'Doornroosje': oogverblindend Discutabele regie van Don Giovanni Limieten zwemmers AZC/ Alphen en LZ Anne Haenen uniek Pierrot Lunaire m Alpheuse honkballers behouden kansen door zege op rivaal: 16-9 Kessler nieuwe trainer van AZ YZC winnaar van De Zijl -toernooi AJAX (C) PAS LAAT NAAR ZEGE MAANDAG 5 JUNI 1978 DEN HAAG - Wegens fi nanciële besnoeiingen bij de Nederlandse Operas tichting is er dit jaar in het Holland Festival maar één nieuwe operaproduktie, maar die ene produktie, Mozarts "Don Giovanni", mag bepaald wel gezien worden. Wie gisteravond door middel van een rechtstreekse radio-uit- zendig van de première in het Circustheater heeft meegeluisterd weet de helft niet. Parijse clows zaaien twijfel DEN HAAG - Naar de vijf Parijse clowns met muzikale onder grond - toeters meestal - die za terdagavond een tournee van zes voorstellingen door ons land be gonnen, kijkt men met enige on zekerheid. Nu is het natuurlijk zo met clowns dat hoe goedlachser je bent hoe beter je ze vindt, maar dat is natuurlijk een veel te sub jectieve vorm om de kwaliteit van hun optreden te meten. De clowns Macloma zeggen dat met "Delimo" een poging wordt ge daan een spektakel op te voeren. De argeloze ongedurig lijkende on bestemdheid, waarmee goede clowns door piste of over het to neel lijken te dwalen is uiteraard maar schijn. Vermoedelijk is er geen beroep dat zo nauwkeurig om discipline en meer in het bij zonder timing vraagt om stapje voor stapje naar gevoelsexplosies (lachen) te kunnen reiken. Bij de Macloma-mannen groeit de twij fel bij het slechts af en toe losko men van de lach. De neiging ont staat zich af te vragen of zij aan een experimenteel, een nieuwe stijl van clownerie bezig zijn, de opstand tegen de gedegen, tradi tionele code. Er waren aardige momenten als er iets meer aan idee werd geboren PIET RUIVENKAMP Geen routiners met ster-allures, maar een team van jonge vocalis ten die bereid zijn Friedrich in zijn qua acteren soms extreme ei sen door dik en dun te volgen, dat was de opzet van de succesvolle Nederlandse produktie van Moz arts "Pigaro" enkele jaren gele den en dat geldt ook voor deze door Hans Vonk gedirigeerde "Don Giovanni" Het interessante en tegelijk discu tabele van de voorstelling schuilt namelijk, zoals te verwachten bij de Felsenstein-leerling Götz Friedrich, vooral in de regie Friedrich tendeert naar een steeds verder gaand realisme op het operatoneel, dat is bekend. Niets mag de operabezoeker ontgaan. Meteen in de eerste scène was het al raak: Don Giovanni en Donna Anna al in een handgemeen over de grond rollend. En dan moet er ook nog gezongen worden. Edda Moser had het er duidelijk moei lijk mee en de grandioze kwalitei ten van deze sopraan manifes teerden zich dan ook pas later in de voorstelling. Gelukkig was die eerste scène niet kenmerkend voor het geheel. Vooral de landelijke taferelen waren levendig en speels gere gisseerd. Over de mate van geloofwaardig heid van Don Giovanni zelf valt echter lang te twisten. In zijn houding, het aantrekkende en te gelijk het afstotende, ligt het raadsel van deze opera besloten. Dat aspect komt er totaal niet uit omdat Wolfgang Brendel in zijn creatie niets van de louche char me weet te leggen die we bij de grote vertolkers van deze rol aan treffen. Naast Don Giovanni is Donna Elvi ra het interessantste karakter in deze opera. Maar, hoe fraai Ellen Shade die partij ook zong, toch is in deze produktie Donna Anna veel belangrijker geworden door de geweldige dramatische zeg gingskracht die deze rol