Knieval PvdA voor CDA in Leidse gemeenteraad Boete geëist tegen NEM Flinke files, maar geen chaos Actief in vrije Rondom kwestie sierbestrating Haarlemmerstraat Eigenaars loslopende honden 1 riskeren K bekeuring DINSDAG 6 JUNI 1978 Operatic Breestraat LEIDEN - De verwachte en ook gevreesde verkeerschaos in de binnenstad van Leiden is giste- - ren uitgebleven. De afsluiting van (een deel van) de Markten- route en de instelling van twee richtingsverkeer in de Bree straat verliep een groot deel van de dag opvallend rustig., Alleen in de avondspits ontstond Maskers Zn de serie creatieve middagen, die de educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde voor kinderen van zeven tot twaalf jaar organi seert, staan woensdag mas kers centraal. Zoals gebrui kelijk worden er in het mu seum aan de Steenstraat dia's vertoond, de films de IJsdui- kereend en Maskerage ge draaid. Er wordt een tocht met opdrachten gehouden en ook is er een werkruimte, waarin papieren maskers gemaakt kunnen wordenHet programma duurt van twee tot vier uur; aan het creatief werk kunnen maximaal 32 kinderen meedoen. Meditatie Ook in het kenkunde aan de Steenstraat wordt morgenavond een le zing gehouden over Transce- dente Meditatie, georgani seerd door de Stichting On derwijs in de Wetenschap der Creatieve Intelligentie. Aan vang 8 uur Hengelsport (1) Viscollege De Ruisvoorn hield de eerste competitiewedstrijd in het Aarkanaal. Uitslag: 1. W. Weenink 9 st (2470 gr), 2. A.C. v.d. Meer 7 (1920), 3. J. Nieuwenburg jr. 15 (2050), 4. G. v.d. Berg 10 (1500), 5. Th. van Daalen 8 (1470), 6. D. v. Ginkel 11 (1090), 7. WJ. Ha- geman 5 (1030),8. W. v. Weizen 7 (590). Hengelsport (2) DVS hield een viswedstrijd in de Vliet. De uitslag: 1. W. v. Loon 70 (5975), 2. F. Zandber gen 51 (6580), 3. J. Sinteur 38 (5550), 4. Th. Hoppenbrouwer 45 (4690), 5. J. Moenen 42 (3855), 6. J. de Os 38 (4185), 7. G. de Roo 43 (3275), 8. H Stap horst 38 (3750), 9. J. Heiver- stein 40 (3400), 10. P. Teske 40 (3150). Hengelsport (3) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Vliet. De uitslag: 1. Ph. Verstraten jr. 46 (3210), 2. J. Boef 30 (3070),3.1. Jansen 27 (2690),4. E. v. Houten 26 (2530), 5. R. v. Egmond 24 (2260), 6. P. Devi- lee 26 (2080), 7. W. den Edel 14 (1120),8.D.Boon 10(990),9.A. v.d. Bos 11 (960), 10. W. v. Westbroek 11 (940). Hengelsport (4) HSV (Zuid-West" hield een wedstrijd in het Aarkanaal. De uitslag: 1. H. Schouten 60 (8480), 2. C. Schouten 39 (5790), 3. H. Moenen 32 (5450), 4. A. Ruis 38 (5230), 5. R. de Bezemer 31 (4360), 6. H. v.d. Laan 35 (3550), 7. W. Moenen 41 (3390), 8. G. v.d. Laan 25 (3110), 9.1. Mazurel 19 (2230). Hengelsport (5) Visclub de Albatros hield een wedstrijd in de Zijl en de Ringvaart. De uitslag: 1. H. Valk jr. 8 (2100),2.H. v.d.Voet 7 (2015), 3. H. v.d. Meij 11 (1780), 4. WJ. Steenbergen 7 (1340), 5. H. Fasseur 2 (910), 6. J. v.d. Steen 5 (690), 7. B. Ou- werkerk sr. 3 (610), 8. H. Valk sr. 1 (370), 9. R. v. Dijk 2 (330), 10. J.v. Went 2 (310). aan de randen van de Breestraat en de Marktenroute aanzienlij ke file-vorming. De grootste op stoppingen deden zich voor aan de kant van het Kort Rapen burg. Vanaf het Noordeinde en de Blauwpoortsbrug moest het autoverkeer het langst wachten. Echt chaotische verkeersop stoppingen bleven echter uit. Het rustige verloop van de grote verkeersingreep in de Leidse binnenstad wordt voor een deel verklaard uit het gunstig geko zen tijdstip (de rustige maan dag) en het vermoedelijke feit dat menig verkeersdeelnemer de verwachte verkeerschaos vermeden heeft. Daarnaast werkte de uitgebreide organisa tie yan gemeente en politie een soepele afwikkeling in de hand. De politie heeft de gehele dag vijf man ingezet om het geheel in de gaten te houden. Van de kant van de gemeente toonde wethouder Waal(ver- keer) zich maandagavond te vreden over het verloop van de eerste dag. Hij constateerde een vrij soepele afwikkeling van het verkeer in de binnenstad zonder echte problemen. De wethouder noemde het verder opvallend dat het in de Breestraat zelf vrij rustig bleef. De winkelstraat verwerkte het dubbele rijver- keer vrij gemakkelijk. De grote ingreep in de verkeerssi tuatie van de binnenstad