Moestuintje nieuwe rage Wandelend of per fiets door je vakantieland Koksmuts voor vrouwen nog steeds taboe Ook alleenstaande wil best twee Dick Arendhorst man achter de nieuwe iglo SPOKEN MAANDAG 5 JUNI 1978 Christiane Massia Hoewel het nog steeds zo is, dat het vooral vrouwen zijn die de dagelijkse maaltijd verzor gen, is er toch bijna geen vrouwelijke chef-kok te vin den. Er bestaan vreemde vooroordelen tegen het wer ken van vrouwen in de keu ken. Bij de hogere hotelschools in Nederland bijvoorbeeld zijn wel wat vrouwelijke leerlingen, maar die worden toch meer opgeleid om een ho tel of restaurant te leiden, dan om de scepter in de keuken te Zo lijkt het alsof de keuken - de fijne keuken dan - waar wordt gewerkt, met de hoge witte koksmuts op, een van de laatste bolwerken van de man wordt. In Nederland zijn nauwelijks vrouwelijke koks bekend. En zelfs in Frankrijk, het land van de grote keu kenmeesters, is hun aantal ge ring. Degenen die er zijn hebben zich overigens verenigd in een ver eniging van vrouwelijke chef koks. En ondanks aanvallen van mannelijke collega's die hen beschuldigen van het ille gaal dragen van de koksmuts gaan de vrouwen voort met hun werk. Paul Bocuse, een van de groten van de Nouvelle Cuisine heeft over vrouwelijke chef-koks gezegd: ,Jk wil best aanne men dat vrouwen in staat zijn tot het voeren van een goede klassieke keuken, maar zij hebben op culinair terrein nog nooit iets uitgevonden en derhalve mogen ze geen aan spraak maken op de titel chef kok". Christiane Massia, chef van de keuken van een bekend Parijs restaurant zegt hierover: „Wij hebben ons georganiseerd omdatde grote koks zo krampachtig vasthouden aan hun hoge muts, hun voorrech ten, hun keuken Voor ons is het onmogelijk om binnen te komen in een mannelijke keu kenbrigade. Men wil niets van ons weten, men beweert dat onze aanwezigheid onrust- zou zaaien". Op de Franse opleidingsscholen is maar heel weinig plaats ge reserveerd voor meisjes: twee vrouwen op vijfhonderd leer lingen bijvoorbeeld aan een opleiding in Bordeaux. „Wij zijn even inventief als mannen, ook al worden we niet genoemd tussen de vedet tes van de Michelin-gids en in de kolommen van de culinaire schrijvers. Die gids wordt door mannen geschreven en de meeste gastronomische ru brieken worden ook al door mannen gemaakt. Het idee voor de oprichting van een vereniging van vrouwe lijke chef-koks is overigens gelanceerd door een man, namelijk door een vriend van Christiane Massia die een be kend schrijver van rubrieken voor fijnproevers is. AMSTERDAM - Bordjes op som mige toiletten vermelden nog het autoritaire „Alleen voor Zusters". Er waart nog een ziekenhuisluchtje door de oude, degelijke ruimten van het gebouw. Vroeger was hier de ziekenvleugel van een rooms- katholiek bejaardentehuis. Nu herbergt het inmense gebouw on der meer de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH). In een van de voormalige ziekenkamertjes met een schitte rend uitzicht op de groene tuin zit de eenmansredactie van Iglo, de woonkrant voor mensen, die in de kou staan. Dick Arendshorst (ex-Tijd en VPRO) zit op zijn gemak in het zie kenvertrek. De aansluiting van het infuus is nu verborgen achter een prikbord met daarop de voorpagi na's van Iglo, enkele tekeningen van Stefan Verweij en foto's. In de onmiddellijke nabijheid de op maak taf el met de front van de nieuwe Iglo, vierde jaargang, mei 1978, losse nummers 2,75. Arendshorst is eindredacteur van het blad, maar