Felle reactie R.Ph.O. op verwijt componisten Jo de Meyere met Mary Dresselhuys in theaterstuk (^,adCYLieuux& Fantasie voorop in Roemeens poppenspel MAANDAG 5 JUNI 1978 Dezer dagen is het vervolg van C. Buddingh's dagboeknotities verschenen onder de titel "Een mooie tijd om later te worden" Over twee eeuwen zullen? stu denten Nederlands aan de hand van deze dagboeknotities een volkomen verkeerd beeld hebben van het dagelijks leven van de gemiddelde schrijver in de jaren zeventig van de 20e eeuw, en vooral van zijn bele zenheid. Het aardige van deze dagboeknotities voor iemand als ik is, dat ik veel van de men sen die genoemd worden ken, en dat weer compenseer door weinig van de boeken te ken nen die genoemd worden. Ik word zelf ook een paar keer ge noemd, onder andere als Bud- dingh' beschrijft hoe er te mij nen huize een opname werd gemaakt voor een grammo foonplaat met dichters die uit eigen werk lazen. Harry de Jong en Jan Kal waren de an dere twee. Cees Buddingh' schrijft onder andere: "Aardig en ook boeiend hoe Jan en Nico, die al vele maanden bezig zijn aan een "correspon dentie in sonnetvorm", elkaar op aUervriendschappelijkste manier lichtelijk jennen: ik ken dat helemaal niet en zou het ook niet kunnen" Smurry Ik citeer dit vanwege de laatste constatering, die kenmerkend is voor wat misschien de ont- hullendste passages in de dag boeknotities zijn: C. Bud dingh's totale breuk met zijn boezemvriend K. Schippers, die later weer via derden ge heeld moest worden. Op 5 ja nuari 1977 noteert hij bijvoor beeld: "Met geen vriend zal ik ooit meer zoveel plezier hebben als ik met Gerard heb gehad. Dat was een van de hoogtepun ten van mijn leven" (Gerard is Gerard Stigter is de dichter K. Schipper is de schrijver van het unieke, onlangs verschenen PAAR KOMT" UCHT: jes", "gebabbel", "wijkvereni- gingsfeestpraat", gevolgd door. "Wat Buddingh' tot nu toe heeft gepresteerd is het op een oneigenlijke manier papier onttrekken aan ons toch al zo karig boombestand". IK WORP £>TE=£Pe 1 IK BAM&) "X IS HlgR ZO POMKgR, -T-TÓCH BgM IK BASJ&. Verraders Ija, het slaat natuurlijk nergens op, Buddingh' kreeg kort daar op trouwens de Jan Campert prijs voor die bundel, maar het is een genre kritiek die al eeu wen wordt beoefend, en min der bedoeld is om een boek te bespreken dan om een collega zo treffend mogelijk te onthal zen. Buddingh', die schreef het elkaar lichtelijk jennen (op al- lervriendschappelijkste ma nier) niet te kennen en ook niet te kunnen, is tegenover zo'n kwaadaardige "recensie" na tuurlijk een grote achilleshiel, en voelt zich metterdaad dode lijk getroffen: "'Dat twee mensen, met wie je 19 en 11 jaar zeer, zeer goed be vriend dacht te zijn, je zoiets kuqnen flikken" "dat die twee zich plotseling als de erg ste verraders hebben ontpopt, ik kan het me nog steeds niet indenken. Als ik redacteur van Hollands Diep was geweest en wie dan ook met een soortgelijk stuk van Gerard was aangeko men, had ik gezegd: "over my dead body. Als dit erin komt neem ik nu, op dit moment mijn ontslag. Dan ga ik nog lie ver tot aan het eind van mijn dagen met veters langs de deur". Buddingh' snijdt vervolgens een portret van Gerard uit het om slag van Tirade, schrijft er ach terop; "en deze man hield ik elf jaar lang voor een van mijn bes te vrienden", scheurt het in snippers en stuurt het aan Ge rard op: "hij zal het toch even weten. II. Sleutelaar en G. Stig ter bestaan vanaf zaterdag niet meer voor mij". (Slot volgt). prozawerk "Bewijsmateriaal.") Buddingh' begint zijn dagboek notitievan 25-10-1976 als volgt: "Ik kan er eindelijk een klein beetje rustig over schrijven: af gelopen zaterdag, de 23ste is een van de meest trieste dagen in mijn leven geweest, mis schien wel de meest trieste na 30 januari 1952 en 23 mei 1959, de dagen waarop mijn vader en moeder zijn gestorven". Wat was dat trieste dan wel? In het veertiendaagse tijdschrift Hollands Diep, waarover Bud dingh's vrienden Hans Sleute laar en Gerard Stigter (K. Schippers) de scepter zwaai den, was van de hand van de jeugdige al te jeugdige criticus Boudewijn Buch een recensie van Buddingh's dichtbundel "Het houdt op met zachtjes re