Moboetoe wil breuk met België Israëlische dreigt met vertrek NAAST HET NIEUWS Wagner - in afwachting uitlevering - in de cel icoenruties] Koerden weer in opstand Van ons magu een goedkoper zonnescherm kopen. Als u maar weet wat u Doven het hoofd hangt. Leer] Iwindsurfenl |n één dag in Reeuwijk! VRIJDAG 2 JUNI 1978 BONN (AFP) - Een van de veertig meest gezochte Westduitse terroristen, Michael 'Bommi' Bau- mann, heeft verklaard dat de Rote Armee Fraktion (RAF) zal overgaan tot het gebruik van kernwapens. In een op een geheime plaats ge voerd vraaggesprek met het Westduitse blad Stern zou 'Bommi' hebben gezegd dat het toepassen van kernwapens 'in de logica van deze tijd en in die van de Rote Armee Fraktion' beslo ten ligt. "De dood van Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Ras- pe heeft bewezen dat het West duitse fascisme in het volle daglicht is getreden. Er bestaan voor de Westduitse terroristen daarom geen grenzen meer', zei hij. Baumann is de oprichter van de "beweging van de 2e juni", die eind 1974 de RAF verliet. Hij zei te geloven dat zijn vroegere ka meraden van de RAF in staat zijn een simpele atoombom te maken, maar hij vond het waarschijnlij ker dat zij een wapendepot zou den overvallen cm kernwapens te bemachtigen. In Joegoslavië zijn onlangs acht Westduitse RAF-leden gearres teerd en niet vier, zoals tot dusver was aangenomen. Het Westduit se blad Kölnische Rundschau meldde gisteren dit "van niet-of- ficiële zijde" te hebben vemo- De vier tot dusver onbekende ver moedelijke terroristen zouden geen "figuren van het eerste plan zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn kon niets over een eventuele arrestatie van nog vier personen zeggen. Ook een woordvoerder van het Joegosla vische ministerie van buiten landse zaken zei gisteren niets te weten van een arrestatie van meer dan vier Westduitsers. Hij zei verder dat de Joegoslavische regering met haar verzoek aan Bonn om uitlevering van vier van terreur verdachte Joegoslaven die vorige maand in West-Duits- land waren gearresteerd niet aan een "ruil" denkt. Het West-Duitse uitleveringsver zoek en dat van Joegoslavië moesten volgens hem worden gezien als "parallel lopende stap pen in het kader van de samen werking tussen beide landen bij hun strijd tegen misdaad en ter reur als een internationaal kwaad." KINSJASA (Reuter/AFP/UPI) - President Moboetoe van Zaire heeft vandaag het politieke bureau van de Volks beweging van de Revolutie, de eenheidspartij van Zai re, geraadpleegd. "Algemeen meent men in Kinsjasa dat dit overleg zou kunnen leiden tot de terugroeping van de ambassadeur van Zaire in België". Dit heeft het Zaï rese persbureau bekendgemaakt. Het overleg werd gevoerd in Loe- boembasji, de hoofdstad van de provincie Sjaba, waar Moboetoe zich op het ogenblik bevindt. Het persbureau vervolgde: "Van dezelfde zijde werd er aan herin nerd dat de Zaïrese ambassa deurs in Afrikaanse landen zoals Algerije en Libië werden terug geroepen. Het zou onjuist zijn een tegenovergestelde politiek ten opzichte van de oude koloniale mogendheid, België, aan te ne men waar men plannen heeft om het bewind in Zaïre aan het wan kelen te brengen" 'België was steeds de oorzaak van alle ellende in de republiek Zaïre tot nu toe" Oppervlakkige diplomatieke be richten meldden dat rebellen en regeringstroepen in de noorde lijke provincie opper-Zaire met elkaar in botsing kwamen. In dat gebied deden zich in het begin van de jaren zestig moeilijkheden voor waarop Belgische parachu tisten in Stanleyville werden neergelaten om de blanken te redden die uitgemoord dreigden te worden. De in Brussel geves tigde Kongo-Loemoemba-natio- nale beweging deelde mee dat haar troepen aanvallen uitvoer den om wapens te bemachtingen in garnizoenen aan de grenzen met Oeganda en Soedan en dat er plaatselijke opstanden ontston den. Daarbij was er geen sprake van Cubaanse of Sovjet-steun. Koper leveranties Het Zaïrese persbureau sprak be richten uit België over moeilijk heden in het oosten en noordoos ten van Zaïre tegen. In Brussel deelde de Soza- com-maatschappij mee dat zij na 1 juli de koperleveranties zou halveren vanwege het instorten van de produktie. De produktie zou op een beperkte schaal bin nen drie of vier weken