Peru: „Schot voor de boeg" voor Nederland Argentina '78 De Yroet: „Peru vereist een ander speleoneept dan Iran... Toch vertekend beeld „We zouden zelfs van amateurs verloren hebben" Lima viert feest na onverwachte zege op Schotland Nederland is nu duidelijk gewaarschuwd.,. MAANDAG 5 JUNI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT CORDOBA - Nederland heeft een waarschuwing gehad. De schotten staan (vrijwel) op de keien, Peru heeft zich zaterdagavond aangediend als kan didaat voor een topplaats in groep 4. CORDOBA - Ally Macleod een dag later. „Wij hebben de slag verloren, maar de strijd is nog niet gestreden". De Schotse coach ging ver te rug in de geschiedenis. Naar 1314, toen het Schotse leger onder Robert the Bruce bij Bannockburn (tussen Glas gow en Edinburgh) een let terlijk historische en on verwachte overwinning op de Britten behaalde. Het Stalingrad uit de tweede we reldoorlog, Den Briel uit on ze eigen geschiedenis. Er stond een andere Macleod. Er was eigenlijk niet zo veel over van de uiterst zelfver zekerde coach, die ooit in Paisley, bij St. Mirren zijn carrière begon. Als zovele Schotten ging hij over de grens", die ondanks Ban nockburn voor buitenlan ders een fictie is. Hij speelde bij Blackburn Rovers, ver loor ooit een Engelse cupfi nale en keerde terug naar het noorden, naar Edinburgh en Hibernian. Voor hij werd ge vraagd Willie Ormond op te volgen was hij manager bij Ayr United (dat hij naar de eredivisie bracht) en Aber deen, dat onder zijn leiding een plaats veroverde tussen de Schotse reuzen Rangers en Celtic. Op 18 mei 1977 werd hij bondscoach van een ploeg die zijn eerste kwalifi catiewedstrijd voor het we Schotse coach Macleod: reldkampioenschap, in Praag tegen Tsjecho Slawa- kije, al had verloren. Macleod echter maakte er een winnende ploeg van. Het succesverhaal van de coach eindigde 54 weken ge leden nadat hij was begon nen aan het grootste karwei. Een werk dat hem net als al zijn andere prestaties een basis leek te geven voor een in bepaalde opzichten niet Britse zelfverzekerdheid. Macleod was nog steeds aan het einde van de wereld, waar hij op een wat kille za terdagavond plotselinge was neergezet. Hij had nog het niet verwerkt. „Zoals wij na rust speelden, zouden wij zelfs hebben verloren van een amateurploeg". Eerlijk namelijk is hij gebleven. Maar hoe kon het gebeuren? „Wij hebben vijftien minu ten goed gespeeld en als wij dat nog een kwartier zouden hebben volgehouden, was de wedstrijd voorbij geweest. Maar wij begonnen plotse ling ballen weg te geven, wij ontspoorden en daarbij zijn wij eigenlijk weg gespeeld. Ieder die er bij betrokken was weet hoe wij hebben ge voetbald. Zeker ook de spe lers". Kenny Dalglish bijvoorbeeld maakte die woorden van Macleod bijzonder duidelijk. Hij speelde zaterdagavond zijn 55ste wedstrijd voor Schotland. Zeven jaar na zijn debuut, als invaller in Aberdeen tegen België had hij Denis Law geëvenaard als Schots record-interna tionaal. Gevraagd naar zijn gedachten over zijn record- wedstrijd zei Dalglisch: „Ik praat er liever niet over, nu niet en nooit". Toch had Schotland kunnen winnen. „Wij hebben", legde Macleod uit, „Twee keer beet gehad. Twee keer ook heb ben wij de vis van de haak laten gaan. Eerst nadat wij op 1-0 waren gekomen en verder hadden kunnen gaan, Vervolgens in die rampzali ge twee minuten na rust. Jordan miste een geweldige kans, Masson scoorde niet van de stip. Wanneer wij weer een voorsprong zouden hebben genomen, was er nog niets aan de hand geweest. Het ging er namelijk niet om of Peru goed speelde of niet. Het enige dat werkelijk heeft geteld in deze wedstrijd was dat wij er niet waren. „Wij hebben niets van ons vuur en temperament getoond. Wij zijn blijven steken in on ze onmacht. Schotland staat na ruim zes en een halve eeuw weer voor Bannock burn." Macleod is er nu echter niet echt gerust