Yarn der Laan valt „stil" en mist winst concurrentie Mario Andretti neemt afstand van ÊÊÊStm Marjan Goedhart springt royaal over zes meter BASKETBALPLOEG WINT VAN TURKEN Björn Borg niet te stuiten Schroten beste in interland Tijdens Nederlandse Grand Prix PAGINA 16 MAANDAG 5 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT voor de bezoekers was de strijd om de tweede plaatsdie tenslotte door Willem Jan Nooteboom met dertig centi meter verschil op Rini van Kasteren winnend werd afge sloten. In de 125 cc haalde de 46-jarige Cees van Dongen in zijn 25ste race-seizoen de zege. Met lut tele voorsprong op Theo van Geffen en Bennie Wilbers. In de zwaarste klasse, de 750 cc, pakte Middelburg zijn tweede overwinning van de dag na felle strijd met Boet van Dui men, die een half wiel tekort kwam op Middelburg. De kans op revanche lag voor Van Duimen in de laatste race op Zandvoort. Maar in de 500 cc-klasse was ook Wil Hartog van de partij. Deze demon streerde zijn klasse door met- meer dan een halve minuut voorsprong zegevierend over de finishlijn te komen. Mid delburg werd tweede. Voor van Van Duimen eindigde de dag teleurstellend. Hij moest afhaken met motorpech. Er deden zich op Zandvoort trouwens verscheidene onge lukken voor. Tijdens de trai ning kwam Rob van Zanten met zijn motor in de berm te recht. De Oisterwijkse cou reur raakte de macht over het stuur kwijt, vloog door drie hekken en klapte over de vangrail. Met ernstig hersen letsel werd hij naar het zie kenhuis vervoerd De Roelofa- rendsveense coureur Cees van Haastrecht kwam, ook op za terdag, door een vastloper ten val. Hij brak beide enkels en een arm. Bovendien klaagde hij over rugpijnen. Gerard Rond heeft gisteren in Meyrin bij Genève de Grote Prijs van Zwitserland, de achtste ontmoeting in de stijd om de wereldtitel motorcross in de 125 cc-klasse, gewonnen. De Nederlandse Yamaha- kopman legde in de eerste manche beslag op de tweede plaats achter de Japanner Watanabe. In de tweede voortzetting reed Rond al zijn concurrenten op achterstand. Met vijf seconden voorsprong op de huidige wereldkam pioen, de Belg Gaston Rahier (in de eerste manche uitge vallen met een gebroken ket ting), passeerde hij winnend de eindstreep. Watanabe ein digde in deze manche als der de en werd tweede in het dagklassement. In de stand om het wereldkam pioenschap kwam geen ver andering. De Suzuki-rijders Watanabe en Rahier bezetten de eerste twee plaatsenRond volgt op de derde met 32 pun ten achterstand op Watanabe en 18 op Rahier. Een verschil, dat door de Bennekomse cou reur in de resterende acht ra ces nauwelijks valt goed te maken, als Watanabe en Ra hier het fabrieksbealng laten prevaleren boven het indivi duele succes. 7 A 72 A niï A 7-1 - A1J_„ Tl JARAMA - De Amerikaan Ma rio Andretti won voor de tweede achtereenvolgende keer overtuigend de Grote Prijs van Spanje. De 38-jari- ge winnaar nam in de vijfde ronde de leiding en eindigde met een voorsprong van onge veer 20 seconden voor zijn stalgenoot Ronnie Peterson en de Fransman Laffite. Door dit resultaat vergrootte Andretti het gat in de stand voor het wereldkampioenschap tot tien punten op nummer twee, Peterson. De race, die onder bijna ideale omstandigheden werd ge houden, was de zevende in de reeks van zestien Grand Prix', die meetellen voor het wereldkampioenschap. Op het cicuit van Jarama ging oud-wereldkampioen James Hunt vijf ronden aan de lei ding. Andretti joeg hem met de JPS Lotus echter van het begin af aan op en in de vijfde ronde, na een schakelfout van .Hunt, nam de Amerikaan de leiding over. Andretti vertel de: ,JIunt was verschrikkelijk rap weg. Het was