bij Edda Moser krijgt. Eigenlijk dient de opera in deze uitvoering geen Don Giovanni, maar Donna Anna te heten. Na de rommelig en gejaagd ge speelde ouverture - op deze ma nier een stomp in de maagstreek van iedere Mozart-liefhebber - kwam er geleidelijk meer teke ning in het spel van het Radio Filharmonisch Orkest. Toch had Hans Vonk bij de première ken nelijk nog niet de vorm gevonden die hij in verscheidene andere opera's van Mozart heeft gede monstreerd. Don Giovanni ver schijnt op 18 juni weer in het Cir custheater. Verder komen er voorstellingen in Amsterdam (6, 9, 12 en 22 juni), Rotterdam (14 juni) en Eindhoven (20 juni). AAD VAN DER VEN Wolfgang Brendel alsDon Giov Vanavond Amsterdam Nieuwe De la Marthea- ter, 20.15 uur Bread and Puppet Theatre Morgenavond Amsterdam Stadsschouwburg, 20.15 uur. Don Giovanni Concertgebouw, 20.15 uur: Am sterdams Philarmonisch Orkest Nieuwe de la Martheater, 20.15: La Marionettistica-Fratelli Napoli Centrum Bellevue, 20.30 uur De- limelo Den Haag Hot Theatre, 20.30 i Bread and Puppet Theatre VALKENSWAARD - „Zijn hart gaf hem zorgen, en hij werd van lieverlede meer Pierrot dan pias", zo lezen we bij Bordewijk. In de oude Franse komedies was Pier rot nog een pias, maar in de loop der eeuwen hebben schrijvers, componisten en schilders hem geromantiseerd. De onverbeterlijke hansworst werd een droevige figuur, die in zijn witte maskeradepak ziet dat het met de wereld niet goed gaat. De Pierrot van de Franse dichter Al- bert Giraud staat in het bleke maanlicht en vertelt naargeestige verhalen. Van deze serie gedich ten „Pierrot Lunaire" maakte Ot to Erich Hartleben een Duitse vertaling, die Schönberg ge bruikte voor zijn gelijknamige liederencyclus. Het werk neemt als doorbreking van een aantal muzikale tradities een uitzon derlijke plaats in, niet alleen bin nen het oeuvre van Schönberg, maar in de gehele muziekge schiedenis. De Nederlandse Operastichting heeft in het kader van het Hol land Festival twee Pierrot's bij elkaar gebracht die van Schön berg en de Pierrot die in de opera „Der Kaiser von Atlantis" niet langer in staat is de mensen aan het lachen te brengen. De com ponist Viktor Ulmann en de dich ter Peter Kien schreven geza menlijk deze opera als gevange nen in het concentratiekamp Theresienstadt. Feitelijk biedt deze dubbelproduk- tie, die zaterdagavond voor het eerst in Frascati werd vertoond, geen nieuws „Der Kaiser von Atlantis" is al twee jaar geleden geproduceerd en de zangeres Anne Haenen heeft „Pierrot Lu naire" al jarenlang op vele podia gezongen. Toch dient deze dubbel voorstelling met enige nadruk te worden ge signaleerd. Niet alleen vanwege de zo ongewone combinatie, maar vooral ook wegens het hoge niveau van de presentatie. De voorstelling van „Der Kaiser von Atlantis" profiteert van het feit dat de groep jonge vocalisten het werk door en door kent (deze produktie is onder meer in Israel gespeeld). En wat Anne Haenen betreft: haar realisering van „Pierrot Lunaire" zou terstond op een grammofoonplaat moeten worden vastgelegd. Het is verbluffend hoe goed die zo problematische partij voor „Sprechstimme" - Schönberg vraagt het vrijwel onmogelijke - haar afgaat. Bij Anne Haenen geen kloof tussen zingen en spre ken, maar een volstrekt natuur lijk proces van stembuigingen, wondermooi van nuancering en heel intelligent qua voordracht. Ook de visuele presentatie (op een hoge stoel, met een solitaire belichting) was volkomen ge slaagd. De inbreng van enkele musici uit radio-orkesten onder leiding van Kerry