redigeert meestal zijn eigen werk. Hij is de enige be taalde journalistieke kracht van de LOBH. Iglo heette vroeger dood gewoon LOBH-bulletin en werd volgeschreven door consulenten, coordinators en meer van dergelij ke mensen met wazige functie-om- schrijvingen Wazig was dan ook het bulletin. De roep om een nieuwe aanpak werd beloond, toen de staf van vier op twaalf mocht worden gebracht. Arendshorst kwam in september vorig jaar in dienst als part-timer, drie dagen in de week. De nieuwe outfit resulteerde via een proef nummer in oktober tot de eerste echte Iglo met kerstmis 1977 „ter gelegenheid van het feit, dat bijna 2000 jaar geleden ene Maria en Jo zef wanhopig naar geschikte woon ruimte liepen te zoeken en uitein delijk bij de beesten werden onder gebracht", zo vertelde de redactie toen, ietwat de bijbelse geschiede nis geweld aandoend. Voor wie is Iglo bestemd? Dat staat op pagina twee. Voor ruim 700.000 alleenstaanden, de nog grotere groep tweepersoonshuishoudens en alle anderen, die niet tot het standaardgezin behoren, van ho mofiel tot gehandicapt. „Je staat er verbaasd van, hoeveel mensen eigenlijk tot ons lezer spubliek behoren", zegt de eindre- De Landelijke Organisatie Be langhebbenden Huisvesting (LOBH) is voortgesproten uit twee verenigingen, die beide ten doel hadden zich in te zetten voor ver geten groepen. Vaak zijn dat de zogenaamde eenen tweepersoons huishoudens, maar ook buiten landse werknemers en gehandi capten behoren tot deze categorie, die binnen niet al te lange tijd 65 procent van de Nederlandse be volking beslaat. De LOBH advi seert en ondersteunt plaatselijke en landelijke organisaties en pro beert het beleid van overheden en woningcorporaties kritisch te volgen. Men organiseert ook ex cursies naar projecten. Het LOBH-blad Iglo verschijnt tien maal per jaar en wordt gemaakt aan.de Henri Polaklaan 10 in Am sterdam, waar het secretariaat van de vereniging (ongeveer 150 leden) is gevestigd. Het telefoon- 020-223505. dacteur. „Binnen niet al te lange tijd vormt deze groep 65 procent van de Nederlandse samenleving. En er wordt nog steeds gebouwd voor gezinnen, zogenaamde nor male mensen. Of er komen Van Dam-eenheden, eenkamerhokjes. Als of een alleenstaande ook niet eens#twee kamers wil hebben...." 'Arendshorst (34) dook onbevoor oordeeld de problematiek binnen. „Een nieuwe wereld voor mij. Je komt natuurlijk wel eens in aanra king met problemen. Zelf woon ik in een Amsterdamse volksbuurt" Schreeuwend De eerste Iglo had nog een rustige aanblik met een oogstrelende steunkleur, maar de volgende bla den kernmerkten zich door schreeuwende koppen in keiharde kleuren. Waarom zo schreeuwerig en ongenuanceerd, zoals een wo ningbouwvereniging eens schreef „Ongenuanceerd, ach. We hadden toen net een primeurtje afgesnoept over de verkoop van woningwet woningen. Maar we hebben ge woon geen zin in abstracte woor den en zinnen, zonder emoties. Je schrijft voor bepaalde groeperin gen, die het woord flexibiliteit, zo als dat in menig bestemmingsplan staat, niet snappen. Zeg liever slo pen of nieuw bouwen. We laten vaak slachtoffers van de woning nood aan het woord", zegt Arends horst. Geen academisch geleuter meer, de kopij moet begrijpelijk zijn voor de man zonder Delftse studie. „Een soort tegenhanger van Schoner Wohen en Woonsignatuur", wordt geroepen in het blad. Zelf grijpt de eindredacteur nog iets hoger „De opmaak is wat Bildzeitung-achtig. De inhoud is gelukkig anders Soms wat zonderlinge