Ambtenaren praten over acties UKUNT ZE NU KOPEN. Overval sociëteit door eigen leden STAATSLOTEN? Grote onrust in Delft: pyromaan maakt al voor 6 miljoen schade t Geheim rapport over bezuinigingen uitgelekt VAN AGT WEIGERT REACTIE HOOFT fiePOëKOÖ£ Niersteiner Beslissing over Urenco opnieuw opgeschort COMMISSIE- MENTEN KOMT MET TUSSEN RAPPORT DELFT (SP) - Elf branden in ruim twee maanden tijd, met een totale schade ver over de zes miljoen, waarvan twee branden in het afgelopen weekeinde met een schade van tweeëneenhalf miljoen gulden. Aanvankelijk ge rangschikt onder het hoofd stuk "onoplosbaar", maar de laatste weken bestaat zowel bij de brandweer als bij de re cherche een redelijke zeker heid, dat de branden werden gesticht door een pyromaan. De lengte van de lijst met brandstichtingen neemt de laatste dagen zo schrikbarend toe, dat er een groeiende on rust is ontstaan in de gemeen te. Beheerders van afgelegen buurt- of clubgebouwen heb ben een bewakingsdienst in gesteld of laten 's nachts lich ten en radio aan, schoolhoof den hebben naar de gemeente gebeld om advies. Nadat op 29 mei brand was gesticht in twee woningen, is door de politie op verzoek van de buurtbewoners een extra surveillance ingesteld gedu rende de rest van de nacht. brand, waar de ge meente Delft door werd op geschrikt, was die op het fa briekscomplex aan de Bui- tenwatersloot. Het complex van duizenden vierkante me ters, waarop vier bedrijven De waren gevestigd, brandde tot de grond toe af. De bewoners van Klein-Siberië, een aan het terrein grenzend woonwijkje, moesten midden in de nacht uit voorzorg worden geëva cueerd. Toen na anderhalve dag blussen het vuur einde lijk was gedoofd, kon een ba lans worden opgemaakt: ruim 3,3 miljoen gulden schade, een van de vier be drijven was niet tegen brand verzekerd. Baldadigheid Vier dagen later stond er voor het eerst een school in brand. Het betrof de dependance van de Rembrandtschool en de Sjaloomschool. Hoewel brandstichting kon worden vastgesteld, werd de oorzaak niet gezocht bij een pyro maan, maar bij baldadige jeugd. Al lange tijd werd er door het schoolbestuur ge klaagd over baldadigheden rond de school en op het dak. Voor de schade van 350.000 gulden was de gemeente niet verzekerd. Op 26 april gingen in de TH- wijk twee bouwketen en een materiaal wagen in vlammen op. Ofschoon brandstichting waarschijnlijk werd geacht, werd nog niet gedacht aan een pyromaan. Het komt im mers wel vaker voor dat een bouwkeet door jeugd wordt vernield, schade: 70.000 gulden. Enkele dagen later, in de nacht van 2 op 3 mei, werd brand gesticht in de katholieke school voor lager en middel baar huishoudelijk- en nij verheidsonderwijs Beatrix Duyst aan de Juniusstraat. Op maar liefst drie verschil lende plaatsen in het gebouw werden vuurhaarden ontdekt door surveillerende agenten, zij zagen vanuit hun auto de rook al door het dak van de school heen komen. Doordat de brand tijdig werd ontdekt bleef de schade beperkt tot 60.000 gulden. Pyromaan De gedachte aan een pyromaan ontstond op de avond van de vierentwintigste mei. Om acht uur werd een groepshuis van de verkennerij, een hou ten gebouw, totaal door brand verwoest. Naast het groeps huis lagen enkele vaten pe troleum opgeslagen, waar mee was geknoeid. Twee uur later kwam er een brandmel ding uit de TH-wijk, waar de inmiddels vernieuwde bouwkeet in as werd gelegd. Vlak voor het aanbreken van de nacht werd brand gesticht in de Albert Schweitzer- school aan de J. Slauerhoff- laan. Schade op één avond: 310.000 gulden. Kort daarop sloeg de schrik om het hart van de Delftenaar. Was er tot nu toe alleen brand gesticht in onbewoonde ge bouwen, die avond werd er brand gesticht in twee mai sonnettes. Beide brandjes werden echter in de kiem ge smoord. De schade bleef be perkt tot 10.000 gulden. De afgelopen dagen was het weer raak: donderdag 1 juni brandde een scoutinghuis tot de grond toe af, zaterdag 3 ju ni gebeurde hetzelfde met een houten dependance van de scholengemeenschap Hugo Grotius aan de Juniusstraat. Van inboedel en gebouw ble ven niets meer over, het ge heel was verzekerd voor een miljoen gulden. Zondag 4 juni werd opnieuw een school geheel verwoest door brand. De