MYY lang in spanning, toch lachende derde MaritaKoch Pollentier spot met alle vedetten... evenaart wereldrecord Keegan door Barcelona benaderd Bernard Thevenet start tvaarschijnlijk niet inde Tour PAGINA. 14 MAANDAG 5 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT KARL MARXSTADT - De Oost- duitse atlete Marita Koch heeft zaterdagavond in Karl Marx- stadt haar eigen wereldrecord op de 200 meter geëvenaard. Ze liet een tijd van 22.06 seconden af drukken, precies dezelfde tijd als waarmee ze Vorige week in Erfurt het vier jaar oude wereldrecord van de Poolse Irene Szewinska met vijftien honderdste seconde verbeterde. Op de 100 meter kwam Marlies Goehr-Oelsner dicht bij haar we reldrecord van 10.88. In Karl Marx-stadt kwam zij tot 11.11, de snelste tijd in de wereld van het seizoen tot nu toe. Bij de wedstrijden op de kunst- stofbaan van Crystal Palace bij Londen miste Steve Ovett het Europees record op de 2000 me ter met 1.6 seconden. De Engels man liep 4 minuten en 57.8 se conden. De Fransman Michel Ja- zy is sedert 12 oktober 1966 met 4.56.2 houder van het Europees record. Tijdens de wedstrijden om de Europese beker voor landskam pioenen heeft Hans Koeleman (AAC) en Bochum het Neder landse record op de 3000 meter steeple chase verbeterd en ge bracht op 8 minuten en 38.0 se conden. Door 5-0 winst en 0-0 spel van Groningen en Wageningen MAASTRICHT - Tien minuten lang stonden de MW-spe- lers op de grasmat bij elkaar. Nagelbijtend en wit van spanning. Zij hadden hun wedstrijd tegen Excelsior al winnend afgesloten met 5-0, genoeg voor promotie als het treffen tussen Wageningen en Groningen in een gelijk spel zou eindigen. Maar de wedstrijd in Wageningen duurde lang, te lang naar de zin van de Maastrichtenaren. Tien minuten luisterden zij naar de re gionale omroep Noord die de slotfase van het duel in Wagenin gen rechtstreeks via Hilversum 3 naar Maastricht overbracht. Bij elke gevaarlijke situatie voor het doel van Wageningen of Gronin gen hield de hele Geusselt de adem in. Om tien minuten voor half tien kwam vanuit Wageningen het verlossende bericht: eindstand 0-0. De spelers vlogen elkaar om de nek, de scheidende trainer George Knobel werd op de schouders genomen en de sup porters klommen over de omhei ning om hun spelers te felicite ren. Na twee seizoenen was MW in de eredivisie. Twee seizoenen waarin de Maas trichtse formatie steeds in de top van de eerste divisie speelde en vorig jaar in de na-competitie de boot miste omdat Excelsior op de laatste dag met 4-0 van Volendam verloor, waardoor de Volen- dammers naar de eredivisie pro moveerden. Ook dit seizoen was MW met PEC Zwolle de toon aangevende ploeg in de eerste di visie, maar miste de promotie omdat de Zwollenaren een beter doelsaldo hadden dan MW. Opnieuw moest men in Maastricht via de na-competitie trachten het verloren gegane terrein te hero veren. En dat leek aardig te luk ken, want nadat de helft van de wedstrijden in de na-competitie gespeeld was leidde de formatie van Knobel met drie punten voorsprong. Een rooskleurige si tuatie die echter vorige week ver anderde omdat MW achtereen volgens in Wageningen en Gro ningen verloor. Daardoor liep MVV één punt achterstand op op beide concurrenten en leek pro motie weer een onhaalbare zaak. Slechts indien Wageningen en Groningen tegen elkaar gelijk zouden spelen en MW met meer dan drie doelpunten verschil van Excelsior zou winnen zou het alsnog lukken. Maar daar geloof de slechts een handjevol spelers en supporters in. MW stelde in de Geuselt al snel orde op zaken. Excelsior, kansloos voor promo tie, maakte het de thuisploeg daarbij niet al te moeilijk. De Rot terdammers toonden weinig in- GAP - De eerste aanloop naar de Tour de France is niet voor