LEIDSCH tffe DAGBLAD NOG NOOIT ZO VOL Breestraat dubbelop Pyromaan Delft slaat weer toe vandaag Oranje gewaarschuwd DE H0UTBAAN President Ban glades j na zege: „Economie verbeteren" Enorme drukte langs de hele kust en Trambestuurder tijdens rit overleden op alle plassen MAANDAG 5 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 >5567 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het SjLEIDSCH DAGBLAI ter kennismaking voor de HALVE PRIJS D 'k ga liever met over 1 nacht i|S e Leidsch Dagblad eerst 4 weken dan kunt U mi| aansluitend als at Ik beslis meteen en U kunt mij rr abonnee noteren en ik knjg dan de krant gratis. heden als terste 2 weken Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje postzegel opsti Dagblad ADVERTENTIE Leidsch Dagblad Qeen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o 210221. GRENEN SCHROTEN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. LEIDEN - Aarzelend is vanmorgen in de Leidse Br.eestraat het tweerich tingsverkeer op gang gekomen. Het gekozen tijdstip voor deze omvang rijke ingreep in de Leidse verkeerssituatie-na de drukte van de ochtend spits - maakte een kalm begin mogelijk De instelling van het tweerichtingsverkeer in de Breestraat is nodig van wege de afsluiting van de Marktenroutewaar de komende twee jaar de riolering en de walmuren vernieuwd worden. Vanmorgen begon daar voor de eerste fase met de aanpak van de Botermarkt. Deze eerste fase duurt ongeveer een halfjaar. De ingrijpende operatie verliep vanmorgen vrij soepel. Rond tien uur werden aan het begin van de Breestraat bij het Gangetje de verkeersbor den omgezet en kon het verkeer in de tot dan verboden richting de Bree straat in. Tegelijk werd het wegdek bij het Gangetje opgebroken De grootscheepse ingreep in de Leidse binnenstad werd begeleid door de nodige werkers van de gemeente en politie functionarissen. Op de Breestraat wrong het verkeer zich ondertussen in twee richtingen. Onwennig .zoals op de foto blijkt. De vokswagenbus. die van het Kort Rapenburg de Breestraat op draait, kiest de verkeerde weghelft. De chauffeur kon nog net een botsing met het tegemoetkomende verkeer vermijden. DACCA (REUTER) - President- generaal Ziaoer Rachman (43) van Bangladesj heeft vandaag gezegd dat hij zijn zege in de za terdag gehouden presidentver kiezingen zal gebruiken om de economie van het land te verbe teren. Ziaoer Rachman, die ongeveer 78 procent van de 21 miljoen reeds getelde stemmen heeft gekregen, zei tegen journalisten dat de grootste taak was het land op te bouwen. In een indirecte reactie op de be schuldiging van de oppositie dat in de verkiezingen is geknoeid, zei de president dat de verkiezin gen "de eerlijkst mogelijke" wa- De oppositie heeft onder meer be weerd dat personen die bij stem lokalen kwamen kijken of alles wel eerlijk toeging, onder bedrei ging met vuurwapens werden weggejaagd. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/KATWIJK - "Zelfs de drukte rond het bloemencorso was niets vergeleken bij wat we dit weekeinde te verwerken hebben gekregen. Het was ab normaal. Dit maak je maar eens in de zoveel jaren mee". De Noord wij kse verkeerspolitie kon gisteravond pas na zeven uur op adem komen na twee dagen "beulen". Zowel zaterdag als zondag werd de Sterke Arm geen minuut rust gegund. Zowel in Noordwijk als in Katwijk bleken de parkeerterreinen in de buurt van het strand maar een druppel op de gloeiende ver- keersplaat. Tien uur 's morgens moesten overal al de bordjes "vol" worden opgehangen en moesten er andere parkeeroplos- singen worden aangesleept. In Katwyk werd automobilisten toegestaan hun auto neer te zet ten op het wandelgedeelte van de boulevard. In Noordwijk lapten veel automobilisten de aanwij zingen van de politie aan de laars. Dat in het wildeweg stallen le verde zaterdag nog wel de nodige bekeuringen op maar gisteren zag de Noordwijkse politie die overtredingen door de vingers. Afgezien van een paar kleine aan rijdingen in Noordwijk is de om vangrijke verkeersstroom van en naar het strand zonder manke menten verlopen. Dezelfde temperaturen Volgens het KNMI mogen we mor gen af en toe een bui verwachten