Jac. P. Thijs- seschool, brandde als een fakkel. Vreemd genoeg kon alleen een houten bijlokaal van de in beton opgetrokken school worden gespaard. Me de door het bijzondere lesma teriaal, dat op deze school wordt gebruikt, wordt de schade van de school en in boedel geraamd op anderhalf miljoen gulden. Fout Volgens de Delftse brandweer commandant Van der Hoek is de pyromaan eigenlijk alleen te betrappen als hij een fout maakt. "De branden zijn meestal zo fel en de tempera turen zo hoog, dat het Gerech telijk laboratorium uit Rijs wijk niets meer kan vinden. Permanente bewaking is ei genlijk de enige oplossing", is hij van mening. "Maar hoe lang is dat vol te houden? Vrijwilli gers kunnen misschien een maandrooster in elkaar zetten, maar als er dan nog steeds niets is gebeurd stoppen ze er toch DEN HAAG (SP, ANP) - Het kabinet is in grote verlegen heid gebracht door het uit lekken van het bezuinigings plan van minister Albeda voor de ambtenaren. Premier Van Agt en zijn ministers zit ten nog volop in de onderlin ge strijd over de verdeling van de in totaal 10 miljard, die be zuinigd moet worden. Van Agt weigerde gisteravond dan ook hardnekkig om te reageren op het bekend wor den van de voorstellen. Hij wenste ook niet te antwoor den op de vraag of hij de door de ambtenarenbonden ge publiceerde plannen kon te genspreken. Minister Wiegel van binnen landse zaken is zeer geschokt over de uitlatingen die het Al gemeen comité van over heidspersoneel (Acop) gis termiddag naar aanleiding van de bezuinigingsplannen in de overheidssector heeft gedaan. Wiegel heeft dit ge zegd in een telefoongesprek met de heer Wieringa, voorzit ter van de algemene christe lijke federatie van overheids personeel. Minister Wiegel heeft volgens de federatie toegezegd dat de uitkomsten in het rapport over de bezuinigingsplannen niet bij voorbaat vaststaan. Ook zou Wiegel hebben ge zegd dat het hier geen enkel concreet beleidsvoornemen van het kabinet betreft. DEN HAAG (SP) - De ambtenaren worden volgens het ACOP, de grootste ambtenarencentrale van ons land, toch „dubbel gepakt". Naast een algemene loonmatiging voor iedereen in ons land moeten de 700.000 ambtenaren extra inleveren. Ook de 400.000 personeelsleden die werken in de gezond heidszorg, welzijnssector, bejaardenzorg, kruiswerk en gas- en elektriciteitsbedrijven moeten een flinke veer la ten. Dat geldt eveneens voor het gemeentelijk bus- en trampersoneel in Amsterdam en Den Haag. Militairen en NS'ers vallen ook onder de voorstellen. In totaal moeten de 1,1 miljoen overheidsdienaren in drie jaar tijd samen minstens 2,45 miljard aan de ombuigingsoperatie bij dragen. Sociale uitkeringstrek- Zeilers vermist op Usselmeer LELYSTAD (SP) - De waterpolitie uit Lelystad speurt sinds maan dagmorgen naarstig naar twee zeilers, die worden vermist op het IJsselmeer. De 27-jarige Ameri kaan Dennis Doherty en de 42-ja- rige T. Smit uit Amsterdam raak ten zondagmiddag te water en zijn volgens de politie waar schijnlijk door de kou bevangen geraakt en verdronken. Politie geen stap verder in onderzoek lichaamsdelen DEN HAAG (SP) - De Haagse re cherche is nog geen stap verder gekomen met het onderzoek naar de herkomst van twee onderbe nen van een mens, die zondag middag samen met een hoofd en enkele organen bij een sloot aan de Haagse Lozerlaan zijn gevon den. Patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust heeft gisteren in het gerech telijk laboratorium in Rijswijk de lichaamsdelen onderzocht, maar daaruit nog geen enkele conclu sie kunnen trekken. De mense lijke resten waren in een zodani ge staat van ontbinding, dat hij de recherche zelfs nog niets over de sexe van het slachtoffer heeft kunnen meedelen. Wel is vastge steld, dat het slachtoffer schoenmaat 35 of 36 moet hebben gehad. Dr. Zeldenrust zet zijn moeilijke onderzoek vandaag voort, waar bij het niet uitgesloten is dat de samenstelling van het gebit hem wat meer houvast geeft. De tien man sterke moordbrigade van de recherche kampt intussen met het probleem, dat het over grote deel van het lijk nog zoek is. Na de publikaties over de gruwe lijke vondst heeft de politie wel enkele telefonische tips ontvan gen, maar geen daarvan zou bruikbaar