrachten bij de Sovjet-Unie en haar bondge noten „proberen wapens, geen mensen, te krijgen". Nkomo, die samen met Moegabe het Patriottisch Front leidt, heeft de Westerse landen verweten zich ten opzichte van zwart Rho desië als „hyena's" te gedragen. Volgens de nationalistische lei der strijden er 11.000 tot 15.000 huurlingen uit Westerse landen aan de kant van Rhodesische veiligheidstroepen. Hij uitte met name beschuldigingen tegen de VS, Zuid-Afrika, Engeland, Bel gië en Frankrijk. „Wij strijden tegen een aantal Wes terse landen die fysieke steun verlenen aan het regime van premier Ian Smith van Rhode sië", zo zei Nkomo. Donderdag had Nkomo een onder houd met de Engelse ondersecre taris voor Afrikaanse zaken, John Graham, en de Amerikaanse am bassadeur in Zambia, Stephen Low. Met dit onderhoud begint een nieuwe Anglo-Amerikaanse missie over de kwestie-Rhode- sië. Graham en Low die op het ogenblik in Salisbury zijn, zullen pogen alle bij Rhodesie betrok ken partijen te overreden weer rond de conferentietafel te gaan zitten. LEDEN RODE BRIGADES IN STAAT VAN BESCHULDIGING ROME (UPI/Reuter) - Het Italiaan se Openbaar Ministerie heeft gis teren zes leden van de stadsguer- rillabeweging Rode Brigades in staat van beschuldiging gesteld wegens de ontvoering van en moord op de Italiaanse oud-pre mier Aldo Moro. Van de beschul digden zitten er vijf in voorarrest. De zesde wordt al sinds 1972 door de politie gezocht. Een van de beschuldigden is de 25-jarige Enrico Triaca, die tot zijn arrestatie op 17 mei een klei ne drukkerij in Rome leidde. In de drukkerij werden naast Triaca ook de vier andere in voorarrest zittende verdachten opgepakt. In de zaak vond de politie onder meer documenten van de Rode Brigades. Volgens de politie was de drukkerij een van de steun punten van de organisatie in Ro- De Rode Brigades zouden het geld hebben verstrekt voor de huur van het pand. De nog voortvluch tige verdachte, Mario Moretti, was de contactman tussen de „drukkerijgroep" en de leiding van de Rode Brigades. Oud-premier Moro werd op 16 maart ontvoerd, waarbij zijn vijf lijfwachten omkwamen. Op 9 mei werd het lijk van de politicus ge vonden. Voorzorg CORSICA (AFP) - Naar aanleiding van het aanstaande bezoek van president Valéry Giscard d'Es- taing aan Corsica, zijn in Bastia 19, Nice 3 en Parijs 2 personen bij wijze van voorzorgsmaatregel in hun bewegingsvrijheid beperkt, zo is gisteren in Bastia vernomen. Van het merendeel der tijdelijk in hun vrijheid beperkte personen is bekend dat zij hebben deelge nomen aan een twintigtal bom aanslagen voor het "nationale bevrijdingsfront van Corsica" Israël pleegt censuur in bezet gebied PARIJS (AFP/DPA) - Israël oefent in de bezette Arabische gebieden censuur, zo blijkt uit een rapport van een commissie van onder zoek van Unesco, de VN-organi- satie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, dat vandaag door de uitvoerende raad van de organi satie is besproken. Als Israël zijn culturele beleid in deze gebieden niet wijzigt, „zal deze censuur de indruk blijven wekken, dat het de bedoeling is, hetzij culturele agressie tegen de bevolking van de bezette gebie den te willen bedrijven, hetzij de Arabische taal en cultuur ernstig te miskennen en zelfs te onder schatten", aldus het rapport. Er wordt ook duidelijk in gesteld dat de leden van de commissie gedurende hun hele missie om gegevens te verzamelen in de be trokken gebieden grote moei lijkheden in de weg zijn gelegd om „objectieve en onpartijdige inlichtingen" te kunnen verga- ADVERTENTIE "Hanekam": dit sierlijke model "met de Hanekam" dateert uit de vroege 19e eeuw, de Laat- Biedermeierperiode. "Rarelrand": in de tijd van Lodewijk de Zestiende (1754-1793) was de voorname, ingetogen Rirelrand een van de meest geliefde i pro- Zo werden duur vai gramma beperkt steeds Israëlische officieren bij alle ontmoetingen met Arabische leerlingen, studenten en leer krachten. Anderzijds is het rapport vol lof