kunnen worden hervat mits de mijnen drooggepompt kunnen worden en er voldoende Europeanen overgehaald kunnen worden te blijven. Een groep Belgen uit Likasi zei echter in een brief aan haar rege ring dat het onmogelijk is te blij ven zonder voldoende bescher ming. Ofschoon velen van hen langlopende contracten hebben zouden zij vertrekken tenzij Bel gische parachutisten in bevol kingscentra zouden worden ge stationeerd. De politieke druk in België maakt dit echter onwaar schijnlijk. De Franse minister van buiten landse zaken, Louis de Guirin- gaud, zei gisteren echter dat ver moedelijk volgende week een eenheid Afrikaanse groepen naar de provincie Sjaba zal worden gezonden. In de commissie van buitenlandse zaken van het parlement zei hij dat bepaalde Afrikaanse landen nu een of andere vorm van hulp aan Zaïre overwegen. Voor de 100.000 zwarte inwoners van de stad Kolwezi worden de levens omstandigheden steeds moeilij ker. Er is gebrek aan alles. Na het vertrek van de Franse en Belgi sche valschermtroepen heeft het plaatselijke garnizoen de stad volkomen uitgeplunderd. De buit, voornamelijk afkomstig uit de huizen van de 250.000 geëva cueerde blanken, is volgens di plomatieke kringen voor een groot deel in regeringsvliegtui gen weggevoerd. Er is nog maar één blanke in Kol wezi buiten een paar werktuig kundigen die dagelijks per vlieg tuig uit Loeboemhasji komen om te proberen de blankgezette ko permijnen weer produktief te krijgen. Er is al dagen lang geen voedsel m Kolwezi aangevoerd. De laatste vrachtwagens van het Rode Kruis die de stad bereikten, zijn door de zwarte bevolking be stormd. uitsluitend^^! elne groepjes van] imax. 5 6 personen I I zoutmansweg 18-20, reeuwijk BEIROET (AFP/UPI) - Het Liba nese weekblad "Al Hawadess" weet te melden dat er sterke Iraakse eenheden naar Koerdis- tan in het noorden van Irak zijn gezonden om het verzet te breken van de opstandige Koerden die weer naar de wapens hebben ge grepen. Volgens het blad besloot de Iraakse regering tot ingrijpen van het le ger na een overval van de Koer den op een militaire buitenpost in Mosoel in het noorden van Irak. Bij deze overval die op 24 april werd gepleegd, kwamen onge veer 30 mensen om het leven. De Iraakse troepen zouden op fel verzet van de rebellen zijn gesto ten. Uit een onderzoek van de Iraakse autoriteiten, aldus 'Al Hawadess', is gebleken dat de verschillende groepen Koerden zich herenigd en hergegroepeerd hebben met steun van de Russen die hun ook wapens leverden. De drie belangrijkste rebellenleiders zouden zich verzoend hebben. Het Libanese blad 'An Nahar' voegt hieraan toe dat een aantal Iraakse communisten naar het noorden is gevlucht en zich heeft aangeslo ten bij de opstandige Koerden om aan terechtstelling te ontko men. Het blad citeert in dit ver band een verklaring van de in Sy rië gevestigde 'Koerdische Na tionale Eenheidspartij', waarin er SAO PAULO (Reuter) - de Braziliaanse politie heeft de 66-jarige Gustav Franz Wagner, die beschuldigd wordt verantwoordelijk te zijn voor de dood van meer dan 250.000 joden in de concentratiekampen Treblinka en So- bibor, gisteren in verzekerde bewaring gesteld. volgorde: 1) aan het land op welks gebied de ernstigste misdaden zijn gepleegd, 2) het land dat het eerst om uitlevering verzoekt wanneer de misdaden even ern stig zijn geweest en 3) het geboor teland van de beklaagde wanneer de verzoeken gelijktijdig gedaan worden. Wagner had zich woensdag vrijwil lig bij de politie gemeld. De Bra ziliaanse politie zei toen dat er bewijzen waren dat Wagner on derbevelhebber van beide kam pen was geweest, hoewel hij zelf volhield alleen sergeant in Sobi- bor geweest te zijn en Treblinka nooit gezien te hebben. Israël, dat geen uitleveringsverdrag heeft met Brazilië, heeft ver klaard er geen bezwaar tegen te hebben wanneer Wagner naar een ander land wordt gebracht mits hij daar wordt berecht. Een Westduitse rechtbank heeft gisteren officieel een arrestatie bevel tegen Wagner uitgevaar digd, waarmee de mogelijkheid van een officieel uitleveringsver zoek door West-Duitsland is ont staan. NEW YORK - Vol verbazing en afschuw kijken deze twee mannen op de zoveelste verdieping van een flatgebouw in New York naar een hulpeloze Diana Terdik die naar beneden