Taxichauffeurs verhuizen onder protest kantonrechter de watersport Archeologische vondsten Heer in t verkeerlord in in "Boekhorst" Oude vete vergeten Deel Leidse raad steunt hongerstakers Onvrede over nieuwe standplaats blijft Meer financiële armslag... Voor die kleurentelevisie, bijvoorbeeld. •ennia- Konstant Krediet Hr ïiiösfjirifi klitos DINSDAG 6 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 15 Behalve voor twee maal door het rode licht rijden, overtredin gen die hij volmondig toegaf, stond een cafébaas gisteren ook terecht omdat hij zijn zaak in de Janvossensteeg na tweeën nog voor publiek ge opend had gehad. Volgens het proces-verbaal duidde alles in het café erop dat de klan ten de zaak. overhaasthadden verlaten terwijl de politie even moest wachten alvorens de deur voor hen werd open gedaan. Op de bar stonden glazen nog half gevuld met bier, en werd een vol pakje shag aangetrof fen. In het café bevonden zich nog enige mensen die zo dron ken waren, dat ze niet op ei gen benen weg konden komen De caféhouder, wiens zaak al eens eerder drie maanden ge sloten was geweest wegens overtreding van de sluitings- wet, ontkende dit alles echter pertinent. Volgens hem was er nog maar één persoon in het café aanwezigdie op een taxi zat te wachten. "En u verwacht toch niet dat ik meteen, terwijl ik de mensen er na het laatste rondje heb uitgewerkt, dat loopt toch even uit, dat ik dan meteen de glazen heb opgeruimd? Dan zegt die agent: "Daar ligt nog een vol pakje shag op de bar" Ik heb gezegd: "Als u er gebrek aan hebt, neem het dan maar mee", maar dat deed hij niet. En dan nog dit: de volgende dag kwam die man van de politie, dat is een hoger ge plaatste, die kwam me zijn hand geven en zei dat we die oude vete maar moesten ver geten. En toch krijg ik een poos later een dagvaarding in de bus" De officier van justitie en rech ter Van Dijke achtten de ge tuigenis zoals die door de poli tie in het proces-verbaal was neergelegd betrouwbaarder dan die van de cafébaas zelf, en de rechter legde de door de officier geëiste boete van f 75 ,- op, plus twee maalf 120,- voor het door rood licht rijden Rozen Een rozenkweker stond terecht omdat hij twee Marokkanen in dienst gehad had die niet in het bezit waren van een ar beidsvergunning. "Massa's", antwoordde de kweker op de suggestie van rechter Van Dijke dat er in het bloemen- vak wel meer mensen op die manier werken. De achter grond is een economische leg de de kweker uit, het is moei lijk om Hollanders te krijgen die op zaterdag en zondag willen werken. "Daarom ben ik in februari 1976 omgescha keld op Marokkanen, mét een werkvergunning. Maar dan was er weer één ziek, of die kwam gewoon niet opdagen, en dat werd je een ander in de schoenen geschovenwaarvan dan later bleek dat hij geen vergunning had. Ik heb nu na vanaf november geadverteerd te hebben, ein delijk twee Hollanders kun nen krijgen. Ik heb die bui tenlanders ook liever niet dan wel" De officier van justitie wilde met zijn straf in elk geval be reiken dat het niet meer voor zou komen dat er buitenlan ders zonder vergunning in dienst worden genomen. "Het is noch in het belang van Ne derland, noch in het belang van de buitenlanders zelf. Ik wil niet zeggen dat dat bij u het geval is geweest, maar ze kunnen in hoge maten worden uitgebuit". Hij eiste twee maal een boete van f500,-. Rechter Van Dijke maakte daar twee maal f 1000,- van waarvan (ook twee maal) f 750,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Snelheid Bijna als laatste op de ochtend zitting kwam een snelheids overtreder voor het hekje. Hij voerde zijn verweer op grond van drie onjuistheden in de dagvaarding. Ten eerste was zijn tweede voornaam fout gespeld, ten