over de „uiterste welwillend heid" die de Israëlische militaire autoriteiten op andere punten toonden. Libanon heeft gisteren in de VN voorgesteld bepaalde kleinere staten de status van „internatio nale neutraliteit" te verlenen, die door de VN gegarandeerd moe ten worden. De Libanese ambassadeur bij de VN, Ghassan Tueni, zei in de spe ciale zitting van de VN over ont wapeningsvraagstukken dat tot nu toe neutraliteit het privilege is van enkele ontwikkelde, rijke staten, zoals Zwitserland en Zweden. De VN moeten de nieu we status van neutraliteit aan „de zwakke staten tegen de sterke, aan de arme tegen de rijke en aan de vredelievende tegen de agres sieve verlenen en ook garande ren", aldus Tueni. Volgens de Libanese diplomaat moeten internationale vredes troepen voor de defensie van sta ten met een internationale neu traliteit zorgen. Op die manier wordt de nationale veiligheid uit de nationale sfeer gehaald. "Stijlappel": de gedraaide steel stelt de windingen van een klimplant voor, het bolletje een kleine appel; twee typische natuurmotieven uit de Art Nouveau-periode. Tijdelijk zijn elk van deze drie schitterende koffie lepeltjes verkrijgbaar in een setje van 2 stuks voor slechts f 7,25 plus 2 uitgeknipte D.E.-vrouwtjes uit de voorkant van elk pak D.E.-koffie. U kunt dus ook verschillende sets bestellen. U kunt uw lepeltjes met een afhalen bij een van deD.E.-Geschenkencentra. Of u gebruikt de bon hieronder. Stuur mij a f 7,25 per set van 2 lepeltjes: set(s) "Hanekam" f set(s) "Rarelrand" f set(s) "Stijlappel" f Totaalbedrag f I Bijgaand stuur ik mijn girobetaalkaart bank- of Eurocheque giro-overschrijvingskaart ingevuld en getekend, t.n.v. Douwc Egberts I "koffielepeltjes',' gironummer 79900,Utrecht. Tevens stuur ik hierbij D.E.-vrouwtjes (aantal bestelde sets x 2 I "koffielepeltjes',' Postbus 2076, 3500 GB Utrecht. Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. (je weet dat l goed is) Jasser Arafat, leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, is gisteren in Oost-Berlijn aangekomen vooreen bezoek aan de DDR. Hij zal deelnemen aan manifestaties ter gelegenheid van een „week van solidariteit met de strijd van anti-imperialistische krachten in het Midden-Oosten voor vrede en sociale vooruitgang". Hij werd ontvangen door Gerhard Grüneberg, van het Oostduitse Politbureau HAMBURG (DPA) - De so- ciaalliberale coalitierege ring van bondskanselier Helmut Schmidt staat sinds zondag voor extra regeerproblemen, in- zoverre de christen-demo cratische oppositie in de Eerste Kamer (Bundesrat) van het Westduitse parle ment nu wetten kan te genhouden. De oppositie heeft in deze bonds raad door de verrassend verlopen verkiezingen in de deelstraat Ne- dersaksen en de stadstaat Ham burg de absolute meerderheid verworven. In de Bondsraad zijn de negen Westduitse deelstaten en West-Berlijn vertegenwoor digd. De raad fungeert als Eerste Kamer en gewoonlijk wordt ruim negentig procent van de wets ontwerpen die van de Bondsdag (Tweede Kamer) komen zonder enige wijziging aangenomen. Doordat de oppositie nu echter de absolute meerderheid heeft ver worven zal dit anders kunnen wordèn. Oorzaak is dat de liberale coalitie partner FDP van de SPD van Schmidt niet meer voor Neder- saksen en Hamburg in de Bonds raad zal zijn vertegenwoordigd, doordat de FPD niet over de kiesdrempel van vijf procent heen kwam die volgens het Westduitse kiesrecht nodig is om in een parlement vertegenwoor digd te kunnen zijn. Schmidt zelf zei te verwachten dat, doordat de oppositionele CDU in Nedersaksen de meerderheid heeft gekregen en de Christen- Democraten daardoor in de Bondsraad grotere speelruimte hebben gekregen de wetgeving op bepaalde onderdelen moeilij ker zal worden. De leider van de liberale FDP, Hans-Dietrich Genscher, minis ter van buitenlandsezaken in het kabinet van Schmidt, sprak van een zeer ernstige nederlaag. De FDP werd in Nedersaksen zowel als in Hamburg uit regering en parlement