Midas wil zich 'eruit praten Flora draait weinig door RUK DE GROTE VERTRAGER BIJ AANLEG "ZEGERBAAN ISBB Honderd bezwaren tegen Groenswaard KABEL-TV IN BOLLENSTREEK KOST 13 GULDEN PER MAAND Fraude ontdekt bij examens Boskoopse T uinbouwschool CDA neemt VVD- reorganisatie voorstel over TER VOORKOMING VAN PROCES VOOR RECHTER DINSDAG 6 JUNI 1978 Inbraken in Bloemen schieten grond uit twee scholen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de gemeentepolitie in Alphen aan den Rijn zijn gisteren drie aangif ten gedaan van in het weekeinde gepleegde inbraken. De voor naamste diefstal werd gepleegd bij een woning in de Bernhard- laan, waaruit een gouden dames horloge ter waarde van 1500 gul den werd ontvreemd. De achter deur was geforceerd. Bij de Ichtusmavo aan het Joris- plein werden een aantal oude bandrecorders en twee geluids boxen gestolen. De daders, die de gehele school doorzochten, ver schaften zich toegang tot het ge bouw door een raan uit de spon ningen te lichten. De waarde van de ontvreemden goederen be draagt ongeveer 600 Gulden. Uit de Wilhelminaschool op de terreinen van Rijnstroom tenslot te, werd dit weekeinde voor on geveer 80 gulden uit kasten en geldkisten geroofd. Een wc- raampje werd geforceerd. WADDINXVEEN - Burgemeester en wethouders van Waddinxveen stellen de gemeenteraad voor om het bestemmingsplan Groens waard 1 en 2 vast te stellen, waar door het mogelijk wordt wonin gen uit te bouwen over de volle gevelbreedte en aan de zijgevels. Het bestemmingsplan maakt het verder mogelijk de aan de Wadde gelegen kleuterschool uit te brei den tot een geïntegreerde kleu ter- en lagere school. Ook wordt de mogelijkheid geschapen en kele kleine bedrijfjes te beginnen aan de Elzenhorst en Peter Zuidlaan. Tegen het plan zijn door ongeveer honderd mensen bezwaren ingediend. RIJNSBURG - De veldbloemen schieten de grond uit, de prijzen daarentegen zijn bedenkelijk laag. De vraag naar een boeket bloemen is gering; de zomerse temperatuur speelt hierin een belangrijke rol. Het zijn vooral duizendschonen, die voor de klok bij veiling Flora in Rijnsburg komen. "Totnogtoe is het beeld niet verontrustend," vertelt bedrijfsleider Schone- berg. "Het is moeilijk te zeggen of er slechte tijden voor de bloe menhandel zullen aanbreken. Drie jaar geleden, in 1975, lag het anders dan nu. Toen hadden we zeker zes weken warm zomer weer, nu zijn we nauwelijks tien dagen onderweg." Flora heeft tot op dit moment maar weinig bloemen hoeven door te draaien. Alleen de slechtste kwa liteit kwam niet door de "keu ring" en werd vernietigd. "Ge lukkig worden er maar weinig van die slechte soorten aange voerd," zegt Schoneberg. "De kwekers weten het al dat die bloemen de handel nooit zullen bereiken en houden ze weg. Ik denk, dat er tot nu toe niet meer dan één promile is doorge draaid." Geringe vraag De vraag naar bloemen is klein. Schoneberg wijt. dit aan het feit dat de vakantieperiode weer aanbreekt en dat de mensen met het mooie weer er in het week einde op uittrekken. "Al met al mogen we in Rijnsburg beslist niet klagen," laat de be drijfsleider van Flora weten. "Zeker, ik geef het toe, de prijzen zijn niet wild. Maar ik heb het nog wel erger meegemaakt." Als dit weer lang aanhoudt, heeft dat desastreuze gevolgen voor de bloemenhandel? "Mijn ervaring is dat ze dan alleen maar duurder worden," aldus Schoneberg. "Door die lange droogte wordt de aanvoer steeds minder. Voor de bloemen die dan