sëu „Ik moest tegen Menten" gewoon iets doen Denk nu niet,dat alleen oude auto's olie verbruiken. Shell helpt, deel 7 Alcoholisten vooral overdag achter stuur Eis maand cel tegen tien zwartwerkers Weer klachten ever ambassadeur in Argentinië Militair bij ongeval in Duitsland omgekomen Shell heïpt Haat tegen facisme dreef man tot brandstichting VRIJDAG 2 JUNI 1978 PAGINA 7 'We weten allemaal dat de banen' tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn. lOp bijna elk arbeidsbureau is I een vakaturebank te vinden: een soort kaartsysteem waarin je zelf naar een passende baan kunt zoeken Zonder iets in te vullen en geheel vrijblijvend Maar op het arbeidsbureau wil men je ook graag helpen bij dat zoeken. meer over beroepen, oplei dingen en regelingen. Én ze kennen meer mogelijkheden, bedrijven en personeelschefs Maar bedenk wel hoe eerder je komt. hoe beter Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen Direct doen dus. nog vóórdat je met vakantie gaat En als je toch op het arbeidsbureau boekje "Werkwijzer voor jongeren" mee. UTRECHT - Demonstranten hadden gisteren bij de Paul Krü- gerbrug in Utrecht met banden een wegversperring opgeworpen om op die manier te protesteren tegen de voorgenomen sneltram door de stad. Er werden gisteren in Utrecht nog meer verkeersbelemmerende acties gehouden, onder meer ook gericht tegen sluipverkeer DEN HAAG (SP) - De PvdA- kamerleden Van den Bergh en Pronk en de PSP'ers Van der Spek hebben zich op nieuw geërgerd aan uitspra ken van de Nederlandse am bassadeur in Argentinië over het bewind aldaar. Zo zei de Nederlandse ambas sadeur jonkheer Van den Brandeler deze week in een kranteninterview: "Natuur lijk, wij veroordelen de ex cessen, maar in Nederland ziet men niet in dat het gaat om een kleine, maar zeer lui druchtige minderheid en ik geloof niet dat een natie, een tolk voor het gekrakeel van zo'n groep door de pomp gaat". De Kamerleden vragen zich af of de Nederlandse regering dergelijke uitspraken ook als haar standpunt ziet en zo niet zou de regering dan bereid zijn hem te vervangen. Oegst^eester marechaussee gewond DEN HAAG (ANP) - Bij een ver keersongeluk in het Westduitse Nedersaksen is gistermorgen de 21-jarige dienstplichtig mare chaussee W. F. Sierhuis uit Am sterdam om het leven gekomen. De jeep waarin hij haast de be stuurder zat, reed door nog onbe kende oorzaak tegen een boom. Van de overige drie inzittenden werd een 21-jarige marechaussee uit Oegstgeest zwaar gewond overgebracht naar een zieken huis in Hannover Een derde inzit tende liep licht letsel op en de chauffeur bleef ongedeerd. De brigade-koninklijke mare chaussee in Seedorf stelt een on derzoek in naar de toedracht. De vier militairen maakten deel uit van een marechaussee-detache ment, dat voornamelijk belast is geweest met de verkeersregeling bij een oefening van de genie. Na een overnachting in het oefenge- bied waren zij gistermorgen vroeg met deze eenheid naar Ne derland vertrokken. Het ongeval gebeurde tussen de plaatsen Re- them en Eijstrup. De marechaus sees zijn afkomstig uit de Gene raal Winkelmankazeme in Nun- speet. Half miljoen voor hulp aan Palestijnen DEN HAAG (SP)- De Nederlandse regering heeft 450 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de VN- organisatie UNWRA ten behoeve van hulp aan Palestijnse vluch telingen in Libanon. De UNWRA had om steun ge vraagd omdat haar hulpverlening aan Palestijnse vluchtelingen ernstig ontwricht is door de Is raëlische inval in Libanon. Er is vooral veel meer behoefte aan kleding en voedsel. Bovendien hebben scholen en andere voor zieningen van de UNWRA in de kampen aanzienlijke schade ge leden. Het is een misverstand dat een auto pas olie gaat verbruiken als hij op z'n laatste benen loopt. Elke auto nieuw of oud - verbruikt een beetje olie en dat is echt geen teken dat er iets mis is. Als u daar meer over wilt weten, kijk dan eens in „Shell helpt, deel 7" Nog geen boekje ontvangen? Vraag er 1 Zinen onzin orer olie verkooppunt; vooruwauta, 