„Ais het nodig is gaan we door...' uföHHêcke Outspan-actie in Leiden begonnen milieumarkt Bijenteelt centraal op de Actief in vrije tijd D'66 Leiden: geen college CDA- VVD DE ROK VERRUIMT UW GARDEROBE Hongerstaking in Leiden, steun voor Chileense actie MAANDAG 5 JUNI 1978 LEIDEN Vrijwilligerswerk In Leiden en omgeving werken rond 2000 buitenlanders, hoofdzakelijk uit Marokko en Turkije. Velen van hen spre ken gebrekkig of helemaal geen Nederlands Ongeveer 100 vrijwilligers geven aan deze mensen les in taal. Maar er zijn er nog niet genoeg. Daarom worden er nog meer vrijwilligers gezocht. Het les geven kan op verschillende manieren gebeuren. Het kan in groepsverband op maan dag-en donderdagavond van 730 tot 10.30 uur in Troef, Noordeinde 2a en in de Bar- baraschool aan het Leven daal op zaterdagmiddag van 2 tot 4. Verder individueel les of in kleine groepen bijvoor beeld in De Zevensprong in Leiden-Noord. Vrijwilligerswerk (2) Voor het geven van les aan bui tenlanders is het niet perse noodzakelijk om een buiten landse taal te spreken. Bo vendien heeft u de mogelijk heid om eens een les bij te wo nen om te zien hoe het gaat. Inlichtingen daarover kunt u inwinnen bij de Stichting Bij stand Buitenlandse Werkne mers "Rijn en Lek", Doeza- straat 34, Leiden, tel 126474, Werkgroep Buitenlandse Ar beiders, Leiden p.a. Els Teer ling, Houtstraat 3, Leiden, tel. 071-140851, of Troef, Noord einde 2a in Leiden, tel 071-134618. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 9/17 zul len in de maand juni vier films worden vertoond van The Marx Brothers. Van avond wordt een begin ge maakt met deze serie. Ver toond wordt de film "Go West" daterend uit 1940In het wilde westen voeren de broers oor log met een spoorwegmaat schappij. De voorstelling be gint om 8 uur 's avonds. Open huis LVL Ivl (Lesbische Vrouwen Leiden) houdt vanavond weer een open huis-avond bij een van de leden. Vrouwen, die wat willen praten bij een kopje koffie of een drankje zijn van harte welkom. Voor inlichtin gen: Cathy Knut tel. 071-122648. In de maanden juli en augustus worden er geen open huis-avonden ge houden. Dia avond AMORC De Rozekruisers Orde Amorc organiseert op dinsdag 6 juni om 20 uur een diavoorstelling in de filmzaal van het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 in Lei den. Het onderwerp is "Sym bolen in de Oosterse kunst". De Amorc is een leerschool voor mystiek en filosofie waarin universele mystieke denkbeelden worden onder wezen en onderzocht. De toe gang is gratis. LEIDEN - D*66 houdt de deur naar de Partij van de Arbeid bij de collegevorming in Leiden voorlopig nog wijd open. De Demo craten blijven voorstander om samen met de PvdA en de WD een college van burgemeester en wethouders te vormen. Een dergelijke combinatie beschikt over een meerderheid in de raad. De raadsfractie van D'66 stelde zich zaterdag op dit standpunt. D'66 sprak uitdrukkelijk uit dat men in de huidige omstandig heden samen wil werken met de PvdA en een coalitie van CDA en VVD niet zal steunen. De fractie deed dat onder de nadrukke lijke voorwaarde dat men zich het recht voorbehoud op dit standpunt terug te komen als de PvdA voor de oppositie zou kiezen. Met deze stellingname haakt de fractie van D'66 in op de besluit vorming binnen de PvdA. De PvdA-fractie besloot vrijdag nacht alle mogelijkheden rondom de collegevorming af te tas ten. Daardoor wil de PvdA informatie-gesprekken houden met alle andere raadsfracties. D'66 wacht nu voor een verdere be sluitvorming het oriënterende gesprek met de PvdA af. Na mens D'66 zal aan de onderhandelingen behalve de fractie ook voorzitter Van der Heijden en nog een bestuurslid (nog aan te wijzen) deelnemen. DAMESMODE 2500 VERMISTEN LEIDEN - Het tuinfeest op hel kas teelplein van psychiatrisch zie kenhuis "Endegeest" is zater dagmiddag een groot succes ge worden. Zo'n 450 patiënten maakten het feest, dat muzikaal werd opge luisterd door de Leidse muziek: vereniging Sempre Avantimee. Ook een draaiorgel liet zich niet onbetuigd. Het was de eerste keer dat de orga nisatoren het maandelijkse feest voor de patiënten in de grote tuin van het psychiatrisch ziekenhuis organiseerde. Jeugdige inbreeksters LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een groep zeer jeugdige meisjes aangehouden, die ervan worden verdacht ge- zamelijk inbraken te hebben ge pleegd in een aantal woningen. De meisjes (10, 11 en 14 jaar oud) konden worden aangehouden door aanwijzingen van bewoners. