'Kans is sehr gross ja, dat we gaan veranderen' 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Ernst Happel in de knoei met eigen systeem - - MAANDAG 5 JUNI 1978 MENDOZA - De drankjes smaakten niet: de sandwiches werden half naar binnen ge propt. Oranje was stuk, nee niet lichamelijk maar wel geestelijk. Jn de tweede helft begon het eindelijk wat beter te lopen", meende Rob Ren senbrink. „Toen zag je weer die combinaties. Met René ging het lekker. We konden eindelijk elkaar de ruimte in sturen. Nee, in de eerste helft was het een zielig gedoe. We trokken met teveel mensen het centrum in. Nou dan is het voor een verdediging altijd gemakkelijk om je af te stop pen. We moeten het meer over de vleugels gaan zoeken. Mis schien lukt het wel tegen Pe- Rob Rensenbrink, de man van de drie doelpunten heeft zich in Argentinië in één klap ma teloos populair gemaakt. Zijn naam verscheen in grote let ters op het scorebord: Rensen brink tres golos". ,Ach, dat doet me niet zoveel. Het maakt me niet wie er scoort als er maar gescoord wordt: Maar dat gras hè, die bal liep niet. En wat was het zwaar." Bijval Een opmerking die bijval kreeg van alle spelers. Men wenste het niet als excuus aan te voe ren, maar de nieuwe grasmat in het stadion van Mendoza kan wel eens Oranjes sterkste tegenstander worden. „Jon gens als René en Willy van de Kerkhof die een enorm loop vermogen hebben komen zo niet uit de verf, en wat te den ken van Arie Haan. Die is al zwaar. Die heeft afgezien". Arie Haan luisterde en knik te. Hij was kapot. Jn de eerste helft kwam ik nog wel eens in de combinatie voor, maar na de rust heb ik me suf gelopen. Als je dan geen bal aanraakt zakje weg. Echt ik had angst voor dat veld, maar zo nee, dat had ik in mijn stoutste dromen niet durven denken. Ik kan niet zeggen dat ik tevreden ben. Het was zoeken naar elkaar. Gek als je dat vergelijkt met die wedstrijd in Parijs tegen Brugge. Waarom liep het toen dan wel. Of zou Brugge ons inderdaad een vrije door gang hebben gegeven. Ik weet het niet". Dat Oranje op een zwaardere tegenstand was gestuit dan vermoed, verkondigde René van de Kerkhof. De snelle bui tenspeler van PSV, die in de tweede helft op eigen verzoek van het veld ging en vervan gen werd door Nanninga, zei: Jk vond ze hard en gemeen. Ze waren enorm opgepept. Dat merkte je. Nee ik denk niet dat ik iets gebroken heb. Ik denk dat ik mijn pols ge kneusd hebDe strafschop was terecht toen ik gepakt werd.In de tweede helft ging het steeds meer pijn doen. Toen het een maal drie-nul was vond ik het welletjes. Er komen nog meer wedstrijden." Piet Schrijvers, die zich op nieuw voorbij gestreefd zag door Jan Jongbloed, had met gemengde gevoelens op de bank gezeten. Het deed hem toch wel iets dat hij weer in „oude" Jan zijn meerdere moest erkennen. ,JJee,Happel heeft geen verklaring gege ven, dat hoeft niet. Het is zijn gedachte, dat moet je als spe ler accepteren. Ik wist woens dag al dat ik niet zou soelen. Jan stond in de basis en ik mocht het laatste half uurtje nog even meespelen tegen die club uit Mendoza. Dan kun je zelf je conclusies trekken. Mis schien dat ik een kansje maak als we tegen Schotland spelen. Want om zowel in 1974 al nu continu op de bank zitten is geen lolletje. Dat gaat toch knagen. Maar we blijven la chen." De sandwiches bleven staan. Happel gaf, nadat hij in vele talen de pers te woord had ge staan, het teken om te vertrek- MENDOZA - Met hemelse blikken staarden elf Iranezen naar hun tegen standers. Op foto's moesten alle handtekeningen komen van het Neder lands elftal. Een typerend en ook ontroerend moment na afloop van de openingswedstrijd in Mendoza tussen Nederland en Iran. Daar stonden ze, de zonen van de sjah, temidden van de coryfeeën van het wereldvoet bal. Naast sterren als Neeskens, Rensenbrink, Rijsbergen, Krol: spelers die zij slechts kenden van de televisie. MENDOZA - Wim Suurbier heeft na de wedstrijd Iran- Nederland het wereldrecord de Rus' Onitsjenko met een kwartier verbeterd. De rechtervleugelverdediger van Oranje had namelijk vier uur en een kwartier nodig om een plas te produceren voor de dopingcontrole. Wim Jansen, die zich als tweede Nederlan der voor de controle moest melden, deed er slechts" een Voor Suurbier werd het plassen een drama met een feestelijk tintje. Hij kreeg namelijk enorme hoeveelheden te drin ken. Eerst water, maar later bier en whisky. Suurbier dronk tot hem de drank bijna deoren uitkwam, maar na 255 minuten (bijna drie voetbalwedstrijden) produceerde hij eindelijk een hoeveelheidje urine langs de normale weg. De nederlaag van 0-3 tegen Neder land was weggespoeld met liters wijn en het telegram van de sjah was al binnen nog voor ook maar één speler in de kleedkamer was. Slechts één woord had de sjah voor de spelers oven "gefelici teerd". En temidden van dat vro lijke groepje glorieerde trainer- coach Moh^jeranL "We hebben de vice-wereldkampioen van 1974 niet aan het wankelen ge bracht, maar we hebben toch la ten zien dat in Iran best aardig gevoetbald wordt. Nee, dit Ne derlands elftal vond ik niet sterk met wat geluk hadden we een, misschien wel twee doelpunten kunnen maken. Wat is die verde diging zwak" Verafgood De lange, reeds kalende Mohajera- ni, die in Iran verafgood wordt omdat hij in een paar jaar van zijn nationale ploeg een hecht geheel smeedde, raakte precies het ge voelige punt. Inderdaad, wat speelde dit Nederlands elftal in de verdediging chaotisch en ama teuristisch. Een tegenstander met meer inhoud dan Iran had Oranje reeds in zijn eerste wed strijd in moeilijkheden kunnen brengen. Happel was er in Zeist al mee begonnen. Hij wilde iets an ders gaan proberen. De oude Van Hanegem paste niet meer in zijn patroon en met een versterkt en jeugdig middenveld zou Oranje in Argentinië gaan opereren. "Waarom", zo zei Happel toen, "heb ik vier verdedigers nodig. Met Krol, Rijsbergen en Suurbier heb ik genoeg klasse in huis". En zo gebeurde. Op het midden veld zou de interim-bondscoach van de KNVB een stel raspaard- jes neerzetten. Met Willy van de Kerkhof, Arie Haan, Johan Neeskens en Wim Jansen moest de eerste verdedigingslijn sterk genoeg zijn. De vedetten in de verdediging zouden slechts de slippertjes van het viertal glad strijken. In Argentinië, in de eer ste week, experimenteerde Hap pel opnieuw. Een amateurclubje uit Mendoza werd als tegenstan der gedeklasseerd en Oranje oe fende naar hartelust. Toch bleek toen al dat Happel met zijn nieuwe strijdplan op de ver keerde weg was. Goed, hij had Willy van de Kerkhof de opdracht gegeven om af en toe als links achter wat vuil werk op te knap- Iran ging vaak grof te werk. Neeskens werd het slachtoffer. Verzorger Pierre van den Akker en Arie Haan verlenen hulp. pen. Een taak die Van de Kerkhof wel aankon. Maar de Argentijnse amateurs slaagden er in om tot driemaal toe het Nederlandse elf tal juist in die hoek volledig weg te spelen. Ernst Happel deed ech ter of zijn neus bloedde en sprak drie dagen voor de eerste wed strijd: "Ach wat, ze zijn profs. Ze moeten zelf toch begrijpen wan neer er van posities gewisseld moet worden" Niet zeker De eerste die Happel aanklampte was Willy van de Kerkhof. Hy vertelde zijn coach dat hij zeker niet die rol in Oranje wilde spe len. "Ik moet een speler achter me hebben", zei Van de Kerhof, "anders voel ik me niet zeker" Ernst Happel heeft zich die woorden aangetrokken. Voor hem was er nog een oplossing. Dan Wim Jansen, zo dacht de Weense tacticus. En zo gebeurde. "Ach wat is Iran nou". Dat geëxperimenteer met Orapje heeft tot precies een kwartier na het begin geduurd. En weer lag de zwakke plek van dit