Anastasio Somoza houdt het in Nicaragua ondanks alles vol PUBLIEK Strandseizoen begint erg onvoordelig voor Zeebad Bereklauw is niets voor overgevoeligen Onderscheidingen voor filmduo Bollenstreek LEIDS TEAM MIKT OP LANDSTITEL VRIJDAG 2 JUNI 1978 door Tips voor deze rubriek kunt U elke Herman van morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook *51 JL M Amsterdam schrijven. Wim Choufour rechts) krijgt de Prijs 1 (Foto: A. de Swart). i Gorkum uitgereikt. Het strandseizoen is nog maar nauwelijks uit de startblokken of in Noordwijk kampt de Maatschappij Zeebad, beheerder van een 3 kilometer lang strand- gedeelte, alweer met een ernsige vorm van vandalis me. Zo namen onbekenden deze week het toiletgebouw van het Zuider- bad onder handen. Er werden leidingen van de muren gerukt, toiletpotten in elkaar getrapt en stortbakken vernield. Ook veel ander materiaal van Zeebad heeft het inmiddels moeten ontgelden. Van strandtenten is het dak stuk gesneden en badhuisjes omver gegooid. "JHet seizoen begint erg slecht voor ons", zegt Zeebad-directeur Dirk Kuyt, "dat voorspelt niet veel goeds. Maar doe er maar eens wat De amateur-speelfilm die de 24-jarige Hillegomse Loes v.d. Zande maakte samen met Sassenheimer Wim Choufour is goed in de prijzen gevallen tijdens het in Gorkum gehouden nationaal ama teur-filmfestival. Niet alleen werd de eerste prijs gewonnen in de categorie speelfilms, maar ook werd de publieksprijs in de wacht gesleept alsmede de Prijs van de stad Gorkum, een onderschei ding voor de beste film van het totale festival. De jury moest in totaal 44 amateur-produkties beoordelen. De win nende geluidsfilm is vervaardigd met behulp van een 8 mm-ca- mera en kreeg de titel "Waanbeeld". De 15 minuten durende rolprent speelt zich voornamelijk af in de Hillegomse biblio theek. Het verhaal concentreert zich rond een steeds agressiever wordende bibliothecaris en een bezoekster, waarbij er aan het slot zelfs een mes aan te pas komt. In de film zijn zes opnamedagen gaan zitten. Er is steeds gewerkt op de zaterdag omdat dan de bibliotheek was gesloten. Een deel van de opnames is gemaakt in Sassenheim, in de Hoofdstraat. Daar staat een oud klooster en één van kamers daar werd uitgekozen als lokatie. Choufour heeft al meer in de roos geschoten met een film. De zeer verdiendelijke amateur is lange tijd lid geweest van de Bollen streek-filmclub Amfi '66 maar begon, na onenigheid met het bestuur, een paar jaar geleden voor zichzelf. Daarbij kreeg hij steun van Loes v.d. Zande, secretaresse bij een bloembollenbe- drijf. De Sassenheimer heeft zelf het script geschreven voor "Waan beeld". Deze bekroonde film zal de weg gaan zoals zovele ama teur-films, namelijk nog een paar keer draaien voor vrienden en bekenden en dan de kast in. Voor Nederlandse amateur-filmers die werken met 8 mm materiaal zijn er op dit moment nog geen mogelijkheden om voor een veel groter publiek naar buiten te treden. Wim Choufour en Loes v.d. Zande zijn inmiddels al weer druk doende met een nieuwe film. De goedgemutste selectie van de Karei Doormanschool. Hetschoolvoetbalelftal van de Leidse Karei Doorman- school, samengesteld uit leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas, doet het opmerkelijk goed. Na eerst Leids en vervolgens dis trictskampioen te zijn ge- worden is de ploeg nu door- gedrongen tot de finalepoule van de strijd om het school- voetbal-landskampioen- schap. En dat dankzij het winnen van de voorronde op de voetbalvelden van het KNVB-centrum in Zeist. Woensdag 7 juni is de Dag van de Waarheid voor het Leidse schoolteam. Dan is, weder om in Zeist, de landstitel de inzet. Daar doen vier school teams aan mee. Wint het Ka- rel Doorman-team, dan is de eerste keer dat een Leids Schoolelftal de landstitel pakt. a aan. Ons personeel oefent regel matig controle uit en ook de Noordwijkse strandpolitie houdt een oogje in het zeil. Maar op zo'n strandstuk van 3 kilometer is een afdoende controle geen haalbare kaart. Natuurlijk zouden we met name bij het Oranjebad en Zui- derbad meer maatregelen kun nen