reportages, zoals de huisvesting van buiten landse werknemers in het Groene Hart van Holland. Slechts wat fo to's en onderschriften. Maar ook goed onderbouwde interviews met bijvoorbeeld Jan Schaefer (de ex- staatssecretaris). „Ik weet het. Het is niet altijd even gemakkelijk om een reportage in elkaar te draaien. Gastarbeiders, die opgesloten zitten in kwekers- schuren. De bazen weigeren uiter aard ieder commentaar en de gast arbeiders zelf zijn te bang. Wat moet je dan? Signaleren" Tips Hij krijgt veelal tips van de achter ban (vooral actiegroepen). Ook wel uit kringen van gemeenten, minis teries. „De actiegroepen zijn op het ogenblik afschuwelijk actief', al dus Arendshorst: die overigens somber kijkt naar de toekomst. „De jonge generatie gaat gepakt wor den", gelooft hij. „Let op. Bezuini gingen. waaarom voor een groot deel op volkshuisvesting?" Iglo heeft een oplage van 3000. wordt gedrukt op de goedkope pers van de PSP en wordt gesubsidieerd door het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening (via de LOBH). Arendshorst weet niet of de subsidie ^blijvend is. Ge dacht wordt aan reclame in het blad, mocht er geen geld meer be schikbaar zijn. „We hebben zoveel activiteiten, dat het personeelsbe stand morgen kan worden verdub beld, maar ja, bezuinigen De enige reclame geldt nu nog Iglo zelf, want niet alle mensen die in de kou staan, weten van het bestaan van LOBH en Iglo af. Een moestuin goed bijhouden kost veel tijd hebt de voldoening dat je plukverse sla. andijvie en rabarber eet. Wandelend of fietsend land of streek te leren kennen, dat wordt mode. Omdat in het wilde weg wandelen niet zelden tot teleur stellingen zal leiden, is het soms beter een georganiseerde trek tocht te maken. Die zijn er nogal wat, tegenwoordig. De Neder landse Jeugdherberg Centrale heeft samen met haar Oostenrijk se zusterorganisatie negen wan deltrektochten van een week door Oostenrijk opgenomen. De dagtrajecten duren vier tot acht uur. Het zijn tochten voor rugzak toeristen. Overnacht wordt in jeugdherbergen en berghutten. De tochten worden gemaakt tussen 2 juli en 22 augustus. De kosten Volgens een overzicht van de dienst voor toerisme van de Ver enigde Staten zijn er in Amerika 29 huizen met officieel min of meer erkende spoken. Zo is er een huis „Les Myrtes" op een ou de plantage in Louisiana, waar nog altijd de geest van een Franse gouvernante rondwaart. Het spook dat huist in de residentie van de gouverneur van Delaware is een drinkeboer, want het ledigt herhaaldelijk wijnkaraffen en flessen drank. In Baltimore spookt nog ergens een man die, omdat men hem voor lafaard uitmaakte, zijn moed wilde be wijzen door zeeman te worden, en die in 1799 dood bleef op een akelig schommelend schip. Johan Strauss museum in wenen In de Weense Praterstrasse 54 wordt op 5 juni het Johan Strauss-museum geopend. Wel iswaar een bescheiden museum, want het was oorspronkelijk een vierkamerwoning waarin de wal- senkoning het "tweede volks lied" van Oostenrijk "An der schonen blauen Donau" compo neerde. Vloerbedekking en meubilair in de salon en de muziekkamer zijn rranKriJK oorspronkelijk. Als voorbeeld voor de reconstructie van het in terieur werd gebruik gemaakt van een schilderij van Franz von Bayros. Dat stelt een concert in huize Strauss voor. Bayros schil derde niet alleen de prominente bezoekers, maar ook elk detail van de salon. Turkije Dezelfde NJHC heeft een 22-daagse kampeertrektocht door Turkije. Die tocht gaat niet