Woodward stond eveneens op hoog niveau. Woensdagavond en donderdag avond weer in Frascati. AAD VAN DER VEN Scheveningen Circustheater, 20.15 uur Don Wagoner and Dancers Rotterdam De Lantaren, 20.30 uur: Theatrul Tandarica ZURICH - Als de club Wacker Innsbrück meewerkt wordt Georg Kessler de nieuwe trainer van AZ'67. De Alk- maarse club en de ex-bonds- coach hebben gisteren in Zu rich de besprekingen over een eenjarige verbintenis af gerond. Of Kessler zijn nieuwe baan kan aannemen is afhankelijk van Wacker Innsbrück met welke Oos tenrijkse club Kessler nog een contract van een jaar heeft. Kessler heeft al een opvolger bij Wacker voorge steld. Met deze man zullen morgen besprekingen wor den gehouden. AZ-directeur Hans Kraay verwacht dat heel de zaak woensdag zal zijn afgerond. SPORT DEN HAAG - Tenminste 350.000 Canadese dollars kostte in 1971 de monte ring van „Sleeping Beau ty", alias de Schone Slaap ster, alias Doornroosje, het misschien meest specta culaire ballet dat Marius Petipa heeft gecreëerd. De kostuums zijn schitterend ge maakt en zien er nu, na zeven jaar intensief gebruik, nog als nieuw uit. Het decor is gigantisch: het kan eigenlijk alleen maar staan in het theater van het Nationale Ballet van Canada in Toronto zelf: voor zijn Europese tournee is dat decor op tweederde van de ware grootte nagemaakt. Bovendien vroeg men toen Noere- jew de prins Florimund te komen dansen: hij deed niet alleen dat, maar veranderde de choreografie van Petipa en breidde vooral zijn eigen rol aanzienlijk uit. Dat was alles bijeen een enorme krachts inspanning voor het Canadese ballet („we zouden er nu niet meer aan denken ons zo diep in de schulden te steken"), maar het had zegenrijke gevolgen. Niet alleen elektriseerde Noerejew het gezelschap, zoals hij het nu nog steeds doet bij alle balletgezel schappen waar hij gastrollen danst, maar al die elementen til den het gezelschap, vooral naar eigen gevoel, op naar een nieuw en hoger niveau. Voor dat psy chologische resultaat bleken die offers en die risico's niet vergeefs geweest. Men heeft er in elk geval een schit terend theaterstuk aan over ge houden. Decors en kostuums zijn verbluffend en oogverblindend en ze kwamen in het Ned. Con gresgebouw zaterdagavond uit stekend tot hun recht. „Doorn roosje" heeft die aankleding ove rigens hard nodig, want zonder dat blijft er eigenlijk alleen een spectacle varié van academische balletexercities over - misschien is „alleen" niet het juiste woord. want die exposities van techni sche vaardigheden zijn voor dansminnaars op zichzelf hoogst attractief. Maar het verhaal, dat alles bij elkaar moet houden, is dun en schriel: de choreografie steunt op drie hoogtepunten, drie „hofbals" en wat daartussen komt is vaak overnaleve dans- Men zag zaterdagavond Peter Schaufuss als Florimund: de ster van de avond, na een zeer fraaie maar wat onzekere lyrische inzet daarna schitterend, in zijn lange inzet van de tweede akte en voor al in de grote pas de deux met de Aurora van Vanessa Harwood, feilloos dansend met een grote menselijke warmte, zo warm als in een klassieke technische ex positie maar mogelijk is. Hoogst elegante ensembles in bekoorlij ke fin de siècle-sfeer. en knappe kleine solo's van de overige hele en halve solisten. En natuurlijk de grappige poesjes, die het altijd weer goed doen. Een in alle op zichten gezellig-ouderwetse bal letavond. LEIDEN - In de lange reeks zwemwedstrijden die, vooraf gaand aan de belangrijke kampioenschappen, in de bui tenbaden worden gehouden bracht