't kost li geen cent. Elke auto verbruikt olie. Kont rule van het olicpeil is daarom noodzakelijk. Als uw auto meer dan ca.l liter per1000 km verbruikt uordt het tijd om vak kundige hulp in te roepen. DEN HAAG (ANP) - Automobilis ten die overdag onder invloed van alcohol worden aangehou den, onderscheiden zich in bijna alle opzichten ongunstig van be stuurders die in de avond of de nachtelijke uren worden aange houden. Dit concludeert de Mid delburgse commissaris van poli tie dr. D. van Ooijen, ook be stuurslid van Veilig Verkeer Ne derland, in het maandblad Delikt en Delinkwent. Dr. van Ooijen heeft 1081 proces sen-verbaal op grond van artikel 26 wegenverkeerswet (rijdend onder invloed), opgemaakt in Rotterdam in de eerste vier maanden van 1975 en de eerste vier van 1976, geanalyseerd. Hij ging uit van de vraag of rijders onder invloed binnen bepaalde tijdsindelingen onderling ken merkende verschillen vertonen. Als tijdsindeling noemde hij de periode zes uur 's ochtens tot zes uur 's avonds (dag), zes uur 's avonds tot middernacht (avond) en vanaf middernacht tot zes uur 's ochtends (nacht). De "dagrijder" blijkt op alle dagen van de week een afwijkend drink en rijgedrag te vertonen. "Zijn hoge bloedalcoholgehalte, zijn "gevoeligheid" voor herhaling van alcoholdelicten en zijn hoge score voor medicijngebruik springen in het oog. Dit alles zou er op kunnen wijzen dat de da grijder in ernstige mate als een probleemdrinker moet worden aangemerkt", zo concludeert dr. Van Ooijen. De dagrijder zal zijns inziens in het belang van de verkeersveiligheid veel aandacht moeten krijgen. De politie zal attenter op hem moe ten zijn en, als er sprake is van herhaling zal de rechter wellicht strenger moeten straffen. "Zo ja, op welke wijze"?, vraagt Van Ooijen zich af. Ook zou van de dagrijder, als hij met een hoog bloedalcoholgehalte wordt aan gehouden, moeten worden on derzocht of hij een probleem drinker is. Uit de Rotterdamse cijfers is geble ken dat uitgaande van een pro millage van 1.5 in het bloed van de dagrijders 63.8 procent als (aankomend) alcoholist) kan worden gezien. Bij de avondrij ders zou 61.6 pet. en bij de nacht rijders 45.8 pet. die titel verdie nen. Stelt men de grens op 2.5 promille alcohol in het bloed, dan worden er overdag ruim zes maal zoveel (mogelijke) alcoholisten aangehouden dan 's nachts. De drinkende dagrijder is meer bij ongelukken betrokken dan de avond- en nachtrijder. De nacht- rijders komen naar verhouding meer in botsing met stilstaande objecten, zoals bomen en gepar keerde auto's, dan de bestuur ders overdag en 's avonds. Die komen vaker met medewegge bruikers in botsing. Uiteraard speelt hierin de verkeersdrukte een rol. Onderscheid naar geslacht heeft dr. Van Ooijen niet gevonden. Wel bleken de nachtrijders gemid deld het jongst en de dagrijders gemiddeld het oudst te zijn. Waar haalden de bestuurders hun alcoholische dranken? Volgens de Middelburgse commissaris vielen de avondrijders op door huiselijk gebruik. "Mogelijk is dit hierop terug te brengen dat bij de avondrijders meer bestuurders aanwezig zijn die op bezoek zijn geweest bij familie en dergelijke dan bij de nacht- en de dagrij ders". Op de vraag of avond- en dagrijders ook op hun werk drinken, kon dr. Van Ooijen geen antwoord vin den. Ook op de niet-werkdagen bleken de avond- en "vooral de dagdrinkers hun opvallend drinkpatroon ten toon te sprei den". Vooral bij dagrijders bleek het al coholgebruik nogal eens gecom bineerd te worden met gebruik van medicijnen. AMSTERDAM - Met veel moeite komt de 54-jarige Gerard van S. uit Gouda tot een motief voor de brandstichting in de villa van Pieter Menten. Hij zegt: „Ik heb een brandende haat tegen het fascisme. Die is gewoon onblus baar" Op 17 juli vorig jaar werd een flink deel van de Blaricumse villa van de wegens oorlogsmisdaden tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deelde kunstverzamelaar door zijn toedoen in de as gelegd. De schade bedroeg enkele