en weinig verandering in tempe ratuur. Een zwak koufront, dat gistermid dag van het zuiden uit ons land binnentrok, veroorzaakte plaat selijk onweer Hier en daar g ingen de buien vergezeld van hagel en windstoten. Golfvormige storingen, die zich achter het front ontwikkelen zullen het komende etmaal vanuit Frankrijk in onze richting trek ken. Deze storingen zullen ons in het algemeen veel bewolking brengenwaaruit af en toe een bui kan vallen. Plaatselijk een bui Zonnige perioden maar in de middag en avond plaatselijk een regen- of on weersbui. Vannacht weinig wind cn minimum temperaturen ongeveer 14 graden. Morgen overdag zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke rich ting en maximumtempcraUiren van 20 tot ongeveer 26 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) '6 juni Zon op: 5.23 uur, onder: 21.55 uur, Maan op: 6.20 uur; onder: 22.09 uur Hoogwater te Katwijk om 4.33 en 16.58 uur, laagwater te Katwijk om 0.48 uur Zoek elders Elders langs de kust een zelfde beeld. Wat nog niet eerder was voorgekomen; ook Zandvoort en Bloemendaal konden zondag te gen het middaguur geen auto mobilist meer bergen. Het advies werd toen gegeven elders langs de kust een plaatsje te zoeken. Dat was makkelijker gezegd dan gedaan. Veel automobilisten hebben de warmste uren in de au to moeten doormaken. Zoals gis termorgen automobilisten over kwam die van Rotterdam naar Hoek van Holland reden. Daar vormde zich rond het middaguur een file van twintig kilometer die pas laat oploste. Het warme weer had zijn invloed op het gemotoriseerde blik: de vlieg tuigen van de rijkspolitie signa leerden veel auto's met de mo torkap omhoog. De wegenwacht van de ANWB had het bijzónder druk met het weer aan de praat krijgen van kokende motoren e.d. Het aantal ongevallen, lan delijk gezien, viel erg mee. Watertoerisme Het plassengebied (Nieuwkoop, Braassemermeer en Westeinder) heeft een ongekende drukte ge had dit weekeinde. Zeker twin tigduizend bootjesbezitters zoch ten verkoeling op de watervlakte. "Ik zit nu 32jaar bij de rijkspolitie te water, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt", vertelde De Jonge van het district Amster dam. Hij sprak gisteravond van "een verschrikking". "Je kon over de hoofden lopen zonder natte voeten te krijgen." Er waren zoveel zeilers, surfers en zwemmers, dat het voor de krui sers onmogelijk was te varen. Zij bleven aan de kant. Veel last hebben de watersporters gehad van speedboten, die rakeling langs zwemmers, surfers en zei lers scheerden. De Jonge: "Het is gewoon een gelukstreffer, dat er niets is gebeurd. Het wordt tijd dat die mensen de reglementen eens leren." De Jonge was aanvankelijk bang dat er paniek zou uitbreken toen het plotseling hevig begon te re genen en onweren. "De plassen waren gelukkig leeg toen dit los barstte. We hebben geen enkele melding gehad van ongevallen," 22 pagina's Peru verdient dank. Dank omdat de ploeg door een 3-1 zege op Schotland toch nog wat onzekerheid heeft ge bracht in het toernooi om de wereldbeker. Het zag er aan vankelijk naar uit dat na één wedstrijd van alle landen al zoveel duidelijk zou zijn ge worden dat de namen van zes van de acht landen die over gaan naar de tweede eind ronde al bekend zou zijn. Pe ru heeft ervoor gezorgd dat niet alleen in groep 3, waarin Oostenrijk, Zweden, Brazi- lië en Spanje een gelijk waardig kwartet vormen, maar ook in de poule van Nederland de onzekerheid blijft bestaan. En dat niet alleen. Peru zorgde er ook voor dat Nederland werd gewaarschuwd. De ze ge op Schotland was een soort "schot voor de boeg" voor Oranje, dat zelf met 3-0 won van Iran. Een ploeg die de nederlaag als een over- winnning beschouwde en door de sjah van Perziè per telegram werd gefeliciteerd. De spelers zelf vroegen na de wedstrijd om een handteke ning van hun "grote" oppo nenten. Van hen voert Rob Rensenbrink inmiddels de lijst van topscorers aan door zijn drie treffers. De vrees dat bij dit wereld kampioenschap voetbal de defensies zouden gaan over heersen is overigens nog geen bewaarheid geworden. In de acht wedstrijden tot nu toe werden 22 goals ge maakt. Het WK lijkt ook het eerste