lopend of fiet send, maar per bus. Er wordt in tentjes overnacht. De deelnemers moeten zelf koken. De reis kost 994 gulden. Heen en terug- wordt gevlogen. Inlichtingen over deze reis en over de Oostenrijkse trektochten bij de NJHC, Prof. Tulpstraat 2-6 in Amsterdam. Telefoon: 020-226045. Zwitserland Voelt u meer voor Zwitserland en met name het Berner Oberland? Al tien jaar lang organiseert berggids Hermann Ogi uit het daar gelegen Kandersteg botani sche wandelweken. Dit jaar tus sen 21 mei en 2 september. De kosten voor zo'n weekje wan delen liggen tussen de 295 en 367 Zwitserse franken (in het hoog seizoen 50 ZF meer). Daarbij zijn inbegrepen 6 dagen volpension en de diensten van de gids. Ver dere inlichtingen verstrekt hotel Alpina, 3718 Kandersteg, Zwit serland. Telefoon: 09-41 33751246. De door het gemeentebestuur van Wenen uit nalatenschappen op gekochte meubels zijn jarenlang goed bewaard. Meer informatie bij het Oostenrijks verkeersbureau. Singel 464 in Amsterdam, telefoon 020-255933. De wandelmogelijkheden in Frankrijk zijn legio. Je hebt er uitgezette tochten van twee da gen tot enkele weken, langs rou tes bekend als „sentiers de gran de randonnee" die zijn aangege ven met rode en witte verfstre- pen. Voorts zijn er de veel kortere „sentiers de petite randonnee", aangeduid met geel en die vergen slechts tussen de een en zes uur tippelen. De wandelgidsjes die erbij horen (topogidsen heten ze) zijn in ons land te koop bij: Pied-a-terre, Singel 393 in Amsterdam. Tele foon: 020-274455. De prijs van de I Overal in Oostenrijk is het prettig wandelen wandelgidsen bedraagt 6 tot 25 gulden. Je kan daar ook eerst een catalogus raadplegen waarin de topogidsen van de Sentiers de Grande Randonnee uitvoerig zijn beschreven. Toezenden kan ook maar dat kost 2,50. terecht bij: Comité National de: Sentiers de Grande Randonne 92 rue de Clignancourt - 75883 Pari: Cedex 18. Niet alleen de bezitter van een grote tuin maar ook mensen met een tuintje van gemiddelde en zelfs kleine afmetingen, gaan er de laat: ste tijd toe over om een hoekje te reserveren als moestuin. Alleen maar siertuin hoeft niet zo nodig meer. Waarom? Wie zal het zeggen. Om de hoge prijzen van groenten zal men het niet doen, want daar voor is dan in de meeste gevallen de opbrengst te gering om van werke lijk merkbaar voor deel te kunnen spreken. Bovendien vraagt ook een moestuin om meststoffen en die- kosten ook geld. Waarschijnlijk is het toch meer het plezier in het 'tuinieren met zicht baar (en eetbaar) resultaat' en het feit dat groente zo uit de tuin heel anders smaakt dan groente van de kar of uit de winkel. Proef maar eens rabarber, om vier uur geplukt en om vijf uur op tafel. Wat bij een eigen moestuin voot sommigen ook meespeelt is dat men volkomen 'milieuvriendelijk' te werk kan gaan. Geen bespoten groente of fruit dus. Hooguit bespo ten met plantaardige bestrijdings middelen op basis van Pyrethrum. Groente uit eigen tuin. Doen of niet doen? Wij zeggen: „waarom niet?" Alleen moet men zich geen over dreven voorstelling maken van de opbrengst. Van een vierkante me ter grond kan bij een goede bemes ting bijvoorbeeld 1200 gram bonen, 3 kilo uien, en 2400 gram tuinbonen worden geoogst. Die bemesting kan in het najaar be staan uit stalmest. Als gedroogde mest wordt gebruikt de ge bruiksaanwijzing volgen. Wie goe de verteerde stalmest kan krijgen gebruikt dan een kruiwagen mest per tien vierkante meter. In het voorjaar kan dan kunstmest wor