gewipt. De partij werd het slachtoffer van nieuwe partij en die opkomen voor het milieu en niet alleen veel stemmen zou den hebben weggezogen van de FDP, maar ook van andere geves tigde partijen. Het scheelde niet veel of deze milieupartijen zou den wel boven de kiesdrempel zijn gekomen en zetels in het parlement hebben gekregen. Als andere factor voor de nederlaag van de liberalen werd genoemd de taktiek van de FPD in Bonn en een aantal deelstaten met de SPD te regeren, doch in andere staten samen met de CDU. NAIROBI (SP) - Ethiopië dat al lijdt onder een hongersnood, on der meer door de oorlog in de Ogadcn met Somalië, heeft nu te kampen met de grootste sprink hanenplaag in tien jaar. De sprinkhanenplaag in Oost-Afrika was al maanden geleden voor speld en ondanks de oorlogshan delingen in Ethiopië, Djibouti, Eritrea en Kenia waren er toch gemeenschappelijke maatrege len genomen. Die zijn onvol doende gebleken want de eerste zwermen vreten al aan de karige oogsten. Een maand geleden werden de eer ste sprinkhanen gesignaleerd in Ethiopië en Somalië. De staats radio van Ethiopië deelde giste ren mee dat de beesten nu lan dinwaarts zijn gevlogen en ook in het noorden van Kenia zyn ge signaleerd. Ethiopië heeft om internationale hulp gevraagd. Duizenden men sen staat in dit land de honger dood te wachten. In het land heerst nu al de ergste hongers-. nood sinds 1973 toen bijna een miljoen mensen van de honger stierven in de provincie Wollo, ten noordoosten van de hoofd stad Addis Abeba. Ook nu is in deze provincie de hongersnood weer het ergste. Oost-Afrika wordt al sinds bijbelse tijden door sprinkhanen ge plaagd. Door ongewoon zware regenval hebben de sprinkhanen zich sterk kunnen vermenigvul digen. De „anti-sprinkhanen-or ganisatie" legt zich erop toe jonge sprinkhanen die nog niet kunnen vliegen, te vernietigen. „Jonge woestijn-sprinkhanen leven op de grond, tot zij zes weken oud zijn. De bewoners kunnen helpen door te melden dat er sprinkha nen zijn of rooksignalen geven voor verdelgingsvliegtuigen", aldus een vertegenwoordiger van de organisatie. In de noordoostelijke Ethiopische provincie Eritrea is een controle op de sprinkhanen echter onmo gelijk vanwege de oorlog tussen de Eritrese afscheidingsbewe gingen en Ethiopië. Door deze siutatie kunnen de sprinkhanen daar vrijelijk broeden. HONGKONG (AFP) - Vietnam vindt het goed dat Chinese sche pen naar Vietnam komen om de daar wonende Chinezen op te halen die naar China willen. Radio-Hanoi die dit gisteren be kendmaakte, liet weten dat het fiat van de Vietnamese regering staat in een nota die de Vietna mese vice-minister van buiten landse zaken, Hoang Bich-son, heeft gestuurd aan de Chinese ambassadeur in Hanoi, Tsjen Tsji-feng. China heeft de economische hulp aan Vietnam intussen gedeelte lijk gestaakt, zo heeft de Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping gisteren gezegd in een interview met de Japanse radio. Hanoi heeft China geen toestemming gegeven voor de opening van een consulaat in Ho Tsji-minh-stad (het voormalige Saigon). Teng sprak harde woorden aan het adres van de Vietnamese rege ring. Zelfs toen de Chinese hulp op z'n grootst was, gedroegen de Vietnamezen zich niet erg vriendschappelijk. "Wij kunnen niet begrijpen waarom de Viet namezen zo'n kwaadaardige houding aannemen", aldus Teng. Toen Vietnam oorlog voerde tegen Frankrijk en later tegen de Ver enigde Staten overtrof de Chine se hulp de Russische hulp. In 20 jaar tijd hebben wij hen 20 mil jard jen (tien miljard dollar) ge geven", aldus de Chinese vice- premier. Deze hulp is zonder po litieke voorwaarden gegeven, zo zei Teng, maar de Vietnamese leiders zijn zo onmenselijk in hun optreden tegen de Chinese be volking in hun land dat wij ons genoodzaakt zien maatregelen te nemen." I Teng ging verder niet iYi op het voorstel van Hanoi besprekingen te beginnen over het probleem. Evenmin gaf hij bijzonderyeden over het eerder aangekondigde voornemen