lever de dan geen chaos, maar wel de nodige onwennigheid op. Vooral het tweerichtingsverkeer in de LEIDEN - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Leiden heeft gisteravond de PvdA afgedwongen ongelijk te be kennen in de zaak rondom de sierbestrating in de Haar lemmerstraat. Het college van B en W nam gisteravond een amendement van CDA-fractieleider Driessen over, waarin men erkende onjuist te hebben gehandeld door voor de sierbestrating geld uit te geven zonder toestem ming van de gemeenteraad. Deze uitspraak bracht een einde aan een kwestie, die zich ruim twee jaar heeft voortgesleept. Door de knieval van de PvdA liet het CDA zijn bezwaren tegen het verlenen van een extra krediet (130.000 gulden groot) varen en kwam het college zo aan de ver eiste meerderheid. De blijvende bezwaren van WD, PPR en PSP waren onvoldoende om het voor stel te doen struikelen. Met 24 te gen 10 stemmen werd het dan ook aangenomen. Meijer teleurstelling uit over de handelswijze van het college. Voor het CDA was dit niet ge noeg. Via een amendement van fractieleider Driessen liet men het college zelf spijt over de ge volgde handelswijze (geld uitge ven zonder toestemming van de raad) uitspreken. De kwestie over de sierbestrating speelde zich af rondom het feit dat het college eind 1976 door on voorziene omstandigheden (ver kleuring van het asfalt) extra sier- tegels in de Haarlemmerstraat liet aanleggen. Het college ba seerde zich voor deze beslissing op de beoordeling in enkele raadscommissies, die echter niet voltallig en ook niet eensgezind Bezwaar In de gemeenteraad maakte met name het CDA achteraf sterk be zwaar tegen de uitgave. De zaak liep temidden van de volop aan wezige politieke tegenstellingen zo hoog dat men de college-leden hoofdelijk aansprakelijk stelde voor het bedrag van 130.000 gul den. B en W lieten de zaak daarop lange tijd liggen en kwamen pas onlangs met het verzoek de 130.000 gulden via een extra kre diet beschikbaar te stellen. Om te voorkomen dat het voorstel het door de CD A-tegenstand niet zou halen, sprak PvdA-voorzitter Vriendelijk Van de tegenstanders verweet Beijen (PPR) het CDA opportu nisme. „De heer Driessen heeft voor zijn doen ongewoon vrien delijk gesproken," constateerde hij. De CDA-fractieleider ont kende echter dat de huidige poli tieke situatie van invloed is ge weest op hun houding. Hij ver klaarde dat de opstelling van het CDA al twee weken geleden - voor de verkiezingen - was inge- Beijen bleef vooral tegen honore ring van het extra krediet omdat de door hem gevraagde extra maatregelen (harde afsluiting) in de Haarlemmerstraat door het college nooit waren uitgevoerd. Beijen verweet het college dat ze uitspraken van de raad (een mo tie van de PPR-fractie) niet uit voerde. College-woordvoerder Van Dam benadrukte echter dat een motie voor het college niet te allen tijde bindend is. Te goeder trouw De PvdA-wethouder verdedigde de uitgave voor de sierbestrating met de bewering dat men te goe der trouw was afgegaan op de stemming in de raadscommis sies. „Uit dat overleg hadden wij de indruk dat er een ruime meer derheid bestond. Als wij hadden verwacht dat er voor het voorstel geen meerderheid zou zijn, had den we het ook niet uitgevoerd" aldus Van Dam. Van de zijde van de WD verklaar de Wessels dat zijn fractie tegen bleef vanwege het negeren van de raad. „Dat is geen plagerij, geen pootstijf-houderij van ons. maar gewoon het vasthouden van de mocratische spelregels", zei hij. SGP/GPV-woordvoerder Van der Meij bracht de kwestie terug tot een uit de hand gelopen prestige zaak, waarbij het CDA zich zou hebben laten leiden door 'gefrus- teerdheid' en de PvdA de zaak 'verkeerd had ingeschat'. Van der Meij vond dat beide fracties deze achtergrond nu 'door fraaie vol zinnen trachten te verdoezelen'. In verband met dodelijk bedrijfsongeval LEIDEN - De Leidse offi cier van justitie, mevrouw Zomer, eiste gisteren een boete van 5000,- tegen de Nederlandse Electrolasch Maatschappij (NEM), om dat de veiligheidsvoor schriften volgens haar niet voldoende waren nage leefd. Op vijf januari 1977 deed zich in de fabriekshal van de NEM aan de Vijf Meilaan een bedrijfsonge val voor dat