de snelste start die ik ooit heb meege maakt. Ik liet hem gaan en wachtte af tot hij een fout zou maken.. In de vijfde ronde kreeg ik die kans en kon ik hem passeren". Carlos Reuteman, die dit sei zoen al twee grote prijzen toon, bezette na de start de derde plaats, maar was ge dwongen tot twee keer toe de banden van zijn Ferra verwisselen. De pogingen van de 36-jarige Argentijn om vanuit tiende positie op te rukken stratidden in de 57e ronde toen hij uit de bocht vloog. Bij het ongeluk liep Reuteman een shock op. De behandelende arts nam rönt genfoto's, maar zei dat de coureur waarschijnlijk geen letsel had opgelopen Regerend wereldkampioen Niki Lauda uit Oostenrijk, rijdend met de gloednieuwe Brab ham, had een slechte start. Na de eerste ronde kwam hij door als tiende. Hij vocht goed te rug en reed in de voorlaatste ronde in vierde positie. Op dat moment sloeg het noodlot toe voor de Oostenrijker. Hij kwam zonder benzine te staan en mistte daardoor tevens de punten voor het wereldkam pioenschap. De stand voor het wereldkam pioenschap luidt als volgt: 1. Andretti 36 punten. 2. Peter son 26. 3. Patrick Dépailler (Fra) 23. 4. Carlos Reuteman (Arg.) 22.5.Niki LaudafOos 16. 6. Laffite (Fra.) 10. In het Franse Dijon werd gis teren de zevende race voor het Europees kampioenschap Formule III verreden. De Ne derlander Jan Lammerswerd daar knap tweede, achter de Italiaan Fabi. Michel Bleek- emolen eindigde op de vijfde plaats. In het algemeen klas sement staat Lammers derde en Bleekemolen vijfde. De Brit Daly won gisteren de Formule Il-race van Rome. De lijstaanvoerder van het klas sement om de Europese titel, de Italiaan Bruno Giacomel- li, werd tweede Motorsport Jack Middelburg heeft gisteren op het circuit van Zandvoort tijdens de kampioenswed strijden van het KNMV en de NMB een dominerende rol vervuld. Met overwinningen in de 350 cc en 750 cc klasse en een tweede plaats in de 500 cc was Middelburg de succesvol ste coureur. De vele toeschouwers, die het circuit prefereerden boven het strand, hebben kunnen genie i verstevigde zijn koppositie ii races. spanning niets te wensen overliet. De openingsrace in de 50 cc-klasse werd beheerst door een drietal coureurs, Van DongenPeter Looyestein en Gerrit Strikker. Looyestein besliste de wedstrijd op de eindstreep in zijn voordeel. In de 350 cc was Jack Middel burg oppermachtigHij won Interessanter LOCHEM - Halverwege de tweede manche werd de strijd in de Grand Prix van Nederland voor zijspancrossers, meetellend voor het Europees kampioenschap, pas echt interessant. De Zwitser Robert Grogg, ook in Lochem weer onbetwist de snelste motorduivel, kreeg een lekke band. De eerste manche had hij al on weerstaanbaar sterk op zijn naam geschreven. In de tweede ging hij opnieuw vorstelijk aan de lei ding. Het noodlot, dat Grogg niet zo bijster vaak tart. sloeg voor de Zwitser evenwel toe in de vorm van die lekke achterband. Grogg bleef sleuren, wilde van geen op houden weten, maar kon zijn riante voorsprong - en zeker schijnende tweede Grand Prix-zege (in Zweden won hij ook beide manches) - niet vast houden. 