tonnen. Drie mensen, onder wie me vrouw Menten, konden het kapi tale pand op het nippertje verla ten. Jonkheer mr. L. de Beaufort, offi cier van justitie bij de Amster damse rechtbank, hield met zijn eis sterk rekening met het oor deel van de psychiaters die de Gouwenaar hadden onderzocht. Volgens hen was Gerard van S. vanwege zijn concentratiekamp syndroom sterk verminderd toe rekeningsvatbaar. De officier eis te een gevangenisstraf van zeven maanden (gelijk aan het voorar rest), voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering en begeleiding van de reclasse ring met inbegrip van poliklini sche psychiatrische behandeling. De proeftijd werd gesteld op- driejaar. Kaart Aan de hand van een gedetailleerde kaart van het Gooi had Gerard van S. enkele malen in de buurt van Mentens villa De Hom aan de Vliegweg in Blaricum pools hoogte genomen. Hij had er zelfs een keer aangebeld om er zeker van te zijn dat zijn molotov-cock- tail het landhuis van Menten zou treffen. Op 17 juli moest het maar gebeuren. Een lege wijnfles vul de hij met benzine en van een ge scheurde vaatdoek maakte hij een lont. 's Middags om een uur of vier stapte hij in zijn auto en reed hij naar Blaricum. Gerard zelf: „Ik heb er nog wat rondgewandeld. Tegen donker heb ik me verstopt in de bosjes om de villa. Toen het donker was, na tienen inmiddels, heb ik met mijn aansteker de lont aangesto ken en de fles op het rieten dak gegooid. Ik hoorde een plof en ben weggerend naar mijn auto. Ik ben meteen naar huis gereden. Dit resultaat had ik niet ver wacht, maar het was wel de be doeling geweest. Ik dacht dat de fles van het dak was gerold, maar de volgende morgen las ik in de krant wat er allemaal was ge beurd. Ik moest iets doen. Tegen Menten zelf, of tegen zijn bezit tingen. De kranten en zo stonden in die tijd vol over zijn gruwelda den. Daardoor ben ik ertoe ge komen". Kunst Op de vraag van rechtbankpresi dent mr. S. Slagter, of hij erbij had stilgestaan dat er een kostba re kunstverzameling in de villa was ondergebracht, antwoordde hij: „Daar heb ik niet aan ge dacht. Het interesseerde me ook niet. Al die mensen die vermoord zijn, zijn voor mij kostbaarder dan al die schilderijen en kunst bij elkaar". Triest De levensloop van Gerard van S. blijkt triest. Thuis waren er altijd moeilijkheden. Naar zijn zeggen heeft hij alles willen ontvluchten door in 1941 dienst te nemen bij de SS. Gerard heeft er een boek over geschreven, dat zowel de of ficier van justitie als de recht bankpresident in een adem had den uitgelezen. De officier over dat manuscript: „Het is adembe nemende lectuur. Zeer span nend. Ik heb er een avond lang in zitten lezen. Het knappe is dat hij al het gruwelijke wat hij heeft beleefd, ook nog op papier heeft kunnen zetten" Gerard van S. zelf over zijn leven: „Het communisme werd me met de paplepel ingegoten. Later leerde ik ook de bijbel kennen. Mijn vader schopte me toen het huis uit. Toen ik 18 was tekende ik voor het Vrijwilligerslegioen om met de Duitsers aan het oost front tegen de Russen te vechten. Dat is de grootste fout in mijn le ven geweest. Ik heb daarna dan ook een kogel door mijn hoofd geschoten. Die is operatief ver wijderd. Toen ik met ziekteverlof in Nederland was ben ik onder gedoken, een kennis heeft me verraden en ik ging de gevange nis in. Daar heb ik het erg slecht gehad. Door het Kriegsgericht ben ik tot de doodstraf veroor deeld. Op psychische gronden is dat later gewijzigd in acht jaar cel. Ik ben toen naar Dachau ge transporteerd. Begin '45 ben ik door de Amerikanen bevrijd. Na de oorlog werd ik door de Hol landers nog eens anderhalf jaar geïnterneerd omdat ik bij de SS had gediend." Geen spoor De arts die hem in de psychiatri sche observatiekliniek in Utrecht had onderzocht, had van de ope ratie geen enkel spoor kunnen vinden. Rechtbankpresident mr. Slagter vulde als het ware het manuscript aan. Uit die aanvul ling bleek dat Gerard van S. in 1937 is veroordeeld tot terbe schikkingstelling van de