Calderon ziet mogelijkheden TT OP MAN: DRIE DODEN Pollentier als kopman Tour in yClOf Nederland bedreiging voor Israëlisch bastion 0tl*c Yilas zet Ashe voet dwars De Groot en Lagendijk: A-licentie DINSDAG 6 JUNI 1978 SPORT PAGINA 13 Coach Peru niet bang voor Oranje MENDOZA - Het rapport "Gezonder betaald voet bal" kennen ze niet in Pe ru. Marcos Calderon, de bonds coach, die qua uiterlijk zo opvallend veel overeen komst vertoond met Ex celsior's ex-doelman John Balentien, hoeft daar niet wakker van te liggen, want ook zonder dat allerlei po litieke figuren zich uit spreken over de vraag of de voetbalwereld recht heeft op wat geld uit de voetbalpool kan hij over de financiële middelen be schikken, die hij nodig heeft om zijn werk goed te doen. In een land waarin een gegeven als brood en spelen centraal staat, kan het gebeuren dat een hoge regeringsfunctionaris de bonds coach telefonisch op zijn kantoor ontbiedt en langs zijn neus weg informeert hoeveel geld hij denkt nodig te hebben om succes en roem te behalen. Natuurlijk is Calderon dan bijden- hand genoeg om te beseffen wat er achter zo'n onverwachte vrij gevigheid schuilgaat, maar hij zou een slechte bondscoach zijn indien hij na wat ruggespraak met wat officials niet een extreem hoog bedrag zou noemen. Slechts via steun van de Peruaanse rege ring kon een deel van Calderons adviezen worden gerealiseerd." Om enig succes tijdens de elfde 'Mondiale' te kunnen boeken", zo voorspelde Calderom ruim twee jaar geleden, "moeten alle buiten Peru voetballende vedetten wor den teruggehaald naar het va derland." Nu bleek dat makkelijker gezegd dan gedaan, want enerzijds wa ren met het repatriëren van de helden astronomisch hoge trans ferbedragen gemoeid en ander zijds waren het de betrokkenen zelf, die op hun vorstelijk inko men in Mexico, Spanje en nog wat Latijns-Amerikaanse voet ballanden begonnen te wijzen. Marcos Calderon is er zijn regering nog dankbaar voor, dat men voor de financiële middelen zorg droeg, die het onder andere mo gelijk maakten dat sterspelers als Sotil en Cubillas voor elk 350.000 dollar bij Barcelona en Universi- tada (Mexico) konden worden losgeweekt. De laatste, sinds de wereldkampioenschappen 1974 mislukt bij het Zwitserse Basel en evenmin hoogvlieger bij Uni- versitada, dankte zijn regering eveneens voor de hartelijke ges te. Maar anders dan Calderon schopte hij liefst 33 keer raak voor zijn nieuwe club, Alianza de Lima, en liet zich in zijn allereer ste seizoen kronen tot Peruaans topscorer. Dicht Dezelfde vrijgevigheid van rege ringszijde kon worden gespeurd, toen Calderon erop aandrong om ook spelers terug te halen naar huis als Chumpitaz, Navarre en Oblitas. Juichend begroette het Peruaanse volk de verloren zo nen. die al voetballend herinne ringen wakker riepen aan Mexico 1970, toen Peru het het onder su pervisie van Didi Warempel tot de kwartfinales schopte en het uiteindelijk wereldkampioenen Brazilië was gegeven om het ver haaltje uit te blazen, voetbalaan- zien is in Zuid-Amerika belang rijk. De mensen blijven er politiek ge zien rustig door, ontsteken op het sportieve vlak weliswaar in grote woede wanneer successen uit blijven, maar ook in dat soort si tuaties treedt de overheid han delend op. Het Peruaanse voet bal, dat via 5-0 en 7-0 overwinnin gen op Bolivia de eindronden haalde, zag de geldkraan dicht gedraaid toen er tijdens het ambi tieuze oefenprogramma zeven nederlagen op rij opdoemden te gen gerenommeerde buitenland se clubtegenstanders. In de prak tijk betekende dat, dat de Pe ruaanse voetbalbond de geplan de trip door Europa moest annu leren. Marcos Calderen, hij mocht tegen Europese verslag gevers nog zo hard