tweede klopte het adres niet meer en had hij door louter toevalligheden ontdekt dat hij voor de zitting was opgeroepenen ten derde: "Ten derde ben ik om kwart voor elf opgeroepen en is het nu bijna half één". Ja, dat kan voorkomen als er meer dan driehonderd verdachten om tien uur zijn opgeroepen. En dan wordt nog niet eens de verplichting nagekomen om elke zaak waarvan de ver dachte niet is op komen dagen toch openbaar te behandelen. De officier van justitie hechtte echter geen waarde aan dit verweer. "Aan de basis van al deze toevalligheden ligt wel een verkeersovertreding, daar wordt voor het gemak even aan voorbij gegaan", stelde hij. De eis was f 75,-, maar rechter Van Dijke be paalde de boete op f50,-, om dat wanneer de schikking verdachte op het juiste adres bereikt had. hij deze wel be taald zou hebben. MARGA WU1S LEIDEN - Als de drie Chilenen en de Nederlandse, die zaterdagoch tend een hongerstaking begon nen hun actie moeten opgeven zullen anderen hun "fakkel" overnemen. Het is de bedoeling dat telkens een groep mensen via de hongerstaking kracht bijzet ten aan de eis dat er in Chili meer duidelijkheid moet komen over het lot van circa 2500 vermiste Chilenen. De vermisten, volgens de stakers slachtoffers van de junta, zijn niet als politieke ge vangenen geregistreerd, waar door hun lot en verblijfsplaats onzeker is. Inmiddels zijn verspreid over het hele land ongeveer 130 sympathi santen met de hongerstaking be zig, verdeeld over acht steden. In tussen zijn bij Verbum Dei, het gebouw waar zich de Leidse hon gerstakers bevinden, honderden handtekeningen binnengeko men van sympathisanten. Een aantal organisaties in Leiden heeft zich solidair verklaard met de actie. Het geld dat binnen komt wordt besteed aan de ver zending van adhesiebetuigingen aan stakers in Chili. De drie Leid se organisaties die zich direct met de actie bezighouden, Oprechili, het Chili Front en Eettafels Chili, rijden per bakfiets door de stad om zoveel mogelijk mensen op de staking en daarmee de toestand in Chili, te wijzen. Een deel van de Leidse gemeente raad heeft gisteren steun betuigd met de Chileens/Nederlandse hongerstakers in Leiden. De frac ties van PSP, PPR, PvdA en CPN verklaarden bij monde van initia tiefneemster Passchier (PSP) het met de actie eens te zijn en riepen de bevolking van Leiden op de hongerstakers te steunen. De verklaring van de linkse fracties werd niet gedragen door de frac ties van WD, CDA en SGP/GPV CDA-fractieleider Driessen zei "alle sympathie voor de honger stakers en hun actie te hebben" maar vond de verklaring van de linkse fracties eenzijdig. "Er zijn nog wel een paar andere landen waar de mensenrechten ge schonden worden", aldus Dries sen. De WD en de SGP/GPV- fractie onthielden zich van iedere uitspraak. hoeften die zondag in de We- steinderplas gedropt zijn, we moesten er vandaag met onze neus dichtgeknepen langs. En om nog een voorbeeld te noemen, één liter zure melk in het water, daar kunnen vier mensen een dag lang al hun vuiligheid in het wa ter gooien, voor wat dat aanricht. En wat nog mooier is, een afge dankte accu in het water, dat zoutzuur, daar gaan duizenden vissen aan dood. Ja, het gebeurt hoor!" De Jonge besloot zijn vurige speech met een beroep op alle waterrecreanten: "Ik hóóp dat wanneer u aan boord stapt, u uw werk even vergeet. Aan boord stappen, zorgen vergeten, ander ventje zijn!" Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering van de Water sportvereniging "De Kooiha- ven", las voorzitter J. I. Krom hout een brief van het college van B en W voor, waarin een besluit van het college inzake de jacht haven bekend werd gemaakt. "Na vijf jaar eindelijk positieve geluiden", aldus de voorzitter. B en W hebben de afdeling Stede- bouw van de gemeente opdracht gegeven om de mogelijkheden van een jachthaven tussen de Zijlwijk en de Grote Sloot te on derzoeken. Ook moet vóór één januari 1979 een plan en kosten- begroting gemaakt worden voor een passanten haven in de Leidse Haven. De wethouders Tesselaar en Waal werden door het bestuur van de watersportvereniging om deze initiatieven luid geprezen. Drs. H. Sarfatij, provinciaal archeoloog in Zuid-Holland: „Het is echt de oudste vondst die ooit in Leiden gedaan is. De meeste sporen die gevon den zijn zijn uit de 12e eeuw, maar de oudste scherven dateren uit het begin van de jaartelling. Het is wel leuk voor de geschiedenis van Leiden dat hier toen al mensen gewoond hebben. Dat is voor het eerst bekend. Het is jammer dat we geen uitgebreid onderzoek kunnen doen. Binnen kort moet begonnen worden met het bouwrijp maken van de grond. Gelukkig hebben we toch nog wat kunnen doen", aldus drs. Sarfatij. Wethouder Waal (rechts op de foto) die met directeur Vos van gemeentewerken een kijkje kwam nemen bij de opgravingen. Links archeoloog drs. Sarfatij en in de kuil mevrouw Suurmond. Slecht te spreken zijn de onderzoekers over de „schatgraver" uit het nabu rige flatgebouw die dit weekend op eigen houtje aan het graven is ge weest. Volgens drs. Safertij is er veel schade aangericht aan het profie lenpatroon van de nederzetting. Het is overigens verboden om zomaar op een onderzoekterrein aan het spitten te gaan. De komende tijd zal daarom extra op „schatgravers" worden gelet. Onverdraagzame watersporter over de hekel LEIDEN - "We hebben 7000 vier kante kilometer water in Neder land, en schrik niet 300.000 ple- zierbootjes, waarvan 40.000 speedboten. Door die grote toe loop is de verdraagzaamheid op het water zoek. Dit kan zo niet door gaan. Ik vaar zelf pas 33 jaar, maar ik heb zondag nog veel ge leerd, en ik zal de volgende zon dag nog meer leren. Dat houdt nooit op. Opperwachtmeester van de rijks politie te water in Aalsmeer, de heer De Jonge, had net de 'ver schrikking' van zondag achter de rug, en stond gisteravond voor de Leidse Watersportvereniging "De Kooihaven", in het Parle ment. Hij sprak over 'verant woorde waterrecreatie'. De heer De Jong is zelf één van de drie bevoegde examinatoren voor het vaarbewijs van de Ne derlandse waterskibond, in Aalsmeer. Het leek of hij gister avond ook een examen aan het afnemen was. Tal van punten liet hij in vogelvlucht de revue passe ren. "Als u van Terneuzen naar Leeuwarden vaart, weet u dan hoeveel reglementen u passeert, en hoeveel kent u ervan?" Drie, werd er vanuit de zaal gepro beerd. Mis! Meer dan 44, vertelde De Jonge. Reglementen van het rijk, van de provincies en ge meenten en van de waterschap pen. 'Er staat een nieuwe vaarwet op stapel: één van de laatste berich ten is dat het dan verplicht ge steld wordt om een vaarbewijs te halen", aldus De Jonge. Zaken als de veiligheid aan boord, ver lichting, voorrangsregels en sei nen op het water zullen dan aan de orde komen. De Jonge: "De regels voor dat toeten en blazen staan allemaal op het kaartje ook, ja. Dat gaat dan van 'tüt-tüt-tüt', even kijken wat dat is. Ondertus sen zitje allang op elkaar." De Jonge: "Maar de geschreven wetten zijn nog niet eens zo be langrijk als de ongeschreven wet ten. Etiquette op het water is zo vreselijk belangrijk! We moeten elkaar een beetje leren verdragen op het water. Wees heer in het verkeer, maar lord in de water sport! Nederland is een varende natie, laten we de eer alsjeblieft hoog houden, want het gaat hard achteruit." Hij haalde ook nog even de watervervuiling aan in dit kader. "Al die sanitaire be- LEIDEN - In Boekhorst, het nog onbebouwde deel van Morskwartier