treffen, maar wat kopen we er voor als het daar op Colditz gaat lijken. Prikkeldraadtoe standen hoeven van ons niet" Dirk Kuyt is er wel wat aan gelegen dat de Maatschappij Zeebad op rolletjes draait. Als Katwijker is hij een vreemde eend in de Noordwijkse bijt en bovendien is hij nog maar kort de nieuwe di recteur van Zeebad. Hij is in de plaats gekomen voor Noordwij- ker Joh. v.d. Haak sr., die nu commissaris is. Kuyt (51) was, voor zijn benoeming tot direc teur, elektrotechnisch-installa- teur. Nadat er vorigjaar300.000 gulden is geïnvesteerd probeert Zeebad daarvan dit seizoen (zomer '77 viel gedeeltelijk in het water) al vast wat vruchten te plukken. Voor het eerst dit jaar gaat men te werk met negen bescheiden ge houden strandtenten, waar de badgast allerlei benodigdheden kan huren en waar ook frisdran ken worden verkocht. Voor zover het de frisdrankenver koop betreft heeft Zeebad de ne gen strandtenten verpacht. De negen gezamelijke pachters heb ben een door Zeebad onder steund verzoek ingediend bij de Noordwijkse gemeentebestuur om op de prijs van blikjes fris dit jaar een kwartje te mogen gooien, tot een maximumprijs van twee gulden. Dat verzoek is echter af gewezen. Net zo goed als de ge meente Noordwijk er nog steeds niet in heeft toegestemd dat in het rondom afgeschermd Oran jebad en Zuiderbad naakt gezond Oud-directeur v.d. Haak mag worden. Ook de mono-kini is niet toegestaan. "We moeten ons sterk zien te ma ken met een goede service", zegt Kuyt. Om enigszins de grote broers Zandvoort en Schevenin- gen te kunnen bijpoten trekt Maatschappij Zeebad de komen de maanden ten strijde met nieuwe windschermen en zijn aan het Noordwijkse strand nu ook voor het eerst luchtbedden (met hoofdsteun) voorhanden. Er zijn er 450 (op proef) aangeschaft. Van de bekende Noordwijkse rie ten strandstoel resteren er nu nog ongeveer 1200. Er zijn er een aan tal van de hand gedaan, met name de exemplaren waarvan het niet lonend was ze nog op te knappen. Op de zee voor het 3 kilometer lan ge Noordwijkse strandgedeelte zal in de komende zomermaan den een patrouilleboot de zwemmers in de gaten houden. NICARAGUA (SP) - Sinds Pedro Joaquin Chamorro, de hoofdre dacteur van een oppo sitie-krant en een fel te genstander van presi dent Anastasio Somo za, op 10 januari van dit jaar vermoord werd, heeft de Midden-Ame rikaanse republiek Ni caragua eigenlijk geen rust meer gehad. Slechts met groot geweld slaagde de Nationale Garde van Somoza erin om voorlopig een eind aan de- burgeroorlog te maken. Maar Somoza's succes bleek het verzet toch niet helemaal te hebben uitgeroeid. Vorige week maakten zijn manschappen een eind aan een opstand van de bevolking in de stad Esteli in het noorden van het land. Daar hadden soldaten met zeer veel geweld een middelbare school „ontruimd" die door de leerlingen bezet was. Daarop kwamen op nieuw duizenden de straat op en staken winkels, fabrieken en auto's in brand. President Anastazio Somoza, wiens familie nu al 41 jaar aan de macht is, zegt zelf dat hij het slacht offer is van een internationale sa- Door Jan van Wieringen menzwering. Vorige week woens dag noemde hij de campagne van president Carter voor de mensen rechten „inmenging in de binnen landse aangelegenheden van ande re landen". Hij wees zijn Ameri kaanse collega op het strategische belang van Nicaragua, vooral na de vestiging van „het communistische rijk" in Cuba. Tevoren had hij ge zegd dat „bepaalde buitenlandse politici" - hij noemde met name president Carlos Andres Perez van Venezuela, die de olieleveranties aan Nicaragua heeft stopgezet - hem ten val wilden brengen. Over de binnenlandse onlusten in zijn land zei Somoza dat men hem had aangeraden om hard tegen het volk op te treden. „Maar dat doe ik niet. Dat is precies de valkuil waarin mijn tegenstanders mij graag zouden zien vallen". De voorspellingen na de onlusten van januari dat het bewind van Somoza niet lang meer zou duren, zijn niet Uitgekomen. Het geweld, het protest van de kerk en de Ame rikaanse dreigementen zijn kenne lijk nog niet genoeg geweest. Se