roepen, dat zijn land met Nederland uit groep vier zou overgaan naar de vol gende ronde, niemand, die hem serieus nam. tot afgelopen zaterdag. Gisteren heeft Marcos Calderon zijn prog noses tijdens een in het dichtbij Mendoza gelegen hotel San Francisco nog eens in herinne ring gebracht. "Net als in Cordo ba zal een groot aantal mensen uit Peru ons hier in Mendoza onder steunen. Ik heb twee spionnen op de tribune gehad bij Holland- Iran. Wat de gevolgen zijn ten aanzien van mijn opstelling, dat verklap ik nog niet, maar mijn mensen hebben me de verzeke ring gegeven dat er wel degelijk mogelijkheden zijn tegen Hol land. De vice-wereldkampioenen is nog altijd een tegenstander van formaat. Maar het team van 1974, zo hebben mijn spionnen me ver zekerd, dat bestaat niet meer" Spion "Hoe gaat Peru tegen Nederland voetballen?, luidde prompt de vraag. Maar daarop wilde Calde ron evenmin als zijn illustere collega Happel antwoord geven. "U bent spionnen van Happel" zei hij afgemeten. U bent morgen een halfuur welkom tijdens een nieuwe persconferentie en dan moet u weg, want dan trainen we achter gesloten deuren. "Hoe voetbalt Peru tegen Holland?" vroegen we ook aan Teofilo Cu billas. de laatste was aanmerke lijk meer mededeelzaam. Cubil las enthousiast: "Net als tegen Schotland. Voorzichtig en op de counter loerend. We hebben uit stekende mensen om een derge lijke taktiek te spelen. Vraag dat maar aan de schotten" Ter informatie: Peru beschikt over vleugelspelers als Juan Oblitas en Juan Jose Munante. Beiden lopen de honderd meter - evenals Rene van de Kerkhof in elf se conden blank. De eerste wordt door zijn supporters de "Vlie gende Pijl" genoemd en de twee de heeft een koosnaam als kort weg, de "yet". Nederland zij gewaarschuwd. Na zege in Dauphiné Liberé CARPENTRAS - Het 30ste crite rium Dauphiné Liberé is, zoals sinds zaterdag verwacht mocht worden, gewonnen door de Belg Michel Pollentier. De "knecht" van Freddy Maertens deklas seerde alle erkende klimmers en onderstreepte zijn suprematie tU-Dj Chap ..WiAi Pollentier: te vroeg in vorm PARIJS - Eindelijk vertoonde Guillermo Vilas gisteren tegen de aan een come back werkende Ar thur Ashe de goede vorm. In 1 uur en 40 minuten speelde de Argen tijn, die de titel verdedigt, Ashe van de baan. De 25-jarige Vilas maakte een zelf verzekerde indruk. In vergelij king met het vertoonde spel in de vorige ronden speelde hij aan zienlijk beter. Waren de partijen tegen de Amerikaan Billy Martin en het Franse talent Yannick Noah niet indrukwekkend, tegen Ashe liet de linkshandige Vilas de 14.000 toeschouwers genieten. Hij liep op iedere bal, ook al leken ze soms onhaalbaar, en zette As he met diepe backhand- en fore handdrives constant onder druk. In de kwartfinales komt Vilas uit tegen de Chileen Hans Gilde- meister, die John Alexander in een marathonpartij terugwees. gisteren nogmaals door een klin kende overwinning in de afslui tende tijdrit. Met deze uitsteken de prestatie dwong de Belgische kampioen definitief het kop mansschap in zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk af en mag hij niet alleen als Giro-winnaar van het vorig jaar bij de kandida ten voor de Tourzege worden ge zet De overwinning in de Dauphiné Liberé van Pollentier mag toch wel als een kleine verrassing be schouwd worden. Dat de kleine Belg met zijn afschuwelijke stijl kon klimmen was genoegzaam bekend, maar dat hij ook de hitte zou kunnen weerstaan, was een openbaring. Elk seizoen klapte Pollentier een paar dagen in el kaar als het echt heet werd. Juist tijdens de achtdaagse Dauphiné Liberé kende Frankrijk de eerste hittegolf van het jaar. Vandaar dat de favorieten voor de over winning Pollentier