iedereen zonder zorgen verlopen. De hernieuwde ken nismaking met het hooggebergte was voor velen een nog te zware opgave. Alleen Michel Pollentier maakte van de vedetten die de Dauphine Libéré als voorbereiding heb ben uitgekozen, nog de beste indruk. Met veel machtsver toon hutselde zaterdag de Belgische kampioen het klas sement door elkaar. Niet alleen legde hij toen door zijn grote voorsprong de basis voor een mogelijke eindzege, ook zal in de Tour goed op deze pezige atleet moeten worden gelet. Op de flanken van het Chartreuse- gebergte en de uitlopers van de Alpen, liet Michel Pollentier zien, dat hij wellicht voordeel heeft gehaald uit zijn lange gedwongen rustpauze. Na zijn val in Vene zuela, waar hij op trainingstocht nog voor het wereldkampioen schap werd uitgeschakeld, koos hij voor een uitgebalanceerde voorbereiding, die anders was te noemen dan voorgaande jaren. "Ik heb me met het veldrijden bezig gehouden en m'n seizoen welgekozen begonnen. Hoeveel wedstrijden ik tot nu al heb gere den weet ik niet, maar het zijn er in ieder geval minder dan voor gaande jaren", weet de weinig spraakzame Pollentier. Dat de Tour de France waarschijn lijk tweevoudig winnaar Bernard Thevenet moet missen, werd za terdag en gisteren duidelijk. Thevenet, die er vorig jaar geen geheim van maakte, dat hij een nieuw leven met een andere vrouw ging beginnen, is sinds dien nog niet in vorm geweest. Vlak bij zijn nieuwe woonplaats Grenoble stortte hij zaterdag in de moeilijke rit met drie cols van eerste categorie in. Hij stapte van de fiets, maar in het bijzijn van Danguillaume hervatte hij toch weer de wedstrijd. Tijdens de rustpauze leek Thevenet een me tamorfose te hebben ondergaan, want nadien reed hij weer erg sterk de laatste col op en eindigde SPORTTOTO Toto 1 2 3 Duitsl.-Polen X Hongarije-Argent. X Frankr.-Italië Tunesië-Mexico X Roda-Kortrijk X Vasas-FC VW y Verona-Vitesse NEC-Antwerp v1 Sparta-Nantes x Beersch.-Lazio X Waregem-Perugia V Bayern-Budap. X Duisb.-Bordeaux X LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 3-7-8-14-32-38. Reserve getal: 18. SUPERTRIO De Wassenaar-prijs gelopen op Duindigt: 1. nummer 9 (Pyraeus Berkenhof); 2. nummer 6 (Oostster G); 3. nummer 8 (Orlayo Dear). Uiybetaling: 962,90. slechts op zes minuten van .Pol lentier. De inzinking van Theve net kreeg gisteren evenwel een vervolg. Vier kilometer voor de top vart de col de Luitel stapte hij opnieuw gedesillusioneerd af. Nu kon niemand de populaire Fransman overhalen nog verder te rijden. Een kleine zenuwcrisis moest zelfs met een injectie wor den bestreden, voordat hij in een ambulance kon worden afge voerd. Hoewel Hennie Kuiper bijna tien minuten op de ontketende Mi chel Pollentier verloor, is er vol gens de Nederlander geen pa niek-situatie. "Ik ben hier om me voor te bereiden. Dat betekent tevens dat ik mij voortdurend test. Vrijdag heb ik last gehad van de warmte. Zaterdag ging het be ter, maar toen vergiste ik me in de moeilijkheidsfactor van de drie cols. Ik dacht dat ik de 120 kilo meter wel zonder eten aankon. Maar dat ging helemaal fout. Ik kreeg na de tweede berg een klap van de honger. Daar ben ik niet meer overheen gekomen. Maar gisteren ging het weer uitste kend. Kon ik zelfs op de eerste col demarreren". Dok Joop Zoetemelk kreeg zater dag nauwelijks zes kilometer voor de top een enorme inzin king. Lang bleef hij bij de soepel pedalerende Pollentier, maar reed zich stuk op de tempover snellingen van de Belg. "Je snapt niet waar Pollentier het vandaan haalt", vroeg de Franse Neder lander zich af. "Ik heb me in hem vergist. Toch ging het redelijk. Je moet niet vergeten dat dit de eer ste bergen van het seizoen zijn. Na de Midi-Libre ben ik wel zo veel verbeterd, dat