regering wegens diefstal, in 1949 wegens poging tot moord op de man die hem in de oorlog zou hebben ver raden tot zes maanden plus tbr, en in 1953 wegens diefstal lot een jaar. In de jaren daarop waren nog enkele veroordelingen ge volgd wegens kleine vergrijpen. In 1975 was hij vrijgesproken van een poging tot brandstichting bij een uitgeverij in Ridderkerk, die overwoog Hitiers Mein Kamp- f uit te geven. De meeste van die daden zou Ge rard, die sinds het overlijden van zijn vrouw vorig jaar voor zijn ze ven kinderen moet zorgen, vol gens de psychiaters hebben ge pleegd om zich te rehabiliteren voor het dienstnemen bij het Vrijwilligerslegioen. Dat be schouwt hij nog steeds als een schandvlek in zijn leven die uit gewist moet worden. „Bij elke daad was een aanlooptijd. Het borrelt en bruist eerst, en dan komt het tot een uitbarsting. In zijn hart wil hij best hulp, in ieder geval erkenning dat hij het in zijn leven zo moeilijk heeft gehad. Hij wil begrip voor wat hij allemaal heeft doorgemaakt. Opname in een inrichting of een gevangenis zou funest zijn. Dat zou averechts werken, en alles weer oproepen", aldus de rapporten. En de officier van justitie bij de inleiding van zijn eis: „Hij heeft zijn hele leven eigenlijk al zoveel boete gedaan. Zijn leergeld heeft hij al be taald". Uitspraak over twee weken. Uit Groesbeek ARNHEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Arn hem heeft gisteren tegen tien inwoners van de Gelderse plaats Groesbeek drie maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen een min- deijarige vroeg hij één maand voorwaardelijk en 250 gulden boe te. De elf maken deel uit van een groep van zestien man, die half januari van dit jaar bij de Duitse grens werd aangehouden. De mannen werkten via koppelbazen in Duitsland en ontvingen daarnaast ook wekelijks werkloosheidsuitkeringen in hun woonplaats. "Het ging zo gemakkelijk, ze deden het allemaal" aldus het verweer van enige verdachten tegenover de Arnhemse rechtbankpresident mr. S. P. Sinia. De groep Groesbekers vormt de voorhoede van een nieuwe groep van 110 Groesbekers die zich later voor dezelfde feiten zullen moeten verantwoorden. De meeste van de elf verdachten reden dagelijks - behalve vrijdags wanneer de werkbriefjes moesten worden ingeleverd - naar Duitsland en verdienden daar ongeveer tien gulden per uur. Sommigen bedreven dit zwartwerk al langer dan een jaar. Omdat velen aanzienlijke schulden hebben bij de gemeente en de bedrijfsverenigingen (sommigen enkele tienduizenden guldens) vroeg hun raadsman te volstaan met een voorwaardelijke straf. Officier van justitie mr. F. Th. Boerwinkel, meende dat met zijn eis van gevangenisstraf een invloed kan uitgaan op andere zwart werkers of fraudeurs of mensen die "in de fout dreigen te gaan" Volgens hem mag de zaak niet alleen worden afgedaan met het terugbetalen van de ten onrechte uitgekeerde werkloosheidsgel- den. Zijn tegenpleiter mr. J. P. G. Poell wilde daarentegen een grote terughoudendheid in deze zaken. Nu het onderzoek naar sociale fraude hevig is geworden betekent dit dat velen een straf is ont gaan. Nu is er sprake van een momentopname. "We moeten op passen hem als zondebokken of als zwarte schapen te beschou wen", aldus mr. Poell. Zijn collega, mr. R. G. L. Janssen, wees erop dat de frauderende Groesbekers, van wie de meesten nog nooit met de politie in aanraking zijn geweest, al genoeg zijn gestraft door de aanhou ding, de ruime publiciteit en de plicht om de zware schulden terug te betalen. 'Bij deze zaak staan twee partijen nu nog als lachende derde aan de kant: de koppelbaas en het Duitse bedrijf dat op een koopje aan arbeidskrachten kon komen", aldus de officier mr. Boerwinkel. Hij kondigde daarbij echter aan dat het lachen de koppelbazen wel zal vergaan als zij zich hebben te verantwoorden en de grote sommen niet afgedragen premies zullen moeten terugbetalen. Uitspraak in alle elf zaken donderdag 15 juni.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7