ook het afgelopen weekeinde geen onderbreking. Gisteravond organiseerde LZ'86 in zwembad De Vliet wedstrijden waaraan o.m. werd deelgenomen daar stadgenoot De Zijl/LGB en Kat wijk. Ook ditmaal ging het vooral weer om kwalificatie voor de Nederlandse kampioenschappen. Boven de 10 jaar was ér geen onderscheid in leeftijdsgroepen, dus de plaatsing had minder betekenis dan de gemaakte tijd. Wilco van der Zeeuw (LZ'86) ver overde twee starts op de NK. Op de 200 m rugslag tikte hij aan in 2.38.4, terwijl de NK-limiet voor jongens van jaargang '65 op 2.42.0 staat, en ook op de 100 m school slag haalde hij de NK-grens, zij het met iets meer moeide (1.24.7 tegen 1.25.0). Zijn tijd op de 200 m wisselslag was eveneens bene den de limiet, maar die afstand heeft hij al eens sneller gezwom- Arthur Jonker (Katwijk) zwom de 100 m vrij in 1.00.4 (limiet voor jongens '63: 1.00.5), maar zijn clubgenote Petra Hoek (jaargang '64) haalde het net niet op de 200 m rug (tijd: 2.42.7, limiet: 2.41.0). Zaterdag zwom een LZ'86-ploeg in Volendam, ook weer in limiet wedstrijden. Ellen Hoogeboom bleef op de 200 m schoolslag een De Blinkert wint toernooi De Waterlanders NIEUWKOOP - De Blinkert is dit weekeinde winnaar geworden van het grote openlucht volley baltoernooi, dat de Nieuwkoopse vereniging De Waterlanders in het kader van het vijfjarig be staan organiseerde. In totaal werden op het sportpark De Du- len op twintig velden 120 wed strijden gespeeld. Vijftien ver schillende verenigingen brach ten 56 teams op de been. Het bij zonder geslaagde toernooi werd door de Blinkert zowel bij de da mes als de heren gewonnen. Uitslagen: le/2e klasse: 1. De Blinkert, 2. Uni- tas, 3. Waterlanders. 3e klasse: Waterlanders 4,4e klasse: Liusna uit Lisse. Heren le/2e klasse: 1. De Blinkert, 2. Oradi, 3. Water landers 5. 3e/4e klasse: Wings, mini's: Aarlanderveen, recrean ten: SAS 2. fractie boven de voor jaargang '64 gestelde limiet (3.04.4 tegen 3.04.0), Wilco v. d. Zeeuw haalde met 1.14.7 nog eens de limiet op de 100 m rug, en Barr Hameter won de 200 m school heren, maar niet in een limiettijd (2.48.2 tegen 2.44.0). Ook de wedstrijden waaraan de Al- phense zwemvereniging AZC heeft deelgenomen stonden in het teken van te behalen limieten voor de Nederlandse kampioen schappen. In Roelofarendsveen werd deelgenomen aan wedstrij den georganiseerd door de zwemvereniging Alkemade. Ge rard Bosman zwom in het Alke- bad opnieuw een limiet en wel op de 100 m vrije slagen heren in een tijd van 58.7, waarmee hij tevens op deze afstand op de eerste plaats beslag kon leggen. Eerste plaatsen waren er ook voor Henk Prins op de 100 m vrije slag jon gens o/lO in 1.22.1, Monique Kik kert op de 100 m vrije slag meisjes in 1.08.8, Gerard Bosman op de SCHOONSPRINGEN - De Ne derlandse schoonspringploeg heeft de vijfde interland die in het zwembad de Waterthor in Den Haag is gehouden tegen Spanje met winst afgesloten: 12-10. ZEILEN - Pim Scheen uit Hooge- zand is gisteren op het Sneeker- meer winnaar geworden van het open Nederlands kampioen schap Olympiajollen. Scheen ze gevierde zaterdag in beide races en eindigde in de einduitslag met 8,7 punten voor de Westduitser Walter Pranger. ATLETIEK - Onder tropische weersomstandigheden is Johan Kijne zaterdag winnaar gewor den van een halve marathon, die in het Kralinge Bos bij Rotter dam is gehouden. Hij realiseerde een tijd van 1.10.22 en versloeg met miniem verschil veteraan Piet van Alphen, die een tijd van 1.11.07 liet afdrukken. 