den gebruikt en tussendoor nog af en toe wat bijmesten met meng- mestkorrels. Op de vraag hoe en wat er in de moestuin moet komen is moeilijk een antwoord te geven. Veel hangt af van wat men zelf lekker vmdt. Wie een wat groter stukje grond heeft zal ook grotere bedden kun nen maken van de diverse groenten en zodoende zich ook toeleggen op 'bewaar'-groenten, zoals uien, boontjes (vriezen of inmaken), win terpeen, late kool die bewaard kan worden en zo meer. Meteen kleiner stukje grond zal alleen voor de di recte consumptie geteeld kunnen worden. Problemen Probleem is wel dat men bij be paalde groenten op een gegeven monent zoveel ineens kan oogsten dat het moeilijk te verwerken is. Kropsla bijvoorbeeld en andijvie. Doorschieten is dan het geval. Daarom is het op de kleine moes tuin uitkijken met wat er wordt uit gezet e Perskluit In zo'n geval is het beter de plan tjes in perskluit te kopen bij de handel, dan zelf te zaaien. Wanneer men bijvoorbeeld van sla-plantjes om de twee weken een paar uitzet, kan een hele zomer genoten wor den van een verse krop sla op tafel. Datzelfde geldt voor talrijke andere groenteplanten. Niet zelf zaaien maar plantjes kopen. Dan krijgen we een veel grotere spreiding in oogsttijd. Om niet voor het feit te komen dat er delen van de moestuin leeg staan is het goed tevoren een teeltplan te maken. Hou er rekening meer dat er diverse groenten zijn die nog laat gezaaid of gepoot kunnen worden. Dan is het wel zaak een bed op tijd leeg te hebben. Dat kan worden be reikt door groenten als sla, spinazie en andijvie vroeg in het voorjaar onder plat glas of een plastic tun nel te telen. Toch is het ook mogelijk bonen zo vroeg te oogsten dat er nog een win tergewas op dat plekje kan. Begin mei moeten dan turfpotjes, per spotjes of in plastic bakjes waarin men zes plantjes zomergoed koopt, zo'n drie bonen worden gestopt per vakje of per potje. Die blijven dan in een niet te warm vertrek tot na half mei de bonen ontkiemd zijn en er al plantjes zijn. De grond vochtig houden en in het begin met plastic- afdekken. Op deze wijze ontstaan goed gewortelde plantjes en wan neer ze in turfpotjes (jiffypotjes) zijn gekweekt kunnen zc zo de grond in. In de andere gevallen is de wortelontwikkeling wel zo ver dat er stevige kluiten zijn ontstaan, die, mits goed nat gemaakt, compact blijven als ze overgezet worden in de volle grond. Op deze wijze kun nen bonen twee weken eerder- worden geoogst Vrije bedden Wat dan op de vrije bedden te zet ten? In juli4 kunnen bijvoorbeeld nog zomerwortelen worden ge zaaid. Sla en andijvie kunnen ge rust in augustus nog worden uitge zeten in juni en juli kan boerenkool nog op de bestemde plaats worden geplant. Daarnaast zijn er gewassen die vroeg worden geplant en pas laat de laatste oogst geven Bij het maken van een teeltplan moet men daar wel rekeng mee houden. Niet alles vol zetten met die gewassen, anders ontbreekt in oktober de ver se sla en andijvie. Vergeet bij dat alles ook niet een klein hoekje vrij te houden voor kruiden. Daaronder zijn eenjarigen en vaste planten. Het is dan het ge makkelijkste de vaste planten bij elkaar te houden en ook de gezaai de kruiden bij elkaar zetten. Dan kan namelijk op zo'n plekje waar gezaaide planten hebben gestaan een volgend jaar weer eens wat an ders worden gezet, want ook dat is van belang om goede oogsten bin nen te halen. Liefst niet elk jaar de zelfde groente op dezelfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9