op. „Ik dacht dat wij vier punten nodig had den om te overleven. Wij kunnen nog steeds vier pun ten halen, maar zelfs dan is er geen enkele zekerheid dat er voor ons in dit toernooi nog een volgende ronde zal zijn". De overwinning van Peru, 3-1 is echter enigszins misleidend. De kracht van Peru is in het volge pakte stadion van Cordoba ver tekend overgekomen, want voor 46.792 toeschouwers heeft Schotland een onvoorstelbaar slechte wedstrijd gespeeld. Het meest verbazingwekkende was dat niet alleen het voetbal niet best was, maar dat het helemaal niet Schots was. De ploeg zat vol komen vast door het opnieuw falende middenveld, Masson, Rioch en Hartford. Net als tegen Engeland haalde coach Macleod, Masson en Rioch, het absoluut onmachtige duo te laat uit het veld. Gemmill en Macari kregen nog twintig minuten de kans, maar toen was alle leed al ge schied. Peru stond met 2-1 voor. Eer de twee nieuwelingen zich hadden aangepast had Cubillas al veilig gesteld De kleine Teofilo Cubillas en doel man Ramon Quiroga hebben in feite de Schotten verslagen. Door hen is de verrassing verwerke lijkt. Cubillas opende de Schotse verdediging voor de gelijkmaker van Cueto en scoorde vervolgens nog twee keer met schitterende schoten van buiten het straf schopgebied. Quiroga, de enige topkeeper van de wereld die met afgezakte kousen voetbalt, stopte een goed kwartier na rust een strafschop van Masson. Een voorbeeld van hogere rechtvaar digheid trouwens, want de over treding van Diaz tegen Masson was veel minder overtuigend dar/ de komedie van de Schot. IPif Eriksson uit Zweden echter trap te erin. Een minuut later dook Quiroga de bal uit de rechterbo venhoek. Het was niet zijn enige opmerkelijke reactie. Geen mi nuut eerder had hij Jordan, die van vlak bij hem inschoot van diens tweede treffer afgehouden Een doelpunt dat de Schotten misschien uit hun indolentie had kunnen tillen. Schotland begon met Peru in een koude greep te nemen. Linksach ter Buchan hield de razendsnelle Munante erg kort en voorkwam dat "the yet" zijn sprijnts kon ge bruiken, omdat Cubillas en Cue to in de beginfase nog voorname lijk aan hun verdedigende taak dachten* bleef de Schotse on macht op het middenveld een tijdlang verborgen. Vrij gemak kelijk wandelde Schotland in de richting van Quiroga en na een paar pogingen van Masson en Hartford, was de openingstreffer van Jordan, de afsluiting van een goede combinatie van Rioch en Hartford, een normaal gebeuren Geweldig Schotland leek de wedstrijd in de zak te hebben, schijn echter werd geen werkelijkheid. De achter stand dwong Peru de linies wat naar voren te schuiven en toen bleek dat de ploeg veel meer kon dan in betrekkelijke angst af te wachten wat de door hen ge vreesde Schotten zouden gaan doen. Manzo en Velasques gooi den wat meer lichamelijk geweld in de strijd, Velasques kreeg daarvoor prompt de gele kaart. Maar veel belangrijker was cjat Cubillas zijn blik meer naar voren ging richten. Hij verplaatste het spel, gaf niet alleen goede passes naar vooral Oblitas, maar hij ging zelf door tot in het strafschopge bied, dankbaar gebruik makend van de vrijheid die Rioch Hem bood. In de buurt van de zestien meterlijn vond hij het duo For- syth-Bums van wie vooral Burns voortdurend met lege handen stond. Cubillas was animator van taltijke korte combinaties, waar bij hij niet alleen zijn eigen be hendigheid in de schaal wierp, maar ook gebruik maakte van de vaardigheid van Cueto, Oblitas en La Rosa. Stuk voor stuk ook meesters in de mini-combinatie. Ieder voor zich mannen, die zich zeer wel voelden bij acties die niets aan zuiverheid en snelheid verliezen als zij dienen te worden uitgevoerd op een stukje veld van zakdoek-formaat. De Schotse verdediging begreep dat niet helemaal, maar semi-prof Alan Rough in het doel, hield de boot nog even af. De part-timer uit Glasgow kwam een paar keer