rieuze waarnemers in de hoofdstad Managua geloven dat de huidige si tuatie alleen kan veranderen als er iets ernstigers gebeurt een inter ventie uit de VS, een opstand van de Nationale Garde of een nieuwe, fatale hartaanval van de president. Somoza is zich natuurlijk ook be wust van deze drie mogelijkheden. Hij doet dus alles wat hij kan om ervoor te zorgen dat ze geen werke lijkheid worden. Hij heeft zich in de VS al enkele malen voor zijn hart kwaal laten behandelen en hij heeft verder een groep Amerikaanse public relations-deskundigen ge huurd, die Nicaragua's naam in het buitenland moeten verbeteren. Die experts, onder leiding van een zekere Norman Wolfson, hebben Somoza aanbevolen onder meer om een commissie van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAE) toe te laten om in Nicaragua een onderzoek in te stellen naar de rechten van de mens. Begin maart gaf Somoza hiervoor zijn toestem ming. De voortdurende onrust en de vaak zeer gewelddadige rellen geven de tegenstanders van Somoza toch de overtuiging dat 1978 „het jaar van de bevrijding" zal zijn. De leiders van de vrijwel landelijke stakingen in februari gaven onlangs een poli tiek manifest uit, waarin zij ver klaarden dat zij hun strijd zullen voortzetten tot Somoza aftreedt en het land eindelijk een rechtvaardig bewind krijgt. De tegenstanders van Somoza worden indirect erg geholpen door de economische problemen van Nicaragua. Het land beleeft al en kelejaren een ernstige recessie. Tal van ondernemingen zijn gesloten. Sommige hebben haast geen geld meer en de banken geven geen le ningen. De president van de Cen trale Bank moest onlangs toegeven, dat meer dan drie miljoen cordovas (ruim 9 miljoen gulden) naar het buitenland zijn gestuurd. De bank probeert nu verdere kapi- taalsvlucht tegen te gaan. Termijn Somoza herhaalt steeds dat zijn ambtstermijn in 1981 afloopt. De grondwet van Nicaragua verbiedt dat een lid van de presidentiële fa milie het presidentschap over neemt. Somoza mag ook geen lei dervan de Nationale Garde blijven, zoals hij in 1972 wel deed, toen hij zijn funktie tijdelijk overdroeg aan zijn vriend René Schick. Weinig Nicaraguanen geloven, dat Somoza zich aan zijn beloften zal houden: de familie heerst over het land alsof het haar eigendom is. De strijd tegen de Somoza's gaat dan ook voort: leden van het Sandinis- tisch Front voor de Nationale Be vrijding overvallen politie- en le gerposten, plegen aanslagen op belangrijke leiders en beroven banken, om die acties te financie- Ondertussen verzetten ook hele woonwijken en dorpen zich tegen de gevreesde Nationale Garde van de Somoza's. De Indiaanse ge meenschap „Monimbo" in de stad Masaya, op 26 kilometer van de hoofdstad Managua, hield het in maart bijvoorbeeld negen dagen uit tegen de Nationale Garde: 12.000 mensen met primitieve wapens te gen de kanonnen, mitrailleurs en helicopters van het leger. Het In diaanse dorp Nomimbo was 15 da gen „Vrij Nicaragua" en gaf zich pas over toen de Garde vliegtuigen en de infanterie inzette. In Masaya, Diriamba en Jinotepe kwam het tot heftige straatgevechten. Egelskop. geitebaard, hazepootje, kikkerbeet, zwaluwtong, muizeoor, krabbescheer, wolfspoot, ooie- vaarsbek, vogellijm, padderus, leeuwetand. En er zijn nog veel meer planten naar dieren en hun onderdelen ge noemd. Aapjesorchis, varkensker- vel, late spinnenophrys, kraailook, ganzevoet, biggekruid, kraanvo gelbek, hanekam, beredruif, vos- sestaart en hazehegge bijvoor beeld. Om van gewone namen als paardekastanje, eendekroos, lij sterbes, kievitsbloem, hondsdraf en vlooienkruid maar te zwijgen. Maar het gaat nu verder over een plant die even geducht is als zijn naam: bereklauw. Nederland kent twee soorten be reklauw De Heracleum sphondy- lium is de gewone, die overal leeft waar weilanden, wegbermen, dij ken en niet al te dichte loofbossen zijn. De andere is de Perzische be reklauw. Heracleum mantegazria- num, een reus onder de niet-hout- achtige planten. Hij is oorspronke lijk afkomstig uit de Kaukasus. Daar werd hij in de vorige eeuw ook als sierplant