200 m wisselslag heren in 2.35.8, Marcel Vierbergen op de 100 m schoolslag jongens o/lO in 1.39.4 en voor de 10x50 m meisjes en jongens in 5.56.7. In de vroege zaterdagochtenduren werd in het Sportfondsenbad te Amersfoort door een aantal AZC- ers pogingen ondernomen om de zo begeerde plaats voor de NK te veroveren. De limieten werden gehaald door Sander Verheul en Jimmy Lassooy op de 400 m vrije slag jongens o/lO in 5.25.2 resp. 5.43.1, door Erik Rieken, Robbert Verheul en René Rieken op de 800 m vrije slag heren in 10.29.4, 10.36.4 en 11.04.4. Tenslotte werd in het weekend deelgenomen aan limietwedstrijden in Veenendaal Wederom konden twee namen aan de lijst van deelnemers voor de NK worden toegevoegd, waarmee het totaal aantal deel nemers voor AZC thans al 15 be draagt. Wilma Cock zwom zich op de 200 m vrije slag dames naar haar beste prestatie. Haar tijd van 2.16.4 betekende een bewijs van deelneming aan de NK. Hidde Rozenboom overtrof zichzelf op de 100 m vlinderslag jongens o 10: 1.38.4, goed voor deelname aan de NK. Hel paard Bosberger Prins metjoekeji Kap iron gisteren op Dnimligt de Trial Stakes. Deze koers geldt als voorbereiding voor de Derby die binnen kort op het programma van de Wassenaarse renbaan staat. LEIDEN - Voor het jeugdwater- polotoernooi van De Zijl/LGB waren de omstandigheden zater dagavond niet optimaal. Het mooie weer was er oorzaak van dat de belangstelling voor dit op papier toch zeker interessante toernooi gering was. Maar ook de kwaliteit van het vertoonde spel viel in vergelijking met vorig jaar tegen. Dat had twee oorzaken. In de eerste plaats was de leeftijdsgrens ver laagd (vorige jaren mochten spe lers tot 20 jaar mee doen, nu maar tot 18 jaar) en bovendien ontbra ken in een aantal ploegen de jeugdinternationals, die van bondscoach Trumbic deze maanden buiten de centrale trai ningen geen polo mogen spelen. Bij De Zijl/LGB deden daarom Stan van Belkum en Martin Vreeborg niet mee, en speelde AZC zonder a-international Erik Noordegraaf. De deelnemende ploegen waren daardoor grotendeels dezelfde als die in de vorig jaar ingevoerde jeugdcompetitie uitkwamen. Het jeugd polo-nieuwe-stijl, dat zo doende zaterdag in zwembad De Zijl te zien was, bood een weinig hoopgevende aanblik. De meeste clubs in Nederland kunnen nu eenmaal uit een zo beperkte leef tijdscategorie van twee jaargan gen geen representabel team sa menstellen, zeker als dan nog de meest talentvolle spelers (die ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphians heeft door met 16-9 het Haagse Kinesis Birds 2 te verslaan alle kansen op een eerste plaats we ten te behouden. De in een nieuwe outfit ge stoken honkballers hadden alleen aan het eind van de wedstrijd even moeite om het slotoffensief van Kinesis te weerstaan maar nadat Eric Joosse kort voor tijd de pitcher positie van Eric Meulenbroek had overge nomen werd aan de Haagse opmars (van 16-5 naar 16-9) resoluut een einde gemaakt. Over het geheel genomen heeft Alphians het verder niet zo moeilijk gehad in dit belang rijke duel. De wedstrijd werd al in de tweede inning beslist toen Alphians uitstekend honkbal speelde tegen een gebrekkig opere rend Kinesis. Tot 3-3 (scores voor Alphians van Huub Delsol, Eric Joosse en Rob van Tuyl) kon de Haagse opponent het nog bijbe nen. Het slechte veldspel van Kinesis in de daarop volgende periode werd door de Al- phense honkballers volledig uitgebuit: Wil liam de Greef, Rob van Tuyl, Lex Eikenaar, Henk van Keulen op een 2-honkslag van Pa trick Meulenbroek en deze jeugdige honk baller zelf bepaalden de