opmerkelijk attent naar voren om in te grijpen. Hij was echter kansloos toen Cubillas, Cueto en La Kosa het vlak voor rust nog eens probeerden. Cueto kwam tenslotte vrij voor Roughs en schoof de bal van enkele meters langs de kansloze doelman. Macleod bleek in die rust nog geen afstand te heb'oen gedaan van zijn protegé's Masson en Rioch, die nog een poVje verder mochten aanrommelen en hun falen ten slotte ook de goed begonnen Hartford meesleepten. Schot land, dat al geen brekend mid denveld hod, bezat ook geen bouwend rniddenrif en dat werd meer en '.neer dankbaar in het toch al niet zo overtuigend al niet zo overtirigend aanvalsspel. Effect Johnsto7A kwam nauwelijks aan de bal. De voortdurende plaatsver wisseling van Jordan en Dalglish, hadden geen effect meer. De pas ses kwamen niet aan en omdat Peru eigenlijk niet de moed bezat om Tisico te nemen zakte het duel. weg naar een zelfs voor de zwak kere ploegen onaanvaardbaar peil weg. De gemiste strafschop van Masson ontnam de Schotten het laatste beetje overtuiging en oude ster ren als Chumpitaz en Cubillas hebben over voldoende vinger- toppengevoel te beschikken om te merken dat er nu een kans was. Chumpitaz stuurde zijn mannen een stukje naar voren. Munante ging zijn snelheid gebruiken, Oblitas op links durfde opeens tot soli over te gaanaan en Cueto volgde in het spoor van Cubillas. Burns werd een steeds minder zekere sluitpost. De kleine laatste man van de Schot ten moest steeds vaker gaan cor rigeren en de bal bleef maar hem komen omdat zijn eigen midden velders er niets goed mee dede. Twintig minuten voor tijd, de Schotten konden de gemiste strafschop van Masson en de on gelooflijke redding van Quiroga nog niet vergeten zijn, barstte de bom plotseling. Een combinatie van Peru was vastgelopen op het duo Forsyth-Burns en de bal sprong naar Cubillas. De mid denvelder bleek het schot in de voeten te hebben dat werkelijk klassespelers eigen is. Rough was kansloos. Schotland ook, maar de Schotten wilden het nog niet begrijpen. Macleod stuurde Gemmil en Ma cari, die nog nauwelijks waren opgewarmd het veld op. Het tweetal presteerde weinig meer dan Masson en Rioch die voor hen hadden plaats moeten ma ken. Dalglish en Jordan bleven verstoken van speelbare ballen. De Schotten gingen wel iets meer druk uitoefenen. Daar wachtte Peru op. De middenvelders Cue to en Cubillas, die zelf vrij veel ruimte hadden gegeven, kregen nu een gelijke kans en maakten er gretig gebruik van. Razendsnel, met werkelijke flits-acties schoot Peru af en toe naar voren. Een kwartier voor tijd kon Kennedy de uitbrekende Oblitas slechts afstoppen door hem neer te leg gen. Cubilla nam de vrije trap van achttien meter en bleek ook een stilliggende bal precies naar de plek te kunnen sturen waar zelfs een uitstekende doelman als Rough niet bij kon komen. Geschorst BUENOS AIRES - De Hongaren Nyilasi en Torocsik, die afgelo pen vrijdag in de wedstrijd te gen Argentinië uit het veld wer den gestuurd, zijn door de tucht- commissie van het WK-eind- toernooi voor één wedstrijd ge schorst. Die straf is zaterdag middag in Buenos Aires be kendgemaakt. Dit betekent dat de twee 23-jarige spelers morgen in Mar del Plata de wedstrijd Hongarije-Italië vanaf de tribune moeten bekij ken. Daniel Passarei la (Arg), Marco Tardelli (Ita), Michel Platini en Henri Michel (beiden Fra), die allen in hun eerste wedstrijd een gele kaart kregen, werden door de commissie gewaarschuwd. LIMA- De Peruaanse hoofdstad Lima bood zaterdag hetzelfde aan zicht als Buenos Aires en Tunis de dag tevoren. Na de overwinning van 3-1 van het nationale vlaggeschip, volgens velen gedoemd snel te zinken in het WK-eindtoernooi, op Schotland trokken duizen den fans de straten in om aan elkaar te laten zien hoe blij men was met het onverwachte resultaat. Feestvieren na een voetbalover winning lijkt internationaal, want