aan een werk nemer het leven kostte. Een metalen pijp van 900 kilo werd hangend in twee aan elkaar be vestigde hijsbanden door een kraan verplaatst. Eén van de banden brak, waardoor de pijp op enkele andere pijpen viel waar van er één het slachtoffer trof. Volgens de tenlastelegging van de officier van justitie was of de hijsband niet meer van voldoen- ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen cojlectie Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Volgens de raadsman van de NEM, mr. O. L. O. de Witt Wijnen, was geen van beide echter komen vast te staan, en zo er al iets bewe zen was, kon dit nooit ten laste van het bedrijf gelegd worden. Uit getuigenverklaringen van zowel de directeur als het hoofd produktiezaken, als de produk- tieleider kon volgens de advocaat werden afgeleid dat de controle op de hijsbanden, eenmaal per maand, voldoende is. Dat de werknemers zelf boven dien ten allen tijde, zodra ze een band niet meer vertrouwen, een nieuwe uit het magazijn kunnen halen Dat van die mogelijkheid veel ge bruik wordt gemaakt, dat er op die manier veel meer banden worden verwisseld dan tijdens de maandelijkse controle, bewijst volgens mr. De Witt Wijnen dat de mensen zelf terdege opletten waarmee ze werken. En niet, zo als de officier concludeerde dat de controle te gering zou zijn. Uit een rapport van de arbeidsin spectie die enkele jaren geleden een algemeen onderzoek bij de NEM deed, citeerde hij dat het hijsgereedschap in "behoorlijke staat" verkeerde. Ook waren de banden niet te zwaar belast geweest, aldus mr. De Witt Wijnen. De lichtste band heeft een draagvermogen van 1250 ki lo, waarbij nog een achtvoudige zekerheid is ingebouwd boven dien. Dat het ongeval desondanks is ge beurd, is volgens de raadsman te wijten aan nonchalance van het personeel. "De mensen hebben nagelaten om een strop te halen die lang genoeg was om de pijp in te hangen. Die banden zijn volop in het bedrijf aanwezig, maar waarschijnlijk toen net niet op de plaats waar de pijp verplaatst moest worden. Ze hebben toen twee kortere banden aan elkaar gelust op een manier dei vol strekt onverantwoord en levens gevaarlijk is, omdat er krachten op de band op kunnen treden die niet berekenbaar zijn. Dat horen de werknemers te weten en dat weten ze ook. In die situa tie was de band zwaarder belast dan toelaatbaar is, maar daarvoor kan het bedrijf n iet verantwoor delijk zijn. Ook is het mogelijk dat één van de banden een be schadiging had, wat overigens niet is komen vast te staan, maar ook daar waren de mensen dan zelf verantwoordelijk voor." Mr. de Witt Wijnen vroeg naar aan leiding van dit alles vrijspraak voor zijn cliënt en indien de rech ter daarmee niet akkoord kan gaan ontslag van rechtsvervol ging. Rechter Oomen doet over veertien dagen uitspraak. ADVERTENTIE HOORZITTING BEZWAARSCHRIFTEN STRUCTUURPLAN BINNENSTAD Donderdag 8 juni a.s. van 16.00 tot 17.30 en van 18.15 tot 20.15 uur .wordt in de raadzaal van het stadhuis een openbare hoorzitting gehouden van de commissies Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken, Economische Aangelegenheden en Volkshuisvesting. Tijdens de hoorzitting zullen die per sonen en groeperingen die bezwaar schriften hebben ingediend tegen het ontwerp-structuurplan voor de bin nenstad, in de gelegenheid worden gesteld hun bezwaarschriften toe te lichten. Breestraat gaf de nodige ver keersdeelnemers moeilijkhe den. De inzet van een groot aan tal politiemensen voorkwam op een groot aantal momenten ech ter gevaarlijke situaties. De gewijzigde verkeerssituatie leverde het busverkeer wel eni ge maar volgens een woord voerder van de busmaatschap pij NZH geen gróte vertragingen op. Van de kant van de NZH was men niet pessimistisch over het verdere verloop. Meer bezwaren leven er in de taxiwereld. De taxi's zitten in de nieuwe situatie behalve met vertragingen ook met omrij- problemen. Op de eerste dag le verde dat volgens de taxi chauf feurs al het nodige verlies aan klanten op. |§K De hond doet wat hij moet, nu de mens nog. Degene, die gewend is zijn hond losover straat te laten banjeren kan voortaan op een boete rekenenPer 1 juni vorige week donderdag dus) is in Leiden