niet als echt gevaarlijk beschouwden. De Belg was echter niet stuk te krij gen en manifesteerde zich niet alleen als de beste klimmer, maar ook als de beste tijdrijder. Een gevaarlijke klant dus voor Kuiper en Zoetemelk in de komende Ronde van Frankrijk, hoewel men zich afvraagt of Pollentier misschien te vroeg in vorm is. Dat is mogelijk, maar aan de andere kant wijst de geschiedenis uit dat in de Dauphiné Libe ré in vorm bleken ook meestal een uitstekende Ronde van Frankrijk reden. Fred de Bruyne, de dit seizoen debuterende ploegleider, keerde gisteren na de Dauphiné met veel vertrou wen naar huis. Hij heeft in elk ge- Israël mag niet meedoen BANGKOK - Israël krijgt geen uit nodiging voor de achtste Aziati sche spelen, die eind dit jaar in Bangkok worden gehouden. Het dagelijks bestuur van de Federa tie van Aziatische Spelen (AGF) besloot dit weekeinde in Mon treal de resolutie, die twee jaar geleden op het congres in Mon treal werd aangenomen, uit te voeren. Dit om Thailand moge lijke problemen rond de veilig heid van de deelnemers te bespa ren. De internationale federaties op het gebied van atletiek en boogschieten hebben de AGF la ten weten, dat zij de Aziatische spelen niet zullen erkennen voor het geval Israël niet wordt uitge nodigd. De moeilijkheden rond de Israëli sche deelname hebben er al toe geleid, dat het Internationaal Olympisch Comité zijn officiële steun aan de Aziatische spelen heeft onthouden. val een sterke Tourploeg met Pollentier als kanshebber voor de gele trui en Freddy Maertens als favoriet voor de groene trui en een aantal etappezeges. De oud wereldkampioen bewees op de laatste dag in de Dauphiné dat hij zijn sprintsnelheid nog niet kwijt is. Hij versloeg in een massa sprint de in topvorm verkerende Fransman Jacques Esclassan. de Dau- 1. Michel Pollentier (Bel) 36 uur, 23 min. en 3 sec.; 2. Mariano Marti nez (Fra) op 3 min. en 33 sec.; 3. Francisco Galdos (Spa) op 4 min. en 40 sec.; 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 5 min. en 53 sec. 10. Hennie Kuiper (Ned) op 11 min. en 11 sec. TURIJN - Italiaanse hoog springaccommodaties schij nen Ruud Wielart uitstekend te liggen. Zondagavond laat verbeterde de 23-jarige Hoofddorper voor de derde achtereenvolgende maal zijn nationale record hoogsprin gen op een Italiaanse aanloop. Op 7 mei 1977 sprong Wielart in Milaan 2,21 meter. Op één dag na precies een jaar gele den haalde hij in Turijn de 2,26 meter. Zondagavond was het in Turijn weer raak: 2,27 meter. Ruud wielart lijkt gelijk te krij gen met de voorspelling dat hij dit jaar de 2,30 meter gaat passeren. De „lange" sprong zondag voor de vijfde maal een wedstrijd. Hij begon het seizoen op 14 mei in Den Haag met 2,17 meter, een dag later sprong hij in Haarlem 2,23 meter. Op 21 mei was hij voor de eerste maal in het buiten land in actie. In Milaan kwam hij door de stromende regen niet verder dan 2,08 meter. Een week later, op 28 mei, maakte hij deze „vergissing" in het Westduitse Lüden- Wielart voert nu Europese lijst aan scheid weer goed met een sprong over 2,20 meter. Met zijn 2,27 meter van Turijn heeft Ruud Wielart de beste Europese seizoenprestatie op zijn naam gebracht. Slechts één atleet sprong dit jaar ho ger. Dat is de Amerikaan Franklin Jacobs, die enkele weken geleden de 2,28 meter haalde. Vanavond komt Ruud Wielart weer in actie. Hij springt dan tijdens de interlandwedstrijd Noorwegen-Nederland in Oslo. Wielart won uiteraard in Turijn. De Westduitser Wolf gang Killing, eveneens een pupil van Wielarts trainer Dragan Tancic, eindigde met 2,21 meter als tweede. AMSTERDAM - Voor het eerst sinds 1972 is Israël in een belang rijk basketbalevenement gecon fronteerd