binnenkomen, worden forse prij zen betaald." Perkgoed Een handeltje dat bijzonder loopt is het perkgoed (tuinplantjes zoals geraniums en dergelijke). "Dit is gewoon explosief gegroeid," al dus Schoneberg. "De vraag er naar was overweldigend, nu is dat wat minder geworden. Maar het heeft enorm gelopen, onvoor stelbaar." Voorlopig dus geen sombere be richten uit de bloemenwereld? Schoneberg: "Beslist niet. Als ik de omzetcijfers van het laatste half jaar leg naast die van 1977 dan zitten we nu al meer dan tien pro cent hoger." Een kijkje in een van de Flora afdelingen waar de bloemen voor verzending worden gereed ge maakt. SASSENHEIM/BOLLEN- STREEK - Voor de kabeltelevi sie in de Bollenstreek moeten de bewoners van deze streek onge veer 13 gulden per maand gaan betalen. Dat is de mening van burgemeester Kret van Sassen- heim, voorzitter van een werk groep die de aanleg van kabelte levisie in deze streek momenteel opzet. Over een aantal maanden, en als dat niet lukt in elk geval aan het eind van dit jaar, wil deze werkgroep (voortgekomen uit het samen werkingsorgaan Bollenstreek) een voorstel doen aan de zes ge meenten die hebben uitgespro ken dat zij "aan de kabel" willen. Dat zijn Sassenheim, Voorhout. Noordwijkerhout, Lisse, Hille- gom en Noordwijk. Actueel is nu de vraag, waar de mast moet komen te staan, die de bollenstreek van beelden gaat voorzien. Het onderzoeksinsti tuut KEMA zoekt intussen uit, waar die mast het best kan ko men. Over een paar weken wordt het resultaat van het onderzoek bekend gemaakt aan de deelne mers in het overleg. Aan de openbaarheid zal het resultaat nog niet direct worden prijsgege ven. Op de definitieve vaststel ling van de plaats van de mast wil Kret niet vooruitlopen. Bezwaren daarentegen kunnen op de lange duur het hele project aanmerke lijk vertragen. Grote vraag is verder, of afgelegen gedeelten van de deelnemende gemeenten ook op het kabelnet aangesloten moeten worden. Als voorbeeld kunnen genoemd worden: Het Langeveld in de gemeente Noordwijk, Teylingen in de gemeente Voorhout en De Engel in de gemeente Lisse. Bezitters van afzonderlijke masten moeten het in de toekomst zon der hun "hark" doen. Wanneer de kabel overal zijn weg heeft ge vonden, wordt het onmogelijk om nog een eigen uitsteeksel op het dak te zetten. Zakennieuws ALPHEN AAN DEN RIJN - Sys- time Netherlands BV, de enige maanden geleden opgerichte Benelux-vestiging van de Engel se minicomputerfabrikant Sys time Ltd., heeft aan de Kalkho- venweg in Alphen haar centrale bedrijf voor de Benelux betrok ken. Het pand bevat naast de di rectie-, vergader- en werkruim ten ook een toonzaal. Langs deze nieuwbouw in Ridderveld 2 moet de "Zegerbaan" (noordelijke randweg om Alphen) komenEr zullen schotten langs de weg worden geplaatst om het verkeerslawaai te dempen voor de toekomstige bewoners van de nieuwe huizen. Weg "boven" Ridderveld nog in "praatstadium" 99 ALPHEN AAN DEN RIJN - De plannen voor een brede omleidingsweg "boven" de Alphense nieuwbouwwijk Ridderveld verkeren nog slechts in een "praatstadium". Alphen zelf en de provincie hebben de plannen op papier en in financieel opzicht rond. Het rijk blijkt thans de grote vertrager bij de aanleg van deze "Zegerbaan" Nieuwe brug Plet rijk moet nog kosten-vergelijkingen maken en de betreffende rijks commissies moeten nog worden gepolst vóórdat er een advies naar de minister kan. Deze moet uiteindelijk beslissen over de aangevraagde subsidie van f 15,8 