gekweekt. Waar schijnlijk hebben zijn zaden zich met het water van de rivieren waar aan zijn tuinen grensden over heel Rusland en Oost-Europa verspreid en zijn zij vandaar ook in ons land terechtgekomen. Vier tot vijf meter hoog kan hij worden, een lengte die slechts door een enkele in zeer goe de vorm stekende zonnebloem wordt gehaald. Paraplu De bereklauw behoort tot de schermbloemigen. Elke bloem stengel vertakt zich in een groot aantal stralen, kleinere stengels, die elk van een bloem zijn voorzien. Samen vormen zij bloemschermen die bijeengevoegd een grotere pa raplu van bloemen maken. De meeste schermbloemigen bloeien in wit en geelwit maar kunnen in rozerode tinten aanlopen. Enkele soorten hebben gele bloemen. De bereklauwen houden het op over heersend wit. Hun bloemen zijn als die van alle schermbloemigen ge liefd bij de insekten. Vooral be paalde zweefvliegen en bladwes pen voelen zich er door aangetrok ken. Nu, zij kunnen van juni tot en met september bij de bloeiende schermbloemigen te gast gaan. Al haalt onze eigen bereklauw, die overigens in heel Europa behalve IJsland, West- en Noord-Azie en Noord west-Afrika te vinden is, niet het formaat van de bodem-vreemde doch goed-aardende gigant uit de Kaukasus, met zijn driekwart tot anderhalve meter mag hij er best zijn. Hij heeft een holle, ruwbe- haarde, gegroefde en kantige sten gel, waaraan tot dertig centimeter lange grillig geveerde en gepunte bladeren zitten. De bloemscher men (in hun geheel genomen) me ten zeven tot twintig centimeter in doorsnee. Elk bloempje bezit, ge lijk dat bij schermbloemigen be hoort, een vijftandige kelk en vijf kroonblaadjes. Ook het tal der meeldraden is vijf. Het vrouwelijk beginsel bestaat uit een stamper- met twee stijlen. De jonge van de Heracleum sphon- dylium schijnen goed te eten te zijn. Weinigen echter zullen gesteld zijn op de wee-Jge geur die fijngewre ven delen van de plant afscheiden. De bereklauw heeft ellipsvormige splitvruchten, twee platte die elk een zaadje bevatten en graag mee waaien met de wind. Als op de plaats waar dat zaadje ter ontkieming daalt glanshaver (Frans raaigras) groeit, zal er een blakende plant ontstaan. Elke vorm van gras heeft zijn voorkeur voor grondgesteldheid en omge ving. Dat hebben andere planten ook, wat hen bijna onafscheidelijk maakt. Groeit ergens een be reklauw (we hebben het nog steeds over de H. sphondylium) dan is de glanshaver niet ver, of andersom, en is de bodem waarschijnlijk vochtige, voedselrijke klei of leem. Twee jaar is onze bereklauw gege ven. Hij blijft ondergronds, in zijn vertakte wortelstokken, over. Blaren en vlekken Mensen met een gevoelige huid dienen de bereklauw te mijden. Het aanraken van de plant heeft rode vlekken op de huid ten gevolge. Be- reklau wesap laat onder invloed van het zonlicht blaren ontstaan. De Perzische bereklauw, wiens le vensspanne niet aan twee jaar is gebonden, is in alles meer dan twee keer de gewone bereklauw. Hij schiet bij voorkeur op in tuinen en op ongebruikte gronden, rijk aan vocht. Ook hij overwintert onder gronds. De knollen van zijn wortel stok bewaren zulke grote reserves aan mineralen en vocht dat zij, be ginnend in april, de planten met centimeters per dag een start geven die hen metershoog de buitenwe reld in drijft. Roodgevlekte stelen van een deci meter dik, bladeren van een meter, bloemschermen van een halve me ter, gedragen door vijftien centime ter lange stralen. Een sieraad voor de tuin, dat in weelderigheid de tropische bladplanten met welke we de natuur in huis trachten te halen vérre overtreft. Al zal menige longarts de gevoeligen op de luchtwegen het houden van deze zwaarbehaarde plant ontraden Uit gebloeid in oktober en vervolgens gedroogd kan zo'n bereklauwsten- gel, gekroond met een overdaad aan zaadschüven die glanzen als parelmoer, een pracht zijn in de kamer. Mits het vertrek groot ge noeg is. Want de Heracleum man- tegazzianum blijft hoe dan ook een beer van een plant. De bereklauw uit de Kauksus, een geweldige aanwinst.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4