do- pingschandaal te gaan mee maken. De Schot Willie Johnstone werd zaterdag avond positief bevonden. Pure propaganda voor het voetbal verzorgden ACV en Noordwijk in hun tweede duel om de algemene zater- dagtitel. De ploegen ontlie pen elkaar niets en kwamen in een boeiend en spektacu- lair duel 4-4 overeen. Daar door werd een derde wed strijd noodzakelijk. Mor genavond moet op het VVOG-terrein in Harderwijk (aanvang 19.30 uur) de be slissing vallen. Behalve gevoetbald werd er het afgelopen weekeinde ook echt nog wel aan andere sporten gedaan.Aan atletiek bijvoorbeeld. Hoogspringer Ruud Wielart sprong in Tu rijn over 2.27 m wat niet al leen een nieuw Nederlands record betekende maar ook de beste Europese seizoen prestatie op dit nummer is. PAGINA'S 11-17 Geen loyalisten meer in CD A-fractie PAGINA 5 "Geen paniek om Zaire" PAGINA 7 "CNV wil ook fundamentele veranderingen" PAGINA 19 AMSTERDAM (ANP) - De 44-jari- ge trambestuurder J. Arends uit Amsterdam is gistermiddag op de bestuurdersplaats van lijn 3 door een beroerte getroffen en overleden. Arends reed de tram door de Van Baerlestraat in de hoofdstad toen hij plotseling onwel werd. Een passagier die dat zag, slaagde erin de tram tot stilstand te brengen, waardoor ongelukken uitbleven. Verdronken Bij het spelen in de Immerlooplas in Arnhem zijn gisteren twee Ma rokkaanse jongens verdronken. Omstanders konden één jongen op het droge brengen, maar zijn red ding kwam te laat. Een duiker van de Arnhemse brandweer bracht enige tijd later de andere jongen naar boven. De slachtoffers zijn de 14-jarige M. Tahir en de 15-jarige M.L. Kha- maji. Elf branden in twee maanden DELFT (SP) - Opnieuw zijn twee schoolgebouwen in Delft door brand ver woest. Zaterdagnacht ging een houten dependance van de Hugo Grotius Scholen gemeenschap in vlammen op, en vannacht brandden alle zeven lokalen van de Jac. P. Thijssenschool ge heel uit. Het was de elfde brand in twee maanden. De politie twijfelt nu niet meer aan opzet. De schade van de twee branden gedurende het weekend bedraagt totaal, 2,5 miljoen gul den. Van de Hugo Grotius school kon een lokaal door de brandweer ge red worden; de overige tien lo kalen verdwenen in de vlammen zee. In het gebouw waren een aantal brugklassen en een moeder-Mavo gehuisvest. De 24 uur later ontstane brand in de Jac. P. Thijsseschool werd door politie-rechercherus ont dekt toen zij glasgerinkel hoor den. Het stenen gebouw, dat ge heel uitbrandde, was niet verze kerd. De gemeente Delft verzekert1 alleen houten schoolgebouwen tegen brand. Vertrouwen in Van Agt neemt toe AMSTERDAM (ANP) - Na een dieptepunt in november 1977 heeft eind april 43 procent van de Nederlandse bevol king veel vertrouwen in het politieke leiderschap van premier Van Agt. Weinig ver trouwen stelt 28 procent in hem en dat is zeven procent minder dan in november. Dit blijkt uit gegevens van een enquête die het Nederlands instituut voor de publieke opinie (NIPO) in april heeft gehouden onder 964 perso- Drieëntwintig procent heeft helemaal geen vertrouwen in de minister-president. Op vallend is dat een kwart van de WD-stemmers weinig vertrouwen in de regerings leider heeft. Van de CD A-stemmers heeft 83 procent en van de WD- stemmers 63 procent veel ver trouwen in Van Agt. Onder de PvdA-stemmers is nog altijd een groep van negen procent te vinden die de minister-pre sident het grootste vertrou wensvotum geeft. In eenzelfde enquête werd ook gevraagd naar het vertrou wen dat men stelt in ex-minis ter-president Den UyL sinds november vorig jaar is dat onveranderd op 41 procent blijven staan. Weinig ver trouwen heeft 26 procent in de huidige PvdA-fractielei- der, een cijfer dat in novem ber 1977 op 28 procent stond. Misschien voor Zandvoort een niet geheel onbekend beeld op een zomerse dag wanneer er toevallig ook autoraces zijn: strand vol, we gen vol en parkeerplaatsen overvol Maar ditmaal was het niet alleen zo in Zandvoort, maar ook in Noord wijkKatwijk, Scheveningen, Hoek van Holland Enfin, langs de hele Nederlandse kust stond het bordje "Uitverkocht." Nog nooit was het zo druk

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1