valt. Diana was bezig met een stunt toen het mondstuk waaraan ze hing af brak. De ongelukkige acrobate bracht er weliswaar het leven vanaf, i liep breuken en kwetsuren haar hele lijf op. ADVERTENTIE Een communiqué van het ministe rie van justitie zegt dat dit op ver zoek van West-Duitsland is ge daan. Wagner zal hangende de uitwijzingsprocedure worden vastgehouden. Het communiqué zegt dat West- Duitsland nu 90 dagen de tijd heeft voor het officieel indienen van een verzoek om uitwijzing Daarover moet het hoogge rechtshof beslissen. Het ministerie zegt voorts dat voor rang zal worden verleend in deze Imp. Kinotechniek 02968 - 63 55 ROKERS VOOR RECHTBANK Een vrouw uit het Amerikaanse Mount holly die elke dag met de bus op en neer rijdt naar New York, een afstand van ongeveer 250 kilometer, ergert zich aan rokende mede-passagiers. En ze doet dan ook heel wat om ze, tijdens de rit, te laten ophouden met roken. Mevrouw Hart, een 42-jarige biologe die werkt vooreen milieu-ad viesbureau in New York, heeft 2 passagiers voor het gerecht gedaagd op grond van een wet die het roken in een openbare bus verbiedt. En met succes. De rokende passagiers negeerden haar verzoek om in de bus het roken te laten en ook de buschauffeur weigerde de passagiers te vragen met roken op te houden, aldus mevrouw Hart. Vervolgens spoorde zij via de nummerborden van de auto's van twee passa giers, die bij de bushalte geparkeerd stonden, de identiteit van de overtreders op. Ze noteerde de data waarop deze passagiers ille gaal gerookt hadden en gaf de gegevens door aan de rechtbank. De twee passagiers werden daarop door de rechter tot een boete van 25 dollar (55 gulden) elk veroordeeld. Maar daarmee is de zaak nog niet afgelopen, één van de veroordeelde passagiers, mevrouw Isetti, heeft een klacht ingediend tegen mevrouw Hart, omdat die haar getreiterd had door te dreigen haar sigaret met een waterpistool uit te maken. EXAMEN OP NIVEAU Drie Schotse scholieren hebben deze week hun examen afgelegd in een passagiersvliegtuig dat op zo'n tienduizend meter hoogte boven de Atlantische Oceaan vloog. Samantha, Jill en Caroline waren per Boeing 747 op weg naar de Verenigde Staten voor een verblijf in het kader van een uitwisse lingsprogramma van Amerikaanse en Britse leerlingen van mid delbare scholen. Hun uitstapje viel echter net in de periode van de eindexamens en het Britse ministerie van onderwys stond erop dat zij hun exa men biologie op hetzelfde tijdstip zouden doen als degenen die in Schotland achter waren gebleven. Onder toezicht van een leraar kregen het drietal de gelegenheid in een speciaal daarvoor gereserveerde ruimte van de Jumbo de vragen te beantwoorden. VILLA GERED Een zakenman in de Engelse plaats Stroud heeft een dikke hon derdduizend gulden neergeteld voor een ietwat vervallen villa van 25 kamers met een mooi stukje verwilderde grond eromheen. Dat wordt natuurlijk weer ontruiming, afbraak en bouw van een uiterst^winstgevend nieuw flatgebouwtje dat (volgens de bou wers) "precies in deze omgeving zal passen", vreesden vele van zijn stadgenoten. Vooral de natuurvrienden was de schrik om het hart geslagen, want de villabevolking waar het om draaide, was een vruchtbare kolo nie van bijzondere vleermuizen, grote hoefijzerneuzen. Het is een van de laatste kolonies van dit zoogdier in Engeland en vermoe delijk in Europa. Eind goed, al goed. De gefortuneerde zakenman blijkt een natuur liefhebber te zijn en hij heeft aangekondigd dat alles blijft zoals het was: huis en verwilderde tuin gesloten voor publiek, strikt privé voor de grote hoefijzerheuzen, een zeer schuw volkje dat er soms wel drie kwartier over doet om wakker te worden maar dat toch bij de lichtste verstoring van zijn rust neiging krijgt om te vluchten en naar een andere behuizing om te zien. bij de Iraakse Communistische Partij op wordt aangedrongen uit het in Irak aan het bewind zijnde "Progressieve Nationale Front" te treden. Eerder is uit Beiroet gemeld dat er in de afgelopen maand 14 tot 20 Iraakse communisten zijn te rechtgesteld. Dit nieuws werd gepubliceerd toen er in Bagdad een door de Iraakse regering ge steunde perscampagne werd ge voerd tegen de achter de Sovjet- Unie staande communisten en andere linkse groeperingen