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. LEIDEN - Boven de deur van "Verbum Dei" aan het Plan tage hangt een spandoek, dat de aandacht vestigt op het feit dat in Chili op dit ogenblik 2500 personen vermist worden. 2500 politieke gevangenen, die na de macht sovername door de militaire junta werden gearresteerd en van wie daarna niemand meer iets heeft gehoord. Om er achter te komen wat het lot van deze mensen was, wordt op het ogenblik actie gevoerd in vele landen. Nederland Welke rol zou Nederland kunnen spelen? Brigit: "Men kan er op aandringen, dat de ambassadeur in Chili zich actief gaat bezig houden met het vermisten- vraagstuk. Verder kan de rege ring een krachtig protest laten horen. Er kan ook internationaal aangedrongen worden op een boycot van Chileense produkten. En aan bedrijven als AKZO, Shell, Unilever en ABN zal dui delijk gemaakt moeten worden dat men in dit Chili niet langer geld moet investeren. In vele lan den wordt er hard aan gewerkt. Zo hebben in de VS vrouwen een brief geschreven aan de commis sie voor de mensenrechten om de PSP vraagt om interpellatie over Trans- va albuurt LEIDEN - Het PSP-raadslid Hilda Passchier heeft de raad toe stemming gevraagd om van avond een interpellatie in de Leidse raad te mogen houden over het tegengaan van onge wenste ontwikkelingen in de Transvaalbuurt. Het verzoek heeft betrekking op het feit, dat een projectontwikkelaar het complex van v. d. Berg (voorma lige conservenfabriek van Nieu- wenhuizen) aan de Morsweg heeft gekocht. Hilda Passchier vindt dat ingrij pende bouwplannen en verande ringen in bestemming, zoveel mogelijk doorgepraat moeten worden met de buurtbewoners. Ze vraagt zich af of het niet raad zaam is, dat voor het gebied een bestemmingsplan wordt ge maakt, ook al in verband met de toekomstige renovatieplannen. Vooruitlopend daarop wil Hilda Passchier, dat maatregelen wor den genomen om eventuele on gewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40 - of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE-ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Man trapt deur politieauto in LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag nogal wat problemen gehad met een 20-jarige Leidse auto mobilist, die zijn auto foutief op de Langebrug had geparkeerd. Toen de politie proces-verbaal wilde opmaken weigerde de man zijn naam op te geven. De proce dure is dan om zo iemand over te brengen naar het bureau voor nader verhoor. Met veel moeite werd de automobilist in de sur veillancewagen gezet. De man was het met die handelswijze zo oneens dat bij van binnenuit een portier van de auto in elkaar trap te. LEIDEN - Als begin van een zes Weken durende toernee met een karavaan door het gehele land werd zaterdagmiddag op het Stadhuisplein in Leiden een de monstratieve bijeenkomst van de Boycot Outspan Actie gehouden. Aan de manifestatie, die door en kele tientallen belangstellenden werd bijgewoond, ging een fiets tocht vooraf, die in de ochtendu ren was gestart op diverse plaat sen in Leiden, Noordwijk, Voor schoten, Oegstgeest en Leider dorp. Voorzien van stickers, folders sandwich borden en spandoeken werd tijdens de tocht de aandacht gevestigd op de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika, waardoor het grootste deel van de bevolking wordt onderdrukt en rechteloos is. Onderweg werden bij groen tehandelaren en winkelende mensen