met een nederlaag te gen Nederland. Toen maakten de Israëli's tijdens het Europese kwalificatie toernooi in Wenen een misstap die verder geen con sequenties had omdat Nederland tegen Oostenrijk verzuimde het karwei af te maken. De slechte start van Nederland in de strijd om de Decio Souri Cup, de Euro pese beker voor landenploegen met nederlagen tegen Italië en Frankrijk ga ven.Israël de afgelo pen week weinig reden tot onge rustheid. In Haifa, zo was de ver wachting, zou Israël ook zijn vierde thuisoverwinning beha len. Zoals bekend pakte het an ders uit. Onder leiding van de kersverse Parker spelers Hagens en Woudstra leed Israël een ver rassende nederlaag (76-80). Van avond in Amsterdam rekent Is raël op herstel, maar de ploeg van Tom Quinn heeft ook door de winst op Turkije aangetoond dat de opgaande lijn aanwezig is. In korte tijd, omdat zijn benoeming als interim-bondscoach pas be gin mei af kwam, en omdat de play-offs om het Nederlands kampioenschap de meeste Oranje klanten aan het werk hielden, heeft de Amerikaan toch een eenheid van de nationale ploeg gesmeed. De zeges waren des te opmerkelijker omdat Ne derland twee belangrijke spelers miste: Kees Akerboom en Harry Kip. Beiden bleven thuis omdat het werk niet in de steek gelaten kon worden. In Amsterdam heeft Quinn weer de beschikking over beide internationals, die echter bij een inmiddels goed inge speelde ploeg komen. Nederland speelt later deze week in Den Haag tegen Turkije en volgende week tegen Frankrijk. De kansen op een hoge eindklasse ring, waaruit het recht voortvloeit deel te nemen aan de Intercontintale beker (waaraan onder andere ook de VS. Canada en Brazilië deelnemen) zijn voor Nederland bij een tweede zege op Israël ruimschoots aanwezig. Nederland heeft daarbij het voordeel dat het nog drie thuis wedstrijden voor de boeg heeft, terwijl Israël alleen nog maar uit duels heeft. Voor het eerst is Ne derland een bedreiging voor de gelouterde Israëli's, die met ster ren als Barry Leibowitz en Micky Berkowitz op de Europese ladder altijd voor Nederland eindigden. Nederland lijkt nu evenwel op weg om in Europa een nieuw bas tion te slechten. LEIDEN - Quick Boys-trainer Arie Lagendijk en Lugdunum-oe- fenmeester Ruud de Groot zijn gisteren geslaagd voor hun trai ners A-diploma. Beiden met goede cijfers. MAN - Tijdens de motorraces om de Tourist Trophy in Douglas op het eiland man, zijn gisteren drie doden en vier gewonden geval len. In de "senior Tourist Trop hy", een race in de 500 cc klasse werden drie coureurs gewond af gevoerd. De Amerikaanse ster Pat Hennen, moest vlak nadat hij het ronderecord had verbeterd, na een val, per helicopter overge bracht worden naar het zieken huis van Douglas. Hennen liep een schedelbreuk op. Ook de En gelsman Les Bibby en zijn lande- noot Kevin Wretton gingen op het levensgevaarlijk bekend staande circuit onderuit. De 34-jarige viervoudige kampioen van Zwitserland, Ernst Trachsel kwam bij de race in de 750 cc zij- spanklasse om het leven. Al na kilometer vloog de motor uit Het totaal aantal doden bij de r de bocht. Trachsel's bakkenist, Andreas Stager liep een gebro ken been op. In dezelfde race kwam de Britse equipe Mac Hob- son/Ken Birch om het leven. Met een snelheid van ongeveer 160 kilometer per uur spinde de ma chine na een stuurfout in het rond om vervolgens tegen de vangrails te belanden. op Man is hierdoor op 120 geko- Tom Herron won gisteren de race in de 500 cc-klasse op een Suzuki- De Noordier legde het 364 kilo meter lange parkoers af in 2 uur 1 minuut en 33.4 seconden. Dat be tekende een nieuw ronde gemid delde van 179.79 km per uur. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13