zijn. Ook het controle ren van lijsten van in ons land verdwenen personen zou nog geen concrete aanwijzing hebben gegeven. De politie heeft gisteren een groot scheeps onderzoek uitgevoerd in de omgeving van de plek, waar twee 10-jarige jongens zondag middag laat de twee onderbenen vonden. De inspanningen leid den echter tot geen enkel resul taat. ADVERTENTIE Gebruik 'm goed. kers staan samen voor 3,5 miljard op de bezuinigingslijst van de re gering. Hun inkomen wordt ont daan van „ten onrechte gegroeide compensaties". Het loon zal voortaan groei achterblijven bij de overige lonen. Het ACOP (290.000 leden) heeft de hand weten te leggen op boven staande bezuinigingsvoorstellen. Ze zijn opgesteld door minister Albeda van sociale zaken en wor den deze week in de ministerraad besproken. Demonstraties Het ACOP praat nog op korte ter mijn met de vier overige ambte- narencentrales over landelijke protestdemonstraties, gericht te gen de snoeiplannen. „Daarmee willen we het parlement bein- vloeden. Lukt dat niet, dan den ken we aan prikacties, werkon derbreking en desnoods sta king", aldus AEVA-voorzitter Dutman en Van der Scheur, aan gesloten bij het ACOP. Uit hun informatie blijkt dat met name de ambtenaren die zijn ingedeeld in loonschaal 103 en hoger (vanaf de rang van hoofdcommies de buik riem extra moeten aanhalen. Albeda stelt de volgende bezuini gingen voor ambtenaren moeten drie jaar achtereen twee keer per jaar een half procent in salarisgroei ach terblijven bij niet overheidsper soneel. Opbrengst van die 3 pro cent besnoeing: 1600 miljoen; ambtenaren moeten zelf (meer) ziektekostenpremie gaan beta len. Door het snijden in deze inte rimregeling wordt 450 miljoen bespaard; de gratis ziektekostenregeling voor militair personeel gaat in z'n geheel op de helling. Opbrengst: 120 miljoen; ambtenaren krijgen voortaan uitsluitend „kaal" vakantiegeld. De extra-toeslag per kind valt weg, waardoor de staat een nog onbekend bedrag verdient; ambtenaren moeten zelf (meer) pensioenpremie betalen. Op brengst: 200 mihoen; uitkeringen aan personeel, werk zaam in sociale werkplaatsen, worden ontdaan van „ten onrech te gegroeide compensaties". Op brengst: 80 miljoen. Topsalarissen Minister Albeda is voorstander van „herstructurering" van de amb telijke topsalarissen. Hij bedoelt daarmee dat ambtenaren die hoofdcommies of hoger zijn, en 50.000 gulden of meer verdienen, extra achter blijven met groei van hun inkomen. Als argument hiervoor, en voor de andere ombuigingsvoorstellen, voert hij aan: tot nu toe hebben ambtenaren compensatie gekre gen voor gestegen kosten, ook voor hogere premies, die ambte naren (voor het grootste deel) niet zelf betaalden. Ten tweede zou een ambtenaar, vanwege zijn goede rechtspositie, vrijwel niet het risico lopen ontslagen te wor den. Ook dat rechtvaardigt ex tra-offers, aldus Albeda in zijn brief. Intussen studeert de commis sie-Bosman nog speciaal op de ambtenarenpensioenen. De uit slag van die studie is nog niet be kend, dus ook niet de mogelijke pensioenkortingen die daaruit zouden kunnen voortvloeien. HOOGVLIET - Naast de oude Spijkenisserbrug (links) nadert nisse de nieuwe Spijkenisserbrug zijn voltooiing. In de nieuwe verbindingdie 7 juli officieel geopend zal worden,zijn delen De nieuwe brug krijgt drie rijbanen en een busbaan. De oude brug, die te zijner tijd wordt gesloopt, heeft maar twee rijbanen. de Oude Maas tussen Hoogvliet en Spijke- i de Oude Moerdijkbrug verwerkt HILVERSUM (ANP) - De politie van Hilversum is er na twee weken achterge komen dat bij een overval op èen sociëteit aan de Soestdijkerstraatweg vlak bij de paardenrenbaan voor meer dan twintig dui zend gulden buit is ge maakt. ADVERTENTIE Frisse Rijnwijn Nsl Cutes Domtal Licht, zacht, fruitig. Gebotteld in de kelders van Max Melsheimer Sohn. Voor een lekker prijsje te koop bij 600DELCAVE" •:jjj slijters en wijn- £3 handelaren de overval probeerden de toe gang tot de sociëteit waar roulette werd gespeeld, te forceren, bleek de leiding van de sociëteit bereid aangifte te doen van het totale gebeuren. Naar aanleiding daarvan zijn in middels twee inwoners van Utrecht, de 32-jarige caféhouder G. J. van E. en de 28-jarige schil der