ik zonder zor gen naar de Tour trek". Zo is het in ieder geval niet met Lu- cien van Impe, die nu nog met de naweeën zit van zijn viervoudige sleutelbeenbreuk opgelopen in de Waalse Pijl. Van Impe, Tour winnaar in 1976, is nog geen schim van het vorig jaar. Hij kon in de Dauphiné maar moeilijk bijblijven en bungelt op vele mi nuten achterstand achterin het klassement. "Ik heb het aan me zelf te danken", oordeelt hij. "Door een infectie na m'n opera tie heb ik te laat de dokter verwit tigd. Dat hield me nog eens acht dagen van de fiets". De druk nu ook Eddy Merckx in zijn ploeg is weggevallen, noemt Van Impe veel te groot. "Eddy heeft me juist veel moraal gegeven. Ik mag naar niets van hem kijken en heb alleen maar te zorgen, dat ik voor de Tour op tijd in conditie ben. Dat is wel fijn natuurlijk anders was ik nu misschien al naar huis geweest". Het aanbod van Merckx om na de Dauphiné in de Alpen te blijven en zich daar met wat ploegmak- kers voor te bereiden, heeft Van Impe evenwel afgeslagen. Hij moet voor zijn schouder weer naar de dokter. Hennie Kuiper blijft wel met ploeggenoot Paul Wellens achter. De Nederlander küT: i Michel Pollentier (r) reed het afgelopen weekeinde in de Dauphiné Liberé Hennie Kuiper (l) op bijna tien minuten. gaat de komende dagen dé aan komsten van dit jaar op de Besse, Puy de Dome, Morzine en Alpe d'Huez, waar hij vorig jaar bijna het geel veroverde, bekijken rHet is belangrijk om vlak voor de Tour die bergen nog een keer gezien te hebben" Het algemeen klassement: 1. Pol lentier (Bel) 32.06.20; 2. Martinez (Fra) op 2.57; 3. Galdos (Spa) op 3.26; 4. Nilsson (Zwe) op 3.50; 5. Zoetemelk (Ned) op 4.15. Milkrace De Zweed Mats Gustavsson heeft gisteren de zevende etappe van de Milkrace gewonnen. Hij legde de 111 kilometer met start en fi nish in Birmingham af in twee uur 44 minuten en 19 seconden. De tweede werd de Deen Jan Rasmussen. Gerrit Pronk, die za terdag als derde eindigde was wederom de beste Nederlander met zijn zesde plaats, in dezelfde tijd als de winnaar. Een valpartij 400 meter voor de fi nish hielp Gustavsson aan de ze ge. De 21-jarige Zweed maakte deel uit v^n een kopgroep die 15 kilometer voor de aankomst was ontstaan. Terwijl de groep door de straten van Birmingham reed op weg naar de finish, kwamen Gerrit Pronk en de Rus Kisliak ten val op het door de regen spekglad geworden wegdek. De Zweed wipte langs de gevallen renners en zorgde zo voor de eer ste Zweedse overwinning in deze Milkrace. De jury besloot overi gens wei de hele kopgroep van zeven man dezelfde tijd als de winnaar toe te kennen. De Pool Jan Brzezny behoudt de leiding is het klassement. De uitslag van de zevende etappe 1. Gustavsson (Zwe) 111 km in 2.44.19; 2. Rasmussen (Den); 3. Wojtas (Pol); 6. Gerrit Pronk allen z.t. Het algemeen klassement na de ze vende etappe is: 1. Jan Brzezny (Pol) 27.01.52; 2. Fa- gerlund (Zwe) op 0.36; 3. Downs (Gbr) 4.41. LONDEN - De Britse voetballer Kevin Keegan, die onder con tract staat bij de Westduitse vereniging Hamburger SV, heeft zaterdag voor de Britse televisie verklaard, dat hij is benaderd door de Spaanse club Barcelona, die hem wil hebben als opvolger van Johan Cruyff. De transfer zou Keegan tot 's werelds duur ste voetballer maken, maar Keegan zei niet graag uit West- Duitsland weg te willen, omdat zoals hij zei „ik nog wat werk als makelaar heb, maar voor het volgend jaar sluit ik Spanje niet uit." Keegan, die voor de Britse televi sie in een panel zit, dat commen taar geeft op de wedstrijden in Argentinië, bevestigde kran tenberichten dat Barcelona- trainer Rinus Michels met hem heeft gesproken na afloop van het vriendschappelijke duel Engeland-Hongarije vorige maand. Keegan noemde als mogelijke vraagprijs twee