van Peking de Chi nezen uit Vietnam per schip te evacueren. Uit diplomatieke bron is vernomen dat een dui zendtal Chinese technici al uit Vietnam is gerepatrieerd. In to taal zouden nu ongeveer 110.000 Chinezen uit Vietnam naar China zijn gegaan. WENEN (SP) - De arrestatie en be rechting van Wagner is een zeer belangrijke zaak voor Nederland. In Sobibor zijn ook 34.000 Ne derlandse joden omgebracht. Slechts negentien hebben het concentratiekamp overleefd. Na zi-jager Simon Wiesenthal zegt het met koude woede in zijn stem. SS'ers Wagner de grootste beul van allemaal. Hij verweet de an deren voortdurend dat ze te zachtzinnig waren. Wagner blijft negentig dagen in voorarrest, tot .het hooggerechtshof in Brazilië de papieren heeft bestudeerd. Ik vertrouw er op dat ze hem uitle veren". Aan welk land? In Polen hanteren ze nog de doodstraf. "Het beste is als ze hem aan West-Duitsland geven. Bij uitlevering aan een Oostblokland is hij bij voorbaat kansloos. Ja, ik geef de voorkeur aan een fair proces. De doodstraf, ach. De man is nu 76 jaar. Twintig jaar cel - dat is voor mij geen probleem. Wagners dreigement dat hij getuige Szmajzner zal laten vermoorden, verontrust Wiesenthal nauwe lijks. Maar hij geeft toe: "Ja, in Zuid-Amerika kun je iedereen voor geld laten vermoorden. Het is de enige reden dat ik er niet zelf naar toe ga. Mijn tegenstanders daar hebben geld. Hier ook, maar de omstandigheden zijn hier an ders. Bedreigingen alleen maken geen indruk op mij". Zijn jongste prooi mag niet ont snappen: Franz Gustav Wagner, ex-ondercommandant van Sobi bor. "Gustel" voor zijn vrienden, "beestmens" voor zijn slachtof fers. Na de oorlog via een krijgs gevangenkamp en met hulp van een geestelijke in Rome ontsnapt naar Libanon. Eindelijk gepakt in Brazilië. Nog moet de jacht met uitlevering worden bekroond. Naar West-Duitsland, Oostenrijk, Polen of Israël. Wiesenthal verkeert zichtbaar in een soort roes. Hij onderbreekt het gesprek in zijn documenta tiecentrum, aan de oever van de Donau in Wenen, voortdurend. Belt over de stand van zaken, in strueert zijn secretaresse. Rookt driftig. "Ja, ik ben opgewonden", geeft hij toe. "Ik heb net nog met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gebeld. Of ze in Brazilië al de verzoeken om uitlevering hebben ondersteund. Het is in orde. De Nederlandse ambassade had er al opdracht toe gekregen Wagners ijdelheid is er volgens Wiesenthal de oorzaak van dat hij zo lang na de oorlog toch nog de rekening gepresenteerd krijgt. Zijn oude commandant i bor, Franz Stangl, werd i Sao Paulo opgespoord t.. leverd aan de Bondsrepubliek, waar hij een jaar later aan een hartaanval in zijn cel stierf. Wag ner wilde zijn plaats in de nazi- kliek in Brazilië innemen. Ver oorloofde zich zelfs Stangls we duwe een huwelijksaanzoek te doen. Maar werd afgewezen. De vos die zich zonlang koest had gehouden, ging echter de laatste tijd ook naar nazi-feestjes. Een fo- i Sobi- 1 1967 in uitge- to in de krant "Jornal de Brazil", gemaakt bij een partijtje ter gele genheid van de 89ste verjaardag van Hitier, werd hem noodlottig. Wiesenthal kreeg een afdruk in handen. En van de koppen op de foto kwam hem er één bekend Gustel Wagner werd ook herkend door een van de weinigen die So bibor overleefden, Stanislav Szmajzner. Wiesenthal: "Hij woonde'in Holland, waar weet ik niet. Toen hij veertien jaar was werd hij opgepakt. Hij bleef in le ven omdat hij in het kamp als bo de werd gebruikt. In oktober '43 was er een opstand. Een groep kampbewoners was er in ge slaagd wapens te bemachtigen. In de consternatie kon hij ont vluchten. Later ging Szmajzner naar Brazilië, waar hij een boek schreef over zijn ervaringen". Eén getuige, is die voldoende om uitlevering gedaan te krijgen? "Er zijn talloze getuigen", zegt Wiesenthal met een wegwerpend gebaar. "Bij hel Sobibor-proces in Hagen in Westfalen, in 1965, noemden de terechtstaande ex-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9