J. T. aangehouden en voor de officier van justitie geleid. Naar de andere twee daders wordt nog gezocht. Uit verklaringen is duidelijk ge worden dat de twee Utrechters lid waren van de sociëteit en dat zij in de nacht van 19 op 20 mei met twee introducé's naar de club waren gekomen. Eerder die week zouden de Utrechters al forse be dragen in de club hebben verlo- Toen Van E. in de bewuste nacht opnieuw vierduizend gulden was kwijtgeraakt, ging hij naar de 50- jarige croupier G. H. K., zoge naamd om nog een biljet van dui zend gulden te wisselen. Voor de croupier echter aan wisselen toe kwam, trok Van E. volgens de ge tuigen een pistool, bedreigde daarmeefde daarmee de en griste diens portefeuille met ruim vijf duizend gulden van tafel. Intussen had de schilder een hand granaat tevoorschijn gehaald, bedreigde daarmee de 33-jarige bankhouder H. M. van B., en maakte hem een bedrag van ruim vijftienduizend gulden afhandig. Door deze actie van de Utrechters ontstond paniek onder de 25 aanwezigen, die ijlings probeer den via een trap naar beneden te komen. Een 74-jarig lid van de sociëteit werd daarbij door een ruit gedrukt en liep een paar ge broken ribben op. Er werd geen aangifte van dit alles gedaan bij de politie. Wel werden de twee Utrechters schriftelijk als lid geroyeerd. Desondanks klopten zij vorige week woensdag toch weer aan en wilden, weer onder bedreiging met 1 handgranaat, DEN HAAG (SP) - CDA-fractielei- der Aantjes heeft zijn zin gekre gen. Het kabinet heeft gister avond nog geen beslissing geno men over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Premier Van Agt heeft gisteren nadruk kelijk afstand genomen van de uitspraken daarover van zijn mi nister van buitenlandse zaken Van der Klaauw. Deze had zondag na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten gezegd dat het kabinet maandagavond wel een beslissing kon nemem. "Ik denk dat zijn persoonlijke huishouding wat in de war was" zei Van Agt gisteren op een pers conferentie. Diezelfde uitdruk king had de premier vorige week over zichzelf gebruikt toen de NAVO-partners kwaad gewor den waren na zijn denigrerende uitspraken ("nazeuren over Kol- wezi") over het plan om een Afri- ka-topconferentie in Parijs te houden. Van Agt heeft onder sterke druk gezet door Aantjes, Van der Klaauw laten weten geen beslis sing te nemen zonder overleg met de fractieleiders van de CDA en WD. Dat kon nog niet meteen na de terugkeer van Van der Klaauw omdat CDA%specialist Van Houwelingen juist in Duitsland bezig was meer begrip te kweken voor het standpunt van de Twee de Kamer in de Urenco-affaire. Het overleg wordt verder nog be moeilijkt doordat Aantjes deze week een internationaal congres van christen-democraten in West Berlijn bijwoont. Van Agt bleek echter bereid het mogelijke te doen om toch een gesprek te ar rangeren. Hij wil in elk geval deze week - een kabinetsbesluit. DEN HAAG (SP) - De commissie van onderzoek naar het leven van Pieter Menten na de Tweede We reldoorlog heeft besloten eind deze maand een tussenrapport uit te brengen. Aanleiding daar toe is het arrest van de Hoge Raad, die het vonnis van de Bij zondere Strafkamer van de Am sterdamse rechtbank op 29 mei had vernietigd, er waren enkele "vormfouten" gemaakt. De zogenaamde commissie Schöf- fer wil zo snel mogelijk een tus senbalans opmaken, omdat in het arrest een aantal kwesties speelt, waarnaar de commissie intensief onderzoek heeft gedaan. nen. Toen de 40-jarige portier H M. B. uit Amsterdam de Utrech ters de toegang weigerde, trapten zij de deur in. Maar zij kwamen niet binnen, want ditmaal had de leiding van de sociëteit de politie gewaarschuwd, die het tweetal ter plaatse aanhield. Tijdens het onderzoek kwamen, zo zegt de politie, eindelijk in een traag De commissie hoopt nog dit jaar tempo de verklaringen los over het definitieve rapport bij de mi- justitie in te dienen. In het rapport besteedt men aan dacht aan het Poolse uitleve ringsverzoek (1950), de afwijzing daarvan 1952), de beslissing over het niet .vervolgen van Menten voor massamoord en de direct daarmee samenhangende ge beurtenissen van 1949 tot 1955. nister ADVERTENTIE Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7