dat grenst aan de Cruquiuslaan, zijn tijdens graafwerken voor de stadsuit breiding de eerste bewoningssporen van Leiden gevonden die dateren uit het begin van onze jaartelling. De Leidenaren die zich straks in de 200 nieuw te bouwen woningen in Boekhorst gaan vestigen wonen dan niet alleen op één van de laatste bebouwbare stukjes grond in Leiden, maar ook op de plaats waar zich aan het begin van de jaartelling vermoedelijk de eerste Leidenaren hebben gevestigd. Omdat de geschreven geschiedenis van de stad pas rond 1400 begint zijn vooral de bewoningssporen van voor die datum van belang voor de geschiedschrijving van Leiden. Het onderzoek dat wordt gedaan door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in samen werking met de Archeologische Begeleidingscommissie Leiden kan met de nieuwe vondsten de aanwezige bewoningssporen van voor 1400 aanvullen en de gegevens van na 1400 controleren. De eerste scherven zijn gevonden door een amateur-archeoloog. Daarna heeft de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek belang stelling getoond en is toen verder gegaan met het graafwerk. Het oudste beeld van Leiden wordt vooral bepaald door resten van oude bouwwer ken, scherven van schalen en potten, oude profielen van greppels of paalgaten en woonlagen. ADVERTENTIE Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. LEIDEN - Het blijft broeien onder de Leidse taxichauf feurs. Nog altijd protesteren zij tegen het feit dat zij moe ten verhuizen van hun oude vertrouwde standplaats naast het station naar een tijdelijke standplaats op de midden berm van het Stationsplein. Zoals bekend moet deze verhuizing plaatshebben in verband met de aanleg van de veel besproken Schiphollijn. De in allerijl aan gelegde nieuwe standplaats, die is gesitueerd op de plaats waar eens talloze fietsenklemmen stonden is volgens zowel de chauffeurs als de diverse taxion dernemers een aanfluiting. Van daar dat de taxichauffeurs de ge hele vorige week en in het week einde de nieuwe standplaats de standplaats lieten en hun taxi's doodgewoon op de oude plek neerzetten. Gevolg hiervan was wel dat het daar dringen was geblazen omdat een groot deel van de oude standplaats dooreen aantal fikse hekken was afgeslo ten. De hele week hebben die hekken er echter voor niets gestaan, want vooralsnog werd er geen aanvang gemaakt met de werkzaariihe- den. Reden voor een aantal woe dende chaufferus om in het weekeinde de hekken met het nodige geweld een paar meter naar achteren te plaatsen zodat er meer ruimte voor de taxi's zou ontstaan. Gistermorgen moesten de taxi's echter alsnog naar de overkant verhuizen, omdat er naast het sta tion een enorme bouwkeet werd opgericht. Morrend kozen de chauffeurs eieren voor hun geld en plaatsten hun taxi's op de middenberm van het Stations plein. Onder protest, dat wel. Een aantal chauffeurs maakte duide lijk met de situatie geen genoe gen te zullen nemen "Ze hebben ons met bekeuringen en dreige menten proberen weg te jagen. Nou, dat heeft mooi geen zier ge holpen. Door die bouwkeet kun nen we er simpelweg niet meer staan, maar reken maar niet dat we met deze situatie genoegen zullen nemen", aldus een van de chauffeurs. Zo was de situatie vorige week. De nieuwe standplaats op de middenberm van het Stationsplein vrij van taxi's die hardnekkig op de oude standplaats waren neergezet. Ongelukken Wat zijn nu eigelijk precies de be zwaren van de taxichauffeurs te gen de nieuwe standplaats? "Ten eerste sta je half verscholen tus sen een massa krikkemikkige fietsen. Dan moeten je klanten eerst nog eens een drukke weg oversteken om bij een taxi te kunnen komen. Je weet net hoe dat gaat, als je haast hebt en loopt te zeulen met een paar zware