stand op 9-3. De slagbeurt werd met een 11-3 besloten door binnenkomst van Eric Meulenbroek en Huub Delsol. Goed veldspel van de Alphense honkballers voorkwam Haagse tegenscores. Met enkele zeer fraaie en spectaculair ogende vangbal- len van linskvelder Patrick Meulenbroek kon al weer snel de veld positie worden over gedragen en de score worden opgevoerd tot 13-3 (Rob van Tuyl en Lex Eikenaar). Bij 13-5 werd opnieuw een marge van tien punten bewerkstelligd door scores van Eric Meulen broek en Eric Joosse. Het werd 16-5 madat Kinesis in zijn slagbeurt door goed werk van pitcher Eric Meulenbroek niet aan scoren toe was gekomen door William de Greef. Onverwacht dat toch nog snel 16-9 v spanning iets terugkwam. Eric Joossi als pitscher de taak van Eric Meulenbroek over en gooide vervolgens twee Hagenaars onverbiddelijk op 3 slag: 16-9. Alphens burgemeester R. M. Gallas was ge deeltelijk getuige van deze partij. Vandaag om 17.00 uur zal Alphians een gesprek met de burgervader hebben over een eventueel nieuw complex. Resultaten Alphian-pitcher Eric Meulenbroek.' 5x3 slag, 6x4 wijd en 4 honkslagen; Eric Joose 0-0-2. Het veld maakte 7 fouten. Pit chers Kinesis Birds: 5x3 slag, 4x4 wijd en 13 honkslagen. Het veld maakte 10 fouten. Slaggemiddeldes Alphians: Eric Joosse 1.000, Lex Eikenaar 0.750, Huub Delsol 0.500, Patrick Meulenbroek 0.333 en William de Greef, Rob van Tuyl, Henk van Keulen 0.250. Zaterdag wacht Alphians de belangrijke par tij tegen Arrows. GERARD HAVERKAMP doorgaans al meteen in een eerste of tweede herenzevental terecht komen) afvallen. De verenigingen die nog het best voor de dag kwamen waren VZC Ritmeester en AZPC (die in de landelijke jeugdcompetitie als eerste en tweede eindigden) en AZC, dat wél meteen paar jeugd spelers uit het eerste of tweede team kon komen en via aanvul ling met een paar talentvolle as piranten nog een behoorlijke ploeg op de been bracht. De finale ging tussen VZC/Rit- meester en AZC, dat in de poule AZPC met 10-6 had bedwongen. In die finale liet AZC het er een beetje bij zitten. Ron de Vogel, de beste speler bij de Alphenaren, begon nonchelant, maakte een paar fouten en wilde dat later goed maken, maar kwam toen helemaal niet meer in z'n spel. VZC won daardoor uiteindelijk vrij gemakkelijk met 9-5. Eind stand: 1. VZC, 2. AZC, 3. AZPC. 4 De Ham. LEIDEN - De Leidse cricketclub Ajax heeft gisteren pas tijdens de voorlaatste zege over de zege naar zich toe weten te trekken. Het to taal van 161 runs, dat Hippo uit Amstelveen liet aantekenen werd vooral door toedoen van Mein- dert Jan Taalman Kip (52), voor verlies van 8 wickets gepasseerd. Taalman Kip trok ook de opgaande lijn van de Leidse batsmen door. Als twee ingaand viel zijn wicket pas nadat Ajax al 148 runs op de grasmat had gelegd. IJssel de Schepper (43) droeg met zijn aan vallende spel daar ook zijn steen tje toe. Dat het toch nog span nend werd was te wyten aan een gebrek aan concentratie bij de staats bats men Aanstaand weekeinde zal blijken of Ajax zich in de strijd om een van de bovenste plaatsen kan blijven mengen. In een dubbel pro gramma dient dan wel van HBS II en VOC II te worden gewon nen. Beide wedstrijden worden op het terrein aan de Hofbrouc- kerlaan gespeeld. VOLLEYBAL - De volleybalda- mes van Jong Oranje zijn zater dag in Harderwijk door Jong En geland onder de voet gelopen. De Engelse dames waren zo supe rieur dat zij geen enkele maal een time-out gebruikten. De cijfers waren: 8-15, 8-15, 1-15.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17