Verkeerde graspol redt Zweden imfi Slim Oostenrijk zorgt voor stunt tegen favoriet Spanje Schot gebruikte doping Spaanse ploeg verwijt Kubala nederlaag ZWEED NORDQVIST LIJSTAANVOERDER CLUB VAN HONDERD Nelinho treuzelt te lang m mmm m TJgSm ff*ï55£s ÊÊUÊÊÊUÊM JÊ Overwinning (2-1) triomf van de tactiek Fransen verlangen al naar vakantie MAANDAG 5 JUNI 1978 PAGINA 13 BUENOS AIRES - Een aantal spelers van de Spaanse selectie neett na de nederlaag tegen Oostenrijk (1-2) zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over de trainer, Ladislao Kubala. Onder aanvoering van Juanito, de 23-jarige speler van Real Madrid, verwijten de spelers - onder wie ook de na rust in het veld gekomen Leao van Atletico Madrid - Kubala "fouten in de opstelling". Daarmee de trainer als mede-schuldige aanwijzend voor de nederlaag in Spanje's eerste wedstrijd in groep drie. Volgens de ontevreden spelers had bijvoorbeeld Santillana (Real Madrid) in de basisopstelling moeten staan in plaats van Cano (Atletico Madrid), die zaterdag niet imponeerde. Achtergrond van de 'mini-rebellie' is de traditionele machtsstrijd tussen de grootste Spaanse clubs. De spelers hebben inmiddels de voorzitter van de Spaanse voetbalbond, Pablo Porta, g bemiddelaar op te treden. Ladislao Kubala MAR DEL PLATA - Björn Nordqvist, de voormalige PSV-verdediger, speelde zaterdag tegen Brazilië zijn 109e officiële inter land voor Zweden. Daar mee is hij lijstaanvoerder van de "club van 100" ge worden. De Brit Bobby Moore was met 108 interlands wereldrecordhouder. Nordqvist zal tijdens de wereld kampioenschappen zijn totaal ongetwijfeld nog opvoeren. De top van de ranglijst van de club van honderd ziet er als volgt uit 1. Nordqvist (Zwe) 109 interlands; 2. Moore (Eng) 108; 3. Charlton (Eng) 106; 4. Wright (Eng) 105; 5. Svensson (Zwe) 104; 6. Becken- bauer (Wdl) 103. Björn Nordqvist SPORT Zelfmoord na verlies van Mexico MEXICO STAD - Een suppor ter van het Mexicaanse voetbalelftal is gisteren in Mexico Stad dood aangetrof fen door een politieagent die zijn ochtendronde maakte. De man had zich opgehangen aan een boom. De plaatselij ke politie heeft het vermoe den, dat het verlies van de Mexicaanse ploeg tegen Tu nesië tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië de reden is ge weest voor de zelfmoord. "**#00**.. 3. k: f 'I'U -i' V* .V 'if Sjöberg heeft gescoord en viert feest; zijn ploeggenoot Borg juicht mee. Zweden leidt r l 1-0 tegen Brazilië. BUENOS AIRES - Voor de tweede maal in de geschie denis van het wereldkam pioenschap dreigt een geval van doping. Naar in kringen van de internationale voet balbond bekend is gewor den, is de Schot William Johnston na de wedstrijd van zaterdag tussen Schot land en Peru (1-3) in Cordoba 'positief bevonden. In zijn urine zijn sporen ont dekt van het middel fencam- famine. Dit staat met 39 an dere drogerende middelen op de dopinglijst van de FI FA. De Schotse ploegleiding is van dit feit inmiddels offi cieel op de hoogte gesteld. Daar heeft men nu de moge lijkheid binnen twaalf uur een contra expertise aan te vragen. Als ook deze proef positief uitvalt moet de FI FA zich met het geval be- Het eerste geval van doping deed zich vier jaar geleden in West Duitsland voor. Na de wedstrijd Italië-Haiti van 15 juni in München (3-1) werd vastgesteld dat de Haitiaan- se Ernst Jean-Joseph ge bruik had gemaakt van ver boden stimulerende midde len. De FIFA besloot Jean- Joseph toen voor de rest van het toernooi uit en schorste hem een jaar lang voor het internationale voetbal. Op het gebruik van stimule rende middelen staat bij het voetbal geen vaste straf maat. Het organisatie-comi té dient elk geval 'ter zake' te behandelen. Wel is het zo, dat geen punten-aftrek voor het team zal plaatsvinden. BUENOS AIRES - Na de hard aan gekomen nederlaag Papi. tegen Italië heeft de coach van FrankrijkMichel Hidalgo, beslo ten zijn elftal drastisch te wijzi gen. Voor de partij van morgen tegen Argentinië, heeft hij zijn plannen nog wel niet exact open baar gemaakt, maar het is wel zeker dat de hele rechterflank van het elftal vervangen zal worden. Vleugelverdediger Janvion moet plaats maken voor Battiston en rechterspits Dalger wordt ver vangen door de dribbelaar Do minique Rocheteau. Verder wil Hidalgo naast Platini en Michel een andere middenvelder opstel len. Hij twijfelt nog tussen de Mo- negask Jean Petit en de Corsi- caan Claude Papi. Het wordt een alles-of-niets-spel- letje van Hidalgo. Verliest Frankrijk dan' is het uitgescha keld en heeft het waarschijnlijk zelfs niets meer aan een overwin ning op Hongarije. Overigens schijnen verschillende Franse spelers zich al als uitge schakeld te beschouwenwant ze voerden al telefoongesprekken met het thuisfront over de komen de vakanties. MAR DEL PLATA - Luttele seconden voor het einde van de