'De logische gang naar het rennerskwartier bleef Grogg niet bespaard. Toen gebeurde het pas echt. De Nederlanders Cor den Biggelaar en Wil van der Laan, beide sterk koersend, mochten op de voor grond treden. De Grand Prix van Nederland lag voor een van hen klaar. Van der Laan, in de eerste manche op een fraaie tweede plaats geëindigd, was na zijn slechte start in de laatste (zes tiende plaats) aan een geweldige opmars bezig. Den Biggelaar, vierde in de eerste manche, lag achter Grogg en de Duitser Rein- hard Böhler derde. Door het wegvallen van Grogg schoof hij naar de tweede stek. Slijtageslag Ongelooflijk veel werd van de rij ders geëist. De slijtageslag op het zware zonovergoten zandcircuit in de bossen van Lochem bereik te zijn absolute hoogtepunt. Van der Laan en zijn bakkenist Van Vliet bleven jagen, bereikten uit eindelijk de vierde plaats en lonkten naar de winst. Met Den Biggelaar vast op de tweede plaats - Böhler was niet meer te achterhalen - en Van der Laan op die vierde, zouden beide Neder landers op een gedeelde eerste plaats terechtkomen. Korteraarder Van der Laan deed echter het onmogelijk geachte en passeerde ook nog eens de Zwit ser Bóhren. Met nog twee ronden voor de boeg was de winst voor hem. De geleverde krachtsin spanning (van zestien naar drie) brak de nog steeds op volle toe ren draaiende Van der Laan toen op. Hij nam iets teveel risico en zag zijn motor stilvallen op een zandwal. Böhren stoof hem voorbij en Van der Laan reikte niet verder dan de vierde plaats. Dat „stilvallen" kostte de rege rende nationale kampioen, die zijn zinnen dit jaar helemaal op de Europese strijd heeft gezet, kostbare seconden en de zege Beter Want Den Biggelaar en Van der Laan eindigden uiteindelijk op een gedeelde eerste plaats, waar na de totaaltijd van Den Bigge laar over beide manches juist iets beter was. Het volkslied klonk dan ook voor Den Biggelaar. Overigens was het gisteren een goede dag voor de Nederlanders. Door het goede rijden van Ton van Heugten, de oud-Europees kampioen die dit seizoen nog niet eerder op de voorgrond trad. wa ren de eerste drie plaatsen in het dagklassement voor de Neder landers: 1. Cor den Biggelaar. 2. Wil van der Laan. 3. Ton van Heugten. In het klassement om het Europees kampioenschap heeft Cor den Biggelaar de ach terstand op Grogg voor een flink deel teniet gedaan. Na de Grand Prix in Zweden stond Den Big gelaar al als tweede geklasseerd met een achterstand van twaalf punten. Nu zijn het er nog zeven. Ook Wil van der Laan maakte een fikse sprong in het klassement. Hij rukte op van de achtste naar de vierde plaats. Uitslagen le manche: 1. Robert Grogg/An dreas Hüsser (Zwitserland) 15 pnt., 2. Wil van der Laan/Jaap van Vliet (Nederland) 12. 3. Bruno Schneider/Walter Fink (Oosten rijk) 10. 4. Cor den Biggelaar/Cor van der Bijl (Nederland) 8, 5. Eric Bolhalder/Reiner Bolhalder (Zwitserland) 6. 2e manche: 1. Reinhard Böhler/ Hans Georg Peppinghaus (Duitsland) 15, 2. Cor den Bigge laar/Cor van der Bijl (Nederland) 12, 3. Hans Bohren/Cristoph Langle (Zwitserland) 10, 4. Wil van der Laan/Jaap van Vliet (Ne derland) 8, 5. Ton van Heugten/ Dick Steenbergen (Nederland) 6. Stand Europees kampioenschap: 1. Robert/Grogg/Andreas Hüsser (Zwitserland) 45 pnt., 2. Cor den Biggelaar/Cor van der Bijl (Ne derland) 38,3. Reinhard Böhler/ Hans Georg Peppinghaus (Duitsland) 33,4. Wil van der Laan/Jaap van Vliet (Nederland) 28.5. Nick Thompson/George Wittens (Engeland) 21. WIM VAN WANROOY ISTANBOEL - Het Nederlands basketbalteam heeft zaterdag ten koste van Turkije zijn tweede zege geboekt in het toernooi om de Europese beker voor landploegen. Nadat de Turken voor eigen publiek in de eerste helft een ruime voorsprong verkregen hadden herstelde Neder land zich na rust knap: 86-90. De Turken waren fel gebrand op de overwinning. Tweemaal eerder liep een tegenstander in de laatste seconden met de volle winst uit het sport paleis van Istanboel weg nadat het gastland lange tijd zicht op de zege (99-94) gehad. Zowel Italië )93-94) als Frankrijk (111-112) profiteerden dankbaar. Nederland leek een gewillige prooi voor de agressief spelende Turken. Vermoeid van de reis uit Israël, waar