kof fers let je echt niet op een voet gangerslicht De kans dat een klant overhoop wordt gereden is dus vrij groot. Bovendien scheuren de taxi's hier aan alle kanten van de stand plaats af omdat ze normaal ge sproken helemaal om moeten rij den. Als je haast hebt doe je zoiets natuurlijk niet, want het gaat wel mooi om je brood. Wanneer je op dit waanzinnig drukke punt een blokje om moet kostje dat zo vijf minuten en dat is erg veel in ons bestaan. Tenslotte is het ook nog eens zo dat de inrit van de stand plaats recht tegenover de uitrit van een parkeerplaats is gelegen- Zodra het er maar een beetje druk is staat het in een mum van tijd propvol met personenauto's. Probeer dan maar eens met je taxi de stansplaats op te komen, voor dat je het weet zitje bovenop een andere auto" Inderdaad, tijdens de avöndspits worden de woorden van deze chauffeur bewaarheid. Verschei dene malen vliegt een taxi bijna bovenop een auto van een niets vermoedende bestuurder, die juist de parkeerplaats verlaat en er niet op rekent dat hij vlak bij de ingang van een taxi-standplaats staat. Levensgevaarlijk", brult een taxi chauffeur, die bijna de klos was, vanuit een geopend portier raampje tegen een ieder die het maar horen wil. Alternatief Als alternatief zouden onderne mers en chauffeurs graag willen dat een nieuwe standplaats werd ingericht aan de andere (linker) zijde van het station, dus op de plaats waar nu een parkeerplaats is. De chauffeurs zouden maar al te graag willen ruilen; de taxi's op de parkeerplaats en de parkeer plaats verhuizen naar de nieuwe standplaats. Wanneer men dan nog zo vriende lijk zou willen zijn om een paar borden in het station te hangen waardoor duidelijk blijkt dat wij aan de linkerkant staan met onze taxi's, dan zitten we helemaal ge beiteld", laat een chauffeur üit- drukkelijk weten. Volgens hem zou deze oplossing het ei van Columbus betekenen. Dat geldt echter alleen voor chauffeurs en ondernemers, want hoewel de gemeente dit voorstel is voorge legd, blijft men nog altijd hals starrig vasthouden aan de huidi ge "oplossing". Vorige week is er al een delegatie van chauffeurs in het stadhuis en het politiebureau geweest om hun eisen bekend te maken. Een initiatief dat weinig of niets ople verde. Maar de chauffeurs zullen het hierbij niet laten.Onder het motto "wij eisen een veilige taxi standplaats voor het station", be gon gisteren een handtekenin genactie, bedoeld om de eisen van de chauffeurs de nodige kracht bij te zetten. Een aantal chauffeurs wil echter meer dan alleen een handteke ningenactie. Het is jammer dat de Leidse chauffeurs zo weinig soli dair met elkaar zijn, uit angst voor maatregelen. Als dat niet het geval was, zouden we met z'n al len demonstratief voor het sta tion kunnen gaan staan, of wan neer de situatie zo belabberd zou blijven tot hardere acties kunnen overgaan. Acties die misschien alsnog zullen volgen. Het publiek hebben we in elk geval achter ons staan, dat merkje duidelijk uit de reacties van de mensen". "De heren in het stadhuis moeten niet te lang zo met ons blijven sollen, want ze zitten wel aan je boterham. Het is trouwens toch al een beroerde situatie in de bin nenstad. Door dat gedoe met de Breestraat sta je om de haverklap vast in de binnenstad. Facilitei ten voor chauffeurs zijn er bo vendien ook niet. Om half negen gaat hier in het station het toilet dicht. Dan kun je alleen een sani taire stop in de bosjes maken, of ergens in de stad. Dit alles bij el kaar wekt natuurlijk de nodige wrevel op en let op mijn woorden, als er niet snel iets verandert, zouden er wel een nare dingen kunnen gebeuren", aldus een verbitterde taxichauffeur. één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15