genen" verschenen, die Bud dingh' omschrijft als "een van louter kwaadaardigheid drui pend stuk". Ik heb die recensie van Boude wijn Buch nog eens te voor schijn getoverd, en inderdaad, zelfs voor iemand die geen affi niteit met Buddingh's manier van dichten voelt, gaat hij wel met een erg botte bijl te keer "hadden wij bij K^ats het ge voel van een gouden bordje te eten, rriet Buddingh' staan wij plotseling in een snackbar smurry uit een plastic bakje te lepelen" Verder komen er ka rakteriseringen in voor als: "li- teraire diarrhee", "maakwerk- Moet ie dat ben'. Een typisch vocr- teeld yon uicpuiting van een h nnri' cytc ctafr.is nou emcnr opatie'. FRED BASSET TSJECHISCHE APPELGEBAKJES De avonturen van Jommeke Los 15 g gist op in 1/8 1 lauwe melk met 50 g suiker. Meng dit door 250 g gezeefde bloem en kneed er met 25 g zeer weke boter, 1 ei, snufje zout en een theel citroenrasp een elastisch deeg van. Minstens 10 min kneden. Laat de deegbal op een war me plaats, met een vochtige doek afge dekt, ruim 30 min rij zen. Vorm er dan ballen van ter grootte van een oliebol en druk er een flinke kuil in zodat het ei genlijk meer een soort bakjes worden. Laat deze nog 20 min rijzen. Rasp 4 grote appelen grof en meng er onmiddel lijk een eetlepel ci troensap door, 50 g bruine suiker, 1 af- gestr theel kaneel en een snufje gemalen kruidnagel. Vul de deegbakjes met het appelmengsel en schep er losgeklopt eidooier over. Be strijk ook de boven randen van de deeg bakjes met eidooier en zet ze op een licht beboterde bakplaat. Laat de deegbakjes in een voorver warmde, zeer hete Vandaag geraakt ge niet meer in de tempel- Hij wordt vóór de schemering gesloten en nu ook 's nachts y, goed bewaaktj— Jo de Meyere, de Belgische acteur die in Nederland plotseling grote be kendheid verwierf door zijn rol van kapelaan Odekerke in de televisiese rie "Dagboek van een herdershond", zal komend najaar zijn theaterde buut maken in Nederland. De Meyere en Mary Dresselhuys zullen na melijk de belangrijkste rollen gaan spelen in het blijspel "Celine" (Apres moi Céline) van de Franse actrice schrijfster Maria Pacóne. 1 Het gaat hier om een vrije produk- tie van Joop van den Ende. Na de dood van Ko van Dijk (met wie Mary Dresselhuys in "Herfst in Riga" speelde, een produktie die ook in het seizoen 1978/1979 doorgespeeld zou worden) moest Van den Ende in haast een nieuw stuk voor Mary Dresselhuys vin den. De Haagse producent Jac ques Senf had de rechten voor "Celine", maar stond die af aan Van den Ende. Naast de Meyere en Mary Dressel huys spelen Mart Gevers en Hein Boele mee in "Celine". John van de Rest heeft de regie. De premiè re gaat op 31 oktober in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag. Geestig 'Kaartspel' f Gehoord, Jommekel t fie tempel wordt 's nachts bewaakt f1 W-P "André, je bent geweldig!" Het waren de slotwoorden van de epiloog van het "Kaartspel", dat André Kaart zaterdag middag in het LAK-theater als huldeblik voor zijn 15-ja- rig jubileum bij "Collegium Musicum" werd aangeboden. In die woorden waren alle ge voelens van waardering en vriendschap vervat, die CM zijn dirigent toedraagt. Men zou overigens kunnen zeg gen dat dit door Eddy Tjon Sie Fat gecomponeerde thea terstuk alle sporen had van de inprovisatie, maar het plezier om de geestige teksten was er nuten gaar en licht goudbruin bakken. Laat ze afkoelen en dien ze dan meteen op. WINA BORN Leopold Rudolf, een van de ge liefdste toneelspelers van Oos tenrijk, is op 67-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Wenen overle den. Mary Dresselhuys niet minder om. CM is eigen lijk zelden geconfronteerd met klanken van een derge lijke "moderne signatuur" Het is een geestig geschreven werk vol leuke muzikale vondsten, die er dan nog wel niet zijn uitgekomen, maar die André Kaart direct op merkte en deed besluiten, het spel opnieuw in studie te ne- Toespraken, aanbiedingen van het cadeau (een fiets), toe spraken en zang van oud-le den, optredend onder de naam "Octaat", maar omdat het was gehalveerd, nu tot "Kwartaat" was geworden, zo kondigde de leidster van het groepje aan, dit alles in een gezellige, ongedwongen