de Oranje formatie eerder in de week een verrassende zege boekte op lijstaanvoerder Israël, kon Nederland tegen het spel van Ayden en Mehmet weinig beginnen. Een grote achterstand bij het rustsignaal was het gevolg: 51-38. Maar net als in Israël kwam Nederland in de tweede helft pas los. De Turken speelden veel minder agressief, hadden geen tempo meer en misten veel van hun kansen onder de basket. Binnen tien minuten had de ploeg van bondscoach Quinn de achterstand weggewerkt en direct daarna werd een voorsprong genomen die niet meer werd afgestaan. Vooral Faber excelleerde en scoorde 21 punten, Hagens 18, Woudstra 17. De Nederlandse ploeg is gisteren uit Turkije teruggekeerd. Morgenavond wordt een serie van drie thuiswedstrijden geopend met de return tegen Israël in de Amsterdamse Apollohal. Israël heeft samen met Frankrijk, dat alleen van de Israëli's verloor (105-103), de leiding in het toernooi om de Decio Scuri Cup. Italië en Nederland delen de derde plaats. De Leidse Tweede divisieclub Luba heeft de 38-jarige Wim Petrici ge contracteerd als opvolger van trainer-coach Kallenberg. Een seizoen geleden was de oorspronkelijk uit Suriname afkomstige Petrici nog werkzaam als trainer van het in de eerste divisie uitkomende team van Mercasol Leiden, Daarvoor promoveerde het Haagse Argus onder zij-n leiding van de tweede naar de eerste divisie. Als speler kwam Petrici met het Surinaamse nationale team uit tijdens de Olympische spelen van 1960 in Italië. In Nederland speelde hij onder andere voor Racing Agon, Suvriki en Bona Stars, dat toen nog onder leiding stond van Ton Kallen berg Sr. Prolongatie hockey-titel voor HCKZ AMSTELVEEN - HCKZ heeft gis teren in het Wagener-stadion te Amstelveen de landstitel voor heren geprolongeerd. Tegen Am sterdam wonnen de Hagenaars de laatste competitiewedstrijd met 4-1. Bij de dames is de landskampioene nog niet bekend. Were Di en HGC speelden gisteren een beslis singswedstrijd om de titel. Were Di won in Tilburg met 3-2 van Amsterdam, HGC kwam bij EMHC tot een overwinning van 1-0, waardoor beide clubs gelijk in punten eindigden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Bodegraafse atlete Marjan Goed hart heeft zaterdag tijdens de strijd om de Coupe Nationale Nederlanden, een van de belang rijkste wedstrijden op jeugdge- bied, een opzienbarende presta tie geleverd. Op het nummer verspringen kwam het B-meisje van AAV36 tot liefst 6.12 meter. Een afstand die dit seizoen in geheel Nederland door nog geen enkele dame is ge sprongen. Els Stolk kwam al tot 6.10. Maijan Goedhart verbeterde daarmee ruimschoots haar per soonlijk record, dat zij vorig jaar met 5.93 meter in Duitsland ves tigde. Competitie In de C/D-competitie blijven de AAv'36-ploegen zich goed we ren. Na de wedstrijden van dit weekeinde in Delft (meisjes) en Lisse (jongens) blijven de C- meisjes van AAV'36 op de eerste plaats met een puntentotaal van 19.169. HetBoskoopse AV'47 is in deze categorie derde met 18.152. De D-meisjes van AAV'36 bezet ten de vierde plaats: 14.188. Ook bij de jongens doet de Al- phense vereniging het goed. In de D-categorie neemt AAV'36 een tweede plaats in: 19.068. Bij de C- jongens is AAV'36 van een vierde naar een derde plaats geklom men: 17.482. De eerste zes ploegen plaatsen zich voor de districtsfinale, die op 26 augustus in Alphen wordt ge houden. De beste twee daarvan gaan naar de landelijke finale. Overigens moet er nog een wed strijd worden afgewerkt. PARIJS - Björn Borg gaat als een slechts acht games prijs te geven wervelwind door het open Franse De andere favoriet, Vilas, had meer kampioenschap De 22-jarige Zweedse tennisser