folders afgegeven, waarin tegen de verkoop van Oustpan-sinaasappelen wordt geprotesteerd, omdat mede door dit export produkt het regime van Vorster in het zadel wordt ge houden. Op het Stadhuisplein begon de manifestatie met een optreden van het blazersen semble d'Onderste Steen en het zangkoor „De Eenheid", die sa men een aantal strijdliederen ten gehore brachten. Daarna was het woord aan de uit Zuid-Afrika afkomstige Rita Isaacs. Ze wees op de ernstige gebeurtenissen van het afgelo pen jaar in Zuid-Afrika. „Alleen economische en militaire steun van het westen houdt het racisme staande. Daarom is het belang rijk", zo zei ze, „dat alle produk ten uit Zuid-Afrika worden ge boycot en dat aandrang wordt uitgeoefend om bestaande ban den met het land te verbreken" Volgens Rita Isaacs is de oppositie in Z. Afrika monddood gemaakt en was men wel verplicht onder gronds te gaan werken. „Maar de strijd gaat door. Eventueel zal Vorster ons allemaal moeten op sluiten, want onze honger naar vrijheid is niet meer te stillen" De tweede spreker, Robert Smit uit Kaapstad, zei „als blanke" te spreken namens hen, die zwijgen moeten". De vrijheidsstrijd is een strijd van de zwarten en daarom moeten wij als blanken niet pro beren de leiding daarvan over te nemen. Verder wees hij erop dat zwarten in geen land ter wereld zo onderdrukt worden als in Zuid-Afrika. Van de zwarten zitten er zeer velen gevangen en is - in strijd met offi ciële Zuidafrikaanse cijfers 38 procent van de zwarten werke loos. Hij besloot met een oproep om steun aan de bevrijdingsbe weging ANC en de nog steeds verboden vakbeweging van zwarte Afrikanen, de SACTU. Zeeverkenners openen Truus' LEIDEN - De Zeeverkenners van de Paulusgroep hebben zaterdag hun nieuwe clubgebouw bij Cro- nesteyn (Lammenschansplein) feestelijk geopend. Een roeiboot trok met behulp van touwen de deur van het gebouw open. Een vertwijfeld gemompel was onder de vele belangstellenden te ho ren, toen bleek dat het gebouw intern „Truus" genoemd zou worden. De opening van het clubgebouw is de beloning voor het vele werk dat de afgelopen jaren is verricht om de bouw mogelijk te maken. Vijf jaar geleden begonnen de zee verkenners met een glazenver- koopactie, en mede dank zij sub sidies van de Leidse Jeugdactie, het Nationaal Jeugdfonds (Jantje Beton) en de scholengemeen schap Bonaventura-Kijckenborg kon het gebouw anderhalf jaar geleden neergezet worden. Bouw en inrichting werden door de ou ders en andere vrijwilligers vol tooid. werden gekeurd. Winnaar bij de "korven" werd de heer Prins uit Delft met een bijzondere Griekse korf. Na afloop stelde de winnaar de korf met het bijenvolk ter beschik king van de vereniging, die haar een plaatsje zal geven naast de al aanwezige kasten en korven in het Leidse Heempark aan de Oegstgeesterweg. De tweede plaats was voor de fami lie Dracht uit Leiden. Bij de kas ten gingen de hoogste cijfers naar de heer Millington Word uit Oegstgeest terwijl de tweede plaats was voor de heer Brink horst uit Den Haag. De milieu-bijenmarkt werd 's mor gens om negen uur geopend door de Leidse wethouder Tesselaar. Behalve de bijen waren op de markt ook vertegenwoordigd de ENWB, Staatsbosbeheer, de Jeugdbond voor Natuurstudie, de Stichting Kritisch Faunabe heer, de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Vereni ging voor Milieudefensie en het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie, terwijl een Lon- dense boekhandelaar een groot aantal natuurboeken tentoon stelde. Op gezette tijden gaf de groep Commedia dell' Arte uit Rotter dam een voorstelling, en konden de bezoekers terecht op een ge zellig ingericht terras. Overigens viel dat bezoek een beetje tegen. Vorig jaar. toen de milieu-bijen- markt voor de eerste maal werd gehouden, was de belangstelling aanmerkelijk groter. Het begon allemaal in Chili zelf, waar op 23 mei een twintigtal vrouwen in een kerk in Santiago in hongerstaking ging om de