die gewaarschuwd werden hun posi tie in de regerende coalitie niet te gebruiken om te infiltreren in de strijdkrachten of de macht te grijpen. In 1975 verliep de opstand van de Koerden in het noorden van Irak na het besluit van Iran de groep opstandige Koerden die onder leiding van Barzani stond, geen steun meer te verlenen. Dit be sluit van I ran vloeide voort uit het akkoord tussen Teheran en Bag dad over de verdeling van de scheepvaartrechten in de Sjatt el Arab, de samenvloeiing van de Eufraat en de Tigris die de grens tussen beide landen vormt. De nu 80-jarige Barzani vluchtte naar Iran en ging vandaar naar de V.S. waar hij nu nog verblijft als 'gast' van de Amerikaanse regering.-. De openbare aanklager Hermann Weissing, die door het centrum voor vervolging van nazi-oor logsmisdadigers in Dortmund werkt en om het arrestatiebevel heeft verzocht, zei dat dit onmid dellijk aan de Westduitse ambas sade in Brazilië en het consulaat in Rio de Janeiro zal worden ver zonden. Weissing zei niet in te 5 Wagner niet voor berechting aan West-Duitsland zal worden uit geleverd, hoewel Polen en Oos tenrijk hem ook willen hebben. Wagner is in Oostenrijk geboren, maar toen hij zijn beweerde mis daden zou hebben gepleegd was hij een Duitse functionaris en daarom valt hij onder de Duitse justitie, aldus Weissing. VOETBAL - Het Bulgaarse voet balelftal heeft in Sofia een wed strijd voor het toernooi om de Balkanbeker tegen Roemenië gelijkgespeeld: 1-1. Deze stand was al bij de rust bereikt door treffers van Mladenov (16e mi nuut) voor Bulgarije en Jorda- nescu (34e minuut). TEL AVIV (ANP) - Het hoofdbe stuurvan de Dashpartij, die 15 ze tels in het Israëlische parlement heeft en 4 ministers aan de rege ring heeft geleverd, heeft een re solutie aangenomen, waarin de partij dreigt uit de regering te stappen als het kabinet geen poli tiek gaat volgen, die meer op de vrede gericht is. De resolutie was opgesteld door de minister van verbindingen Meir Amit. Binnen ae partij betekent de reso lutie een poging de gespannen verhouding te verbeteren tussen vice-premier en partijleider Jia- gael Jadin en enkele andere vooraanstaande partijleden, die vinden dat de Dash niet meer dan een passief instrument van Begin is geworden. In de resolutie wordt benadrukt dat alleen "overwegingen van natio nale defensie" de regering moe ten leiden in haar streven naar verdedigbare grenzen, voorts moet het "joods en democratisch karakter" van de staat Isreal een bron van inspiratie zijn voor de vredesonderhandelingen. De Likoedpartij en de Nationale Religieuze Partij beschouwen echter de "historische banden tussen Israël en Cisjordanië" als onverbrekelijk. Het vredesplan van Begin zal de Arabische be volking doen toenemen, waar door het joodse karakter van het land wordt aangetast, aldus de Dashpartij. Opiniepeilingen die onlangs zijn gehouden, hebben aangetoond dat bij nieuwe verkiezingen de Dash praktisch van het politieke terrein zou verdwijnen. Van de 15 parlementszetels zouder er nog maar drie overblijven. De stem men zouden naar de Likoed gaan, zo kwam in de peilingen naar vo- ADVERTENTIE Luxaflex Zonneschermen.Wij meten-wij monteren-wij garanderen, k Multinationals beschuldigd van druk op Ver. Naties BERN (AFP) - Een Zwitserse orga nisatie heeft gisteren in Bern een reeks "authentieke documenten" gepubliceerd waarin staat dat Zwitserse multinationale bedrij ven hebben geprobeerd de VN ervan te weerhouden een ge dragscode op te stellen die on gunstig voor hen zou zijn. Deze organisatie, genoemd "de verklaring van Bern", is een paar jaar geleden in de publiciteit ge komen door een opzienbarend proces met Nestlé na een publi- katie over "de doder van baby's Nu beschuldigt zij Nestlé, Ciba Geigy, Sandoz, Hoffmann-la Ro che, Brown Bowere en Sulzer er van in de jaren 1972 - 1974 te heb ben geprobeerd "eminente per soncn" die door de VN waren aangewezen, te beïnvloeden en "de VN en de pers te neutralise ren". De organisatie publiceerde voorts documenten volgens welke het Nederlandse bedrijf Philips heeft geprobeerd Sicco Mansnolt, oud- voorzitter van de Europese Commissie, ervan te overtuigen dat hij van mening moest veran deren over de multinationals.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9