confrontatie Zweden-Brazilië mocht Nelinko de derde achtereenvolgende Braziliaanse hoekschop nemen. Hij treuzelde wat. De bal lag volgens hem op de verkeerde graspol en dat zou het rendement van zijn voorzet wel eens negatief kunnen beïnvloeden. Omzichtig legde de invaller voor Gil het leder op de juiste plaats. Even later lag de bal in het doel. Zico had de voorzet koppend afge rond. In eerste instantie juichten de Brazilianen, maar de gezichten betrokken alras toen bleek dat scheidsrechter Thomas uit Wales had afgefloten vóór de treffer was gemaakt. Het bleef 1-1. de verwijtende blikken en gebaren van de Zuidamerikanen in de richting van de arbiter ten spijt Nelinko's getreuzel en de tegenwerkende .graspol hadden Zweden ge red. Niet dat de winnende treffer van Brazilië verdiend zou zijn geweest. Daar voor had het spel van het elftal, dat door velen al voor het toernooi wereldkampioen werd genoemd, zaterdag te weinig kwaliteit. Het gelijk spel was de juiste afspiegeling, want de degelijk spelende Zweden had den niet onder gedaan voor het veelgeroemde Brazilië. In de beginfase van de wedstrijd voor groep drie kregen de favorieten voor de wereldtitel enkele kansen. Hellström moest inzetten van Reinaldo en Zico keren. Ook Toninho en (opnieuw) Reinaldo kregen in het eerste kwartier mogelijkheden en vonden gaten in de Zweedse defensie maar hun schoten belandden naast het doel. Na die gemiste kansen leek Brazilië wat terug te zakken. Doordat het middenveld er nauwelijks in slaagde voldoende aanvallende impulsen te geven, kwam de defensie van Zweden, met daarin Björn Nordqvist, die voor de 109de keer in het nationale elftal speelde en daarmee op de eerste plaats in "de club van honderd" kwam, weinig in gevaar. De counters van de Zweden daaren tegen bezorgden de Braziliaanse verdediging problemen. In de 37ste minuut resulteerde zo'n tegenaanval in een doelpunt. Sjoeberg strafte een fout van verdediger Oscar goed af: 1-0. Vanaf dat moment moest het Braziliaanse elftal op zijn tellen blijven passen, nu de counters met name door Sjoebrend en Wendt uitstekend werden uitgevoerd. Vier minuten voor rust kopte Lennart Larsson de bal uit een voorzet van zijn achternaamgenoot Bo tegen de lat. Nadat de 45 minuten om waren, bracht Reinaldo de stand in evenwicht. Een pass door het centrum benutte hij goed en nu kon ook doelman Hellström, die zo vaak gered had, zijn ploeg de helpende hand niet meer toesteken 1-1. In de tweede helft daalde het niveau van het spel. Zowel Hellström als Leao moesten regelmatig in actie komen, eerstgenoemde wat vaker omdat Brazilië een licht overwicht had. Brazilië dat bij het vorige WK- toernooi vierde werd, had deze keer niet het geluk dat Thomas langer door liet spelen. Nelinho zal bij zijn volgende hoekschop waarschijnlijk niet zo lang treuzelen BUENOS AIRES - De tactiek triomfeerde. Want Spanje, als favoriet gestart gedroeg zich ook als zodanig en was voortdurend in de meerderheid in het weinig emotionele treffen met Oostenrijk. Maar hoe groot de veldmeerder- heid ook was, de Spaanse profs slaagden er niet in deze superioriteit in treffers tot uitdrukking te brengen en verloren zelfs met 2-1. Een verrassing dus. Oostenrijk speelde gewoon slim mer. drukte knap het tempo en haalde op deze wijze de Span jaarden uit hun spel. De 50.000 toeschouwers, van wie vele ge tooid waren met de rode en gele vlaggen van de Spaanse natie, moedigden hun favorieten onop houdelijk aan in de strijd tegen de Oostenrijkers, die voor de eerste maal sinds 1958 doorgedrongen waren tot de eindronde. De snelle start van Spanje overblufte ech ter de Oostenrijkers allerminst en zelfs scoorde Oostenrijk de eerste goal. Binnen tien minuten zelfs. Walter Schachner passeerde vanaf de rechtervleugel naar het midden, ontving de bal terug, en rushte met een korte sprint tot vlak voor het Spaanse doel. De kanonskogel was daarna voor doelman Angel onhoudbaar 1-0. Spanje bleef echter domineren, maar ontsnapte in de 21ste mi nuut aan nog grotere achterstand toen Kreuz was doorgebroken. De Spaanse doelman redde ech ter op fenomenale wijze. Een mi nuut later was de stand gelijk. Rechtervleugelspeler Dani kreeg de bal uit een afgeslagen aanval door Pezzey en scoorde met een laag schot: 1-1. In de tweede helft zakte Spanje weg. Oostenrijk trok het initiatief meer en meer aan zich, maar faal de in de afwerking. Tot tweemaal toe werden levensgrote kansen gemist, totdat in de 77e minuut Spanje door de knieën ging. Jara kogelde van even buiten het strafschopgebied hard in, de bal werd door een Spaans been ge stopt, kwam voor de voeten van Krankl en de 25-jarige Wener maakte ditmaal geen fout: 2-1. Schachner (l) haalt uit voor het eerste Oostenrijkse doel punt. De Spanjaard Leal kan het niet voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13