jun ta tot een uitspraak over de kwes tie te dwingen. De actie breidde zich snel uit en werd ook in het buitenland overgenomen. Het afgelopen weekeinde werden in tachtig steden, verspreid over twintig landen, hongerstakings acties gehouden. Een van die ac ties vindt in Leiden plaats. In "Verbum Dei" De actie wordt gevoerd door de in Leiden woonachtige Chilenen Louis Osses, Ricardo Remente- ria, het Chileense meisje Carolina Diaz en de Leidse Brigit van der Putten. Brigit: "Voorlopig heb ben we afgesproken, dat we drie dagen in hongerstaking gaan. Om de mensen die op het ogenblik in Chili actie voeren te ondersteu nen. Of we de actie nog verder voortzetten, hangt af van de ont wikkelingen die zich in Chili zelf voordoen. Als het nodig is gaan we door, want er moet nu iets ge beuren." Moeilijk Volgens Brigit heeft de actie in Chili zelf inmiddels zo'n grote omvang, dat de junta niet open lijk durft op te treden tegen de demonstranten, de groep vrou wen in de kerk breidde zich snel uit en ook priesters en nonnen hebben zich aangesloten. "Maar er zijn mensen die het erg moei lijk hebben op dit ogenblik", vult Louis Osses aan. "Bijvoorbeeld de 31 politieke gevangenen in de strafgevangenis die ook in hon gerstaking gingen. Een groot aantal is er niet best aan toe. De meesten kunnen zich niet meer bewegen. Er zijn er die volledig geisoleerd worden. Louis vindt dat de kwestie van de vermisten alleen op te lossen is met een val van de dictatuur. Een hoopvol teken is volgens hem, dat ook in rechtse kringen in Chili steeds meer bezwaren wor den gehoord tegen de middelen, die de Chileense junta gebruikt. Illustratief daarvoor vindt hij een recente verklaring van vele vrouwen over de vermisten. Daaronder staan namen van vooraanstaande personen. ''Maar inmiddels gaat de junta door met pogingen om het regime te institutionaliseren. Voor de ge wone mensen is er de laatste ja ren niet veel verbeterd, er is een avondklok, er zijn geen vrije vak bonden, alle politieke partijen zijn verboden. zaak van de vermisten diepgaand te onderzoeken." Gevangenis Louis Osses, die nu in Leiden m hongerstaking is, heeft na de staatsgreep in Chili ook in de ge vangenis gezeten. Hij behoorde tot die "categorie" van politieke gevangenen, van wie de zaak be handeld werd en uiteindelijk ook resulteerde in een vonnis. Dat vonnis opende de mogelijkheid om de straf verder in een buiten landse gevangenis uit te zitten Louis: "Maar het probleem van de vermisten is, dat hun zaak nooit behandeld is en er dus ook geen vonnis bestaat op basis waarvan zo'n regeling getroffen zou kun nen worden. Ikzelf ben door de Nederlandse regering uitgeno digd om hierheen te komen. Ca rolina kon naar Nederland ko men omdat er in haar geval spra ke was van een gezinshereniging Met de meeste Chilenen, die hier in Nederland zijn op dit ogenblik, is de opvang goed gegaan. Medi sche en psychische hulp als dat nodig was. Werk, huisvesting. Alleen de taal, dat is een groot probleem. En ondanks die goede opvang straks weer terug naar Chili? Louis: "De vraag of ik terug ga staat los van de kwaliteit van de opvang. De beslissing om terug te gaan is een politieke keuze. De meeste vluchtelingen willen wel terug naar Chili. Ik ook, zodra het maar even kan. En liefst zo snel mogelijk.. LEIDEN - Voor de tweede maal in successie werd af gelopen zaterdag in Lei den de milieu-bijenmarkt gehouden. Op initiatief van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt afde ling Leiden waren rondom het Zoölogisch Laboratorium en het Sterrewacht-complex aan de Kaiserstraat weer een flink aantal stands ingericht door groepen en verenigingen, die iets met de na tuur en milieu te maken hebben. Het leeuwedeel van de markt werd ook ditmaal gevormd door attri buten en lectuur over de bijen- houderij. Zo waren er een negen tal bijenkorven en 14 bijenkas ten, die door een deskundige jury

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3