miljoen pond, negen miljoen gulden. De Engel se middenvelder moest bij zijn overgang naar Hamburger SV twee miljoen gulden opbrengen. Kevin Keegan tenslotte: "Ik heb een uitstekende relatie met de Duitse supporters, nog beter dan het was in Liverpool. Ik zou ze nooit in de steek laten. Maar ik zal geen "nee" zeggen tegen Bar celona als HSV er geen bezwaar tegen maakt". zet en M V v liep binnen 22 minu ten naar een. voorsprong van 4-0. Doelpunten van Smeets, Bonfrè- re en Kowalik (2x) vielen heel snel en in aastricht kon niets meer mis gaan. Het wachten was nu alleen nog maar op het eind signaal van arbiter Weerink en het verlossende woord uit Wage ningen. Voor het doelpunt, dat Barry Huls- hoff een kwartier voor tijd in Maastricht scoorde en waardoor de eindstand 5-0 werd bepaald, werd nauwelijks meer gejuicht. Heel Maastricht hing met een oor aan de transistor radio want de gebeurtenissen in Wageningen waren op dat moment veel be langrijker. Lang werden de Maas trichtenaren in spanning gehou den, maar het geduld werd uit eindelijk toch beloond. In Wage ningen eindigde het treffen in een gelijk spel en MW zit weer in de eredivisie. Leo Steegman, de op volger van Knobel moet er nu voor zorgen dat de ploeg ook weer in de hoogste voetbalafde ling blijft. De climax bleef uit op de Wage- ningse berg waar het sleutelduel van de na-competitie tussen de beide koplopers geen doelpunten en derhalve ook geen nieuwe eredivisieclub opleverde. MW werd de lachende derde. Een Groningse of Wageningse treffer zou het promotiefeest in Maas tricht in duigen hebben gegooid. De zenuwen overheersten echter te zeer in dit duel. Wageningen oefende in de eerste helft wel sterke druk uit op het Groningse bolwerk maar het aan tal uitgespeelde kansen was zeer gering. Doelman Griever be hoefde slechts enkele malen in actie te komen voor afstands schoten van Leushuis. Toen een inzet van de Wageningse mid denvelder voor de Groningse achterhoede verkeerd werd beoordeeld, bracht Waalder- bosch op de doellijn redding. De Noorderlingen beperkten zich tot uitvallen. Met het aan banden leggen van topscorer Houtman door voorstopper Tollenaar was de angel uit de Groningse front lijn. Maar zelden lukte het om de noordelijke spits in stelling te brengen. Wageningen gooide erin de tweede helft nog een schepje bovenop. Driftige afrondingspogingen van Van Osenbruggen, Hazelhekke en Mentink strandden door on zuiver schieten terwijl Hiddink op de doellijn eenmaal als red dende engel optrad. Even zag het er benauwd uit voor de Gronin gers toen doelman Griever we gens een blessure het veld moest ruimen. Zijn vervanger Huberts kweet zich echter uitstekend van zijn taak. Wageningen-trainer Frans Körver zette' in de span nende slotfase nog twee aanval lers in doch het ene doelpunt dat een plaats in de eredivisie waard zou zijn geweest bleef uit. De Groninger Van Dijk kreeg we gens natrappen de gele kaart. De eindstand van de na-competitie MW Groningen Wageningen Excelsior 6 3 1 2 7 10-5 6 2 3 1 7 7-4 6 3 1 2 7 10-8 6 1 1 4 3 3-13 Dynamo Dresden is gisteren kampioen van Oost-Duitsland geworden. Op de laatste speeldag won Dynamo met 2-1 van Frank furt aan de Oder. FC Magdeburg, dat op de slotdag met 3-3 gelijk speelde tegen Lokomotiv Leip zig, eindigde op drie punten ach terstand als tweede. ft Servette uit Genève heeft de Zwitserse beker veroverd door een 1-0 zege gisteren in Bern op Grasshoppers. Het was de twee de keer dat beide clubs in de fi nale tegenover elkaar stonden. De eerste wedstrijd twee weken geleden eindigde in een 0-0 ge lijkspel, waardoor een reprise noodzakelijk was. goede gewoonte: op de fiets naar je werk zegpen 4.999 fietsenmakers

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14