namelijkeen nieuwe regeling van kracht gewor den met betrekking tot het laten loslopen van honden. De oude regeling was dat in het gebied binnen de singels de honden overdag aan de lijn moesten worden gehouden, 's Avonds, na negen uur. was het dan tot de volgende morgen acht uur toege staan om honden los te laten lopen. Buiten de singels was het loslopen dag en nacht toegestaan De nieuwe regeling bepaalt echter dat in de gehele stad honden tussen 7 uur 's morgens en y uur 's avonds aan de lijn moeten worden gehouden, 's Avonds en 's nachts mogen ze in de hele stad loslopen, zij het onder toezicht. Natuurlijk zijn er .zoals dat bij elke regeling het geval is.een aantal uitzonderingsgevallenZo zijn er een paar gebieden waar deg en nacht een aanlijngebod zal gelden en ook zijn er zogenaamde „losloopgebieden Welke deze gebieden precies zijn kunt u lezen in een aardige brochu re die de gemeente Leiden heeft gestuurd naar alle geregistreerde hondebezitters. In deze brochure staat verder ook nog dat ieder een die een hond uitlaat verplicht is erop te letten dat zijn hond niet op de stoep, in de zandbak op de speelweide of middenin een plantsoen poept. Het is de bedoeling dat een hond zijn sanitaire stopjes bij voorkeur in de goot langs de stoeprand maakt of langs de zijkant van voetpaden. In de brochure wordt geadviseerd om bij „ongelukjes" en .spoedge vallen" eens te experimenteren met opruimhulpmiddelendie inmiddels te verkrijgen zijn. Tot slot wordt er gesteld dat dit soort probleempjes te voorkomen zijn door uw hond op een vaste plaats en op een vast tijdstip uit te laten. Een kwestie van opvoeden dus. Dat honden opvoeden niet iedereen even gemakkelijk afgaat blijkt wel uit het bestaan van de hondenopvoed- (of heropvoed) dub DKS Door Kombinatie Sterk) in Leiderdorp. Mevrouw Boon. een van de hondenopvoedsters, over het handelbaar maken van de viervoeters: „De meeste mensen beginnen te lachen als je het over honden opvoeden hebt. „Wat een onzin", wordt er dan gezegd. Honden hoefje niet te laten opvoeden,dat kun je toch zelf wel". Zo heb ik zelf ook altijd gedacht, toch blijkt dat een heleboel mensen dit volstrekt niet kunnen of te lui zijn geweest hun hond goed op te voeden en nu met de problemen zitten omdat het beest baas in huis is. Vooral die mensen hebben wij eencursus ingesteld en ik moet zeggen dat het erg goed loopt". Natuurlijk zou het beter zijn wanneer een dergelijk initiatief niet nodig was, maar helaas is het wel degelijk nodig. Het is tegen woordig een modeverschijnsel om dieren in huis te halenmaar ui veel gevallen wordt er verschrikkelijk nonchalant aangeschaft. Men neemt vaak netzo makkelijkeen katofeen duif, als een houd. Die nonchalance breekt ze later op. Een kat of een duif hoef je immers niet op te voeden, maareen hond wel,vooral een rashond. Rashonden hebben vaak een moeilijk karakter en zijn bepaald niet makkelijk op te voedenWanneer je dan een hond maar een beet je z'n gang laat gaan heb je in een mum van tijd een kreng van een beest. Ook zijn er mensen die vinden dat honden opvoeden die- renbeulerij is. Dat zijn dan die mensen die. wanneer ze hun hond uitlaten, van bosje naar bosje en van boom tot boom worden gesleurd. Een aantal van die mensen hebben we ook ïn onze ver eniging en je moet e en hoe ze zijn veranderd" Over de brochure van de gemeente Leiden zegt mevrouw Boon: Met is best een aardige brochure, alleen vind ik het jammer dat het hoofdzakelijk bestaat uit ge-en verboden. Gemeenten zouden n iet alleen bepalingen moeten opleggen maar ook de mensen meer moeten informeren. Op het gebied van huisdieren houden en dan met name van honden is een groot gebrek aan zinvolle informatie en documentatieIk verwacht trouwens dal de uitwerking van het „poepverbod" maar beperkt zal zijn. Een hoop mensen gaan van het standpunt uit ik betaal hondenbelastingdus mag dat beest poepen waar die wil Bovendienwanneer honden overdag aangelijnd moeten worden en 'savonds los mogen lopen, wordt er in de avonduren op alle mogelijke plaatsen weer net zo hard bevuild". Een stille Botermarkt zonder verkeer Breestraat met het verkeer in twee richtingen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3