Neder lands elftal in de linkerkant van de verdediging. De gaten waren zo groot dat een heel Iraans leger er doorheen had gekund. Geluk kig voor Happel zagen de Iraanse voetballers dat niet. Tot na pre cies een kwartier spelen de bal zeer toevallig wel in de voeten van Faraki rolde. Tot diens ver bazing floot de Mexicaanse scheidsrechter niet en lag er een heel open veld voor hem. In de verte staarde Jongbloed en de weg leek nog lang. In zijn omge ving was geen oranjeshirt te zien. De afloop was niet catastrofaal omdat Ghassempour zo schrok van de mogelijkheid dat de bal angstig langzaam naast' de bui tenkant van de paal rolde. De ingreep was direct en duidelijk. Happel sprong op en dirigeerde Wim Suurbier naar links. Een noodgreep, maar wel een nood zakelijke. Happel: "des duivels was ik in de rust. Je kunt die voetballers alles zeggen, maar denken doen ze niet. Er moet toch iemand zijn die ziet dat Iran in plaats van twee met drie spits- spelers opereerde. Ja, ook voor mij was dat een verrassing. Maar kunnen ze dan zelf niet iets be denken. Amateurs zijn het". Niet dat Ernst Happel voor dat lich te vergrijp zijn team desavoueer de, maar het klonk toch als een excuus. Happel zelf heeft we kenlang gedraald en kon niet be slissen. Het povere Iran dat con ditioneel, zo bleek later, in de tweede helft volledig in elkaar klapte, had Happels' ongelijk aangetoond. Wat nu? Is het mogelijk dat Happel tegen Peru en Schotland, ploe gen die duidelijk veel sterker zijn, >rv» - S,J| WÊÊBmmmw MM9VaBBBNNHBaBHHMHMKVVMKSHk9BH Doelman Hejazi wordt door Rob Rensenbrink naar de verkeerde hoek gestuurd. Nederland leidt met l-Ü. met zijn nieuwe opzetje weer van start gaat? De nors kijkende We ner lichtte toch een tipje van de sluier op. Nee, hij wenstte niet toe te geven dat hij op de verkeerde lijn zat maar ventileerde wel: "Ik wacht eerst het rapport van Arie de Vroet af die de wedstrijd Peru- Schotland heeft bekeken. Dat beslis ik pas. De kans is gross ja, sehr gross, dat we gaan verande- Ondanks deze problemen is Ne derland in zijn eerste duel niet onderuit gegaan. Dat kon ook niet, omdat Iran te zwak was. Gelukkig maar, want de sterren uit het zo kleine Nederland dat op voetbalgebied een naam heeft op te houden hebben in Mendoza niet laten zien tot welke presta ties zij werkelijk in staat zijn. Dit Oranje telde te veel zwakke plek ken. Slechts enige spelers en dan met name Rensenbrink, Rene van de Kerkhof en Suurbier wa ren enigszins herkenbaar. De rest ploeterde rond, zo zelfs, dat de veertigduizend Argentijnen die aanwezig waren, vaak schrille fluitconcerten over Oranje lieten neerdalen. Nee, de Argentijnen waren met hun gedachten meer bij Peru-Schotland. Wonderen De meegebrachte radio's deden wonderen. Zeker toen Peru zijp winnende doelpunt maakte. Een gejuich barstte los en oranje keek verbaasd omhoog. Inderdaad dat kon geen bijval zijn voor de ver richtingen van dit Nederlands elftal. Rob Rensenbrink heeft met drie doelpunten, twee keer scoorde hij uiteen strafschop, zijn tweede doelpunt was een magnifieke kopbal, Nederland in zijn poule op de eerste plaats gezet. Een po sitie die dubieus is. Met Peru en Schotland zal Nederland veel meer moeite hebben Voor ERnst Happel is de sparringpart ner die iran was n et op tijd ge komen. Het roer gaat om. Een van de aanvallers zal moeten vallen voor een verdediger. Met Jan Poortvliet in de ploeg en de ho peloos falenden rep op de bank is de kans groter dat dit Oranje, dat zijn grote leider Johan Cruyff niet meer heeft, het in Argentinië best ver kan schoppen. Alleen over een plaats bij de laatste vier durft niemand te praten. De weg is nog erg lang, aan Happel de taak om de juiste richting in te slaan. Dankzij Iran weet hij wat hem te doen staat.- ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11