Argentijnen en Tunesiërs deden hetzelfde na de zeges van hun landen op respectievelijk Hongarije en Mexico. Generaal Francisco Morales, hoofd van de militaire regering van Peru, kon in het nationale feestgewoel niet achterblijven. Hij deed het met een gelukstelegram aan de nationale selectie wat ingeto gener "Ik wilde de eerste zijn om jullie te feliciteren en dat doe ik uit naam van het Peruaanse volk en de regering", telegrafeerde hij. "Jullie triomf toont wat mensen met discipline, toewijding en solidariteit kunnen bereiken" In Lima waren tijdens het gebeuren dë straten uitgestorven, daar ieder die in zijn buurt een televisietoestel had, zonder onderbre king keek. Na de overwinning waren de straten overvol met toete rende auto's en juichkreten uitslaande voetbalfans. Ook in andere steden van het land waren dit soort taferelen te zien. CORDOBA - „Het Schotse elftal is vooral door zijn onzekerheid opgevallen. Ik zal nog een keer terug moeten komen om de Schotten te zien. Ik kan mij niet voorstellen dat zij tegen Iran de zelfde ploeg in het veld brengen en dat zij nog een keer zo slecht spelen." Arie de Vroet ver klaarde dit na afloop van de confrontatie Schotland-Peru, die hij in zijn kwaliteit als spion voor Happel had bekeken. „Dat was één kant van de zaak, de andere zijde, Peru dus, is voor Nederland belangrijker. Hun in dividuele techniek heeft mij ver baasd, maar ook dat zij er een paar spelers tussen hebben staan, die zonder meer schoppers zijn, Velasquez en Manzo met name. Het zal voor Ernst Happel nodig zijn de tactiek aan te passen. Wij zullen tegen dit elftal natuurlijk niet met slechts drie verdedigers kunnen spelen. Tegen Iran is drie man voldoende, omdat we wisten dat die ploeg met twee spitsen zou spelen. Dan houd je er altijd nog een over, maar tegen Peru zal een vierde verdediger nodig zijn. Hun buitenspelers zijn erg gevaar lijk. Ik vond Munante zelfs nog moeilijker te bestrijden dan Obli tas. Munante heeft een geweldige sprint in de benen, maar hij bezit ook nog een paar leuke schijn- Arie de Vroet: "Ik kan mij niet voorstellen, dat Schotland tegen Nederland zo slecht zal spelen" bewegingen en hij kan zowel bui tenom, wat hij meestal wil, als binnendoor. Wanneer hij kort gehouden wordt, is hij minder dreigend." Wat De Vroet ook had verwonderd was de agressiviteit waarmee Pe ru voetbalde en de conditie van de ploeg. „Wanneer er mogelijk heden zijn", zei hij, „komt men erg snel uit en een speler als Cu billas is een zeer belangrijke fi guur in het elftal. Hij is 31 jaar, maar hij toonde opnieuw aan dat leeftijd in voetbal niet zo veel be tekent, wij hebben trouwens mannen die ouder zijn". Nadelig Waar het voor Nederland nadelig is dat de serie in Mendoza wordt af gesloten met de ontmoeting te gen Schotland, daar is het aan de andere kant volgens De Vroet een voordeel dat niet tegen Peru moest worden begonnen. „Wij zijn nu gewaarschuwd en voor ons is het nog niet te laat. Wij kunnen nu nog maatregelen ne men. Ik heb een aantal dingen ontdekt waar wij rekening mee moeten houden, maar ook een paar waar wij ons voordeel mee kunnen doen. Peru speelt in de ruimtedekking en dat is volgens mij gunstig voor Nederland. In de periode dat Schotland twee spit sen in het centrum had, werden die opgevangen door Chumpitaz en Manzo, schoof er een van die twee naar buiten, dan werd die automatisch overgenomen door de flankverdediger die daar stond. De laatste vier spelen vrij wel op een lijn en de middenvel ders geven ook een bepaalde vrijheid aan de tegenstander. De Schotten hebben daarvan geen gebruik gemaakt. Dat was niet in de eerste plaats een verdienste van Peru, maar een gevolg van het slechte spel van de Schotten. Na rust verwachtte ik dat er nog wel iets van hen zou komen, maar zij konden zelfs geen pressie uit oefenen."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12