miljoen. De hele "Zegerbaan" zal zo'n f32,3 miljoen gaan kosten. Daar zit bij de aanleg van een nieuwe brug over het Aarka naal. Maar gezien de nog komende "praat-periode" zal de weg er wel niet vóór 1981 liggen. De traagheid van de ambtelijke rijksmolens plaatst bij de gemeente Al phen een domper op de vreugde over de voortvarendheid bij de provin cie, waar financieel vrijwel orde op zaken is gesteld. De aanleg van de Zegerbaan is feitelijk volledig een zaak van de provincie, die bereid is 5,8 miljoen uit te trekken voor de aanleg van de brug over het Aarkanaal en f 1 miljoen voor geluidswerende voorzieningen, die de Zegerbaan van "Ridderveld 2" af moeten schennen. Daarnaast is de provincie bereid f6,5 miljoen los te maken voor het verbreden van de weg langs het Aarkanaal tot aan de aan te leggen brug. Dit bedrag staat los van de genoemde 32,3 miljoen. Voor de Zegerbaan zit bovendien f 6,7 miljoen uit de Alphense gemeente kas in de pot. Dit bedrag trok de gemeenteraad in november 1977 uit als bijdrage in de aanlegkosten en is het bedrag dat nodig zou zijn voor de aanleg van kruisingen in de Herenweg als de Zegerbaan er niet komt. Bij afwezigheid van een rondweg zou de Herenweg/Oranje Nassausingel immers het toenemende verkeer in Alphen moeten blijven verwerken. Doortrekking van de burgemeester Bruins Slotsingel (oostelijk deel) naar de Albert Schweitzerbrug zou dan noodzakelijk zijn. In principe heeft de gemeente de f 6,7 miljoen echter uitsluitend uitge trokken als bijdrage in de aanlegkosten van de Zegerbaan. Hoewel die aanleg van oorsprong een puur provinciale aangelegenheid is, nam de gemeente daarmee het initiatief van de provincie over om de aanleg te kunnen bespoedigen. Nu de Zegerbaan een gemeenteproject is, is er namelijk kans op de 15,8 miljoen gulden aan rijkssubsidie. Voor de provincie is een dergelijke subsidie niet weggelegd en de provin ciale beurs alleen bleek veel te smal om de kosten te kunnen dragen. In de huidige opzet haalt de gemeente Alphen, die belang heeft bij een spoedige aanleg van de rondweg, de kluif subsidie feitelijk binnen. In ruil daarvoor heeft de gemeente van de provincie de toezegging gekre gen niet meer te hoeven betalen dan de f 6,7 miljoen, die nodig zouden zijn voor het verbeteren van de Herenweg. In dit bedrag is overigens de afkoopsom van zo'n 3,5 miljoen gulden van de provincie voor de Heren weg/Oranje Nassausingel (bij komst van de rondweg is deze weg niet meer van provinciaal belapg) verwerkt. Teleurstelling Ondanks de overeenkomst tussen gemeente en provincie, die uitsluitend tot doel heeft de rondweg zo spoedig mogelijk gereed te hebben, is het uitzicht op een gebruiksklare Zegerbaan in 1981 nu dus vertroebeld door de traagheid bij het rijk. Tot teleurstelling van de gemeente, die in oorsprong al in mei 1977 met de aanleg had willen beginnen opdat de Zegerbaan er in 1980 al zou liggen. "We leggen constant bezoeken af bij rijkswaterstaat om tot spoed te ma nen", aldus ir. A. A. Bos van openbare werken in Alphen. "Als ze nu nog niet verder zijn dan het "praatstadium" is dat een teleurstelling. Hoe eerder we kunnen beginnen hoe beter. Maar of we het nu voor '82 rondkrijgen is zeer de vraag". Het Engelse bedrijf werkte al in de Benelux met een aantal Engelse technici. Men is nu bezig hen te vervangen door Nederlanders. Voorts werkt men aan de opbouw van een verkooproganisatie, zo dat na verwachting eind dit jaar vijftien mensen bij Systime