sfeer, waarvan André Kaart het feestelijk middelpunt BEP RIJNDERS 'Rijn akkoord' geeft concert LEIDERDORP - De streekmu- ziekschool "Rijnakkoord" in Leiderdorp geeft morgenavond een concert in de Menswor- dingskerk. Dit concert zal gege ven worden door leerlingen van mej. Scherpenissen, de heer Van Meeuwen en ensembles onder leiding van Albertine van de Deyl-Carriére, de heer Hurrel- brink en Mej. Hennes. Verder zal het AMV-kinderkoor "Rijnakkoord" een werk ten ge hore brengen in samenwerking met het pas opgerichte Leider dorps Kamerkoor onder leiding Wim van Meeuwen. Dit koor zal ook enkele werken alleen zingen. Er worden werken uitgevoerd van Paradisi, Bach, Loeillet, Mo zart, Fauré, Satie, Honegger, Gaubert en Jadanyi Pal. ROTTERDAM - Het Rotterdamse Philharmonisch Orkest heeft scherp gereageerd op een com- minuque van het Genootschap van Nederlandse Componisten, waarin wordt gesteld dat het de vaderlandse symfonie-orkesten aan belangstelling voor levende componisten van eigen bodem ontbreekt. In een gisteren uitgegeven verkla- DEN HAAG - In het Hot manifes teerde zich gistermiddag een van de vier winnaars van de Erasmus prijs. Teatrul Tandarica uit Boe karest, al dertig jaar staatstheater en door die basis ook toegerust met veel mogelijkheden, waar het in het poppentheater interna tionaal doorgaans aankomt op veel doen met weinig handen zijn er op dat punt bij de Roemenen geen problemen en kan elk ge wenst effect zo perfect mogelijk zijn kans krijgen. Het is dan ook bijna vanzelfsprekend dat de „poppenkast" naar bijna levens groot is uitgebouwd om de on zichtbare medewerkers achter de kaders te kunnen verstoppen en speelruimte te schenken. In het Holland Festival kwam Tandarica onder leiding van Margareta Niculescu met een voorstelling, die meer in het bij zonder voor kinderen is bestemd. Maar zoals werkelijk goed theater voor kinderen zich ook altijd uit- ring raadt de leiding van het R.P.O. het componistengenoot schap aan zich eerst te informe ren alvorens met een dergelijke beschuldiging te komen. Tot voor kort heeft het R.P.O. het voornemen gehad om op de drie jubileumconcerten een geheel Nederlands programma uit te voeren, aldus het orkest. Aan twee componisten - Keuris en stekend leent voor volwassenen, is het bekijken van „Ninigra en Aligru" bepaald voor de groten geen straf en lijkt de keuze van dit in het Engels gebrachte spel maatgevend omdat van de jaar- lijk meer dan zeshonderd voor stellingen door de verschillende groepen van Tandarica zich voornamelijk op de jeugd richten met een beroep vaak op interna tionale literatuur (Andersen, Grimm, Kipling, Sant-Exupery). Het verhaal van twee kleine tijger tjes, die op allerhande manieren worden bedreigd in het bestaan naar hun eigen aard, kreeg zijn kleur in het bijzonder door de vindingrijke oplossingen, die kunnen verrassen. Geen streng stijlkorset. Bij de door de folklore monter geïnspireerde vormen van dekor en poppen in ver schillende hanteringsvormen staat de lenige fantasie centraal. En die laat niet na te charmeren. PIET RUIVENKAMP Ketting - werd in 1976 door de Rotterdamse Kunststichting op dracht gegeven een stuk te com poneren. "Wij hebben alle res pect voor het feit, dat u voortdu rend op de bres staat voor de le vende Nederlandse muziek, maar u mag ons niet verwijten dat u leden hun stukken niet tijdig we ten te voltooien", aldus de verkla ring van het R.P.O. Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "De gendarme op vrijersvoe ten", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. al. CAMERA: "Once upon a time in the West", da. 8.00 uur, 12 jr. kindermatinee: "Kuifje en het haaienmeer", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "Alice doesn't live here anymore", vr. en za. 11,30 uur, 16 jaar. LIDO 1: "KeetjeTippel", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4,45 uur, 16 jr LIDO 2: "World's greatest lover", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "Annie Hall", da. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tom en Jerry", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Julia", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. TRIANON: "De kaken der verschrik king", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jr. REX: "Manuela, de blonde liefdesgo din", da. beh. woe en za. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Walt Disney's teken- filmfestival", woe. en za. 2.30 uur, Nachtvoorstelling: "Een Tiroler chalet volliefdespret",vr. en za. 11.30 uur, 16jr. Alphense bioscopen EURO 1: "L'Animal", dag 1.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Nachtvoor- 5 juni 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Het Duitsche gepantserde oorlogsschip Grosser Kur- fürsteen der nieuwste Duit sche oorlogsbodems, gewapend met zes stukken en bezet met vijfhonderd manis Vrijdag ochtend te halftien bij betrekke lijk stille zee op ongeveer 8 En- gelsche mijlen van Folkestone vermoedelijk tijdens het ma noeuvreeren, in aanvaring ge komen met een ander Duitsch pantserschip, de "König Wil helm". Ongeveer vier minuten later was aan boord van de "Grosser Kurfürst" het water de vuurplaatseii vn den ketel bin nengedrongen, waarna eene stelling: "Two minutes waming", za 12.15 uur. 16 jr. EURO 2: "The choir bovs", dag 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Smokey and the bandit", dag 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "Hands of death", za 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Heerlijk snoepgoed", do., vr., ma. en di. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. za. en woe. geen middagvoorstelling, zo. 4.45, 7 15 en 9.45 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Pim Pandoer in het nauw", za., zo. en woe. 2.15 uur. Nachtvoorstelling: "Het Deense sleutelgat", za. 12.15 uur, 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13,00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconcssenhuis: Middagbezoekuur: 13.45 14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19 30 uur. Kin- ontploffing volgde en het schip onmiddellijk zonk. Van de op varenden konden er 255 worden geredde overigen kwamen in de golven om. Van de geredden zijn ero.a. 80 door visschersboo- ten gered. DeBritsche admirali teit zond terstond schepen ter hulp, waardoor niet alleen op varenden van de "Grosser Kur fürst" aan boord genomen kon den worden, maar ook de "Kö nig Wilhelm", welk schip aan het voorste gedeelte zware ave rij had gekregen, naar Ports mouth kon worden gesleept. Dit is het derde schip, dat de Duit sche marine verliest. Twaalf ja ren geleden zonk het kadetten- schip Amazonein de Noord zee en eenige jaren later ging de schoener Frauenlobin Oost- Azië door een hoos te gronde. In dit geval waren de drie schepen uit Wilhelmshaven naar Ply mouth in zee gegaan. derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders .zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: le Klasse: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar tier van avondbezoek babyshow. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 2e Klasse: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur en van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt; Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdehng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Vijftig jaar geleden: - Te Milaan heeft een zonder ling, een zekere Vella, die een aanklacht kwam indienen bij den officier van justitie, dezen in zijn bureau doodgeschoten. De dader lag steeds met ieder een en vooral met hospita's en portiersters overhoop en liep dan naar den rechter om zijn beklag te doen. Deze had spoe dig in de gaten, dat de man niet normaal was, praatte wat met hem mee, waarop die welge moed placht weg te gaan. In het hoofd van den zonderling had zich echter het idee gevormd, dat de officier een van zijn vij andinnen zou aanhoudenToen dit niet geschiedde, besloot hij zich "op het recht te wreken" door den officier te vermoorden. Een veldwachter en een burger slaagden er in den dader na den moord ijlings in te rekenen. i a.ju-ia.4uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18. 18.30 uur.. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld bij het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol 1020-175000).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21