versloeg in de derde ronde de Italiaan Bertoluc- ci in drie sets: 6-0,6-2,6-2. Tot nu toe behoefde Borg in totaal moeite om de vierde ronde te be reiken. Tegen de Franse belofte had de Argentijn Noah vier sets nodig. De als nummer drie ge plaatste Gottfried redde het niet. Tegen de Duitser Gehring ging hij in vijf sets ten onder. Gott- frieds' landgenoot Stan Smith werd ook uitgeschakeld. In drie sets werd de Amerikaan door de jeugdige Tsech Birner aan de kant gezet. Wil van der Laan en Jaap van Vliet grepen Den Biggelaar en Van der Bijl iets sneller. naast de winst in de Nederlandse Grand Prix. In Lochem waren LEIDEN - Nico Schroten heeft zich zaterdag tijdens de vijf lan- den-wedstrijd snelwandelen in Scheveningen de beste Neder lander getoond. De Leidse atleet van de AV Holland kwam in het 20 deelnemers tellende veld tot een 12de plaats waarbij over de 33 km en 700 m (aanvankelijk zouden 35 kilometer worden ge lopen maar de jury vergiste zich een ronde) een tijd van 3 uur 10 minuten en 11 seconden werd geregistreerd. Ook een andere AV Holland-geko zene, Dirk Maassen van de Brink, haalde ondanks de voor deze interland wel erg warme omstandigheden, de eindstreep. Hij werd 16de in een tijd van 3 uur 18 minuten en 14 seconden. Overigens was de Nederlandse herenploeg in dit treffen met de ploegen van Denemarken, Bel- gie, Luxemburg en Zwitersland kansloos. Meer dan een vijfde plaats zat er niet in, wat mede te wijten was aan het uitvallen van Rotterdammer Tjabel Ras die de strijd na 20 km met maagklachten staakte. Omdat de Nederlandse junioren-verte genwoordiging het tot een knappe tweede plaats bracht werd in de totaal-stand nog een vierde plaats in de wacht ge sleept. België werd winnaar. Leidse jeugdatleten konden za terdag tijdens de strijd om de Coupe Nationale Nederlanden in Haarlem geen rol van beteke nis spelen. Jelina van de Meer (Holland) haalde op de lOOrn meisjes A de finale waarin zij vierde werd met de electroni- sche tijd van 13,03 sec. In de serie had zij een tijd van 12,7 sec laten noteren. Zij draaide overigens mede als gevolg van een plotse ling opgekomen verkoudheid niet overtuigend. Aardig Aardig maar niet imponerend wa ren de polshoogsprongen van de A-junioren Kees Gerretse en Chris Winkel (beiden Holland) resp. 3.30m en 3.10m. Clubge noot Walter Botman kwam op de 110m horden jongens A tot een tijd van 16,7 sec. Van beter gehalte was de 5000m die A-ju nior Kees van Manen van AV Leiden in dit warme weer afle verde. Hij kwam tot de zeer ver dienstelijke tijd van 16 minuten 36,2 sec. Verdienstelijk was ook de prestatie van B-juniore Ma- rice Hunck (Bataven) op de 800m: 2.28.0. Op de Amsterdamse sintelbaan Elzenhagen boekten gisteren enige AV Holland-leden succes sen. Cor van Loon verbeterde op de 800m heren zijn persoonlijke record tot 1.58.2 terwijl clubge noot Bert Paauw met 1.59.8 de zesde Holland-atleet werd die dit seizoen op de 800m onder de twee minuten dook. Theo v.d. Veer won de 5000m in 16.21,2 terwijl er ook een eerste plaats was voor Joske Boom op de 100m dames in 13,4 sec waarbij een tegenwind de tijd drukte. Ook Eli Vermond ondervond daar op de 100m bij de heren last van maar kwam toch, vooral door een razendsnelle start, tot 11.8 sec. Peter Wezel (Bataven) liep in Am sterdam naar de eerste plaats op de 800m heren. Hij deed dat in de uitstekende tijd van 1.55.8. Zijn clubgenoot „Ton van Velzen had een dag eerder aan de Haagse Laan van Poot de 400m horden heren gewonnen in 57,6 sec. Een andere Bataaf, Henk van Leeu wen noteerde op de 3 km steeple chase een tijd van 10 minuten 28

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16