Ne therlands in dienst zullen zijn. Systime voert momenteel onder handelingen over de overname van een bedrijf, dat aanvullend werkt op de activiteiten die Sys time ontplooit en nog zal gaan ontplooien in de Benelux. BOSKOOP - Dankzij een anoniem telefoontje van één der leerlingen is een examenfraude ontdekt aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Bos koop. De 78 eindexamen kandidaten moeten hier door allemaal de schrifte lijke opgaven Nederlands en Tuinbouwtechniek overmaken, terwijl twaalf scholieren ook het keuze vak Duits moeten over doen. De aanleiding tot de fraude was de vondst van afvalpapier van de offsetmachine, waarop de opga ven waren gekopieerd. Dit afval, waarop nog duidelijk de exa menstof te lezen was, werd door één der concierges in een contai ner op het schoolterrein wegge gooid. Normaliter wordt dit pa pier tot na de examens bewaard, maar volgens directeur A.P. van den Hoek is de concierge door ziekte van zijn collega overbelast geweest. „De leerlingen moeten in de con tainers hebben gesnuffeld", al dus de heer Van den Hoek. „Om rechtvaardig te blijven, moet ie dereen zijn werk overdoen. Er zijn hier op school nieuwe opga ven gemaakt. Nog deze week worden deze in de rooster inge past. Er zal ook op zaterdag geëx amineerd worden". Het is de eerste maal, dat in de Mid delbare Tuinbouwschool in Bos koop een dergelijke fraude zich heeft voorgedaan. De directie doet geen aangifte bij de politie, omdat het vinden van de schul dige een bijna onmogelijke zaak is, die veel onrust zou ken bij de kandidaten. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik verwacht en hoop, dat het jongerencentrum Mi- das en de bewoners die hebben gedreigd een pro ces tegen het jongerencen trum te zullen aanspannen met elkaar tot overeen stemming zullen komen. Het gaat daarbij om een periode van één tot ander half jaar. Daarna moet Mi- das weg zijn van de Saf fierstraat" Aldus wethouder J. W. Haanstra in zijn slotconclusie over een ge sprek dat gistermorgen in het Al phense raadhuis werd gehouden tussen het bestuur van het jonge rencentrum enerzijds en de poli tie, het bureau jeugd-en culturele zaken en de dienst openbare werken anderzijds. Onderwerp van bespreking ontwerp-dagvaardiging, die de advocaat van de bewoners, mr. Kastein, zowel naar de gemeente als naar het Midas-bestuur heeft gestuurd. In die dagvaardiging is de eerste eis: sluiting van het jon gerencentrum. De tweede eis omvatte echter een aantal voor stellen van mr. Kastein, waarbij Midas zou kunnen blijven func tioneren als niet langer dan tot bepaalde tijden muziek vanuit het jongerencentrum naar buiten zou doorklinken, als het centrum op tijd dicht zou gaan en als het Midas-bestuur zou gaan optreden om overlast buiten het gebouw tegen te gaan. Het bestuur van Midas heeft daarop mr. Kastein uitgenodigd voor een gesprek over de voorwaarden. Het bestuur heeft bij die uitnodi ging toegezegd alle medewerking te willen geven om overlast bui ten het jongerencentrum probe ren te voorkomen. Waarbij er overigens nadrukkelijk op werd gewezen dat die overlast soms ook wordt veroorzaakt door an deren dan het Midas-publiek. Volgens wethouder" Haanstra wacht het gemeentebestuur nu het gesprek tussen het Midas-be stuur en omwonenden af. Als men tot overeenstemming komt zal de gemeente waar nodig de vergunningen aan gaan passen en ook streng de hand gaan hou den aan naleving van de bepalin gen in die vergunningen. LEIDEN - Het voorstel van de VVD-fractie over de reorganisa tie van het sociaal-cultureel werk is gisteravond in z'n geheel door het CDA overgenomen. De PvdA-fractie bij monde van het raadslid Höppener wilde de deur niet helemaal sluiten, maar het uiteindelijk standpunt van de WD afwachten. De VVD had al eerder laten weten uit de drie door B en W aangedra gen alternatieven voor de reorga nisatie van o.m. het club- en buurthuiswerk te kiezen uit al ternatief 2. Dat alternatief houdt in dat er een werkgroep wordt in gesteld, bestaande uit het collge, ambtenaren, en medewerkers/ bestuursleden van de Welzijns- raad en de LJA die de samenwer king tussen beide stichtingen moet bevorderen. De werkgroep zou ook een gemeenschappelijke huisvesting van deze para-ge meentelijke instelling moeten bewerkstelligen en voor 1 maart 1980 een rapport uitbrengen op grond waarvan de raad zou kun nen beslissen of er al dan niet moet worden overgegaan tot de instelling van een ondersteu ningsinstituut voor het sociaal- culturele veld. Zoals bekend pleitte de gemeentelijke werk groep die zich al een paar jaar met de reorganisatie bezighoudt voor één instituut in plaats van LJ A en Welzijnsraad dat de belangen van de burgers zou moeten beharti gen. In het B en W voorstel wordt de raad drie mogelijkheden aan de hand gedaan. Als alternatief 1 door de raad wordt overgenomen, dan komt er per 1 oktober van dit jaar een instituut voor het gehele welzijn (van stadsvernieuwing tot bejaar- denwerk en alles wat zich daar tussen beweegt) dat de Culturele Raad, Welzijnsraad en LJA ver vangt. Volgens alternatief 2 zou den er twee instituten moeten komen, één cfie de huidige LJA vervangt en één die als een "vlie gende keep" oftewel Welzijns raad fungeert. Alternatief 3 ten slotte behelst het voorlopige voortbestaan van Welzijnsraad en LJA. Er zou dan een gemeen telijke werkgroep moeten wor den gevormd die de samenwer king tussen beide para-gemeen telijke instellingen bevordert en binnen twee jaar advies aan de raad uitbrengt of een samengaan van beide stichtingen mogelijk en wenselijk is. Höppener zei wel wat voor voorstel 2 te voelen, met name omdat hem was gebleken dat de direct-be- trokkenen veel voor dit voorstel voelen. Hij vond het moeilijk een definitief standpunt in te nemen alvorens dat van de WD te we ten. Van Oosten (PPR) liet via twee amendementen weten dat welzijnsplanning vanuit de wij ken uit zou moeten gaan (zo dicht mogelijk bij de gebruikers) en dat het instellen van een stafafdeling welzijn naast het sociaal-cultu reel werk voorlopig maar terzijde moest worden geschoven. Hij vond dat er één instituut moest komen, zowel wijk- als stedelijk gericht, en, als er geen andere mogelijkheid was, dan twee. De raad zal tijdens de komende vergadering een definitieve be slissing nemen over de reorgani satie. BOKSEN - De Brit Colin Powers is gisteren in Parijs Europees kam pioen in het lichtwelter gewor den. In de elfde ronde sloeg hij de Franse titelverdediger Piedvache knock-out. VOETBAL - Twintig personen, onder wie zeven politie-agenten, zijn gewond geraakt bij inciden ten na de wedstrijd Academica - FC Porto, twee clubs uit de eerste divisie van het Portugese voet bal. VOETBAL - Willie Johnston, de in Argentinië op doping betrapte voetballer, is nog steeds welkom bij zijn club West Bromwich Al bion. Dit heeft Ron Atkinson, de manager van de club, gisteren verklaard.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17